TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Божиновски. Заев толку ја свитка кичмата, што според него партизаните станаа терористи

Курир - 26.11.2020

– Вие да велите дека некој бил администратор што дошол кај нас тоа значи дека илјадниците животи згаснати во таа борба со тие администратори всушност биле самоубиства или убиени од самите Македонци? Второ, значи партизаните и останатите борци кои ...

Кои се 20 те споменици на кои е избришан зборот „бугарски“ фашистички окупатор?

24 Вести - 26.11.2020

Бугарска фашистичка војска, бугарски окупатор, несносен бугарски фашистички окупаторски режим и неговата денационализаторска политика на македонскиот народ. Ова се само дел од написите на спомен обележјата од Втората Светска војна поставени во ...

Заев: „Треба да се соочиме со историските прашања и да развиеме капацитет за разбирање и простување“

24 Вести - 26.11.2020

Фашистичка окупација имало, но таа нема етничка боја и не може да кажете за цел еден народ дека бил окупатор. Ова денеска го изјави премиерот Заев и порача да не се заборави дека во втората стевтска војна имало и македонски соработници на страна на ...

Заев: Бугарите не одлучиле на референдум да бидат окупатори

Сител - 26.11.2020

На фашизмот не треба да му се дава етнички предзнак. Премиерот Заев ден подоцна се дообјасни во однос на ставовите изнесени во вчерашното интервју за бугарски БГ НЕС каде Бугарите ги нарече администори во земјава во периодот на Втората Светска војна.

Лекција од учебникот по Историја за 9. одделение: 130 илјади бугарски војници во 1944 г. се приклучија кон ...

360 степени - 26.11.2020

По 9 септември 1944 година, Бугарија со 130 илјади војници се придружила кон антифашистичката коалиција и учествувала во антифашистичката борба на територијата на Југославија и Унгарија, до конечната капитулација на Германија.

Заев се дообјаснува, но не ретерира за ставовите дадени во интервјуто за БГНЕС

Телма - 26.11.2020

Окупатори или адмнинистратори? Фашисти или не? Премиерот Зоран Заев и денеска без прецизен одговор на овие две прашања кои се наметнаа по вчерашното интервју за бугарскиот „Бгнес“ а кое предизвика лавина реакции во домашната јавност.

Заев: Ги разбирам реакциите на социјалните мрежи, цела Бугарија не била окупатор

Канал5 - 26.11.2020

Имало окупација во Македонија, но не може да кажеме дека Бугарија е окупаторот вели премиерот и додава дека по европски терк било да се прости за минатото но да не се заборави. Жалам за многубројните негативни реакции во јавноста, но во име на ...

ТВ24: Кои се спомениците за кои Заев рече дека е избришано „бугарски“ фашистички окупатор!?(ГАЛЕРИЈА)

Expres - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев вчера во интервјуто за бугарската БГНЕС најави, а денеска повтори дека 20 споменици на чии натписи се споменува бугарски фашистички окупатор се веќе променети, а останатите допрва ќе се менуваат – со исфрлање на зборот ...

Замислете, Заев нас нѐ обвинува за спорот со Бугарија!

+инфо - 26.11.2020

Чекајте малку, Заев нѐ обвинува нас дека сме пречка за почетокот на преговорите со ЕУ? Од кажаново, така излегува; „Но, во исто време имам обврска кон македонските граѓани да поттикнам придвижување кон решение на прашањата што се отворија со ...

Никуљски: Не постои доволна причина некој во мое име да го ведне грбот пред уцени!

Република - 26.11.2020

Првите зборови што ми дојдоа на врвот од јазикот по интервјуто на Заев беа: неукост, недостоинственост, подлизурко, продадена душа, у п… м…, пишува на Фејсбук, Огнена Никуљски преведувач и универзитетски професор во пензија, автор е на неколку ...

Попладневни вести: Заев не зборувал на памет, Тито направил пакт со бугарската војска за ослободување на Македонија, ...

Frontline - 26.11.2020

Историја за 9. одделение : 130 илјади бугарски војници во 1944 г. се приклучија кон антифашистичката коалиција. „Во периодот од 1943 до 1944 година во Бугарија дејствувале 30 илјади партизани.

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Макфакс - 26.11.2020

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани со неговото вчерашно интервју за бугарски медиум.

