TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Светот добива нов владетел: Шпанија или Холандија на тронот во Кумамото?

Gol.mk - 15.12.2019

Светот на женскиот ракомет ќе добие нов светски владетел. Шпанија и Холандија за првпат ќе играат меѓусебно финале на ракометен Мундијал, а заедно имаат само три медали, од кои ниту еден златен во историјата на овој спорт.

Светот ќе добие нови ракометни шампионки

Н.Македонија - 14.12.2019

По сензационалните победи во полуфиналните дуели над селекциите на Русија (33-32) и Норвешка (28-22), женските ракометни репрезентации на Холандија, односно на Шпанија ќе играат во утрешното големо финале (12.30 ч.

СП Ракомет (ж): Финале Холандија - Шпанија

Сител - 13.12.2019

Селекциите на Шпанија и Холандија ќе играат во финалето на СП во ракомет за жени што се игра во Јапонија. Шпанките во полуфиналето одиграа извонредно второ полувреме против фаворизираната Норвешка и славеа со 28-22.

Шпанија и Холандија изненадија и ќе се борат за светската титула во Јапонија

Дерби - 13.12.2019

Во ситуација кога сите очекуваа и најавуваа финале меѓу Русија и Норвешка на Светското ракометно првенство, Холандија и Шпанија направија огромни изненадувања во полуфиналните пресметки, погазувајќи ги сите прогнози за завршниот меч на турнирот кој ...

Шпанија испиша историја, против Холандија ќе се бори за златото на СП во Јапонија

МКД - 13.12.2019

Шпанија го направи најголемиот успех во својата ракометна историја во женска конкуренција откако се пласираше во финалето на Светското првенство каде што ќе игра против Холандија. Изненадувачко финале на Светското првнество во ракомет за жени кое се ...

Холандија и Шпанија во финалето на женското ракометно СП

Нетпрес - 13.12.2019

Репрезентациите на Шпанија и Холандија ќе играат во финалето на Светското првенство во ракомет за жени, кое се одржува во јапонскиот град Кумамото. Холанѓанките ја изненадија фаворизираната Русија со 33:32, а во второто полуфинале, Шпанија беше ...

Аутсајдерите ги шокираа фаворитите за неочекувано финале на Мундијалот

Спортманија - 13.12.2019

Лалињата расцветаа во најбитниот момент на Светското првенство, а Црвената фурија ја збриша Норвешка. Репрезентацијата на Холандија го приреди најголемото изненадување на Светското ракометно првенство за жени откако успеа со 33:32 да ја победи ...

Фаворитите потклекнаа: Изненадувачко финале на женското СП во ракомет!

Sport 1 - 13.12.2019

Холандија и Шпанија ќе играат во големото финале на Светското првенство за ракометарки што се одржува во Јапонија. Овие две репрезентации во денешните полуфинални пресметки ги изненадија фаворитите Русија, односно Норвешка.

“Фуријата” ја оддува Норвешка – Шпанија ќе игра финале на Мундијалот

24 Ракомет - 13.12.2019

Во финалето на Мундијалот за жени во Јапонија ќе играат Холандија и Шпанија, откако Шпанките помалку изненадувачки беа убедливо подобри од селекцијата на Норвешка и славеа со 22-28. На полувреме беше нерешено, 13-13, но во вториот дел “фуријата” ...

Шпанија со фуриозно второ полувреме ја надигра Норвешка и ќе игра финале на СП

Gol.mk - 13.12.2019

Женската репрезентација на Шпанија е вториот финалист на Светското првенство кое се игра во Кимамото, Јапонија. По катастрофалниот настап на актуелниот шампион, Франција, кој не се пласираше ниту во полуфиналето, попладнево елиминиран е уште еден ...

Холандија и Шпанија во битка за мундијалското злато

Слободен Печат - 13.12.2019

Холанѓанките по вторпат во својата историја ќе играат за златото, а „црвената фурија“ за првпат ќе вкуси финале. Денеска се одиграа полуфиналните натпревари на женското сениорско Светско првенство што се одржува во Јапонија.

Нова сензација – Шпанија ја урна Норвешка и закажа финале со Холандија

Екипа - 13.12.2019

Шпанија ќе ја предизвика Холандија во големото финале на Светското ракометно првенство за жени, откако денеска во второто полуфинале изненадувачки ја совлада фаворизираната Норвешка со 22-28.

Холандија и Шпанија во финалето на СП

Вечер Прес - 13.12.2019

Репрезентациите на Холандија и Шпанија ќе играат во финалето на Светското првенство во ракомет за жени во Јапонија. „Лалињата“ во полуфиналето беа подобри од Русија со 33:32 Полман со девет и Абин со осум погодоци беа први стрелци кај холандската ...

Шпанија го „исфрли“ фаворитот Норвешка и обезбеди финале на СП

SportMedia - 13.12.2019

По Холандија, Шпанија е втората репрезентација која приреди изненадување на Светското првенство за жени во Јапонија, откако во вториот полуфинален меч го исфрли големиот фаворит, Норвешка, 28:22 (13:13).

