TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Засега нема одлука на владата за затварање на границата за српските и косовските државјани

24 Вести - 03.07.2020

Границите со Србија и Косово засега остануваат отворени. Владата денеска не донесе одлука за затворање, зашто според премиерот Оливер Спасовски, на Илинденска број 2 не стигнала таква препорака од Комисијата за заразни болести.

Македонија нема да ги затвори своите граници со Косово и Србија

Алсат-М - 03.07.2020

Владата нема да разговара за затворање на границите со Косово и Србија. Техничкиот премиер Оливер Спасовски истакна дека сè додека не се добие конкретен предлог врз научни аргументи, одлуката границите да останат отворени и понатаму е во сила.

Филипче: Границите остануваат отворени додека не се добијат потребните информации за епидемиолошката слика од соседните ...

Press24 - 03.07.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска од Охрид информираше дека Комисијата за заразни болести претпладнево остварила комуникација со претставници на околните земји и до крај на денот се очекуваат информации за состојбата со корона ...

Болестите на срцето – главна здравствена причина за смрт на населението

Телма - 03.07.2020

Кардиоваскуларните болести се на врвот на листата на главни здравствени причинители на смрт кај населението. Според дијагнозите на починатите, дури половина се болести на срцето анализираат од Институтот за јавно здравје.

Границите со Србија и Косово остануваат отворени

Р.С.Европа - 03.07.2020

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради состојбата со коронавирусот. Премиерот Оливер Спасовски во изјава за медиумите посочи дека засега нема одлука, што ...

Димитров: Се уште нема препорака за затворање на границата со Србија и Косово

Телма - 03.07.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска изјави дека се уште нема конечна препорака на Комисијата за заразни болести во врска со затворањето на границата со Србија и Косово.

Комисијата за заразни болести остава Владата да одлучи за затварање на граници со Србија и Косово, засега остануваат ...

MakPress - 03.07.2020

Владата нема добиено препорака од Комисијата за заразни болести, ниту има донесено одлука за затворање на границите со Србија и Косово, потврди денеска премиерот Оливер Спасовски. Во моментов останува да важи старата одлука, односно дека границите ...

Комисијата нема да достави препорака за границите

Телма - 03.07.2020

Комисијата за заразани болести денеска нема да достави препорака до Владата за затварање на граничните премини кон Србија и Косово поради влошувањето на епидемиолошката состојба во овие две држави, дознава Телма.

Комисија за заразни болести: Нема што да препорачаме за границите, нека одлучи Владата

Нова ТВ - 03.07.2020

Нема што да препорачаме за евентуално затворање на границите кон Србија и кон Косово, за тоа прашање нека одлучи владата, порачуваат извори од Комисијата за заразни болести чиј состанок претпладнево, според нив, минал со мноштво несогласувања меѓу ...

Остануваат отворени границите со Косово и Србија

А1 On - 03.07.2020

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради состојбата со коронавирусот. Министерот за здравство, Венко Филипче за „А1он“ вели дека засега состојбата со ...

Прашањето за границите Комисијата ќе ѝ го препушти на Владата

Алсат-М - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести прашањето за границите повторно сака да ѝ го довери на Владата. Извори на Алсат во Комисијата брифираат дека на состанокот се води жестока дебата за и против затворање на границите со Косово и со Србија.

ЖЕСТОК СОСТАНОК НА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Не доставуваат препорака до Владата за затворање на северната граница

Фактор - 03.07.2020

Жестоки несогласувања имало меѓу членовите на Комисијата за заразни болести денеска околу прашањето затворање на граничните премини со соседна Србија и Косово, поради влошувањето на епидемиолошката состојба во двете земји, односно наглото ...

Комисијата за заразни болести ќе остави Владата да ја донесе одлуката за границите

Локално - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести нема да донесе препораки за прашањето за границите, одлуката ќе ја препушти на Владата. Земајќи го во предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, денеска требаше да се одлучува за ново затворање и ...

Во моментов се носи одлука за затворање на северната граница ?

Скопје24 - 03.07.2020

Земајќи го во предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести денеска ќе разгледува ново затворање на границите односно на состанокот се очекува да се разговара за евентуално повторно воведување на „нов ...

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Макфакс - 03.07.2020

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести денеска се очекува да разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие ...

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за граничниот режим со Србија и Косово

Независен - 03.07.2020

Фото: Б. Грданоски Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со ...

Ќе биде ли одлуката за затворање на границите кон Србија и Косово политичка!?