Јосип Броз Тито за учеството на бугарски единици во ослободувањето на делови од Југославија во 1944 година

360 степени - 26.11.2020

Имајќи го предвид развојот на добрососедските односи помеѓу нашите две држави, особено за олеснување на меѓународната положба на нова Бугарија, а и сметајќи дека учеството на бугарската војска во заедничките операции може да биде корисно, по ...

Заев жали поради реакциите на јавноста, не поради интервјуто: Фашистички изблици имавме и кај наши сограѓани

Алфа - 26.11.2020

Бугарија не е фашизам, Бугарија е нашиот пријател. Имало некој пат некоја администрација во тој момент на почетокот, порача Заев во интервјуто за Бгнес. Премиерот Зоран Заев жалел, но не поради овие зборови, туку поради негативните реакции во ...

Скопје не беше ослободено од бугарска војска: Заев ги погази зборовите на ветеран од НОБ

Точка - 26.11.2020

Не стивнува бурата која во македонската јавност настана после контроверзното интервју на премиерот Зоран Заев за бугарски „БГНЕС“ во кој порача дека Бугарија не била фашистичка земеја и бугарски војски ја ослободиле Македонија.

Заев: Фашизмот нема етничка боја, не заборавајте дека и во Македонија имаше соработници

Deutsche Welle - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев денеска изрази жалење што вчерашното интервју за бугарската агенција предизвикало негативни реакции, но не отстапува од планот да гради заедничка иднина со Бугарија. Премиерот Заев жали за негативните реакции по за Бгнес, но ...

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

24Инфо - 26.11.2020

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска одговараше на повеќе новинарски прашања поврзани се некои аспекти на неговото интервју за еден медиум од Република Бугарија. Во продолжение на ова соопштение ви ги пренесуваме одговорите на премиерот Заев: ...

Заев: Ги разбирам реакциите на социјалните мрежи и јас имам дедовци и баби кои учествувале во НОБ

Фокус - 26.11.2020

Целосно го разбирам поривот на чувства кој се истури на социјалните мрежи, но истите тие сограѓани споделуваат иста историја како мојата, рече премиерот Зоран Заев за реакциите на социјалните мрежи по интервјуто.

Давањето на етнички карактеристики на фашизмот е неприфатливо, не може цел бугарски народ да го нарекуваме окупатор, ...

Фокус - 26.11.2020

Давањето на етнички карактеристики на фашизмот е неприфатливо, не може денес цела Бугарија да ја оквалификуваме како фашистичка, изјави премиерот Зоран Заев по вчерашното интервју за бугарската агенција БГНЕС во кое бугарската окупација на ...

Заев: Ги разбирам реакциите на социјалните мрежи, не може цела Бугарија да се оквалификува како фашистичка

Сител - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ги разбира реакциите на социјалните мрежи по неговото интервју дадено за бугарската агенција БГНЕС, но вели дека историското минато не треба да не ограничува во трасирањето на патот кон европската иднина.

Македонија, еден кошмарен сон

МКД - 26.11.2020

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

За б’лгарските работи

Нетпрес - 26.11.2020

Се разгоре ситуацијата во македонско – бугарските односи. Да се надеваме само дека ја достигна кулминација, иако со политичка креатура како Зоран Заев никогаш не си на сигурно. Таква една креатура може секогаш полошо, секогаш повеќе кон дното.

Генералот Михајло Апостолски спречи влез на бугарска војска во Скопје

МКД - 26.11.2020

Генијалниот генерал Михајло Апостолски не дозволи преобразената бугарска војска да влезе во градот. Да дозволеше, може да замислиме како тоа денеска ќе го претставуваше Софија, рече неодамна Трајко Стаматовски, претседател на боречката организација ...

Спомен обележјата биле сменети во цела држава, наместо бугарски фашистички куршум сега пишува само фашистички куршум ...

Фокус - 26.11.2020

На спомен обележјата, плочите на кои пишувало бугарска фашистичка рака, бугарски куршум е оставено само фашистички куршум, фашистичка рака согласно договорот за добрососедство што го потпиша Македонија со Бугарија, рече премиерот Зоран Заев откако ...

Не да изрази жалење за интервјуто, туку да се извини

+инфо - 26.11.2020

Премиер на една држава не смее да има таков понизен настап, никогаш и никаде. Особено не на интервју, со таков проблематичен новинар, во таков сензитивен политички момент. Како што кажа некој, фалеше уште Заев да му ги излиже чевлите на новинарот.

