TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Естонија стравува од судири на Денот на победата

Утрински - 05.05.2007

Руските политичари и коментатори тврдат дека демонтирањето на споменикот во Талин било договорена акција Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Властите во Естонија се плашат од нови судири кои би можеле да се случат на Денот на победата 9 мај.

НАТО ја обвини Русија дека ја заплашува Естонија

Вест - 04.05.2007

Провладините демонстранти од блокот "Наши" вчера го блокираа влезот од редакцијата на еден руски весник за да спречат да излезе естонската амбасадорка Марина Каљуранд. Амбасадорката изјави дека демонстранти БРИСЕЛ, 4 мај (Ројтерс) - НАТО вчера апелираше до Русија да преземе мерки во врска со ...

НАТО ја обвини Русија за вознемирување на Естонија

Утрински - 04.05.2007

Протестите пред естонската амбасада во врска со релокацијата на советскиот споменик ескалираа во средата БРИСЕЛ - НАТО вчера ги обвини младите лица ориентирани про Кремљ за неприфатливо заплашување на естонската амбасада во Москва, наведувајќи дека тоа мора да сопре и дека руско-естонските тензии ...

Русија ќе го намали извозот на нафта преку Естонија

Макфакс - 04.05.2007

Москва Русија ќе го намали извозот на нафтени производи преку Естонија за два милиона тона во наредниот месец или два, а ќе го зголеми преку своето пристаниште на Балтикот, објавија руски индустриски извори. Истите извори наведуваат дека квотите за транспорт на производи по Железницата се намалени ...

Прекината опсадата на естонската амбасада во Москва

Макфакс - 04.05.2007

Москва Младите руски демонстранти, кои цела седмица протестираа пред амбасадата на Естонија во Москва, ја прекинаа опсадата и си заминаа, јавија локалните медиуми. Претставник на естонското дипломатско претставништво во Русија соопшти дека младите демонстранти протестите ги прекинале во текот на ...

Урнат споменик на есесовци во Естонија

Макфакс - 04.05.2007

Талин Споменик на холандските СС-војници во Естонија, кои војувале во составот на 20.естонска дивизија, е урнат, објавија локалните гласила. Истите извори наведуваат дека споменикот, лоциран на брдскиот дел наречен Синимаја, го бутнале непознати лица.

Наместо војник - цветна градина

Вечер Прес - 04.05.2007

Плоштадот во Талин, на кој до неодамна беше поставен споменикот на Советскиот војник, ќе биде претворен во огромна цветна градина, соопшти портпарол на естонското Министерство за одбрана. Раскопувањата во реонот на споменикот завршија, а откриените 12 гробници ќе бидат пренесени на воените гробишта ...

Москва ја сопре испораката на енергенси за Естонија

А1 - 03.05.2007

Русија ја сопре испораката на нафтени деривати за Естонија, по протестот на Москва поради отстранување на споменикот на рускиот воин во Талин. Според Руската државна железница, компанијата „од претходно планирала изведување на работи за одржување“ што ја попречило доставата на дериватите.

Естонија ја обвинува Русија дека ја нападнала ЕУ

Вест - 03.05.2007

ТАЛИН, 3 мај - Министерот за надворешни работи на Естонија Урмас Пает ја оцени реакцијата на Русија во врска со дислоцирањето на Бронзениот воин во Талин како „напад“ врз Европската унија. Пает истакна дека Русија започнала вистински психолошки и, преку интернет, виртуелни напади откако Естонија ...

Демонстранти ја спречија прес-конференцијата на естонскиот амбасадор

Утрински - 03.05.2007

МОСКВА - Руските демонстранти што протестираат против отстранувањето на советскиот споменик од времето на Втората светска војна во Талин вчера упаднаа во салата каде што естонскиот амбасадор во Москва требаше да одржи конференција за печатот.

Талин забрани јавни собири и точење алкохол

Дневник - 03.05.2007

Јавните собири во Талин и во околината на естонската престолнина се забранети за да се спречи повторување на немирите поради преместувањето на советскиот споменик од центарот на градот. Естонската полицијата соопшти дека забраната за јавно собирање ќе трае до 11 мај, додавајќи декаа таквата одлука ...

Москва ја сопре испораката на енергенси за Естонија

Макфакс - 03.05.2007

Москва Русија ја сопре испораката на нафтени деривати за Естонија, по протестот на Москва поради отстранување на споменикот на рускиот воин во Талин. Според Руската државна железница, компанијата “од претходно планирала изведување на работи за одржување“ што ја попречило доставата на дериватите.

Естонија: Реакцијата на Русија е напад врз ЕУ

А1 - 02.05.2007

Министерот за надворешни работи на Естонија Урмас Пает ја оцени реакцијата на Русија во врска со дислоцирањето на Бронзениот воин во Талин како напад врз Европската Унија. Пает истакна дека Русија започнала вистински психолошки и, преку интернет, виртуелни напади откако Естонија реши да ја ...

Забранети јавните собири во Талин

А1 - 02.05.2007

Јавните собири во Талин и околината на естонската престолнина се забранети за да се спречи повторување на немирите поради преместувањето на советскиот споменик од центарот на градот. Естонската полицијата вчера соопшти дека забраната за јавно собирање ќе трае до 11 мај, додавајќи дека таквата ...

Мерки против обновување на немирите во Талин

Макфакс - 02.05.2007

Талин Јавните собири во Талин и околината на естонската престолнина се забранети за да се спречи повторување на немирите поради преместувањето на советскиот споменик од центарот на градот. Естонската полицијата вчера соопшти дека забраната за јавно собирање ќе трае до 11 мај, додавајќи дека таквата ...

Естонија ја обвинува Русија дека ја нападнала ЕУ

Макфакс - 02.05.2007

Талин Министерот за надворешни работи на Естонија Урмас Пает ја оцени реакцијата на Русија во врска со дислоцирањето на Бронзениот воин во Талин како „напад“ врз Европската унија. Пает истакна дека Русија започнала вистински психолошки и, преку интернет, виртуелни напади откако Естонија реши да ја ...

Талин: Уапсен организаторот на протестите во Естонија

Макфакс - 01.05.2007

Талин Естонската полиција го уапси потенцијалниот организатор на нередите кои неодамна се случија во Талин поради преместувањето на советскиот споменик, соопштија локалните власти. Осомничениот е 43-годишен маж, а освен него уапсени се и други три лица, меѓу кои е и лидерот на естонскиот огранок на ...

Состојбата во Естонија е мирна

А1 - 30.04.2007

Состојбата во Талин и другите естонски градови ноќеска беше мирна, по неколкудневните протести поради отстранувањето на споменикот на советските војници во центарот на главниот град на Естонија. Полициската прес-служба соопшти денеска дека полицијата изминатата ноќ не регистрирала грабежи и ...

Талин ја обвини Москва за безредијата

Утрински - 30.04.2007

Естонците истакнуваат дека споменикот на бронзениот војник ја симболизира советската окупација ТАЛИН - Естонија ја обвини Русија дека две ноќи провоцирала безредија поради отстранувањето советски воен споменик во центарот на главниот град Талин.

Уапсени 1.000 Руси во немирите во Талин

Дневник - 30.04.2007

Речиси 1.000 Руси, жители на Естонија, се уапсени во дводневните немири што во четвртокот и петокот беснееја во престолнината Талин , јави Ројтерс. Според полицијата, во судирите се повредени 156 луѓе, а животот го загуби едно 20-годишно момче.

Состојбата во Талин мирна

Канал5 - 30.04.2007

Состојбата во Талин и другите естонски градови ноќеска беше мирна, по неколкудневните протести поради отстранувањето на споменикот на советските војници во центарот на главниот град на Естонија. Талин, 30 април (МИА) - Состојбата во Талин и другите естонски градови ноќеска беше мирна, по ...

Естонија тргна споменик на борбата против фашизмот

Вест - 30.04.2007

НЕМИРИ ВО "НОВАТА ЕВРОПА" Околу илјада луѓе беа уапсени во нередите во Талин во кои учествува главно млади естонски Руси, а еден демонстрант загина ТАЛИН, 30 април (Ројтерс) - Естонија ќе го постави споменикот на Црвената армија на воените гробишта навреме за прославата на годишнината од ...

Приведени 1.000 лица

Вечер Прес - 30.04.2007

Во немирите во Естонија, најжестоки уште од руската револуција, досега се приведени околу 1.000 лица, повредени се 156, а еден 20-годишен Рус го загуби животот. Причина за ова беше демонтирањето на Споменикот на советските војници, како вчерашната изјава на министерот за одбрана дека почнало ...