TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори

24 Вести - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори

Телма - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори

Алсат-М - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори

Канал5 - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“. Средбата е иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби ...

Доколку има договор за избори, НСДП предлага да бидат во јуни

Канал5 - 20.10.2019

Од НСДП порачуваат дека по недобиениот датум за преговори за членство во ЕУ не треба да се дозволи да се создадат дополнителни политички тензиии. Доколку на денешната лидерска средба кај претседателот на државата се постигне договор за предвремени ...

Николоски: Нема бегање од предвремени избори

Канал5 - 20.10.2019

Денес сме во Автокоманда, во Општина Гази Баба во рамки на редовните активности кои што ги има ВМРО-ДПМНЕ за обнова на Македонија. Интерактивно од граѓаните ги собираме идеите и предлозите, за новата програма која што ја спремаме за сега веќе ...

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

24 Вести - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

Канал5 - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно" на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Заев и Мицкоски денес ќе го договараат датумот за предвремени избори со техничка влада

Сакам да кажам - 20.10.2019

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба во претседателската вила Водно, треба да го договорат датумот за одржување на предвремените парламентарни избори.

Николоски: Зоран Заев е готов, тој е историја, минато!

24 Вести - 20.10.2019

„Она што вчера Зоран Заев го кажа, практично го призна тоа што сите го знаат, а тоа е дека е готов, дека е историја, дека е минато и дека останува на најцрните страници на македонската историја“.

Лидерска средба: Европските интеграции и предвремените избори на агендата кај Пендаровски

24 Вести - 20.10.2019

По црвеното светло од Брисел, прва лидерска средба кај шефот на државата. Се очекува Пендаровски на маса да го стави предлогот – во иднина да не се прифаќа алтернатива на полноправното членство или евроинтеграции од втора категорија.

Предвремени избори ќе имаме на крајот на март наредната година?

Фокус - 20.10.2019

Предвремени парламентарни избори ќе и се случат на Македонија во текот на наредната година. Според неофицијалните информации на „Фокус“, истите би се случиле на крајот на месец март а исто така предвидено е 100 дена техничка Влада.

Избори на 12 април договорија партиските лидери кај претседателот Пендаровски

Сакам да кажам - 20.10.2019

Предвремените парламентарни избори ќе се оддржат на 12 април идната година се договорија на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски лидерите на шест партии што имаат пратеници во Собранието, соопшти лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев.

Предвремени избори на 12 април идната година

ТВ21 - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот Стево Пендаровски рече дека сите лидери се договориле предвремените избори да бидат на 12 април, односно од 3. јануари да биде формирана техничка ...

Нови избори со стари проблеми, непрочистен избирачки список, без попис и без изборен законик

ТВ21 - 20.10.2019

Нови избори, со стари проблеми. Аналитичарите за ТВ21 велат дека предвремени избори станаа традиција. И на овие избори според нив најголем проблем ќе биде непрочистениот избирачки список и изборниот законик.

Заврши лидерската средба, избори ќе има во април

Канал5 - 20.10.2019

Заврши и вториот дел од лидерската средба, падна договор меѓу лидерите, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април. Падна договор, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април.

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

Алсат-М - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Предложив изборите да бидат во декември, Но ВМРО-ДПМНЕ сакаше техничка влада 100 дена пред избори, рече Заев по ...

Сакам да кажам - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба предложил предвремените избори да бидат на 22 или на 29 декември. Како што изјави Заев по завршување на средбата во претседателската вила Водно, опозицијата овој предлог го одбила бидејќи немало услови за ...

Изјави од лидерите на партиите: Добивме датум за предвремени избори!

ТВ21 - 20.10.2019

Заврши лидерската средба на вилата Водно кај претседателот Стево Пендаровски. Датум за почеток на преговорите не добивме, но добивме датум за одржување на предвремените парламентарни избори.

(видео) Предвремени избори на 12-ти април 2020

Телма - 20.10.2019

Предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април, соопшти премиерот Заев по завршувањето на средбата со политичките лидери кај претседателот Пендаровски. Со ова техничката влада ќе се формира на 3-ти јануари 2020-та.

Избори на 12 април, техничка влада од 3 јануари, пописот се одложува

Deutsche Welle - 20.10.2019

Лидерите на парламентарните политички партии вечерва кај претседателот Стево Пендаровски постигнаа согласност вонредните парламентарни избори да се одржат на 12 април следната година. Предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 12 април ...

Предвремени парламентарни избори на 12 април, на 3-ти јануари технички премиер

24 Вести - 20.10.2019

Датум за предвремени парламентарни избори и консензус за европска иднина. Лидерите на политичките партии вечерва пресекоа - 12 април е датумот кога граѓаните ќе одлучат кој ќе ја води државата во наредните 4 години.

Предвремените избори ќе се одржат на 12 април в година

Нетпрес - 20.10.2019

Предвремените парламентарни избори ќе се оддржат на 12 април идната година, се договорија на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски лидерите на шест партии што имаат пратеници во Собранието, соопшти премиерот Зоран Заев.

По немањето датум за ЕУ, лидерите на маса за датум за избори

+инфо - 20.10.2019

Мицкоски очекува на лидерската средба да се постигне договор за предвремени парламентарни избори кои за него се прифатливи само со законски пропишаното формирање техничка влада. Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на ...

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори

Независен - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Мицковски: Не разговаравме за составот на техничката Влада, за нас беше важен датумот

Нетпрес - 20.10.2019

„Предвремените парламентарни избори се неминовност по она што се случуваше, поразени се арамилокот, аферите и се она што се случуваше. На изборите ќе победи обновата и потоа да засукаме ракави и Македонија да ја ставиме на брза лента, изјави лидерот ...

(ВИДЕО) Села: Изборите не го попречуваат пописот, уште подобро ако се одржи тогаш

А1 On - 20.10.2019

Според лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, изборите не треба да бидат врзани со пописот кој треба да се одржи на пролет. Села рече дека за неговата партија 12 април идната година е датум што е прифатлив за одржувањето на предвремените ...

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

Независен - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

И Тачи, Касами и Гаши сметаат дека 12 април е добар ден за избори

Нова ТВ - 20.10.2019

За првиот дел и од кабинетот ви соопштија добра вест иако имавме тешка ситуација, но едногласни сме дека треба да се продолжи по патот на ЕУ. Се договоривме на 12 април, следната година да имаме предвремени избори, иако првично имавме предлог да ...

Мицковски: Изборите се неминовни, за персонални решенија не разговаравме

Сител - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори

Сител - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

НСДП е против брзи избори, ако мора да бидат најрано во јуни

+инфо - 20.10.2019

Политичката партијата НСДП, која е дел од владејачкото мнозинство, смета дека големите политички партии треба да ја прекинат праксата на предвремени избори туку да се користи целиот мандат.

НСДП: Предвремени избори, ама најрано во јуни

Независен - 20.10.2019

НСДП, која е дел од владејачката коалиција, смета дека на земјава не ѝ се потребни брзи парламентарни избори, туку дека, ако се оди на вонредни избори, тоа не би требало да биде пред јуни следната година.

НСДП: Предвремените парламентарни избори да се одржат во јуни 2020, по завршувањето на мајскиот самит на ЕУ

А1 On - 20.10.2019

Во пресрет на денешната лидерска средба кај Претседателот на Република Северна Македонија, на која како што велат од НСДП, партијата не била поканета да партиципира и не била консултирана за нејзиниот став во поглед на новонастаната политичка ...

НСДП предлага изборите да бидат во јуни

Слободен Печат - 20.10.2019

Во соопштението НСДП наведува дека како парламентарна партија не е поканета да учествува на лидерската средба. Доколку на денешната лидерска средба кај претседателот на државата се постигне договор за предвремени парламентарни избори, тие не треба ...

Започна лидерската средба во Вила Водно

Курир - 20.10.2019

Започна лидерската средба во Вила Водно на која лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски треба да го договорат датумот за одржување на предвремените парламентарни избори.

Николоски: Нема бегање од предвремени избори

Независен - 20.10.2019

Нема бегање од предвремени избори. Ако премиерот се премисли, ВМРО-ДПМНЕ најавува силен притисок за предвремено изборно соочување. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, денеска, на средба со граѓани во Автокоманда, рече дека треба да ...

Опозицијата очекува вечерва да биде договорен датум за предвремени парламентарни избори

Сител - 20.10.2019

Договор за датум за предвремени избори, ваков исход очекува опoзицијата од вечерашната лидерска на Вила Водно, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски по средбата со граѓаните на Автокоманда.

Попладне закажана лидерска средба- фокусот ќе биде организирање превремени параламентарни избори

Press24 - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Избори во Април

Курир - 20.10.2019

Добиени 100 дена техничка влада, премиерот Зоран Заев си оди од премиерско место, а во игра избори крајот на март или април, е последната информација која ја добивме од лидерската средба која се одржува во Вила ...

Заев заминува од премиерската позиција за Нова година, избори во март в година

Нетпрес - 20.10.2019

Зоран Заев се согласил на барањето на Христијан Мицкоски, 100 дена пред датумот одреден за вонредни парламентарни избори Македонија да има техничка влада, дознава НетПрес од извори на лидерската средба.

Дали власта ретерира: НСДП е против брзи избори, ако мора да бидат најрано во јуни

Курир - 20.10.2019

Политичката партијата НСДП, која е дел од владејачкото мнозинство, смета дека големите политички партии треба да ја прекинат праксата на предвремени избори туку да се користи целиот мандат.

(ВИДЕО) Избори на 12 април, Заев предложил декември

360 степени - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев потврди дека предвремените избори ќе се одржат на 12 април. Тоа е финалниот договор од лидерската средба што вечерва се одржа во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски.

