TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од денеска во Србија со една контрола на граница – „One stop shop“ системот пуштен во функција

Телма - 26.08.2019

Од Македонија во Србија и обратно со едно застанување и една контрола. Од денеска граничниот премин Табановце – Прешево е првиот интегриран граничен премин на кој има заедничка контрола односно „One stop shop“ систем.

Стартуваше заедничкото гранично управување со Србија на ГП Табановце

Канал5 - 26.08.2019

Македонско - српската граница од денеска ќе се преминува по поедноставена процедура. Двете држави го воведоа „one stop shop“ системот кој предвидува помалку контроли, а границата ќе се поминува со едно чекање, каде ќе се спроведува пасошка и ...

Пендаровски – Брнабиќ: Се интензивира соработката меѓу Скопје и Белград последните неколку години

Независен - 26.08.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска прими делегација од Република Србија, предводена од претседателката на Владата, Ана Брнабиќ, на која беше потврдена долгогодишната соработка меѓу двете земји која, според ...

Брнабиќ: Никогаш не сакавме да направиме етнички чиста држава

Фокус - 26.08.2019

Менувањето на границите врз основа на етнички принцип е лажна вест, тоа не е точно, ние никогаш не сакавме да направиме етнички чиста држава, изјави српската премиерка, Ана Брнабиќ, на денешната заедничка прес конфренција со премиерот, Зоран Заев, ...

26 август: Брнабиќ во посета на РСМ, клучна недела за СЈО, Рекет и законот за ЈО…

CivilMedia - 26.08.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска е домаќин на делегација од Република Србија предводена од премиерката Ана Брнабиќ. Посетата на Брнабиќ започна со отворањето на One Stop Shop на граничниот премин ...

Брнабиќ во посета на Македонија

Канал5 - 26.08.2019

Само со една контрола ќе се минува границата со Србија на ГП Табановце-Прешево. Почетокот на проектот денеска го означија премиерите Заев и Брнабиќ, кои пред малку во македонската влада одржаа и заедничка прес конференција, како дел од официјалната ...

Која е премиерката на србија Ана Брнабиќ ?

Алфа - 26.08.2019

Ана Брнабиќ е првата жена премиер на Србија, но и првиот политичар на Балканот и пошироко, кој јавно ја декларираше својата припадност кон ЛГБТ заедницата. Брнабиќ е родена во Белград во 1975 година, таа е србинка со хрватско потекло од страна на ...

Брнабиќ - Заев: Да се насочиме кон иднината, а не кон минатото

МКД - 26.08.2019

Да ги премостиме бариерите кон слободна трговија, послободен проток на граѓани, стоки, услуги, да се насочиме кон иднината, а многу помалку на она што се случуваше во минатато, рече денеска српската премиерка Ана Брнабиќ по средбата со македонскиот ...

Србија и Македонија посветени на соработката и на интеграцијата во ЕУ

Н.Македонија - 26.08.2019

Со Србија сме посветени на унапредување на регионалната соработка и на забрзување на интеграцијата во ЕУ на нашиот регион. Ја истакнав нашата заложба за одржување континуиран политички дијалог и интерес за одржување на трета заедничка седница меѓу ...

Брнабиќ - Заев: Соработка, а не блокади

Р.С.Европа - 26.08.2019

Северна Македонија и Србија се блиски и пријателски земји со традиционално добри односи, земја со која немаме отворени прашања, изјави премиерот Зоран Заев, по средбата со српската премиерка Ана Брнабиќ.

Заев и Брнабиќ на заеднички прес: Наша трајна заложба е за сите прашања да водиме инклузивен дијалог во интерес на ...

MTM - 26.08.2019

Претседателите на Владите на Република Северна Македонија и на Република Србија, Зоран Заев и Ана Брнабиќ, како завршница на денешната официјална посета на српската владина делегација на нашата земја, одржаа заедничка прес-конференција.

Брнабиќ ни посака успех во преговорите за евроинтеграциите

Фокус - 26.08.2019

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ од денешната прес-конференција ни посака успеш во преговорите за влез во НАТО и ЕУ. „Позитивна работа за нашите граѓани е отворање на интегриран премин во регионот, кој значинетелно ќе го скрати времето.

Брнабиќ: Да се насочиме кон иднината, а многу помалку на она што се случуваше во минатато

Локално - 26.08.2019

Регионалната соработка во овој момент се соочува со предизвици, да го следиме патот премостувајќи ги бариерите кон слободна трговија, послободен проток на граѓани, стоки, услуги, да се насочиме кон иднината, а многу помалку на она што се случуваше ...

