TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еспресо во Трст

Deutsche Welle - 15.07.2017

Изборот на Трст за самитот на ЕУ и Западен Балкан имаше голема симболика. Но, додека во Трст се пиеше прочуеното еспресо, Ципрас и Вучиќ во Солун ја обновуваа познатата трансверзала од времето на Милошевиќ и Мицотакис Има барем три симболи во фактот ...

Еспресо во Трст

Либертас - 15.07.2017

Изборот на Трст за самитот на ЕУ и Западен Балкан имаше голема симболика. Но, додека во Трст се пиеше прочуеното еспресо, Ципрас и Вучиќ во Солун ја обновуваа познатата трансверзала од времето на Милошевиќ и Мицотакис Има барем три симболи во фактот ...

(ВИДЕО) 360˚ Што донесе за Македонија самитот во Трст? Што е разликата меѓу Груевски во 2006 и Заев во 2017?

Либертас - 15.07.2017

Самитот за Западен Балкан кој се одржа во средата во Трст донесе едно интересно совпаѓање. Во рамките на собирот се случи првата средба на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел, само четириесетина дена по изборот на новата ...

Дискусија за младинското учество и организирање

Радио МОФ - 15.07.2017

Национален младински совет на Македонија во партнерство со Младински образовен форум и Млади европски федералисти на Македонија организираат јавна дебата насловена „ Патоказ за младинските приоритети “.

Се основа научна фондација на Западен Балкан

Иновативност - 15.07.2017

На Самитот на лидери во Трст се потпиша документ за основање Научна фондација на Западен Балкан. Фондацијата, пред сѐ, би ги финансирала младите истражувачи од регионот, би доделувала награди на млади научници кои сакаат да основаат врвни тимови и ...

(ВИДЕО) 360˚ Што донесе за Македонија самитот во Трст? Што е разликата меѓу Груевски во 2006 и Заев во 2017?

Локално - 15.07.2017

Самитот за Западен Балкан кој се одржа во средата во Трст донесе едно интересно совпаѓање. Во рамките на собирот се случи првата средба на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел, само четириесетина дена по изборот на новата ...

Се основа научна фондација на Западен Балкан

Локално - 15.07.2017

На Самитот на лидери во Трст се потпиша документ за основање Научна фондација на Западен Балкан. Фондацијата, пред сѐ, би ги финансирала младите истражувачи од регионот, би доделувала награди на млади научници кои сакаат да основаат врвни тимови и ...

Оптимизмот од Трст против баучот на стара Југославија

Слободен Печат - 15.07.2017

По Самитот во Трст, Македонија излезе „победник“ со најмногу добиени неповратни пари за инфраструктурни проекти во однос на другите земји од Западен Балкан. Но како што укажуваат и српските економистите, од целиот процес најмногу би добила Србија.

На Балканот му треба и политичка инфраструктура

Р.С.Европа - 14.07.2017

Брисел му помага на Балканот да гради економска инфраструктура, но балканските земји треба да градат и политичка и преку решавање на проблемите на мирен начин да се приближат кон Унијата. Брисел се обидува со економска инфраструктура да постигне ...

Бизнис заедницата ги поздравува договорените проекти од Самитот во Трст

Либертас - 14.07.2017

Регионално здружување и меѓусебна соработка се важни за имплементација на договорените стратешки економски проекти кои ќе го приближат Западниот Балкан кон европскиот пазар, смета претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела ...

Бизнис заедницата ги поздравува договорените проекти од Самитот во Трст

А1 On - 14.07.2017

Регионално здружување и меѓусебна соработка се важни за имплементација на договорените стратешки економски проекти кои ќе го приближат Западниот Балкан кон европскиот пазар, смета претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела ...

Бизнис заедницата ги поздравува договорените проекти од Самитот во Трст

Сител - 14.07.2017

Регионално здружување и меѓусебна соработка се важни за имплементација на договорените стратешки економски проекти кои ќе го приближат Западниот Балкан кон европскиот пазар, смета претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела ...

Владата ги појаснува информациите од Самитот во Трст

Макфакс - 14.07.2017

Во врска со написот: „Србија во Трст добила 2 милијарди евра: Кочо Анѓушев се фалеше дека Македонија добила најмногу од сите, 70 милиони евра“, објавен на неколку електронски медиуми, Владата се чувствува повикана да реагира и да ги појасни ...

Бизнис заедницата ги поздравува договорените проекти од Самитот во Трст

Канал5 - 14.07.2017

Регионално здружување и меѓусебна соработка се важни за имплементација на договорените стратешки економски проекти кои ќе го приближат Западниот Балкан кон европскиот пазар, смета претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела ...

Владата реагира на медиумските објави: Македонија доби најголем грант во Трст, тоа се пари кои не треба да се враќаат

Либертас - 14.07.2017

Владата реагираше на информациите во одредени медиумите дека Србија на самитот во Трст добила многу повеќе финански средства од Македонија. „Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Н.Е. г.

Станува ли Трст пресвртница за Македонија...

Н.Македонија - 14.07.2017

Главната порака од самитот е зајакнување на регионалната соработка, односно поврзување на Западен Балкан, како клучен елемент за забрзување на европските интегративни процеси на регионот Со потпишување на договорот за транспортна заедница ...

Владата со демант во врска со написот: „Србија во Трст добила 2 милијарди евра: Кочо Анѓушев се фалеше дека Македонија ...

Слободен Печат - 14.07.2017

Во врска со написот: „Србија во Трст добила 2 милијарди евра: Кочо Анѓушев се фалеше дека Македонија добила најмногу од сите, 70 милиони евра“,објавен на неколку електронски медиуми, Владата се чувствува повикана да реагира и да ги појасни ...

Џонсон: Британија ќе направи сè што може за евроатлантската интеграција на Македонија

Позитив.мк - 14.07.2017

Велика Британија ќе направи сè што може за да ѝ помогне на Македонија на нејзиниот пат за влез во Европската Унија и во НАТО, истакнал шефот на британската дипломатија, Борис Џонсон, на средбата со македонскиот премиер Зоран Заев, во рамките на ...

Бизнис заедницата ги поздравува договорените проекти од Самитот во Трст

Локално - 14.07.2017

Регионално здружување и меѓусебна соработка се важни за имплементација на договорените стратешки економски проекти кои ќе го приближат Западниот Балкан кон европскиот пазар, смета претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела ...

Владата реагира по написот: Фактите го побиваат Анѓушев: Србија во Трст добила 2 милијарди евра, a Македонија 70 ...

Нетпрес - 14.07.2017

Во врска со написот: „Србија во Трст добила 2 милијарди евра: Кочо Анѓушев се фалеше дека Македонија добила најмногу од сите, 70 милиони евра“, односно на неколку електронски медиуми, Владата се чувствува повикана да реагира и да ги појасни ...

Бизнис заедницата ги поздравува договорените проекти од Самитот во Трст

Вечер - 14.07.2017

Регионално здружување и меѓусебна соработка се важни за имплементација на договорените стратешки економски проекти кои ќе го приближат Западниот Балкан кон европскиот пазар, смета претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела ...

Во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра

Нова ТВ - 13.07.2017

Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, ...

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Алсат-М - 13.07.2017

Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, ...

Заев – Џонсон: Британија останува партнер на Балканот

Алсат-М - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, соопшти владината прес-служба.

ЕУ блокира проекти од 250.000 евра поради бојкотот на РС

24 Вести - 13.07.2017

Босна и Херцеговина е единствената земја од Западен Балкан која на вчерашниот Самит „ЕУ - Западен Балкан“ во Трст не го потпиша Договорот за транспортна заедница. Четирите одобрени босански проекти се блокирани, што значи дека БиХ нема пристап до ...

Самит на ЕУ во Tрст: Над 500 милиони евра за Западен Балкан

24 Вести - 13.07.2017

Европските лидери на самитот во Трст, посветен за земјите од Западен Балкан го донесоа акцискиот план за продлабочување на соработката и развој на перспективата на балканските замји за влез во Унијата.

Трст, самитот заврши со потенцијално важни проекти за Западен Балкан

Алсат-М - 13.07.2017

На Самитот во Трст, шестте лидери на западниот Балкан го усвоија долгогодишниот План на делување во еден економски регионален простор. Неговата цел ќе биде да се овозможи слободно движење на стоки, услуги, капитал и работници за регионот да стане ...

ЕУ е на потег во Западен Балкан

Deutsche Welle - 13.07.2017

Крајно време е ЕУ да се позанимава со Западен Балкан, независно од манифестации како самитот во Трст. Во спротивно, би можела да се занимава со регионот повеќе отколку што би сакала, пишуваат весниците на германски јазик „По распаѓањето и крајот на ...

Самит во Трст: Нема причина за тапкање по рамо

Deutsche Welle - 13.07.2017

Претставниците на ЕУ-државите во Трст повторно прогледуваа низ прсти и повремено замижуваа. Ако Европа не сака да го загуби своето позитивно зрачење на Балкан, мора да премине кон поинаков однос, смета Аделхајд Фајлке.

Младинскиот форум на маргините на самитот ЕУ - Западен Балкан

24 Вести - 13.07.2017

Конкретни пораки од младите од земјите од Западен Балкан до Европската Комисија, беа упатени од форумот за млади што во Трст се одвиваше паралелно додека траеја средбите на лидерите на земјите од Запден Балкан и ЕУ.

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

ТВ21 - 13.07.2017

Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, ...

Западен Балкан усвои Акциски план за економска интеграција - МАП

+инфо - 13.07.2017

Сoгласноста е искажана денеска на самитот во Трст, каде присуствуваа премиерите на Македонија, Албанија, Косово, БиХ, Црна Гора и на Србија. Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, поддржаа повеќегодишен Акциски план за регионален ...

Џонсон: Велика Британија ќе направи сѐ што може да ѝ помогне на Македонија за НАТО и ЕУ

МКД - 13.07.2017

Македонија е конечно на вистинскиот правец и најави дека Велика Британија ќе направи сѐ што може да ѝ помогне на земјата за влез во НАТО и во ЕУ, порачал британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон на средбата со премиерот Зоран Заев.

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан

Р.С.Европа - 13.07.2017

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони предупреди дека Европската унија мора да ја држи отворена вратата за членство на земјите од Западен Балкан, кои на крај би влегле во ЕУ или ризикува да им дозволи на Русија и другите глобални сили да го зголемат ...

„Ле Темп“: Балканот во Трст доби само заедничка економска зона

+инфо - 13.07.2017

Според „Ле Темп“, наместо силна политичка порака, единствената конкретна одлука е најавата за промоција на „регионална економска зона“. Лидерите на Албанија, Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Косово се сретнаа на највисоко ниво во ...

Самит во Трст: постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

+инфо - 13.07.2017

Балканските држави се повикани да забрзаат напори за формирање заедничка економска и трговска зона. Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со ...

Џонсон: Македонија е конечно на вистинскиот правец

+инфо - 13.07.2017

Вискиот британски дипломат Џонсон изрази јасна и голема поддршка на новата Влада во Маедонија, во име на Велика Британија и премиерката Меј. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Трст се сретна со Борис Џонсон, министерот ...

Заев: Македонија е голем добитник во Трст

МКД - 13.07.2017

ЕУ сега има можност повторно да стане атрактивна за регионот, да покаже дека има самодоверба и дека може да направи разлика, изјави вчера Никола Димитров, македонскиот министер за надворешни работи пред завршувањето на самиот ЕУ-Западен Балкан во ...

На Самитот во Трст од Германија дојде спасоносната формула за Македонија

+инфо - 13.07.2017

Балканските политичари се должни да постават политичка инфраструктура на мирно решавање на проблемите и взаемна соработка, оценува Малески. Само поддршка и позитивни реакции доаѓаат од Трст, Италија, каде што македонската делегација предводена од ...