Expres - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести прашањето за границите повторно ќе ѝ го довери на Владата, дознава Алсат М од извори во Комисијата каде се водела жестока дебата за и против затворање на границите кон Косово и Србија.

Комисијата за заразни болести утре ќе расправа за граничниот режим со Србија и Косово

Независен - 02.07.2020

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие ...

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Макфакс - 02.07.2020

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со корона вирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и ...

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Вечер - 02.07.2020

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со корона вирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и ...

Клучен критериум за отворање на границите е епидемиолошката слика, а не политика, вели Димитров

МКД - 02.07.2020

Прашањето за отворање или затворање на границите нема политика, клучен критериум е епидемиолошката слика. Клучен критериум за ЕУ е блиску до или под 20 нови ковид-19 случаи регистрирани во последните 14 дена на 100 илјади жители, изјави денеска ...

КЗБ утре ќе расправа за граничниот режим со Србија и Косово

Frontline - 02.07.2020

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие ...

За граничниот режим со Србија и Косово утре ќе расправа Комисијата за заразни болести

МКД - 02.07.2020

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести утре ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, соопшти ...

Утре Комисијата за заразни болести ќе разговара за евентуално повторно затворање на границите со Србија и Косово

Скопје1 - 02.07.2020

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со корона вирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и ...

Комисијата за заразни болести ќе разговара за повторно воведување на граничен режим

Скопје инфо - 02.07.2020

Министерството за здравство информира дека Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, со оглед на ...

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Точка - 02.07.2020

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово ...

Комисијата за заразни болести утре ќе расправа за граничниот режим со Србија и Косово

4NEWS - 02.07.2020

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие ...

Ќе се затворат ли границите со Србија и Косово?

MTM - 02.07.2020

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово ...

Можно е пак да се затворат границите со Србија и Косово

Фокус - 02.07.2020

Со оглед на развојот на ситуацијата со корона вирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со ...

Дали ќе се затвори границата кон Србија и Косово?

Тера - 02.07.2020

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со корона вирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и ...

За отварањето и затварањето на границите клучен фактор е епидемиолошката слика а не политиката, вели Димитров

MakPress - 02.07.2020

Прашањето за отворање или затворање на границите нема политика, клучен критериум е епидемиолошката слика. Клучен критериум за ЕУ е блиску до или под 20 нови КОВИД-19 случаи регистрирани во последните 14 дена на 100 илјади жители, изјави денеска ...

Утре ќе се знае дали ќе се затвори границата кон Србија и Косово

Вечер - 02.07.2020

Комисијата за заразни болести утре на состанокот ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или дури и затворање на граничните премини со овие две земји, со оглед на развојот на ситуацијата со корона вирусот ...

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за граничниот режим со Србија и Косово

24Инфо - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството.

Денеска одлука за можен режим на границите со Србија и Косово

Р.С.Европа - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим на границите со Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството.

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за граничниот режим со Србија и Косово

Фокус - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството.

Денеска се носи одлука дали ќе се затворат границите кон Србија и Косово

Фактор - 03.07.2020

По најава на Министерството за здравство, денеска Комисијата за заразни болести на состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или дури и затворање на граничните премини со овие две земји, со оглед ...

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за граничниот режим со Србија и Косово

А1 On - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството.

Денеска ќе се одлучува за можен режим на границите со Србија и Косово

Локално - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим на границите со Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството.

Денеска одлука за можен режим на границите со Србија и Косово

Пулс24 - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим на границите со Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството.

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Вечер - 03.07.2020

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести денеска се очекува да разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие ...

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Точка - 03.07.2020

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести денеска се очекува да разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие ...

Денеска ќе се знае дали границите со Косово и Србија повторно ќе се затворат

+инфо - 03.07.2020

За тоа или за воведување посебни мерки кон Србија и Косово ќе одлучува Комисијата за заразни болести. Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на ...

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за граничниот режим со Србија и Косово

Нова ТВ - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството.

Денеска се одлучува дали границите со Косово и Србија повторно ќе се затворат

Нетпрес - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството.

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за затворање на границите со Србија и Косово

360 степени - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји. „Комисијата за заразни болести активно ја следи епидемиолошката состојба со ...

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за граничниот режим со Србија и Косово

24 Вести - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството.

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за граничниот режим со Србија и Косово

Кајгана - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството.

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за граничниот режим со Србија и Косово

Сител - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството.

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за граничниот режим со Србија и Косово

Канал5 - 03.07.2020

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството.

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали ќе се затвори границата со Србија и со Косово

Република - 03.07.2020

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести денеска се очекува да разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие ...