TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спејсекс полета во вселената со цивилен екипаж (ВИДЕО)

МКД - 16.09.2021

Ракетниот брод Спејсекс полета од Флорида со првиот целосно цивилен екипаж што некогаш бил лансиран на лет кон Земјината орбита. Летот на Спејсекс од вселенскиот центар Кенеди на Кејп Канавера го изнајми американскиот милијардер Џаред Ајзекмен, ...

(Видео) Погледнете го полетувањето на Спејс Икс кон Земјината орбита - за првпат целосно цивилен екипаж полета во ...

Точка - 16.09.2021

Ракетниот брод Спејс Икс полета од Флорида со својот целосно цивилен екипаж кој некогаш бил лансиран за лет кон Земјината орбита. Леталото на Спејс Икс од вселенскиот центар Кенеди на 'ртот Канавера го изнајмил американскиот милијардер Џаред ...

„Спејс-Икс“ успешно ги лансираше првите свои вселенски туристи

Курир - 16.09.2021

„Спејс-Икс“ на Илон Маск рано утрово, во 02:00 ч. по македонско време, успешно ги лансираше првите свои четворица вселенски туристи – највисоко во Земјината Орбита. Тие три дена ќе престојуваат во Вселената.

Зошто походот на компанијата на Илон Маск се разликува од другите?

Кумановски м. - 16.09.2021

Ракетата на SpaceX, компанија основана од Илон Маск, синоќа полета во орбитата, со четворица членови на екипажот, а се забележува дека ниту еден од нив не е професионален астронаут. Така започна првата мисија за вселенско патување каде што екипажот ...

Фотографија на денот: „Спејс икс“ ги однесе првите туристи во вселената

Deutsche Welle - 16.09.2021

Со ракетата „Спејс – икс“ на Илон Маск во вселената полетаа првите четворица вселенски туристи – цивили. Мисијата „Inspiration 4" е првата која се одвива во орбитата на Земјата без професионални астронаути.

Првиот целосно цивилен екипаж полета во вселената со SpaceX

Кајгана - 16.09.2021

Ракетата SpaceX полета вчера во 2 часот по полноќ од Флорида со првиот целосно цивилен екипаж што некогаш бил лансиран на лет кон орбитата на Земјата. Летот на SpaceX од вселенскиот центар Кенеди на Кејп Канавера, од каде што беа лансирани мисиите ...

„Спејс-екс“ лансира мисија со цивили во вселената

Факултети - 16.09.2021

Американската вселенска компанија „Спејс-екс“ успешно ја лансира првата мисија до орбитата со патници кои не се астронаути. Ракетата полетала од вселенскиот центар „Кенеди“ вчеравечер. Никој од четирите патници во ракетата не поминал низ ригорозниот ...

Нов успех на SpaceX, лансиран е првиот цивилен екипаж во вселената

Телефони.мк - 16.09.2021

Ракетата Falcon 9 е лансирана од вселенската станица Resilience со четири членови во екипажот кон Земјината орбита. Екипажот на SpaceX ќе помине во орбитата во наредните три дена, што е на висина од 575 километри, а тоа е воедно и најдалеку што еден ...

Вселенскиот туризам веќе е реалност (ВИДЕО)

Локално - 16.09.2021

Четири лица, од кои ниту еден не е професионален астронаут, отидоа на вселенска прошетка со капсула на „SpaceХ“. Капсулата излезе во орбита во средата навечер, што го означи почетокот на првата вселенска мисија од ваков вид, составена целосно од ...

(Видео) „Спејс икс“ успешно полета во орбитата со четворица цивили

Независен - 16.09.2021

Со ракетата „Спејс икс“ на Илон Маск во вселената полетаа првите четворица вселенски туристи – цивили. Мисијата „Inspiration 4″ е првата која се одвива во орбитата на Земјата без професионални астронаути.

„Спејс-Икс“ успешно ги лансираше првите свои вселенски туристи

OhridNews - 16.09.2021

„Спејс-Икс“ на Илон Маск рано утрово, во 02:00 ч. по македонско време, успешно ги лансираше првите свои четворица вселенски туристи – највисоко во Земјината Орбита. Тие три дена ќе престојуваат во Вселената.

„Спејс-Икс” успешно ги лансираше првите вселенски туристи

ММС - 16.09.2021

„Спејс-Икс” на Илон Маск рано утрово, во 02:00 ч. по македонско време, успешно ги лансираше првите свои четворица вселенски туристи – највисоко во Земјината Орбита. Тие три дена ќе престојуваат во Вселената.

„Спејс-Икс“ успешно ги лансираше првите свои вселенски туристи

Frontline - 16.09.2021

„Спејс-Икс“ на Илон Маск рано утрово, во 02:00 ч. по македонско време, успешно ги лансираше првите свои четворица вселенски туристи – највисоко во Земјината Орбита. Тие три дена ќе престојуваат во Вселената.

„Спејс-Икс“ успешно ги лансираше првите свои вселенски туристи

Опсервер - 16.09.2021

– „Спејс-Икс“ на Илон Маск рано утрово, во 02:00 ч. по македонско време, успешно ги лансираше првите свои четворица вселенски туристи – највисоко во Земјината Орбита. Тие три дена ќе престојуваат во Вселената.

