TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турските медиуми: Чувар на саудискиот престолонаследник бил во конзулатот кога исчезна новинарот (ФОТО)

МКД - 18.10.2018

Турските медиуми објавија снимки за кои тврдат дека се од камерите за надзор снимени на денот кога наводно бил убиен новинарот Џамал Кашоги. На нив се гледа еден официјален претставник на Саудиска Арабија, наводно еден од 15-те осомничени службеници ...

САД до Турција - објавете ги снимките за Кашоги ако ги имате

Сител - 18.10.2018

Соединетите држави побараа од Турција доколку нависитна има аудио и видео докази дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул веднаш да ги објави.

Трамп: Саудиска Арабија има уште неколку дена да се изјасни за исчезнатиот новинар

Бриф - 18.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека „се чини” оти исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги навистина е мртов. Трамп додаде дека последиците за Саудијците „треба да бидат многу груби“ ако се испостави дека го убиле.

Со дронови низ шума се трага по телото на искасапениот новинар

Канал5 - 18.10.2018

Турската полиција во шумски предел во околината на Истанбул со дронови го бара телото на брутално убиениот новинар Џамал Кашоги. Турските истражители го проширија денеска подрачјето на кое го бараат телото на убиениот новинар на ,,Вашингтон Пост” .

Надал и Ѓоковиќ нема да играат во Џеда?!

Сител - 18.10.2018

Политиката се почесто врши притисок и врз спортот. Последни тоа го чувствуваат Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ кои треба да одиграат егзибициски меч во Џеда, Саудиска Арабија. Во овој случај притисокот го вршат светските медиум па постои голема шанса ...

Путин: Имам професионален дијалог со Трамп

А1 On - 18.10.2018

Рускиот претседател Владимир Путин, кој учествува на форумот „Валдај“ во Сочи, одговарајќи на прашање дали неговиот американски колега Доналд Трамп се слуша само себеси, одговори дека тоа не е вистина и дека ја поддржува стабилизацијата на ...

Осомничен за исчезнувањето на Кашоги загина во „сомнителна сообраќајка“

Кајгана - 18.10.2018

Припадник на 15-члениот тим осомничен за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги загина во сообраќајна несреќа во Саудска Арабија, што според турските медиуми се случила во сомнителни околности.

Помпео: Ријад има уште неколку дена да го расветли случајот со исчезнувањето на новинарот

Макфакс - 18.10.2018

Американските власти соопштија дека Саудиска Арабија „има уште неколку дена” да го расветли исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги, на кој му се изгуби секаква трагаа на 2 октомври, кога тој отиде на конзулатот на неговата земја во ...

Почна ликвидацијата на сведоците на убиството на новинарот Кашоги?

+инфо - 18.10.2018

Машал Саад ал-Бостани (31) поручник во саудиското Воено водухопловство и еден од 15-те осомничени убијци на новинарот Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул на 2 октомври, загинал утрово во сомнителна сообраќајна несреќа во Ријад, ...

Ноле и Рафа под притисокот на медиумите, зошто молчите?

Канал5 - 18.10.2018

Светските медиуми започнаа да вршат притисок на двајцата најдобри светски тенисери Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал поради нивниот планиран егзибициски меч во Саудиска Арабија на 22 декември. Двајцата големи тенисери и пријатели го потврдиле учеството ...

Објавена последната колумна на исчезнатиот саудиски новинар

МКД - 18.10.2018

Вашингтон пост ја објави последната колумна на исчезнатиот саудиски новинар Џама Кашоги. Уредничката Карен Атиа објасни дека чекала со објавувањето бидејќи сѐ досега мислела дека новинарот ќе им се јави, пренесува Си-ен-ен .

Голем притисок врз најдобрите светски тенисери поради случајот Кашоги

Бриф - 18.10.2018

Планираната егзибиција помеѓу двајцата најдобри тенисери Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал во Саудиска Арабија може да биде откажана поради големиот притисок од светските медиуми. Имено врз двајцата се врши голем медиумски притисок да се откажат од ...

Последната колумна на Кашоги исполнета со загрижувачки предупредувања

Н.Македонија - 18.10.2018

Загрижувачки предупредувања според кои властите од Средниот Исток „се разуздени во постојаното замолчување на медиумите“ можат да се забележат во последната колумна на саудискиот новинар Џамал Кашоги, која американски „Вашингтон пост“ ја објави две ...

Вашингтон пост објави текст на Кашоги

Deutsche Welle - 18.10.2018

Повеќе од две недели по исчезнувањето на саудискиот новинар, критичар на режимот, американскиот весник објави прилог од Џамал Кашоги. Во него тој ја критикува ситуацијата со слободата на печатот во арапските држави.

Турција идентификувала пет лица во врска со убиството на Кашоги

Н.Македонија - 18.10.2018

Турската полиција идентификуваше пет лица осомничени за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а четири лица наводно се поврзани со принцот Мухамед бин Салман, објави „Дејли сабах“.

Шокантно откритие на весникот "Sabah": Главниот разузнавач на саудискиот крунски принц влегол во конзулатот во Истанбул ...

Точка - 18.10.2018

Турскиот весник "Sabah" објавил видео-снимка од маж кој патувал со саудискиот принц Мухамед бин Салман во САД, како влегува во саудискиот конзулат во Истанбул непосредно пред доаѓањето на исчезнатиот новинар Џамал Кашоги на 2. октомври.

Американско-саудискиот спор може да има катастрофални последици

Н.Македонија - 18.10.2018

Дипломатскиот спор помеѓу САД и Саудиска Арабија за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги може да има несогледливи последици врз светската економија. Ријад се закани дека ќе одговори во случај на воведување американски санкции.

Надал и Ѓоковиќ под притисок

TopSport - 18.10.2018

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал се наоѓаат под притисок да го откажат ревијалниот меч, што треба да се одржи кон крајот на годината во Џеда, Саудиска Арабија. Притисок врз тенисерите се врши поради исчезнувањето и убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Турската полиција по втор пат врши претрес во саудискиот конзулат

Р.С.Европа - 18.10.2018

Турските истражители денеска по втор пат го претресоа саудискиот конзулат во Истанбул, како дел од истрагата за исчезнатиот новинар Џамал Кашоги. Кашоги, кој ги критикуваше саудиските лидери, не е виден откако влезе во конзулатот на 2 октомври.

Турската полиција со дронови ги бара остатоците од телото на Кашоги

Нетпрес - 18.10.2018

Турската полиција со дронови ја пребаруваат околината на конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, откако конечно добија дозвола за пристап до имотот на кој како што се верува дека саудиски тим за ликвидации го убиле новинарот Џамал Кашоги и ги ...

Резултатите од истрагата за Кашоги наскоро ќе бидат објавени

Макфакс - 18.10.2018

Министерот за правда на Турција соопшти дека случајот за изчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги темелно се истражува и резулатите ќе бидат наскоро соопштени. Абдулхамит Гул за агенцијата „Анадолија“ изјави дека турското обвинителство истражува ...

Осомничен за исчезнувањето на Kашоги загина во сообраќајна несреќа

Макфакс - 18.10.2018

Саудиец осомничен за вмешаност во исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги загина во сообраќајна несреќа, објави турскиот весник „Јени шафак“. Мешал Саад М. Албостани, кој бил во саудискиот конзулат во Истанбул кога новинарот, подоцна пријавен за ...

Помпео: САД сериозно го сфаќаат исчезнувањето на Кашоги

Р.С.Европа - 18.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека неговата земја сериозно го сфаќа исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Тој ова го изјави за време на престојот во Турција каде што разговараше со претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

Локално - 18.10.2018

Во рамки на истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал ​​Кашоги, турските истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот генерален конзул во Истанбул, јави Анадолија. Турските експерти од заедничката работна група за истрага на ...

Потрага по тајните на озлогласениот саудиски конзулат

Н.Македонија - 18.10.2018

Турските форензичари и екипи на полицијата со кучиња-трагачи, го истражуваат конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, за да откријат што се случило при исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги.

