TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Широка влада или теснец за Мицковски?

Слободен Печат - 08.03.2021

Широка владина коалиција, во која би влегле сите партии, со цел да се деблокираат процесите и да се намалат политичките тензии, во пресрет на преговорите за членство на земјата во ЕУ, понуди премиерот Зоран Заев во интервју за „Слободна ТВ“ и ...

Опозицијата вчера беше За, денеска е против Влада за национален спас

24 Вести

Опозицијата ја одби понудата на Заев за широка коалиција

Телма

Заев најавува зголемување на владејачкото мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ најавува македонска пролет

Сител

Дали предлогот на Заев е со чесни намери или политички трик?

Канал5

ДАЛИ ЌЕ БИДАТ ДВАЈЦА, ИЛИ АКО ДАДЕ ГОСПОД И ПОВЕЌЕ ПРАТЕНИЦИ - премиерот Зааев вели дека ќе расте парламентарното мнозинство

Фактор

Муслиу за ВЕЧЕР: Понудата на Заев е подарок за опозицијата

Вечер Прес

Р.С.Европа Frontline CivilMedia Нова ТВ iPortal Press24 Денешен Frontline

Анкетите покажуваат убедлив пораз на Заев, криминалната влада на стаклени нозе, затоа Заев прави очајнички потези

24Инфо - 08.03.2021

Зоран Заев е исплашен човек. Свесен дека владата му виси на конец, како давеник кој се фаќа за сламка дава предлози за широка влада, за спас на неговата политичка кариера, како и спас за најкриминалната влада.

ВМРО-ДПМНЕ: Анкетите покажуваат убедлив пораз на Заев, криминалната влада на стаклени нозе

Курир

Анкетите покажуваат убедлив пораз на Заев, криминалната влада на стаклени нозе, затоа Заев прави очајнички потези

Опсервер

Анкетите покажуваат убедлив пораз на Заев- криминалната влада на стаклени нозе

Press24

ВМРО-ДПМНЕ: Анкетите покажуваат убедлив пораз на Заев,

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да му биде јасно на Зоран Заев дека крајот на неговата политичка кариера му се ближи

Сител

ВМРО ДПМНЕ: Анкетите покажуваат убедлив пораз на Заев, криминалната влада на стаклени нозе

Скопје1

MakPress

По предлогот на Заев за широка Влада, ВМРО-ДПМНЕ го смени ставот, ЛДП кажа „не“, за АА ова е само блеф

ТВ21 - 07.03.2021

Откако доби доверба во Собранието, вчера премиерот Зоран Заев ѝ понуди на опозицијата да стане дел од Владата. За ВМРО-ДПМНЕ ова е сламка за спас, па по вчерашното „да“ за експертска денеска преминаа во категорично „не“, од Алијанса за Албанците ...

Милевски за Алфа: Да му порачам на Заев дека во Германија либерал-демократите се во опозиција

Алфа

Мисајловски: Пактови со мафија не правиме, прво ќе ве поразиме, а потоа ќе одговарате

Канал5

Мисајловски: Пактови со мафија не правиме, прво ќе ве поразиме, а потоа ќе одговарате

Фокус

Мисајловски: Пактови со мафија нема, прво ќе ве поразиме, а потоа ќе следува одговорност

Сител

Мисајловски директно кон Заев: Пактови со мафија не правиме, прво ќе ве поразиме, а потоа ќе одговарате

Курир

Мисајловски директно кон Заев: Пактови со мафија не правиме, прво ќе ве поразиме, а потоа ќе одговарате

Република

Press24 Опсервер 24Инфо Денешен Нетпрес MakPress Скопје1 Centar

ЛДП за предлогот на Заев: Ако си се сакаат нека си се земат, ЛДП на таква свадба нема да присуствува

MakPress - 07.03.2021

Коалициониот партнер на власта, ЛДП кој минатата недела даде поддршка на Зоран Заев и политиките на СДСМ на ДУИ во однос на новиот предлог на Зоран Заев за влез на ВМРО-ДПМНЕ во Владата без Мицкоски на ироничен начин ја искоментираа ситуацијата.

