TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„МАСАКАР“ НА КРИПТО ПАЗАРОТ: Биткоин под 35 000 УСД, крипто економијата преполовена

Пари - 23.01.2022

Цената на биткоинот достигна ново ниско ниво оваа година достигнувајќи 34 илјади долари по единица во саботата наутро. Биткоинот сега е намален за 48% од неговиот историски максимум (ATH) постигнат пред два месеци на 10 ноември 2021 година – кога ...

Биткоин утрово околу 35.000 долари, крипто-пазарот се стабилизира

Локално - 23.01.2022

Пазарот на криптовалути претрпе голем пад во последните неколку дена, но, според веб-страницата „Коингеко“, тој денес се стабилизира. Пазарната капитализација благо закрепна, за 1,8 отсто и моментално изнесува 1,74 трилиони долари.

Koлку чини денес биткоинот?

Фактор - 23.01.2022

Денес имаме нова вредност на биткоинот. Тој сега се тргува по цена од 35.633 долари, што значи дека во последните 24 часа изгубил дополнителни 0,7 отсто. Цената на етереумот е скоро непроменета во однос на вчерашната, т.е.

Стабилизација на пазарот, биткоинот продолжува да паѓа

Денар - 23.01.2022

Пазарот на криптовалути претрпе остар пад на вредноста во последните неколку дена, но, според веб-страницата Coingecko, тој денес се стабилизира. Пазарната капитализација благо закрепна, за 1,8 отсто и моментално изнесува 1,74 трилиони долари.

БИТКОИНОТ ЗАГУБИ ГОЛЕМ ДЕЛ ОД ВРЕДНОСТА По турболентниот викенд пазарот на криптовалути се стабилизира

+инфо - 23.01.2022

Биткоинот денеска се тргува по цена од 35.633 долари, што значи дека во последните 24 часа изгубил дополнителни 0,7 отсто, пренесува. Претходниот ден неговата вредност беше намалена за 10 отсто.

Вредноста на биткоинот падна за речиси 50 отсто

Вечер Прес - 23.01.2022

По големиот пад на вредноста на криптовалутите минатата седмица, најпознатата криптовалута –биткоинот, денеска во еден момент падна на 34.064 долари, покажуваат податоците на сјатот coindesk.com кој во живо го следи движењето на вредноста на ...

Биткоинот падна за речиси 50 отсто од рекордното ниво во ноември

Во Центар - 22.01.2022

Не само што падна биткоинот, туку и криптовалутите воопшто имаа лош почеток на годината. Биткоинот падна за над 8 отсто во изминатите 24 часа и сега изнесува помалку од 35 илјади американски долари, пренесува Индекс.

Шведска создава своја верзија на биткоинот, најавува е-круна

Канал5 - 22.01.2022

Дигиталните валути се едни од современите финансиски иновации, а безготовинските плаќања стануваат сè попопуларни во светот. Во некои земји, луѓето постепено ја напуштаат готовината и целосно се префрлаат на електронски плаќања.

Шведска ќе користи е-круна

Фактор - 23.01.2022

Шведска ќе воведе е-круна. Во 2017 година нејзината централна банка Риксбанк започна проект за создавање национална дигитална валута е-круна. Е-круната нема намера да ја замени готовината и дека ќе остане во оптек се додека има побарувачка.

Шведска ќе воведе е-круна

Вечер Прес - 23.01.2022

Во 2017 година нејзината централна банка Риксбанк во Шведска започна проект за создавање национална дигитална валута е-круна. Е-круната нема намера да ја замени готовината и дека ќе остане во оптек се додека има побарувачка.

Шведска создава своја крипто валута, е-круна

Иновативност - 23.01.2022

Во 2017 година Шведска и нејзината централна банка Риксбанк започнаа проект за создавање национална дигитална валута наречена е-круна. Риксбанк јасно стави до знаење дека е-круната нема намера да ја замени готовината и дека ќе остане во оптек се ...

Биткоинот изгуби 47 проценти од вредноста за три месеци

Пари - 22.01.2022

Широко распространетото прифаќање на криптовалутите може да ги направи почувствителни на потезите на берзата. Станува се почеста појава: кога паѓаат акциите, паѓа и биткоинот, се вели во најновата анализа на Фајненшел Тајмс.

Од ноември наваму биткоинот се намали за 40 отсто

Фактор - 22.01.2022

Повеќе од два месеци паѓа вредноста на биткоинот. За 24 часа најпознатата криптовалута изгуби повеќе од шест отсто од својата вредност, а во изминатата седмица цената падна за 16 отсто. Моменталната вредност на биткоинот е околу 35.900 долари.

Вредноста на биткоинот речиси преполовена

Денар - 22.01.2022

Ова дојде по големиот пад во четвртокот навечер, кога некои од најсилните криптовалути изгубија повеќе од 10 отсто од својата вредност, проследено со делумна стабилизација во петокот. Имено, биткоинот во еден момент падна на 34.350 долари, според ...

Голем пад на вредноста на криптовалутите: Биткоинот со најниската цена во последните шест месеци

Слободен Печат - 22.01.2022

Биткоинот падна во продолжената продажба на криптовалути до вредност од 38.000 американски долари , што е најниска цена во последните шест месеци. Најголемата валута во петокот потона за дури 8,7 отсто , што бележи тридневен пад.

Голем пад на вредноста на биткоин

Кајгана - 22.01.2022

Биткоинот падна во продолжената распродажба на криптовалути до вредност од 38.000 американски долари, што е најниска цена во последните шест месеци. Најголемата валута во петокот потона за дури 8,7 отсто, што означи тридневен пад.

Копањето криптовалута ја голта обновливата енергетска реколта

Н.Македонија - 22.01.2022

Копањето на виртуелните валути станува сѐ поголем проблем за земјите во услови на зголемена енергетска криза. Експанзијата на овој, според многу критериуми, сомнителен бизнис принуди некои од земјите што располагаат со големи и обновливи извори на ...

Историска одлука: Русија предлага забрана за ископување криптовалути

Порта - 22.01.2022

Руската централна банка предложи забрана за користење и ископување криптовалути на територијата на Руската Федерација. Наведувајќи дека криптовалутите се закана за стабилноста и суверенитетот на монетарната политика во таа земја, пренесува Ројтерс.