TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заврши Биеналето на млади уметници од Европа и Медитеранот

Сител - 13.09.2009

Најголемиот настан од културата што го организираше Македонија - 14. Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот, на кое учествуваа околу 700 уметници од ...

Биеналето ни ги отвори вратите на европската уметност

Вечер - 13.09.2009

Овој најголем културен настан во организација на Македонија во текот на девет дена го претстави Скопје пред светот како културна престолнина, а нашата ...

Концерт на плоштад за крај на Биеналето

Време - 12.09.2009

Со настап на музичките групи што учествуваа на 14.Биенале на млади уметници од Европа и од Медитеранот вечерва, на плоштад „Македонија“ (21 ч.

Завршува Биеналето на млади уметници

Р.С.Европа - 12.09.2009

Со концерти на плоштадот Македонија и со презентација на најуспешните дела, вечерва завршува 14-тото Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот, на кое ...

Вечерва на Плоштад журка за затворање

Вест - 12.09.2009

Вечерва со почеток 21 ч. на плоштад Македонија официјално ќе биде затворено 14-тото Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот, со концерти на кои ќе ...

Драгана Заревска меѓу осумте наградени на Биеналето

Вест - 12.09.2009

Драгана Заревска е единствениот претставник од Македонија меѓу осумте учесници на Биеналето кои добија награди од светската мрежа за ангажирање на уметници ...

Биеналето во знак на измешаноста на различните уметности

Утрински - 12.09.2009

Организаторите на 14. Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот, кое по десет дена официјално заврши синоќа, на вчерашната средба со новинарите оценија ...

Биеналето во завршница

Н.Македонија - 12.09.2009

Меѓу осумте добитници на наградите“Рес Артис“ што ги доделува Биеналето на млади е и Драгана Заревска од Македонија Театарската програма еднаква на четири ...

Завршува Биеналето на млади уметници од Медитеранот

Форум - 12.09.2009

Биеналето на млади уметници од Европа и Медитеранот вечерва ќе биде затворено со свечена церемонија на плоштадот Македонија во Скопје, каде што и започна пред ...

Завршува Биеналето на млади уметници

Алфа - 12.09.2009

Биеналето на млади уметници од Европа и Медитеранот вечерва ќе биде затворено со свечена церемонија на плоштадот Македонија во Скопје, каде што и започна пред ...

Завршува биеналето на млади

Црнобело - 12.09.2009

Со концерти на плоштадот Македонија и со презентација на најуспешните дела, вечерва завршува 14-тото Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот... ..

Успешна реализација на драмската програма на Биеналето, оцени координаторот Дејан Лилиќ

МРТ - 12.09.2009

Организаторите на 14. Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот, кое по десет дена официјално завршува вечер, се задоволни од текот и приемот кај ...

Завршува Биеналето на млади уметници

МРТ - 12.09.2009

Биеналето на млади уметници од Европа и Медитеранот вечерва ќе биде затворено со свечена церемонија на плоштадот Македонија во Скопје, каде што и започна пред ...

Завршува Биеналето на млади уметници од Европа и Медитеранот

Канал5 - 12.09.2009

Најголемиот настан од културата што го организираше Македонија - 14. Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот, на кое учествуваа околу 700 уметници од ...

Завршува Биеналето на млади уметници

Макфакс - 12.09.2009

Биеналето на млади уметници од Европа и Медитеранот вечерва ќе биде затворено со свечена церемонија на плоштадот Македонија во Скопје, каде што и започна пред ...

Многу настани и на последниот ден на Биеналето

Култура во РМ - 11.09.2009

(Утрински весник, 11.09.2009) - Денеска, на последниот ден од 14-то Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот, во Скопје публиката ќе може да проследи ...

Многу настани и на последниот ден на Биеналето

Утрински - 11.09.2009

Денеска, на последниот ден од 14-то Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот, во Скопје публиката ќе може да проследи низа разновидни активности.

