TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расмусен вети дека ќе се стреми кон взаемно разбирање со муслиманските земји

Канал5 - 05.04.2009

Новоизбраниот генерален секретар на Алијансата, данскиот премиер Андерс Фог Расмусен, вети дека под негово раководство организацијата секогаш ќе се стреми кон постигнувањето клима на взаемно разбирање со ...

Рас­му­сен нов шеф на НА­ТО

Вест - 05.04.2009

Данскиот премиер Расмусен важи за политичар кој не избегнува контроверзии КОПЕНХАГЕН, 6 април (ДПА) - Изборот за нов генерален секретар на НАТО алијансата падна на данскиот премиер Андерс Фог Расмусен, ...

Данецот Расмусен нов генерален секретар на НАТО

Нетпрес - 05.04.2009

Данскиот премиер Андерс Фог Расмусен е новиот генерален секретар на НАТО. Тој вчера бил избран од страна на челниците на воената алијанса.

Данскиот министер за финансии ќе биде новиот премиер на Данска

Сител - 05.04.2009

Данскиот министер за финансии Ларс Локе Расмусен ја доби денеска поддршката од коалициските партнери на неговата Либерална партија и тој ќе стане новиот премиер на Данска.

Албанија го слави влегувањето во НАТО

Макфакс - 05.04.2009

Влегувањето на Албанија во НАТО беше проследено со големи прослави синоќа во Тирана, при што сепак не изостана партиската поделба.

Демонстрантите во Стразбур запалија хотел

А1 - 04.04.2009

Најмалку 20 лица се ранети во судир меѓу учесниците во анти-НАТО демонстрациите и полицијата во Стразбур, каде демонстрантите запалија петкатен хотел од ланецот „Ибис“ и други две згради, кои биле во близина.

Ѓорѓиева: Дали НАТО ќе продолжи со воените инструменти да ги решава безбедносните проблеми

А1 - 04.04.2009

НАТО Самитот повод за разговор со универзитетскиот професор Лидија Ѓорѓиева. Таа вели дека овој Самит во многу нешта се разликува од претходните.

Албанците од Македонија го славеа влезот на Албанија во НАТО

А1 - 04.04.2009

На плоштадот „Скендер бег“ во Скопје и во Тетово вечерва се одржаа собири на претежно млади луѓе од албанска националност кои го прославуваа влезот на Албанија во НАТО.

Анти-НАТО протест во Скопје

А1 - 04.04.2009

Под мото „60 години НАТО се доста!“, во Скопје напладне е најавен мировен протест против воената алијанса и против зачленувањето на Македонија во неа.

Шефер: НАТО е поделен по прашањето за Русија

Вест - 04.04.2009

Москва, 3 април - Членките на Северноатлантскиот сојуз имаат многу различни погледи за односите со Русија, од крајна внимателност до подготвеност под итно да се оди напред, истакна денеска генералниот секретар ...

Судири пред самитот на НАТО

Алсат-М - 04.04.2009

Дваесетина демонстранти се уапсени во судири со полицијата утрово на француско-германската граница пред почетокот на самитот на лидерите на 28 членки на НАТО чии домаќини заеднички ќе бидат градовите Стразбур, ...

Албанија и Хрватска за нас станаа Запад

Време - 04.04.2009

Една година по самитот во Букурешт, членството во НАТО за Македонија станува се подалечно. Решение за спорот со името нема ниту на повидок, а без него не можеме да помислиме дека ќе бидеме дел од Алијансата ...

На Македонија местото и е во НАТО

Време - 04.04.2009

Поканата за Македонија во НАТО вчера беше тема на дебата во Собранието на Западноевропската унија, што се одржа во германскиот Бундестаг.

НАТО решава криза на идентитет

Време - 04.04.2009

Северно-атлантската алијанса го одбележува својот јубилеен 60. роденден, со дводневен самит на лидерите, кој за првпат во историја на Алијансата ќе се одржи во две држави, Франција и Германија.

Горчлив пораз

Време - 04.04.2009

Јубилејниот самит на НАТО за Македонија нема да остане во добро сеќавање, слично како и минатогодишниот во Букурешт. На самитот во Стразбур и во Кел, на шеесет години од неговото формирање, НАТО се чини дека ...

Турција против Расмусен за шеф на НАТО

Вест - 04.04.2009

Лидерите на НАТО се очекува да го изберат наследникот на Шефер на Самитот што трае до денеска, а се одржа во Франција и Германија во градовите Стразбур и Баден-Баден ЛОНДОН, 4 април (Ројтерс) - Турскиот ...

Случајот Расмусен го забави официјалното почнување со работа на самитот на НАТО во Стразбур

Канал5 - 04.04.2009

Лидерите на 28-те земји членки на НАТО утринава го разгледуваа проблемот со турското блокирање на номинацијата на данскиот премиер Андерс Фог Расмусен за генерален секертар на НАТО, соопшти извор близок до ...

Евроатлански совет: Македонија да остане на патот кон НАТО

Алсат-М - 04.04.2009

Зачленувањето на Македонија во НАТО треба да остане клучен приоритет, а власта не треба да одолговлекува во овој правец туку со сите сили да работи во насока на решавање на спорот околу името со Грција за ...

Демонстрантите запалија хотел во Стразбур

Алсат-М - 04.04.2009

Учесниците во анти-НАТО протестите запалија денеска во Стразбур хотел и објект на поранешен царински пункт на француско-германската граница, а полицијата употреби солзавец и шок бомби за да го спречи ...

Расмусен нов генерален секретар на НАТО

Алсат-М - 04.04.2009

Данскиот премиер Андер фог Расмунсен денеска едногласно е од лидерите на 28-те земји членки на НАТО во Стразбур е назначен за нов генерал секретар на НАТО, откако и Турција се согласи да му даде поддршка.

Косовците задоволни од влезот на Албанија во НАТО

Алсат-М - 04.04.2009

Граѓаните на Косово сметаат дека по зачленувањето на Албанија во НАТО, регионот е побезбеден од заканите, а настанот се смета подеднакво важен колку и прогласувањето на независноста во 1912 година.

Обама со добредојде за Хрватска и Албанија во НАТО

Алсат-М - 04.04.2009

Од овој момент, Албанија е полноправна членка на најсилната светска воена алијанса. На самитот во Стразбур, американскиот претседател, Барак Обама, им ги врачи копиите од Вашингтонскиот договор на ...

Турција попушти за поставувањето на Андерс Фог Размусен за нов генерален секретар на НАТО

Канал5 - 04.04.2009

Турција попушти за поставувањето на Андерс Фог Размусен за нов генерален секретар на НАТО. Иако на почетокот на вториот ден на самитот на НАТО во Стразбур мали беа изгледите сојузниците да дојдат до согласност ...

НАТО синоќа не постигна договор за новиот генерален секретар

Алсат-М - 04.04.2009

НАТО синоќа не успеја да постигне договор за новиот генерален секретар на Алијансата, откако Турција стави забелешки за кандидатурата на данскиот премиер Андрес Фог Расмунсен, наведоа дипломатски извори.

Протест против НАТО во Скопје

Алсат-М - 04.04.2009

И во Скопје, на плоштадот Македонија денеска се одржаа протести против НАТО и членството на Македонија во Алијансата под мотото „60 години НАТО – доволно е“.

Анти НАТО протест во Скопје

Алсат-М - 04.04.2009

Под мото „60 години НАТО се доста!", за денеска напладне во Скопје е најавен мировен протест против воената алијанса и против зачленувањето на Македонија во неа. Протестот, како што е најавено.

НАТО: Поскоро решавање на проблемот со името

Алсат-М - 04.04.2009

Лидерите на НАТО на јубилејниот Самит разговараа и за Македонија и се заложија за што поскорешно решавање на прашањето за името.

Полицијата со солзавец против анти-нато демонстранти

Телма - 04.04.2009

Полицијата денеска употреби солзавец против стотици противници на НАТО, кои се обидоа да се приближат кон центарот на Стразбур, пред средбата на врвот, и притоа приведе дваесетина од нив, соопштија агенциите.

Непоканувањето на Македонија, неуспех за НАТО

Дневник - 04.04.2009

НАТО без Македонија, која е лулка на европската култура, е нецелосен, изјави Александар Зидшлаг од Центарот за европски бе збедносни студии од Виена, кој истакнува дека во одредени ситуации може да се донесе ...

НАТО синоќа не постигна договор за новиот генерален секретар, во игра останаа двајца кандидати

Канал5 - 04.04.2009

НАТО синоќа не успеја да постигне договор за новиот генерален секретар на Алијансата, откако Турција стави забелешки за кандидатурата на данскиот премиер Андрес Фог Расмунсен, наведоа дипломатски извори.

Заврши самитот на НАТО - данскиот премиер именуван за нов генерален секретар

Телма - 04.04.2009

Данскиот премиер Андерс Фог Расмунсен ќе биде новиот генерален секретар на НАТО, откако Турција ја повлече блокадата за негов избор.

НАТО го слави јубилејот со дури 28 земји

Утрински - 04.04.2009

Од нашиот известувач Стразбур - Со најголем состав од кога и да е досега, со 28 лидери, синоќа во германскиот град Баден Баден започна јубилејниот 60.

Самитот во Стразбур почна со минута молк

Сител - 04.04.2009

Средбата на шефовите на држави и влади на НАТО, почната вчера во Германија, денеска продолжи во Стразбур со минута молк во помен на загинатите во операции на НАТО.

Рен: Турското „не“ за Расмунсен ќе се одрази на евроинтеграцијата

Макфакс - 04.04.2009

Спротивставувањето на Анкара за изборот на данскиот премиер Андерс Фог Расмунсен за нов генерален секретар на НАТО нема да и помогне на Турција во нејзиниот пат кон евроинтеграциите.

Членството во НАТО и натаму приоритет за државата

Сител - 04.04.2009

Зачленувањето во НАТО останува основен приоритет на Македонија зашто тоа не значи само да се биде дел од безбедносна организација, туку претставува, пред се, цивилизациска придобивка, порача денеска ...

НАТО и за Македонија

Алфа - 04.04.2009

Лидерите на НАТО на јубилејниот Самит разговараа и за Македонија и се заложија за што поскорешно решавање на прашањето за името.

НАТО синоќа не постигна договор за новиот генерален секретар

Сител - 04.04.2009

НАТО синоќа не успеја да постигне договор за новиот генерален секретар на Алијансата, откако Турција стави забелешки за кандидатурата на данскиот премиер Андрес Фог Расмунсен, наведоа дипломатски извори.

Расмусен назначен за нов генерален секретар на НАТО

Сител - 04.04.2009

Лидерите на 28-те земји членки на НАТО на денешниот самит во Стразбур едногласно го назначија данскиот премиер Андерс фог Расмусен за нов генерал секретар на НАТО, откако Турција се согласи да му ја даде ...

Расмунсен ќе биде новиот генерален секретар на НАТО

Макфакс - 04.04.2009

Данскиот премиер Андерс Фог Расмунсен ќе биде новиот генерален секретар на НАТО, откако Турција ја повлече блокадата за негов избор.

Анти НАТО протест во Скопје

Макфакс - 04.04.2009

Под мото „60 години НАТО се доста!", за денеска напладне во Скопје е најавен мировен протест против воената алијанса и против зачленувањето на Македонија во неа. Протестот, како што е најавено.

Хрватска како полноправна членка на средбата на врвот на НАТО

Нетпрес - 04.04.2009

Хрватска за прв пат учествува на средбата на врвот на НАТО во Кел и Стразбур како полноправна членка на Алијансата, објавува ХРТ. Официјално средбата започна синоќа со работната вечера во Баден Баден.

НАТО ќе ја чека Македонија да го реши прашањето со името

Макфакс - 04.04.2009

Македонија ќе добие официјална покана за членство во НАТО, веднаш штом ќе биде најдено взаемно прифатливо решение за прашањето за името.

Лидерите на НАТО не успеаа да изберат нов генерален секретар

Алфа - 04.04.2009

Предизвиците со кои се соочува НАТО во Авганистан се главна тема на самитот на Алијансата што се одржува во Франција. Претседателот Барак Обама побара подобро искористување на ресурсите на НАТО во Авганистан, ...

Mирен протест против НАТО

Алфа - 04.04.2009

Со мирен протест на плоштадот Македонија група луѓе од неколку невладини организации протестираа против НАТО и против влегувањето на Македонја во Алијансата.

Турција доби гаранции од Обама

Кирилица - 04.04.2009

Турција ја одобри кандидатурата на данскиот премиер Андерс фог Расмусен за генерален секретар на НАТО, откако доби гаранции од американскиот претседател Барак Обама, дека нејзините барања ќе бидат исполнети, ...

