TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илхам Алиев се устоличи со шест загинати

Утрински - 18.10.2003

По контроверзните претседателски избори во Азербејџан ОД НАШИОТ известувач Ѕвездан Георгиевски Во текот на вчерашниот ден во главниот град на Азербеџан, Баку, животот по завчерашните демонстрации како да се нормализира. Но, дека ситуацијата е напната говори големиот број полициски сили, кои ...

ОБСЕ ги осуди претседателските избори во Азербејџан

Вест - 17.10.2003

БАКУ, 17 ОКТОМВРИ, (АП) - Симпатизерите на опозициониот претседателски кандидат Иса Гамбар на изборите во Азербејџан вчера се судрија со полицијата во центарот на Баку, при што еде загина а 50-на се повредени. БАКУ, 17 ОКТОМВРИ, (АП) - Симпатизерите на опозициониот претседателски кандидат Иса ...

Полицијата се судри со опозицијата во Баку - еден мртов

Утрински - 17.10.2003

Откако синот на Хајдар Алиев, Илхам, победи на претседателските избори БАКУ - Специјалната полиција за спречување безредија, вчера употреби солзавец и кучиња во судирите со илјадници приврзаници на опозицијата, откако синот на болниот лидер Хајдар Алиев, Илхам Алиев, победи на претседателските ...

Синот на Гајдар Алиев се подготвува да ја преземе власта

Утрински - 15.10.2003

Кавкаската република Азербејџан денес излегува на важни претседателски избори Од нашиот известувач Ѕвездан Георгиевски БАКУ - Денеска во Азербејџан се одржуваат можеби најважните избори во кусата историја на независноста на оваа некогашна советска република.

Азербејџанците избираат нов водач

Канал5 - 15.10.2003

Во Азербејџан започнаа изборите за нов претседател, и покрај острите критики од групите за човекови права. Дописникот на БиБиСи јавува дека некои гласачки ливчиња веќе го имале испечатено името на синот на претседателот како претпочитан кандидат.