TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петрески: Растот на минималецот не ги покачи другите плати

Алсат-М - 21.02.2020

Просечната исплатена плата во декември лани изнесувала 26.836 денари, објави денеска Државниот завод за статистика. На годишно ниво статистичарите пресметале дека нето-платата забележала зголемување за 4,1 отсто во споредба со истиот период лани.

Според ДЗС просечната плата во декември изнесувала 26.800 денари, синдикатите тврдат дека растот не е реален

Сител - 21.02.2020

Заблуда или реални бројки? Државниот завод за статистика објави дека во декември просечната плата во земјава стигнала до 26.800 денари. Раст е забележан во сите сектори. А меѓу оние каде растот е двоцифрен е градежништовото.

Finance Think: Забрза просечниот раст на платите, просекот за 2019 година е 25.213 денари

+инфо - 21.02.2020

Finance Think ги нагласува своите наоди во однос на две важни прашања сврзани со платите: Мерата во која порастот на минималната плата поттикнал пораст на останатите плати; и ефектите од мерката за субвенционирање на платите.

Просечната плата се билда со „буџетскиот допинг“

Мета - 21.02.2020

Забревтано расте просечната плата во земјава која според најновите податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) во декември, минатата година изнесувала 26.836 денари, што е зголемување за 1.049 денари во однос претходниот месец кога просечната ...

Кожарците треба да работат четири години за да ја заработат годишната плата на програмер

Независен - 21.02.2020

Вработените во кожарската индустрија треба да работат четири години за да ги заработат просечните годишни примања на еден програмер, покажуваат најновите статистички показатели за исплатената нето-плата во декември лани и за цела 2019 година.

Според ДЗС вработените во декември земале просечна плата од 26.836 денари

Gostivarpress.mk - 21.02.2020

Државниот завод за статистика ги објави месечните податоци за платите на вработените кои се однесуваат на месец декември. ДЗС пресмета дека просечната нето-плата во декември во земјава изнесувала 26.836 денари.

Најнеплатени професии: Можат само да сонуваат за просечна плата

еМагазин - 21.02.2020

Државниот завод за статистика (ДЗС) соопшти дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2019 година, изнесува 26.836 денари. Податоците на ДЗС покажуваат дека во Македонија се уште има сектори каде просечната плата е за ...

Програмерите убедливо најплатени со просечна плата од 68.255 денари

еМагазин - 21.02.2020

Државниот завод за статистика соопшти дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2019 година изнесувала 26.836 денари. Анализата на податоците на ДЗС покажува дека во Македонија има професии каде просечната плата е за два ...

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

Фактор - 21.02.2020

Расте просечната плата во државата. Статистика пресмета раст на платата од 1049 денари или 26.836 денари била просечната исплатена нето плата по вработен во месец декември. Кои се најплатените професии кои носат најголема заработувачка во ...

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен изнесува 26 836 денари

Бизнис Вести - 21.02.2020

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на декември 2018 година, изнесува 104.1.

Економските политики на СДСМ ја зголемија просечната плата на досега највисоки 26.836 денари

24Инфо - 20.02.2020

Инвестирањето во човечкиот капитал, вратената доверба во економијата, одговорните економски политики на СДСМ, придонесоа за првпат просечната плата да се искачи над 26.000 денари. Според официјалните податоци на Државниот завод за статистика ...

ЗАРАБОТУВААТ НАЈМАЛКУ: Овие професии носат мали плати во Македонија

Фактор - 20.02.2020

24.006 денари бруто изнесувала просечната плата во декември за вработените во кожарскиот сектор. Тие се едни од најслабо платените во земјава. Ова се податоци објавени од Државниот завод за статистика.

Рекорден пораст: Просечната плата за еден месец „скокна“ за 1.049 денари

еМагазин - 20.02.2020

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2019 година, изнесувала 26.836 денари, што е зголемување за 1.049 денари во однос на ноември, 2019 година кога просечната плата била 25.787 денари, покажуваат најновите податоци на ...

ДЗС: Просечната плата во декември 26.836 денари

Опсервер - 20.02.2020

– Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

Пекар, лекар, апотекар се далеку од најмалку платените во Македонија

Expres - 20.02.2020

24.006 денари изнесувала бруто просечната плата во декември за вработените во кожарскиот сектор., кои се едни од најслабо платените во земјава, објави Државниот завод за статистика. 26.077 денари е просекот на текстилните работници.

Просечната плата во декември 26.836 денари

А1 On - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

Просечната плата во декември 26.836 денари

Локално - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

Статистика пресмета просечната плата во декември достигна 26.836 денари

+инфо - 20.02.2020

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во декември 2019 година, изнесува 39 932 денари. Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика.

Просечната плата во декември 26.836 денари

Канал5 - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

ДАЛЕКУ ОД ВЕТЕНИТЕ 500 ЗАЕВИ ЕВРА: Просечната плата во декември 26.836 денари

Денешен - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

Просечната плата во декември 26.836 денари

Денар - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

Просечната плата во декември 26.836 денари

Република - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

СРЕЌНИ ПРОГРАМЕРИ - за еден месец платата им пораснала за пет илјади денари, сега земаат над 96 илјади

Фактор - 20.02.2020

На програмерите платата за само еден месец платата им пораснала за 4.469 илјади денари. Односно, во декември годинава тие земале плата од 96.332 денари, што е многу повеќе од 91.863 денари, колку што во ноември годинава земале во дејноста ...