Никој не ги праша Бугарите на референдум во 1941 година каква е нивната определба, па цела Бугарија да ја нарекуваме ...

Сакам да кажам - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев вели дека раководството на царска Бугарија во 1941 година се приклучила на Тројниот пакт на фашизмот, но бугарскиот народ не бил прашан дали се согласува и затоа не треба цела Бугарија да се оквалификува како фашистичка, ...

Заев да чита-Уште во Манифестот на Главниот штаб на НОВ и ПОМ се прави дистинкција меѓу фашистичката власт на Бугарија ...

PressingTV - 26.11.2020

Давањето етнички карактеристики на фашизмот е неприфатливо, изјави денеска премиерот Зоран Заев, по вчерашното скандалозно интервју за бугарската агенција БГНЕС. И во тоа е апсолутно во право.

Заев: Не можеме цела Бугарија да ја квалификуваме како фашистичка

А1 On - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што неговото интервју за БГНЕС предизвика толку негативни емоции, кои вели дека ги разбира. „Никој не ги прашал Бугарите на референдум, за да можеме денеска цела Бугарија да ја квалификуваме како фашистичка“, рече ...

И Тито го потврдил учеството на Бугарија во ослободувањето на Македонија

Centar - 26.11.2020

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите генерали и до Главниот Штаб на НОБ со кои се потврдува дека бугарската војска се реорганизирала во Народна армија и ...

Заев: И јас имам дедовци и баби учесници во НОБ

Press24 - 26.11.2020

Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги знам и разбирам до детаљ, одговори претседателот на Владата, Зоран Заев на новинарско прашање во ...

Заев: Со Бугарија треба да си простиме и да подадеме рака!

Слободен Печат - 26.11.2020

Изразувам жалење што моето интервју предизвика силни негативни емоции за кои сум свесен и ги разбирам, но имам обврска да ги поттикнам македонските граѓани за изнаоѓање решение, изјави премиерот Зоран Заев.

Решение за спорот со Бугарија има

Слободен Печат - 26.11.2020

Решение речиси за секој проблем секогаш постои. Прашањето е кој колку е подготвен да го прифати. Македонско-Бугарскиот спор е едн од тие каде има решенија во различни точки од спорот, кои двете страни треба да ги прифатат.

Ден што ќе се памети: Корона, Марадона и Заев

еМагазин - 26.11.2020

Речиси незабележано помина вчерашната вест дека во Македонија во еден ден починале 39 лица од компликации поврзани од корона вирусот. Како веќе да навикнавме дека тоа е нормална работа и еве веќе цела година чекаме вирусот да помине.

Заев: Променети се плочите каде што пишува „бугарска фашистичка рака“ и „бугарски фашистички куршум“

Фактор - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев денеска одговарајќи на новинарско прашање го потврди она што вчера го спомена во интервјуто за бугарски БГНЕС дека се променети содржините на 20-тина плочи на спомен-обележја согласно Договорот за добрососедство со Бугарија.

Заев изрази жалење за негативните коментари по скандалозното интервју: „Треба да се соочиме со историските прашања и да ...

Точка - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што вчерашното негово интервју за БГНЕС предизвика бурни реакции, за кои вели дека е потполно свесен и ги разбира до детаљ. „Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика ...

Демократски сојуз: Да не се газат темелните вредности на АСНОМ и антифашизмот

24Инфо - 26.11.2020

Демократскиот сојуз ги повикува највисоките државни функционери кои преговараат со Република Бугарија за да изнајдат решение за симнување на блокадата на почетокот на преговорите за членство во Европската Унија, да го почитуваат достоинството на ...

Зоран Заев по вчерашното интервју: И јас имам дедовци и баби учесници во НОБ

Фактор - 26.11.2020

Антифашистичкото минато е дел од моето семејство и од мојот град, и јас имам дедовци и баби учесници во НОБ, но наша должност како нација и граѓани, а посебно моја како премиер, е да ги правам исчекорите и да градам пријателство низ призмата на ...

Заев: Европа ги реши прашањата на европски начин, време е и Балканот да ги реши прашањта на европски начин

Локално - 26.11.2020

Премиерот, Зоран Заев на денешната конференција посветена на стартот на новата инвестиција на конзорциумот на домашни и странски инвеститори „Интрнешнл фреш фуд“, беше запрашан за синоќешното интервју за кое имаше бурни реакции дадено за БГНЕС.

