TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иницијатива потпишана од 12 пратеници: Бараат Македонија да биде една изборна единица

ТВ21 - 17.09.2019

12 пратеници доставиле иницијатива до Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за измена на Изборниот Законик, односно земјата да има пропорционален изборен модел со една изборна единица.

Иницијатива за нов изборен модел со една изборна единица

24 Вести - 17.09.2019

Пратеничка иницијатива за една изборна единица - партиите се за измена на изборниот законик – но секој со сопствени барање. Помалите политички партии со иницијатива бараат наместо шест да има само една изборна единица.

Една, три, шест или осум изборни единици?

Телма - 17.09.2019

Се зголемува бројот на идеи за менување на изборниот модел. Група од 12 пратеници од помалите и од партиите со етнички предзнак поднесоа иницијатива за една изборна единица според пропорционалниот модел со отворени листи.

Костадинов: Неприфатливо е осомничени да ја разгледуваат работата на СЈО

Н.Македонија - 17.09.2019

Портпарол и пратеник на СДСМ Костадин Костадинов во врска со новинарското прашање за иницијативата од група пратеници за измени во изборникот модел, дали ќе ги прифатат како партија нивните барања и каков е ставот на СДСМ околу измените на изборниот ...

Костадинов: Неприфатливо е осомничени да ја разгледуваат работата на СЈО

Точка - 17.09.2019

Во однос на работните групи за промена на изборниот модел, тој вели дека во последниот период фокус беше ставен на законот за Јавното обвинителство, но верува дека во најскоро време ќе почнат и работните групи коишто ќе треба да дискутираат на ...

(Видео) Костадинов: Неприфатливо е осомничени да ја разгледуваат работата на СЈО

Макфакс - 17.09.2019

,,Ставот на СДСМ и програмска определба на СДСМ е една изборна единица и отворени листи. Знаете дека мораме да разговараме, дискутираме и да дебатираме и со меѓународни експерти, но и овде во рамките на Собранието со сите колеги пратеници во однос ...

12 пратеници доставија иницијатива за една ИЕ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со спротивни ставови

Сител - 17.09.2019

Една изборна единица со што помалите партии ќе добијат можност поправично да бидат застапени во паралементот, бараат 12 пратеници од актулениот состав. Тие поднесоа инцијатива за измена на Изборниот законик во Собранието и бараат да бидат вклучени ...

Изборен модел

Нова ТВ - 17.09.2019

Пишува Петар Богојески, докторанд на УКИМ Скопје и активист во ВМРО-ДПМНЕ Политичките партии се, нормално, најзасегнати од прашањето кој изборен модел е применлив за следните парламентарни избори. Калкулации без број. И тоа е во ред.

Се институционализира иницијативата за промена на изборниот модел

Канал5 - 17.09.2019

Се институционализира иницијативата за промена на изборниот модел. Неколку пратеници бараат средби со Заев, Мицкоски, Ахмети како и со претседателот Пендаровски. СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ како најголеми партии велат ќе ја разгледаат ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е нервозна што не успеа да ги спречи предметите на СЈО

iPortal - 17.09.2019

П1: Денес имаше иницијатива од група пратеници за измени во изборникот модел, дали ќе ги прифатите како партија нивните барања и каков е ставот на СДСМ околу измените на изборниот модел дали е прифатливо да има една изборна единица? Ставот на СДСМ и ...

12 пратеници бараат една изборна единица

Сител - 17.09.2019

Пратеници зад кои стојат реални гласачи и реален одраз на политичкките сили, без гласовите на оние кои гласале за помала партија или листа да отидат залудно на контото на поголемите партии. Тоа е суштината на Инцијативата за една изборна единица.

Алијансата за Албанците се за 8 изборни единици и отворени листи

МКД - 17.09.2019

Не ја прифаќаме инцијативата на 12-те пратеници за една изборна единица и предлагаме изборен модел со 8 изборни единици, велат од Алијансата за Албанците (АА). Од АА сметаат дека партиите не можат да постигнат да имаат контрола на изборниот процес ...