Просечната плата во декември 26.836 денари

Frontline - 20.02.2020

Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на декември 2018 година, бележи раст од 4,1 отсто, а зголемувањето се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена ...

Просечната плата во декември изнесува 26.836 денари

Мета - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември минатата година, во однос ...

Просечната плата во декември 26.836 денари

Слободен Печат - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

Просечната плата во декември 26.836 денари

ММС - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари

MakPress - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

СДСМ: Економските политики на СДСМ ја зголемија просечната плата на досега највисоки 26.836 денари

Канал5 - 20.02.2020

Инвестирањето во човечкиот капитал, вратената доверба во економијата, одговорните економски политики на СДСМ, придонесоа за првпат просечната плата да се искачи над 26.000 денари, се наведува во партиското соопштение.

Просечната плата во декември 26.836 денари

Вечер - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

Просечната плата во декември 26.836 денари

Либертас - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

СДСМ: Економските политики ја зголемија просечната плата на досега највисоки 26.836 денари

Либертас - 20.02.2020

Инвестирањето во човечкиот капитал, вратената доверба во економијата, одговорните економски политики на СДСМ, придонесоа за првпат просечната плата да се искачи над 26.000 денари. Според официјалните податоци на Државниот завод за статистика ...

Просечната плата во декември 26.836 денари

Сител - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

Просечната плата во декември 26.836 денари

4NEWS - 20.02.2020

Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на ...

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари

Фактор - 20.02.2020

Oд СДСМ велат дека инвестирањето во човечкиот капитал, вратената доверба во економијата, одговорните економски политики, придонесоа за првпат просечната плата да се искачи над 26.000 денари.

СДСМ: Просечната плата, поттикната од економските политики на СДСМ во изминатите 2,5 години се зголеми за над 4.000 ...

Сител - 21.02.2020

Просечната плата во земјата од 2017 година бележи континуиран нагорен тренд во изминатите две години и се зголеми за речиси 3000 денари од 22.808 денари во јуни 2017 на досега највисоките 26.836 денари во декември 2019 година.

Просечната плата, поттикната од економските политики на СДСМ во изминатите 2,5 години се зголеми за над 4.000 денари

24Инфо - 21.02.2020

Просечната плата во земјата од 2017 година бележи континуиран нагорен тренд во изминатите две години и се зголеми за речиси 3000 денари од 22.808 денари во јуни 2017 на досега највисоките 26.836 денари во декември 2019 година.

СДСМ: Просечната плата, во изминатите 2,5 години се зголеми за над 4.000 денари

Локално - 21.02.2020

Просечната плата во земјата од 2017 година бележи континуиран нагорен тренд во изминатите две години и се зголеми за речиси 3000 денари од 22.808 денари во јуни 2017 на досега највисоките 26.836 денари во декември 2019 година, велат од СДСМ.

СДСМ: Просечната плата, поттикната од економските политики во изминатите 2,5 години се зголеми за над 4.000 денари

А1 On - 21.02.2020

„Просечната плата во земјата од 2017 година бележи континуиран нагорен тренд во изминатите две години и се зголеми за речиси 3000 денари од 22.808 денари во јуни 2017 на досега највисоките 26.836 денари во декември 2019 година.

Кои се најплатените професии во државава – Тие ќе ви донесат најголема заработувачка

Скопје24 - 21.02.2020

Статистика пресмета дека расте просечната плата во Македонија па така забележан е раст на платата од 1049 денари во декември, односно биле исплатени 26.836 денари како просечна нето плата по вработен во истиот месец.

Просечната нето-плата според ДЗС изнесува 26.836 денари

Академик - 21.02.2020

Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, декември 2019 година „Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на декември 2018 година, ...

СДСМ: Просечната плата се зголеми за над 4.000 денари

MakPress - 21.02.2020

Просечната плата во земјата од 2017 година бележи континуиран нагорен тренд во изминатите две години и се зголеми за речиси 3000 денари од 22.808 денари во јуни 2017 на досега највисоките 26.836 денари во декември 2019 година.

Драстично пораснала просечната плата во Македонија

Centar - 21.02.2020

Расте просечната плата во државата. Статистика пресмета раст на платата од 1049 денари или 26.836 денари била просечната исплатена нето плата по вработен во месец декември. Кои се најплатените професии кои носат најголема заработувачка во ...

„Просечната плата, поттикната од економските политики на СДСМ во изминатите 2,5 години се зголеми за над 4.000 денари“

Centar - 21.02.2020

Просечната плата во земјата од 2017 година бележи континуиран нагорен тренд во изминатите две години и се зголеми за речиси 3000 денари од 22.808 денари во јуни 2017 на досега највисоките 26.836 денари во декември 2019 година, соопшти СДСМ.

„Фајнанс тинк“ за порастот на просечната плата

Академик - 21.02.2020

Просечната плата во 2019 година порасна за 3,9% на годишно ниво, и изнесува 25.213 денари. Овој раст, се образложува во анализата на „Фајнанс тинк“, е понизок од растот во 2018 година, кога просечната плата порасна за 5,9%.

Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, декември 2019 година

iPortal - 21.02.2020

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во декември 2019 година, во однос на декември 2018 година, изнесува 105.9.

Просечната плата за еден месец се зголеми за 1.049 денари

Скопје24 - 21.02.2020

Државниот завод за статистика објави дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2019 година изнесувала 26.836 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата ...