TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Регистрирани две прекршувања на Законот за заштита од пушењето

МРТ - 17.01.2010

Од направени 1.350 инспекциски надзори во угостителските објекти (кафе барови, ноќни клубови, дискотеки и други објекти каде се послужува и консумира храна) во повеќе градови низ Македонија, инспекторите регистрирале само две прекршувања ...

Паднаа првите казни за пушењето

Утрински - 16.01.2010

Паднаа првите казни за кршење на Законот за заштита од пушење. Според Министерството за економија, први жртви на овој Закон се два угостителски објекта, едниот во Куманово, а другиот во Гостивар.

Казино-војна поради Законот против пушењето

Н.Македонија - 16.01.2010

Неколку сопственици на казина во Скопје обвинуваат дека пазарната инспекција воопшто не реагира на нивната пријава дека им паднал прометот и поради тоа што само во казиното „Ројал“ муштериите слободно пушат Законот против пушењето, кој ...

Само две прекршувања на Законот за заштита од пушењето

Форум - 16.01.2010

Од направени 1.350 инспекциски надзори во угостителските објекти (кафе барови, ноќни клубови, дискотеки и други објекти каде се послужува и консумира храна) во повеќе градови низ Македонија, инспекторите регистрирале само две прекршувања ...

Регистрирани прекршувања на Законот за заштита од пушењето

Идивиди - 16.01.2010

Скопје, 16 јануари (МИА) - Од направени 1.350 инспекциски надзори во угостителските објекти (кафе барови, ноќни клубови, дискотеки и други објекти каде се послужува и консумира храна) во повеќе градови низ Македонија, инспекторите ...

Пушењето на улица и плоштад е дозволено

Кирилица - 16.01.2010

Пушењето на плоштад е забрането само доколку има митинг, концерт или друг собир Пушете на улица и на плоштад, но не кога има јавен собир, митинг или концерт - појаснуваат од Министерството за здравство по низата забуни по стапувањето во ...

Регистрирани две прекршувања на Законот за заштита од пушењето

Сител - 16.01.2010

Од направени 1.350 инспекциски надзори во угостителските објекти (кафе барови, ноќни клубови, дискотеки и други објекти каде се послужува и консумира храна) во повеќе градови низ Македонија, инспекторите регистрирале само две прекршувања ...

Забраната за пушење отвори војна меѓу казината

А1 - 15.01.2010

Забраната за пушење предизвика војна меѓу скопските казина. Сопствениците на казината што ја почитуваат забраната обвинија дека власта толерира пушење, но само во едно казино, лоцирано во строгиот Центар на градот.

Македонија - Остануваат и забраната за пушење и навиката

Време - 15.01.2010

Валентина Стојанчевска Владата не размислува за промени на Законот за заштита од пушење и покрај најавениот бојкот на угостителите за следниот петок со затворање на нивните локали, посочи вицепремиерот Владимир Пешевски.

Пешевски: Владата нема да го смени Законот за заштита од пушење

Вест - 15.01.2010

Владата не размислува да го промени Законот за заштита од пушење, изјави вчера вицепремиерот Владимир Пешевски, иако угостителите, во знак на протест, на 22 јануари в петок ќе ги затворат локалите.

Владата не попушта за пушењето

Утрински - 15.01.2010

Владата нема да им попушти на пушачите. Целосната забрана за пушење останува во сила, иако угостителите најавија протест преку затварање на локалите во времетраење од 24 часа на 22 јануари.

Владата не се откажува од забраната за пушење

Н.Македонија - 15.01.2010

Владата на Република Македонија нема да го промени Законот за заштита од пушење и покрај најавите на угостителите за затворање на локалите на 22 јануари Ставот на Владата го соопшти вицепремиерот Владимир Пешевски, кој појасни дека ...

Македонската влада не сака да го измени законот за забрана на пушењето

SETimes - 15.01.2010

СКОПЈЕ, Македонија -- Владата не планира да ја измени контроверзната забрана за пушење која стапи на сила на 1-ви јануари, рече вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски, во четврокот (4-ти јануари).

Владата не размислува за промени во Законот за заштита од пушење

МРТ - 15.01.2010

Владата на Република Македонија не размислува за промени на Законот за заштита од пушење и покрај најавените протести на угостителите за 22-ри овој месец со затворање на нивните локали, рече вицепремиерот Владимир Пешевски на денешната ...

Бучковски со предлог за ублажување на Законот за пушење

Сител - 15.01.2010

Сопствениците на локалите со големина до 100 метри квадратни да можат да бираат дали во нив ќе се пуши или не, а во поголемите објекти да има одделни простории за пушење со добра вентилација.

Не му пуши на комшијата!

Вечер - 15.01.2010

Изготвувачот на Законот, Министерството за здравство, вели дека на отворено може да се пуши, но само ако таму не се одржува јавна манифестација Законот за заштита од пушењето што стапи на сила од 1 јануари годинава направи вистински хаос ...

