TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сонего нема шега, пред себе првпат го имаше Ѓоковиќ и го посрамоти

Спортманија - 30.10.2020

Првиот светски рекет освои само три гема против тенисерот кој е 42-то место на АТП-листата Лоренцо Сонего приреди сензација на АТП турнирот во Виена со голема победа од 2-0 (6-2, 6-1) во сетови против првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ.

Сонего го декласираше Ѓоковиќ во Виена

TopSport - 30.10.2020

Релативно анонимниот италијански тенисер, Лоренцо Сонего ја оствари својата најголема победа во кариерата, откако во четврт-финалето на Виена опен со 6:2/6:1 го шокираше светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ.

Сензација во Виена: Лоренцо Сонего го исфрли Ѓоковиќ

Sport M - 30.10.2020

Младиот италијански тенисер Лоренцо Сонего вечерва создаде вистинска сензација. Во четвртфиналниот натпревар на АТП 500 турнирот во Виена, Сонего го елиминираше првиот играч во светот, Србинот Новак Ѓоковиќ, со импресивни 6-2, 6-1 во сетови.

Бламажа на Ѓоковиќ во четвртфиналето во Виена

Екипа - 30.10.2020

Новак Ѓоковиќ прифати да биде дел од АТП 500 турнирот во Виена и веднаш се наметна како главен фаворит за трофејот, но првиот носител денеска беше елиминиран уште во четвртфиналето од италијанскиот тенисер Лоренцо Сонего.

Ѓоковиќ одигра непрепознатливо, загуби убедливо и испадна во Виена!

Gol.mk - 30.10.2020

Прворангираниот светски тенисер Новак Ѓоковиќ одигра непрепознатливо и со 0-2 во сетови (2-6, 1-6) загуби од 42. тенисер на АТП-листата, Лоренцо Сонего од Италија. Србинот беше далеку од препознатливата форма и загуби убедливо.

Шок во Австрија: Италијанец го елиминираше Ѓоковиќ!

Sport 1 - 30.10.2020

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ беше елиминиран од турнирот во Австрија, откако во четвртфиналето загуби од Лоренцо Сонего со 0-2 во сетови, односно 2-6 и 1-6. Сонего одигра фантастичен меч и ги користеше грешките на Србинот, па во првиот сет му беа ...

Кога го видов тоа знаев дека Ѓоковиќ е готов

Вечер Прес - 30.10.2020

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, отворено зборуваше за дисквалификацијата на светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ од грен слем турнирот САД Опен, како и са прочуената изјава на неговиот тренер Горан Иванишевиќ пред финалето на ...

Тотален крах на Борис Бекер: Заработуваше милиони, а сега може да го изнајмите за 2.700 денари и да добиете часови од ...

Слободен Печат - 30.10.2020

Поранешниот најдобар светски тенисер, 52-годишниот Борис Бекер се наоѓа во големи финансиски проблеми поради што почна да нуди виртуелни тениски курсеци за да заработи некое евро. „ Научете од тениска легенда како да го искористите својот потенцијал ...

Ѓоковиќ се намачи со Чориќ и го израмни рекордот на Сампрас

Опсервер - 28.10.2020

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ го совлада Хрватот Борна Чориќ со 7:6(11)/6:3 за пласман во четврт-финалето на Виена опен, по маратонскиот прв сет, за да го обезбеди првото место на АТП листата на крајот на 2020, израмнувајќи го рекордот на ...

Ѓоковиќ го пронајде идниот „светски рекет број еден“: Тој ќе биде лидер на новата генерација

Дерби - 29.10.2020

Новак Ѓоковиќ во крајно возбудлив меч спасуваше сет топки против Борна Чориќ, но во свој препознатлив стил се справи со сите потешкотии и потоа се пласираше во четвртфиналето на турнирот во Виена.

Рекордот на Надал кој никој, никогаш нема да го урне

Екипа - 29.10.2020

Овие денови актуелен е разговорот за уривање на рекордите во тенисот. Во контекст на сето ова најчесто се споменуваат рекордите кои на крајот на годината ќе ги урне Новак Ѓоковиќ. Сепак, еден рекорд најверојатно никој, никогаш нема да го урне е тој ...

Рекордот на Надал кој ни Ѓоковиќ ни Федерер нема да го симнат!

Спортклуб - 29.10.2020

Постојано лебди во воздух дебатата околу тоа кој е најдобар светски тенисер на сите времиња, Рафа Надал, Новак Ѓоковиќ или Роџер Федерер. Фановите се секогаш поделени и секој за себе е сериозна приказна.

За тенисот најдобро e да бидат урнати сите рекорди на Федерер

Вечер Прес - 29.10.2020

Францускиот тенисер Жил Симон, повторно искрено зборуваше за ситуацијата во светот на „белиот спорт“ Французинот зборуваше за францускиот весник Л’Екип по повод објавувањето на својата книга „Спортот кој вас ве прави луди“.

„Поради Федерер загубивме 20 години“

Екипа - 29.10.2020

Францускиот тенисер Жил Симон повторно искрено говореше за настаните во светот на тенисот. Иако признава дека е љубител на ликот и делото на Роџер Федерер, тој има интересно мислење за состојбата за која е одговорен Швајцарецот.