Економските придобивки од Трст нема да ги потиснат отворените спорови

Р.С.Европа - 13.07.2017

Самитот во Трст е добар исчекор за економско поврзување на Западен Балкан, велат некои домашни аналитичари. Сепак, дел од нив се сомневаат дека тоа ќе значи и крај на политичките пречки меѓу земјите во регионот.

Македонија - најголем добитник по Трст

Глас на Америка - 13.07.2017

Од вкупниот грант вреден 194 милиони евра, Македонија добила од ЕУ 70 милиони Македонија е најголемиот добитник од Самитот во Трст – владини претставници го сумираат собирот на врвот на ЕУ и највлијателните држави-членки со шесте земји од Западниот ...

ЌЕ ЗНАЕМЕ ЛИ ДА ГИ ИСКОРИСТИМЕ: ЕУ во Трст вети 500 милиони евра за инвестиции на Балканот

Телеграф - 13.07.2017

Балканските држави се повикани да забрзаат напори за формирање заедничка економска и трговска зона Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со ...

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Либертас - 13.07.2017

Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, Италија, јави ДПА. Во таа сума се 194 милиони евра грантови од ЕУ и кредити на Европската инвестициска банка и Европската банка за обнова и развој.

Во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Правдико - 13.07.2017

Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, ...

Џонсон до Заев: Македонија е конечно на вистинскиот правец, Британија ќе направи се што може да помогне

Либертас - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, соопшти владината прес-служба.

Заев - Џонсон: Британија останува партнер на Балканот

Канал5 - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, соопшти владината прес-служба.

Џонсон: Велика Британија ќе направи сѐ што може да ѝ помогне на Македонија

Фокус - 13.07.2017

Македонија е конечно на вистинскиот правец и најави дека Велика Британија ќе направи сѐ што може да ѝ помогне на земјата за влез во НАТО и во ЕУ, порачал британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон на средбата со премиерот Зоран Заев.

Заев - Џонсон: Британија останува партнер на Балканот

Сител - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, соопшти владината прес-служба.

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

А1 On - 13.07.2017

Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, ...

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан

Либертас - 13.07.2017

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони предупреди дека Европската унија мора да ја држи отворена вратата за членство на земјите од Западен Балкан, кои на крај би влегле во ЕУ или ризикува да им дозволи на Русија и другите глобални сили да го зголемат ...

Крај на самитот во Трст: Македонија добива грант од 70 милиони евра, се чека потврда од Владата

Таратур - 13.07.2017

Лидерите на државите од Западен Балкан, денес на самитот во Трст, го поддржаа повеќегодишниот акционен план за регионална економска зона, со кој ќе се овозможи непречена размена на производи, услуги, капитал и на квалификувана работна сила.

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Идивиди - 13.07.2017

Трст, 13 јули 2017 (МИА) – Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра.

Заврши самитот во Трст, Македонија најголем добитник – добива 70 милиони евра грант

Либертас - 13.07.2017

Лидерите на државите од Западен Балкан, денес на самитот во Трст, го поддржаа повеќегодишниот акционен план за регионална економска зона, со кој ќе се овозможи непречена размена на производи, услуги, капитал и на квалификувана работна сила.

„Ле Темп“: Балканот во Трст доби само заедничка економска зона

А1 On - 13.07.2017

Лидерите на Албанија, Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Косово се сретнаа на највисоко ниво во Трст, но не добија никаква силна порака од ЕУ за продолжување на процесот на проширување на Унијата кон Југоисточна Европа, туку ја ...

ЕУ блокира проекти од 250.000 евра поради бојкотот на РС

Сител - 13.07.2017

Босна и Херцеговина е единствената земја од Западен Балкан, која на вчерашниот Самит ЕУ-Западен Балкан во Трст не го потпиша Договорот за транспортна заедница, објавија босанските медиуми.

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Крајно време е ЕУ да се позанимава со Западен Балкан

Либертас - 13.07.2017

Крајно време е ЕУ да се позанимава со Западен Балкан, независно од манифестации како самитот во Трст. Во спротивно, би можела да се занимава со регионот повеќе отколку што би сакала, пишуваат весниците на германски јазик, пренесува Дојче веле .

Цврсто стоиме зад реформите на Заев, кажа Борис Џонсон во Трст

Сакам да кажам - 13.07.2017

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон во Трст имаше билатерална средба со премиерот Зоран Заев по која што на Твитер напиша дека Велика Британија цврсто стои зад неговите реформи.

Поради властите на Република Српска, БиХ остана без околу 250.000 евра од еврофондовите

А1 On - 13.07.2017

Босна и Херцеговина е единствената земја од Западен Балкан, која на вчерашниот Самит ЕУ-Западен Балкан во Трст не го потпиша Договорот за транспортна заедница, објавија босанските медиуми.

Франција ќе му помага на Западен Балкан на патот за ЕУ, неформална средба на Макрон и Заев

Сакам да кажам - 13.07.2017

Претседателот на Франција Емануел Макрон вчера се сретна со македонскиот премиер Зоран Заев на маргините на Самитот во Трст, Италија меѓу седум земји членки на Европската унија и шест земји од Западен Балкан, за унапредување на односите со ЕУ и ...

Средба Заев-Џонсон: Во Македонија се гледа како на мотор во регионот кон ЕУ и НАТО

А1 On - 13.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Трст се сретна со Борис Џонсон, министерот за надворешни работи на Обединетото Кралство на Велика Британија, кој ја претставуваше британската премиерка, Тереза Меј на Самитот за ...

На маргините на Самитот во Трст – критики за РИКО во Македонија и низа препораки

Радио МОФ - 13.07.2017

„Во Европскиот младински форум сме загрижени за процесот на избор на младински претставник за РИКО од Македонија, а кога работите не одат според етичките стандарди за кои заедно сме се согласиле, сите сме одговорни да реагираме“, изјави Луис ...

(ВИДЕО) Анѓушев: Македонија е најголемиот добитник на самитот во Трст

Либертас - 13.07.2017

Интегрален текст, одговори на новинарски прашања, фотографии и линк до видео од денешната прес конференција на Заменикот претседател на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо ...

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Press24 - 13.07.2017

Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, Италија, јави ДПА. Во таа сума се 194 милиони евра грантови од ЕУ и кредити на Европската инвестициска банка и Европската банка за обнова и развој.

Во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан...

Н.Македонија - 13.07.2017

Во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 ...

Заев - Џонсон: Британија останува партнер на Балканот...

Н.Македонија - 13.07.2017

Заев - Џонсон: Британија останува партнер на Балканот Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, ...

Несогласувањето на Република Српска блокира проекти на ЕУ во БиХ...

Н.Македонија - 13.07.2017

Несогласувањето на Република Српска блокира проекти на ЕУ во БиХ Босна и Херцеговина е единствената земја од Западен Балкан, која на вчерашниот Самит ЕУ-Западен Балкан во Трст не го потпиша Договорот за транспортна заедница, објавија босанските ...

ФОТО: Заев со половина влада, советници и телохранители во еден од најлуксузните хотели во Трст

Курир - 13.07.2017

Зоран Заев за време на самитот во Трст, Италија престојува во луксузниот хотел „Ривиера и Максимилијанс“, пишува порталот Нетпрес. По информацијата до која дојде нашата редакција, пишува Нетпрес, го проверивме хотелот и тоа како е оценет од гостите ...

Што содржат предлозите за Балканот...

Н.Македонија - 13.07.2017

Берлинскиот процес треба да ги одржи шесте балкански земји: Македонија, Србија, Албанија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора во добра кондиција за приклучување кон Унијата за тие да бидат што е можно поподготвени кога вратите на ЕУ повторно ќе ...

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Телевизија Нова - 13.07.2017

Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, ...

Меркел: Германија ја поддржува Македонија во евроатлантската интеграција

Позитив.мк - 13.07.2017

За време на Самитот за Западен Балкан во Трст, премиерот Зоран Заев имаше билатерална средба со канцеларката на Република Германија, Ангела Меркел, која изразила поддршка за новата влада, за суштниски реформи и за определбата за интеграција на ...

Добрососедските односи и евроинтеграцијата не се политичко прашање, туку неопходност

Вечер - 13.07.2017

Новата Влада на Република Македонија е силно определена за унапредување на односите меѓу земјите од Западен Балкан и смета дека има голема потреба од формирање рамка за постигнување на таа цел, за реформи и за фокусиран забрзан реформски напредок, ...

Постигнат договор во Трст: Инвестиции од над 500 милиони евра во Западен Балкан

Денар - 13.07.2017

Европската Унија и шесте лидери на балканските држави се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Во таа сума се 194 милиони евра грантови од ЕУ и кредити на Европската ...

Политичката стабилност на Балканот значи и наша стабилност

Вечер - 13.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно" во правец на членство на ЕУ.

Средба Заев-Џонсон: Македонија конечно е на вистински правец

Фактор - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, соопшти владината прес-служба.

Во Трст усвоен Акцискиот план за економска интеграција

Позитив.мк - 13.07.2017

Шесте земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, синоќа на Самитот во Трст го усвоија повеќегодишниот Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан наречен МАП (Multi-annual Action Plan – Повеќегодишен акциски план), соопшти ...

Трст: Усвоен Акцискиот план за економска интеграција на Западен Балкан

Слободен Печат - 13.07.2017

Шест земји од Западен Балкан на Самитот во Трст го усвоија повеќегодишниот Акциски план за регионална економска интеграција наречен МАП (Multi-annual Action Plan). МАП има цел да овозможи „непречен протек на стока, услуги, капитал и на квалификувана ...

Лидерите потпишаа Договор за Транспортна заедница

Вечер - 13.07.2017

Со потпишување на Договорот за Транспортна заедница вчера вечер во Трст зврши 4. Самит на лидерите на Западен Балкан, кој се организира во рамките на Берлинскиот процес. Главна порака од Самитот е зајакнување на регионалната соработка односно ...

Балканската шесторка усвои Акциски план за економска интеграција

Фактор - 13.07.2017

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, поддржаа повеќегодишен Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан (ЗБ6), наречен МАП (MAP), соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС), кој е овластен да го следи целиот ...

Џонсон со поддршка за новата Влада: Велика Британија ќе помогне за евроинтеграција на Македонија

Стандард - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, соопшти владината прес-служба.

ТВ 24: Заврши самитот во Трст, Македонија најголем добитник – добива 70 милиони евра грант

Бриф - 13.07.2017

Лидерите на државите од Западен Балкан, денес на самитот во Трст, го поддржаа повеќегодишниот акционен план за регионална економска зона, со кој ќе се овозможи непречена размена на производи, услуги, капитал и на квалификувана работна сила.

Заев во Трст се сретна и со претставникот на британската премиерка Меј, Борис Џонсон

Слободен Печат - 13.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Трст се сретна со Борис Џонсон, министерот за надворешни работи на Обединетото Кралство на Велика Британија, кој ја претставуваше британската премиерка, Тереза Меј на Самитот за ...

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Крајно време е ЕУ да се позанимава со Западен Балкан

Локално - 13.07.2017

Krајно време е ЕУ да се позанимава со Западен Балкан, независно од манифестации како самитот во Трст. Во спротивно, би можела да се занимава со регионот повеќе отколку што би сакала, пишуваат весниците на германски јазик, пренесува Дојче веле .

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Вечер - 13.07.2017

Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, Италија, јави ДПА. Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 ...

ЕУ и Западен Балкан договорија проекти вредни 500 милиони евра

Стандард - 13.07.2017

ЕУ и Западен Балкан на вчерашниот самит во Трст договорија 7 нови проекти со вкупна вредност од 500 милиони евра, јави ДПА. Ова го покажува документот распространет од Италија, која беше земја домаќин на овој состанок.

Димитров на самитот во Трст: ЕУ сега има можност повторно да стане атрактивна за регионот

Слободен Печат - 13.07.2017

“ЕУ сега има можност повторно да стане атрактивна за регионот, да покаже дека има самодоверба и дека може да направи разлика” истакна МНР Димитров на Форумот на граѓанскиот сектор во Трст.

Борис Џонсон: Британија ќе направи сè што може за Македонија да влезе во НАТО и во ЕУ

Локално - 13.07.2017

Велика Британија ќе направи сè што може за да ѝ помогне на Македонија на нејзиниот пат за влез во Европската Унија и во НАТО, истакнал шефот на британската дипломатија, Борис Џонсон, на средбата со македонскиот премиер Зоран Заев, во рамките на ...

„Ле Темп“: Балканот во Трст доби само заедничка економска зона

Телевизија Нова - 13.07.2017

Лидерите на Албанија, Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Косово се сретнаа на највисоко ниво во Трст, но не добија никаква силна порака од ЕУ за продолжување на процесот на проширување на Унијата кон Југоисточна Европа, туку ја ...

На Самитот во Трст од Германија дојде спасоносната формула за Македонија

Вечер - 13.07.2017

Само поддршка и позитивни реакции доаѓаат од Трст, Италија, каде што македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев учествуваше во работата на четвртиот редовен самит на т.н. Берлински процес што го организира Европската унијата за ...

Трст, самитот заврши со потенцијално важни проекти за Западен Балкан

Локално - 13.07.2017

На Самитот во Трст, шестте лидери на западниот Балкан го усвоија долгогодишниот План на делување во еден економски регионален простор, информира АлсатМ. Неговата цел ќе биде да се овозможи слободно движење на стоки, услуги, капитал и работници за ...

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Локално - 13.07.2017

Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, Италија, јави ДПА. Во таа сума се 194 милиони евра грантови од ЕУ и кредити на Европската инвестициска банка и Европската банка за обнова и развој.

ЕУ и Западен Балкан договорија проекти за 500 милиони евра

Фактор - 13.07.2017

ЕУ и Западен Балкан договорија на вчерашниот самит во Трст 7 нови проекти со вкупна вредност од 500 милиони евра. Ова го покажува документот распространет од Италија, која беше земја домаќин на овој состанок.

Борис Џонсон: Британија ќе направи сè што може за Македонија да влезе во НАТО и во ЕУ

Мета - 13.07.2017

Велика Британија ќе направи сè што може за да ѝ помогне на Македонија на нејзиниот пат за влез во Европската Унија и во НАТО, истакнал шефот на британската дипломатија, Борис Џонсон, на средбата со македонскиот премиер Зоран Заев, во рамките на ...

ФОТО: Заев со половина влада, советници и телохранители во еден од најлуксузните хотели во Трст

Нетпрес - 13.07.2017

Станува збор за многу луксузен хотел првенствено познат по своите спа, сауна и масажерски услуги. Зоран Заев за време на самитот во Трст, Италија престојува во луксузниот хотел „Ривиера и Максимилијанс“.

„Ле Темп": Балканот во Трст доби само заедничка економска зона

Вечер - 13.07.2017

Лидерите на Албанија, Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Косово се сретнаа на највисоко ниво во Трст, но не добија никаква силна порака од ЕУ за продолжување на процесот на проширување на Унијата кон Југоисточна Европа, туку ја ...

Јасна порака на ЕУ до Балканот: Кога ќе исполните сè, ќе исполниме и ние

Точка - 13.07.2017

Самитот во Трст бил важен и успешен настан кој ја потврдил перспективната интеграција на Западен Балкан и донел заедничка работа на проекти, соопштила ЕУ. "На овој важен самит, чиј домаќин беше Италија, на прво место ја потврдивме перспективната ...

Балканските автократи под закрила на ЕУ

Стандард - 13.07.2017

Да, овој пат ЕУ всушност се претстави во подобра светлина. Брисел додели повеќе пари за конкретни проекти во инфраструктурата и комуникациите. И го потврди озлогласеното ветување за пристапување на земјите од Западен Балкан.

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

еМагазин - 13.07.2017

Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, Италија, јави ДПА. Во таа сума се 194 милиони евра грантови од ЕУ и кредити на Европската инвестициска банка и Европската банка за обнова и развој.

Заев со половина влада, советници и телохранители во еден од најлуксузните хотели во Трст

Пулс24 - 13.07.2017

Зоран Заев за време на самитот во Трст, Италија престојува во луксузниот хотел „Ривиера и Максимилијанс“, пишува порталот Нетпрес. По информацијата до која дојде нашата редакција, пишува Нетпрес, го проверивме хотелот и тоа како е оценет од гостите ...

Балканот создава цврста економска интеграција –коморите од регионот во Трст отворија канцеларија на постојниот ...

Бизнис Вести - 13.07.2017

Во рамки на денешното одржување на 4-тиот Самит на Западен Балкан во Трст, на кој владините претставници од ЕУ и Западен Балкан ги дефинираат стратегиите и програмите во насока на забрзување на растот и интеграцијата во регионот, коморите го ...

Лидерите го потпишаа Договорот за транспортна заедница

Канал 77 - 13.07.2017

Земјите од Западен Балкан на Самитот во Трст го потпишале договорот за транспортна заедница, кој на прес конференција во понеделникот го најави евроамбасадорот во Македонија, Самуел Жбогар.

Самит за враќање на фокусот на ЕУ на Западен Балкан

Нова ТВ - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за зајакнување на врските на Унијата со регионот. На самитот ќе му претходи средба на францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Самит за Западен Балкан во Трст

24 Вести - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот, енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на самитот што ќе се одржи денеска во ...

Самит за Западен Балкан во Трст

Алсат-М - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Инфраструктура, сообраќај и енергетика- главни теми на самитот во Трст

Телма - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Заев за самитот во Трст: Македонија е голем добитник

Deutsche Welle - 12.07.2017

Ќе има конкретна поддршка за изградба на инфраструктура, многу значајна за идните пред сè економски, но и севкупни перспективи на поврзувања на Македонија со регионот и Европа, изјави македонскиот премиер Зоран Заев.

Заев на Самитот во Трст ја најави изградбата на Коридорот 8

Нова ТВ - 12.07.2017

Премиерот Зоран Заев во обраќањето на Самитот за Западен Балкан во Трст порача дека граѓаните на Македонија се изморени од долгогодишната стагнанција, но по демократските промени и подадената рака од меѓународната заедница, се враќа вербата и ...

Меркел: Политичката стабилност на Балканот значи и наша стабилност

Алсат-М - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Западен Балкан усвои Акциски план за економска интеграција – МАП

Нова ТВ - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, поддржаа повеќегодишен Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан (ЗБ 6), наречен МАП (MAP), соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС), кој е овластен да го следи целиот ...

Хан: ЕУ ќе обезбеди над 1 милијарда евра за Западен Балкан

Нова ТВ - 12.07.2017

Најголем дел, околу 90 отсто од барањата и препораките на граѓанскиот сектор од Балканот се прифатливи, само треба да се најде начин за нивна имплементација – оцени еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска во Трст, откако присуствуваше на ...

Заврши самитот во Трст, Македонија најголем добитник - добива 70 милиони евра грант

24 Вести - 12.07.2017

Лидерите на државите од Западен Балкан, денес на самитот во Трст, го поддржаа повеќегодишниот акционен план за регионална економска зона, со кој ќе се овозможи непречена размена на производи, услуги, капитал и на квалификувана работна сила.

Балканските и европските лидери во Трст ја планираат европската иднина на регионот

24 Вести - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската Унија денеска на годишниот самит во трст расправаат за зајакнување на врските на Унијата со регионот. На Самитот му претходеше средба на францускиот претседател Емануел Макрон, германската ...

Заврши Самитот на лидерите од Западен Балкан во Трст

24 Вести - 12.07.2017

Со потпишување на Договорот за Транспортна заедница вечерва во Трст зврши 4. Самит на лидерите на Западен Балкан, кој се организира во рамките на Берлинскиот процес. Главна порака од Самитот е зајакнување на регионалната соработка односно поврзување ...

Заев: Македонија ќе има големи придобивки од Самитот во Трст

Алсат-М - 12.07.2017

Македонија ќе има големи придобивки од Самитот во Трст, тврди премиерот Зоран Заев. Тој верува дека по Самитот ќе се зголеми поддршката на Европа за земјите од нашиот регион. Министерот за надворешни работи, Никола Димитров пак, смета дека ...

Самит ЕУ- Западен Балкан: Многу ветувања за нови надежи

Deutsche Welle - 12.07.2017

Европските лидери покажаа дека се грижат за Западниот Балкан, додека лидерите на земјите од регионот можат да се вратат дома задоволни од ветените инвестиции во инфраструктурата и енергетиката Самитот на Европската Унија и земјите од регионот на ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Р.С.Европа - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Заев: ЕУ мора подиректно да му помогне на регионот за побрза евроинтеграција

МКД - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

+инфо - 12.07.2017

Новата Влада има пријателски односи кон сите соседи и нема никого да провоцира. Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која ...

Самит во Трст за инфраструктурно и економско поврзување на Балканот со ЕУ

МКД - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската Унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за зајакнување на врските на Унијата со регионот. На самитот ќе му претходи средба на францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Денеска почнува самитот за Западен Балкан во Трст

+инфо - 12.07.2017

На маргините на Самитот ќе се одржи и Бизнис форум, што треба да помогне во поттикнувањето на економските проекти на Западен Балкан. Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку ...

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

ТВ21 - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст. Арсовска во своето обраќање порача дека бизнис секторот поддржува регионално здружување ...

Заев: Ќе соработуваме за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ (ВИДЕО)

МКД - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија денеска во Трст во ијзава за медиумите кажа дека е потребна соработка за да напредува регионот. „За нас, за Република Македонија, ова е навистина важен настан.

Самит за Западен Балкан во Трст

ТВ21 - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

MAП - Акциски план за економска интеграција на Балканот

МКД - 12.07.2017

На самитот во Трст, посветен на евроинтеграцијата на Западен Балкан, што денеска почна во Трст, Итралија, беше усвоен повеќегодишен Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан (ЗБ 6), наречен МАП (MAP), соопшти Регионалниот совет ...

Заев го објави градењето на Коридорот 8

+инфо - 12.07.2017

Железничното поврзување на Македонија со Бугарија е пример колку ние сериозно гледаме на оваа агенда за поврзување во регионот, рече Заев. Премиерот Зоран Заев во обраќањето на самитот за Западен Балакан во Трст порача дека граѓаните на Македонија ...

Заврши Самитот на лидерите од Западен Балкан во Трст

Р.С.Европа - 12.07.2017

Со потпишување на Договорот за Транспортна заедница вечерва во Трст зврши 4. Самит на лидерите на Западен Балкан, кој се организира во рамките на Берлинскиот процес. Главна порака од Самитот е зајакнување на регионалната соработка односно поврзување ...

ВИДЕО Заев: Ќе соработуваме за напредок на регионот

+инфо - 12.07.2017

За нас, за Република Македонија, ова е навистина важен настан, изјави во Трст премиерот Зоран Заев. Претседателот на Владата на Република Македонија денеска во Трст во ијзава за медиумите кажа дека е потребна соработка за да напредува регионот.