„Спејс-икс“ успешно ги лансираше првите вселенски туристи

Нетпрес - 16.09.2021

„Спејс-Икс“ на Илон Маск рано утрово, во 02:00 ч. по македонско време, успешно ги лансираше првите свои четворица вселенски туристи – највисоко во Земјината Орбита. Тие три дена ќе престојуваат во Вселената.

ЛЕТ ДО ВСЕЛЕНАТА ВРЕДЕН ДЕСЕТИЦИ МИЛИОНИ ДОЛАРИ „Спејс-Икс“ успешно ги лансираше првите вселенски туристи

+инфо - 16.09.2021

Летот е изнајмен од американскиот милијардер Џеред Ајзекмен, основач и извршен директор на „Шифт-4 пејмент“ и искусен пилот, заедно со Сијан Проктор, Хејли Арсено и инженерот Крис Семброски.

„Спејс-Икс“ успешно ги лансираше првите свои вселенски туристи

Lider - 16.09.2021

„Спејс-Икс“ на Илон Маск рано утрово, во 02:00 ч. по македонско време, успешно ги лансираше првите свои четворица вселенски туристи – највисоко во Земјината Орбита. Тие три дена ќе престојуваат во Вселената.

(ВИДЕО) „Спејс Икс“ ги однесе првите туристи во вселената

еМагазин - 16.09.2021

Ракетниот брод “Спејс Икс“, на успешно ги однесе првите туристи во вселената. Станува збор за првиот целосно цивилен екипаж што некогаш бил лансиран на лет кон Земјината орбита, а бродот го изнајми американскиот милијардер .

„Спејс-Икс“ успешно ги лансираше првите свои вселенски туристи

Вечер Прес - 16.09.2021

Спејс-Икс“ на Илон Маск рано утрово, во 02:00 ч. по македонско време, успешно ги лансираше првите свои четворица вселенски туристи – највисоко во Земјината Орбита. Тие три дена ќе престојуваат во Вселената.

Успешно лансирани првите туристи во вселената, екскурзијата ќе трае три дена

Денешен - 16.09.2021

„Спејс-Икс“ на Илон Маск рано утрово, во 02:00 ч. по македонско време, успешно ги лансираше првите свои четворица вселенски туристи – највисоко во Земјината Орбита. Тие три дена ќе престојуваат во Вселената.

SpaceX полета во вселената со првиот целосно цивилен екипаж(VIDEO)

Денар - 16.09.2021

Ракетата SpaceX полета во средата од Флорида со првиот целосно цивилен екипаж кој некогаш бил лансиран на лет кон орбитата на Земјата. Летот на SpaceX од вселенскиот центар Кенеди на Кејп Канавера го изнајми американскиот милијардер Џаред Ајзакман, ...

SpaceX е подготвен за историскиот лет во вселената со астронаути- цивили (ВИДЕО)

Канал5 - 15.09.2021

Последниот во неодамнешната серија милијардери опседнати со вселената е закажан за полетување доцна вечерва со тројца помалку богати луѓе на ракетата „Спејс Икс“, во обид да станат првиот целосно цивилен екипаж , лансиран во орбитата на Земјата.

Прва мисија само со цивили на Спејс-Икс

Глас на Америка - 15.09.2021

Првиот приватен лет на Спејс Икс го предводи 38 годишен бизнисмен. Историската мисија, само цивили, треба да биде лансирана вечерва од Вселенскиот центар Кенеди во Флорида. Ова ќе биде прв пат во децении да нема професионален астронаут во мисијата, ...

Вечерва ќе биде лансиран првиот вселенски туристички лет на „Спејс-Икс“

4NEWS - 15.09.2021

Вечерва „Спејс-Икс“ ќе лансира четири лица во тридневна приватна мисија во орбитата на Земјата. Се работи за прв лет само со цивили, а со ова компанијата на Илон Маск влегува во борба за својот дел од големиот колач – „вселенски туризам“.

„Спејс-Икс“ на Илон Маск носи цивили во вселената: Мисијата ќе трае три дена

Пари - 15.09.2021

SpaceX денес ќе лансира четири лица во тридневна приватна мисија во орбитата на Земјата, прва со исклучиво цивили. Компанијата на Илон Мaск со тоа влегува во борба за својот дел од колачот во вселенскиот туризам.

Првиот вселенски туристички лет на „Спејс-Икс“

Вечер Прес - 14.09.2021

„Спејс-Икс“ утревечер ќе лансира четири лица во тридневна приватна мисија во орбитата на Земјата. Ова е прв лет само со цивили. Компанијата на Илон Маск со тоа влегува во борба за својот дел од колачот наречен „вселенски туризам“.

SpaceX испраќа четворица цивили во вселенска мисија

Кумановски м. - 14.09.2021

Space X утре ќе лансира четири лица во тридневна приватна мисија во орбитата на Земјата, првата исклучиво со цивили. Компанијата на Илон Маск со тоа влегува во борба за својот удел во тортата во вселенскиот туризам.