Угостителите на штрајк поради законот за пушење

А1 - 14.01.2010

Власта не отстапува од целосната забрана за пушење. Нема намера да го промени законот. „Краткорочно е вообичаено да има мало намалување во прометот на угостителските дуќани“, рече Владимир Пешевски, вицепремиер за економски прашања.

Македонија - Кафулињата под клуч

Време - 14.01.2010

Наредниот петок угостителите ќе стават клуч на кафулињата и на останатите објекти, со што ќе го изразат својот револт за забраната за пушење. - На состанокот со угостителите е договорено на 22 јануари сите, цели 24 часа да ги затворат ...

Нема помош за пушачите

Вест - 14.01.2010

Клубови за психолошка поддршка на пушачите полесно да се откажат од никотинската зависност нема, ниту е на повидок да се отвори во јавна здравствена установа, а и низ аптеките не може да се најдат антиникотински лепенки и гуми за џвакање ...

Пешевски: Владата не размислува за промени во Законот за заштита од пушење

Алфа - 14.01.2010

Владата на Република Македонија не размислува за промени на Законот за заштита од пушење и покрај најавените протести на угостителите за 22-ри овој месец со затворање на нивните локали, рече вицепремиерот Владимир Пешевски на денешната ...

Пешевски: Нема да има промени во законот за пушење

Алсат-М - 14.01.2010

Промени во законот нема да има и покрај најавените протести на угостителите Владата на Република Македонија не размислува за промени на Законот за заштита од пушење и покрај најавените протести на угостителите за 22-ри овој месец со ...

Владата не размислува за промени во Законот за пушење

Идивиди - 14.01.2010

Скопје, 14 јануари (МИА) - Владата на Република Македонија не размислува за промени на Законот за заштита од пушење и покрај најавените протести на угостителите за 22-ри овој месец со затворање на нивните локали, рече вицепремиерот ...

Угостителите ќе протестираат поради Законот за заштита од пушење

Идивиди - 14.01.2010

Скопје, 14 јануари (МИА) - Туристичко-угостителската комора иницира затворање на угостителските објекти идниот петок во време траење од 24 часа.

Владата не им попушта на угостителите за пушењето

Алфа - 14.01.2010

Најавеното затворање на угостителските објекти на 24 часа, идниот петок, во знак протест против новиот закон против пушење не ја пишманува Владата - да направи отстапки во ригорозниот закон.

Владата не попушта за пушењето, кафеанџиите ќе стават клуч

Дневник - 14.01.2010

Владата не размислува за промени на Законот за заштита од пушење и покрај најавените протести на угостителите, кои наредниот петок ќе ги затворат локалите.

Кафулињата на 22 јануари нема да работат

Кирилица - 14.01.2010

Угостителите решија- 24 часа ќе ги затворат локалите, како протест за новиот Закон за пушење. Владо Бучковски и Ѓорги Оровчанец, на почетокот на февруари ќе ја поднесат иницијативата за измени на Законот за пушење Владо Бучковски и Ѓорги ...

Законот против пушење нема да се менува

Канал5 - 14.01.2010

Владата не размислува за промени на Законот за заштита од пушење и покрај најавените протести на угостителите за 22-ри овој месец со затворање на нивните локали, вели вицепремиерот Владимир Пешевски.

Пешевски: Владата не размислува за промени во Законот за заштита од пушење

Кирилица - 14.01.2010

Владата на Република Македонија не размислува за промени на Законот за заштита од пушење и покрај најавените протести на угостителите за 22-ри овој месец со затворање на нивните локали, рече вицепремиерот Владимир Пешевски на денешната ...

Угостителите ќе протестираат поради Законот за заштита од пушење

Сител - 14.01.2010

Туристичко-угостителската комора иницира затворање на угостителските објекти идниот петок во време траење од 24 часа. Причина за тоа, како што информираат од Комората, е Закон за заштита од пушење, што стапи во сила на 1 јануари годинава ...

Законот за забрана за пушење нема да се менува

Сител - 14.01.2010

Владата не размислува за ублажување на Законот за забраната за пушење. Планираат максимално спроведување и покрај предупредувањата на угостителите дека на 22-ри месецов ќе стават клуч на локалите и нема да работат цел ден.

На 22 јануари кафеаните под клуч, Владата не отстапува!

Вечер - 14.01.2010

Со оваа постапка угостителските работници во земјава јавно ќе го искажат својот револт од примената на Законот за заштита од пушењето и неможноста да се пуши на јавни места Идниот петок, на 22 јануари, сите угостителски објекти во земјава ...

ТУК со повик за затворање на угостителските објекти на 22 јануари

Нетпрес - 14.01.2010

Туристичко- угостителската комора повикува на затворање на угостителските објекти на 22 јануари, во време траење од 24 часа, поради стапувањето на Законот за заштита од пушење.