Идентификувани петмина осомничени за убиство на Кашоги, бил дрогиран, убиен и исечен на делови

Макфакс - 18.10.2018

Турската полиција идентификувала пет лица осомничени за убиство на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а четворица од нив наводно се поврзани со принцот Мухамед бин Салман, објави „Дејли сабах“ повикувајќи се на извештајот на американските медиуми.

Турските власти ја претресле резиденцијата на саудискиот конзул, а Трамп повикал да се објават снимките од наводното ...

Точка - 18.10.2018

Турските власти веруваат дека новинарот бил убиен во конзулатот, додека официјален Ријад ги демантира таквите обвиненија. Турските инспектори извршиле претрес на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул, во рамките на истрагата за ...

Аудиоснимка открива детали за убиството на Кашоги: Му ја отсекле главата и му го распарчиле телото

Бриф - 18.10.2018

Саудискиот конзулат се уште не дава објаснување за Новинарот Џамал Кашог, жесток критичар на саудискиот режим кој пишуваше за американскиот весник „The Washington Post“, иако од неговото исчезнување поминаа повеќе од две недели.

Човек од придружбата на саудискиот принц влегол во конзулатот непосредно пред исчезнувањето на новинарот

Макфакс - 18.10.2018

Турскиот провладин весник „Сабах“ објави видео од човек кој бил дел од придружбата на саудискиот принц Мухамед бин Салман во САД, како влегува во саудискиот конзулат во Истанбул, непосредно пред доаѓањето на сега исчезнатиот новинар Џамал Кашоги на ...

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

Локално - 18.10.2018

Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те мажи во ...

Објавена последната колумна на исчезнатиот саудиски новинар

Макфакс - 18.10.2018

„Вашингтон пост“ ја објави последната колумна на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги. Уредничката Карен Атија објасни дека чекала со објавувањето, бидејќи досега мислела дека новинарот ќе им се јави, пишува Си-ен-ен.

Трамп: Објавете ги снимките за Кашоги ако воопшто постојат

Макфакс - 18.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД бара од Турција, ако воопшто постои, аудио и видео снимка во врска со исчезнатиот саудиски новинар, Џамал Кашоги. Истовремено, Трамп ја нарече Саудиска Арабија важен сојузник, нагласувајќи дека ...

Трамп до Турција: Дајте ги снимките за Кашоги ако постојат

Локално - 18.10.2018

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД побарале од Турција аудио и видео снимки во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, „ако воопшто постојат“. Истовремено Трамп ја нарече Саудиска Арабија важен сојузник ...

Може ли исчезнувањето на новинарот да му го одземе престолот на саудискиот принц Салман?

МКД - 17.10.2018

Последиците од исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги пред две недели во Истанбул, во конзулатот на Саудиска Арабија, чиј режим остро и јавно го критикуваше, би можеле да влијаат врз низа генерации, пишува Ник Робертсон за Си-ен-ен .

Протекоа грозоморни детали од убиството на Кашоги

Deutsche Welle - 17.10.2018

Турските медиуми блиски до владата објавија детали од аудио снимките за време на убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул. Кашоги бил мачен и распарчуван Тим од 15 саудиски агенти, од кои најмалку петмина се во директна ...

Претседателот Трамп бара аудио и видео докази за исчезнатиот саудиски новинар

Глас на Америка - 17.10.2018

„Саудиска Арабија ни е потребна во борбата против тероризмот, се` што се случува во Иран и на други места“, вели Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака аудио и видео докази од турските разузнавачки служби, како што рече, „ако ...

Прво му ги отсекле прстите, па главата, а потоа му го распарчиле телото – Турција објави детали за убиството на ...

Сакам да кажам - 17.10.2018

Џамал Кашоги бил пречекан од неговите убијци кога влегол во саудискиот конзулат во Истанбул пред две недели. Тие му ги отсекле прстите, потоа и главата, по што телото му го исекле во парчиња.

ГРОЗОМОРНО ВО КОНЗУЛАТОТ ВО ИСТАНБУЛ: Саудиски форензичар слушал музика додека жив го распарчувал новинарот Џамал ...

