TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

А1 On - 17.01.2022

На денешната владина седница е донесена Одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа одлука, донесена на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, се ...

Кризна состојба за снабдување со топлинска енергија и второто полугодие да започне во февруари се новите одлуки на ...

Скопје1 - 17.01.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие на учебната година за основните и средните училишта да се одложи, односно ...

Влада: Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Канал5 - 17.01.2022

Владата на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие на учебната година за основните и средните училишта да се одложи.

Прогласена кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

Слободен Печат - 17.01.2022

Одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија донесе вечерва на седница Владата, на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи.

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

24 Вести - 17.01.2022

На оваа втора седница е донесена и Одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа одлука, донесена на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, се утврдува ...

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

4NEWS - 17.01.2022

На втората седница на Владата вечерва е донесена и Одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа одлука, донесена на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со ...

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

ТВ21 - 17.01.2022

Со оваа одлука, донесена на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, се утврдува постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија на подрачјето на град Скопје, заради недостиг ...

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

24Инфо - 17.01.2022

На втората денешна владина седница е донесена и Одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа одлука, донесена на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со ...

Владата одлучи: Второто полугодие ќе започне на 1 февруари

Сител - 17.01.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие на учебната година за основните и средните училишта да се одложи, односно ...

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

Макфакс - 17.01.2022

На втората седина на Владата, донесена беше Одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа одлука, донесена на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, се ...

Владата одлучи: Кризна состојба во снабдување со топлинска енергија во Скопје

Press24 - 17.01.2022

На втората седница на Владата, вечерва е донесена и Одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „Со оваа одлука, донесена на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со ...

Владата утврди кризна состојба за снабдување со топлинска енергија

Република - 17.01.2022

Владата на Република Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие на учебната година за основните и средните училишта да се одложи, односно наставата ...

ПОРАДИ ПРОБЛЕМИ СО СНАБДУВАЊЕТО Прогласена кризна состојба заради недостигот на топлинска енергија

+инфо - 17.01.2022

Комисијата за следење на состојбите со снабдување со топлинска енергија ќе ги преземе сите мерки и активности во врска со обезбедување дополнителни количини на топлинска енергија согласно утврдената кризна состојба.

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

Независен - 17.01.2022

На втората седница, Владата донесе Одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа одлука, донесена на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, се утврдува ...

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

Локално - 17.01.2022

На денешната втора седница на Владата е донесена и Одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа одлука, донесена на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со ...

Прогласена кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

Н.Македонија - 17.01.2022

На вечерашната владина седница донесена е и одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа одлука, донесена на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, се ...

Новата влада прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

360 степени - 17.01.2022

Со прогласувањето на кризната состојба, Комисија што ја формираше Министерството за економија треба да преземе мерки за да обезбеди дополнителни количини топлинска енергија На вечерашната втора седница на Владата донесена е одлука за прогласување ...

Скопјани ќе добиваат парно три часа повеќе, ЕСМ треба да го преземе управувањето со БЕГ

24 Вести - 17.01.2022

ЕСМ неделава официјално ќе го преземе управувањето со БЕГ и Топлана Скопје Север, откако Владата официјално ќе прогласи кризна состојба. По донесената владина одлука, ЕСМ потпиша договор со ТЕ-ТО, со кој му се наложува да го зголеми обемот на ...

Се уште не се знае колку ќе чини справувањето со кризата за парно

Сител - 17.01.2022

Се уште не се знае колку државата ќе ја чин кризната состојба на пазарот со топлинска енергија, која новата Влада и официјално треба да ја прогласи. Познато е само дека со 6 милиони евра од буџет ќе се помогнат БЕГ и Скопје Север да ги покријат ...

Владата треба и официјално да прогласи кризна состојба во топлинската енергија

Канал5 - 17.01.2022

ЕСМ чека абер од новата Влада за „да седне“ во фотељите на БЕГ. Проблемите со топлинската енергија сега се во раце на новиот Владин кабинет кој официјално треба да прогласи кризна состојба за државната ЕСМ да го преземе работењето со БЕГ и Скопје ...

БЕГ ѝ должи на централата „ТЕ-ТО“ 3 милиони евра за топлина

Алсат-М - 17.01.2022

Компанијата Балкан Енерџи Груп, која испорачува топлина за најголем дел од корисниците на парно греење во Скопје и должи на централата „ТЕ-ТО“ скоро три милиони евра за испорака на топлинска енергија.

Домовите ќе се греат три часа подолго навечер, но нема да бидат „претопли“

Слободен Печат - 17.01.2022

Ситуацијата со парното греење сега е подобрена, но повеќе не може да се очекува дека ќе се обезбеди температура од 24-25 степени како што имаше во минатото, вели Марко Бислимоски, претседател на РКЕ.

ВИДЕО | Бислимоски: Ниту еден киловат час неиспорачана топлинска енергија нема да им се наплати на граѓаните

Слободен Печат - 17.01.2022

Дали се остварени регулаторните стандарди со влегувањето на владата да обезбеди доволно енергија за греење и што понатаму со БЕГ го прашавме Марко Бислимоски, претседател на Регулаторна комисија за енергетика .

Скопјани подолго во денот ќе бидат стоплени - парното ќе биде пуштено и после полноќ

Скопје инфо - 17.01.2022

По кризата настаната во снабдувањето со топлинска енергија АД ЕСМ го превзема управувањето со БЕГ неделава. „Согласно Уредбата донесена на вчерашната седница на Владата во врска со и дополнителните одлуки кои ќе следуваат, АД ЕСМ ќе го преземе ...

Бислимовски: Неиспорачана топлинска енергија нема да им биде фактурирана на потрошувачите кога ќе се прави порамнување ...

Република - 17.01.2022

Во однос на неиспорачана топлинска енергија, ниту еден киловат час од оваа неиспорачана топлинска енергија нема да им биде фактуриран на потрошувачите кога ќе се прави порамнување во мај. Ние како Регулаторна комисија добивме многу поплаки од ...

Бислимовски ветува дека неиспорачаната топлинска енергија нема да биде фактурирана

Скопје инфо - 17.01.2022

Во мај ќе се врши порамнување на долговите на граѓаните за топлинската енергија, но проблем се оние денови кога не беше испорачана во доволни количини, кога имаше потреба од користење на дополнителни грејни тела.

Бислимоски: На граѓаните нема да им се наплати ниеден киловат час топлинска енергија што не им е испорачан

Нова ТВ - 17.01.2022

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски , во гостување на Утрински Брифинг ја информира јавноста дека ниту еден неиспорачан киловат час топлинска енергија нема да им се наплати на граѓаните.

Бислимовски: Не може да се очекува дека ќе се обезбеди температура од 24-25 степени со парно греење

Press24 - 17.01.2022

АД ЕСМ потпиша договор со Друштвото за производство на електрична и топлинска енергија ТЕ-ТО АД Скопје. Според тој договор, ТЕ-ТО ќе го зголеми обемот на производство на електрична и на топлинска енергија, односно ќе работи со максимален капацитет, ...