TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одѕивот до 13 часот е 26,35 отсто – најмногу гласале во Новаци, а намалку во Врапчиште

Макфакс - 24.04.2024

Процентот на избирачите кои гласале до 13 часот е 26,35 отсто, информираше претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски. Според податоците, најголема е излезноста во Новаци – 42,87, а најмала во Врапчиште 10,18 отсто.

Граѓаните по седми пат избираат претседател на државата, почна гласањето во првиот круг

Глас на Америка

3,85 отсто е одѕивот за гласање во првите два и пол часа, 12 приговори пристигнале во ДИК

Макфакс

До 9 часот излезноста на претседателските избори е 3,85 отсто

Сакам да кажам

Гласањето за претседател непречено се одвива, до ДИК се пристигнати 12 приговори

Слободен Печат

Македонија гласа на прв круг претседателски избори: Гласачките места ќе бидат отворени до 19Ч

Канал5

ДИК: Мирен изборен ден, гласаа 94 отсто од болните и изнемоштени лица, до 17 часот и над 50 отсто од пријавените во дијаспората

Телма

Глас на Америка Вечер Прес Антропол Вечер Прес Фокус Опсервер MTM Точка

Излезеност до 11 часот: 12,78 отсто или 229 417 гласачи

360 степени - 24.04.2024

Ова се податоци од обработени 3 416 избирачки места од вкупно 3 508 во општините на територијата на целата држава Според податоците на официјалната веб-страница на Државната изборна комисија (ДИК) излезеноста на избирачките места на првиот круг од ...

(ОБНОВЕНИ ПОДАТОЦИ) Излезеноста до 9 часот е 4,06% по обработени 94% од избирачките места

360 степени

Ова е процентот на излезност до 11:00 часот

Алсат-М

(ОБНОВЕНИ ПОДАТОЦИ) Излезеноста до 9 часот е 4,06% по обработени 94% од избирачките места

Либертас

Пресек до 11 часот: 229.473 граѓани го оствариле своето право на глас

Press24

Се гласа од 7 до 19 часот

Курир - 24.04.2024

Во 19:00 часот гласачките места се затвораат. На избирачите затекнати во објектот каде што се гласа им се овозможува да гласаат. Гласачкото место на кое гласале сите граѓани запишани во изводот од Избирачкиот список може да се затвори и пред 19:00 ...

Во Делчево во првиот круг од претседателските избори 14.490 граѓани ќе можат да гласаат на 36 избирачки места

Frontline

Во Делчево во првиот круг од претседателските избори 14.490 граѓани ќе можат да гласаат на 36 избирачки места

Република

Во Делчево во првиот круг од претседателските избори 14.490 граѓани ќе можат да гласаат на 36 избирачки места

Слободен Печат

Во Делчево во првиот круг од претседателските избори 14.490 граѓани ќе можат да гласаат на 36 избирачки места

Курир

Денеска граѓаните гласаат за претседател на Македонија

МКД

Се гласа од 7 до 19 часот

Независен

Вечер Прес 24 Вести Во Центар

Гласањето помина мирно, излезноста во дијаспората е околу 50 отсто до 17 часот

Р.С.Европа - 23.04.2024

Мирно помина денешниот изборниот ден на кој гласаа болните и изнемоштените, затворениците во казнено-поправните домови и лицата во притвор, во старските домови и македонските државјани во странство, оцени Александар Даштевски, претседател на ...

Даштевски: Гласањето помина мирно, излезноста во дијаспората до 17 часот околу 50 отсто

Либертас

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа изнемоштените, осудениците и иселениците, гласањето помина мирно

Фактор

Даштевски: Гласањето помина мирно, во дијаспората излезноста до 17 часот е околу 50 отсто

Слободен Печат

Даштевски: Гласањето помина мирно, излезноста во дијаспората до 17 часот околу 50 отсто

4NEWS

До 17 часот половина од запишаните избирачи во дијаспората го дале својот глас на изборите

МКД

Мирен изборен ден, излезноста во дијаспората до 17 часот околу 50 отсто

ММС

+инфо Локално Н.Македонија Press24 ТВ21 Zoom Нетпрес MakPress