Алијансата на Села бара 8 изборни единици

Сител - 17.09.2019

Алијансата на Албанците на Зијадин Села не ја прифаќа инцијативата на 12те пратеници за една изборна единица бидејки според нив, партиите не можат да постигнат да имаат контрола контрола на изборниот процес на целата територија и се сомневаат дека ...

Иницијаторите за една изборна единица во Собрание официјално побараа да бидат вклучени при промената на Изборниот ...

AKO - 17.09.2019

Во Собранието на Р.С. Македонија се формираше Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10 партии и 1 независен пратеник. На средбата во собранискиот Клуб на пратеници, одржана на 11 септември 2019 година, формирана е ...

БЕСА бара три изборни единици: Некои етнички заедници гласаат во одредени региони

Фокус - 17.09.2019

По обелоденувањето на иницијатива на 12 пратеници за промена на изборниот модел од 6 во една изборна единица, реагираше опозициската БЕСА, која побара намалување на изборните единици од шест на три.

Беса бара три изборни единици наместо шест

Либертас - 17.09.2019

Движењето Беса ја поддржува иницијативата на 12 пратеници за измени на изборниот модел, но побара да не се менува пропорционалниот изборен модел и наместо затворени, Беса се залага за отворени листи.

Беса: И ние бараме измени на изборниот модел ама со 3 изборни единици

Сител - 17.09.2019

Движењето Беса ја поддржува иницијативата на 12 пратеници за измени на изборниот модел, но не во целост. Пратеникот од оваа партија Фадил Зендели побара да не се менува пропорционалниот изборен модел, но наместо затворени, Беса се залага за отворени ...

Група од 12 пратеници формираа Иницијатива за една изборна единица

Нова ТВ - 17.09.2019

Дванаесет пратеници од 10 партии и еден независен формираа Иницијатива за една изборна единица кои во Собранието ќе се залагаат за пропорционален изборен модел со една изборна единица. Како потписници на Иницијативата се пратениците: Лилјана ...

Поповска смета дека созреа времето за една изборна единица, Ибраимовски не верува дека големите партии ќе прифатат

Фокус - 17.09.2019

Потребна е промена на изборниот модел од шест во една изборна единица со цел да се измери реалната тежина на секој политички субјект и да се демократизира политичката сцена, сметаат пратениците од „помалите“ политички партии, кои вчера во собранието ...

Тринаесет пратеници бараат да се гласа во една изборна единица, БЕСА во три

360 степени - 17.09.2019

„Помалите“ политички партии со иницијатива на која се потпишани 12 пратеници од 10 партии и еден независен пратеник бараат промена на изборниот модел. Наместо шест, како што е сега, тие инсистираат да има само една изборна единица.

Пратеници со иницијатива за една изборна единица

Алсат-М - 17.09.2019

Дванаесет пратеници од македонското собрание поведоа иницијатива за промена на изборниот модел преку воведување на една изборна единица на ниво на цела држава. Дванаесетмината се припадници на 10 партии и еден независен.

Група пратеници формираше иницијатива за нов изборен модел со една изборна единица

Сакам да кажам - 17.09.2019

12-мина пратеници од 10 партии и еден независен пратеник формираа иницијатива во Собранието за една изборна единица, соопшти Собранието. Групата пратеници кои се залагаат за една изборна единица со пропорционален модел била формирана на 11 септември ...

Пратеничка иницијатива за една изборна единица

Телма - 17.09.2019

Вкупно 12 пратеници од 10 партии и еден независен во Собранието формираа Иницијатива за една изборна единица. Тие одржале во Клубот на пратеници на 11 септември кога и ја формирале групата и нивната цел да се залагаат за пропорционален изборел со ...

