TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По повикот од Кризниот штаб, жители на Кочани јавно кажуваат дека имаат Ковид-19

Мета - 09.04.2020

Откако пред неколку дена лекарите од Кризниот штаб во Кочани – двајца специјалисти и тројца матични лекари, ги повикаа граѓаните да излезат и јавно да кажат дека се позитивни на корона вирусот, веќе имаше неколку случаи во кои заразени со вирусот ...

Меѓу заболените битолчани со коронавирус има и дете

Сакам да кажам - 09.04.2020

Меѓу заболените битолчани има и дете, потврдија од Министерството за здравство. Од таму велат дека последните двајца регистрирани битолчани од вчера, позитивни на коронавирус, се сопруг и дете на веќе заболена битолчанка од претходните кластери.

(Видео) Лекарите протестирале поради недостиг на медицинска опрема, полицијата ги уапсила сите по ред

Макфакс - 09.04.2020

Пред неколку дена, во едно место во Пакистан избила сериозна тепачка помеѓу лекарите и полицијата. Поточно, лекарите излегле на улиците за да го искажат своето незадоволство поради недостиг на медицинска опрема за време на пандемијата на коронавирус.

85 годишно лице заразено од коронавирус во Дом за стари лица во Битола

Република - 09.04.2020

Едно лице на 85 годишна возраст кое било сместено во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола е позитивно на коронавиурс. По потврдениот тест, веднаш е сместен на инфективното одделение во битолската Клиничка болница.

Заразен пациент во старски дом во Битола, цимерите се тестираат, вработените во изолација

+инфо - 09.04.2020

Повеќе корисници во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола се тестираaт за ковид-19, откако 86-годишен пациент е позитивен на коронавирусот. Заразениот пациент е хоспитализиран на Инфективното одделение во битолската болница на 4 април, поради ...

Куманово има најмногу починати од Ковид-19 досега, потоа следи Струга

Република - 09.04.2020

Со вкупно осум од 30 лица кои досега починаа од Ковид-19 во Македонија Куманово е град кој досега има најмногу жртви од коронавирусот кај нас. Вчера јавноста ја потресе веста дека почина 27-годишната родилка која во крајот на март предвреме се ...

Над 1.400 нови случаи во Русија за еден ден

Кумановски м. - 09.04.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа се пријавени 1.459 нови случаи на коронавирус, додека 13 пациенти починале, а 118 се излечиле, соопшти рускиот оперативен центар. Досега, на територијата на Русија се регистрирани 10.131 случаи на инфекцијата во 81 ...

Во Битола корисници во домот за стари лица „Сју рајдер“ се тестираaт на Ковид-19, откако еден 86 годишен пациент е ...

Канал5 - 09.04.2020

Во старскиот дом во Битола има вкупно 154 корисници и 34 вработени, од кои 8 се во домашна изолација Од министеството за здравство за Канал 5 велат дека –пациентот бил примен на 18.март во старскиот дом, а една недела подоцна е примен во ...

КОВИД-19 може да го оштети срцето, дури и кај лица кои инаку не се срцеви болни

Panacea.mk - 09.04.2020

Новиот коронавирус може да ја влоши постоечката срцева болест или да предизвика срцеви проблеми кај здрави лица. К ОВИД-19 болест предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, за неколку месеци се прошири во целиот свет и се уште не попушта.

Кај болните со КОВИД-19 на интензивна нега многу брзо се влошува состојбата

Сакам да кажам - 08.04.2020

Поради пандемијата на коронавирус, илјадници луѓе во светот, меѓу кои и британскиот премиер Борис Џонсон, се хоспитализирани во одделенијата за интензивна нега. На заболените пациенти со КОВИД-19 често им се потребни и респираторни машини.

Најголемиот дел хумани коронавируси се сезонски со најмногу случаи во зимо

Емитер - 08.04.2020

Според едно ново истражување спроведено од Школата за јавно здравје при Универзитетот во Мичиген, од вкупно седум коронавируси за коишто се знае дека имаат способност да инфицираат човек, четвори од нив предизвикуваат вообичаени респираторни ...

Се тестираат пациенти  од Домот за стари лица во Битола

Телма - 08.04.2020

Повеќе корисници во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола се тестираaт на КОВИД-19, откако еден 86 годишен пациент е позитивен на вирусот. Заразениот пациент е хосптализиран во Инфективното одделение во болницата на 4 април, поради зголемена ...

Потресна исповед на медицинска сестра: „Кога некој ќе умре од корона, најлош е звукот...“

Точка - 08.04.2020

Откако изби пандемијата на коронавирусот, на социјалните мрежи секојдневно се споделуваат потресни сведоштва од медицинските работници. Сестрата Александра Мациас во подолга објава на Фејсбук ги опишала тешкотиите со кои се соочува секојдневно, ...

Петгодишно дете од Битола позитивно на коронавирус

Н.Македонија - 08.04.2020

Во Битола има вкупно 8 граѓани позитивни на коронавирусот. Од нив 7 лица се со послаба клиничка слика, а само едно лице се наоѓа со посеризона клиничка состојба. Дали оваа бројка ќе остане иста останува да се знае по добивањето на резултатите од ...

Во кои случаи коронавирусот може да стане смртоносен?

Слободен Печат - 08.04.2020

Кај многу луѓе заразени од коронавирус симптомите се класифицираат како „благи“, а тие успешно закрепнуваат без никакви агресивни терапии, пренесува Сан. Меѓутоа, одредени луѓе се животни загразени, односно кај нив се развиваат потешки симптоми на ...

Пациентка што прележа Ковид 19 за Алфа: 12 дена имав температура, роднини и соседи ми носеа храна

Алфа - 08.04.2020

47-годишна пациентка која живее и работи во Скопје за Алфа раскажува како се избори со Корона вирусот. 12 дена имав температура, роднините и соседите ми носеа храна вели таа за Алфа. за неа Ковид 19 е минато или барем додека не покаже тестот дека е ...

Двајца новозаболени битолчани од коронавирусот

Н.Македонија - 08.04.2020

Во Битола од коронавирусот се заболени уште двајца битолчани, со што бројката се искачи на вкупно осум лица. Од нив вкупно 4 заболени лица се сместени на болничко лекување во Инфективното одделение на Клиничката болница во Битола, додека останатите ...

15: Нови 18 случаи на корона кај нас, вкупно 617, од денес построг полицискиот час, продолжен притворот на двајцата ...

Frontline - 08.04.2020

Преглед на вестите во 15,00 часот. НОВИ 18 случаи на корона вирус денес во земјава. Бројката на заразени е 617. Од Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје денеска се испишани 5 оздравени пациенти, кои по два негативни контролни бриса, ...

Починаа двајца пациенти позитивни на Ковид-19, утврдени 18 нови случаи

Алсат-М - 08.04.2020

Двајца пациенти позитивни на коронавирусот починаа во последниве 24 часа, дознава Алсат. Едниод од починатите, како што и претходно информиравме, е од Куманово, а другиот, чии информации дополнително беа доставени, е од Кавадарци.

Двајца починати и нови 18 заразени денеска во земјава

+инфо - 08.04.2020

Двајца пациенти позитивни на коронавирусот починаа во последниве 24 часа, дознава Алсат . Едниот од починатите е од Куманово, а другиот од Кавадарци, со што вкупниот број на починати досега изнесува 28 лица.

Во Прилеп уште четворица, а во Крушево уште еден новозаразен од корона вирусот

Фокус - 08.04.2020

Четири нови лица се заразени со корона вирусот, со што вкупниот број на инфицирани со КОВИД-19 изнесува 38, соопштија од општината во Прилеп. Од Центарот за јавно здравје во Прилеп потврдија дека еден нов случај, трет по ред, е регистриран и во ...

Тања Кармзова Костиглиола: Вакцина против Ковид-19 оптимистички може да чекаме наесен

Слободен Печат - 08.04.2020

Не сум убедена дека масовното тестирање е најдобра опција, како што е случај во неколку други земји. Тоа чини, а не е веродостојно. Сметам дека Франција е во право кога предвидува масовно серолошко тестирање, вели Кармзова Костиглиола за „Слободен ...

Почина пациент позитивен на Ковид-19

Алсат-М - 08.04.2020

Еден пациент со Ковид-19 почина во текот на изминатото деноноќие, дознава Алсат. Според нашите сознанија, станува збор за лице од Куманово. Со тоа вкупниот број на починати лица, кај кои бил дијагностициран вирусот Ковид-19, во земјава достигна 27.

Почина пациент од Куманово заразен со коронавирус

Press24 - 08.04.2020

Пациент од Куманово заразен со коронаивурс почина во текот на изминатото деноноќие, дознава Алсат . Со тоа вкупниот број на починати лица, кај кои бил дијагностициран вирусот Ковид-19, во земјава достигна 27.

Почина пациент од Куманово позитивен на Ковид-19

24Инфо - 08.04.2020

Пациент од Куманово со Ковид-19 почина во текот на изминатото деноноќие, дознава Алсат-М . Со тоа вкупниот број на починати лица, кај кои бил дијагностициран вирусот Ковид-19, во земјава достигна 27.

Еве како изгледаат белите дробови на заразен пациент од коронавирусот ВИДЕО

+инфо - 08.04.2020

Лекарите од Универзитетската болница Џорџ Вашингтон во САД на поинаков начин ја подигнуваат свеста од опасноста од коронавирусот. Имено, тие објавиле снимка на која е прикажан 3Д модел на белите дробови кај заразен пациент од ковид-19.

Лекарите смислија начин како да ги заштитат бебињата од коронавирусот ФОТО

+инфо - 08.04.2020

Коронавирусот можеби е најопасен за старите луѓе, но информациите кои секојдневно пристигнуваат од светот покажуваат дека и најмладите не се имуни на заразата. Доказ за тоа е случајот во Илиноис, каде што 6-месечно бебе почина како резултат на ...

Коронавирусот не ги уништува само белите дробови, и друг орган е на удар!

Слободен Печат - 08.04.2020

Американските научници утврдиле дека ковид-19 може да предизвика и срцеви проблеми, дури и кај луѓето што претходно немале никакви проблеми од тој вид. Исто така, научниците предупредиле дека коронавирусот може да има кобни последици за луѓето што ...

Четири нови случаи со корона вирус на територија на општина Прилеп

Frontline - 08.04.2020

Од Центарот за јавно здравје во Прилеп потврдија дека еден нов случај, трет по ред, е регистриран и во општина Крушево. На територијата на општина Прилеп денеска се регистрирани 4 нови лица заразени со корона вирусот, со што вкупниот број на ...

Д-р Дејвид Хепберн, интензивец, објаснува како некој може да умре откако ќе се зарази со коронавирус ОДГОВОРОТ Е ...

Pedijatar.mk - 08.04.2020

„Ако овој опис на тоа како изгледа да се умре од коронавирус, не ве натера да останете дома, ништо нема, напиша британската ТВ „Канал 4“ пред да го објави видеото со д-р Хепберн, кој и самиот бил пациент заболен со коронавирус Д -р Дејвид Хепберн ...

Може ли да се тестирам дома за коронавирус? Лажат ли луѓето на епидемиолошките анкети? Има ли доволно кревети за сите ...

Panacea.mk - 08.04.2020

На адресата на Министерството за здравство секојдневно пристигнуваат најразлични прашање поврзани во КОВИД-19, но еве кои се најчесто поставуваните. Г раѓаните преку медиумите се информираат за сите новини, мерки, превенција и лекување на новиот ...

Почина пациент позитивен на коронавирус

Локално - 08.04.2020

Според информациите на Алсат , еден пациент од Куманово позитивен на Ковид-19 починал во текот на изминатото деноноќие. Со тоа вкупниот број на починати лица, кај кои бил дијагностициран вирусот Ковид-19, во земјава достигна ...

ДАЛИ КОНЕЧНО Е ПРОНАЈДЕН ЛЕК ЗА КОРОНАВИРУСОТ? На ваква метода човештвото се осмелува за прв пат!

Машки магазин - 08.04.2020

Започнува клиничко испитување во Франција, во кое крвната плазма на пациенти со коронавирус ќе се инјектира со пациенти во акутната фаза на болеста. - Клиничкото испитување се состои во трансфузија на плазма на пациенти со Covid-19 со антитела на ...

Страшна слика – Вака изгледаат белите дробови на заразен пациент од коронавирус

Убавина и Здравје - 08.04.2020

Докторите од Универзитетската болница Џорџ Вашингтон, ја подигнуваат свеста за опасноста од коронавирусот, па објавиле и ЦТ снимка од белите дробови на заразен пациент од ...

(Архива) Крвна плазма- нова надеж во битката со коронавирусот

Deutsche Welle - 07.04.2020

Лекувањето со крвна плазма е познато уште од пандемијата на шпанскиот грип. Научниците и лекарите велат дека се уште нема докази дека тоа ќе помогне против коронавирусот, но подготвени се да се обидат.

Меѓу денешните починати од КОВИД 19, и жената која двапати беше негативна на тестот

Телма - 07.04.2020

Почина 80 годишна жена од Штип на Клиниката за Инфективни болести во Скопје. Жената која ја загуби битката со коронавирусот најпрвин се лекуваше на штипското Инфективно одделение. Иако со симптоми сепак првичните два теста покажаа дека е негативна и ...