НСДП е против брзи избори, ако мора, да бидат најрано во јуни

Нетпрес - 20.10.2019

Политичката партијата НСДП, која е дел од владејачкото мнозинство, смета дека големите политички партии треба да ја прекинат праксата на предвремени избори туку да се користи целиот мандат.

Лидерите се договорија: Избори на 12 април

Курир - 20.10.2019

Лидерите одлучија, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април. Техничката Влада ќе биде формирана на 2 јануари наредната ...

Заев: На 12 април 2020 предвремени избори

МКД - 20.10.2019

Предвремени парламентарни избори ќе се одржат на 12 април 2020 година. СДСМ побара предвремени парламентарни избори да се одржат на 22 или 29 декември. На ова реагираа претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и побара друг термин, во март или април.

Заев: Парламентарни избори на 12 април

Слободен Печат - 20.10.2019

Премиерот изјави дека 100 дена пред датумот за вонредни парламентарни избори државата ќе има техничка влада. Премиерот Зоран Заев по лидерската средба што се одржа во вила Водно на барање на претседателот на Македонија Стево Пендаровски изјави дека ...

(ВИДЕО) Заев: Договорени избори на 12 април

А1 On - 20.10.2019

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски рече дека нивниот предлог бил 22 декември да има предвремени парламентарни избори, но опозицијата барала сто дена влада.

Заев од 3 јануари нема да биде премиер на Македонија, избори на 12 април

Нетпрес - 20.10.2019

Македонија добива техничка влада веднаш по Нова година, поточно на 3 јануари, а предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април в година, било договорено вечерва на лидерската средба, дознава НетПрес.

Падна договор: Предвремени паламентарни избори на 12 април

Press24 - 20.10.2019

Македонија оди на предвремени парламентарни избори на 12 април. Ваков договор паднал на вечерашната лидерска средба кај Претседателот Пендаровски. Информацијата ја соопшти премиерот Зоран Заев во изјава пред Вила Водно која се уште е во тек.

НСДП е против предвремени парламентарни избори

Макфакс - 20.10.2019

Во пресрет на денешната лидерска средба кај Претседателот на Република Северна Македонија, на која НСДП како парламентарна политичка партија не е поканета да партиципира и не е консултирана за нејзиниот став во поглед на новонастаната политичка ...

Избори на 12 април, Заев оставка на 3 јануари (ВИДЕО)

+инфо - 20.10.2019

Политичките лидери на средбата во Вила Водно постигнале консензус на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори, објави премиерот Зоран Заев по завршувањето на средбата.

Постигнат е договор – На 12 април 2020 ќе се одржат предвремени избори

Алфа - 20.10.2019

12 април 2020 година – ова е датумот кога ќе се одржат предвремените парламентарни избори . По лидерската средба постигнат е договор, Македонија ќе избира нова Влада напролет. СДСМ побарале предвремени парламентарни избори да се одржат пред Нова ...

Тачи: Договорен е датум за предвремени избори

МКД - 20.10.2019

„За првиот дел и од кабинетот ви соопштија добра вест иако имавме тешка ситуација, но едногласни сме дека треба да се продолжи по патот на ЕУ. Се договоривме на 12 април, следната година да имаме предвремени избори, иако првично имавме предлог да ...

(Видео) Заев: Предвремени избори на 12 април

Макфакс - 20.10.2019

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев по денешната лидерска средба што се одржа на Вилата Водно, по иницијатива на претседателот, Стево Пендаровски.

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори

А1 On - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Предвремени избори пред Велигден идната година

Р.С.Европа - 20.10.2019

По завршувањето на лидерската средба во вилата Водно, премиерот Зоран Заев изјави дека политичките лидери се договориле за одржување на предвремени избори на 12 април додека формирањето на техничка влада ,според Пржинскиот договор ќе биде на 3 ...

Мицкоски не ги знае министрите во техничката влада

360 степени - 20.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека уште не знае колку кои се кадрите од неговата партија што ќе ги раководат ресорите за внатрешни работи и за труд и социјална политика во техничката влада.

Доколку има договор за избори, НСДП предлага да бидат во јуни

Сител - 20.10.2019

Доколку на денешната лидерска средба кај претседателот на државата се постигне договор за предвремени парламентарни избори, тие не треба да се одржат пред завршување на мајскиот самит на Европската Унија и терминот треба да биде во јуни годинава, ...

(ВИДЕО) Николоски: Заев е готов, минато, сега да се обединиме за обнова на Македонија

А1 On - 20.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски денеска во Автокоманда, рече дека од граѓаните собираат идеи и предлози за новата програма која што ја подготвуваат за сега веќе извесните предвремени парламентарни избори.

Николоски: Ако Заев не се премислил, денеска да се договориме технички за изборите

+инфо - 20.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, очекува денеска на лидерската да се договорат за техничките работи околу предвремените парламентарни избори. – Во однос на лидерската средба очекуваме да видиме кој ќе биде дневниот ред, ...

Мицковски: Не разговаравме за составот на техничката Влада-за нас беше важен датумот

Нова ТВ - 20.10.2019

Предвремените парламентарни избори се неминовност по она што се случуваше, поразени се арамилокот, аферите и се она што се случуваше. На изборите ќе победи обновата и потоа да засукаме ракави и Македонија да ја ставиме на брза лента, изјави лидерот ...

(Видео) Села: Изборите не треба да го попречуваат пописот

Макфакс - 20.10.2019

Според лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, изборите не треба да бидат врзани со пописот кој треба да се одржи на пролет. Села рече дека за неговата партија 12 април идната година е датум што е прифатлив за одржувањето на предвремените ...

Предвремени избори на 12 април, за пописот нема договор

ММС - 20.10.2019

Партиите се согласиле предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април 2020 година. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев кој кажа дека претходно ќе има техничка влада од 100 дена.

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори

Слободен Печат - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно”, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

ДУИ е за попис после избори, според Алијанса изборите не го спречуваат пописот

Нетпрес - 20.10.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по денешната лидерска средба порача дека ова бил најконструктивен состанок до сега и со останатите шефови на партиите се разговарало на најдобар можен начин, без загрозување на европскиот пат.

Од 3 јануари 2020 година нов технички премиер и нова техничка влада

МКД - 20.10.2019

На 3 јануари 2020 ќе треба да почне да работи новата техничка, т.н. „пржинска влада" чија задача ќе биде спроведување на договорените предвремени парламентарни избори. Вечерва на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски лидерите на ...

Николоски: Зоран Заев е минато

Курир - 20.10.2019

Денес сме во Автокоманда, во Општина Гази Баба во рамки на редовните активности кои што ги има ВМРО-ДПМНЕ за обнова на Македонија. Интерактивно од граѓаните ги собираме идеите и предлозите, за новата програма која што ја спремаме за сега веќе ...

Заев предложил избори на 22 или 29 декември годинава, кога нема ништо важно во државата

Нетпрес - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски рече дека предлогот на СДСМ за предвремени избори бил на 22 декември годинава, но опозицијата барала сто дена влада.

Предвремени избори на 12-ти април

Радио МОФ - 20.10.2019

Предвремени избори на 12 април, а техничка Влада на 3 јануари. Ова е договорот од денешната лидерска средба во вилата Водно меѓу лидерите на шесте политички партии. „Нашиот предлог беше 22 или 23 декември, за брзо време кога не се случува ништо ...

Избори на 12 април и едногласно „не“ за алтернативи за членство во ЕУ

360 степени - 20.10.2019

Пендаровски ги собра на заедничка маса лидерите на партиите кои самостојно освоиле пратенички места на последните избори Избори на 12 април идната година е исходот од лидерската средба одржана денеска во вила Водно, на иницијатива на претседателот ...

Николовски: Ако Заев не се премисли, тогаш да се договориме технички за изборите

Сител - 20.10.2019

Денес сме во Автокоманда, во Општина Гази Баба во рамки на редовните активности кои што ги има ВМРО-ДПМНЕ за обнова на Македонија. Интерактивно од граѓаните ги собираме идеите и предлозите, за новата програма која што ја спремаме за сега веќе ...

Александар Николоски: Заев е готов, тој е историја!

Нетпрес - 20.10.2019

„Она што вчера Зоран Заев го кажа, практично го призна тоа што сите го знаат, а тоа е дека е готов, дека е историја, дека е минато и дека останува на најцрните страници на македонската историја“.

Предвремените парламентарни избори закажани за 12 април

Глас на Америка - 20.10.2019

Техничката влада по Пржинскиот модел ќе се формира на 3 јануари а кон средината на февруари ќе се распушти Парламентот. Претседателите на партиите усогласени во ставовите на лидерската средба - евроинтергациите мора да продолжат и избори мора да има ...

За избори се договорија, за попис и реформа на изборниот модел тешко

+инфо - 20.10.2019

Судејќи според првичните изјави на лидерите, тешко дека во пресрет на изборите ќе се договорат и други долгонајавувани чекори: попис на населението и реформа на изборниот модел. Македонија ќе гласа на предвремени парламентарни избори на 12 април ...

Доколку има договор за избори, НСДП предлага да бидат во јуни

Локално - 20.10.2019

Доколку на денешната лидерска средба кај претседателот на државата се постигне договор за предвремени парламентарни избори, тие не треба да се одржат пред завршување на мајскиот самит на Европската Унија и терминот треба да биде во јуни годинава, ...

ЗАЕВ И МИЦКОСКИ OДАТ НА ЛИДЕРСКА: Денес ќе има појасна слика за тоа кога ќе се одржат избори

Фактор - 20.10.2019

Првите луѓе на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба кај шефот на државата, Стево Пендаровски во претседателската вила Водно, треба да го утврдат датумот за одржување на предвремените парламентарни избори.

Дали Заев сака брзи избори со скратена пржинска влада?