Надал се откажува: Ѓоковиќ и шеста година најдобар тенисер на светот!

Слободен Печат - 29.10.2020

Рафаел Надал ја одбил специјалната покана за учество на турнирот во Софија (Бугарија), што значи дека Новак Ѓоковиќ ќе остане прв тенисер во светот на крајот од календарската година. На шпанскиот тенисер му беше понудено да игра во главниот бугарски ...

Веднаш би потпишал да ја завршам кариерата со 24. грен слем титули

Вечер Прес - 29.10.2020

Светскиот тениски рекет број два Шпанецот, Рафаел Надал, со освојувањето на 13 – та титула на Ролан Гарос се изедначи по бројот на осовени грен слем титули со Швајцарецот Роже Федерер, сега двајцата имаат по 20.

Ова е тенисерот за кого Ѓоковиќ прогнозира дека ќе биде иден рекет број 1

Спортманија - 29.10.2020

Многумина не ни слушнале за него, но Новак смета дека 19-годишникот од Италија е страшен потенцијал. Новак Ѓоковиќ, кој оваа 2020 година ќе ја заврши на прво место на АТП-листата, прогнозира дека Италијанецот Јаник Синер, кој има 19 години, би ...

Тотално лудиот поен на Ѓоковиќ во Виена

Оff.net - 29.10.2020

Новак после 2 часа и 9 минути го победи Борна Чориќ во 2.коло на турнирот во Виена со 2:0 во сетови (7:6 (13:11) и 6:3). Светскиот рекет број 1 леташе по теренот на дуелот кој се играше пред публика во Австрија и 6-та година во кариерата ќе ја ...

Ѓоковиќ поради него сакаше да ја заврши кариерата – „тој е мојот најголем успех“

Локално - 29.10.2020

Во 2010 година, Австриецот Јирген Мелцер беше причина Новак Ѓоковиќ да помисли да се откаже од тенисот. Српскиот тенисер тогаш не успеа да се натпреварува со Рафаел Надал и Роџер Федерер.Мелцер уште еднаш се сети на моментот од пред 10 години.

Ѓоковиќ со победата над Чориќ дојде до израмнување на рекордот на Сампрас

Слободен Печат - 28.10.2020

Првиот носител на турнирот во Виена го совлада Борна Чориќ со 7:6,6:3 и се пласирта во четвртфиналето. Со оваа победа, Новак Ѓоковиќ си го обезбеди првото место на АТП ранг листата на крајот од годината и го израмни рекордот на Пит Сампрас.

Надал: Да, Иванишевиќ беше малку арогантен

TopSport - 28.10.2020

Рафаел Надал го нарече тренерот на Новак Ѓоковиќ, Горан Иванишевиќ „малку арогантен“, откако Хрватот пред финалето на Ролан Гарос изјави дека нема теорија Надал да го победи светскиот број 1.

Надал: Веднаш би потпишал да завршам со 24 Грен слем титули...

Gol.mk - 28.10.2020

Рафаел Надал се израмни по бројот на Грен слем титули со Роџер Федерер и во наредниот период ќе атакува да го престигне големиот ривал. „Големата тројка“ и натаму доминира со светскиот тенис, а новата генерација играчи сè уште не го нашла лекот, ...

Ѓоковиќ се намачи со Чориќ и го израмни рекордот на Сампрас

TopSport - 28.10.2020

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ го совлада Хрватот Борна Чориќ со 7:6(11)/6:3 за пласман во четврт-финалето на Виена опен, по маратонскиот прв сет, за да го обезбеди првото место на АТП листата на крајот на 2020, израмнувајќи го рекордот на ...

Чориќ парираше само еден сет, Ѓоковиќ го доби српско-хрватскиот дуел во Виена

Gol.mk - 28.10.2020

Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на АТП турнирот во Виена, откако во фазата на 16 најсилни играчи го елиминира Борна Чориќ со 2-0. Хрватски-српскиот дуел понуди неизвесност само во првиот сет, кога Чориќ пружи силен отпор и го одведе во ...

Ѓоковиќ спаси четири сет топки и обезбеди четвртфинале во Виена (ВИДЕО)

Дерби - 28.10.2020

Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ обезбеди место во четвртфиналето на АТП турнирот во Виена и тоа откако славеше во балканската пресметка против Борна Чориќ со 2-0 во сетови. Како и на пресметката против Филип Крајиновиќ, првиот носител на ...

Ѓоковиќ со победа за прво место во 2020 година и за апсолутен рекорд

SportMedia - 28.10.2020

Српскиот тениски ас Новак Ѓоковиќ ќе ја заврши 2020 година на првото место на АТП листата. Тоа стана јасно со победата на најдобриот светски тенисер против Борна Чориќ на турнирот во Виена со 2:0 во сетови.

ВИДЕО: Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето во Виена

Дриблинг - 28.10.2020

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ избори пласман во четвртфиналето на АТП турнирот во Виена откако го совлада Чориќ со 2:0. Ѓоковиќ немаше поголеми проблеми во обидот да го совлада Хрватот кој во првиот сет загуби во тај-брејк а во вториот ...