TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Законот за ЈО  во вторник во  собраниска процедура

Телма - 25.01.2020

Новата верзија на законот за јавно обвинителство ќе влезе во собраниска процедура во ворник. Претседтаелот на СДСМ Зоран Заев очекува гласањето за законот да се случи најдоцна до 11 февруари.

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Макфакс - 25.01.2020

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното обвинителство вчера избегала од разговорите. Дескоска вели дека е очигледно оти бегањето станало партиска ...

Дескоска: Жалам што преговарачкава тројка на ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за Законот за обвинителство

А1 On - 25.01.2020

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното обвинителство вчера избегала од разговорите. Дескоска вели дека е очигледно оти бегањето станало партиска ...

Кирацовски ќе го донесе Јовески на дебата за законот за обвинителство

Фактор - 25.01.2020

Јавна дебата за законот за Јавно обвинителство ќе има, и на неа ќе присуствува државниот обвинител Јовески. Пратеникот од СДСМ Александар Кирацовски вели дека неодговорниот однос на преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ кон приоритетни и општествено ...

Нема напредок во разговорите за законот за јавно обвинителство

Н.Македонија - 25.01.2020

Во разговорите за донесување закон за јавно обвинителство не е постигнат напредок ниту по вчерашната средба на партиските работни групи, што се одржа во Собранието. Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата, недолго по нејзиниот почеток, ...

Дескоска: На преговарачката тројка од ВМРО, очигледно бегањето им стана партиска определба

CivilMedia - 25.01.2020

„Навистина жалам што преговарачкава тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното обвинителство вчера избега од разговорите. Очигледно бегањето им стана партиска определба. Сепак, ќе биде закажана јавна расправа за законот.

Дескоска: Преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ вчера избега од разговорите

Бриф - 25.01.2020

Фејсбук статус на Рената Дескоска, министерка за правда: “Навистина жалам што преговарачкава тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното обвинителство вчера избега од разговорите. Очигледно бегањето им стана партиска определба.

Без напредок во разговорите за закон за јавно обвинителство

Алсат-М - 25.01.2020

Не е постигнат напредок во разговорите за донесување закон за јавно обвинителство ниту по вчерашната средба на партиските работни групи што се одржа во Собранието. Кусо по почетокот претставниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата образложувајќи ...

Интересна порака за самоименувањето на Дескоска во Венецијанската комисија

Република - 25.01.2020

Пратеникот Антонио Милошоски по напуштањето на средбата во Собранието за Законот за јавно обвинителство на Фејсбук соопшти во кратки црти за што станало збор на средбата со министерката за правда Рената Дескоска.

Јовески за „360 степени“ објаснува што мислел со изјавата што ја цитираше Милошоски

360 степени - 24.01.2020

„Она што е неопходно, не заради Брисел, е носење на нов закон за јавно обвинителство, но ќе подвлечам, квалитетен и издржан закон, а не решенија кои ќе бидат резултат на дневнополитички договарања.

Без Јовески ВМРО-ДПМНЕ не седнува на преговори за законот за ЈО

Телма - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ постави нов услов за продолжување на преговорите за нов закон за Јавно обвинителство, власта експресно одби. Опозициската партија бара задолжително присуство на државниот обвинител Јовески на средбите на работните групи.

Без присуство на државниот обвинител Јовески, ВМРО-ДПМНЕ нема да преговара за законот за Јавно обвинителство

24 Вести - 24.01.2020

Речиси 20 минути, толку им требаше на ВМРО-ДПМНЕ да ги достават новите две барања до министерката за правда Десковска на средбата со работните групи и претставниците на пратеничките групи во врска со Законот за ЈО а потоа да ја напуштат работната ...

Законот за Обвинителсвтво, неуспешна средба на работните групи

Алсат-М - 24.01.2020

Ниту во Собранието, со присуство на сите парламентарни партии, ВМРО – ДПМНЕ и СДСМ не се усогласија за новиот предлог закон за Јавно обвинителство. Опозицијата на средбата учествуваше само 15 тина минути.