PressingTV - 20.10.2019

Откако вчера премиерот ја фрли ракавицата и побара предвремени параламентарни почнаа партиските калкулации за вистинските намери на Заев по дебаклот за добивање на датум за преговори. Според поголем дел од партиите, понудата на Заев е неискрена и ...

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори

Локално - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Започна лидерската средба вo вилата „Водно“, Тачи дојде ненајавено

Република - 20.10.2019

Во вилата „Водно“ почна лидерската средба што ја свика претседателот Стево Пендаровски откако во петокот Европскиот совет не донесе одлука за почеток на пристапните преговори до земјава. На средбата се присутни лидерите на двете најголеми партии ...

Предвремени парламентарни избори: Го чека ли и Заев истата судбина како на Ципрас

еМагазин - 20.10.2019

Политичките лидери денеска на средба кај претседателот Стево Пендаровски ќе одлучуваат кога точно ќе има предвремени парламентарни избори, откако истите вчера ги најави премиерот Зоран Заев.

Николоски: Она што вчера Заев го кажа, го призна тоа што сите го знаат, а тоа е дека е готов

24Инфо - 20.10.2019

Интегрален текст од изјава за медиуми од Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ. „Денес сме во Автокоманда, во Општина Гази Баба во рамки на редовните активности кои што ги има ВМРО-ДПМНЕ за обнова на Македонија.

Лидерска средба кај претседателот Пендаровски за предвремени парламентарни избори

CivilMedia - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

НСДП е против предвремени парламентарни избори

Точка - 20.10.2019

Во пресрет на денешната лидерска средба кај Претседателот на Република Северна Македонија, на која НСДП како парламентарна политичка партија не е поканета да партиципира и не е консултирана за нејзиниот став во поглед на новонастаната политичка ...

НСДП: Не треба да се создаваат дополнителни политички тензиии со одење на брзи избори

iPortal - 20.10.2019

Доколку на денешната лидерска средба кај претседателот на државата се постигне договор за предвремени парламентарни избори, тие не треба да се одржат пред завршување на мајскиот самит на Европската Унија и терминот треба да биде во јуни годинава, ...

(ВИДЕО)Николоски: Зоран Заев е минато и останува на најцрните страници на македонската историја

Опсервер - 20.10.2019

Денес сме во Автокоманда, во Општина Гази Баба во рамки на редовните активности кои што ги има ВМРО-ДПМНЕ за обнова на Македонија. Интерактивно од граѓаните ги собираме идеите и предлозите, за новата програма која што ја спремаме за сега веќе ...

Денес лидерска средба на партиите за предвремени парламентарни избори

24Инфо - 20.10.2019

Денес лидерска средба на партиите за предвремени парламентарни избори Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од ...

Николоски: После силниот притисок кој го направивме, Заев се согласи на предвремени избори (ВИДЕО)

iPortal - 20.10.2019

„После фијаското кое што му се случи и силниот притисок кој ние го направивме вчера се согласи на предвремени парламентарни избори. Ако до денес не се премисли, тогаш да се договориме технички за истите.

Доколку има договор за избори, НСДП предлага да бидат во јуни

Опсервер - 20.10.2019

Доколку на денешната лидерска средба кај претседателот на државата се постигне договор за предвремени парламентарни избори, тие не треба да се одржат пред завршување на мајскиот самит на Европската Унија и терминот треба да биде во јуни годинава, ...

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори кај претседателот Пендаровски

Либертас - 20.10.2019

– Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Груевски: Ова му е последната сламка за спас на Заев – сега не е како во 2008

Либертас - 20.10.2019

Екс-премиерот, бегалец од правдата и азилант во Унгарија, Никола Груевски, преку Фејсбук ја коментираше најавата за предвремени избори: Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на преговорите со ЕУ е ...

И ТИТОВЦИ СЕ ЈАВИЈА: Ако мора да има избори, да бидат во јуни наредната година!

Денешен - 20.10.2019

Доколку на денешната лидерска средба кај претседателот на државата се постигне договор за предвремени парламентарни избори, тие не треба да се одржат пред завршување на мајскиот самит на Европската Унија и терминот треба да биде во јуни годинава, ...

Лидерска средба во вила Водно: Ќе се договара датумот за предвремени парламентарни избори

Скопје инфо - 20.10.2019

На денешната лидерска средба во претседателската вила Водно, треба да се договори датумот за одржување на предвремените парламентарни избори. Со тоа ќе биде договорено и кога премиерот Заев ќе поднесе оставка и ќе биде формирана нова техничка влада ...

Николовски: Ако Заев не се премисли, тогаш да се договориме технички за изборите (ВИДЕО)

Локално - 20.10.2019

„Предвремени парламентарни избори мора да се случат, бегање од нив нема. Зоран Заев до пред неколку дена бегаше. После фијаското кое што му се случи и силниот притисок којшто ние го направивме вчера се согласи на предвремени парламентарни избори.

Заев и Мицкоски денес ќе го утврдат датумот за предвремени избори

Пулс24 - 20.10.2019

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба во претседателската вила Водно, треба да го договорат датумот за одржување на предвремените парламентарни избори.

Заев: Избори на 12 април

Локално - 20.10.2019

Не прифаќаме замена за ЕУ, аспирациите остануваат, рече премиерот Зоран Заев по лидерската средба и додаде дека очекува Европската Унија да ја прими Северна Македонија како членка. „Имавме дискусија сите, имав чест како премиер да го дадам предлогот.

Доколку има договор за избори, НСДП предлага да бидат во јуни

4NEWS - 20.10.2019

Доколку на денешната лидерска средба кај претседателот на државата се постигне договор за предвремени парламентарни избори, тие не треба да се одржат пред завршување на мајскиот самит на Европската Унија и терминот треба да биде во јуни годинава, ...

Александар Николоски: Заев е готов, тој е историја!

Република - 20.10.2019

„Она што вчера Зоран Заев го кажа, практично го призна тоа што сите го знаат, а тоа е дека е готов, дека е историја, дека е минато и дека останува на најцрните страници на македонската историја“.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев требаше многу порано да распише предвремени парламентарни избори

MTM - 20.10.2019

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека погрешните политики на Зоран Заев ја довеле Република Македонија во погрешна насока. „Многу порано Зоран Заев требаше да распише предвремени парламентарни избори доколку приоритет му беше Македонија и граѓаните, а не личното ...

Александар Николоски: Заев е готов, тој е историја!

Точка - 20.10.2019

„Она што вчера Зоран Заев го кажа, практично го призна тоа што сите го знаат, а тоа е дека е готов, дека е историја, дека е минато и дека останува на најцрните страници на македонската историја“.

НСДП: Не треба да се создаваат дополнителни политички тензиии со одење на брзи избори

Бриф - 20.10.2019

Доколку на денешната лидерска средба кај претседателот на државата се постигне договор за предвремени парламентарни избори, тие не треба да се одржат пред завршување на мајскиот самит на Европската Унија и терминот треба да биде во јуни годинава, ...

Николовски: Ако Заев не се премисли, тогаш да се договориме технички за изборите

Денешен - 20.10.2019

(МИА) Денес сме во Автокоманда, во Општина Гази Баба во рамки на редовните активности кои што ги има ВМРО-ДПМНЕ за обнова на Македонија. Интерактивно од граѓаните ги собираме идеите и предлозите, за новата програма која што ја спремаме за сега веќе ...

Опозицијата очекува вечерва да биде договорен датум за предвремени парламентарни избори

4NEWS - 20.10.2019

Договор за датум за предвремени избори, ваков исход очекува опoзицијата од вечерашната лидерска на Вила Водно, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски по средбата со граѓаните на Автокоманда.

Избори на 12 април

Либертас - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев кажа дека на лидерската средба било договорено предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април 2020 година. Тој кажа дека претходно ќе има техничка влада од 100 дена.

Аирлија избори на 12-ти април 2020

Centar - 20.10.2019

Лидерот на СДСМ премиер на Македонија, Зоран Заев информираше дека договорени се избори на 12 април 2020 година, откако ВМРО ДПМНЕ одбиле брзи избори. Имено според информации на Centar.mk, Социјалдемократите побараа предвремени парламентарни избори ...

Николовски: Ако Заев не се премисли, тогаш да се договориме технички за изборите

Либертас - 20.10.2019

Денес сме во Автокоманда, во Општина Гази Баба во рамки на редовните активности кои што ги има ВМРО-ДПМНЕ за обнова на Македонија. Интерактивно од граѓаните ги собираме идеите и предлозите, за новата програма која што ја спремаме за сега веќе ...

Доколку има договор за избори, НСДП предлага да бидат во јуни

Либертас - 20.10.2019

– Доколку на денешната лидерска средба кај претседателот на државата се постигне договор за предвремени парламентарни избори, тие не треба да се одржат пред завршување на мајскиот самит на Европската Унија и терминот треба да биде во јуни годинава, ...

Постигната согласност за 100 дена техничка влада

Денешен - 20.10.2019

Добиени 100 дена техничка влада, премиерот Зоран Заев си оди од премиерско место, а во игра избори крајот на март или април, е последната информација која ја добивме од лидерската средба која се одржува во Вила Водно, пренесува порталот ...

Заев: Предвремени избори на 12 април 2020

24Инфо - 20.10.2019

Предвремени парламентарни избори ќе се одржат на 12 април 2020 година. Заев соопшти дека неговиот предлог бил избори да се одржат кон крајот на декември оваа година. На тоа, според премиерот, реагирале од ВМРО-ДПМНЕ, велејќи дека така техничката ...

Заев: Избори на 12 април, пописот потоа, СДСМ прифаќа една изборна единица

Република - 20.10.2019

По лидерската средба вечерва прмиерот Заев информираше дека е договорено предвремените парламентарни избори да се оддржат на 12 април идната година. Предлогот го профатиле сите партиски лидери.