Пешевски-Владата нема да отстапи од законот за пушење

Макфакс - 14.01.2010

Во моментов Владата не размислува за промени во законот за пушење и ќе продолжи да се залага за негово достојно спроведување. Ова во четврток го рече вицепремиерот Владимир Пешевски, запрашан дали Владата има намера да го промени ...

Угостителите ќе стапат во 24-часовен штрајк

Inpress - 14.01.2010

Скопје, 14. јануари (ИНПРЕС) Угостителските работници ќе ги затворат локалите во траење од 24 часа. На овој начин тие ќе го изразат револтот од новиот Закон за заштита од пушење.

Владата останува тврдо на ставот - промени во Законот за заштита од пушење нема да има

Inpress - 14.01.2010

Скопје, 14. јануари (ИНПРЕС) И покрај најавените протести на угостителите за 22. овој месец со затворање на нивните локали, Владата на Република Македонија не размислува за промени на Законот за заштита од пушење, беше дециден на денешната ...

Закон за малтретирање на пушачите

Утрински - 13.01.2010

Доколку законите не се разумни, одмерени, човечни и етични, правдата ја претвораат во нејзината спротивност. „Строгите“ измени на Законот за заштита од пушењето од 2008 година, кои стапија во сила од 1 јануари годинава, се пример за ...

Протест на угостителите, објектите затворени на 24 часа

Алсат-М - 13.01.2010

В петок на 22 јануари угостителите на 24 часа ќе ги затворат своите објекти барајќи промени на Законот со кој строго се забранува пушење во објектите. Вратите ќе се затворат во 20 часот.

Пушачите останаа со цигарата в уста

Дневник - 13.01.2010

Се зголемува бројот на пушачите што би сакале да се откажат од овој порок, но сметаат дека им е неопходна и стручна помош за да се ослободат од зависноста Со стапувањето во сила на Законот против пушењето се зголемува бројот на ...

Казните ги проветрија кафеаните

Дневник - 13.01.2010

Строгиот закон и високите казни ги изгаснаа цигарите и во локалите во источна Македонија. Инспектори на Државниот пазарен инспекторат во последните десет дена извршиле контроли во угостителските објекти во Штип, Кочани, Виница, Берово, ...

Угостителите протестираат, 22 јануари без кафеани

Сител - 13.01.2010

Угостителите со протест против забраната за пушење. Откако нивните предупредувања дека овој закон драстично го намалува прометот во угостителските објекти не наиде на слух кај надлежните, ги преземаат работите во свои раце.

Каде пушат пратениците?

Вечер - 13.01.2010

И со претходните законски одредби беше забрането пушење во јавни институции, но во Парламентот тоа не се почитуваше. Ова отвора нова дилема во можноста да се спроведе строгиот Закон за пушење, особено ако се знае дека Државниот пазарен ...

Европа нема драконски закони како нашите

Бизнис24 - 12.01.2010

За да се предупреди за штетното дејство на цигарите, Владата на Србија усвои Предлог закон за заштита од чадот од цигари, кој е во собраниска процедура, што претставува значаен чекор напред во контрола на пушењето, кој треба да доведе до ...

Македонија - Забраната за пушење ги обедини пратениците

Време - 12.01.2010

Парламентарците Владо Бучковски и Ѓорѓи Оровчанец, кои се зазедоа за итни измени на престрогата законска регулатива за забрана на пушењето цигари, најавија дека добиле поддршка речиси од сите пратенички групи и дека иницијативата до ...

Во сабота ќе бидат затворени сите кафулиња и кафеани?!

Кирилица - 12.01.2010

Иако во неколку наврати беше посочувано дека уставните судии ќе одлучат дали законот е уставен или не, според протпаролот на судот, Југослав Миленковиќ, за овој закон нема поднесено никаква иницијатива во изминатите 5 месец Уставниот суд ...

Пушачите дискриминирани, непушачите го поддржуваат законот

Сител - 12.01.2010

Дискриминирани граѓани -вака пушачите го коментираат ригорозниот закон против пушење кој стана актуелен од Нова година и ја разбранува македонската јавноста. Оние пак кои не пушат го подржуваат и фаќаат сеир.

Нема ниту една иницијатива за преиспитување на уставноста на Законот за пушење

Вечер - 12.01.2010

Законот за заштита од пушење нема да се најде дневен ред пред уставните судии. Никој досега не поднел иницијатива за преиспитување на уставноста на новиот Закон, од кој најпогодени се угостителите.

Каде пушат административците, пратениците, лекарите?!

Сител - 11.01.2010

Додека сте на работа кафето со цигара е дозволено само надвор. Сител денеска направи обиколка на неколку државни институции и болници. Вработените во Владата пушат тука, надвор се пуши и во Министерството за здравство, во парламентот ...