TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Бели мугри“ за претседателот Иванов

Н.Македонија - 15.07.2009

Многубројната македонска заедница во Хрватска се погрижи со мало изненадување посетата на новиот македонски претседател Ѓорге ...

Иванов на прошетка во Бриони

Вечер - 15.07.2009

- Стопанствата на двете земји се добро поврзани. Постои традиционално голем интерес за производи од другата земја.

Хрватска ги бара вредните Mакедонци за работа

МК-Фондови - 15.07.2009

Регион - Бизнис На бизнис-форумот кој вчера се одржа во Хрватска , присуствуваа и претседателите на Македонија и Хрватска, ...

Хрватска и Македонија со можност за подобрена соработка

А1 - 14.07.2009

Хрватска и Македонија имаат можност да ја унапредат соработката, особено во металопреработувачката индустрија, туризмот и ...

Економската соработка на Балканот е и политички медикамент

Бизнис24 - 14.07.2009

- По оваа криза, ниту бизнисот, ниту државата повеќе нема да бидат исти. Јасно е дека сериозни промени ќе претрпат темелните ...

Иванов за сефте во Загреб

Време - 14.07.2009

Загреб високо го цени фактот што првата официјална посета на претседателот Ѓорге Иванов на една странска држава од стапувањето ...

Сезона на балканските кавги

Утрински - 14.07.2009

БЕЛГРАД - Каде оди Балканот? Можеби ова прашање на некои ќе им изгледа бесмислено и пренапнато со самото тоа што од последниот ...

Споровите се едно, членството во ЕУ друго

Утрински - 14.07.2009

Загреб - Мојата посета на Хрватска е сигурен израз на традиционалните билатерални односи и потврда за пријателството меѓу ...

Си се најдовме во маката

Дневник - 14.07.2009

Претседателот Иванов изрази задоволство од хрватската поддршка и понатамошната помош во процесот на евроатлантските интеграции ...

Хрватска и Македонија ги унапредуваат стопанските односи

Алфа - 14.07.2009

Хрватска и Македонија имаат можност да ја унапредат соработката, особено во металопреработувачката индустрија, туризмот и ...

Билатералните спорови не треба да влијаат на интегрирањето

Н.Македонија - 14.07.2009

Билатералните спорови треба да се одвојат од преговорите за членството во Европската Унија.

Maкедонија ќе одговори на предлозите на Нимиц следниот месец

SETimes - 14.07.2009

ЗАГРЕБ, Хрватскa -- Македонскиот претседател Ѓорге Иванов рече дека Скопје ќе одговори на последните предлози на посредникот на ...

Ставот на ЕУ позитивен за Балканот

Вечер - 14.07.2009

Позитивно за Македонија и Хрватска е ставот на ЕУ билатералните спорови да се одвојат од преговорите за членство, сметаат ...

Хрватска ја поддржува Македонија во евроинтеграциите

Нетпрес - 14.07.2009

Премиерот на Хрватска, Јадранка Косор, во разговорот со македонскиот претседател, Ѓорѓе Иванов, порачала дека Хрватска ги ...

Хрватска и Македонија ги унапредуваат стопанските односи

Макфакс - 14.07.2009

Хрватска и Македонија имат можност да ја унапредат соработката, особено во металопреработувачката индустрија, туризмот и ...

Иванов: Македонија во август ќе му одговори на Нимиц

А1 - 13.07.2009

Македонија до крајот на август ќе се произнесе за последните предлози што ги даде посредникот на ОН во разговорите за прашањето ...

Претседателот Ѓорге Иванов во официјална посета на Хрватска.

Р.С.Европа - 13.07.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, денеска, ќе допатува во официјална посета на Хрватска.

Средба Месиќ - Иванов во Загреб

Телма - 13.07.2009

Мојата посета на Хрватска е сигурен израз на традиционалните билатерални односи и потврда за пријателството меѓу нашите народи, ...

Иванов во официјална посета на Хрватска

Алсат-М - 13.07.2009

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов денеска ја започнува дводневната официјална посета на Хрватска, на покана на неговиот ...

Месиќ ги налути Хрватите во Босна

Н.Македонија - 13.07.2009

Лидерите на водечките хрватски партии во Босна остро ја осудија изјавата на хрватскиот претседател Стипе Месиќ дека трет ...

Месиќ: Треба да ја надминеме европската замореност од проширувања

Алсат-М - 13.07.2009

Мојата посета на Хрватска е сигурен израз на традиционалните билатерални односи и потврда за пријателството меѓу нашите народи, ...

Иванов се сретна со Месиќ

Кирилица - 13.07.2009

Мојата посета на Хрватска е сигурен израз на традиционалните билатерални односи и потврда за пријателството меѓу нашите народи, ...

Средба Иванов-Месиќ: Билатералните спорови не треба да влијаат врз процесите на евроатланско интегри

МРТ - 13.07.2009

Мојата посета на Хрватска е сигурен израз на традиционалните билатерални односи и потврда за пријателството меѓу нашите народи, ...

Иванов – Македонија во август ќе му одговори на Нимиц

МРТ - 13.07.2009

Македонија до крајот на август ќе се произнесе за последните предлози што ги даде посредникот на ОН во разговорите за прашањето ...

Билатералните спорови не треба да влијаат врз процесите на евроатланско интегрирање

Сител - 13.07.2009

Мојата посета на Хрватска е сигурен израз на традиционалните билатерални односи и потврда за пријателството меѓу нашите народи, ...

Хрватско-македонски бизнис форум во Загреб

Канал5 - 13.07.2009

По сите политички и безбедносни предизвици кои ги поминавме на Балканот, денес сме исправени пред најголемата криза на ...

Хрватско - македонски бизнис форум во Загреб

Сител - 13.07.2009

По сите политички и безбедносни предизвици кои ги поминавме на Балканот, денес сме исправени пред најголемата криза на ...

Хрватско - македонски економски форум

МК-Фондови - 13.07.2009

Регион - Економија Вкупната трговска размена меѓу Хрватска и Македонија во првите пет месеци оваа година изнесувала 125,6 ...

Хрватско-македонски стопански форум во Загреб

Нетпрес - 13.07.2009

Хрватско-македонски стопански форум, на кој ќе бидат разгледани можностите за соработка меѓу двете земји, денеска се одржува во ...

Иванов во посета на Хрватска

Макфакс - 13.07.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска престојува во тридневна официјална посета на Хрватска, на покана на хрватскиот ...

Хрватско-македонски бизис форум се одржува денеска во Загреб

Макфакс - 13.07.2009

Хрватско-македонски бизнис форум, на кој е предвидено да се разгледаат сите можности за јакнење на меѓусебната соработка, се ...

Иванов – Македонија во август ќе му одговори на Нимиц

Макфакс - 13.07.2009

Македонија до крајот на август ќе се произнесе за последните предлози што ги даде посредникот на ОН во разговорите за прашањето ...