На лидерска кај Пендаровски, Заев и Мицкоски ќе договарат кога точно ќе има предвремени избори

еМагазин - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Заев: Предвремени избори на 12 април

CivilMedia - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите од лидерската средба во вилата „Водно“ изјави дека е постигнат консензус околу предвремените избори кои ќе се одржат на 12 април 2020 година. Што се однесува до пописот кој беше предвиден да се спроведе во ...

Заев: Избори на 12-ти април следната година

Centar - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба што се одржа во вила Водно на барање на претседателот на Македонија Стево Пендаровски изјави дека вонредни избори ќе се одржат на 12 април. – Верувам дека на 12 април граѓаните ќе донесат вистинска одлука – ...

Предвремени парламентарни избори на 12 април

Тера - 20.10.2019

Заврши лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски. Партиите постигнаа согласност предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април, изјави по средбата премиерот Зоран Заев.

Предвремени избори на 12 април идната година

4NEWS - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот Стево Пендаровски рече дека сите лидери се договориле предвремените избори да бидат на 12 април, односно од 3. јануари да биде формирана техничка влада.

Партиските лидери договорија предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април

Мета - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев рече дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април догодина. Оваа изјава премиерот ја даде по завршувањето на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево ...

Заев: Предвремените избори ќе се одржат на 12-ти април в година

Точка - 20.10.2019

Предвремените парламентарни избори ќе се оддржат на 12 април идната година, се договорија на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски лидерите на шест партии што имаат пратеници во Собранието, соопшти премиерот Зоран Заев.

Заев: Изборите ќе се одржат на 12 април

iPortal - 20.10.2019

Не прифаќаме замена за ЕУ, аспирациите остануваат, рече премиерот Зоран Заев по лидерската средба и додаде дека очекува Европската Унија да ја прими Северна Македонија како членка. „Имавме дискусија сите, имав чест како премиер да го дадам предлогот.

Нови избори со стари проблеми, непрочистен избирачки список, без попис и без изборен законик

4NEWS - 20.10.2019

Нови избори, со стари проблеми. Аналитичарите за ТВ21 велат дека предвремени избори станаа традиција. И на овие избори според нив најголем проблем ќе биде непрочистениот избирачки список и изборниот законик.

ЛИДЕРСКА СРЕДБА: Попладне во Вила Водно одлука за предвремени парламентарни избори

Денешен - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

Вечер Прес - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно” на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори

Опсервер - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Предвремени избори на 12 април

MTM - 20.10.2019

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, одлучија учесниците на денешната лидерска средба што се одржа на Вилата Водно, по иницијатива на претседателот, Стево ...

НСДП против предвремени избори

24Инфо - 20.10.2019

Политичката партијата НСДП, која е дел од владејачкото мнозинство, смета дека големите политички партии треба да ја прекинат праксата на предвремени избори туку да се користи целиот мандат.

Никола Груевски се огласи на социјалните мрежи

Centar - 20.10.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски, на Фејсбук се огласи за недобивањето датум за преговори и за предлогот на премиерот Зоран Заев за брзи избори. – Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на ...

НСДП е против брзи избори, ако мора да бидат најрано во јуни

Република - 20.10.2019

Политичката партијата НСДП, која е дел од владејачкото мнозинство, смета дека големите политички партии треба да ја прекинат праксата на предвремени избори туку да се користи целиот мандат.

МИЦКОСКИ: Од 3 јануари нова влада, изборите беа неминовни

Денешен - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

ГРУЕВСКИ ЗА НАЈАВАТА ЗА ИЗБОРИ: Приказната на Заев е јалова

Фактор - 20.10.2019

Eкс премиерот Никола Груевски кој доби политички азил во Унгарија, со статус на Фејсбук го коментира потегот на премиерот Зоран Заев да побара избори по неуспехот да добие датум за преговори во Европската Унија.

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

Опсервер - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Изјави од лидерите на партиите: Добивме датум за предвремени избори!

4NEWS - 20.10.2019

Заврши лидерската средба на вилата Водно кај претседателот Стево Пендаровски. Датум за почеток на преговорите не добивме, но добивме датум за одржување на предвремените парламентарни избори.

Една изборна единица и попис за Заев веднаш, за Мицкоски понатаму

Република - 20.10.2019

Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со спротивни ставови на премиерот Зоран Заев во однос на пописот и на изборниот модел. Заев беше оптимист дека има време да се направи реформа на изборниот модел, но тој рече дека не верува оти ...

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори

4NEWS - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Мицкоски: Не сум оптимист дека ќе стигнеме да го ревидираме изборниот модел

24Инфо - 20.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно” на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, рече ќе следи обновата на државата и бескомпромисна работа со цел „Македонија да ја ставиме на ...

МИЦКОСКИ: Не разговаравме за имиња за техничката влада

Денешен - 20.10.2019

Одговарајќи на новинарски прашања по лидерската средба, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицковски рече дека не е разговарано за персоналните решенија за техничката влада. – Немаше таква дискусија.

Падна договор: Избори на 12 април, Заев ќе биде премиер до 3 јануари

PressingTV - 20.10.2019

Лидерите одлучија, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април. Техничката Влада ќе биде формирана на 3 јануари наредната година. Премиерот Заев ќе се повлече на 3 јануари, сто дена пред изборите.

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

Либертас - 20.10.2019

– Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

еМагазин - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Заев: Нашиот предлог беа избори на 22 или 29 декември, но на крај беше постигнат договор за 12 април

Либертас - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски рече дека предлогот на СДСМ за предвремени избори бил на 22 декември годинава, но опозицијата барала 100 дена техничка влада.

Мицковски: Изборите се неминовни, за персонални решенија не разговаравме

4NEWS - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Договорена дата за предвремените избори

Н.Македонија - 20.10.2019

Дванаесетти април е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев по денешната лидерска средба што се одржа на Вилата Водно, по иницијатива на претседателот, Стево Пендаровски.

МИЦКОСКИ ПО СРЕДБАТА: На предвремените избори ќе победи обновата на Македонија!

Магазин - 20.10.2019

По завршувањето на лидерската средба во претседателската вила, премиерот Зоран Заев изјави дека политичките лидери се договориле за одржување на предвремени избори на 12 април додека формирањето на техничка влада, според Пржинскиот договор ќе биде ...

Заев заминува од Илинденска!?

Expres - 20.10.2019

На лидерската средба премиерот Зоран Заев прифатил 100 дена техничка влада и заминување од премиерската позиција. –Добиени се 100 дена техничка влада, Заев си оди од премиерско место, во игра избори крајот на март или април.

Мицкоски: Не сум оптимист за промена на изборниот модел, не сме разговарале за кадровски решенија

MakPress - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Тито не сака предвремени избори

Expres - 20.10.2019

Новата социјалдемократска партија (НСДП) на лидерот Тито Петковски, која е дел од владејачкото мнозинство, смета дека големите политички партии треба да ја прекинат праксата на предвремени избори, а да се инсистира на исполнување на целиот владин ...

Техничката Влада ќе биде формирана на 2 јануари 2020 – Избори на 12 април

Скопје1 - 20.10.2019

Лидерите одлучија, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април. Техничката Влада ќе биде формирана на 2 јануари наредната година. Лидерите на политичките партии се согласија дека наредната година треба да се спроведе и пописот, но по ...

Николоски: Заев е свесен дека е минато и ќе остане запамтен на црните страни на историјата

MakPress - 20.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во рамки на акцијата „Разговори за обнова на Македонија“ денеска беше на средби со граѓаните на Гази Баба. Тој порача дека агонијата во нашата земја мора да запре а тоа ќе се случи единствено ...

Заев:На 12 април ќе се одржат предвремени парламентарни избори

AKO - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии на средбата со претседателот Стево Пендаровски договориле со конснзус предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април 2020 година, изјави премиерот Зоран Заев.

Заев и Мицкоски денес очи во очи пред Пендаровски: Ќе се договори ли датумот за предвремени избори со техничка влада?

Магазин - 20.10.2019

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски во вила Водно, треба да го договорат датумот за одржување на предвремените парламентарни избори.

Заев си заминува од премирската позиција, избори ќе има на пролет

365 - 20.10.2019

Македонија оди на предвремени парламентарни избори на 12 април. Ваков договор паднал на вечерашната лидерска средба кај Претседателот Пендаровски. Со ова техничката влада ќе се формира на 3-ти јануари 2020-та.

Договорен датумот за избори: 12-ти април 2019

MakPress - 20.10.2019

Лидерската средба во Вила Водно заврши а во изјавата која ја даде Премиерот Зоран Заев истакна дека консензус за изборите е постигнат. Предвремените парламентарни избори ќе се оддржат на 12-ти април 2019 ...

Тито Петковски бара избори во јуни наредна година

MakPress - 20.10.2019

Доколку на денешната лидерска средба кај претседателот на државата се постигне договор за предвремени парламентарни избори, тие не треба да се одржат пред завршување на мајскиот самит на Европската Унија и терминот треба да биде во јуни, оцени во ...

Денес лидерска средба за договор за предвремени парламентарни избори

MakPress - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Мицкоски: Неправдите и срамот кои и беа нанесени на Македонија ќе завршат на 12-ти април

MakPress - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Одлучено: предвремени избори на 12-ти април 2020 година!

Магазин - 20.10.2019

Премиерот Заев после лидерската средба рече дека предвремени парламентарни избори ќе се одржат на 12 април 2020 година. Владата даде предлог за 22 или 29 декември да се оди на избори, меѓутоа на тоа реагираа претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и побараа ...

Николоски: Она што вчера Заев го кажа, практично призна е дека е готов, дека е минато и дека останува на најцрните ...

Скопје1 - 20.10.2019

Денес сме во Автокоманда, во Општина Гази Баба во рамки на редовните активности кои што ги има ВМРО-ДПМНЕ за обнова на Македонија. Интерактивно од граѓаните ги собираме идеите и предлозите, за новата програма која што ја спремаме за сега веќе ...

