TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата со нов поригорозен полициски час, три лица починаа од коронавирусот

Глас на Америка - 06.04.2020

Во текот на викендот ќе се забрани движење за сите граѓани а забрането е повеќе од две лица да бидат во група на јавно место. Казни и уште поригорозни мерки доколку граѓаните не се придржуваат.

Владата врз основа на анализи развива стратегии и сценарија за справувањето со Ковид-19

Сител - 06.04.2020

Владата врз основа на сите анализи развива стратегии и сценарија што значат и краткорочно и долгорочно планирање. Краткорочни се оние што ги носиме и се, пред се, детерминирани од одредени состојби во одреден момент, одговори премиерот Оливер ...

Спaсовски: Новите мерки се воведени поради неодговорност на граѓаните

ММС - 06.04.2020

Одговорноста на граѓаните не беше на висина на задачата којашто ја имаше секој од нас и многу лесно се преминува преку препораките коишто ги даваат стручните лица и затоа ги донесовме и овие мерки за забрана на движењето, односно за зголемено ...

Ако не се почитуваат постојните, Владата ќе предложи построги мерки за ограничување на движењето

А1 On - 06.04.2020

Владата има разработени сценарија со мерки кои се порестриктивни од досега воведените, а доколку се наметне потреба, истите ќе се активираат. Ова го соопшти премиерот Оливер Спасовски, кој повика на одговорност од страна на секој поединец.

Спасовски: Имаме уште мерки, ама граѓаните да не постапуваат неодговорно за да видат дали ги има!

Слободен Печат - 06.04.2020

Дали со денешното заострување на мерките кои владата ги донесе, а кои се однесуваат на заострениот полициски час за време на викендот и во текот на неделата, значи дека се исцрпени сите механизми кои владата ги има на располагање за кризата со ...

Спасовски: Да се почитуваат мерките за да не се донесат драстични рестрикции

Алсат-М - 06.04.2020

Можни се дополнителни мерки за превенција од ширењето на Ковид-19 рече техничкиот премиер, Оливер Спасовски, во одговор на новинарско прашање дали се исцрпени мерките за заштита или владата има на располагање и други рестрикции.

Ригорозните мерки се донесоа зашто граѓаните не ги почитуваа досегашните мерки, порачаа Филипче и Спасовски

МКД - 06.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција посочи дека зајакнатите мерки и донесената одлука за зголемување на полицискиот час е поради тоа што забележано било непочитување на мерките од страна на граѓаните.

Спасовски: Има сценарија и за дополнителни мерки

Кумановски м. - 06.04.2020

Владата има разработени сенарија и за уште поригорозни мерки, вели премиерот Оливер Спасовски, кој апелираше граѓаните да ги почитуваат оние кои се на сила сега, затоа што најригорозните ќе бидат далеку поштетни врз економијата и државата.

Спасовски: Влегуваме во радикална фаза, потребни се радикални мерки, за празниците сите да останат дома

360 степени - 06.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска ги повика граѓаните да ги почитуваат новите дополнети рестриктивни мерки кои се воведуваат од среда, со продолжување на полицискиот час и со забраната движење во групи повеќе од две лица .

Спасовски:Влегуваме во критична и радикална фаза, треба да се почитуваат сите препораки на епидемилозите

Вечер - 06.04.2020

Во однос на мерките се носат во однос на анализите што ги прават епидемиолозите, премиерот на прес-конференцијата изјави: Знаете дека прашањето не е само до мерките, туку и колку ќе ги почитуваме, и по носење на сите тие мерки има барања тие да се ...

Ако граѓаните не се однесуваат одговорно, ќе има уште поригорозни мерки, најави Спасовски

360 степени - 06.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски рече дека денешните поригорозни мерки не се последното што можеме да го видиме и оти државата има подготвено и други сценарија, но апелираше граѓаните да се однесуваат одговорно за да не дојде до воведување уште ...

Спасовски: Посакувам никогаш да не ги донесеме најдрастичните и најтешките мерки

+инфо - 06.04.2020

Имаме изработени сценарија и можеме да спроведеме уште мерки, но тоа не значи дека граѓаните треба да се однесуваат неодговорно само за да видат дали имаме уште мерки, рече премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција.

