TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мушарав забрани две исламистички организации

А1 - 12.01.2002

Пакистанскиот претседател, Первез Мушараф забрани две милитантни групи, кои беа обвинети од страна на Индија дека го извршиле нападот врз парламентот во Њу Делхи во средината на декември. „Освен тоа, ќе бидат забранети и една шиитска и една сунитска муслиманска група“, рече Мушараф во обраќањето до ...

Индија се спрема за војна, Пакистан ги смирува кашмирските бунтовници

Вест - 12.01.2002

Пакистански војници на готовс на границата со Индија ЊУ ДЕЛХИ/ ИСЛАМАБАД, 12 јануари (Ројтерс) - Индија вчера остро го предупреди Пакистан дека е подготвена за војна предизвикувајќи се поголеми тензии пред најавата на Исламабад дека би можеле да почнат нови дипломатски преговори.

Индиската војска има резерва за 45 дена војување

Утрински - 12.01.2002

Додека Индија и Пакистан натрупуваат илјадници војници и опрема на границата ЊУ ДЕЛХИ - Индиски врховен воен командант, генералот С. Падманабан, вчера изјави дека ситуацијата на границата со Пакистан, каде што и двете земји натрупаа илјадници војници и опрема е сериозна, додавајќи дека во Пакистан ...

Индија се заканува дека ќе го уништи Пакистан во нуклеарна војна

Дневник - 12.01.2002

ЈУЖНА АЗИЈА ЗОВРИВА Индиски генерал оцени дека пакистанската армија има гориво за само еден месец војна Началникот на Генералштабот на индиската армија вчера изјави дека односите меѓу Индија и Пакистан се вжештуваат и оти двете земји се приближуваат кон отворена конвенционална или нуклеарна војна, ...

Индиската армија на работ на војна со Пакистан

А1 - 11.01.2002

Индиската армија се наоѓа на работ на војна со Пакистан, а притоа не се исклучуаат ниту противнуклерани удари, доколку и самата Индија биде нападната со вакво оружје. „Состојбата е сериозна, а во кашмирскиот регион се развива состојба слична на војна“, изјави армискиот генерал, Падманабан во Њу ...

Индија очекува акција од Мушараф

Утрински - 11.01.2002

Додека траат престрелките меѓу индиските и пакистанските сили во Кашмир Мушараф е под силен меѓународен притисок ИСЛАМАБАД - Пакистан не му придаде големо значење на очекуваниот говор на претседателот Первез Мушараф, додека Индија соопшти дека тој с? уште не направил доволно за да го намали спорот ...

Индија го критикува ставот на САД за кашмирскиот конфликт

А1 - 10.01.2002

„Индиската влада очекуваше повеќе од светската алијанса против тероризмот“, изјави индискиот министер за одбрана, Џорџ Фернандез, критикувајќи го ставот на САД во кашмирскиот конфликт. Во кругови на американската влада се нагласува дека од Индија се очекува противуслуга за напорите на Пакистан да ...

Kина не сака да биде посредник меѓу Индија и Пакистан

А1 - 09.01.2002

„Кина нема намера да игра улога на посредник во несогласувањата кои постојат меѓу Индија и Пакистан“, изјави претставник на министерството за надворешни работи во Пекинг. Според истиот извор, Кина може само да се обиде да ги убеди двете земји да ги намалат напнатостите, а отворените прашања можат ...

Во бунтовничкиот напад загинаа тројца

Утрински - 09.01.2002

Исламски милитанти нападнаа индиски воен камп во Кашмир СРИНАГАР - Двајца бунтовници и еден индиски војник вчера беа убиени, откако милитантите нападнаа воен камп во близината на пакистанската граница, во индискиот Кашмир разурнат од континуирани бунтови, соопшти портпарол на индиската паравојска.

Конфликтот меѓу Индија и Пакистан се уште е акутен

А1 - 08.01.2002

Конфликтот меѓу Индија и Пакистан, според зборовите на американскиот претседател, Џорџ Буш, се уште е акутен. „Соединетите Американски Држави на дипломатско ниво се залагаат и двете страни да ги убедат, мирно да ги разрешат проблематичните прашања“, рече Буш во Вашингтон.

Индија одбива преговори со Пакистан

Вест - 08.01.2002

ЊУ ДЕЛХИ, 8 јануари (Ројтерс) - Индија вчера ги отфрли можностите за разговор со Пакистан се додека Исламабад не го смени ставот кон она што Индија го нарекува меѓуграничен тероризам и додаде дека односите меѓу нуклеарно вооружените непријатели и натаму остануваат напнати.

Мушараф и Ваџпај се ракуваа пред нуклеарниот дуел?

Дневник - 08.01.2002

СРЕДЕН ИСТОК Индиската и пакистанската армија вчера разменија силен оган што предизивка панично бегство на жителите на пограничните села, и тоа само неколку часа пред посетата на британскиот премиер Тони Блер, јави Ројтерс. Блер патува во Пакистан со цел да спречи нова војна, четврта меѓу двете ...

Судири меѓу индиските и пакистанските сили

А1 - 07.01.2002

Индиските и пакистанските сили се судрија на границата во време кога британскиот премиер Тони Блер од Индија отпатува во Пакистан во обид да ги намали напнатостите меѓу двете земји. Според очевидци, двете страни разменувале оган преку границата во близината на пакистанскиот град Сиалкод во ...