TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел распоредува резервисти во појасот Газа

Глас на Америка - 24.04.2024

Израелската војска во средата соопшти дека распоредува две дивизии на резервни бригади во Појасот Газа, потег што доаѓа додека Израел се подготвува за копнена инвазија во јужниот град Рафах.

Израел мобилизираше уште две единици од резервата пред можните борби во Рафа

Слободен Печат

ОН бараат истрага за масовните гробници откриени во две болници во Газа

Р.С.Европа

Амнести ја критикуваше Европа за двојни стандарди кон Газа

Оff.net

Хамас: Израел понижен и поразен во 200 дена офанзива

Кумановски м.

Велика Британија и Германија го повикаа Хамас да ги ослободи заложниците

Глас на Америка

Стејт департментот објави извештај за војната во Газа, се истакнуваат убиствата, исчезнувањата и мачењата

МКД

Centar CivilMedia Бизнис Вести 4NEWS CivilMedia Глас на Америка Канал5 Слободен Печат

ОН повикаа на истрага за масовните гробници во две болници во Газа

24Инфо - 24.04.2024

Обединетите нации денеска повикаа на „јасна, транспарентна и веродостојна истрага“ за масовните гробници откриени во две големи болници во завојуваната Газа, кои беа цел на израелските војници.

Стотици мртви во масовни гробници во Газа, меѓу нив жени и стари лица, некои со врзани раце

Макфакс

Израел демантира дека неговите војници ги закопувале Палестинците во масовна гробница во Газа

Либертас

Израелската армија негира дека ги закопала телата на Палестинците во масовни гробници во болница во Газа

Курир

Израел: ИДФ ја негира одговорноста за масовните убиства во болницата во Газа

А1 On

Масовна гробница со повеќе од 300 тела откриена во болница во Газа

Независен

Пронајдена масовна гробница во Газа: Апели за деескалација по новите напади на Израел

Lider

Скопје1 Нетпрес Антропол А1 On Фокус Фактор Локално CivilMedia

ЕУ повика на поддршка за Агенцијата на ОН за палестински бегалци

CivilMedia - 23.04.2024

Европската унија денеска ги повика донаторите на Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) да продолжат да даваат поддршка еден ден по објавувањето на извештајот во кој се споменуваат проблемите со политичката неутралност на агенцијата.

Група експерти го презентира финалниот извештај за обвинувањата против УНРВА

MakPress

ЕУ повика на поддршка за Агенцијата на ОН за палестински бегалци

Zoom

ЕУ повика на поддршка за Агенцијата на ОН за палестински бегалци

MakPress

Поради нападот на Хамас - оставка на шефот на военото разузнавање на Израел

Deutsche Welle - 22.04.2024

Пред половина година исламистички Хамас го изненади Израел со напад без преседан. Сега Ахарон Халива, шеф на израелската воена тајна служба, поднесе оставка поради тоа. Шест месеци по терористичкиот напад на исламистички Хамас врз Израел, шефот на ...

Лапид бара од Нетанјаху да поднесе оставка поради нападот на Хамас врз Израел

Вечер Прес

Шефот на военото разузнување на Израел поднесе оставка поради нападот на Хамас

Независен

Шефот на израелската воена разузнавачка служба поднесе оставка

Скопје1

Шефот на израелската воена разузнавачка служба поднесе оставка поради неуспехот да го предвиди нападот на Хамас

Во Центар

Шефот на израелското воено разузнавање поднесе оставка

Frontline

Шефот на израелската воена разузнавачка служба поднесе оставка поради неуспехот да го предвиди нападот на Хамас

Пулс24

MakPress MakPress

Од масовни гробници во болницата Насер за три дена ексхумирани над 200 тела

Бизнис Вести - 23.04.2024

– Портпаролот на Цивилната заштита на Појасот Газа Махмуд Басал изјави дека во последните три дена биле ексхумирани над 200 тела на луѓе убиени и закопани од израелските сили во масовни гробници во болницата Насер во Газа.

Во последните 3 дена од масовни гробници беа ексхумирани 283 тела, соопшти претставник на Цивилната одбрана

Вечер Прес

ВИДЕО| Газа: Над 200 тела ексхумирани од масовните гробници во болница

Нетпрес

Од масовни гробници во болницата Насер за три дена ексхумирани над 200 тела

Слободен Печат

Од масовни гробници во болницата Насер во Газа за три дена ексхумирани над 200 тела

Независен

Од масовни гробници во болницата Насер за три дена ексхумирани над 200 тела

MakPress

Од масовни гробници во болницата Насер за три дена ексхумирани над 200 тела

Либертас

24Инфо Zoom Тера Канал5 Рацин