Спасовски: Влегуваме во радикална фаза

Кумановски м. - 06.04.2020

Следејќи го искуството на други земји пред нас , очекувавме дека ќе влеземе во фаза кога епидемијата ќе прогесира, голем дел од заболените ќе ја минат болеста со лесни симптоми, но на многумина ќе им биде потребен третман во болница, за жал некои ја ...

Спасовски: Сега е херојство да се седи дома и сите обврски да се вршат од дома

Мета - 06.04.2020

На секој од нас му е јасно дека нашето живеење е целосно променето. Живееме во пандемија каква што не сме виделе. Се бориме со невилив непријател кој зема жртви огромен број. Вирусот не бира кого ќе нападне и никој не е заштитен ниту поштеден, рече ...

Спасовски порача дека оваа година Велигден и Рамазан Бајрам ќе ги поминеме дома за да спасиме живот

МКД - 06.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција порача дека оваа година големите празници Велигден и Рамазан Бајрам мораме и ќе ги поминеме дома и оваа година верниците молитвите ќе ги упатиме од дома.

Велигден и Рамазан мораме да ги празнуваме дома, не со одење по гости, кажа Спасовски

Сакам да кажам - 06.04.2020

Забраната за движење на граѓаните ќе важи и за претстојните велигденски и рамазански празници. Техничкиот премиер Оливер Спасовски на денашната прес-конфереција за новите мерки на Владата кажа дека тие ќе важат и за празниците Велигден и Рамазан, ...

Спасовски: Велигден и Рамазан ќе ги прославиме дома

+инфо - 06.04.2020

Оваа година, верниците своите молитви за Велигден ќе ги испратат од дома, за победата на животот над смртта ќе се помолат од своите домови, така ќе биде и за Рамазан, рече техничкио премиер Оливер Спасовски и порача празничните честитки да ги ...

Рамазанските и Велигденските празници да се слават дома, а не по роднини и гости, рече Спасовски

Република - 06.04.2020

Рамазанските и Велигденските празници да се чествуваат дома, а не по роднини и гости, тоа нема да не направи послаби верници, туку напротив, со тоа се грижиме за здравјето на нашите најблиски.

Спасовски: Велигденските и рамазанските празници да ги поминеме дома

Нова ТВ - 06.04.2020

На секој од нас му е јасно дека живењето е променето. Светот се бори со невидлив непријател, кој секој ден зема голем број жртви. Вирусот не познава граници, не бира кого ќе нападне и никој, апсолутно никој, не е заштитен и поштеден, рече техничкиот ...

Спасовски: Состојбата е страшна, ние како земја го немаме поминато најлошото

Gostivarpress.mk - 06.04.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска ги потврди новите дополнети рестриктивни мерки кои стапуваат на сила од среда (8 април), отворено осврнувајќи се на состојбата во која се наоѓаме и на она што не очекува, како и неопходните заштитни мерки ...

Спасовски: Велигден и Рамзан да си ги честитаме преку телефон

Алсат-М - 06.04.2020

Велигден и Рамазан мора да ги поминеме дома, рече премиерот Оливер Спасовски додавајќи дека пораките и честитките верниците да си ги упатат преку телефон, а не собрани кај роднините. „Тоа нема да нѐ направи послаби верници, напротив, тоа ќе ни го ...

Спасовски:Рамазанските и Велигденските празници да се чествуваат дома

Вечер - 06.04.2020

Премиерот Спасовски на денешната прес-конференција упати апел до граѓаните: -Рамазанските и Велигденските празници да се чествуваат дома, а не по роднини и гости, тоа нема да не направи послаби верници, туку напротив, со тоа се грижиме за здравјето ...

Спасовски: Најлошото допрва нѐ очекува, се очекуваат меѓу 2.000 и 2.500 случаи

Алсат-М - 06.04.2020

Нашата земја сѐ уште го нема достигнато најлошото, пикот се очекува за две до три недели, рече во денешното обраќање техничкиот премиер Оливер Спасовски. Како што кажа тој, фазата којашто претстои е фаза во која се очекуваат најголемите предизвици.