ВМРО-ДПМНЕ: Крајот на Зоран Заев се повеќе се ближи

Канал5 - 19.10.2019

Погрешните политики на Зоран Заев ја доведоа Република Македонија во погрешна насока. Многу порано Зоран Заев требаше да распише предвремени парламентарни избори доколку приоритет му беше Македонија и граѓаните, а не личното богатење.

Заев побара одржување брзи предвремени парламентарни избори

Фокус - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во обраќање до граѓаните најави дека ќе побара организирање брзи предвремени парламентарни избори. – Токму ова ќе биде мојот предлог на утрешната средба кај претседателот Стево ...

Заев побара одржување брзи предвремени парламентарни избори

24 Вести - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска во обраќање до граѓаните најави дека ќе побара организирање брзи предвремени парламентарни избори. – Токму ова ќе биде мојот предлог на утрешната средба кај претседателот ...

Цакај: Предвремени избори во Македонија не се заради неуспехот со преговорите

Канал5 - 19.10.2019

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ". Тој нагласи дека „во соседната земја" од поодамна се дискутирало за предвремени ...

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

Алсат-М - 19.10.2019

Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот процес. -По вчерашната вест дека нема датум за почнување на преговори со Европската ...

Заев ќе се изјасни: оставка, вонредни или редовни избори?

Deutsche Welle - 19.10.2019

За денеска точно напладне најавена е прес-конференција на македонскиот премиер кој досега не го коментираше неуспехот на самитот на ЕУ да се добие почеток на пристапните преговори Премиерот Зоран Заев во 12 часот ќе го каже својот став за на ЕУ во ...

Заев: Одиме на брзи и предвремени избори

ТВ21 - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев во своето обраќање до граѓаните по враќањето од Брисел и недобивањето датум порача дека е разочаран од одлуката на Европскиот совет, бидејќи не ги исполниле ветувањата.

Заев предлага брзи предвремени избори

Телма - 19.10.2019

-Сериозноста од актуелниот миг бара од мене и сите нас сериозна одлука. Поаѓајќи од одговорноста како политичар на мој грб ја преземам разочараноста на граѓаните., рече премиерот Заев на своето обраќање.

Заев предложи предвремени избори најбрзо што може

Сакам да кажам - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи предвремени избори најбрзо што може, во првото обраќање откако вчера Европскиот совет одлучи да не ѝ додели датум за почеток на пристапни преговори за влез во ЕУ и реши за ова прашање да се расправа на следниот самит на ...

Владата на Заев нема да го заврши мандатот – премиерот најави брзи предвремени парламентарни избори

ТВ21 - 19.10.2019

Две години, четири месеци и 19 дена од формирањето на Владата на Заев. Денеска тој најави брзи предвремени парламентарни избори. “Сега е потребен вашио став. Немаме време за губење и затоа мојот предлог е организирање на брзи предвремени избори.

Заев: Барам организирање на брзи предвремени избори

Алсат-М - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев побара организирање на брзи предвремени избори на кои граѓаните ќе се изјаснат во кој правец треба да движи Македонија. На државата и е нанесена огромна неправда, а Европската унија не остана на ветеното и ја направи најголемата ...

Заев: Одиме на брзи предвремени избори

Deutsche Welle - 19.10.2019

Организирање вонредни парламентарни избори е одлуката на премиерот Зоран Заев по неуспехот да се добие почеток на пристапни преговори со ЕУ. Премиерот тврди дека ќе продолжи по европскиот пат.

Заев е разочаран и повикува на предвремени избори

Канал5 - 19.10.2019

Откако на самитот во Брисел Македонија не доби датум за старт на преговори како што беше очекувано, денес по повод тоа премиерот Заев се обрати до јавноста. Премиерот Зоран Заев е разочаран и повикува на предвремени избори што поскоро.

Цакај: Предвремени избори во Северна Македонија не се заради неуспехот со преговорите

Алсат-М - 19.10.2019

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ“. Тој нагласи дека „во соседната земја“ од поодамна се дискутирало за предвремени ...

Мицкоски: Првин техничка влада, после предвремени избори

Алсат-М - 19.10.2019

Да се испочитува законот за технична влада и да има предвремени избори вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го искоментира говорот на премиерот Зоран Заев. Сепак според него останува утрешната лидерска средба за да може подетално да го чуе ...

Мицкоски: Очекувам да се постигне договор за предвремени избори

24 Вести - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот на државата да се постигне договор за распишување предвремени парламентарни избори.

Мицкоски: Да почекаме, Заев да не се предомисли за избори

Фокус - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори, ако премиерот Зоран Заев не се предомисли.

Заев бара предвремени избори

Телма - 19.10.2019

Брзи предвремени избори е предлогот што премиерот Заев утре ќе го изнесе на лидерската средба во претседателската резиденција. Ќе се почитува Пржинскиот принцип, терминот ќе го договорат лидерите, а народот треба да одбере по кој пат ќе одиме: кон ...

Заев бара брзи предвремени избори за граѓаните да одлучат во која насока да се движи државата

24 Вести - 19.10.2019

„И затоа мојот предлог е - организирање брзи предвремени избори, избори најбрзо што може“. Премиерска оставка само како дел од пржинските правa, Заев иако вели размислувал на таа тема, решил дека треба да ги праша граѓаните дали сепак заслужува да ...

Предлогот на Заев за брзи избори не е изненадување за аналитичарите

24 Вести - 19.10.2019

Одлуката за предвремени парламентарни избори која денеска ја соопшти премиерот Заев не ја изненади експертската јавност во земјата. Црвеното светло кое Франција го даде со што не дозволи датум за старт на преговорите, а Македонија заедно со Албанија ...

Груевски повторно се јави: Изборите се последна „сламка за спас на Заев“

ТВ21 - 19.10.2019

Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на преговорите со ЕУ е неговата намера повторно, обидувајќи се да ја демонизира опозицијата, да моли за поддршка во изборите пред меѓународниот фактор, напиша ...

Заев: Предлагам брзи предвремени избори, граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме

Канал5 - 19.10.2019

Ден откако Европскиот Совет не донесе одлука за отпочнување на пристапни преговори на Македонија со ЕУ, премиерот Зоран Заев со предлог – да се оди на брзи предвремени избори. Одлуката ја донел како што рече како чин на негова одговорност поради ...

Мицкоски: Очекувам да се постигне договор за предвремени избори

Канал5 - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски очекува на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски да се постигне договор за распишување на предвремени парламентарни избори. Тој денеска од Гостивар нагласи дека нема да го прифати ...

Мицкоски: Заев го признава неуспехот

Алсат-М - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека изјавата на премиерот Заев за предвремени избори покажува дека премиерот го признава неуспехот. Мицкоски прифаќа брзи избори, но сака на утрешната лидерска средба директно да го слушне ...

Заев предлага предвремени парламентарни избори

Алсат-М - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предлага предвремени парламентарни избори што е можно поскоро. Предлогот на премиерот доаѓа еден ден откако земјата не успеа да добие одлука за почеток на преговори за членство во ЕУ.

Заев: Законот за ЈО треба да се усвои што поскоро

Алсат-М - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека законот за јавно обвинителство треба да се усвои што поскоро, иако тоа не е врзано за конкретен рок. Во однос на пописот на населението, Заев рече дека се предвидени буџетски средства и дека неговата реализација е ...

Владата на Албанија не чувствува потреба за оставка

Алсат-М - 19.10.2019

Министерот за надворешни работи на Албанија, Гент Цакај, вели дека Владата на Еди Рама не чувствува потреба да поднесе оставка поради недобивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ. Коментирајќи го предлогот за предвремени избори во Северна ...

„Заев е свесен за грешките и за поразот кој доаѓа“, вели Мицкоски – Ахмети вели дека најдобро решение се изборите

ТВ21 - 19.10.2019

По недобивањето датум за преговори, премиерот Зоран Заев побара што е можно поскоро земјата да оди на предвремени парламентарни избори. Првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, вели дека барањето на Заев за избори е морален чин.

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

Канал5 - 19.10.2019

За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

СДСМ: Дали Мицкоски бега од брзи избори?

Канал5 - 19.10.2019

Дали Христијан Мицкоски сака да побегне од предлогот за брзо соочување на предвремени парламентарни избори? Со месеци Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараат итни предвремени парламентарни избори, а денеска кога има конкретен предлог, тој измислува изговори.

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

24 Вести - 19.10.2019

За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

Добра вест се предвремени парламентарни избори, сметаат од Алијанса за Албанците

Фокус - 19.10.2019

За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

Груевски: Одлуката на Заев за предвремени избори во неговите очи е последната „сламка за спас“!

Фокус - 19.10.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски, на својот профил на Фејсбук излезе со свој став околу последните случувања во Македонија и недобивањето датум за преговори за членство во ЕУ. Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по ...

Груевски на ФБ: Одлуката на Заев за предвремени избори во неговите очи е последната “сламка за спас”

Канал5 - 19.10.2019

Поранешниот премиер на Република Македонија Никола Груевски се огласи со статус на социјалната мрежа Фејсбук. Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на преговорите со ЕУ е неговата намера повторно, ...

(ВИДЕО) Спасеновски: Единствена исправна одлука сега се предвремени парламентарни избори

360 степени - 19.10.2019

Александар Спасеновски, универзитетски професор и поранешен пратеник, во дебата на „360 Степени“ зборуваше за следните чекори кои треба да се преземат по недобивањето датум за почеток на пристапни преговори со ЕУ.

Заев прифати предвремени избори

Курир - 19.10.2019

Зоран Заев на денешната прес-конференција во владата прифати да организира предвремени избори. По дебаклот и недобивање на датум за преговори со ЕУ, реши да прифати и да организира предвремени парламентарни избори.

