TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-Македонска бара референдум за децентрализацијата

А1 - 18.07.2004

ВМРО-Македонска му предлага на Собранието, независно од иницијативата на Светскиот македонски конгрес за собирање 150.000 потписи, да распише референдум на ниво на целата држава на кој граѓаните би се изјасниле за владиниот предлог за нова територијална организација на локалната самоуправа.

Ставови на пратениците за децентрализацијата

А1 - 18.07.2004

Начинот на кој што се водеше овој процес и решенијата кои што произлегоа од него не доведува во ситуација Парламентот да биде полето каде ние најмногу како пратеници можеме да придонесеме за да ги дадеме нашите аргументи за подобри решенија за тие прашања.

Aлбанија го поздравува договорот за децентрализација

А1 - 17.07.2004

Министерството за надворешни работи(МНР) на Албанија го поздравува договорот постигнат помеѓу владеачките партии во Македонија околу пакетот закони за децентрализацијата и реформата на локалната самоуправа. „Ние сме убедени дека спогодбата помеѓу коалиционите партнери во Владата на Македонија и ...

Да игравме поинаку, ќе загубевме со 5:0

Време - 17.07.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЈА СМИРУВА НАЦИЈАТА Резултатот ќе беше 5:0 против Македонија ако не постигневме решение за територијалната поделба - оцени претседателот Бранко Црвенковски, вчера, на средба со новинарите. Осврнувајќи се на коментарите дека СДСМ во преговорите за Струга, Кичево и за Скопје загубил со ...

Јордановски на 26 јули закажа седница за децентрализацијата

Вест - 17.07.2004

Спикерот на Собранието Љупчо Јордановски вчера соопшти дека на 26 јули закажал итна седница на која ќе се расправа за пакетот закони за децентрализација. Собраниските служби уште вчера на пратениците им ги поделиле законите кои завчера ги утврди Владата, за да имаат доволно време да ги проучат и ...

Од 26 јули пратениците ќе расправаат за општините

Време - 17.07.2004

ЗАКОНИТЕ ВО СОБРАНИСКА ПРОЦЕДУРА Собраниската седница за предложените закони за децентрализација и за територијална организација ќе почне на 26 јули. Се планира расправата да заврши до 7 август, кога треба да се распишат локалните избори.

Македонците ќе ги носат Албанците во ЕУ

Вест - 17.07.2004

државникот свртен кон иднината Претседателот Бранко Црвенковски вчера излезе да го одбрани договорот на Владата за пакетот закони за децентрализација на власта, меѓу кои е и новата територијална организација на државата. Тој вели дека секакво решение е подобро од никакво решение, Претседателот ...

ЛДП: Браната Матка и СРЦ "Треска" ќе влезат во Скопје

Вест - 17.07.2004

Пакетот закони за децентрализација произлегуваат директно од Рамковниот договор, чие спроведување е обврска на неговите потписници и услов за прием на Република Македонија во Европската унија и во НАТО, е ставот на Либерално-демократската партија.

За територијалната поделба се потребни само 41 глас

Утрински - 17.07.2004

Спикерот Љупчо Јордановски за 26 јули ја закажа седницата за пакетот-закони за децентрализација ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Македонскиот парламент расправата за пакетот закони за децентрализација ќе ја отвори на 26 јули, понеделник, денот на земјотресот во Скопје, за кога престседателот на Собранието, Љупчо ...

Црвенковски ќе оди во Струга иако е прогласен за "персона нон грата"

Утрински - 17.07.2004

Шефот на државата со пораки и до незадоволното локално население од децентрализацијата Соња Крамарска Претседателот Бранко Црвенковски ќе оди во Струга и покрај пораката од тамошното македонско локално население дека е непожелен.

Во ЛДП велат дека сакале единствено Скопје, но дека е добро и со Сарај и со Кондово

Утрински - 17.07.2004

Некои предлози на либералдемократите во преговорите не биле прифатени од нејзините коалициски партнери Пакетот закони за децентрализација произлегуваат директно од Рамковниот договор, чие спроведување е обврска на неговите потписници и услов за прием на Македонија во Европската унија и во НАТО, е ...

Во Македонија не се случи предавство, тврди Црвенковски

Утрински - 17.07.2004

Претседателот на Македонија смета дека Владата донела храбра и тешка одлука за територијалната организација Најлошата солуција би била одложување на локалните избори и доведување во прашање на евроатлантските интеграции КАТИЦА ЧАНГОВА ?Владата на Македонија донесе храбра и тешка одлука која, како и ...

Сарај и Кондово природно гравитираат кон Скопје

Дневник - 17.07.2004

ЛДП Пакетот закони за децентрализацијата во овој момент се единственото политичко решение за иднината на Македонија, оцени владејачката ЛДП. - Тоа не е поделба, туку забрзување на процесот за влез во ЕУ и во НАТО. Ја преземаме одговорноста за овие закони и нашата пратеничка група ќе ги одбрани во ...