12 –те пратеници кои се за една изборна единица бараат средба со Заев, Мицкоски и Ахмети

Канал5 - 17.09.2019

Во Собранието се формираше иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10 партии и еден независен пратеник. На средбата во клубот на пратениците, одржана на 11 септември, формирана е група од пратеници кои се залагаат за ...

Пратеници започнаа иницијатива за промена на изборниот модел

Радио МОФ - 17.09.2019

12 пратеници формираа Иницијатива за една изборна единица кои во Собранието на Северна Македонија ќе се залагаат за пропорционален изборен модел со една изборна единица. Како потписници на Иницијативата се пратениците: Лилјана Поповска , Маја ...

Алијансата на Албанците е за 8 изборни единици

24Инфо - 17.09.2019

Алијансата на Албанците на Зијадин Села не ја прифаќа инцијативата на 12. пратеници за нов изборен модел со една изборна единица, бидејки според нив, партиите не можат да имаат контрола на изборниот процес на целата територија и се сомневаат дека ...

Пратеници формираа Иницијатива за една изборна единица

Press24 - 17.09.2019

12-мина пратеници од 10 партии и еден независен пратеник формираа иницијатива во Собранието за една изборна единица, соопшти Собранието. Групата пратеници била формирана на 11. септември од страна на Лилјана Поповска, Маја Морачанин, Рубин Земон, ...

Пратеници формираа Иницијатива за една изборна единица

Н.Македонија - 17.09.2019

Во Собранието се формираше Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од десет партии и еден независен пратеник. На средбата во собранискиот Клуб на пратеници, одржана на 11 септември, формирана е група од пратеници што се ...

СДСМ: Со една изборна единица Скопје ќе добие многу мандати

Слободен Печат - 17.09.2019

Сепак од партијата велат дека една изборна единица останува програмска определба. СДСМ кој пред три години во преговорите за измени на Изборниот законок предлагаше измена на изборниот модел и воведување една изборна единица и отворени листи сега ...

Иницијатива за една изборна единица

Тера - 17.09.2019

Вкупно 12 пратеници од 10 партии и еден независен во Собранието формираа Иницијатива за една изборна единица. Формирале групата и нивната цел е да се залагаат за пропорционален изборел со една единица.

Пратеници формираа Иницијатива за една изборна единица

Вечер Прес - 17.09.2019

12-мина пратеници од 10 партии и еден независен пратеник формираа иницијатива во Собранието за една изборна единица, соопшти Собранието. Групата пратеници била формирана на 11. септември од страна на Лилјана Поповска, Маја Морачанин, Рубин Земон, ...

Пратеници од повеќе партии бараат изборен модел со една изборна единица

МКД - 17.09.2019

Дванаесет пратеници од 10 партии и еден независен пратеник се потписници на иницијативата за дефинирање на пропорционален изборен модел со една изборна единица, а не шест како што е сега. Потписници на иницијативата се: Лилјана Поповска, Маја ...

Пратеници формираа иницијатива за една изборна единица и бараат средба со Заев, Мицкоски и Ахмети

+инфо - 17.09.2019

Вкупно 12 пратеници од 10 партии и еден независен во Собранието формираа Иницијатива за една изборна единица. Тие одржале во Клубот на пратеници на 11 септември кога и ја формирале групата и нивната цел да се залагаат за пропорционален изборел со ...

Пратеници формираа Иницијатива за една изборна единица

Макфакс - 17.09.2019

Во Собранието на Северна Македонија се формираше Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10 партии и еден независен пратеник. На средбата во собранискиот Клуб на пратеници, одржана на 11 септември, формирана е група ...

БЕСА бара отворени листи и три изборни единици

PressingTV - 17.09.2019

Движењето Беса ја поддржува иницијативата на 12 пратеници за измени на изборниот модел, но побара да не се менува пропорционалниот изборен модел и наместо затворени, Беса се залага за отворени листи.