Единствена исправна одлука сега се предвремени парламентарни избори

Нетпрес - 19.10.2019

Александар Спасеновски, универзитетски професор и поранешен пратеник, во дебата на „360 Степени“ зборуваше за следните чекори кои треба да се преземат по недобивањето датум за почеток на пристапни преговори со ЕУ.

Цакај: Предвремени избори во Северна Македонија не се заради неуспехот со преговорите

Слободен Печат - 19.10.2019

Тој нагласи дека „во соседната земја" од поодамна се дискутирало за предвремени парламентарни избори. Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат ...

Заев побара брзи предвремени избори

МКД - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, прва по Самитот во Брисел откако земјава не доби датум за почеток на преговори повика на брзи и предвремени избори и рече дека само народот има мандат да одлучи за иднината на земјава.

Заев: Да одиме на брзи предвремени избори, Брисел направи историска грешка

Слободен Печат - 19.10.2019

Премиерот бара народот да одлучи што понатаму на нови избори. ЕУ направи историска грешка, не разочара сите и затоа сметам дека сега народот треба да одлучи што понатаму на брзи предвремени избори, рече премиерот Зоран Заев на прескоференцијата која ...

Цакај: Предвремени избори во Северна Македонија не се заради неуспехот со преговорите

Press24 - 19.10.2019

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ“. Тој нагласи дека „во соседната земја“ од поодамна се дискутирало за предвремени ...

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Макфакс - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија не додели датум за преговори за Северна Македонија, Заев рече дека утре на лидерската средба кај ...

Заев предлага предвремени парламентарни избори во најбрзо време

Нова ТВ - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски ќе предложи предвремени парламентарни избори во најбрзо време. Тој не кажа кога ќе биде тоа, бидејќи како што рече ќе чека да слушне и од другите партии.

Заев: Повикувам на брзи предвремени парламентарни избори

Сител - 19.10.2019

Предвремени парламентарни избори најбрзо што може. Ова е предлогот кој премиерот Заев утре ќе го изнесе на лидерската средба кај претседателот Пендаровски. Шефот на македонската влада на овој чекор се одлучил по епилогот од Брисел, каде што ...

Заев: Брзи избори, граѓаните да донесат одлука

Независен - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев по дебаклот во Брисел и недобивањето датум за почеток на изборите побара брзи предвремени избори на кои граѓаните ќе го кажат својот став. Дали се, како што рече, за продолжување по вистинскиот пат на европските вредности или ...

СДСМ: Дали Христијан Мицкоски бега од брзи избори?

Макфакс - 19.10.2019

Од СДСМ прашуваат дали Христијан Мицкоски сака да побегне од предлогот за брзо соочување на предвремени парламентарни избори? „Со месеци Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараат итни предвремени парламентарни избори, а денеска кога има конкретен предлог, тој ...

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

МКД - 19.10.2019

За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

СДСМ: Дали Мицкоски бега од брзи избори?

Сител - 19.10.2019

Дали Христијан Мицкоски сака да побегне од предлогот за брзо соочување на предвремени парламентарни избори? Со месеци Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараат итни предвремени парламентарни избори, а денеска кога има конкретен предлог, тој измислува изговори.

Заев предлага брзи предвремени избори

Р.С.Европа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи во земјава да се оджат брзи предвремни избори кои би се организирале што побрзо. Со овој предлог тој ќе настапи утре на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски на која тој очекува да договорат кога тоа ...

СДСМ прашува дали Мицкоски бега од брзи избори?

Нетпрес - 19.10.2019

„Дали Христијан Мицкоски сака да побегне од предлогот за брзо соочување на предвремени парламентарни избори? Со месеци Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараат итни предвремени парламентарни избори, а денеска кога има конкретен предлог, тој измислува изговори, ...

Премиерот не отстапува дека попис треба да има и законот за ЈО да се донесе

+инфо - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев и покрај најавата за брзи избори смета дека пописот треба да се спроведе и законот за Јавното обвинителство да се донесе. – Пописот може да помогне во потврдување на сите податопци во Избирачкиот список, треба да го спроведеме, ...

Заев предложи предвремени избори најбрзо што може: Граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме

Нова ТВ - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи предвремени избори најбрзо што може, на кои граѓаните ќе донесат одлука и потврда за патот на кој треба да се оди, „дали да одиме по вистинскиот пат на европски вредности, напред, или по мрачниот пат на поделби и ...

Избори во март?

Независен - 19.10.2019

Коалициските партнери СДСМ и ДУИ се уште немаат план како ќе тече организацијата на предвремените избори и дали и како ќе се имплементира правилото за Пржинска влада на 100 пред нивното одржување.

Заев: Разочаран сум, избори најбрзо што може

360 степени - 19.10.2019

Прва прес-конференција на Заев откако земјава остана без датум за отпочнување на преговори со ЕУ -Во Брисел ни беше направена неправда, ЕУ не го испорача тоа што го вети, рече премиерот Зоран Заев на прва прес-конференција откако земјава остана без ...

Цакај го „демантира“ Заев: Предвремени избори во Македонија не се случуваат заради неуспехот за преговорите

Курир - 19.10.2019

На прес-конференцијата во Министерството за надворешни работи, Гент Цакај беше запрашан за послдната вест дека Северна Македонија ќе оди на предвремени избори, како резултат на неуспехот да се отворат преговори со Европската унија.Премиерот Зоран ...

Цакај: Предвремените избори во Северна Македонија не се заради неуспехот со преговорите

Алфа - 19.10.2019

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ“. Тој нагласи дека „во соседната земја“ од поодамна се дискутирало за предвремени ...

Премиерот Заев предложи брзи предвремени избори

OhridNews - 19.10.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска на прес-конференција се обрати по повод заклучоците на Европскиот Совет, посочувајќи дека причина за недобињето датум за преговори со ЕУ се должи исклучиво на внатрешните нерешени проблеми во Унијата.

Мицкоски за Заев: Видовме уплашен човек соочен со своите неуспеси, бараме избори за обнова на Македонија

Курир - 19.10.2019

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, беше во Гостивар, каде одговараше на новинарски прашања. Прашање: Господине Мицкоски еве накратко за медиумите, кажавте пред малку горе доле истото, ете вашата реакција на денешниот прес на ...

(Видео) Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Макфакс - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори, ако премиерот Зоран Заев не се предомисли.

Мицкоски очекува Заев до утре да го смени ставот за брзи избори

Нетпрес - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес беше во Гостивар, на средба со граѓаните на кои им порача дека партијата што ја води, ќе ја понесе победата на следните парламентарни избори, а во врска со изјавата на премиерот Зоран Заев за ...

Заев ќе бара нов мандат од граѓаните

Р.С.Европа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев изјави дека е разочаран и лут поради одлуката на ЕУ да не одреди датум за пристапани преговори со С.Македонија. Заев вели дека во ваква ситуација граѓаните на брзи предвремени избори треба да го одредат патот на кој земјата ќе ...

Мицкоски прифаќа брзи избори, но чека предлогот на лидерска да го слушне од Заев ВИДЕО

+инфо - 19.10.2019

За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкски прифатливи се брзи предвремени парламентарни избори но рече дека ќе почека до утрешната лидерска средба кај претседателот на државата за од Заев да ги чуе предлогот.

Македонија доби датум за избори- Еве каква влада предвидува „Пржинскиот договор“

Курир - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев најави организирање на брзи предвремени избори кои ќе се одржат на 12-ти април догодина. Согласно договорот Заев нема да биде веќе премиер од 3 јануари догодина како што се предвидува во „Пржинскиот модел“.

Груевски: Одлуката на Заев за избори за него е последната „сламка за спас”

Нетпрес - 19.10.2019

„Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на преговорите со ЕУ е неговата намера повторно, обидувајќи се да ја демонизира опозицијата, да моли за поддршка во изборите пред меѓународниот фактор.

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

ММС - 19.10.2019

Најавата за предвремени парламентарни избори е добра вест – смета Алијансата за Албанците, чиј портпарол, Флакрон Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

Мицкоски: Доколку Заев не се предомисли, утре ќе има договор за избори

Нова ТВ - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува утре да го слушне предлогот на Заев за да види што подразбира под тоа брзи предвремени парламентарни избори. Мицкоски бара веднаш да се распишат избори и да се формира техничка влада, технички ...

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

Независен - 19.10.2019

За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

Мицкоски очекува партиите да постигнат договор за предвремени избори

Р.С.Европа - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека на утрешната лидерска средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски, очекува да се постигне договор за распишување на предвремени парламентарни избори, нагласувајќи оти нема да ...

Мицкоски: Прво да видиме што подразбира Заев под предвремени избори

360 степени - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот Пендаровски да се постигне договор за распишување предвремени парламентарни избори.

СДСМ: Дали Христијан Мицкоски бега од брзи избори?

МКД - 19.10.2019

Од СДСМ прашуваат дали Христијан Мицкоски сака да побегне од предлогот за брзо соочување на предвремени парламентарни избори? „Со месеци Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараат итни предвремени парламентарни избори, а денеска кога има конкретен предлог, тој ...

Алијанса за Албанците - изборите се добра вест

Р.С.Европа - 19.10.2019

По вчерашната вест дека нема датум за почнување преговори со Европската унија, денеска е добра вест тоа што премиерот Зоран Заев најави дека ќе се оди на предвремени парламентарни избори, соопшти Алијанса за Албанците.

По дебаклот во Брисел, Заев нуди брзи избори – датумот не го кажа

Алфа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев призна одговорност по фијаското од Брисел но не го откри својот адут, кога ќе се одржат предвремените избори. Оставка денеска не си поднесе, ќе чека терминот да го усогласиле утре со останатите политички чинители на лидерска ...

Аналитичарите поделени - чија е вината за одлуката во Брисел?