Владин протокол: Знамето на Србија за пречекот на Брнабиќ не беше погрешено оти… не беше ни истакнато

Денешен - 26.08.2019

Владиниот протокол на Зоран Заев продолжува со гафовите што ги прави со знамињата при пречекот на странски гости во Владата. Денеска српската премиерка Ана Брнабиќ беше пречекана на платото пред Владата со високи почести и без знамето на Србија.

Заев: Северна Македонија и Србија работат на интензивирање на соработката на сите нивоа

Локално - 26.08.2019

Северна Македонија и Србија се блиски и пријателски земји со традиционално добри односи, земја со која немаме отворени прашања, оцени по денешната средба премиерот Заев. Заеднички сме посветени рече, на унапредување на регионалната соработка, ...

Заев и Брнабиќ го отворија едношалтерскиот граничен премин

Р.С.Европа - 26.08.2019

Денеска започнува со работа концептот „One Stop Shop“ на граничниот премин Табановце – Прешево. Со него Македонија и Србија стартуваат заедничка гранично-царинска контрола при што во двете држави ќе се влегува и излегува со само едно запирање.

Со новиот концепт времето на минување на границата ќе се скрати за половина, кажа Заев на отворањето на заедничкиот ...

Сакам да кажам - 26.08.2019

Премиерите Зоран Заев и Ана Брнабиќ денеска го означија почетокот на функционирањето на заедничкиот граничен премин Табановце-Прешево, кој предвидува заедничко управување на граничните и царинските контроли, со едно застанување според системот „One ...

Заев – Брнабиќ: Заедничката гранична контрола ќе доведе до драстично намалување на корупцијата

Макфакс - 26.08.2019

Премиерите на Северна Македонија и на Србија, Зоран Заев и Ана Брнабиќ денеска го пуштија во употреба концептот One-stop-shop, заедничко управување на граничните и царински контроли со едно застанување на граничниот премин Табановце/Прешево.

Границата со Србија ќе се минува со една контрола

Сител - 26.08.2019

Се спојуваат граничните и царински контроли на Табановце и Прешево. Минувањето на српско-македонската граница ќе се спроведува на едно место. Пасошката контрола и царинската управа од денеска ќе се спроведуваат на српската страна од границата.

Потпишани спогодби за заедничко ефикасно управување со граничните и царинските контроли

Скопје1 - 26.08.2019

Во Владата на Република Северна Македонија денеска се реализираше агендата на официјалната посета на делегацијата на Владата на Република Србија предводена од премиерката Ана Брнабиќ, која започна со заеднички организираниот настан за свечено ...

Заев и Брнабиќ го означија почетокот на работата на интегрираниот граничен премин меѓу Македонија и Србија

Алсат-М - 26.08.2019

Премиерот Зоран Заев и неговата српска колешка, Ана Брнабиќ, денеска го одбележаа стартот на работата на интегрираниот граничен премин меѓу Србија и Северна Македонија. Српската премиерка изјави дека новиот едношалтерски заеднички граничен премин ќе ...

ВО ЖИВО Заев и Брнабиќ го пуштаат во употреба One-stop-shop на Табановце-Прешево

Фокус - 26.08.2019

Во тек е пуштањето во употреба на One-stop-shop Табановце-Прешево – заедничко управување на граничните и царински контроли со едно застанување меѓу Република Северна Македонија и Република Србија.

Премиерски стил: Костумот со риги на Брнабиќ или краватата со риги на Заев?

Независен - 26.08.2019

Тегет боја избраа денес премиерите на Северна Македонија и на Србија, Зоран Заев и Ана Брнабиќ, за пригодната свеченост на пуштањето во употреба на концептот One-stop-shop, заедничко управување на граничните и царински контроли со едно застанување ...

Прес-конференција на премиерите Зоран Заев и Ана Брнабиќ (во живо)

Локално - 26.08.2019

ВО ЖИВО – директен пренос од заедничката прес-конференција на премиерите на Република Северна Македонија и на Република Србија, Зоран Заев и Ана Брнабиќ. Премиерот Заев и српската премиериерка Брнабиќ, која престојува во официјална посета на ...