Балкански самит во Трст, затворање на регионот во европска рамка

Р.С.Европа - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за зајакнување на врските на Унијата со регионот. На самитот ќе му претходи средба на францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Самит во Трст, ЕУ посветена на проширување на Балканот

Р.С.Европа - 12.07.2017

Италијанскиот премиер Паоло Гентилони го отвори самитот ЕУ-Западен Балкан што денеска се одржува во северниот пристанишен град Трст. На самитот се очекува Европската комисија да објави нови финансиски средства за економскиот развој на регионот, ...

Владината делегација отиде по добри вести од ЕУ во Трст

+инфо - 12.07.2017

За регионот ЕУ ќе додели околу 200 милиони за седум проекти, а ќе се потпише и договор за Транспортна заедница. Во италијанскиот град Трст денеска започнува четвртиот самит „ЕУ - Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, а владината делегација ...

Агенда за поврзаност на Западен Балкан

Глас на Америка - 12.07.2017

На денешниот Самит во Трст, лидерите на државите од Западен Балкан, поддржаа Акционен план за поврзаност на регионот Лидерите на државите од Западен Балкан, денес на Самитот во Трст, го поддржаа повеќегодишниот Акционен план за регионална економска ...

Македонија очекува политичка и финансиска поддршка од самитот во Трст

Р.С.Европа - 12.07.2017

Домашните аналитичари велат дека Самитот ЕУ-Западен Балкан е одлична можност за добивање политичка поддршка за евроинтегративниот процес, но исто така и за добивање конкретна финансиска поддршка преку проектите кои произлегуваат од него Добра ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Либертас - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

А1 On - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Идивиди - 12.07.2017

Трст, 12 јули 2017 (МИА) - Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Канал5 - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

ЛИДЕРИТЕ ОД РЕГИОНОТ ВО ТРСТ: Самит по кој ќе биде појасно во кој правец ќе тргне Балканот

Телеграф - 12.07.2017

Самитот, под покровителство на Италија како претседавач на Европската Унија, е организиран на највисоко ниво Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен ...

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

МРТ - 12.07.2017

Собирот на највисоките државни функционери на Западен Балкан во Трст е финале на интензивните активности ЕУ во првата половина на оваа година, и резултат на посетите на Могерини, и на еврокомесарот Хан.

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Идивиди - 12.07.2017

Скопје, 12 јули 2017 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи денеска во Трст.

Самит за Западен Балкан во Трст

Алфа - 12.07.2017

Цел на Самитот во Трст е преку поттикнување и динамизација на соработката во важни области да се постави регионалниот економски простор. Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст ...

Самит за Западен Балкан во Трст

А1 On - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Алфа - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст. Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска ...

Меркел: Политичката стабиолност на Балканот значи и наша стабилност

Алфа - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Сител - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст. Арсовска во своето обраќање порача дека бизнис секторот поддржува регионално здружување ...

Заев: Ќе соработуваме за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ

Либертас - 12.07.2017

Самитот во Трст е навистина важен настан за Република Македонија, зашто зборува за перспективите на целиот регион за Западен Балкан кон Европската унија, но и за регионалното поврзување на целиот овој регион, оцени премиерот Зоран Заев кој ја ...

Заев во Трст: Добрососедските односи и евроинтеграцијата не се политичко прашање, туку неопходност

Либертас - 12.07.2017

Новата Влада на Република Македонија е силно определена за унапредување на односите меѓу земјите од Западен Балкан и смета дека има голема потреба од формирање рамка за постигнување на таа цел, за реформи и за фокусиран забрзан реформски напредок, ...

Меркел: Политичката стабиолност на Балканот значи и наша стабилност

Сител - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Заев: Добрососедските односи и евроинтеграцијата не се политичко прашање, туку неопходност

Сител - 12.07.2017

Новата Влада на Република Македонија е силно определена за унапредување на односите меѓу земјите од Западен Балкан и смета дека има голема потреба од формирање рамка за постигнување на таа цел, за реформи и за фокусиран забрзан реформски напредок, ...

Самит за Западен Балкан во Трст

Сител - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Џонсон: Посакуваме стабилен и успешен Балкан, ќе работиме на тоа

Либертас - 12.07.2017

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон, во пресрет на Самитот на лидерите од земјите од Западен Балкан, што денеска се оддржува во Трст и на кој и тој присуствува, порача дека ќе ги здружи силите со британските сојузници за да му се ...

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан

А1 On - 12.07.2017

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони предупреди дека Европската унија мора да ја држи отворена вратата за членство на земјите од Западен Балкан, кои на крај би влегле во ЕУ или ризикува да им дозволи на Русија и другите глобални сили да го зголемат ...

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Канал5 - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст. Арсовска во своето обраќање порача дека бизнис секторот поддржува регионално здружување ...

Зголемени безбедносни мерки во Трст во пресрет на самитот на ЕУ за Западен Балкан

Макфакс - 12.07.2017

Италија ги зголеми безбедносните мерки во Трст, каде денес се одржува самитот на Европската унија со земјите од Западен Балкан. Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за ...

Заев: Ќе соработуваме за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ

Канал5 - 12.07.2017

Самитот во Трст е навистина важен настан за Република Македонија, зашто зборува за перспективите на целиот регион за Западен Балкан кон Европската унија, но и за регионалното поврзување на целиот овој регион, оцени премиерот Зоран Заев кој ја ...

Западен Балкан усвои Акциски план за економска интеграција – МАП

Либертас - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, поддржаа повеќегодишен Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан (ЗБ 6), наречен МАП (MAP), соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС), кој е овластен да го следи целиот ...

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан

Сител - 12.07.2017

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони предупреди дека Европската унија мора да ја држи отворена вратата за членство на земјите од Западен Балкан, кои на крај би влегле во ЕУ или ризикува да им дозволи на Русија и другите глобални сили да го зголемат ...

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

А1 On - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст. Арсовска во своето обраќање порача дека бизнис секторот поддржува регионално здружување ...

Заев: Македонија е голем добитник од Самитот во Трст

Фокус - 12.07.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев, кој учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Трст, изјави дека се работи за навистина важен настан на кој се расправа за перспективите на целиот регион и на Европската Унија, но и секако за регионалното поврзување.

Заев: Ќе соработуваме за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ

Сител - 12.07.2017

Самитот во Трст е навистина важен настан за Република Македонија, зашто зборува за перспективите на целиот регион за Западен Балкан кон Европската унија, но и за регионалното поврзување на целиот овој регион, оцени премиерот Зоран Заев кој ја ...

Заев од Трст: Македонија е голем добитник од овој Самит

Фокус - 12.07.2017

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, денеска во Трст во ијзава за медиумите кажа дека е потребна соработка за да напредува регионот. -Јас сум многу среќен заради тоа што сите овие состаноци кои што овде се одржуваат, оставаат сериозен ...

Заев на Самитот на шефови на држави во Трст: Македонија ќе придонесе кон регионален и европски развој

А1 On - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев при обраќањето на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека се за почит амбициите и задачите што ги презеде Италија, со цел поврзување на регионот и отворање соработка помеѓу земјите ...

Заврши Самитот на лидерите од Западен Балкан во Трст

Сител - 12.07.2017

Со потпишување на Договорот за Транспортна заедница вечерва во Трст зврши 4. Самит на лидерите на Западен Балкан, кој се организира во рамките на Берлинскиот процес. Главна порака од Самитот е зајакнување на регионалната соработка односно поврзување ...

Во Трст почнува самитот Западен Балкан – ЕУ

Либертас - 12.07.2017

Во Трст денеска почнува бизнис-форумот во рамки на самитот на лидерите на државите од Западен Балкан, на кој, покрај еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, учествуваат и министрите за трговија и за економија на ...

Џонсон: Посакуваме стабилен и успешен Балкан, ќе работиме на тоа

А1 On - 12.07.2017

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон, во пресрет на Самитот на лидерите од земјите од Западен Балкан, што денеска се оддржува во Трст и на кој и тој присуствува, порача дека ќе ги здружи силите со британските сојузници за да му се ...

Меркел: Политичката стабилност на Балканот значи и наша стабилност

А1 On - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Арсовска од Трст: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Макфакс - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска, трета година по Виена и Париз, присуствува на Самитот на земјите од Западен Балкан, кој оваа година се одржува во Трст, Италија, на покана на gенералниот секретар ...

Самит за враќање на фокусот на ЕУ на Западен Балкан

Фокус - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за зајакнување на врските на Унијата со регионот. На самитот ќе му претходи средба на францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Заврши Самитот на лидерите од Западен Балкан во Трст

А1 On - 12.07.2017

Со потпишување на Договорот за Транспортна заедница вечерва во Трст зврши 4. Самит на лидерите на Западен Балкан, кој се организира во рамките на Берлинскиот процес. Главна порака од Самитот е зајакнување на регионалната соработка односно поврзување ...

Самит ЕУ- Западен Балкан: Многу ветувања за нови надежи

Либертас - 12.07.2017

Европските лидери покажаа дека се грижат за Западниот Балкан, додека лидерите на земјите од регионот можат да се вратат дома задоволни од ветените инвестиции во инфраструктурата и енергетиката, пишува Дојче веле .

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Либертас - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст. Арсовска во своето обраќање порача дека бизнис секторот поддржува регионално здружување ...

Меркел: Балканот во ЕУ полека, но сигурно

Макфакс - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска на самитот на земјите од Западен Балкан во Трст дека должност на Европската унија е да го донесе регионот “полека, но сигурно” кон членство во ЕУ.

Димитров: Со интеграцијата на регионот ЕУ ќе покаже дека има самодоверба и да направи разлика

Макфакс - 12.07.2017

Желбата на земјите од Западен Балкан да станат дел од Европската Унија е и можност за Унијата да ја потврди својата улога во регионот, изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров за време на форумот на граѓанското општество кој се одржува во Трст, ...

Македонија очекува добри вести од Трст за својата европската иднина

Канал5 - 12.07.2017

Македонија очекува добри вести од Трст за својата европската иднина. Очекувањата од четвртиот самит „ЕУ- Западен Балкан“ се дека шесте земји од регионот ќе добијат силна поддршка и поттик во нивните напори за европска интеграција.

Велика Британија ќе нè внесува во ЕУ, додека излегува од неа

Макфакс - 12.07.2017

Следниот самит на европските лидери со лидерите од Западниот Балкан, како овој што беше организиран денеска во Трст, ќе се случи во Велика Британија. Иако земјата наскоро ќе ги почне преговорите за излегување од Унијата, таа ќе биде следниот домаќин ...

За Заев Македонија е голем добитник на самитот во Трст

Макфакс - 12.07.2017

Премиерот Зоран Заев порача од Трст дека се уште не може да ги објави конечните бројки, но Македонија на самитот на лидерите на Западен Балкан и на ЕУ е голем добитник. „ Процесите што денеска треба да бидат објавени како резултат во делот на ...

Заев: Македонија е голем добитник од Самитот во Трст

Макфакс - 12.07.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев, кој учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Трст, изјави дека се работи за навистина важен настан на кој се расправа за перспективите на целиот регион и на Европската Унија, но и секако за регионалното поврзување.

(ВИДЕО) Заев од Трст: Ќе соработуваме, за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ

А1 On - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија денеска во Трст во ијзава за медиумите кажа дека е потребна соработка за да напредува регионот. „За нас, за Република Македонија, ова е навистина важен настан.

Заев го објави градењето на Коридорот осум

Макфакс - 12.07.2017

Премиерот Зоран Заев во обраќањето на самитот за Западен Балакан во Трст порача дека граѓаните на Македонија се изморени од долгогодишната стагнанција, но по демократските промени и подадената рака од меѓународната заедница, се враќа вербата и ...

ЕУ ветува огромни инвестиции за Западен Балкан...