Сител - 19.10.2019

Неуспехот од Брисел за државата е тест на кој политичарите треба да пристапат со јасна стратегија, сметаа експертите. Нивните ставови се поделени во однос на причините поради кои Македонија не го доби датумот за старт на преговири со унијата.

Заев побара брзи избори - Мицкоски не прифаќа без почитување на Пржинските услови

Сител - 19.10.2019

Брзи предвремени парламентарни избори. Ова е одлуката на премиерот Заев по епилогот од Брисел, каде што Македонија не успеа да добие датум за почеток на преговори со Европската Унија. Оваа опција Заев утре ќе им ја предложи на лидерите на ...

Груевски му порача на Заев дека двапати иста финта не поминува

+инфо - 19.10.2019

Азилантот Никола Груевски, на Фејсбук се огласи за недобивањето датум за преговори и за предлогот на премиерот Зоран Заев за брзи избори. – Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на преговорите со ЕУ ...

Мицкоски очекува да се постигне договор за предвремени избори

Сител - 19.10.2019

Видовме човек кој што е уплашен, кој што е свесен за сите грешки кои што ги направи. Гледаме човек кој што му трепери гласот затоа што е несигурен и се обидува грчевито да го ублажи поразот кој што е неминовноста на следните предвремени ...

Премиерот Заев побара брзи предвремени избори

Глас на Америка - 19.10.2019

Предлогот ќе биде ставен на маса на утрешната лидерска средба кај претседателот Пендаровски. Лидерот на опозициската ВМРО - ДПМНЕ подготвен да прифати. ДУИ исто така се подготвени за предвремени избори СКОПЈЕ - Премиерот Зоран Заев денеска и се ...

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

Курир - 19.10.2019

За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Крајот на Зоран Заев се повеќе се ближи

Сител - 19.10.2019

Погрешните политики на Зоран Заев ја доведоа Република Македонија во погрешна насока. Многу порано Зоран Заев требаше да распише предвремени парламентарни избори доколку приоритет му беше Македонија и граѓаните, а не личното богатење.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев требаше многу порано да распише предвремени избори

МКД - 19.10.2019

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека погрешните политики на Зоран Заев ја довеле Република Македонија во погрешна насока. „Многу порано Зоран Заев требаше да распише предвремени парламентарни избори доколку приоритет му беше Македонија и граѓаните, а не личното ...

Цакај: Предвремени избори во Северна Македонија не се заради неуспехот со преговорите

А1 On - 19.10.2019

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ“. Тој нагласи дека „во соседната земја“ од поодамна се дискутирало за предвремени ...

Цакај: Предвремени избори во Северна Македонија не се заради неуспехот со преговорите

МКД - 19.10.2019

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ". Тој нагласи дека „во соседната земја" од поодамна се дискутирало за предвремени ...

Спасеновски: Единствена исправна одлука сега се предвремени парламентарни избори

Курир - 19.10.2019

Александар Спасеновски, универзитетски професор и поранешен пратеник, во дебата на „360 Степени“ зборуваше за следните чекори кои треба да се преземат по недобивањето датум за почеток на пристапни преговори со ЕУ.

Мицкоски: Да видиме што подразбира Заев под тоа брзи избори

Независен - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес од Гостивар каде има средби со граѓаните иронизира со понудата на премиерот Зоран Заев велејќи дека „очекувам до утре, за кога е закажана лидерската средба кај Пендаровски, тој да си го промени ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев требаше многу порано да распише предвремени парламентарни избори

Макфакс - 19.10.2019

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека погрешните политики на Зоран Заев ја довеле Република Македонија во погрешна насока. „Многу порано Зоран Заев требаше да распише предвремени парламентарни избори доколку приоритет му беше Македонија и граѓаните, а не личното ...

(ВИДЕО) Мицкоски за Заев: Видовме уплашен човек соочен со своите неуспеси

А1 On - 19.10.2019

„Видовме човек кој што е уплашен, кој што е свесен за сите грешки кои што ги направи. Гледаме човек кој што му трепери гласот затоа што е несигурен и се обидува грчевито да го ублажи поразот кој што е неминовноста на следните предвремени ...

Мицкоски: Ако Заев не се предомсили, очекувам да се договориме за избори

МКД - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори, ако премиерот Зоран Заев не се предомисли.

Каква Влада предвидува „Пржинскиот модел“

Нетпрес - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција најави организирање на брзи предвремени избори кои би се оддржале што е можно побргу но не прецизирајќи кога би се распишале и дали ќе си поднесе оставка како што се предвидува во измените во ...

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

+инфо - 19.10.2019

За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакрон Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

Сител - 19.10.2019

За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

Цакај: Предвремени избори во Македонија не се заради неуспехот со преговорите

+инфо - 19.10.2019

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ“. Тој нагласи дека „во соседната земја“ од поодамна се дискутирало за предвремени ...

Мицкоски: Да почекаме до утре, да видиме да не се премисли Заев

Слободен Печат - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ не кажува дали прифаќа брзи предвремени избори. Да почекаме до утрешниот ден да видиме да не се премисли Заев затоа што знаете таму работите се менуваат преку ден, преку ноќ, преку секој час така што да почекаме до утрешниот ...

Предвремени избори во Северна Македонија не се поради датумот, вели Цакај

Независен - 19.10.2019

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ“. Тој нагласи дека „во соседната земја од поодамна се дискутира за предвремени ...

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

Слободен Печат - 19.10.2019

Партијата смета дека новите избори се добри и за промена на власта. Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде ...

Мицкоски го оцени обраќањато на Заев како говор на уплашен човек

Нетпрес - 19.10.2019

Видовме уплашен човек соочен со своите неуспеси, а ние бараме избори за обнова на Македонија, рече меѓу другото претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој во саботата престојуваше во Гостивар одговарајќи на новинарски прашања.

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

А1 On - 19.10.2019

За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

СДСМ: Дали Мицкоски бега од брзи избори?

А1 On - 19.10.2019

„Дали Христијан Мицкоски бега од брзи избори? Дали Христијан Мицкоски сака да побегне од предлогот за брзо соочување на предвремени парламентарни избори?“, прашуваат од СДСМ. „Со месеци Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараат итни предвремени парламентарни ...

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

Либертас - 19.10.2019

– За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

Груевски: Одлуката на Заев за предвремени избори во неговите очи е последната “сламка за спас

PressingTV - 19.10.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски со статус на Фејсбук го коментира потегот на Зоран Заев да побара избори по неуспехот да добие датум за преговори.Според Груевски, Заев е свесен дека ја нема поддршката од народот но се надева на поддршка од ...

Груевски: Заев обидувајќи се да ја демонизира опозицијата ќе моли за поддршка во изборите пред меѓународниот фактор

24Инфо - 19.10.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски со статус на Фејсбук го коментира потегот на Зоран Заев да побара избори по неуспехот да добие датум за преговори. -Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на ...

СДСМ: Дали Мицкоски бега од брзи избори?

Либертас - 19.10.2019

Дали Христијан Мицкоски сака да побегне од предлогот за брзо соочување на предвремени парламентарни избори? Со месеци Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараат итни предвремени парламентарни избори, а денеска кога има конкретен предлог, тој измислува изговори.

Мицкоски: Очекувам да се постигне договор за предвремени избори со технички премиер и техничка влада

Либертас - 19.10.2019

– Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот на државата да се постигне договор за распишување предвремени парламентарни избори.

Мицкоски: Прво техничка Влада, технички премиер, па избори

еМагазин - 19.10.2019

„Законот е јасен, се знае што значи парламентарни избори, што значат закони во парламентарни избори итн. Треба тоа едноставно да се испочитува и веднаш да ги распишеме и да формираме техничка влада, технички премиер и да одиме на предвремени ...

Мицкоски: Треба да формираме техничка влада, технички премиер и да одиме на предвремени парламентарни избори

Република - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот на државата да се постигне договор за распишување предвремени парламентарни избори.

Владата на Заев нема да го заврши мандатот – премиерот најави брзи предвремени парламентарни избори

4NEWS - 19.10.2019

Две години, четири месеци и 19 дена од формирањето на Владата на Заев. Денеска тој најави брзи предвремени парламентарни избори. “Сега е потребен вашио став. Немаме време за губење и затоа мојот предлог е организирање на брзи предвремени избори.

Мицкоски за Заев: Видовме уплашен човек соочен со своите неуспеси, бараме избори за обнова на Македонија

Република - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Гостивар истакна дека очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот Пендаровски да се постигне договор за распишување предвремени парламентарни избори, а ...

Заев: Барам организирање на брзи предвремени избори

Фактор - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција изјави дека во Брисел ни направија голема неправда, а ЕУ не остана на ветеното. Најави организирање брзи предвремени избори, на кои граѓаните ќе донесат одлука во кој правец ќе се движи Македонија.

Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

MTM - 19.10.2019

„Очекувам и да се премисли до утре бидејќи станува збор и за Зоран Заев, знаете кај него и работите се менуваат на часови во основа. Но ајде да претпоставиме дека овој пат ќе биде конзистентен и очекувам да го слушнам предлогот, да видам што ...

Премиерот Заев повика на избори веднаш!

Centar - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев повика да се одржат избори најбрзо што може. Граѓаните треба да одлучат по кој пат да одиме, рече Заев на денешната ...

Заев побара брзи избори – Мицкоски не прифаќа без почитување на Пржинските услови

4NEWS - 19.10.2019

Брзи предвремени парламентарни избори. Ова е одлуката на премиерот Заев по епилогот од Брисел, каде што Македонија не успеа да добие датум за почеток на преговори со Европската Унија. Оваа опција Заев утре ќе им ја предложи на лидерите на ...

Аналитичарите поделени – чија е вината за одлуката во Брисел?