Шпанија преку Норвешка до финалето на СП

TopSport - 13.12.2019

Шпанија ја декласира Норвешка 28:22 (13:13) во второто полу-финале на Светското првенство за ракометарки во Јапонија. Шпанките за златниот медал в недела ќе играат со Холандија. Холанѓанките претходно ја совладаа Русија со 33:32.

Шпанија ја совлада Норвешка и обезбеди финале на СП во Јапонија

Sport M - 13.12.2019

Светското првенство за жени е полно со изненадувања. По Холандија, Шпанија е втората репрезентација кој приреди вистински изненадување совладувајќи ја репрезентација на Норвешка со 28:22 и обезбеди пласман во финалето од СП.

Холандија – Шпанија во финалето на Мундијалот во Јапонија

OhridNews - 13.12.2019

Репрезентациите на Холандија и Шпанија ќе ги одмерат силите во финалето од ракометниот Мундијал, кој изминатиов период се одржува на Јапонија. „Лалињата“ во полуфиналната пресметка ја совладаа Русија со 33-32, додека „црвената фурија“ ја збриша ...

Русија шокирана – Холандија е во финалето

Екипа - 13.12.2019

Холандија е првиот финалист од женскиот ракометен Мундијал што се одржува во Јапонија, откако „лалињата“ во суперинтересен дуел славеа над Русија со резултат 33-32. Русинките влегоа во дуелот како огромни фаворитки, но одиграа катастрофално во ...

Холандија по четири години одново во финале, Ван дер Хејден погоди за победа над Русија

Gol.mk - 13.12.2019

Првото полуфинале на Светското првенство во Јапонија донесе израмнет и неизвесен меч, во кој на крај победата ја однесе репрезентацијата на Холандија во дуелот со Русија (32-33). Се играше гол за гол цело прво полувреме, а така беше и на крајот од ...

Русија „киксна“ во полуфиналето, Холандија ќе се бори за мундијалско злато

SportMedia - 13.12.2019

Репрезентацијата на Холандија е првиот финалист на Светското првенство во Јапонија, откако во полуфиналето со 33:32 (16:16) ја победи Русија. „Зборнаја“ која беше непоразена во досегашниот дел од мундијалот, киксна во клучниот натпревар, оној кој ја ...

Драма во Кумамото: Холандија ја изненади Русија – ќе се бори за злато на Мундијалот!

24 Ракомет - 13.12.2019

Репрезентацијата на Холандија е првиот финалист на Светското првенство во Јапонија, откако славеше над големиот фаворит Русија со 33-32. Во првиот дел најчесто Холанѓанките беа во предност со еден или два гола разлика, но Русија секогаш израмнуваше ...

Шпанија и Холандија ќе играат во големото финале на СП во ракомет

Курир - 13.12.2019

Репрезентацијата на Холандија и Шпанија славеја во полуфиналните пресметки од Светското првенство во Јапонија, против Русија, односно Норвешка и ќе играат во големото финале за титулата светски првак.

Шок за Русија, Холандија ќе се бори за златото на СП

TopSport - 13.12.2019

Холандија ќе се бори за златниот медал на Светското првенство во ракомет. Холанѓанките по голема борба во првото полу-финале ја совладаа фаворизираната Русија со 33:32. Холандија, во Кумамото, победи со голот на Ван дер Хејден постигнат на 15 ...

Шпанките ќе играат во финалето на ракометното СП

Република - 13.12.2019

Репрезентација на Шпанија ќе се сретне со Холандија во големото финале на Светското првенство (СП) во ракомет за жени, откако денеска во второто полуфинале изненадувачки ја совлада фаворизираната Норвешка со 22-28.

Фаворитите потклекнаа: Изненадувачко финале на женското СП во ракомет!

Курир - 13.12.2019

Холандија и Шпанија ќе играат во големото финале на Светското првенство за ракометарки што се одржува во Јапонија. Овие две репрезентации во денешните полуфинални пресметки ги изненадија фаворитите Русија, односно Норвешка.

Холандија и Шпанија во финалето на женското ракометно СП

Опсервер - 13.12.2019

Репрезентациите на Шпанија и Холандија ќе играат во финалето на Светското првенство во ракомет за жени, кое се одржува во јапонскиот град Кумамото. Холанѓанките ја изненадија фаворизираната Русија со 33:32, а во второто полуфинале, Шпанија беше ...

Шпанија и Холандија во финалето на женскиот Мундијал

Спортски - 13.12.2019

Во големото финале на женскиот ракометен Мундијал за златото ќе се борат Холандија и Шпанија. Шпанија го направи најголемиот успех во својата ракометна историја во женска конкуренција откако се пласираше во финалето на Светското првенство, а до него ...

СП Ракомет (ж): Финале Холандија – Шпанија

4NEWS - 13.12.2019

Селекциите на Шпанија и Холандија ќе играат во финалето на СП во ракомет за жени што се игра во Јапонија. Шпанките во полуфиналето одиграа извонредно второ полувреме против фаворизираната Норвешка и славеа со 28-22.

Холандија и Шпанија во финалето на женското ракометно СП

MakPress - 13.12.2019

Репрезентациите на Шпанија и Холандија ќе играат во финалето на Светското првенство во ракомет за жени, кое се одржува во јапонскиот град Кумамото. Холанѓанките ја изненадија фаворизираната Русија со 33:32, а во второто полуфинале, Шпанија беше ...