Н.Македонија - 12.07.2017

Од Европската Унија негираат дека целта на вложувањата во инфраструктурни и енергетски проекти и нацелиот овој процес е да се создаде некаква нова Југославија, но потврдуваат дека интерес е да се развива и да се обедини пазар од 20 милиони ...

Заев: Ќе соработуваме за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ...

Н.Македонија - 12.07.2017

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима ...

Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Press24 - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи денеска во Трст.

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ...

Н.Македонија - 12.07.2017

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст.

Поврзување на регионот преку Коридорот 8...

Н.Македонија - 12.07.2017

Поврзување на регионот преку Коридорот 8 Новата Влада на Република Македонија е силно определена за унапредување на односите меѓу земјите од Западен Балкан и смета дека има голема потреба од формирање рамка за постигнување на таа цел, за реформи и ...

Заврши Самитот на лидерите од Западен Балкан во Трст

Press24 - 12.07.2017

Со потпишување на Договорот за Транспортна заедница вечерва во Трст зврши 4. Самит на лидерите на Западен Балкан, кој се организира во рамките на Берлинскиот процес. Главна порака од Самитот е зајакнување на регионалната соработка односно поврзување ...

Самит за Западен Балкан во Трст

Курир - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Меркел: Политичката стабиолност на Балканот значи и наша стабилност...

Н.Македонија - 12.07.2017

Меркел: Политичката стабиолност на Балканот значи и наша стабилност Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на ...

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан...

Н.Македонија - 12.07.2017

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан Италијанскиот премиер Паоло Џентилони предупреди дека Европската унија мора да ја држи отворена вратата за членство на земјите од Западен Балкан, кои на крај би влегле во ЕУ или ризикува да им ...

Заев: Самитот во Трст испраќа охрабрувачки пораки

Слободен Печат - 12.07.2017

Европската Унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, а самитот во Трст испраќа пораки на охрабрување дека ќе се приближиме кон Европа, рече македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“, која ...

Од Трст се испраќаат позитивни сигнали за приближување кон ЕУ, вели Заев

Позитив.мк - 12.07.2017

Европската Унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, а самитот во Трст испраќа пораки на охрабрување дека ќе се приближиме кон Европа, рече македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“, која ...

Заев: Од Трст се испраќаат охрабрувачки пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Мета - 12.07.2017

Европската Унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, а самитот во Трст испраќа пораки на охрабрување дека ќе се приближиме кон Европа, рече македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“, која ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

10без10 - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Телевизија Нова - 12.07.2017

– Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во ...

Заев за „Окружење“: ЕУ мора подиректно да помогне за интеграција на Западен Балкан

Стандард - 12.07.2017

Mакедонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење “ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки на Берлинскиот процес, изјави дека Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Локално - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Вечер - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење" која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан" што се одржува во Трст во рамки ...

Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Стандард - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи денеска во Трст.

ДЕНЕС ВО ТРСТ: Голем состанок за интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Фактор - 12.07.2017

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи владината делегација на Скопје на четвртата средба на врвот „ЕУ - Западен Балкан“ во рамките на Берлинскиот процес денеска во италијанскиот град Трст. Таму ќе биде и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Локално - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи денеска во Трст.

Самит за Западен Балкан во Трст

Телевизија Нова - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Самит за Западен Балкан во Трст

Точка - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Вечер - 12.07.2017

Арсовска во своето обраќање порача дека бизнис секторот поддржува регионално здружување кое ќе овозможи заеднички настап на трети пазари кои пак ќе придонесат за социјална стабилност и соработка на регионот, особено за економскиот развој.

Заев од Трст: Ќе соработуваме, за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ

Слободен Печат - 12.07.2017

„За нас, за Република Македонија, ова е навистина важен настан. Самитот во Трст, зборува за перспективите на целиот регион за Западен Балкан кон Европската Унија, но и, секако, за регионалното поврзување на целиот овој регион.

Заев: Македонија ќе биде придонесе кон регионален и европски развој

Слободен Печат - 12.07.2017

Почитуван домаќин на оваа Конференција за Западен Балкан, претседател на Советот на министри на Република Италија, г – дин Паоло Џентилони, почитуван еврокомесар за проширување, Јоханес Хан, почитувана потпретседателке на ЕК и висока претставничка ...

Меркел: Политичката стабилност на Балканот значи и наша стабилност

Стандард - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Челничката на СКК Арсовска од Трст: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Нетпрес - 12.07.2017

Бизнис секторот поддржува регионално здружување кое ќе овозможи заеднички настап на трети пазари кои, пак, ќе придонесат за социјална стабилност и соработка на регионот, а особено за економскиот развој, рече Арсовска Претседателката на Сојуз на ...

Заев: Во Македонија владее оптимизам од подадената рака од меѓународната заедница

Локално - 12.07.2017

Има голема потреба од формирање рамка за унапредување на односите меѓу земјите од Западен Балкан, кон што е силно определена новата Влада на Република Македонија. Постои и голема потреба не само од реформи, туку и од фокусиран забрзан реформски ...

Меркел: Политичката стабилност на Балканот значи и наша стабилност

Локално - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европска Унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Арсовска од Трст: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Точка - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска, трета година по Виена и Париз, присуствува на Самитот на земјите од Западен Балкан, кој оваа година се одржува во Трст, Италија, на покана на gенералниот секретар ...

Заев: Ќе соработуваме за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ

Телевизија Нова - 12.07.2017

Самитот во Трст е навистина важен настан за Република Македонија, зашто зборува за перспективите на целиот регион за Западен Балкан кон Европската унија, но и за регионалното поврзување на целиот овој регион, оцени премиерот Зоран Заев кој ја ...

Самит за Западен Балкан во Трст

Нетпрес - 12.07.2017

На четвртиот Самит во рамки на Берлинскиот процес ќе учествуваат претседатели или членовите на владите на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија и Црна Гора, како и високи претставници на Австрија, Словенија, Италија, Хрватска, ...

Заврши Самитот на лидерите од Западен Балкан во Трст

Телевизија Нова - 12.07.2017

Со потпишување на Договорот за Транспортна заедница вечерва во Трст зврши 4. Самит на лидерите на Западен Балкан, кој се организира во рамките на Берлинскиот процес. Главна порака од Самитот е зајакнување на регионалната соработка односно поврзување ...

Балканот по нови коридори ќе се движи кон Брисел

Вечер - 12.07.2017

Додека земјите кандидати стравуваат дека Брисел сака да го искористи формирањето на регионално економско подрачје како замена за членството во Унијата, Европа уверува дека тоа не е случај Економските проекти беа главна тема на вчерашниот Самит за ...

Западен Балкан усвои Акциски план за економска интеграција – МАП

Локално - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, поддржаа повеќегодишен Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан (ЗБ 6), наречен МАП (MAP), соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС), кој е овластен да го следи целиот ...

Меркел: Политичката стабилност на Балканот значи и наша стабилност

Мета - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европска Унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Телевизија Нова - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст. Арсовска во своето обраќање порача дека бизнис секторот поддржува регионално здружување ...

Зголемени безбедносни мерки во Трст во пресрет на самитот на ЕУ за Западен Балкан

Точка - 12.07.2017

Италија ги зголеми безбедносните мерки во Трст, каде денес се одржува самитот на Европската унија со земјите од Западен Балкан. Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за ...

Заев: Македонија е голем добитник од Самитот во Трст

Точка - 12.07.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев, кој учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Трст, изјави дека се работи за навистина важен настан на кој се расправа за перспективите на целиот регион и на Европската Унија, но и секако за регионалното поврзување.

Заев: Во Македонија владее оптимизам од подадената рака од меѓународната заедница

Мета - 12.07.2017

Има голема потреба од формирање рамка за унапредување на односите меѓу земјите од Западен Балкан, кон што е силно определена новата Влада на Република Македонија. Постои и голема потреба не само од реформи, туку и од фокусиран забрзан реформски ...

Во трст започна самитот Западен Балкан – ЕУ

Слободен Печат - 12.07.2017

Во Трст денеска почнува бизнис-форумот во рамки на самитот на лидерите на државите од Западен Балкан, на кој, покрај еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, учествуваат и министрите за трговија и за економија на ...

Џонсон: Посакуваме стабилен и успешен Балкан, ќе работиме на тоа

Телевизија Нова - 12.07.2017

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон, во пресрет на Самитот на лидерите од земјите од Западен Балкан, што денеска се оддржува во Трст и на кој и тој присуствува, порача дека ќе ги здружи силите со британските сојузници за да му се ...

Димитров: Со интеграцијата на регионот ЕУ ќе покаже дека има самодоверба и да направи разлика

Точка - 12.07.2017

Желбата на земјите од Западен Балкан да станат дел од Европската Унија е и можност за Унијата да ја потврди својата улога во регионот, изјави шефот на дипломатијата, Никола Димитров, за време на форумот на граѓанското општество кој се одржува во ...

Заев од Трст: Ќе соработуваме, за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ (ВИДЕО)

Стандард - 12.07.2017

Премиерот на Македонија денеска во Трст во ијзава за медиумите кажа дека е потребна соработка за да напредува регионот. „За нас, за Република Македонија, ова е навистина важен настан. Самитот во Трст, зборува за перспективите на целиот регион за ...

Самит за Западен Балкан во Трст

Локално - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан

Телевизија Нова - 12.07.2017

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони предупреди дека Европската унија мора да ја држи отворена вратата за членство на земјите од Западен Балкан, кои на крај би влегле во ЕУ или ризикува да им дозволи на Русија и другите глобални сили да го зголемат ...

Димитров: Со интеграцијата на регионот ЕУ ќе покаже дека има самодоверба и да направи разлика

Локално - 12.07.2017

Желбата на земјите од Западен Балкан да станат дел од Европската Унија е и можност за Унијата да ја потврди својата улога во регионот, изјави шефот на дипломатијата, Никола Димитров, за време на форумот на граѓанското општество кој се одржува во ...

Владината делегација отиде по добри вести од ЕУ во Трст

10без10 - 12.07.2017

Во италијанскиот град Трст денеска започнува четвртиот самит „ЕУ - Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, а владината делегација на Македонија ќе ја предводи премиерот Зоран Заев.

Oбраќање на Заев на состанокот на шефови на држави и влади на Самитот за Западен Балкан во Трст

Бриф - 12.07.2017

Почитуван домаќин на оваа Конференција за Западен Балкан, претседател на Советот на министри на Република Италија, г – дин Паоло Џентилони, почитуван еврокомесар за проширување, Јоханес Хан, почитувана потпретседателке на ЕК и висока претставничка ...

Во Трст почнува самитот Западен Балкан – ЕУ

Мета - 12.07.2017

Во Трст денеска почнува бизнис-форумот во рамки на самитот на лидерите на државите од Западен Балкан, на кој, покрај еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, учествуваат и министрите за трговија и за економија на ...

Посакуваме стабилен и успешен Балкан, ќе работиме на тоа

Вечер - 12.07.2017

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон, во пресрет на Самитот на лидерите од земјите од Западен Балкан, што денеска се оддржува во Трст и на кој и тој присуствува, порача дека ќе ги здружи силите со британските сојузници за да му се ...

Борис Џонсон: Балканот да биде светилник на демократијата и на економскиот раст

Локално - 12.07.2017

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон ќе присуствува на самитот на лидери на Западен Балкан во Трст, соопштено е денеска. Се работи за продолжување на напорите на велика Британија да помогне на регионо во реформите за стабилизација ...

Големи очекувања од самитот ЕУ-Западен Балкан во Трст

Телевизија Нова - 12.07.2017

Економска поддршка за Западен Балкан. Финансирање на инфраструктурни проекти. Транспортна заедница. Ова се дел од ветувањата кои ги добија лидерите на земјите од Западен чка економска зона Балкан на четвртото продолжение на самитот ЕУ-Западен Балкан ...