60 –ти роденден на НАТО

Алфа - 04.04.2009

Формирана пред точно 60 години, Северноатлантската воена организација имаше за цел да се спротивстави на Комунистичкиот блок и неговото апокалиптично сценарио за Трета светска војна.

Судири меѓу антинато демонстранти и полицијата во Стразбур

Сител - 04.04.2009

Полицијата денеска употреби солзавец против стотици противници на НАТО, кои се обидоа да се приближат кон центарот на Стразбур, пред средбата на врвот, и притоа приведе дваесетина од нив, соопштија агенциите.

Расмусен е новиот генерален секретар на НАТО

Кирилица - 04.04.2009

Лидерите на 28-те земји членки на НАТО на денешниот самит во Стразбур едногласно го назначија данскиот премиер Андерс фог Расмусен за нов генерал секретар на НАТО, откако Турција се согласи да му ја даде ...

Анти НАТО протест во Скопје

Сител - 04.04.2009

“НАТО мори душманке”, “НАТО расформирај се”, “Не фрлајте пари на оружје”. Со вакви транспаренти и со парола “60 години НАТО се доста!”, група невладини попладнево маршираа низ Скопје.

Антинато демонстрантите запалија хотел во Стразбур

Кирилица - 04.04.2009

Учесниците во анти-НАТО протестите запалија денеска во Стразбур хотел кај некогашниот пограничен пункт на француско-германската граница, а полицијата употреби солзавец и шок бомби за да го спречи насилството ...

Учесниците во анти-нато протестите во Стразбур запалија петкатен хотел

Сител - 04.04.2009

Најмалку 20 лица се ранети во судир меѓу учесниците во анти-НАТО демонстрациите и полицијата во Стразбур, каде демонстрантите запалија петкатен хотел од ланецот „Ибис“ и други две згради, кои биле во близина.

Заврши НАТО самитот во Сразбур

Алфа - 04.04.2009

Македонија ќе добие официјална покана за членство во НАТО, веднаш штом ќе биде најдено взаемно прифатливо решение за прашањето за името.

НАТО - основен приоритет на Македонија

Форум - 04.04.2009

Oсновен приоритет на Македонија останува зачленувањето во НАТО затоа што тоа не значи само да се биде дел од безбедносна организација, туку е, цивилизациска придобивка, порача денеска македонскиот ...

Анти НАТО протест во Скопје

Алфа - 04.04.2009

Под мото „60 години НАТО се доста!", за денеска напладне во Скопје е најавен мировен протест против воената алијанса и против зачленувањето на Македонија во неа. Протестот, како што е најавено.

Анти - НАТО протести во Скопје

Форум - 04.04.2009

Група млади луѓе во Скопје протестираа против НАТО алијансата, во знак на поддршка на анти-НАТО демонстрациите што се одржаа денеска во Стразбур Анти - НАТО протести во Скопје Демонстрантите се приврзаници на ...

НАТО и за Македонија

Макфакс - 04.04.2009

Лидерите на НАТО на јубилејниот Самит разговараа и за Македонија и се заложија за што поскорешно решавање на прашањето за името.

НАТО без договор за нов генерален секретар

Кирилица - 04.04.2009

НАТО не успеа да постигне договор за новиот генерален секретар на Алијансата, откако Турција стави забелешки за кандидатурата на данскиот премиер Андрес Фог Расмунсен, наведоа дипломатски извори -Разговорите ...

Прв пораз за Меркел за изборот на нов генерален секретар на НАТО

Нетпрес - 04.04.2009

Информациите за синоќеншиот недостаток на консензус за кандидатурата на данскиот премиер Андерс Фог Расмусен за нов генерален секретар на НАТО поради спроптивставуавњето на Турција од страна на германскиот ...

Словенија го поздравила влезот на Албанија и Хрватска во НАТО

Нетпрес - 04.04.2009

Словенија го поздравила влезот на Албанија и Хрватска во воената алијанса, пишува словенечката новинска агенција “СТА“. Словенија во НАТО влегла во 2004 година.

Турција останува против номинацијата на Расмусен

Сител - 04.04.2009

Турција денеска уште еднаш јасно порача дека нема да се согласи данскиот премиер Андерс Фог Расмусен да се назначи за генерален секретар на НАТО на денешната средба на врвот, изјави висок турски владин ...

Ниту столче, ниту дискусија за Македонија на самитот на НАТО

Н.Македонија - 04.04.2009

НАТО без Македонија е недовршена приказна и Алијансата не треба да дозволи да биде заложник на интересите на една земја-членка.

Обама: Европа изложена на поголем ризик од терористички напади отколку САД

Н.Македонија - 04.04.2009

Европа е изложена на поголем ризик од терористички напади на Ал каеда отколку САД, порача во Франција американскиот претседател Барак Обама.

Судири меѓу антинато демонстранти и полицијата во Стразбур

Н.Македонија - 04.04.2009

Стразбур, 4 април (МИА) - Полицијата денеска употреби солзавец против стотици противници на НАТО, кои се обидоа да се приближат кон центарот на Стразбур, пред средбата на врвот, и притоа приведе дваесетина од ...

НАТО синоќа не постигна договор за новиот генерален секретар, во игра останаа двајца кандидати

Н.Македонија - 04.04.2009

Баден Баден, 4 април (МИА) - НАТО синоќа не успеја да постигне договор за новиот генерален секретар на Алијансата, откако Турција стави забелешки за кандидатурата на данскиот премиер Андрес Фог Расмунсен, ...

Вашингтон смета дека не е задолжително новиот секретар на НАТО да се избере во Стразбур

Н.Македонија - 04.04.2009

Стразбур, 4 април (МИА) - Вашингтон не гледа некаква „огромна потреба за итност“ спорот за избор на новиот генерален секретар на НАТО да се реши на денешната средба на врвот, изјави американски претставник.

Поранешни министри за одбрана: Итен влез во НАТО

А1 - 03.04.2009

По разочарувањето во Букурешт, Македонија не е ниту поканета на самитот на НАТО во Стразбур и Кел. Иако им честитаат на Албанија и Хрватска на приемот, поранешните министри за одбрана кои во изминативе години ...

„Консензус за политички прашања“

BBC - 03.04.2009

Доктор Чарлс Бери е експерт за реформи во НАТО во американскиот Национален одбранбен универзитет. Во својата кариера работел на оперативни истражувања на Балканот, особено во Босна.

„Роденденски“ самит на НАТО

А1 - 03.04.2009

Во германското монденско одморалиште Баден-Баден, под исклучително зајакнати мерки за безбедност денеска почнува „роденденскиот“ самит на НАТО, на кој ќе се одбележи 60 годишнината од постоењето на Алијансата.