Со едно застанување ќе ја минуваме границата меѓу Македонија и Србија кај Табановце

Мета - 26.08.2019

Преполовено време за чекање на граница за патниците и годишни заштеди за државите од 8 милиони евра. Ова се најзначајните придобивки од воведувањето на заедничките гранични контроли во патниот сообраќај меѓу Северна Македонија и Србија на граничниот ...

Заев и Брнабиќ го отворија заедничкиот граничен премин на Табановце

Н.Македонија - 26.08.2019

Премиерот Зоран Заев и српската премиерка Ана Брнабиќ денеска го одбележаа отворањето на интегрираниот граничен премин помеѓу Србија и Македонија. – Исполнивме уште една обврска за интеграција на европско ниво.

(Во живо) Потпишувањето на спогодби помеѓу Македонија и Србија

24Инфо - 26.08.2019

Потпишувањето на спогодби помеѓу Македонија и Србија Проследете го во живо потпишувањето на спогодби помеѓу Република Северна Македонија и Република Србија и заедничката прес-конференција со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ.

Официјален пречек на српската премиерка Брнабиќ пред Владата

Локално - 26.08.2019

Со високи државни почести на платото пред Владата денеска беше пречекана делегација од Република Србија предводена од премиерката Ана Брнабиќ. Еднодневната официјална посета на земјава Брнабиќ ја започна со отворањето на One Stop Shop на граничниот ...

Границата со Србија се минува со само една контрола

360 степени - 26.08.2019

Концептот „One Stop Shop“ денеска беше официјално претставен на граничниот премин Табановце – Прешево. Со него се воспоставува заедничка гранично-царинска контрола на С. Македонија и на Србија, а во двете држави ќе се влегува и излегува со само едно ...

(ВО ЖИВО) Потпишување спогодби и заедничка прес-конференција на премиерите Заев и Брнабиќ

Либертас - 26.08.2019

Потпишување спогодби и заедничка прес-конференција на премиерите Заев и ...

Заев и Брнабиќ го пуштија интегрираниот граничен премин на Табановце (ФОТО)

Кумановски м. - 26.08.2019

По точно 27 години од воспоставување на граничниот премин Табановце – Прешево, премиерите на Република Северна Македонија и Република Србија, Зоран Заев и Ана Брнабиќ денеска го пуштија во употреба интегрираниот граничен премин меѓу двете земји.

ВО ЖИВО Еден граничен премин на Табановце

+инфо - 26.08.2019

Премиерите на Северна Македонија и на Србија, Зоран Заев и Ана Брнабиќ, на ГП Табановце го означуваат почетокот на заедничкото гранично управување „Оне стоп шоп“. Следете го во живо од пуштањето во употреба на One-stop-shop Табановце-Прешево – ...

Во живо: Официјален пречек на Премиерката на Република Србија Ана Брнабиќ

Локално - 26.08.2019

Во живо: Официјален пречек на Премиерката на Република Србија 🇷🇸 , Ана Брнабиќ, пред платото на Владата на Република Северна Македонија 🇲🇰 . Во живо: Официјален пречек на Премиерката на Република Србија 🇷🇸, Ана Брнабиќ, пред платото на Владата на ...

Заев и Брнабиќ го блокираа Табановце, патниците нервозни чекаа на пеколни температури (ФОТО)

Кумановски м. - 26.08.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговата колешка од Србија Ана Брнабиќ денеска имаа средба на граничниот премин Табановце – Прешево каде од денеска ќе постои интегриран граничен премин , односно со едно застанување ќе се минува државната граница.

Да не избие нов срам со знамињата – Ана Брнабиќ дочекана без знаме

Магазин - 26.08.2019

На денешното пуштање во употреба „One stop shop” на граничниот премин Табановце – Прешево присуствуваше и премиерката на Србија Ана Брнабиќ каде се направи голем пропуст Брнабиќ беше пречекана без знаме.

НА ПЕКОЛНОТО ВРЕМЕ: Заев и Брнабиќ ја блокираа границата, граѓаните се ТОПЕА во автомобилите (ФОТО)

Слободен Печат - 26.08.2019

Посетата започна со отворањето на One Stop Shop на граничниот премин Табановце-Прешево. Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, ...

Почнува со работа едношалтерскиот граничен премин со Србија

Макфакс - 26.08.2019

Премиерот Зоран Заев заедно со неговата српска колешка, Ана Брнабиќ, денеска ќе го одбележат стартот на работата на интегрираниот граничен премин меѓу Србија и Северна Македонија. Како што информира аганцијата „Танјуг“, српската премиерка синоќа ...