„Форин офис“: Велика Британија сака да помогне во реформирање на земјите од Западен Балкан

Стандард - 12.07.2017

Велика Британија сака да ги здружи силите со своите сојузници и да им помогне на земјите од Западен Балкан да се реформираат, да се стабилизираат и да бидат просперитетни, се наведува денеска во соопштението на британскиот „Форин офис“, по повод ...

Лидерите од Западен Балкан во Трст го усвоија Акцискиот план за економска интеграција

Мета - 12.07.2017

Шесте земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија денеска на Самитот во Трст, го усвоија повеќегодишниот Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан наречен МАП (Multi-annual Action Plan), соопшти Регионалниот совет за ...

Димитров: ЕУ има можност повторно да стане атрактивна за регионот

Стандард - 12.07.2017

„ЕУ сега има можност повторно да стане атрактивна за регионот, да покаже дека има самодоверба и дека може да направи разлика” истакна МНР Димитров на Форумот на граѓанскиот сектор во Трст.

БАЛКАНОТ СОЗДАВА ЦВРСТА ЕКОНОМСКА ИНТЕГРАЦИЈА – Коморите од регионот во Трст отворија канцеларија на постојниот ...

Фактор - 12.07.2017

Во рамки на денешното одржување на 4-тиот Самит на Западен Балкан во Трст, на кој владините претставници од ЕУ и Западен Балкан ги дефинираат стратегиите и програмите во насока на забрзување на растот и интеграцијата во регионот, коморите го ...

САМИТ ВО ТРСТ: Македонија „пепелашка“ на Балканот!

Фактор - 12.07.2017

Трст, Италија некогаш град каде „југословените“ го посетуваа за купување на џинс, изминативе два дена беше во фокусот на европската политичка елита. Германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и домаќинот, премиерот ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

еМагазин - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

(ВИДЕО) Заев: Македонија е голем добитник од самитот во Трст

еМагазин - 12.07.2017

Самитот во Трст е навистина важен настан за Република Македонија, зашто зборува за перспективите на целиот регион за Западен Балкан кон Европската унија, но и за регионалното поврзување на целиот овој регион, оцени премиерот Зоран Заев кој ја ...

Меркел: Политичката стабиолност на Балканот значи и наша стабилност

еМагазин - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Самит за враќање на фокусот на ЕУ на Западен Балкан

Канал 77 - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за зајакнување на врските на Унијата со регионот. На самитот ќе му претходи средба на францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Почнува самитот во Трст: Што ќе договори ЕУ со земјите од Балканот?

еМагазин - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Телма - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи на 12 јули во Трст, соопшти владината прес-служба.

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

24 Вести - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи на 12 јули во Трст, соопшти владината прес-служба.

Цивилното општество од Балканот бара поактивна работа со граѓаните

Нова ТВ - 11.07.2017

Третиот Форум на цивилното општество кој е претходница на Самитот на Западен Балкан, започна денеска во Трст со присуство на околу 200 претставници од Албанија, Црна Гора, БиХ, Косово, Македонија, Србија и од другите делови од регионот како и од ...

Самитот во Трст јасен сигнал за иднината на Западен Балкан

Нова ТВ - 11.07.2017

На македонските пријатели им е позната политиката на силна и лојална поддршка, која Италија секогаш ја давала, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Анџелино Афано, во пресрет на самитот на земјите од Западен Балкан што ќе се одржи во ...

Делегацијата од Македонија на самитот на Западен Балкан во Трст

24 Вести - 11.07.2017

Вратата на Европа е отворена за земјите кои ги споделуваат нејзините вредности. На македонските пријатели им е позната политиката на силна и лојална поддршка, која Италија секогаш ја давала – изјави италијанскиот министер за надворешни работи, ...

Самитот во Трст ќе даде јасен сигнал за иднината на Западен Балкан

Алсат-М - 11.07.2017

Раст од 6 отсто на стопанствата на земјите од Западен Балкан – тоа е една од целите на Самитот во Трст. Дарко Малиновски од Институтот за европска политика вели дека е добро што Балканот се враќа во фокусот на ЕУ.

ЕУ се врти кон Западен Балкан

Deutsche Welle - 11.07.2017

На самитот во Трст можен е договор за создавање нов заеднички економски простор. Но, во регионот сѐ уште владеат големи политички тензии, пишува „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. По големиот, на ред е мал самит, пишува денеска весникот „Франкфуртер ...

Заев ќе присуствува на самитот за Западен Балкан во Трст

Р.С.Европа - 11.07.2017

Премиерот Зоран Заев, ќе ја предводи владината делегација на четвртиот самит „ЕУ-Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи на 12 јули во Трст. На самитот, како што наведуваат од владината прес-служба, освен премиерите и ...

Да се поттикне придвижувањето на евроинтеграциите на земјите од Западен Балкан

МКД - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, утре ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, кој ќе се одржи во Трст.

Заев и висока владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

+инфо - 11.07.2017

Самитот е организиран на највисоко ниво. На него ќе учествуваат премиерите на шесте земји од Западен Балкан. Премиерот Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, ...

Алфано: ЕУ ќе потврди дека европската врата е отворена за земјите од Западен Балкан

МКД - 11.07.2017

Во ерата на глобалните предизвици, кои бараат заложба и посветеност на сите, повторното обединување на континентот е стратешка инвестиција во мирот, безбедноста и демократијата, вели во своето обраќање италијанскиот министер за надворешни работи и ...

Самит во Трст - За проекти на Западен Балкан 500 милиони евра

+инфо - 11.07.2017

На Самитот во Трст ќе се разговара за седум конкретни проекти. Во Трст утре ќе се одржи четвртиот Самит за Западен Балкан и Европската Унија во рамки на Берлинскиот процес. Се очекува разговорите да бидат фокусирани на поврзување во областа на ...

Алфано: Самитот во Трст да даде сигнал на конкретен оптимизам за заедничка судбина

+инфо - 11.07.2017

Анџелино Алфан вели дека е потребно да се надминат внатрешните поделби и обвинувања од минатото и неповратно да се избере Европа. Министерот за надворешни работи на Италија, Анџелино Алфано нагласува дека на самитот во Трст на 12 јули, од лидерите ...

Премиерот Заев и владината делегација утре на Самитот за Западен Балкан во Трст

Фокус - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи на 12 јули во Трст, соопшти владината прес-служба.

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Канал5 - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи денеска во Трст.

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Либертас - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи на 12 јули во Трст, соопшти владината прес-служба.

Самит на Берлинската иницијатива во Трст - За проекти на Западен Балкан 500 милиони евра

Алфа - 11.07.2017

Во Трст утре ќе се одржи четвртиот Самит за Западен Балкан и Европската Унија во рамки на Берлинскиот процес. Во Трст утре ќе се одржи четвртиот Самит за Западен Балкан и Европската Унија во рамки на Берлинскиот процес.

Заев на средби со високи европски државници на Самитот „ЕУ- Западен Балкан“

Макфакс - 11.07.2017

Премиерот Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, кој ќе се одржи утре во Трст. Самитот, под покровителство на Италија како претседавач на Европската Унија, е ...

Самит на Берлинската иницијатива во Трст - За проекти на Западен Балкан 500 милиони евра

Идивиди - 11.07.2017

Брисел, 11 јули 2017 (МИА) - Во Трст утре ќе се одржи четвртиот Самит за Западен Балкан и Европската Унија во рамки на Берлинскиот процес. Се очекува разговорите да бидат фокусирани на поврзување во областа на економијата и инфраструктурата и луѓето ...

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

А1 On - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи денеска во Трст.

Димитров ќе учествува на сесија на министри за надворешни работи на конференција за Западен Балкан во Трст

Либертас - 11.07.2017

Министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе учествува на сесијата на министрите за надворешни работи како дел од конференцијата на високо ниво за Западен Балкан во рамки на „Берлинскиот процес“, што ќе се одржи утре во Трст под покровителство ...

Самит во Трст: 500 милиони евра за проекти за Западен Балкан

МРТ - 11.07.2017

Од Самитот во Трст очекуваме позитивен напредок во интеграциските процеси на Западен Балкан, тоа е пораката со која ЕУ оди во Трст каде ќе бидат лидерите на „западно-балканската шесторка...

Димитров на сесија на министри за надворешни работи на конференција за Западен Балкан во Трст

А1 On - 11.07.2017

Министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе учествува на сесијата на министрите за надворешни работи како дел од конференцијата на високо ниво за Западен Балкан во рамки на „Берлинскиот процес“, што ќе се одржи утре во Трст под покровителство ...

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Сител - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи денеска во Трст.

Конференција за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес

Макфакс - 11.07.2017

На 12 јули 2017 година во Трст под покровителство на италијанскиот премиер, Паоло Џентилони, ќе се одржи конференцијата на високо ниво за Западен Балкан. Конференцијата се организира во рамки на “Берлинскиот процес“, а учесници се шесте земји од ...

Самит на ЕУ и Западен Балкан во Трст

Таратур - 11.07.2017

Вратата на европа е отворена за земјите кои ги споделуваат нејзините вредности. На македонските пријатели им е позната политиката на силна и лојална поддршка, која Италија секогаш ја давала, изјави италијанскиот министер за надворешни работи, Афано, ...

Франкфуртер алгемајне цајтунг: ЕУ се врти кон Западен Балкан

Либертас - 11.07.2017

На самитот во Трст можен е договор за создавање нов заеднички економски простор. Но, во регионот сѐ уште владеат големи политички тензии, пишува „ Франкфуртер алгемајне цајтунг “. По големиот, на ред е мал самит, пишува денеска весникот „Франкфуртер ...

Пратеничката Туфегџиќ на конференција во Трст

А1 On - 11.07.2017

Пратеници и претставници на невладиниот сектор од европските држави и од земјите-аспиранти ќе дебатираат заедно на конференцијата „Поврзувањето на младите-движење напред”, што денеска и утре се одржува во Трст, во рамките на програмата на Европскиот ...

Самит на Берлинската иницијатива во Трст - За проекти на Западен Балкан 500 милиони евра

Сител - 11.07.2017

Во Трст утре ќе се одржи четвртиот Самит за Западен Балкан и Европската Унија во рамки на Берлинскиот процес. Се очекува разговорите да бидат фокусирани на поврзување во областа на економијата и инфраструктурата и луѓето во регионот како и регионот ...

Могерини, Хан и Булц на самитот за Западен Балкан во Трст

Макфакс - 11.07.2017

Високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност Федерика Могерини, комесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан и комесарката за сообраќај Виолета Булц ќе учествуваат на самитот за Западен Балкан.

Конференција за Западен Балкан 6, во Трст

Канал5 - 11.07.2017

Утре во Трст под покровителство на италијанскиот премиер, Паоло Џентилони, ќе се одржи конференцијата на високо ниво за Западен Балкан, соопштува МНР. Конференцијата се организира во рамки на “Берлинскиот процес“, а учесници се шесте земји од ...

Трет Форум на цивилното општество од Балканот – претходница на Самитот во Трст

Либертас - 11.07.2017

Третиот Форум на цивилното општество кој е претходница на Самитот на Западен Балкан, започна денеска во Трст со присуство на околу 200 претставници од Албанија, Црна Гора, БиХ, Косово, Македонија, Србија и од другите делови од регионот како и од ...

Самит во Трст: Поттик за евроинтеграциите на регионот и инфраструктурна и економска поврзаност

Сител - 11.07.2017

Инфраструктурни проекти во делот на енергетиката и транспортот вредни 1,3 милјарди евра европски пари кои треба да се искористат до 2020 година, но и поголемата соработка на земјите од западен Балкан во делот на миграциите и борбата против ...