Биеналето го раздвижи Скопје

Дневник - 11.09.2009

Скопје, како и големите европски центри, има капацитет да прими публика во повеќе од 15 локации во еден ден, рече на вчерашната прес-конференција Емил Митевски ...

Биеналето - лек за културната летаргија

Н.Македонија - 11.09.2009

Задоволни сме од посетеноста, вели Емил Митевски, директор на 14. Биенале на млади уметници од Европа и од Медитеранот Ни Скопје, но ни Рим, ни Париз, немаат ...

Манипулациите со оставката

Дневник - 11.09.2009

Политичката манипулација околу оставката на Јанакиевски и нејзиното неприфаќање е негативноста на неделата. Неодговорноста излезе на површина.

Успешна реализација на драмската програма на Биеналето, оцени Дејан Лилиќ

Канал5 - 11.09.2009

Организаторите на 14. Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот, кое по десет дена официјално завршува вечер, се задоволни од текот и приемот кај ...

Светот го запозна Скопје како престолнина на уметноста

Вечер - 11.09.2009

Вечерва на скопскиот плоштад ќе се одржи голема неформална забава за сите уметници, учесници на манифестацијата која изминативе десетина дена на голема врата ...

Доделени наградите на учесниците на Биеналето за млади уметници

Нетпрес - 11.09.2009

Дваесет и четиригодишната Драгана Заревска од Кратово е една од осумте добитници на награди на Биеналето на млади уметници кое се одржува во Скопје.

Доделување на наградите Res Artist на Биеналето на млади уметници

Култура во РМ - 10.09.2009

(Утрински весник, 10.09.2009) - Во деновите што следат на Биеналето на млади уметници, музиката и литературата ќе бидат протагонисти на применетите и ...

Биеналето во Скопје – сигнал за припадност на Европа

Култура во РМ - 10.09.2009

(Утрински весник, 10.09.2009) - „Македонија со Биеналето на млади уметници од Европа и Медитеранот покажа дека може да биде домаќин на она што се твори во цела ...

Биеналето најпосетено од учесниците

Време - 10.09.2009

Странските учесници на Биеналето на млади уметници од Европа и од Медитеранот се најредовната, често и единствена публика на настаните на уметничката смотра ...

Скопје живее во духот на Биеналето

Вест - 10.09.2009

Претседателот Ѓорге Иванов со министерката Канческа - Милевска во МСУ на средба со претседателот на Биеналето Луиџи Ретклиф Вчера напладне, македонскиот ...

Доделување на наградите Res Artist на Биеналето на млади уметници

Утрински - 10.09.2009

Во деновите што следат на Биеналето на млади уметници, музиката и литературата ќе бидат протагонисти на применетите и визуелните уметности.

Биеналето во Скопје - сигнал за припадност на Европа

Утрински - 10.09.2009

„Македонија со Биеналето на млади уметници од Европа и Медитеранот покажа дека може да биде домаќин на она што се твори во цела Европа, да го покаже духот на ...

Биеналето во Скопје е доказ за нашата припадност во Европа

Форум - 10.09.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов вчера, во придружба на министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска и претседателот на Биеналето Луиџи Ретклиф ...

Денес музика и театар на Биеналето во Скопје

Форум - 10.09.2009

Биеналето на млади уметници во скопје се наближува кон својот крај. Денешниот ден е посветен на музиката и изведувачките уметности - танцот и театарот, а ...

Содржини многу, публика - недоволно

Н.Македонија - 10.09.2009

Овој настан е важен и за Македонија во нејзината европска интеграција, бидејќи културата е првиот сегмент на интеграција, а не политиката и економијата.

Македонска вечер на Биеналето во Скопје

Форум - 10.09.2009

Денешната програма на Биеналето ќе се фокусира на филмската презентација на македонските филмови кои ќе се прикажуваат во Куршумли ан Координаторите за ...

Биенале - свежина во градот

Men - 10.09.2009

Покрај сите неубави работи кои ни се случуваат во оваа наша мала државичка, оние поистрајните, со желба за убав провод и запознавање со други култури, веќе ...

Биеналето продолжува со музика и театар

МРТ - 10.09.2009

Биеналето на млади уметници во Скопје денеска е посветено на музиката и изведувачките уметности - танцот и театарот, а off -програмата ќе опфати неколку ...

Изложби, филмови и модна ревија - спектакл за очи

Вечер - 10.09.2009

Во Томато продукција, во тек е изработка на документарен филм за 14 Биенале на млади уметници во Скопје, кој треба да биде готов најдоцна за еден месец Модната ...

Биеналето продолжува со музика и театар

Макфакс - 10.09.2009

Биеналето на млади уметници во Скопје денеска е посветено на музиката и изведувачките уметности - танцот и театарот, а off-програмата ќе опфати неколку ...

Разновидни настани на Биеналето на млади уметници

Култура во РМ - 09.09.2009

(Утрински весник, 09.09.2009) - Денеска од 12 до 19 часот во рамките на актуелното 14. Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот, на неколку локации во ...

Видеа и перформанси на осмиот ден на Биеналето

Време - 09.09.2009

Проблемите на Палестинците што живеат во странство и нивниот идентитет е темата на двете видеа на јорданскиот уметник Асма Бесесио, кои денес напладне ќе се ...

Грипот на Биенале

Време - 09.09.2009

Кај државјанин на Италија, учесник на Биеналето на млади уметници од Европа и од Медитеранот што се одржува во Скопје, е регистрирано присуство на новиот тип ...

Разновидни настани на Биеналето на млади уметници

Утрински - 09.09.2009

Денеска од 12 до 19 часот во рамките на актуелното 14. Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот, на неколку локации во Скопје ќе можат да се проследат ...

Младите медитерански уметници продолжуваат со настапите

Форум - 09.09.2009

Вечерва во Музејот на град Скопје, во 21 часот ќе настапи Џорџо Мирто со Sesteto Toscanini со многу необичен музички перформанс „Ќе се изведува камерна музика.

Утре на Биенале - музика низ седумте порти

Форум - 09.09.2009

И во последните денови на Биеналето музиката и литературата продолжуваат да бидат протагоности во прекрасната рамка на применетите и визуелните уметности.

Успешно се одвива европското Биенале на млади уметници

Алсат-М - 09.09.2009

Претстедателот Ѓорге Иванов денеска посети дел од изложбите на младите уметници кои учествуваат на 14-то Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот.

Биеналето во Скопје го урна шенгенскиот ѕид

Дневник - 09.09.2009

Платото пред Домот на АРМ дефинитивно е местото каде што најмногу се чувствува енергијата што ја донесоа 700-те автори кои учествуваат на 14-тото Биенале на ...

Канческа-милевска и Иванов ќе ги посетат изложбите во Музејот на современата уметност, киц и во Музејот на град Скопје

Сител - 09.09.2009

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска заедно со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, претседателот на Биеналето на млади уметници ...

Биеналето продолжува со богата програма

МРТ - 09.09.2009

Голем број автори ќе се претстават денеска на осмиот ден од Биеналето на младите уметници од Европа и Медитеранот што се одржува во Скопје.

Канческа-Милевска и Иванов ќе ги посетат изложбите во Музејот на современата уметност, КИЦ и во Музе

МРТ - 09.09.2009

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска заедно со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, претседателот на Биеналето на млади уметници ...

Иванов - Македонија со Биеналето покажува дека е дел од европскиот културен простор

Сител - 09.09.2009

Mакедонија со одржувањето на Биеналето на млади уметници од Европа и од Медитеранот покажа дека може да биде домаќин на она што се твори во цела Европа, да го ...

