TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За малку ќе му ја откинеше раката: Воспитувачка во Србија се однесува неодговорно кон децата (ВИДЕО)

Press24 - 18.07.2019

На социјалните мрежи се појавивидео од воспитувачка во домот за незгрижени деца во Србија, која според наведеното се однесува неодговорно кон малите деца кои се без родители. Имено , на снимката се гледа како го носи детето за една рака и со ...

ФАЛЕШЕ УШТЕ РАЧИЊАТА ДА МУ ГИ ИЗВАДИ: Брутално однесување во Домот за деца без родители

Магазин - 18.07.2019

Покрет Левијатан објави видео на кое се гледа како воспитувачка, како што се наведува во еден дом за деца без родители лошо се однесуваат кон малите деца. Имено, на снимката се гледа како воспитувачката ги малтретира, и ги фотографира и тоа на ...

Овие 7 нешта им беа дозволени на ДЕЦАТА ОД 80-ТЕ И 90-ТЕ, но не и на денешните

Слободен Печат - 18.07.2019

Модерното време многу го промени светот, а со тоа и начинот на воспитување и водење на домаќинството. Вашето детство не можете да го споредите со она на вашите деца, бидејќи некои нешта кои за вашите родители беа сосема нормални, вие не можете ниту ...

ВОСПИТУВАЧКА ВО ДОМ ЗА ДЕЦА БЕЗ РОДИТЕЛИ: За малку рака ќе му искорнеше! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 18.07.2019

По реакцијата на здружението Левијатан реагирал Центарот за заштита на деца во Белград и ја суспендирале медицинската сестра Ѓ.А. На интернет е објавена снимка на која се гледа како воспитувачка во еден дом за незгрижени деца во Белград ужасно се ...

Експеримент: Како децата го преживеаја воспитувањето од 80-тите?

Деца - 18.07.2019

Патрик А. Колман е писател, новинар и татко на две деца. Еден ден одлучил да направи експеримент во воспитувањето. Бидејќи бил дете во 80-тите години, тој и сопругата одлучиле во период од една недела да ги воспитуваат децата онака како што и тие ...

Родителски навики кои не треба да ги правите

ММС - 17.07.2019

Иако родителите имаат најдобри намери кон децата, се случува несвесно да прават грешки кои сериозно можат да наштетат на нивниот емотивен развој. Кои грешки не треба да ги повторувате кога станува збор за воспитувањето на децата? Reader’s Digest ги ...

За малку ќе му ја откинеше раката: Воспитувачка во Србија се однесува неодговорно кон децата (ВИДЕО)

Курир - 18.07.2019

На социјалните мрежи се појавивидео од воспитувачка во домот за незгрижени деца во Србија, која според наведеното се однесува неодговорно кон малите деца кои се без родители. Имено , на снимката се гледа како го носи детето за една рака и со ...

Не се грижат за исхраната, ги учат на индивидуалност – како родителите во Холандија ги воспитуваат децата?

Црнобело - 17.07.2019

Додека родителите кај нас се плашат за секоја настинка и вишок изедено чоколатце, родителите во Холандија се релаксирани и имаат поинакви принципи на воспитување. Холанѓаните обожаваат деца, како своите, така и туѓите, па често знаат на улица да се ...