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст...

Н.Македонија - 11.07.2017

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, ...

Димитров на сесија на министри за надворешни работи на конференција за Западен Балкан во Трст...

Н.Македонија - 11.07.2017

Димитров на сесија на министри за надворешни работи на конференција за Западен Балкан во Трст Министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе учествува на сесијата на министрите за надворешни работи како дел од конференцијата на високо ниво за ...

Петстотини милиони евра за проекти за Западен Балкан...

Н.Македонија - 11.07.2017

Петстотини милиони евра за проекти за Западен Балкан Во Трст утре ќе се одржи четвртиот Самит за Западен Балкан и Европската Унија во рамки на Берлинскиот процес. Се очекува разговорите да бидат фокусирани на поврзување во областа на економијата и ...

Заев во Трст на дводневен самитот ЕУ- Западен

Позитив.мк - 11.07.2017

Премиерот Заев денеска и утре во Трст ќе ја предводи владината делегација на четвртиот самит ЕУ – Западен Балкан, во рамки на Берлинскиот процес кој официјално ќе почне утре. На самитот кој е под покровителство на Италија ќе учествуваат премиерите и ...

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Бриф - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи на 12 јули во Трст, соопшти владината прес-служба.

Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Локално - 11.07.2017

Премиерот Заев денеска и утре во Трст ќе ја предводи владината делегација на четвртиот самит ЕУ – Западен Балкан, во рамки на Берлинскиот процес кој официјално ќе почне утре. На самитот кој е под покровителство на Италија ќе учествуваат премиерите и ...

Заев и висока владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Слободен Печат - 11.07.2017

Премиерот Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, кој ќе се одржи утре во Трст. Самитот, под покровителство на Италија како претседавач на Европската Унија, е ...

Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Мета - 11.07.2017

Премиерот Заев денеска и утре во Трст ќе ја предводи владината делегација на четвртиот самит ЕУ – Западен Балкан, во рамки на Берлинскиот процес кој официјално ќе почне утре. На самитот кој е под покровителство на Италија ќе учествуваат премиерите и ...

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Телевизија Нова - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи денеска во Трст.

Заев на средби со високи европски државници на Самитот „ЕУ- Западен Балкан“

Точка - 11.07.2017

Премиерот Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, кој ќе се одржи утре во Трст. Самитот, под покровителство на Италија како претседавач на Европската Унија, е ...

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Вечер - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан" во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи на 12 јули во Трст, соопшти владината прес-служба.

За проекти на Западен Балкан 500 милиони евра

Вечер - 11.07.2017

Во Трст утре ќе се одржи четвртиот Самит за Западен Балкан и Европската Унија во рамки на Берлинскиот процес. Се очекува разговорите да бидат фокусирани на поврзување во областа на економијата и инфраструктурата и луѓето во регионот како и регионот ...

Алфано: Самитот во Трст со сигнал за оптимизам, на патот на една заедничка судбина

Локално - 11.07.2017

Министерот за надворешни работи на Италија, Анџелино Алфано нагласува дека на самитот во Трст на 12 јули, од лидерите на Западен Балкан ќе биде побарано силно да се обврзат дека ќе ги консолидираат демократските институции, ќе применат владеење на ...

Трет Форум на цивилното општество од Балканот – претходница на самитот во Трст

Мета - 11.07.2017

Третиот Форум на цивилното општество, кој е претходница на самитот на Западен Балкан, почна денеска во Трст со присуство на околу 200 претставници на граѓанскиот сектор од Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Србија и од ...

Од Самитот во Трст се бара јасен сигнал за иднината на Западен Балкан

Локално - 11.07.2017

Раст од 6 отсто на стопанствата на земјите од Западен Балкан – тоа е една од целите на Самитот во Трст. Дарко Малиновски од Институтот за европска политика вели дека е добро што Балканот се враќа во фокусот на ЕУ, информира АлсатМ.

Тревога од високо ниво: Безбедноста на Балканот е загрозена ако не се …

Локално - 11.07.2017

Седум централноевропски држави ја повикаа ЕУ да го забрза влезот на западнобалканските земји кон Унијата, предупредувајќи дека ако Западен Балкан не бидат интегрирани, тоа може да се претвори во сериозна закана за безбедноста на целиот регион, ...

Дипломатите од Централна Европа бараат Брисел да ја забрза интеграцијата на Западен Балкан

Стандард - 11.07.2017

Министрите за надворешни работи на земјите од Вишеградската четворка (Чешка, Полска, Унгарија и Словачка) и претставници на Австрија, Хрватска и Словенија се состанаа во Будимпешта, за да разговараат за различни прашања од заеднички интерес.

Премиерот и висока владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст за нова динамика на евроинтеграциите

Фактор - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, кој ќе се одржи на 12 јули во Трст.

Алфано: Самитот во Трст да даде сигнал на конкретен оптимизам, на патот на една заедничка судбина

Вечер - 11.07.2017

Министерот за надворешни работи на Италија, Анџелино Алфано нагласува дека на самитот во Трст на 12 јули, од лидерите на Западен Балкан ќе биде побарано силно да се обврзат дека ќе ги консолидираат демократските институции, ќе применат владеење на ...

Пратеничката Туфегџиќ на конференција во Трст

Слободен Печат - 11.07.2017

Во рамките на Програмата на Европскиот парламент за млади политички лидери, непосредно пред одржувањето на Самитот за Западен Балкан, за првпат од оваа година на иницијатива од европратеници се организира Конференција со вклучување на ...

Вратата на Европа останува отворена за земјите кои ги споделуваат нејзините вредности

Вечер - 11.07.2017

Во ерата на глобалните предизвици, кои бараат заложба и посветеност на сите, повторното обединување на континентот е стратешка инвестиција во мирот, безбедноста и демократијата. Тоа е духот кој ни дава ентузијазам во пресрет на Самит во Трст кој ќе ...

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

еМагазин - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи на 12 јули во Трст, соопшти владината прес-служба.

Жбогар: Самитот во Трст е подготовка за побрза интеграција во ЕУ

Телма - 10.07.2017

Главни теми на самитот ЕУ- Западен Балкан кој на 12 ти јули ќе се одржи во Трст ќе бидат економскиот развој на регионот, транспортот и подршката на граѓанското општество. Евроамбасадорот САмуел Жбогар очекува потврда на силната посветеност на ...

Самитот во Трст за инфраструктурно и економско поврзување на Балканот

Нова ТВ - 10.07.2017

Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес кој ќе се одржи на 12 јули во Трст ќе помогне за придвижување на евроинтеграциите на регионот и ќе донесе конкретен исчекор во однос на неговото инфраструктурно и економско поврзување, ...

Самит ЕУ-Западен Балкан: како понатаму?

Deutsche Welle - 10.07.2017

Зајакнување на регионалната соработка за побрз пат во ЕУ е мотото на Самитот ЕУ- Западен Балкан, на 12 јули во Трст. Брисел очекува лидерите од регионот да се фокусираат на инфраструктурата и економската интеграција Четвртиот самит во рамките на ...

Самитот во Трст исклучително важен за западен Балкан

Алсат-М - 10.07.2017

ЕУ со конкретен ангажман и огромни фондови „атакува“ кон регионот на западниот Балкан. Европската иднина на овој дел на Балканот се очекува да се запечати в среда на Самит во Трст, Италија.

Жбогар: Самитот во Трст е подготовка на регионот за побрза интеграција во ЕУ

Телма - 10.07.2017

Самитот во Трст треба да помогне во придвижувањето на евроинтеграциите во регионот. Негови главни теми ќе бидат економскиот развој на шесте земји од Западен балкан, транспортот и поддршката на граѓанското општество.

Сијарто: Ако не се забрза евроинтеграцијата на Западен Балкан ќе се соочиме со безбедносни предизвици

Алсат-М - 10.07.2017

Седум земји-членки на Европска унија од Централна Европа денеска ја повикаа ЕУ да го забрза приемот на Црна Гора и Србија, наведувајќи дека пролонгирањето на интеграцијата на Западен Балкан може да претставува закана за безбедноста на целиот регион.

Самит во Трст – порака за евроинтеграцијата на Западен Балкан

24 Вести - 10.07.2017

Европските лидери со позитивна најава за Македонија во пресретет на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес кој ќе се одржи на 12 јули во Трст. Во фокусот европската перспектива на Македонија и регионот.

Во сараево се одржува Форум на Невладини организации од Западен Балкан

Нова ТВ - 10.07.2017

Преку 100 претставници на невладини организации од регионот на Западен Балкан и од ЕУ, се собраа денеска во Сараево за да дискутираат за проблемите на граѓанската организираност и за учеството на граѓаните во изградба на јавните политики, како и за ...

Земјите од Западен Балкан ќе формираат транспортна заедница

+инфо - 10.07.2017

Економијата, борбата против корупцијата и поврзувањето на младите, ќе бидат само дел од темите на самитот за Западен Балкан во Трст. Македонија и останатите земји од регионот ќе добијат 1.3 милијарди евра за изградба на патишта, улици, мостови во ...

Самитот во Трст нова можност за придвижување на евроинтеграциите на регионот

ТВ21 - 10.07.2017

Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес кој ќе се одржи на 12 јули во Трст ќе помогне за придвижување на евроинтеграциите на регионот и ќе донесе конкретен исчекор во однос на неговото инфраструктурно и економско поврзување.

Самит „ЕУ - Балкан“ - седум проекти за шест земји

Р.С.Европа - 10.07.2017

Премиерите на шест земји од регионот заедно со нивните колеги од шест земји членки на Европската унија на 12 јули на Самитот за Западен Балкан во Трст ќе одржат разговори на високо ниво и ќе потпишат договори за реализација на седум проекти.

ЕУ: Македонија в среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

+инфо - 10.07.2017

Очекувањата се дека е можно овојпат Грција да ја тргне блокадата и Македонија да влезе во втората фаза на Совет за стабилизација и асоцијација. Македонија ја чека добра вест во однос на одобрување проекти на претстојниот Самит на шесте балкански ...

ЕУ: Македонија во среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

ТВ21 - 10.07.2017

Македонија ја чека добра вест во однос на одобрување проекти на претстојниот Самит на шесте балкански држави со Европската унија во Трст, кој е посветен на Западниот Балкан, во рамки на Берлинскиот процес започнат пред три години на иницијатива на ...

Сијарто: Ако не се забрза евроинтеграцијата на Западен Балкан ќе имаме безбедносни предизвици

Р.С.Европа - 10.07.2017

Седум земји-членки на Европска унија од Централна Европа денеска ја повикаа ЕУ да го забрза приемот на Црна Гора и Србија, наведувајќи дека пролонгирањето на интеграцијата на Западен Балкан може да претставува закана за безбедноста на целиот регион.

Самит ЕУ-Западен Балкан во Трст

Глас на Америка - 10.07.2017

За два дена во Трст, врвот на Европската Унија и на највлијателните земји-членки на иста маса ќе седне со лидерите на Западен Балкан. СКОПЈЕ — Самитот, четврт по ред, е дел од т.н. Берлински-процес чија конечна цел е зачленување на регионот во ...

Жбогар: Подобри односи со соседите, поголема поддршка од ЕУ

ТВ21 - 10.07.2017

Идејата за создавање на заеднички економски пазар на државите на Западен Балкан, в среда по четврти пат ќе седне на заедничка маса шест држави од регионот. Два дена пред почетокот на Самитот на Трст, италијанскиот амбасадор во Скопје, Карло Ромео, ...