4NEWS - 19.10.2019

Неуспехот од Брисел за државата е тест на кој политичарите треба да пристапат со јасна стратегија, сметаа експертите. Нивните ставови се поделени во однос на причините поради кои Македонија не го доби датумот за старт на преговири со унијата.

Заев побара одржување брзи предвремени парламентарни избори

24Инфо - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска во обраќање до граѓаните најави дека ќе побара организирање брзи предвремени парламентарни избори. – Токму ова ќе биде мојот предлог на утрешната средба кај претседателот ...

Дали Христијан Мицкоски бега од брзи избори?

24Инфо - 19.10.2019

Соопштение за јавност на СДСМ, реакција на изјавата на Христијан Мицкоски. „Дали Христијан Мицкоски сака да побегне од предлогот за брзо соочување на предвремени парламентарни избори? Со месеци Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараат итни предвремени ...

Беџети: Подготвени сме да ја симнеме ДУИ од власт

Денешен - 19.10.2019

За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

CivilMedia - 19.10.2019

За Алијансата за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакрон Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

Заев: Избори, што е можно побрзо

Вечер Прес - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска во обраќање до граѓаните најави дека ќе побара организирање брзи предвремени парламентарни избори. – Токму ова ќе биде мојот предлог на утрешната средба кај претседателот ...

(Во ЖИВО) Заев: Брзи избори на кои ќе граѓаните ќе решат за судбината на земјата

еМагазин - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција рече дека во Брисел била направена голема неправда на земјава и покрај спроведените реформи. Тој додаде дека ЕУ станува збор за историска грешка и им се заблагодари на сите членки на унијата што ...

Мицкоски за Заев: Видовме уплашен човек соочен со своите неуспеси, бараме избори за обнова на Македонија

24Инфо - 19.10.2019

Интегрален текст и линк од видео материјал од изјава за медиуми која се одржа денес (19.10.2019), при што се обрати Христијан Мицкоски, претседтел на ВМРО-ДПМНЕ. Прашање: Господине Мицкоски еве накратко за медиумите, кажавте пред малку горе доле ...

Заев се сложи на предвремени парламентарни избори

Опсервер - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска во обраќање до граѓаните најави дека ќе побара организирање брзи предвремени парламентарни избори. – Токму ова ќе биде мојот предлог на утрешната средба кај претседателот ...

Не кажа конкретен датум: Заев понуди брзи избори, најбрзо што може

PressingTV - 19.10.2019

Ја преземам одговорноста и разочараноста за тоа што ни беше нанесена неправда од страна на Европската унија. Потребен е ставот на граѓаните затоа нудам брзи избори, најбрзо што може, за граѓаните да одлучат по кој пат да одиме.Ова е предлогот на ...

Видео: Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Точка - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија не додели датум за преговори за Северна Македонија, Заев рече дека утре на лидерската средба кај ...

Груевски повторно се јави: Изборите се последна „сламка за спас на Заев“

4NEWS - 19.10.2019

Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на преговорите со ЕУ е неговата намера повторно, обидувајќи се да ја демонизира опозицијата, да моли за поддршка во изборите пред меѓународниот фактор, напиша ...

Мицкоски: Очекувам да се постигне договор за предвремени избори

Денешен - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот на државата да се постигне договор за распишување предвремени парламентарни избори.

Заев предлага предвремени избори, граѓаните да одлучат кој пат ќе го одберат

CivilMedia - 19.10.2019

„Одговорно се исправам пред вашата одлука. Сега е потребен вашиот став. Мoјот предлог е организирање предвремени парламентарни избори најбрзо што може. Тоа ќе биде мојот предлог на лидерската средба кај претседателот Пендаровски.

Според најавите од лидерот на СДСМ, ќе се одржи средба и со коалиционите партнери

CivilMedia - 19.10.2019

„Јас сакам да ги слушнам сите. Имам свои очекувања. Важно е опозицијата што ќе каже затоа што и тие бараа предвремени избори. Секако треба да го слушнеме ставот на коалоционите партии. Немам конкретно датум.

Цакај: Предвремени избори во Северна Македонија не се заради неуспехот со преговорите

Вечер Прес - 19.10.2019

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ”. Тој нагласи дека „во соседната земја” од поодамна се дискутирало за предвремени ...

Мицкоски за Заев: Видовме уплашен човек соочен со своите неуспеси, бараме избори за обнова на Македонија

4NEWS - 19.10.2019

Видовме човек кој што е уплашен, кој што е свесен за сите грешки кои што ги направи. Гледаме човек кој што му трепери гласот затоа што е несигурен и се обидува грчевито да го ублажи поразот кој што е неминовноста на следните предвремени ...

СДСМ: Мицкоски измислува изговори, сака да избега од соочување со народот

Локално - 19.10.2019

Владејачката СДСМ преку соопштение прашува дали лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, сака да побегне од предлогот за брзо соочување на предвремени парламентарни избори. „Со месеци Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараат итни предвремени ...

Цакај: Во С. Македонија ветуваа дека сигурно добиваат датум од ЕУ, а албанската Влада не го ветуваше тоа

Денешен - 19.10.2019

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ“. Тој нагласи дека „во соседната земја“ од поодамна се дискутирало за предвремени ...

Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Точка - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори, ако премиерот Зоран Заев не се предомисли.

(ВИДЕО) Заев побара одржување брзи предвремени парламентарни избори

Бриф - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска во обраќање до граѓаните најави дека ќе побара организирање брзи предвремени парламентарни избори. – Токму ова ќе биде мојот предлог на утрешната средба кај претседателот ...

На предвремените избори ќе има Пржинска влада без Заев како премиер

Република - 19.10.2019

Како законот предвидува, тоа ќе го почитуваме. Јас сум тој што барал пржинска влада и таа е впишана во законот. Причината е за да сите учесници во изборниот процес имаат доверба во процесот.

Заев ќе даде оставка, ќе има пржинска Влада па избори, датум дополнително ќе се договара

Либертас - 19.10.2019

Премиерот Заев во обраќање до јавноста кое е во тек рече дека одговорноста за неуспехот за добивање датум го зема како негова одговорност потсетувајќи дека целата меѓународна заедница го осудува чинот на Македонија да не и се додели датум за почеток ...

СДСМ: Мицкоски сака да побегне од соочување на избори

iPortal - 19.10.2019

Владејачката СДСМ преку соопштение прашува дали лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, сака да побегне од предлогот за брзо соочување на предвремени парламентарни избори. „Со месеци Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараат итни предвремени ...

Владата на Албанија не чувствува потреба за оставка

Република - 19.10.2019

Министерот за надворешни работи на Албанија, Гент Цакај, вели дека Владата на Еди Рама не чувствува потреба да поднесе оставка поради недобивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ. Коментирајќи го предлогот за предвремени избори во Македонија, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Многу порано Заев требаше да распише предвремени избори

24Инфо - 19.10.2019

Соопштение до јавноста од ВМРО-ДПМНЕ, реакција на соопштението на СДСМ. „Погрешните политики на Зоран Заев ја доведоа Република Македонија во погрешна насока. Многу порано Зоран Заев требаше да распише предвремени парламентарни избори доколку ...

Заев: Предвремени избори најбргу што може, за да решат граѓаните што понатаму

Мета - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев, рано попладнево на прес-конференција во владата се обрати до јавноста по непостигнувањето одлука на состанокот на Европскиот Совет да се додели датум на Македонија за почеток на преговорите за зачленување во ЕУ.

Мицкоски од Гостивар: Очекувам Заев да се премисли за изборите!

Gostivarpress.mk - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес беше во Гостивар, на средба со граѓаните на кои им порача дека партијата што ја води, ќе ја понесе победата на следните парламентарни избори, а во врска со изјавата на премиерот Зоран Заев за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Погрешните политики на Зоран Заев ја доведоа Република Македонија во погрешна насока

Опсервер - 19.10.2019

Многу порано Зоран Заев требаше да распише предвремени парламентарни избори доколку приоритет му беше Македонија и граѓаните, а не личното богатење. Добро е што го призна поразот и и што на регуларни и демократски избори ќе се стави крај на неговото ...

(ВИДЕО) 360° Спасеновски: Единствена исправна одлука сега се предвремени парламентарни избори

Либертас - 19.10.2019

Александар Спасеновски, универзитетски професор и поранешен пратеник, во дебата на „ 360 Степени “ зборуваше за следните чекори кои треба да се преземат по недобивањето датум за почеток на пристапни преговори со ЕУ.

Владата на Албанија не чувствува потреба за оставка

24Инфо - 19.10.2019

Министерот за надворешни работи на Албанија, Гент Цакај, вели дека Владата на Еди Рама не чувствува потреба да поднесе оставка поради недобивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ. Коментирајќи го предлогот за предвремени избори во Северна ...

(ВИДЕО) Мицкоски за Заев: Видовме уплашен човек соочен со своите неуспеси, бараме избори за обнова на Македонија

Опсервер - 19.10.2019

Прашање: Господине Мицкоски еве накратко за медиумите, кажавте пред малку горе доле истото, ете вашата реакција на денешниот прес на Зоран Заев дека бара итни предвремени избори? Одговор: Видовме човек кој што е уплашен, кој што е свесен за сите ...

ГРУЕВСКИ: Зошто Заев се реши на избори?

Денешен - 19.10.2019

Никола ГРУЕВСКИ Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на преговорите со ЕУ е неговата намера повторно, обидувајќи се да ја демонизира опозицијата, да моли за поддршка во изборите пред меѓународниот ...

(Видео) Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Centar - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори, ако премиерот Зоран Заев не се предомисли.

Законот за Влада и пржинскиот договор се јасни: 100 дена преодна Влада

Република - 19.10.2019

Зоран Заев соочен со неуспехот поврзан македонските евроинтегративни процеси, најави предвремени парламентарни избори. Тој опцијата за времето кога би се одржале изборите ја најави како тема на утрешната лидерска средба.