Анти-НАТО демонстрации во Стразбур, 300 уапсени

А1 - 03.04.2009

Француската полиција уапсила 300 луѓе по синоќешните судири меѓу демонстрантите и органите на редот во Стразбур пред почетокот на дводневната средба на врвот на НАТО.

Лидерите се селат на самит на НАТО

BBC - 03.04.2009

По завршувањето на самиот на Групата 20 во Лондон, на кој бараа излез од светската економска криза, дел од лидерите заминуваат на нова средба на врвот.

Почнува „роденденскиот“ самит на НАТО

Канал5 - 03.04.2009

Во германското монденско одморалиште Баден-Баден, под исклучителнмо зајакнати мерки за безбедност денеска почнува „роденденскиот“ самит на НАТО, на кој ќе се одбележи 60 годишнината од постоењето на Алијансата.

Данскиот премиер Расмусен се кандидираше за генерален секретар на НАТО

Вест - 03.04.2009

Брисел, 3 април - Данскиот премиер Андерс вог Расмусен на средба со амбасадорите на земјите-членки на НАТО официјално ја објави својата кандидатура за функцијата генерален секретар на Алијансата.

Голем ден за НАТО Алијансата

Канал5 - 03.04.2009

Голем ден за НАТО Алијансата, големи одлуки и исклучително големо обезбедување во пресрет на самитот кој го одбележува 60-от роденден на северноатлантскиот воен сојуз.

Почна самитот на НАТО

Алсат-М - 03.04.2009

Пред самитот преполн со симболики, се почна со враќањето на Франција во воената команда на Алијансата, по 43 години отсуство. Тоа беше одбележано со пристигнувањето на американскиот претседател Барак Обама во ...

Роденденски самит на НАТО

Вест - 03.04.2009

Берлин, 3 април - Во германското монденско одморалиште Баден-Баден, под исклучително зајакнати мерки за безбедност денеска почнува роденденскиот самит на НАТО, на кој ќе се одбележи 60 годишнината од ...

Почнува „роденденскиот“ самит на НАТО

Алсат-М - 03.04.2009

Во германското монденско одморалиште Баден-Баден, под исклучителнмо зајакнати мерки за безбедност денеска почнува „роденденскиот“ самит на НАТО, на кој ќе се одбележи 60 годишнината од постоењето на Алијансата.

Во Стразбур уапсени околу 200 демонстранти

Канал5 - 03.04.2009

Приближно 200 луѓе се уапсени на демонстрациите во Стразбур. Француската полиција употреби и солзавец и гумени куршуми во обид да ги растера демонстрантите пред одржувањето на самитот на НАТО.

САД ја очекуваат Македонија во НАТО

Утрински - 03.04.2009

Вашингтон - САД очекуваат Македонија да стане членка на НАТО по решението на спорот за името со Грција. Заменик-државниот секретар на САД, Џејмс Стајнберг, ова го порача на завчерашната церемонија во Вашингтон ...

Светот е променет, НАТО ја менува својата мисија

Утрински - 03.04.2009

Од нашиот дописник Брисел - Што е НАТО? Околу 4.000 бирократи и неколку „авакси“!, тврдеше деновиве без влакно на јазикот рускиот амбасадор Димитриј Рогозин во Брисел.

Данскиот премиер Расмусен официјално се кандидираше за функцијата генерален секретар на НАТО

Канал5 - 03.04.2009

Данскиот премиер Андерс вог Расмусен на средба со амбасадорите на земјите-членки на НАТО официјално ја објави својата кандидатура за функцијата генерален секретар на Алијансата.

Роденденско одбележување со НАТО самит

Телма - 03.04.2009

Лидерите на членките на НАТО ќе се соберат денеска на дводневен самит, кој за прв пат се одржува во две земји и на кој Алијансата прославува 60 години од формирањето.

Во Стразбур уапсени околу 200 анти-НАТО демонстранти

Алсат-М - 03.04.2009

Приближно 200 луѓе се уапсени на демонстрациите во Стразбур Француската полиција употреби и солзавец и гумени куршуми во обид да ги растера демонстрантите пред одржувањето на самитот на НАТО.

НАТО слави јубилеј

Време - 03.04.2009

Германија и Франција денеска се домаќини на големата „забава“ на која ќе биде прославен 60. роденден на Северноатлантската алијанса.

Анти-НАТО самит во Стразбур

Форум - 03.04.2009

Противниците на НАТО денеска почнле „самит“ во јужниот дел на Стразбур, неколку часа пред вечерашното отворање на средбата на врвот на Алијансата, што ќе се спроведе во Стразбур, Баден Баден и Келн, пренесува ...

Започна јубилејниот самит на НАТО

Макфакс - 03.04.2009

Самитот на НАТО, на кој Алијансата одбележува 60 години од формирањето, започна вечерва во германското монденско одморалиште Баден Баден.

Турција ќе се спротистави на кандидатурата на Расмусен за Генерален секретар на НАТО

Нетпрес - 03.04.2009

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјавил дека ќе се спротистави на кандидатурата на данскиот премиер Андерс Фог Расмусен, за функцијата Генерален секретар на НАТО, објави новинската агенција “Франс ...

Почна самитот на НАТО во Баден Баден

Сител - 03.04.2009

Во германскиот град Баден Баден почна љубилејната средба на НАТО, на која Алијансата ја одбележува својата 60-годишнина, пренесе ИТАР-ТАСС.

НАТО без Македонија е нецелосен

Кирилица - 03.04.2009

На Собранието на Западноевропската унија што се одржа во германскиот Бундестаг се дебатираше дали 60-годишниот јубилеј на НАТО со две нови членки Хрватска и Албанија, но без Македонија, е навистина успешна ...

Пропуштеното членство не е неуспех само за Македонија, туку и за Алијансата

Сител - 03.04.2009

Непоканувањето на Македонија, заедно со Хрватска и Албанија, не е неуспех само на земјата туку и на НАТО, оценија учесниците на колоквиумот на Собранието на Западноевропската унија што се одржа во германскиот ...

Самит на НАТО - на агенда и Балканот

Макфакс - 03.04.2009

Лидерите на членките на НАТО ќе се соберат денеска на дводневен самит, кој за прв пат се одржува во две земји и на кој Алијансата прославува 60 години од формирањето.