Самитот во Трст нова можност за придвижување на евроинтеграциите на регионот

А1 On - 10.07.2017

Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес кој ќе се одржи на 12 јули во Трст ќе помогне за придвижување на евроинтеграциите на регионот и ќе донесе конкретен исчекор во однос на неговото инфраструктурно и економско поврзување.

Самитот во Трст ќе ги придвижи евроинтеграциите на регионот

Макфакс - 10.07.2017

Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, кој ќе се одржи на 12 јули во Трст, ќе помогне за придвижување на евроинтеграциите на регионот и ќе донесе конкретен исчекор во однос на неговото инфраструктурно и економско поврзување – ...

200 милиони евра за земјите од Западен Балкан на Самитот на ЕУ во Трст

Сакам да кажам - 10.07.2017

Седум проекти во вредност од 200 милиони евра европска помош ќе бидат поделени на шестте земји од Западен Балкан на Самитот во Трст кој што ќе се оддржи на 12 јули. Колку пари ќе добие секоја земја и за кој проект, амбасадорот на ЕУ во Македонија ...

ЕУ: Македонија во среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

А1 On - 10.07.2017

Македонија ја чека добра вест во однос на одобрување проекти на претстојниот Самит на шесте балкански држави со Европската унија во Трст, кој е посветен на Западниот Балкан, во рамки на Берлинскиот процес започнат пред три години на иницијатива на ...

ЕУ: Македонија во среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

Канал5 - 10.07.2017

Македонија ја чека добра вест во однос на одобрување проекти на претстојниот Самит на шесте балкански држави со Европската унија во Трст, кој е посветен на Западниот Балкан, во рамки на Берлинскиот процес започнат пред три години на иницијатива на ...

Самитот во Трст нова можност за придвижување на евроинтеграциите на регионот

Сител - 10.07.2017

Самитот „ЕУ - Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес кој ќе се одржи на 12 јули во Трст ќе помогне за придвижување на евроинтеграциите на регионот и ќе донесе конкретен исчекор во однос на неговото инфраструктурно и економско поврзување.

ЕУ: Македонија во среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

Сител - 10.07.2017

Македонија ја чека добра вест во однос на одобрување проекти на претстојниот Самит на шесте балкански држави со Европската унија во Трст, кој е посветен на Западниот Балкан, во рамки на Берлинскиот процес започнат пред три години на иницијатива на ...

ЕУ: Добри вести за Македонија на Самитот во Трст во среда

Фокус - 10.07.2017

Македонија ја чека добра вест во однос на одобрување проекти на претстојниот Самит на шесте балкански држави со Европската унија во Трст, кој е посветен на Западниот Балкан, во рамки на Берлинскиот процес започнат пред три години на иницијатива на ...

Самитот во Трст нова можност за придвижување на евроинтеграциите на регионот

Канал5 - 10.07.2017

Самитот „ЕУ - Западен Балкан“ во рамки на берлинскиот процес кој ќе се одржи на 12 јули во Трст ќе помогне за придвижување на евроинтеграциите на регионот и ќе донесе конкретен исчекор во однос на неговото инфраструктурно и економско поврзување ...

Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ во фокусот на Самитот во Трст

Академик - 10.07.2017

Самитот „ЕУ - Западен Балкан“, кој во рамки на Берлинскиот процес ќе се одржи на 12 јули во Трст, ќе помогне за придвижување на евроинтеграциите на регионот и ќе донесе конкретен исчекор во однос на неговото инфраструктурно и економско поврзување.

Сијарто: Ако не се забрза евроинтеграцијата на Западен Балкан ќе се соочиме со безбедносни предизвивци

А1 On - 10.07.2017

Седум земји-членки на Европска унија од Централна Европа денеска ја повикаа ЕУ да го забрза приемот на Црна Гора и Србија, наведувајќи дека пролонгирањето на интеграцијата на Западен Балкан може да претставува закана за безбедноста на целиот регион.

ЕУ: Македонија во среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

Либертас - 10.07.2017

Македонија ја чека добра вест во однос на одобрување проекти на претстојниот Самит на шесте балкански држави со Европската унија во Трст, кој е посветен на Западниот Балкан, во рамки на Берлинскиот процес започнат пред три години на иницијатива на ...

Самитот во Трст шанса за Западен Балкан - Земјите имаат на располагање 200 милиони евра од ЕУ за инфраструктурни ...

Сител - 10.07.2017

Седум регионални проекти за коие ќе издвојат грантови од вкупно 200 милиони евра ќе се промовираат на самитот на Европската унија за Западен Балкан на 12 јули во Трст. Претставниците на унијата не откриваат во што се состојат проектите и колку од ...

Југоносталијата наспроти европската перспектива во Трст

Макфакс - 10.07.2017

Со сеќавања на времињата кога Југословените масовно одеа на шопинг во италијанскиот град Трст, односно како што потенцираа говорниците, местото каде социјализмот и капитализмот најдобро соработуваа, започна форумот на граѓанското општество во овој ...

Форум на НВО-ата од Западен Балкан, следува форум и во Трст

Либертас - 10.07.2017

Преку 100 претставници на невладини организации од регионот на Западен Балкан и од ЕУ, се собраа денеска во Сараево за да дискутираат за проблемите на граѓанската организираност и за учеството на граѓаните во изградба на јавните политики.

Самитот во Трст можност за придвижување на евроинтеграциите на регионот...

Н.Македонија - 10.07.2017

Самитот во Трст можност за придвижување на евроинтеграциите на регионот Самитот „ЕУ - Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес кој ќе се одржи на 12 јули во Трст ќе помогне за придвижување на евроинтеграциите на регионот и ќе донесе конкретен ...

Сијарто: Ако не се забрза евроинтеграцијата на Западен Балкан ќе се соочиме со безбедносни предизвивци...

Н.Македонија - 10.07.2017

Сијарто: Ако не се забрза евроинтеграцијата на Западен Балкан ќе се соочиме со безбедносни предизвивци Седум земји-членки на Европска унија од Централна Европа денеска ја повикаа ЕУ да го забрза приемот на Црна Гора и Србија, наведувајќи дека ...

Заев, Рама и Дачиќ ќе снимаат ТВ-шоу во Трст

Република - 10.07.2017

Специјалната епизода на регионалното политичко ТВ-шоу ќе се снима во Трст во вторник, а гостите ќе се обидат да одговорат на прашањата каква е денеска регионалната политичка соработка, какви се шансите регионот на Западен Балкан да стане единствен ...

Жбогар: Самитот во Трст е подготовка за побрза интеграција на регионот во ЕУ

Вечер - 10.07.2017

Историски исчекор на самитот ќе претставува потпишувањето на догорот за формирање Транспортна заедница во регионот, како и Канцеларија за соработка на стопанските комори од Западен Балкан, а ќе бидат презентирани и седум регионални проекти во вкупно ...

ЕУ: Македонија во среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

Телевизија Нова - 10.07.2017

Македонија ја чека добра вест во однос на одобрување проекти на претстојниот Самит на шесте балкански држави со Европската унија во Трст, кој е посветен на Западниот Балкан, во рамки на Берлинскиот процес започнат пред три години на иницијатива на ...

Самитот во Трст ќе ги придвижи евроинтеграциите на регионот

Точка - 10.07.2017

Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, кој ќе се одржи на 12 јули во Трст, ќе помогне за придвижување на евроинтеграциите на регионот и ќе донесе конкретен исчекор во однос на неговото инфраструктурно и економско поврзување – ...

ЕУ: Македонија во среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

Локално - 10.07.2017

Македонија ја чека добра вест во однос на одобрување проекти на претстојниот Самит на шесте балкански држави со Европската унија во Трст, кој е посветен на Западниот Балкан, во рамки на Берлинскиот процес започнат пред три години на иницијатива на ...

ЕУ: Македонија во среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

Бриф - 10.07.2017

Македонија ја чека добра вест во однос на одобрување проекти на претстојниот Самит на шесте балкански држави со Европската унија во Трст, кој е посветен на Западниот Балкан, во рамки на Берлинскиот процес започнат пред три години на иницијатива на ...

ЕУ: Македонија во среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

Вечер - 10.07.2017

Позитивен исчекор се очекува и следниот вторник, на 18 јули, кога по една година одложување, ќе се случи Советот за стаблизација и асоцијација на Еворпската унија со Македонија, чие одржување доби „зелено светло" од страна на сите змеји-членки на ...

ЕУ: Македонија во среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

Стандард - 10.07.2017

Македонија ја чека добра вест во однос на одобрување проекти на претстојниот Самит на шесте балкански држави со Европската унија во Трст, кој е посветен на Западниот Балкан, во рамки на Берлинскиот процес започнат пред три години на иницијатива на ...

Форум на невладините организации од Западен Балкан

Мета - 10.07.2017

Повеќе од 100 претставници на невладини организации од регионот на Западен Балкан и од ЕУ, се собраа денеска во Сараево за да дискутираат за проблемите на граѓанската организираност и за учеството на граѓаните во изградба на јавните политики, како и ...

За да не се дестабилизира регионот, Црна Гора и Србија веднаш во ЕУ

Стандард - 10.07.2017

Седум земји членки на Европската унија од Централна Европа повикаа Унијата да го забрза приемот на Црна Гора и Србија, откако истакнаа дека одложувањето на интеграцијата на Западен Балкан може да претставува закана за безбедноста на целиот регион, ...

ЕУ: Македонија в среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

10без10 - 10.07.2017

Македонија ја чека добра вест во однос на одобрување проекти на претстојниот Самит на шесте балкански држави со Европската унија во Трст, кој е посветен на Западниот Балкан, во рамки на Берлинскиот процес започнат пред три години на иницијатива на ...

Форум на невладините организации од Западен Балкан

Локално - 10.07.2017

Повеќе од 100 претставници на невладини организации од регионот на Западен Балкан и од ЕУ, се собраа денеска во Сараево за да дискутираат за проблемите на граѓанската организираност и за учеството на граѓаните во изградба на јавните политики, како и ...

Македонија виа Трст - Нови европски проекти и позитивни пораки

Фактор - 10.07.2017

На претстојниот Самит на ЕУ за Западен Балкан кој ќе се одржи во среда во Трст за Македонија се очекуваат многу позитивни оценки, како и одобрување на нови проекти кои ќе ја помогнат евроинтеграцијата.

Сијарто: Ако не се забрза евроинтеграцијата на Западен Балкан ќе се соочиме со безбедносни предизвици

Локално - 10.07.2017

Седум земји-членки на Европска унија од Централна Европа денеска ја повикаа ЕУ да го забрза приемот на Црна Гора и Србија, наведувајќи дека пролонгирањето на интеграцијата на Западен Балкан може да претставува закана за безбедноста на целиот регион.

ЕУ: Македонија во среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

Нетпрес - 10.07.2017

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, висок претставник на Унијата кој инсистира на анонимност, денеска потврди дека Брисел ќе одобри голем дел од 100 милиони евра за кои претходната македонска влада аплицираше во рамки на Берлинскиот процес ...

ЕУ: Македонија во среда ја чека добра вест на Самитот во Трст

еМагазин - 10.07.2017

Македонија ја чека добра вест во однос на одобрување проекти на претстојниот Самит на шесте балкански држави со Европската унија во Трст, кој е посветен на Западниот Балкан, во рамки на Берлинскиот процес започнат пред три години на иницијатива на ...

ЕУ ќе финансира договор за транспортна заедница помеѓу земјите од Западен Балкан

Канал 77 - 10.07.2017

Земјите од Западен Балкан ќе постигнат договор за транспортна заедница, за што Европската унија ќе издвои 1, 3 милијарди евра. Овие пари, земјите ќе ги насочат кон проекти од сферата на транспортот, животната средина и енергијата – најави денеска ...