Законот за ЈО нов услов за Брисел? - Власта и опозицијата на преговори

Сител - 24.01.2020

Пропадна првата работна средба на министерката за правда Рената Дескоска со сите пратенички групи во парламентот за законот за обвинителство. Опозциската ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата со две барања: за законот да се организира јавна расправа, и на ...

ВМРО-ДПМНЕ има само една забелешка на законот за јавно обвинителство, прекин на сите предмети на сјо, кажа Дескоска ...

Сакам да кажам - 24.01.2020

Министерката за правда Рената Дескоска денеска реагираше откако пред присутните претставници на Американската амбасада, преговарачите од ВМРО-ДПМНЕ предводени од осомничениот Антонијо Милошоски, си заминаа од преговарачката маса во Собранието за ...

Милошоски: Не преговараме без Јовески Дескоска: Барате изговори

Нова ТВ - 24.01.2020

Пропадна уште еден обид за доближување на ставовите на партиските работни групи за предлог законот за јавно обвинителство. Последната што беше закажана за попладнево во Собранието, траеше околу половина час по што претставниците на ВМРО ДПМНЕ ја ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Јовески да присуствува на разговорите за Законот за ЈО, СДСМ не прифаќа

Телма - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на средбите на работните групи на кои партиите треба да се договори Законот за јавно обвинителство, но услов за тоа е на средбите да присуствува државниот обвинител Љубомир Јовески.

Дескоска: Барањето на ВМРО-ДПМНЕ Јовевски да присуствува на средбите за Законот за ЈО е алиби за напуштање на ...

Слободен Печат - 24.01.2020

Жал ми е што постапија така, но исто така морам да кажам дека беше очекувано нивното однесување имајќи во предвид дека тие едноставно не сакаа да дојдат и пред другите политички партии да го соопштат својот став којшто е практично запирање на ...

Дескоска: Јовески учествуваше во изработката на законот, ВМРО – ДПМНЕ со лошо алиби ја напушти средбата

Вечер - 24.01.2020

Денешната средба за Законот за Јавното обвинителство се одржа во поширок формат – со претставници на парламентарните пратенички групи и со присуство на набљудувачи од Амабасадата на САД во Република Северна Македонија и Делегацијата на ЕУ, како и ...

Јовески за Телма: На јавниот обвинител не му е местото да учествува во политички расправи

Телма - 24.01.2020

Местото на јавниот обвинител нe e да учествува во политичките разговори за носењето на Законот за ЈО, смета државниот обвинител Љубомир Јовески. До колку се отвори стручна расправа по предлог Законот за јавното обвинителство, ако бидам повикан ќе ...

Ќе се деблокира ли носењето на Законот за ЈО?

Канал5 - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата на партиските работни групи во Собранието за Законот за Јавното обвинителство, и не се враќаат доколку министерката Дескоска на овие разговори не го повика и јавниот обвинител Љубомир Јовески..

Дескоска: Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната средба за законот за Јавно обвинителство

24 Вести - 24.01.2020

По денешниот состанок на работните групи со пратеничките групи во Собранието, даде изјава и министерката за правда Рената Дескоска. Присуство на државниот обвинител Љубомир Јовевски како нов услов ВМРО-ДПМНЕ да ги продолжи преговорите со работните ...

Ново фијаско во преговорите – „ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата, побара присуство на Јовески

ТВ21 - 24.01.2020

Само половина час по средбата на работните групи за Законот за јавно обвинителство. ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите. Антонио Милошоски рече дека доставиле две барања и тоа за јавна расправа за предлог законот што им било веднаш прифатено, но и ...

24 јануари: Бегство од средбата за Законот за ЈО, Шарл Мишел во Северна Македонија, гласно против медиумските ...

CivilMedia - 24.01.2020

Средбата меѓу Министерката за правда, Рената Дескоска со претставници на парламентарните групи на која требаше да се разговара за Законот за Јавно обвинителство траеше кратко и завршо неуспешно.