Расмусен е официјален кандидат за генерален секретар на НАТО

Кирилица - 03.04.2009

На средба со амбасадорите на земјите-членки на НАТОм данскиот премиер Андерс вог Расмусен официјално ја објави својата кандидатура за функцијата генерален секретар на Алијансата Расмусен со месеци истакнуваше ...

Самит на НАТО - на агенда и Балканот

МРТ - 03.04.2009

Лидерите на членките на НАТО ќе се соберат денеска на дводневен самит, кој за прв пат се одржува во две земји и на кој Алијансата прославува 60 години од формирањето.

НАТО го слави 60 роденден

Кирилица - 03.04.2009

Под исклучително зајакнати безбедносни мерки денес ќе се одбележат 60 години од постоењето на алијансата Самитот, на кој ќе учествуваат лидерите на 28-те земји-членки, меѓу кои и двете новопримени, Хрватска и ...

САД бараат темелни реформи на НАТО

Форум - 03.04.2009

Кратко пред почетокот на јубилејниот самит на НАТО, владата на САД побара целосно преструктуирање на Алијансата. Советникот за безбедносни прашања, Џејмс Џоунс, истакна дека на НАТО му се потребни темелни ...

Почнува „роденденскиот“ самит на НАТО

Сител - 03.04.2009

Во германското монденско одморалиште Баден-Баден, под исклучителнмо зајакнати мерки за безбедност денеска почнува „роденденскиот“ самит на НАТО, на кој се одбележува 60 годишнината од постоењето на Алијансата.

Анти-НАТО демонстрации во Стразбур

Кирилица - 03.04.2009

Неколку стотини анти-НАТО демонстранти во францускиот град Стразбур се судрија со полицијата Полицијата употреби солзавец против маскираните момчиња за да ги истурка назад до нивниот камп надвор од градот, ...

ВИДЕО: Старзбур: уапсени стотици противници на НАТО

Нетпрес - 03.04.2009

Полицијата на Франција вчера уапсила стотици луѓе на демонстрациите во очи на самиот на НАТО во Стразбур. На демонстрациите полицијата употребила солзавец за да ги спречи протестантите собрани во јужниот дел ...

Околу 300 уапсени демонстранти пред самитот на НАТО

Макфакс - 03.04.2009

Француската полиција уапсила 300 луѓе по синоќешните судири меѓу демонстрантите и органите на редот во Стразбур пред почетокот на дводневната средба на врвот на НАТО.

Почнува 60-от самит на НАТО

Алфа - 03.04.2009

Во германското монденско одморалиште Баден-Баден, под исклучителнмо зајакнати мерки за безбедност денеска почнува „роденденскиот“ самит на НАТО, на кој ќе се одбележи 60 годишнината од постоењето на Алијансата.

300 уапсени демонстранти пред самитот на НАТО

Алфа - 03.04.2009

Француската полиција уапсила 300 луѓе по синоќешните судири меѓу демонстрантите и органите на редот во Стразбур пред почетокот на дводневната средба на врвот на НАТО.

ВИДЕО: Солзавец и гумени куршуми на анти НАТО протестите во Стразбур

Нетпрес - 03.04.2009

Француската полиција во Стразбур, се судрила со стотици демонстранти вчеравечер, кои протестирале против одржувањето на Самитот на НАТО.

Шефер: НАТО поделен околу Русија

Макфакс - 03.04.2009

Членките на НАТО многу се поделени околу темите поврзани со Русија, што ги комплицира нивните односи со Москва. Ова за денешното издание на рускиот весник „Назависимаја Газета“ го посочува главниот секретар на ...

Неизвесност околу изборот на новиот Генерален секретар на НАТО

Нетпрес - 03.04.2009

Откако днаскиот премиер, Андерс Фог Расмусен, официјално соопшти дека е кандидат за функцијата Генерален секретар на НАТО (досега тоа го направи само Соломон Паси), турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, ја ...

Ердоган против кандидатурата на Расмусен

Макфакс - 03.04.2009

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави во Лондон, дека тој лично е против кандидатурата на данскиот колега Андерс Фог Расмусен за генерален секретар на НАТО „Јас лично сум против..

Ердоган е против Расмусен како генерален секретар на НАТО

Кирилица - 03.04.2009

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган лично е против кандидатурата на данскиот премиер Андерс фог Расмусен за генерален секретар на НАТО - Јас сум лично против тоа.

Обама – сакаме силни европски сојузници

Макфакс - 03.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека сака Европа да има „засилен воен капацитет'. „Ние сакаме силни сојузници. Сакаме да ја видиме Европа со засилен воен капацитет.

Околу 300 уапсени демонстранти пред самитот на НАТО

МРТ - 03.04.2009

Француската полиција уапсила 300 луѓе по синоќешните судири меѓу демонстрантите и органите на редот во Стразбур пред почетокот на дводневната средба на врвот на НАТО.

Данскиот премиер Расмусен официјално се кандидираше за функцијата генерален секретар на НАТО

Сител - 03.04.2009

Данскиот премиер Андерс вог Расмусен на средба со амбасадорите на земјите-членки на НАТО официјално ја објави својата кандидатура за функцијата генерален секретар на Алијансата.

Во Стразбур уапсени околу 200 демонстранти

Сител - 03.04.2009

Приближно 200 луѓе се уапсени на демонстрациите во Стразбур. Француската полиција употреби и солзавец и гумени куршуми во обид да ги растера демонстрантите пред одржувањето на самитот на НАТО.

Пропуштеното членство на Македонија е неуспех за ЕУ и НАТО

Вечер Прес - 03.04.2009

На средба експерти и директно вклучени лица во структурите на меѓународните организации непосредно пред самитот, непоканувањето на Македонија, заедно со Хрватска и Албанија, е оценето како неуспех на НАТО ...

Почнува „роденденскиот“ самит на НАТО

Н.Македонија - 03.04.2009

Берлин, 3 април (МИА) - Во германското монденско одморалиште Баден-Баден, под исклучителнмо зајакнати мерки за безбедност денеска почнува „роденденскиот“ самит на НАТО, на кој ќе се одбележи 60 годишнината од ...

Данскиот премиер Расмусен официјално се кандидираше за функцијата генерален секретар на НАТО

Н.Македонија - 03.04.2009

Брисел, 3 април (МИА) - Данскиот премиер Андерс вог Расмусен на средба со амбасадорите на земјите-членки на НАТО официјално ја објави својата кандидатура за функцијата генерален секретар на Алијансата.