Дванаесет пратеници бараат изборен модел со една изборна единица

Либертас - 17.09.2019

Дванаесет пратеници од десет партии како и еден независен пратеник се потписници на иницијативата за дефинирање на пропорционален изборен модел со една изборна единица. Потписници на иницијативата се: Лилјана Поповска, Маја Морачанин, Рубин Земон, ...

Иницијатива за една изборна единица

CivilMedia - 17.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја информира јавноста дека се формираше Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10 партии и 1 независен пратеник.

Група пратеници во Собранието формираа иницијатива за една изборна единица

Мета - 17.09.2019

Во Собранието се формираше Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10 партии и еден независен пратеник. На средбата во собранискиот Клуб на пратеници, одржана на 11 септември 2019 година, формирана е група од ...

ФОТО: 12 пратеници потпишаа иницијатива Македонија да биде една изборна единица

ТВ21 - 17.09.2019

Во Собранието на Р.С. Македонија формирана е Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10 партии и 1 независен пратеник. На средбата во собранискиот Клуб на пратеници, одржана на 11 септември 2019 година, формирана е ...

Беса бара измени на изборниот модел со 3 изборни единици

Република - 17.09.2019

Фадил Зендели, пратеникот од движењето Беса истакна дека тие ја поддржуваат иницијативата на 12 пратеници за измени на изборниот модел, но не во целост. Зендели побара да не се менува пропорционалниот изборен модел, но наместо затворени, Беса се ...

Алијансата на Албанците бара осум изборни единици

Република - 17.09.2019

Алијансата на Албанците на Зијадин Села не ја прифаќа инцијативата на 12те пратеници за една изборна единица бидејки според нив, партиите не можат да постигнат да имаат контрола на изборниот процес на целата територија и се сомневаат дека тоа може ...

Заев велеше: Чесен политичар не се плаши од една изборна единица

Фактор - 17.09.2019

Македонија да биде една изборна единица - ова е барање на неколку пратеници кои со иницијатива во законодавниот дом бараат промени. Тие се залагаат за пропорционален изборен модел со една изборна единица а за ваков вид на модел од 2015 позитивно се ...

Формирана Иницијатива за 1 изборна единица во Собранието на Р.С. Македонија

Скопје1 - 17.09.2019

Ја информираме јавноста дека во Собранието на Р.С. Македонија се формираше Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10 партии и 1 независен пратеник. На средбата во собранискиот Клуб на пратеници, одржана на 11 ...

Дванаесет пратеници бараат да се избира следниот Парламент во една изборна единица

Магазин - 17.09.2019

Дванаесет пратеници од 10 партии и еден независен пратеник се потписници на иницијативата за дефинирање на пропорционален изборен модел со една изборна единица, а не шест како што е ...

Во Собранието формирана Иницијатива за една изборна единица

Канал5 - 16.09.2019

Во Собранието на Р. Македонија е формирана Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучени 12 пратеници од 10 партии и еден независен пратеник. Групата, како што информираат од Иницијативата, е формирана на средбата во собранискиот Клуб на ...

Пратеници со иницијатива за една изборна единица

Р.С.Европа - 16.09.2019

Во Собранието е формирана Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучени 12 пратеници од 10 партии и еден независен пратеник. Зад иницијативата стојат Лилјана Поповска, Маја Морачанин, Рубин Земон, Ферид Мухиќ, Мирослав Јовановиќ, Панчо ...

Во Собранието формирана Иницијатива за една изборна единица

+инфо - 16.09.2019

Ја информираме јавноста дека во Собранието се формираше Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10 партии и еден независен пратеник. На средбата во собранискиот Клуб на пратеници, одржана на 11 септември 2019 година, ...

Во Собранието формирана Иницијатива за една изборна единица

Press24 - 16.09.2019

Во Собранието на Македонија е формирана Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучени 12 пратеници од 10 партии и еден независен пратеник. Групата, како што информираат од Иницијативата, е формирана на средбата во собранискиот Клуб на ...