TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повеќе земји се борат со инфлација

Фактор - 23.01.2022

Европа, но и САД се соочуваат со инфлација. Во САД цените во декември скокнале за 7 отсто, и тоа е најголем скок во последните 4 децении. Лани и Германија се соочи со висока инфлација каква немало долги години.

Шефицата на ММФ вели дека се грижи за посиромашните земји

Локално - 23.01.2022

Генералниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева изјави дека зголемувањето на каматните стапки на американската централна банка (ФЕД) може да биде „ладен туш“ за и онака слабото економско закрепнување на одредени ...

Лагард: Сите ние ги потценивме закрепнувањето и инфлацијата

Денар - 22.01.2022

Пандемијата им одржа важна лекција на светските економии и ги научи на скромност, бидејќи сите масовно го потценуваа закрепнувањето, вработеноста и инфлацијата. Ова мислење пред „CNBC“ го изрази претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) ...