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ измислува забелешки и барања само да се запрат сите предмети на СЈО

А1 On - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по изјавата на лидерот Христијан Мицкоски вчера, кој кажа декз има забелешки и од сите девет забелешки, само една е на виделина. Не доставија и не ги презентираа забелешките. Избегаа од средбата.

Дескоска: Со ВМРО-ДПМНЕ ја договаравме средбата, не побараа Јовески да биде присутен

Локално - 24.01.2020

Министерката за правда, Рената Дескоска го оцени како очекуван потегот на ВМРО-ДПМНЕ да ја напушти средбата за Законот за Јавното обвинителство. Таа смета дека по вчерашната прес конференција на лидерот на опозициската партија, Христијан Мицкоски, ...

Дескоска: По денешната средба откриени се намерите на ВМРО-ДПМНЕ, следната недела ќе има јавна расправа за законот за ...

360 степени - 24.01.2020

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека по денешното напуштање на средбата, откриени се намерите на ВМРО ДПМНЕ во однос на законот за ЈО и посочи дека опозициската партија претходно не бараа републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески да ...

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

Макфакс - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска, го одбила нивното барање во следните половина час да го повика државниот јавен обвинител Љубомир ...

Антонијо енд МВРО „шоутајм“ – избегаа од средбата за законот за јавно обвинителство

CivilMedia - 24.01.2020

коментира: Антонијо и партијата што ревносно ја претставува во сѐ полошо светло уште еднаш приредија шоу во парламентот со кое имаат една единствена намера – да продолжи блокадата на донесување закон за јавно обвинителство.

(ВИДЕО) Милошоски ја напушти средбата, го бара обвинителот Јовевски да учествува

Frontline - 24.01.2020

На помалку од десет минути откако почнаа, пратеникот Антонио Милошоски ја напушти средбата со министерката Рената Десковска и другите парламентарни партии и групи На помалку од десет минути откако почнаа, пратеникот Антонио Милошоски ја напушти ...

ВМРО-ДПМНЕ излезе од средбата за Законот за обвинителство, бараат Јовески да биде присутен

Локално - 24.01.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ излезе на речиси непочнатите преговори за Законот за јавно обвинителство. Не им одговарало тоа што министерката за правда, Рената Дескоска не сакала да го повика Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, кој според нив е ...

НИШТО БЕЗ ЈОВЕСКИ: ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата за Законот за јавно обвинителство

Фактор - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата на која требаше да се зборува за Законот за јавното обвинителство. Тие бараат државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески да присуствува на разговорите за Законот за ЈО, а СДСМ не прифаќа.

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата за законот за ЈО – бара да дојде и Јовески (ВИДЕО)

360 степени - 24.01.2020

Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ по 15-ина минути од почетокот на средбата во Собранието за законот за ЈО го напуштија состанокот и во изјава за медиумите Антонијо Милошоски рече дека нивното барање е на оваа средба да присуствува и републичкиот ...

ФОТО: Почна средбата на партиите за Законот за Јавно обвинителство

Локално - 24.01.2020

Преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во проширен состав со претставници од парламентарните партии седнаа на заедничка маса да бараат решение за Законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е блокиран од страна на опозициската партија.

Дескоска: Сите учесници беа конструктивни, ВМРО-ДПМНЕ бара алиби да побегне од правдата

CivilMedia - 24.01.2020

Барањето на ВМРО-ДПМНЕ, за присуство на Државниот јавен обвинител, министерката Рената Дескоска ја цени како алиби за бегање од средбата за Законот за ЈО и од правдата воопшто која треба да се донеде преку овој закон.

Почна средбата за законот за ЈО: Дојдоа сите пратенички групи, претставници на ЕУ и Амбасадата на САД

360 степени - 24.01.2020

Во Собранието попладнево започна средбата на министерката за правда Рената Дескоска со претставниците на пратеничките групи. На средбата присуствуваат претставници сите парламентарни партии.