Спасовски: Во наредните недели се очекува од 2.000 до 2.500 заразени од корона вирус

Фокус - 06.04.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција истакна дека во моментот на секој од нас животот му е променет. „Светот се бори со невиден непријател. Вирусот не познава граници и не бира кој ќе нападне.

Спасовски: Влегуваме во една многу сериозна фаза

Фактор - 06.04.2020

Одговорноста кај граѓаните не беше на висината на задачата, вели премиерот Оливер Спасовски. Вели дека поттикнати од ваквата состојба донесоа нови построги мерки. Спасовски очекува дека целосната забрана за време на викендите ќе придонесе да се ...

Спасовски: Заканата е страшна, радикална, затоа се донесени радикални мерки, следниот период е клучен

ТВ21 - 06.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска го потврди продолжувањето на полицискиот час, односно истиот ќе трае од 16 часот до 05 часот следниот ден, а во викендите 24 часа. Премиерот рече дека заканата е страшна и радикална, и затоа се потребни порадикални ...

Спасовски: Ако не се почитуваат и овие мерки ќе следат драстични рестрикции

Локално - 06.04.2020

На прашањето дали ќе се воведат построги мерки техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес конференција најави дека Владата има разработено и други сценарија. -Да имаме разработени сценарија и други драстични рестрикции, но граѓаните да не ...

(ВИДЕО) Премиерот Спасовски ги најави новите радикални мерки

Независен - 06.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски јс потвди информацијата дека на целата територија на земјата се воведува тотален полициски час во текот на викендите, дека тоа ќе се однесува и за Велигден кој ќе се слави од дома и дека се скратува времето за слободно ...

Спасовски: Пикот на заразата кај нас ќе е помеѓу 2.000 и 2.500 заразени граѓани

Слободен Печат - 06.04.2020

Велигденските и Рамазанските празници ќе ги минеме дома. Верниците своите молитви ќе ги упатат од дома, изјави премиерот Оливер Спасовски. На секој од нас му е јасно дека нашето живеење е целосно променето. Живееме во невидена пандемија.

Велигденските и Рамазанските празници да се прослават дома, апелираше Спасовски

еМагазин - 06.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски апелираше Велигденските и Рамазанските празници да се поминат дома и верниците своите молитви да ги упатат од дома. Тој додаде дека граѓаните не треба да се собираат по дома, да одат на гости туку секој од дома да биде ...

(ВИДЕО) Спасовски: Годинава велигденските и рамазанските празници мораме и ќе ги поминеме дома

Либертас - 06.04.2020

„Почитувани граѓани. Годинава, велигденските и рамазанските празници, како и сите други празници во овој период, мораме и ќе ги поминеме дома. Оваа година верниците своите молитви ќе ги упатиме од дома.

Спасовски: Заканата во следните две недели е страшна и радикална, пикот од 2.000 до 2.500 заболени

еМагазин - 06.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски, информирајќи за новиот полициски час кој ќе се воведе од среда, рече дека не чека нова радикална фаза во борба против корона вирусот, од што ќе зависи стабилноста на здравствениот систем, здравјето на здравствените ...

(ВИДЕО) Спасовски: Според експертите, пикот се очекува во следниве 2-3 недели

iPortal - 06.04.2020

-Никој, апсолутно никој е е заштитен ниту поштеден од корона вирусот. Мерките ги носевме етапно, нашиот највисок и постојан приоритет е да ги заштитиме граѓаните и колективниот имунитет и да ги минимизираме негативните последици по економијата, рече ...

Спасовски: Празниците ќе ги поминеме дома, продолжен полициски час на целата територија

Фактор - 06.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска на прес-конференција соопшти дека е донесена одлука за продолжување на полицискиот час на цела држава. Од 16 часот до 5 часот наредниот ден нема движење.

Спасовски: Во оваа ситуација секој очекува дека државата мора да покрие се, банките мора да носат дел од товарот

Слободен Печат - 06.04.2020

Капацитетите на државата се насочени кон Здравствениот систем кој мора да остане стабилен. Направени се сите подготовки, сите ресурси се насочени кон функционирањето на Здравството и сметаме дека како ќе се движи кривата на инфицирани, Здравствениот ...