Иванов: Македонија со Биеналето покажува дека е дел од европскиот културен простор

МРТ - 09.09.2009

M акедонија со одржувањето на Биеналето на млади уметници од Европа и од Медитеранот покажа дека може да биде домаќин на она што се твори во цела Европа, да го ...

Уметничките галерии отворени до доцна во ноќта

Вечер - 09.09.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и министерката за култура Елизабета Канческа Милевска вчера посетија неколку галерии во Скопје каде до 12 ...

Биенале – продолжуваат настапите на младите уметници

Макфакс - 09.09.2009

Италијанскиот композитор Џорџо Мирто вечерва ќе настапи со Sesteto Toscanini во Музејот на град Скопје во рамки на Биеналето на млади уметници од Европа и ...

Денеска на Биеналето - слики во движење

Форум - 08.09.2009

И на осмиот ден од Биеналето следуваат уште интересни настани. Почнуваат во 12 часот во Куршумли Ан и во Музејот на град Скопје со нови проекции на слики во ...

Музичките перформанси на Биеналето - најатрактивни за публиката

Форум - 08.09.2009

Музичките концерти и перформанси кои досега можеше да се чујат на Биеналето се меѓу најатрактивните настани Биеналето е на половина, а до затворањето следуваат ...

Средина на скопското биенале на млади уметници од Медитеранот

Форум - 08.09.2009

Биеналето на млади уметници од Европа и од Медитеранот Скопје 2009 дојде на самата средина од десетдневната манифестација.

Биеналето и младите имаат публика

Вечер - 08.09.2009

Генералната оценка на средината на 14. Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот што од 3 до 12 овој месец се одржува во Скопје е дека манифестацијата ...

Биеналето продолжува со богата програма

Макфакс - 08.09.2009

Голем број автори ќе се претстават денеска на осмиот ден од Биеналето на младите уметници од Европа и Медитеранот што се одржува во Скопје.

Учесник на Биеналето на млади уметници заболен од новиот грип

Р.С.Европа - 07.09.2009

Вирусот на новиот тип е пронајден кај еден хоспитализиран пациент, покажуваат лабораториските анализи направени во Институтот за јавно здравје.

Мал­ку пуб­ли­ка за но­ви­те кре­а­тив­ни идеи

Вест - 07.09.2009

Франческа Агнер и Габриел Шанкер ("Бизи рокс") од Австрија завчеравечер имаа танцов перформанс насловен "Фрлање камења" на Малата сцена на МОБ.

Вчера откажани перформансите на Биеналето

Утрински - 07.09.2009

Сите перформанси што викендов требаше да се одржат на отворено на 14. Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот се откажани поради несреќата во ...

Прашалник од свеќи, факели и светла

Форум - 07.09.2009

Групата Nhelden вечерва со почеток во 20 часот пред Младинскиот Културен Центар ќе иницира масовен перформанс во центарот на градот како дел од нивната ...

Биенале - филм, танц и перформанси

Форум - 07.09.2009

Денес е четвртиот ден на Биеналето и тоа за нови филмови во дворот на Куршумли ан. Во 16-те проекции на програмата е и „Некаде“ од Албанецот Кледи Кепаџиу, ...

Италијански уметник во Скопје позитивен на грипот А (Х1Н1)

Алсат-М - 07.09.2009

Лабораториските анализи направени во Институтот за јавно здравје покажаа присуство на новиот тип вирус А (Х1Н1) кај еден хоспитализиран пациент, кој е ...

Нов случај на грипот А (Х1Н1) во Македонија

Кирилица - 07.09.2009

На Клиниката досега болнички се лекувани 144 пациенти од кои кај 43 е потврден вирусот на новиот грип Лабораториските анализи направени во Институтот за јавно ...

Биенале - богата театарска и танцова програма

Макфакс - 07.09.2009

Холандската група Nhelden вечерва ќе иницира масовен перформанс во центарот на градот како дел од нивната презентација на Биеналето на млади уметници од Европа ...