Планетарниот полицаец сака да биде светски дипломат

Н.Македонија - 03.04.2009

Зошто и 20 години по падот на Берлинскиот ѕид живеењето во мир не е нешто само по себе разбирливо? Дали на 60-от роденден Алијансата е подготвена да го отфрли имиџот на меѓународен полицаец и да се ...

Турција ќе се спротистави на кандидатурата на Расмусен за Генереален секретар на НАТО

Н.Македонија - 03.04.2009

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјавил дека ќе се спротистави на кандидатурата на данскиот премиер Андерс Фог Расмусен, за функцијата Генерален секретар на НАТО, објави новинската агенција “Франс ...

Дебата за НАТО на СЗЕУ: Пропуштеното членство не е неуспех само за Македонија, туку и за Алијансата

Н.Македонија - 03.04.2009

Берлин, 3 април (МИА) - Непоканувањето на Македонија, заедно со Хрватска и Албанија, не е неуспех само на земјата туку и на НАТО, оценија учесниците на колоквиумот на Собранието на Западноевропската унија што ...

Расмусен можен нов секретар на НАТО

А1 - 02.04.2009

Нов стратегиски концепт за седмата деценија и нов генерален секретар - се две клучни работи на кои земјите членки на НАТО треба да донесат одлука на самитот во Стразбур и Кел што започнува утре.

Хрватска и Албанија станаа членки на НАТО

А1 - 02.04.2009

Албанија и Хрватска денеска станаа полноправни членки на НАТО на церемонија во Вашингтон во присуство на нивните амбасадори во САД.

Милошоски:Влегувањето на Хрватска и Албанија во НАТО нема да не депримира

Алсат-М - 02.04.2009

Македонија ќе продолжи со сите сили и напори што побрзо да стане дел од НАТО. Влезот на Албанија и Хрватска во НАТО нема да делува депримирички за земјава, изјави денеска во Охрид министерот за надворешни ...

Милошоски: Македонија со посветеност и конструктивен пристап ќе работи на зачленувањето во НАТО

Канал5 - 02.04.2009

Македонија со труд, посветеност и конструктивен пристап ќе продолжи со целосна посветеност да работи на зачленувањето во НАТО, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, без оглед што државна ...

Албанија и Хрватска станаа членки на НАТО - САД ја чека Македонија

Телма - 02.04.2009

Албанија и Хрватска и официјално станаа полноправни членки на НАТО. Двете балкански држави ги предадоа ратификационите документи во американскиот Стејт департмент.

НАТО не го менува начинот на гласање за прием

Дневник - 02.04.2009

Можеме да потврдиме дека консензусот останува начин на одлучување при приемот на нови земји, велат во седиштето на алијансата во Брисел НАТО не размислувал ниту ќе размислува за промена на процесот на ...

НАТО-проширувањето забавува по Хрватска и Албанија?

Утрински - 02.04.2009

Брисел - Постојаното проширување на НАТО кон исток по студената војна ќе запре по приемот на Хрватска и на Албанија на самитот в петок, рекоа дипломати, објаснувајќи го тоа со настојувањето да се поправат ...

Канада ја поддржува Македонија за НАТО

Утрински - 02.04.2009

Отава - Канада и натаму ги поддржува напорите на Македонија за членство во НАТО, изјави Димитри Соудас, портпарол на канадскиот премиер Стивен Харпер, на средбата со новинарите во Отава пред претстојниот ...

Македонија ќе се изначека да влезе во НАТО

Вест - 02.04.2009

"Од Самитот во Букурешт ништо не е поместено напред", изјавил за Ројтерс неименуван НАТО дипломат кој не го криел уморот на НАТО од македонско-грчкиот спор за името и кој рекол дека тој проблем е сe пониско на ...

Канада не сака во НАТО

Време - 02.04.2009

Канада и натаму ги поддржува напорите на Македонија за членство во НАТО, изјави Димитри Соудас, портпаролот на канадскиот премиер Стивен Харпер, на средбата со новинарите во „Отава“ пред претстојниот јубилеен ...

САД ја очекуваат Македонија во НАТО

Алсат-М - 02.04.2009

САД очекуваат Македонија да стане членка на НАТО, по решението на спорот за името со Грција. Заменикот државен секретар на САД, Џејмс Стајнберг ова го порача на вчерашната церемонија во Вашингтон по повод ...

Милошоски: Македонија ќе го добие заслуженото место во НАТО

Кирилица - 02.04.2009

Граѓаните на Република Македонија се свесни за тоа кој го попречи поканувањето за членство во НАТО, но тоа не влијае демотивирачки ниту на граѓаните, ниту на институциите истакна министерот за надворешни ...

Албанија и Хрватска станаа членки на НАТО

МРТ - 02.04.2009

Албанија и Хрватска денеска и официјално станаа полноправни членки на НАТО. Двете балкански држави попладнево по средноевропско време ги предадоа ратификационите документи во американскиот Стејт департмент.

„Роденденски“ Самит на НАТО

Сител - 02.04.2009

Во германското монденско одморалиште Баден-Баден, под исклучителнмо зајакнати мерки за безбедност утре почнува „роденденскиот“ Самит на НАТО, на кој ќе се одбележи 60 годишнината од постоењето на Алијансата.

Хрватите ќе протестираат против НАТО

Нетпрес - 02.04.2009

Протест против присоединувањето на Хрватска во НАТО ќе се спроведе во сабота во Загреб и во Задар, од 13 часот, под мотото “НАТО – 60 години - доста!“, објави “Јутарњи лист“.

Хрватска 28-та членка на НАТО

Нетпрес - 02.04.2009

Хрватскиот амбасадор во САД, Колинда Грабар Китаровиќ, ги поднесе ратификационите документи за присоединување на државата кон НАТО во Стејт департментот на САД, со што Хрватска стана 28-та членка на ...

Хрватска и Албанија од денеска членки на НАТО

Алфа - 02.04.2009

Хрватска и Албанија денеска станаа полноправни членки на НАТО Алијанската. Заменик американскиот државен секретар Џејмс Стејнберг на свеченоста одржана по тој повод ги прифати документите за пристапување на ...

Хрватска и Албанија од денеска во НАТО

Форум - 02.04.2009

Со свеченото полагање на ратификационите документи на Хрватска и Албанија во Стејт департментот, двете држави од денеска стануваат полноправни членки на НАТО.

Извесно е дека Македонија ќе биде спомената во коминикето на Самитот на НАТО

Алфа - 02.04.2009

Извесно е дека Македонија ќе биде спомената во завршното коминике на Самитот на НАТО кој утре почнува во Стразбур и во Кил. Прашањето е каква формулација ќе биде употребена.

