TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со право на глас на овие избори во Избирачкиот список се запишани вкупно 1.814.317 гласачи

Скопје1 - 23.04.2024

Со право на глас на овие избори во Избирачкиот список се запишани вкупно 1.814.317 гласачи. Денес, 2.569 гласачи своето право на глас ќе можат да го остварат во 31 гласачко место во ДКП каде што се пријавиле да гласаат, а чии што пријави се ...

„Зошто да гласам?“ воопшто не смее да биде прашање

Рацин

Нема плата ако не гласате, не може да извадите возачка – Земји каде гласањето е задолжително

Градска

Белгиските 16 – годишници се среќни што ќе гласаат на изборите за Европски парламент

Градска

Гласањето на затворениците и болните се одвива без проблеми, велат од ДИК

Макфакс

Гласањето на затворениците и болните се одвива без проблеми, велат од ДИК

Опсервер

Гласањето на затворениците и болните се одвива без проблеми, велат од ДИК

MTM

Слободен Печат Р.С.Европа Локално Точка Скопје инфо ТВ21

Предизборен молк пред утрешните претседателски избори, денеска гласа дијаспората, болните и затворениците

Макфакс - 23.04.2024

Започна предизборниот молк пред утрешните претседателски избори. Молкот завршува на 24 април во 19 часот, кога се затвораат избирачките места. Денеска ќе гласаат избирачите запишани во посебниот извод од избирачкиот список, односно дијаспората, ...

Почна молкот за претседателските избори – гласаат дијаспората, болните и затворениците

Локално

Почна предизборниот молк, во текот на денот ќе гласа дијаспората, болните и затворениците

Канал5

Молк за претседателските избори од вечерва на полноќ

Gostivarpress.mk

Од полноќ молк за претседателските кандидати, но не и за парламентарните избори

МКД

Од полноќ почнува молкот за претседателските избори

CivilMedia

Од полноќ почнува молкот за претседателските избори на 24 април

24 Вести

Бриф +инфо Lider Frontline Алсат-М ТВ21 Сител Слободен Печат

Денеска молк за претседателските избори

МКД - 23.04.2024

Претседателски избори 2024 Во земјава денеска е молк, пред утрешните седми претседателски избори. Молкот завршува на 24 април во 19 часот, кога се затвораат избирачките места. Годинава поради тоа што се одржуваат двојни избори, за време на молкот за ...

ДИК подготвена за изборите во среда, почна доставувањето на гласачките ливчиња

Алфа

Молк пред утрешните претседателски избори, гласаат болните, затворениците, лицата во старските домови, тече кампањата за пратеници

MakPress

Гласаат 6.935 болни, затвореници, лица во старските домови – молк пред утрешните претседателски избори, тече кампањата за пратеници

Бриф

Молк пред утрешните претседателски избори, гласаат болните, затворениците, лицата во старските домови

CivilMedia

Молк пред претседателските избори, гласаат болните, затворениците, тече кампањата за пратеници

А1 On

Гласаат 6.935 болни, затвореници, лица во старските домови – молк пред утрешните претседателски избори, тече кампањата за пратеници

24Инфо

Курир Нетпрес Алсат-М 24 Вести Слободен Печат Телма Антропол Денешен

Под силно полициско обезбедување почна дистрибуцијата на изборниот материјал

Телма - 21.04.2024

Со засилено полициско обезбедување денеска од печатницата Киро Дандаро во Битола почна транспортот на доверливиот изборен материјал до општинксите изборни комисии за првиот круг на Претседателските избри што ќе се одржи во среда на 24 април.

ДИК ги дистрибуира гласачките лифчиња, утре ќе ја достават и опремата за гласање

Сител

Последни подготовки пред изборите: Почна дистрибуцијата на доверливиот гласачки материјал, утре и на уредите за биометриска идентификација

Локално

Од Битола почна дистрибуцијата на доверливиот гласачки материјал

Канал5

Зпочна дистрибуцијата на доверливиот гласачки материјал, утре дистрибуција на уредите за биометриска идентификација

Курир

Зaпочна дистрибуцијата на доверливиот гласачки материјал

Press24

Од Битола почна дистрибуцијата на доверливиот гласачки материјал

MakPress

1,8 МИЛИОНИ ГЛАСАЧКИ ЛИВЧИЊА СТИГНАА ДО ИЗБОРНИТЕ КОМИСИИ Утре ќе се дистрибуираат уредите за биометриска ...

+инфо - 21.04.2024

Под силно полициско обезбедување, во присуство на претседателот на ДИК Александар Даштевски, изборниот материјал, спакуван во картонски кутии со заштитен печат, утрото тргна од Битола. На два дена пред првиот изборен круг за претседателските избори ...