(ВО ЖИВО) На Табановце почнува заедничкото гранично управување со Србија

Независен - 26.08.2019

Ана Брнабиќ (фото Б.Грданоски) Премиерите на Северна Макеоднија и на Србија, Зоран Заев и Ана Брнабиќ, на граничниот премин Табановце го означуваат почетокот на заедничкото гранично управување „Оне стоп ...

Брнабиќ и Заев го означуваат почетокот на заедничкото гранично управување

Н.Македонија - 26.08.2019

Премиерот Зоран Заев, денеска ќе биде домаќин на делегација од Србија предводена од премиерката Ана Брнабиќ, чија посета на Македонија ќе започне со отворање на проектот за заедничко гранично управување на преминот Табановце-Прешево.

ВО ЖИВО од граничниот премин Табановце

Слободен Печат - 26.08.2019

Премиерот Зоран Заев, денеска е домаќин на делегација од Србија предводена од премиерката Ана Брнабиќ, чија посета на Македонија започнува со отворање на проектот за заедничко гранично управување на преминот Табановце-Прешево.

На Табановце-Прешево само една гранична контрола

Expres - 26.08.2019

На ГП Табановце – Прешево од денеска се поминува со едно чекање откако денеска Македонија и од Србија го стартуваат проектот за интегрирано гранично управување „One stop shop” на овој премин.

Во живо од Табановце. Заев и Брнабиќ за заедничко управување со граница

Либертас - 26.08.2019

Во живо од Табановце. Заев и Брнабиќ за заедничко управување со граница видео: ...

Заев и Брнабиќ од Табановце: Со „One stop shop” ќе има мал број на царински измами

Магазин - 26.08.2019

Се пушти во употреба „One stop shop” на граничниот премин Табановце – Прешево, заедничко упарвување на Македонија и Србија на граничните и царинските контроли со едно застанување. На отварањето присуствуваа премиерите Зоран Заев и Ана Брнабиќ и ...

Српската премиерка Брнабиќ во Скопје

Р.С.Европа - 26.08.2019

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ ќе престојува во еднодневна посета на Северна Македонија и ќе се сретне со највисоките државни официјални лица. Посетата ќе ја почне на граничниот премин Прешево Табановце каде што со премиерот Зоран Заев ќе го ...

Заев и Брнабиќ ќе го означат стартот на заедничкото гранично управување на Табановце

AKO - 26.08.2019

Српската премиерка, Ана Брнабиќ, денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Скопје. Посетата ќе ја започне на граничниот премин Прешево-Табановце, каде со премиерот, Зоран Заев, ќе го означат почетокот на зедничкото гранично управување.

Владата не го погреши знамето на Србија – Брнабиќ пречекана без знаме

Република - 26.08.2019

Протоколот на Владата си ја научи лекцијата, но не да го поставува вистинското знаме пред делегацијата која доаѓа, зашто другото е дипломатски скандал и навреда, ами да се спаси од резил. За секој случај и против сите резилили српската премиерка Ана ...

Српската премиерка Брнабиќ во официјална посета на Северна Македонија

Независен - 26.08.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска ќе биде домаќин на делегација од Република Србија предводена од премиерката Ана Брнабиќ. Како што информираат од Владата на Северна Македонија, посетата ќе започне со ...

(Видео) Пендаровски и Брнабиќ разговараа за прашања од заемен интерес во регионот

24Инфо - 26.08.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Република Србија, предводена од претседателката на Владата, Ана Брнабиќ.На средбата беше потврдена долгогодишната соработка меѓу двете земји која, како што потенцираа претседателот ...

Заев и Брнабиќ: Наша трајна заложба е за сите прашања да водиме инклузивен дијалог во интерес на граѓаните на двете ...

iPortal - 26.08.2019

Претседателите на Владите на Република Северна Македонија и на Република Србија, Зоран Заев и Ана Брнабиќ, како завршница на денешната официјална посета на српската владина делегација на нашата земја, одржаа заедничка прес-конференција.

Брнабиќ: Очекувам да добиете што поскоро позитивни вести за ЕУ

Press24 - 26.08.2019

Ана Брнабиќ од денешната прес-конференција ни посака успех на патот кон ЕУ. - „Позитивна работа за нашите граѓани е отворање на интегриран премин во регионот, кој значинетелно ќе го скрати времето.