Албанија и Хрватска - членки на НАТО

Вечер Прес - 02.04.2009

Албанија и Хрватска од завчера попладне се полноправни членки на НАТО, чија официјална промоција ќе биде на самитот на Алијансата, кој денеска и утре се одржува во Стразбур и Кел.

НАТО полни 60 години

Вечер Прес - 02.04.2009

Во германското монденско одморалиште Баден-Баден, под исклучително зајакнати мерки за безбедност денеска почнува "роденденскиот" Самит на НАТО, на кој ќе се одбележи 60-годишнината од постоењето на Алијансата, ...

Груевски: Грција непринципиелно го бојкотира нашето членство во НАТО и во ЕУ

Н.Македонија - 02.04.2009

Разочарани сме што Македонија нема да стане дел од НАТО заедно со Хрватска и Албанија на јубилејниот самит, иако ги исполни сите услови за членство, вели премиерот Никола Груевски во колумната за денешното ...

Милошоски: Со труд, посветеност и конструктивен пристап Македонија ќе го добие место во НАТО

Н.Македонија - 02.04.2009

Охрид, 2 април (МИА) – Република Македонија ќе продолжи со целосна посветеност да работи на зачленувањето во Северноатлантската алијанса, истакна денеска во Охрид министерот за надворешни работи Антонио ...

Албанија и Хрватска официјално во НАТО

Н.Македонија - 02.04.2009

Албанија и Хрватска вчера официјално станаа 27-та и 28-та полноправна членка на најголемиот воен сојуз во светот, НАТО, откако амбасадорите на двете земји ги депонираа ратификациските документи до владата на ...

НАТО ги прими Хрватска и Албанија

BBC - 01.04.2009

Албанија и Хрватска и официјално станаа најновите членки на НАТО. Тие се вклучија на церемонија чиј домаќин беше американскиот Стејт департмент во Вашингтон при што двете земји ги претставија документите за ...

Груевски: Грција да престане со блокирање

А1 - 01.04.2009

„Хрватска и Албанија на претстојниот јубилеен самит на НАТО ќе станат дел од Алијансата. Се радуваме заради тоа, но сме разочарни што и Македонија нема да биде со нив, иако ги исполни сите услови за членство“, ...

Судир на француската полиција со противниците на НАТО

Канал5 - 01.04.2009

Во „населбата анти-НАТО“ лоцирана јужно од Стразбур синоќа се судрија француската полиција и противниците на Северноатлантската алијанса.

Албанија и Хрватска подготвени за во НАТО

Дневник - 01.04.2009

Албанија и Хрватска веќе се подготвени за членство во НАТО, изјави портпаролот на американскиот Стејт департмент Гордон Дугад.

Албанија и Хрватска се во НАТО

Алсат-М - 01.04.2009

Албанија и Хрватска попладнево и официјално станаа членки на НАТО. Нивни претставници во Вашингтон ги потпишаа документите за влез во Алијансата, соопштуваат светските медиуми.

Груевски за „Ди Велт“: Грција неприниципиелно ја блокира Македонија за НАТО и ЕУ

Алсат-М - 01.04.2009

Хрватска и Албанија на претстојниот јубилеен самит на НАТО ќе станат дел од Алијансата. Се радуваме заради тоа, но сме разочарни што и Македонија нема да биде со нив иако ги исполни сите услови за членство, ...

Хрватска и Албанија од денеска и официјално се полноправни членки на НАТО

Канал5 - 01.04.2009

Хрватска и Албанија денеска и официјално станаа членки на НАТО- Македонија не е меѓу нив- иако ги исполни сите критериуми за членство, поради грчката вето во Букурешт.

Хрватска и Албанија и официјално влегоа во НАТО

Сител - 01.04.2009

Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер ги поздрави Албанија и Хрватска за нивното денешно официјално присоединување кон Алијансата, кое го нарече „историско постигнување“, пренесоа светските агенции.

Судир на француската полиција со противниците на НАТО

Алфа - 01.04.2009

Во „населбата анти-НАТО“ лоцирана јужно од Стразбур синоќа се судрија француската полиција и противниците на Северноатлантската алијанса.

Хрватска и Албанија од денеска членки на НАТО

МРТ - 01.04.2009

Полагање на ратификационите инструменти на Хрватска и Албанија во Стејт департментот, со што овие држави ќе станат полноправни членки на НАТО, ќе се одржи денеска.

Груевски за „Ди Велт“: Грција неприниципиелно ја блокира Македонија за НАТО и ЕУ

Алфа - 01.04.2009

Хрватска и Албанија на претстојниот јубилеен самит на НАТО ќе станат дел од Алијансата. Се радуваме заради тоа, но сме разочарни што и Македонија нема да биде со нив, иако ги исполни сите услови за членство, ...

Хрватска и Албанија од денеска членки на НАТО

Макфакс - 01.04.2009

Полагање на ратификационите инструменти на Хрватска и Албанија во Стејт департментот, со што овие држави ќе станат полноправни членки на НАТО, ќе се одржи денеска.

Канада - Останува поддршката за Македонија во НАТО

Макфакс - 01.04.2009

Канада се уште ги поддржува напорите на Македонија да се приклучи на Северноатлантската алијанса, рече Димитри Соудас, портпарол на премиерот на Канада, Стивен Харпер.

Груевски: Грција неприниципиелно ја блокира Македонија за НАТО и ЕУ

Кирилица - 01.04.2009

Хрватска и Албанија на претстојниот јубилеен самит на НАТО ќе станат дел од Алијансата. Се радуваме заради тоа, но сме разочарни што и Македонија нема да биде со нив, иако ги исполни сите услови за членство, ...

НАТО проширувањето забавува по Хрватска и Албанија

Макфакс - 01.04.2009

Постојаното проширување на НАТО кон исток, по Студената војна ќе запре по приемот на Хрватска и Албанија на самитот в петок, рекоа дипломати објаснувајќи го тоа со настојувањето да се поправат односите со ...

Судир на француската полиција со противниците на НАТО

Сител - 01.04.2009

Во „населбата анти-НАТО“ лоцирана јужно од Стразбур синоќа се судрија француската полиција и противниците на Северноатлантската алијанса.

Албанија и Хрватска станаа членки на НАТО

Макфакс - 01.04.2009

Албанија и Хрватска денеска и официјално станаа полноправни членки на НАТО. Двете балкански држави попладнево по средноевропско време ги предадоа ратификационите документи во американскиот Стејт департмент.

