TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФСМ и должи на УФА медија 88.250 евра!

Дневник - 05.10.2002

ФУДБАЛ Фудбалскиот сојуз на Македонија му должи на медиумскиот гигант УФА медија од Хамбург, Германија, уште 88.250 евра за да го исплати кредитот од 450.000 евра (или 900.000 ГМ). ФСМ при потписот на договорот во 1996 година зел 700.000 ГМ, а во 1998 година уште 200.000 ГМ.

Лазе Митрески: Во никој случај не беше обезбеден кворум во Банско

Вест - 05.10.2002

Според координаторот на делегатите на ФСМ кои не присуствуваа на струмичкото Собрание Повик до раководството на Сојузот да го објави списокот на делегатите кои присуствуваа на Собранието. Во Струмица теоретски можеле да присуствуваат само 49 делегати.

Сомнително мнозинство во Банско

Утрински - 05.10.2002

Реакции на фудбалските работници за завчерашното контроверзно Собрание на ФСМ Емил Китановски Поминаа само 24 часа од завршувањето на најкусото Собрание на Фудбалскиот сојуз на Македонија, а јавните негодувања на тоа што се случи во хотелот "Цар Самуил" во Банско се закануваат да донесат целосна ...

Побарано ФСМ што побрзо да одржи Редовно собрание во Скопје

Утрински - 04.10.2002

Полн погодок на иницијаторите за промени во ФСМ во скопската "Маракана" Емил Китановски Тивкиот бојкот односно јавно манифестираното несогласување на еден дел од делегатите во Собранието на ФСМ со вчерашната седница на ова тело која се одржа во хотелот "Цар Самуил" крај Струмица, доживеа полн ...

Арнаудов повторно избран за претседател

Утрински - 04.10.2002

Редовно собрание на ФСМ во Банско СТРУМИЦА - Досегашниот претседател на Фудбалскиот сојуз на Македонија, Ламбе Арнаудов, на Редовното собрание на Сојузот одржано вчера во Банско, уште еднаш ја доби довербата од делегатите и остана во фотелјата.

Сомнително собрание во Банско, незадоволните во "Маракана"

Вест - 04.10.2002

ПОЛИТИКАНСТВО ВО МАКЕДОНСКИОТ ФУДБАЛ И во Бања Банско и во "Маракана" повеќе од еден час се чекаше да се види кој делегат каде е, има ли кворум или нема.- На новинарите во Банско не им е покажан списокот на присутни делегати, во "Маракана" тврдат: "Собр Македонскиот фудбал се подлабоко се заглавува ...

Бараме собрание во рок од 30 дена

Дневник - 04.10.2002

СООПШТЕНИЕ НА ИНИЦИЈАТОРИТЕ ЗА ПРОМЕНИ ВО ФСМ Осудувајќи го начинот на организирање, при што не се почитува Статутот на ФСМ (незапазен рок, покани со телеграми, недоставени материјали навреме), иницијаторите за промени во Сојузот укажуваат на тоа дека Струмица не случајно е избрана како место на ...

Митрески: Собранието во Банско немаше кворум!

Дневник - 04.10.2002

ПО СОБИРОТ НА ДЕЛ ОД ДЕЛЕГАТИТЕ НА ФСМ ВО СКОПЈЕ - На собирот во Скопје беа 35 делегати, но со сигурност знаеме дека најмалку уште 17 не биле во Бања Банско, со што нашата цел ја остваривме - изјави Лазе Митрески, еден од иницијаторите за промени во ФСМ Собранието на Фудбалскиот сојуз на Македонија ...

Арнаудов доби поддршка од 53 делегати

Дневник - 04.10.2002

ФУДБАЛ - СОБРАНИЕ НА ФСМ ВО бања БАНСКО Според најавите, проширен делегатскиот состав, а разрешени се пет члена на УО, на чие место дојдоа Тасев, Јовков, Јанушев, Божиновски и Димитров На работ на кворумот и по чекање од еден и пол час, во хотелот "Цар Самоил", во Банско, се одржа седница на ...