Тогаш никој не ги праша Бугарите каква е нивната определба, па цела Бугарија да ја викаме фашистичка

Република - 26.11.2020

Раководството на царска Бугарија во 1941 година се приклучило на Тројниот пакт на фашизмот, но бугарскиот народ не бил прашан дали се согласува и затоа не треба цела Бугарија да се оквалификува како фашистичка, рече денеска премиерот Зоран Заев по ...

(ВИДЕО) Како во бугарскиот Парламент се славеше окупацијата на Македонија

еМагазин - 26.11.2020

На социјалните мрежи масовно се споделува видео од седница на бугарскиот Парламент од април 1941 година по окупацијата на Македонија. По контраверзното интервју на премиерот Зоран Заев за бугарски медиум, социјалните мрежи се преполни со фотографии ...

Jовановиќ во одбрана на Заев: Што е проблемот со интервјуто?

Република - 26.11.2020

Политичкиот аналитичар близок на СДСМ Ненад Јовановиќ во обидот да го оправда Зоран Заев за своите ставови кон Бугарија вели дека граѓаните го потценуваат премиерот кој се обидел да го реши спорот со Софија. „анализира“ Јовановиќ.

Заев: Никој не го прашал бугарскиот народ како се чувствува за да можеме цела Бугарија да ја оквалификуваме како ...

Акцент - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што интервјуто за БГНЕС предизвика силни негативни емоции за кои, како што рече тој, сум свесен и ги разбирам, но имам обврска да ги поттикнам македонските граѓани за изнаоѓање решение.

„Заев ја обвини Југославија дека ги разделила Македонците и Бугарите“: Што пишуваат регионалните медиуми за интервјуто ...

еМагазин - 26.11.2020

Контраверзното интервју на премиерот Зоран Заев не предизвика само лавина од негативни реакции во Македонија, туку и во регионот. Социјалните мрежи „експлодираа„ и во Србија, а за истото известија и бројни медиуми во регионов.

Бугарија во Тројниот пакт: Окупацијата на Македонија, забраната на македонскиот јазик и масакрите како дел од ...

Точка - 26.11.2020

Германскиот Рајх, Кралството Италија и Јапонското царство на 27-ми септември 1940-та година во Берлин го потпишаа Тројниот пакт. На 1-ви март 1941-ва година, Бугарија, која според премиерот Зоран Заев „не била фашистичка“, се приклучува на овој пакт.

Јовановиќ во одбрана на Заев: Постави дилема дали се Македонците вистински антифашисти

Expres - 26.11.2020

Политичкиот аналитичар близок на СДСМ Ненад Јовановиќ во обидот да го оправда премиерот Заев за своите ставови кон Бугарија вели дека граѓаните го потценуваат премиерот кој се обидел да го реши спорот со Софија.

Стаматоски: Како борци особено сме погодени кога се омаловажува и негира нашата народно-ослободителната борба

Република - 25.11.2020

Првото вистинско ослободување на Скопје со сопствени сили е под знакот на општата политичка состојба во земјава и светот. Вака пред неполни три недели говореше Трајко Стаматоски, претседател на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Бугарија не е фашизам, туку наш пријател, Jугославија нѐ држеше разделени, вели заев во интервју за „Бгнес“

Либертас - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев кажа дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“ и вели дека Бугарите не се фашисти, туку нашите пријатели, во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.

Заев: Бугарија не е фашизам, туку наш пријател, Југославија нѐ држеше разделени

Мак. Весник - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев кажа дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“ и вели дека Бугарите не се фашисти, туку нашите пријатели, во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.

Бугарите биле администратори, ги ослободиле Кумановo и Паланка

Република - 25.11.2020

БГНЕС: Ако ве разбирам добро, македонската држава сега е подготвена да ја отвори оваа страница и луѓето во Македонија да разберат што се случило? З. Заев: Одредивме заедничка прослава за историски личности од средниот век од Цар Самоил назад – до ...

Заев за „БГНЕС“: Бугарите не се фашисти, треба да бидеме заедно, ние сме први соседи

Вечер Прес - 25.11.2020

Веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“ и вели дека Бугарите не се фашисти, туку нашите пријатели, во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.