Во Дебар четири дена по ред нема нов случај со ковид-19

360 степени - 07.04.2020

Четири дена по ред во Дебар нема регистрирано нов случај на заразен пациент со ковид-19, покажуваат дневните билтени на Министерството за здравство. На 3 април здравствените власти последен пат информираа дека во Дебар има дијагностицирани пациенти ...

Лекарите од Ломбардија со критика до локалните власти: Грешките на сите да им бидат пример

Нова ТВ - 07.04.2020

Лекарите во Ломбардија, италијанскиот регион најпогоден од пандемијата на коронавирус, ги критикуваа локалните власти за управување со кризата и предупредуваат дека грешките што ги направиле треба да послужат како пример за сите, пренесува Ројтерс.

Коронавирус и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од закрепнати пациенти, изготвен протоколот

А1 On - 07.04.2020

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. Кон лекувањето на овој начин министерот вели дека пристапуваат многу внимателно.

Надеж од Јужна Кореја: Оздравеле двајцата заразени по третманот со плазма

Канал5 - 07.04.2020

Двајца Јужнокорејци на постара возраст,болни од коронавирус се опоравиле од тешката пневмонија откако биле третирани со плазма од пациенти кои оздравеле од вирусот, велат научниците. Научниците откриле дека пациентите со Ковид-19 можат да се ...

Нови 29 заболени од коронавирусот и пет починати

Канал5 - 07.04.2020

Нови пет лица заболени од коронавирусот починаа во изминатото деноноќие, а 29 нови лица се позитивни на ковид – 19, соопшти Министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести во Скопје починале четворица – 52-годишен Кумановец, ...

Франција брои 833 смртни случаи од корона вирус во еден ден

Сител - 07.04.2020

Вкупиот број на смртни случаи кај пациенти позитивни на коронавирусот во Франција изнесува 8.911, а бројот на заразени 98.100, според последните вчерашни статистики. „Уште не сме стигнале до пикот на епидемијата“, предупреди министерот за здравство ...

Расте бројот на смртни случаи од коронавирус во државата

Сител - 07.04.2020

Нови 5 смртни случаи поради компликации од коронавирусот се регистрирани во Македонија последното деноноќие. Министерството за здравство соопшти дека двајца од починатите се од Куманово на 52 и 53-годишна возраст, едниот починал дома, а другиот на ...

Пет нови смртни случаи за 24 часа и 29 нови заболени – вкупно 599 лица со ковид-19

Нова ТВ - 07.04.2020

Пет нови смртни случаи како последица на вирусот ковид-19 во изминатите 24 часа, информираа Министерството за здравство (МЗ). Четири од нив се случија на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје – пациент од Куманово (52 ...

Во Прилеп 34 заболени со коронавирус, градот денеска целосно се дезинфицираше

Сител - 07.04.2020

Во Прилеп е регистриран еден новозаразен од коронавирус со што бројката на заболени е 34. Во моментов во самоизолација се 194 лица и нема прекршувања ниту на полицискиот час ниту на мерката самоизолација.

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

Сител - 07.04.2020

Негативен бил тестот за корона вирус кај пациентот од Кратово кој синоќа почина во ГОБ 8-ми септември. Иако вчеравечер од болницата неофицијално го водеа како починат од Ковид-19, денеска официјално информираа дека тестот кај овој пациент бил ...

Изготвен е протокол за користење на крвната плазма во лекувањето на пациентите со ковид-19

360 степени - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција одговарајќи на прашање дали ќе се користи крвната плазма за лекување на пациенти заразени со ковид-19 посочи дека е е изготвен протокол, но станува збор за третман за кој нема ...

Докторите откриваат дали коронавирусот може да се пренесе преку сексуален пат

Слободен Печат - 07.04.2020

Иако не е докажано дека може, сепак треба да бидете внимателни… Пулмологот д-р Бранимир Несторовиќ зборуваше за тоа дали коронавирусот може да се пренесе преку сексуален пат… – Тоа не е докажано затоа што најголем дел од спермата е сочинета од ...

Интервју со докторката Весела Христовска: Корисни совети до граѓаните во битката против коронавирусот

Курир - 07.04.2020

Докторката Весела Христовска во интервју за КУРИР испраќа важни совети до граѓаните. Со неа разговаравме за начинот на заштита од коронавирусот, за тоа што граѓаните треба, а што не смеат да прават.