Расцеп во ФСМ

А1 - 03.10.2002

Неполн месец по парламентарните избори и поразот на ВМРО ДПМНЕ, претседателот на Фудбалскиот Сојуз на Македонија Ламбе Арнаудов и неговото раководство - на работ на довербата што ја имаат во највисокиот орган, собранието. И додека Арнаудов во Банско крај Струмица денеска го реконструираше управниот ...

Редовно наместо вонредно собрание за повторно да не ни дојде УЕФА пред порта

Дневник - 03.10.2002

ФУДБАЛ - инициЈаторите на промените пораЧуваат Пучистите тврдат дека нивните приврзаници, кои денеска треба да се соберат во Скопје, ќе бидат повеќе отколку што ќе има на собранието на ФСМ во Банско Нашата цел е денешното вонредно собрание на Фудбалскиот сојуз на Македонија (ФСМ) во Бања Банско да ...

Пучистите ќе се соберат во Скопје за промоција на незадоволството

Дневник - 02.10.2002

ФУДБАЛ - ПАРАЛЕЛНО СО СОБРАНИЕТО НА ФСМ ВО БАНСКО - Луѓето ќе дојдат на ручек во Скопје, ќе се дружат неофицијално и ќе соопштат дека не се за Арнаудов - вели нашиот извор Делегатите кои ќе го игнорираат утрешното редовно Собрание на Фудбалскиот сојуз на Македонија, во време на одржувањето на ...

Македонија во декември на турнеја во САД?

Дневник - 02.10.2002

фсм По закажаниот пријателски меч со Израел, на 20 ноември, Македонија има шанси да замине на декемвриска турнеја во САД, неофицијално дознава "Дневник". Според информациите, наскоро официјални лица од ФСМ ќе разговараат со луѓето што би ја организирале таа турнеја преку Океанот, каде што ...

Во "Маракана" утре паралелен собир на иницијаторите

Утрински - 02.10.2002

Иницијаторите за промени во ФСМ, сигурни во лојалноста на делегатите Емил Китановски Најмалку половина од сe уште актуелните делегати на Собранието на Фудбалскиот сојуз на Македонија, в четврток во 12 часот, ќе имаат заеднички собир или поточно речено ручек во скопската кафеана "Маракана", со што ...

Половина од делегатите ќе го бојкотираат Собранието?

Дневник - 01.10.2002

ФУДБАЛ - ЗАДУТРЕ, НА СЕДНИЦАТА ВО БАЊА БАНСКО Ако не успее овој обид за искажување недоверба кон првиот човек на ФСМ, се планира "пучистите" да ги почнат промените во општинските сојузи, а некои прволигаши да го бојкотираат првенството Постои голема веројатност на задутрешното редовно Собрание да ...

Диме Поповски нов претседател

Утрински - 01.10.2002

Промена на раководството на ОФС Охрид Изминатиот викенд се одржа редовното Собрание на општинскиот фудбалски сојуз на Охрид, на кое Диме Поповски беше избран за претседател на ОФС на овој град. Новиот челник на фудбалската организација на Охрид, ветил подобрување на влошените состојби во фудбалот ...

Турција бара да игра со Македонија од 19.30 часот

Дневник - 01.10.2002

вести од фсм Фудбалскиот сојуз на Турција вчера официјално побара од колегите од Македонскиот фудбалски сојуз (ФСМ) средбата помеѓу двете репрезентации, на 12 октомври, во Скопје, да почне во 19.30 часот, наместо половина час порано, како што од објави ФСМ.

Македонија повторно против Словенија, десет години потоа?

Дневник - 30.09.2002

В ГОДИНА ЕДНА ДЕЦЕНИЈА ОД ПРВИОТ МЕЧ Фудбалскиот сојуз на Македонија (ФСМ) за следната година подготвува прослава на десетгодишнината од приемот на ФСМ во Светската фудбалска федерација, како и една деценија од првиот меѓународен натпревар на самостојна Македонија.