TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Кина е произведена револуционерна батерија за електрични автомобили

ММС - 20.01.2021

Израелската компанија StoreDot разви нова батерија за електрични автомобили која целосно ќе се наполни за пет минути. Батеријата е развиена во Израел, но кинеската фабрика Eye Energy е всушност заслужна за производството.

Израелски иноватори направија батерии за е-возила кои се полнат за само 5 минути

Телефони.мк - 20.01.2021

Израелскиот стартап StoreDot претстави возбудлива нова технологија која овозможува батериите за електричните автомобили да се полнат за само 5 минути, со што значително ќе се олесни планирањето на патувањата.

Израелски стартап направи батерии за автомобил кои се полнат за само 5 минути

Иновативност - 20.01.2021

Секој разговор за електричните автомобили има една иста тема – батериите, времето на полнење и досегот. Времето на полнење на батериите на електричните автомобили се уште е далеку од идеалното, а токму тој проблем се обидува да го реши израелскиот ...

Израелскиот стартап претстави батерии за автомобили кои се полнат за пет минути

Денар - 20.01.2021

Електричните автомобили постигнаа огромен напредок во последните неколку години, претежно во капацитетот на батеријата која им овозможува да поминат повеќе од 500 км со едно полнење. Полнењето на батериите е исто така подобрено, особено ако ...

Произведени батерии за електрични автомобили кои се полнат за пет минути

Н.Македонија - 20.01.2021

Израелската стартап-компанија „СторДот“ ги претстави новите литиум-јонски батерии за електрични автомобили кои се полнат за пет минути, а ги произведе кинеската компанија „Ив енерџи“ на стандардни линии за производство, пренесуваат светските медиуми.

Погледнете како се создава новата револуционерна батерија на Tesla (ВИДЕО)

USB - 20.01.2021

Tesla и овозможи на јавноста да ја види новата батерија наречена 4680, и нејзината најмодерна производна линија Roadrunner во Тексас. Tesla ја претстави својата најнова батерија уште во септември 2020 година за време на Денот на батеријата, но тогаш ...

Израелски стартап направи батерии за автомобили кои се полнат за пет минути

Независен - 19.01.2021

Израелски стартап претстави батерии за елекстрични автомобили кои се полнат за пет минути, со што може да се стави крај на разговорите за батериите на електричните автомобили, односно за времето на полнење и дометот.

Израелци претставија батерии за електрични автомобили што се полнат за пет минути

USB - 19.01.2021

Секој разговор за електричните автомобили има неизбежна тема, а тоа се нивните батерии, времето на полнење и досегот. Времето на полнење на батериите на електричните автомобили е сè уште далеку од идеално, а тоа е токму проблемот што се обидува да ...

Врвна производна линија на Тесла: Погледнете како се создава новата револуционерна батерија

Фактор - 19.01.2021

Тесла ѝ даде прв поглед на јавноста на својата нова батерија, наречена 4680 и најсовремената линија на производи Roadrunner во Тексас. Tesla ја претстави својата најнова батерија уште во септември 2020 година за време на Денот на батеријата на ...

Ѕирнете во најмодерната производна линија на Tesla: Погледнете како се создава нивната нова револуционерна ...

Денар - 19.01.2021

Tesla и овозможи на јавноста да ја види новата батерија, наречена 4680, најсовремената линија на производи Roadrunner во Тексас. Tesla ја претстави својата најнова батерија уште во септември 2020 година за време на Денот на батеријата, но тогаш тоа ...

Зошто не треба да го полните смартфонот на јавни места?

USB - 19.01.2021

Кога е празна батеријата на мобилниот телефон сакаме само да го оживееме уредот и обично не размислуваме какви опасности демнат кога го полниме телефонот на јавно место. Полначите поставени на јавни места, како аеродроми, библиотеки, кафулиња, ...

Произведени батерии за електрични возила кои целосно се полнат за пет минути

Радио МОФ - 19.01.2021

Батерии кои можат целосно да се наполнат за пет минути за првпат се фабрички произведени што претставува значаен чекор напред кон идејата електричните возила да станат едноставни за полнење на сличен начин како полнењето гориво кај возилата на ...

5 лоши навики кои ја загрозуваат трајноста и квалитетот на телефоните и лаптопите

Црнобело - 19.01.2021

Користењето на паметни телефони и лаптопи за учење, работа и забава е дел од неопходната потреба за секој од нас во денешно време. Но, дали знаете кои ваши навики им штетат на овие уреди? Со цел да го зголемите животниот век на вашиот телефон или ...