ЛДП не го бендиса предлогот на Заев: “Ако си се сакаат, нека си се земат“

еМагазин

Милевски за понудата за широка Влада: Ако сакаат нека се земат, ние на таква свадба не одиме

Press24

ЛДП ја отфрли идејата за широка влада

Алсат-М

Милевски за предлогот на Заев: Ако си се сакаат, нека си се земат

Нова ТВ

Милевски за предлогот на Заев: Ако си се сакаат, нека си се земат

24Инфо

Милевски за „широката Влада“: ЛДП нема да присуствува на таква свадба

Слободен Печат

Независен Република Сител Нетпрес Скопје1 МКД Фактор Локално

Арсовски: Широката коалиција е обид на Заев за ВМРО-ДПМНЕ да се откаже од блокадите

Слободен Печат - 07.03.2021

За најновата ситуација на македонската политичка сцена и понудата на премиерот Зоран Заев за широка владина коалиција, која не би ја кочела работата на Собранието, политикологот Петар Арсовски гледа обид за забрзување на реформите во државата.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев нема да се спаси од одговорност, пактови со криминалци нема, ќе лежите во затвор

24Инфо

„Заев наместо премиер, се однесува како шанер, од храбрење за стабилно мнозинство се сведе на приказни за широка влада само за да се спаси од одговорност, пактови со криминалци нема, ќе лежите во затвор“

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Заев од храбрење за стабилно мнозинство се сведе на приказни за широка влада само за да се спаси од одговорност

Сител

Заев наместо премиер, се однесува како шанер, од храбрење за стабилно мнозинство се сведе на приказни за широка влада само за да се спаси од одговорност, пактови со криминалци нема, ќе лежите во затвор

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Заев од храбрење за стабилно мнозинство се сведе на приказни за широка влада

Алсат-М

ВМРО-ДПМНЕ: Заев од храбрење за стабилно мнозинство се сведе на приказни за широка влада

Република

Независен Expres Нетпрес Press24 Денешен MakPress Канал5 Нетпрес

Не и се криви анкетите на СДСМ, криво е неспособното и криминално владеење на Заев, народот се одлучи Заев паѓа

24Инфо - 07.03.2021

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Не и се криви анкетите на СДСМ, криво е неспособното и криминално владеење на Заев, народот се одлучи Заев паѓа. СДСМ е во паника од кревкото мнозинство.

ВМРО-ДПМНЕ: Не и се криви анкетите на СДСМ, криво е неспособното и криминално владеење на Заев, народот се одлучи Заев паѓа

MakPress

ВМРО-ДПМНЕ: Не и се криви анкетите на СДСМ, криво е неспособното и криминално владеење на Заев, народот се одлучи Заев паѓа

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Не и се криви анкетите на СДСМ, криво е неспособното и криминално владеење на Заев, народот се одлучи Заев паѓа

Денешен

ВМРО-ДПМНЕ: Не и се криви анкетите на СДСМ, криво е неспособното и криминално владеење на Заев

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Не и се криви анкетите на СДСМ, криво е неспособното и криминално владеење на Заев

Сител

Германскиот шмек на македонската политика

Frontline - 07.03.2021

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Заев никако да ги симне чевлите со кои прави чекори од седум милји низ македонската политичка џунгла. ВМРО сѐ уште се тетерави по нокаутот, откако Заев самиот го постави на гласање прашањето за доверба на владата (преседан во ...

Германскиот шмек на македонската политика

iPortal

Германскиот шмек на македонската политика

Слободен Печат

Германскиот шмек на македонската политика

Centar

Дерала: Германскиот шмек на македонската политика

24Инфо

Германскиот шмек на македонската политика

CivilMedia