Судир на француската полиција со противниците на НАТО

Кирилица - 01.04.2009

Во „населбата анти-НАТО“ лоцирана јужно од Стразбур синоќа се судрија француската полиција и противниците на Северноатлантската алијанса Претставници на анти-НАТО организациите изјавија дека полицијата ...

Канада ја поддржува Македонија за НАТО

Кирилица - 01.04.2009

Канада и натаму ги поддржува напорите на Македонија за членство во НАТО, изјави Димитри Соудас, портпарол на канадскиот премиер Стивен Харпер на средбата со новинарите во Отава пред претстојниот јубилеен Самит ...

Членарината за НАТО е 3.030.000 евра!

Вечер Прес - 01.04.2009

Хрватска, која деновиве влегува по постојано членство на Алијансата, на име на трошоци за членство во НАТО, секоја година ќе мора да плаќа по 3.030.000 евра.

Судир на француската полиција со противниците на НАТО

Вечер Прес - 01.04.2009

Во "населбата анти-НАТО" лоцирана јужно од Стразбур синоќа се судрија француската полиција и противниците на Северноатлантската алијанса.

Грција непринципиелно ја блокира Македонија за НАТО и ЕУ

Вечер Прес - 01.04.2009

Хрватска и Албанија на претстојниот јубилеен самит на НАТО ќе станат дел од Алијансата. Се радуваме заради тоа, но сме разочарни што и Македонија нема да биде со нив, иако ги исполни сите услови за членство, ...

Позитивна Македонија vs негативна Грција

Вечер Прес - 01.04.2009

Грција пред точно една година стави вето на влезот на земјава во НАТО. Утре и задутре ќе се оддржи самит на Алијансата во Стразбур и Келн.

Судир на француската полиција со противниците на НАТО

Н.Македонија - 01.04.2009

Стразбур, 1 април (МИА) - Во „населбата анти-НАТО“ лоцирана јужно од Стразбур синоќа се судрија француската полиција и противниците на Северноатлантската алијанса.

Канада и натаму ја поддржува Македонија за НАТО

Н.Македонија - 01.04.2009

Отава, 1 април (МИА) - Канада и натаму ги поддржува напорите на Македонија за членство во НАТО, изјави Димитри Соудас, портпарол на канадскиот премиер Стивен Харпер на средбата со новинарите во Отава пред ...

Груевски за „Ди Велт“: Грција неприниципиелно ја блокира Македонија за НАТО и ЕУ

Н.Македонија - 01.04.2009

Скопје, 1 април (МИА) - Хрватска и Албанија на претстојниот јубилеен самит на НАТО ќе станат дел од Алијансата. Се радуваме заради тоа, но сме разочарни што и Македонија нема да биде со нив, иако ги исполни ...

Македонија нема да биде заборавена на самитот на НАТО

Утрински - 31.03.2009

Од нашиот дописник Брисел - Македонија ќе ја нема на самитот на НАТО неделава, но нема да биде сосема заборавена, па и повеќе од тоа, ќе добие охрабрување да не се обесхрабрува, бидејќи земјите-членки не ...

Красниќи: Влезот на Албанија во НАТО добар за стабилноста

Алсат-М - 31.03.2009

Претседателот на косовското собрание Јакуп Красниќи го поздрави претстојното зачленување на Албанија во НАТО. Оценува дека тоа ќе создаде стабилност за целиот регион, а ќе придобие и самото Косово.

Шефер: Нема скоро повлекување од Авганистан

Вест - 31.03.2009

Брисел, 31 март - Меѓународните сили не треба да очекуваат скоро повлекување од Авганистан, изјави денеска во Брисел генералниот секретар на Алијансата Јап де Хоп Шефер.

Албанија и Хрватска подготвени за членство во НАТО

Кирилица - 31.03.2009

Гордон Дугад портпаролот на американскиот Стејт департмент изјави дека Албанија и Хрватска веќе се подготвени да се присоединат кон НАТО Изјавата беше дадена откако Словенија во Стејт департментот депонирала ...

Македонија: по кој пат до НАТО?

BBC - 30.03.2009

Како една од главните теми во претседателските избори во Македонија се наметнуваат евро-атланските интеграции. Двајцата кандидати нудат покус пат до НАТО, едниот преку брзи преговори со Грција, а другиот со ...

Стразбур се претвора во тврдина за самитот на НАТО

Утрински - 30.03.2009

СТРАЗБУР - Стразбур ги затвора училиштата, распоредува 15.000 војници и полицајци, па дури и ги затвора отворите на одводните канали во рамките на подготовките на градот да биде домаќин на самитот на НАТО на ...

Двоумењето на Турција околу кандидатурата на данскиот премиер Расмусен за шеф на НАТО попушта

Канал5 - 30.03.2009

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган и претседателот Абдула Ѓул испраќаат различни сигнали околу официјалниот став на Турција во однос на признавањето на кандидатурата на данскиот премиер Андерс фог Расмусен за ...

Една година подоцна, НАТО е подалеку отколку во Букурешт

Утрински - 30.03.2009

Една година по самитот на НАТО во Букурешт, Алијансата, се чини, станува се' пооддалечена за Македонија. Отсуството на нашата земја од самитот што ќе се одржи неделава во Франција и во Германија посредно го ...

Шефер: НАТО има потреба од големи донатори за Авганистан

Кирилица - 30.03.2009

НАТО има потреба од две милијарди долари годишно од меѓународната заедница за авганистанските сили за безбедност, објави Фајненшал тајмс цитирајќи го генералниот секретар на Алијансата Јап де Хоп Шефер Во ...

Попушта двоумењето на Турција околу кандидатурата на Расмусен за шеф на НАТО

Кирилица - 30.03.2009

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган и претседателот Абдула Ѓул испраќаат различни сигнали околу официјалниот став на Турција во однос на признавањето на кандидатурата на данскиот премиер Андерс фог Расмусен за ...

Шефер: Нема скоро повлекување од Авганистан

Макфакс - 30.03.2009

Меѓународните сили не треба да очекуваат скоро повлекување од Авганистан, изјави денеска во Брисел генералниот секретар на Алијансата Јап де Хоп Шефер.

Турција попушта за кандидатурата на данскиот премиер Расмусен за шеф на НАТО

Алфа - 30.03.2009

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган и претседателот Абдула Ѓул испраќаат различни сигнали околу официјалниот став на Турција во однос на признавањето на кандидатурата на данскиот премиер Андерс фог Расмусен за ...