Спасовски: Можни се нови рестриктивни мерки, како помош за справување со целата состојба

Локално - 06.04.2020

Премиерот Оливер Спасовски смета дека здравствениот систем е подготвен да може да се справи со најавите за поголем број заболени од коронавирусот, но апелира дека за тоа му е потребна и поддршка од граѓаните кои треба да ги почитуваат сите препораки ...

Спасовски: Здравствените работници да ја носат заштитната опрема, донаторите да се насочат кон потребите на ...

ТВ21 - 04.04.2020

Сите здравствени работници да ја носат опремата, да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување на мерките од страна на здравствени работници, апелира премиерот Оливер ...

Спасовски: Здравствените работници да ја носат заштитната опрема, донаторите да се насочат кон потребите на ...

Сител - 04.04.2020

Сите здравствени работници да ја носат опремата, да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување на мерките од страна на здравствени работници, апелира премиерот Оливер ...

Спасовски: Донаторите да се насочат кон потребите на здравствениот систем

Фокус - 04.04.2020

Сите здравствени работници да ја носат опремата, да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување на мерките од страна на здравствени работници, апелира премиерот Оливер ...

Спасовски на ФБ: Здравствените работници да ја носат заштитната опрема, донаторите да се насочат кон потребите на ...

Frontline - 04.04.2020

Им препорачува на сите донатори своите донации да ги пренасочат за потребите на здравствениот систем и здравствените работници кои деноноќно посветено работат на заштита и лекување на нашите граѓани.

Донаторите да се насочат кон потребите на здравствениот систем, повика Спасовски

Локално - 04.04.2020

Сите здравствени работници да ја носат опремата, да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување на мерките од страна на здравствени работници, апелира премиерот Оливер ...

Спасовски: Здравствените работници да ја носат заштитната опрема, донаторите да се насочат кон потребите на ...

А1 On - 04.04.2020

Сите здравствени работници да ја носат опремата, да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување на мерките од страна на здравствени работници, апелира премиерот Оливер ...

Спасовски: Здравствените работници да ја носат заштитната опрема, донаторите да се насочат кон потребите на ...

Независен - 04.04.2020

Сите здравствени работници да ја носат опремата, да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување на мерките од страна на здравствени работници, апелира премиерот Оливер ...

Спасовски: Здравствените работници да ја носат заштитната опрема, донаторите да се насочат кон потребите на ...

24Инфо - 04.04.2020

Сите здравствени работници да ја носат опремата, да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување на мерките од страна на здравствени работници, апелира премиерот Оливер ...

Спасовски: Здравствените работници да ја носат заштитната опрема, донаторите да се насочат кон потребите на ...

Либертас - 04.04.2020

– Сите здравствени работници да ја носат опремата, да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување на мерките од страна на здравствени работници, апелира премиерот Оливер ...

Спасовски: Здравствените работници да ја носат заштитната опрема, донаторите да се насочат кон потребите на ...

Нетпрес - 04.04.2020

Сите здравствени работници да ја носат опремата, да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување на мерките од страна на здравствени работници, апелира премиерот Оливер ...

Спасовски: Здравствените работници да ја носат заштитната опрема, донаторите да се насочат кон потребите на ...

Скопје инфо - 04.04.2020

Сите здравствени работници да ја носат опремата, да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување на мерките од страна на здравствени работници, апелира премиерот Оливер ...

Спасовски им порача на донаторите: Помош за здравствениот систем

Фактор - 04.04.2020

Спасовски им порача на донаторите: Потребна е помош за здравствениот систем Сите донации да се пренасочат за здравствениот систем, им порача на донаторите премиерот Спасовски во објава на Фејсбук -Ова е и повик до сите наши граѓани: Како никогаш ...

Спасовски: Здравствените работници да ја носат заштитната опрема, донаторите да се насочат кон потребите на ...

Вечер - 04.04.2020

Сите здравствени работници да ја носат опремата, да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување на мерките од страна на здравствени работници, апелира премиерот Оливер ...

Спасовски: Здравствените работници да ја носат заштитната опрема, донаторите да се насочат кон потребите на ...

Канал5 - 04.04.2020

Сите здравствени работници да ја носат опремата, да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување на мерките од страна на здравствени работници, апелира премиерот Оливер ...