Денешен - 17.10.2018

Протекоа стравични снимки од убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој е убиен пред две недели во козулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Таму веќе го чекале убијците. Го измачувале, потоа му ги сечеле прстите, на крај му ја отсекле и ...

Турските истражни органи сметаат дека Кашоги е искасапен – со дронови трагаат по телото

Таратур - 19.10.2018

Со помош на дронови, турските полициски истражни органи го пребаруваат шумскиот предел во истанбулската околина, трагајќи по телото на брутално убиениот новинар Џамал Кашоги. Турските истражители го проширија денеска подрачјето на кое го бараат ...

Случајот Кашоги - руинираниот углед на Ријад

Deutsche Welle - 17.10.2018

Во случајот Кашоги кралската куќа сега планира да издаде официјално соопштение. Тоа нема да користи многу, смета Керстен Книп. Со својата цинична политика владејачкото семејство се бламира себеси и цела Саудиска Арабија Така може да оди тоа во ...

Каква земја е всушност Саудиска Арабија?

Кајгана - 17.10.2018

Саудиска Арабија е земја која последните неколку дена е актуелна поради исчезнувањето или убиството на новинарот Џамал Кашоги, кое може да се покаже како многу голем проблем за САД, бидејќи оваа земја е клучен фактор на Блискиот Исток и суштински ...

Случај Кашоги: Саудискиот конзул во Истанбул разрешен – следи истрага

Нова ТВ - 17.10.2018

Генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, Мохамад ал Отајби е разрешен и против него ќе биде покрената истрага, објавија саудиските медиуми. Ал Отајби е разрешен и ќе биде под истрага поради исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, кој ...

Новинарот на ,,Вашингтон Пост” бил жив распарчуван

Канал5 - 17.10.2018

Распарчувањето на новинарот Џамал Кашоги почнало уште додека бил жив и траело седум минути , тврдат турските истражители. Новинарот на ,,Вашингтон Пост” , Џамал Кашоги бил мрцварен и сечен на парчиња во кабинетот на конзулот на Саудиска Арабија во ...

Турција: Треба да се почекаат резултатите од истрагата за Кашоги

А1 On - 17.10.2018

Турски владини претставници изјавија дека им е потребно повеќе време за да објават детали за тоа што се случило со саудискиот новинар и дисидент Џамал Кашоги. – Сите треба да почекаат на резултатот од истрагата.

Помпео се сретна со Ердоган, најави помош во истрагата за Кашоги

Глас на Америка - 17.10.2018

Претходно саудиските лидери изјавија дека резултатите од истрагата за исчезнувањето на новинарот ќе им ги покажат на целиот свет ВАШИНГТОН — Државниот секретар Мајк Помпео денес се сретна со турски официјални лица, вклучувајќи го и претседателот ...

СНН: Новинарот Кашоги е убиен, телото исечено на парчиња во конзулатот на С. Арабија во Истанбул!?

Канал5 - 17.10.2018

СНН објави дека новинарот Кашоги бил убиен и исечен на парчиња и дека тоа го сторил саудискиот доктор Салах Ал Табики. Бројни светски медиуми меѓу кои и СНН, „Њујорк Тајмс“ Ал Џезеира и многу други известија на основ на извор близок на истрагата за ...

Помпео на разговори во Турција за исчезнувањето на новинарот Кашоги

Р.С.Европа - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео одржа разговори со турските лидери во Анкара за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Помпео, кој денеска пристигна во Турција од Саудиска Арабија, отиде директно да разговара со турскиот ...

"Слушале музика за да не ги слушаат неговите врисоци"! Турците тврдат дека саудиските убијци го касапале новинарот ...

Точка - 17.10.2018

Турскиот провладин весник "Јени Сафак" објавил денес страшни детали од аудио снимките од убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул, кои покажуваат дека бил мачен.

Путин: Имам професионален дијалог со Трамп

1tv - 18.10.2018

Рускиот претседател Владимир Путин, кој учествува на форумот „Валдај“ во Сочи, одговарајќи на прашање дали неговиот американски колега Доналд Трамп се слуша само себеси, одговори дека тоа не е вистина и дека ја поддржува стабилизацијата на ...