Почна средбата за ЈО, учествуваат и претставници на амбасадите на САД и ЕУ

Frontline - 24.01.2020

На средбата учествуват и претставници од американската амбасада и од ЕУ, како и представници од Блупринт, група на НВО за борба против корупција. Од ВМРО-ДПМНЕ учествуваше пратеникот Антонио Милошовски, а присутни беа и пратеници од сите партии и ...

Независните од ВМРО-ДПМНЕ бараат во Собрание, а не во штабови да се разгледува законот за ЈО

360 степени - 24.01.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, сметаат дека законот за јавно обвинителство, кој го предлага Министерството за правда, треба веднаш да се достави до Собранието за да имаат увид во текстот.

Независните од ВМРО-ДПМНЕ бараат увид во предлог-законот за ЈО

Р.С.Европа - 24.01.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение реагира дека за законот за јавно обвинителство во различен контекст биле злоупотребувани. Според осумтемина пратеници „крајно несериозно е една година неколку луѓе, а не Собранието ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната средба за законот за ЈО

Press24 - 24.01.2020

Не цел половина час по почетокот на средбата на партиските работни групи за законот за јавно обвинителство што се одржува во Собранието претставниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија дискусијата поради тоа што не била прифатена нивната иницијатива за ...

Јавна расправа за Законот за ЈО со учество на експертската јавност и претставници на меѓународната заедница

Република - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на попладневниот состанок на работните групи за Законот за ЈО во Собранието. Од партијата за „Република“ брифираат дека инсистираат на јавна расправа во која ќе биде вклучена експертската јавност и претставници на ...

Дескоска попладнево на средба со сите пратенички групи за законот за ЈО

360 степени - 24.01.2020

Попладнево во 16 часот во Собранието во Собранието министерката за правда Рената Дескоска треба да одржи средба за законот за јавно обвинителство. Од Министерството за правда за „360 степени“ потврдуваат дека е закажана средба на ниво на работни ...

Интервју со Рената Дескоска: Законот за ЈО ќе се носи, со или без ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 23.01.2020

Законот за ЈО ќе го донесеме со или без ВМРО-ДПМНЕ, кога ќе обезбедиме 80 пратеници, односно двотретинско мнозинство. Овој закон е многу важен и нема да дозволиме да не биде однесен поради нечии опструкции - изјави во Дневникот во 17 часот ...

Дескоска: Клучниот камен на сопнување е надлежноста за гонење на кривични дела поврзани со прислушувањето

Локално - 23.01.2020

Надлежностите околу гонењето на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникациите или предметите на СЈО се клучниот камен на сопнување, истакна вечерва министерката за правда Рената Дескоска во интервју за ТВ 24, ...

Дескоска: Законот за ЈО ќе се носи со или без ВМРО

Press24 - 23.01.2020

Законот за ЈО ќе го донесеме со или без ВМРО-ДПМНЕ, кога ќе обезбедиме 80 пратеници, односно двотретинско мнозинство. Овој закон е многу важен и нема да дозволиме да не биде однесен поради нечии опструкции.

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава, Дескоска очекува поддршка од ...

Скопје инфо - 23.01.2020

Работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а министерката за правда Рената Декоска ...

Дескоска: Законот за ЈО ќе се носи со или без ВМРО

Магазин - 23.01.2020

Законот за ЈО ќе го донесеме со или без ВМРО-ДПМНЕ, кога ќе обезбедиме 80 пратеници, односно двотретинско мнозинство. Овој закон е многу важен и нема да дозволиме да не биде однесен поради нечии опструкции.

Дескоска: Клучниот камен на сопнување е надлежноста за гонење на кривични дела поврзани со прислушувањето

Република - 24.01.2020

Надлежностите околу гонењето на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникациите или предметите на СЈО се клучниот камен на сопнување, истакна вечерва министерката за правда Рената Дескоска во интервју за ТВ 24, ...

Дескоска: Предметите на СЈО се камен на сопнување околу Законот за ЈО

Слободен Печат - 24.01.2020

Нагласи дека ВМРО – ДПМНЕ треба да се соочат со фактот оти трансферот на предметите е завршена работа. Надлежностите околу гонењето на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникациите или предметите на СЈО се ...