Контролирана автономија на училиштата

Дневник - 17.07.2004

ДецентрализациЈата во образованието - предизвик или закана Инспекторатот, наместо тоа што ќе ги третира прашањата од нормативната сфера, треба да го извршува и стручниот надзор во работата на училиштата. Преку спроведување интегрална евалуација во работата на училиштата, тој ќе ја реализира не само ...

Смислена етнизација на земјава

Дневник - 17.07.2004

РЕАКЦИИ НА ИНТЕЛЕКТУАЛЦИТЕ Останува да се легализира уште "Бали комбтар", во духот на европската демократија на Солана за да се тргне по патот на ЕУ и "Невратово" - претседателот на ДПМ Македонија не се децентрализира, туку смислено се дели, реагира писателот Трајан Петровски во врска со владиниот ...

За поделбата ќе се расправа на денот на скопскиот земјотрес

Дневник - 17.07.2004

СОБРАНИЕ Собраниската расправа за пакетот закони за децентрализацијата ќе почне на 26 јули. Претседателот на Собранието Љупчо Јордановски вчера потврди дека веќе е закажана пленарната седница. Владата завчера утврди уште седум закони и со тоа сите 27 закони за децентрализацијата ја поминаа ...

Бранко спие ѓоа бебенце

Дневник - 17.07.2004

шефот на дрЖавата СЕ ОГЛАСИ Мирна ми е совеста и стојам зад одлуката на Владата, вели Црвенковски Владата донесе храбра и тешка одлука, која од некого ќе биде поддржана, од други критикувана, но, во секој случај, ќе овозможи да се деблокираат процесите и да продолжиме да чекориме напред.

Централизација - децентрализација - деволуција...?

Дневник - 17.07.2004

ЛОКАЛНА САМОУПРАВА Имено, центрифугалните сили, поттикнати од етнизирањето на политиката и јакнење на регионалните идентитети, во рамките на Европската Унија доведоа до појава на идејата за Европа на региони, која подразбира дека регионалните институции и групи бараат директен пристап до телата на ...

ЛДП: „Децентрализацијата е производ на Рамковниот“

А1 - 16.07.2004

Пакетот закони за децентрализација произлегуваат директно од Рамковниот договор, чие спроведување е обврска на неговите потписници и услов за прием на Република Македонија во Европската унија и во НАТО, е ставот на Либерално-демократската партија.

Конфликтот за децентрализацијата ќе финишира во Парламентот

А1 - 16.07.2004

Пратениците викендов ќе имаат што да читаат. Денеска експресно им беа поделени пакетите со сетот децентрализациски закони, што беа усвоени на вчерашната вонредна владина седница и да се подготват за собраниската која спикерот Јордановски ја закажа за 26-ти овој месец.

Црвенковски повика граѓаните да ја поддржат децентрализацијатa

А1 - 16.07.2004

По речиси двомесечен молк на претседателот Црвенковски колку што траеше натегањето на владините партнери околу законите за територијална организација, денеска тој ги повика граѓаните да го поддржат владиниот компромис како акт на доверба на мнозинскиот македонски народ кон своите сограѓани Албанци.

"Третиот пат" ја обвини власта за предавство на Македонија

Утрински - 16.07.2004

Се најавуваат блокади за спречување на децентрализацијата Коалицијата "Третиот пат" вчера најостро го осуди компромисот што го постигнаа вчера коалициските партнери во Владата околу новата територијална организација на локалната самоуправа, оценувајќи го како "предавство на Македонија".

Костов тврди дека нема делби

Утрински - 16.07.2004

Премиерот вчера го образложи предлогот за територијалната поделба усогласен меѓу коалициските партнери Постигнатиот договор меѓу коалициските партнери и евентуалното донесување на пакетот децентрализациски закони во парламентот ќе значи дека Република Македонија ќе остане единствена, суверена, ...

Дискусиите за децентрализацијата нема да се лимитираат

Утрински - 16.07.2004

На седницата на која ќе се расправа за територијалната поделба На седницата на која ќе се расправа за новата територијалната поделба, а која спикерот Љупчо Јордановски ја закажа за 26 јули, пратеничките говори, најверојатно, нема да бидат скратени.

Трифун Костовски: Вовед во криза со далекусежни последици

Утрински - 16.07.2004

Независниот пратеник вели дека се изместени основите на децентрализацијата Сета оваа лакрдија со „компромисот за општините" е само евтина купопродажба на врхушките на коалицијата која наместо решенија за децентрализација, предлага етнохомогенизација и наместо да ја штити унитарноста на државата, ...

Бранко се крие, Хари се мие

Дневник - 16.07.2004

ВЛАДАТА Ја ОДОБРИ ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈАта Ако со охридскиот договор и со уставните амандмани е регулирано дека на територијата на Македонија, покрај македонскиот, службен е и јазикот што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните, не е капитулација или предавство на Скопје ако и во институциите на ...

Костовски: „Владата ја измести поентата на децентрализацијата“

А1 - 15.07.2004

Независниот пратеник Трифун Костовски денеска изјави дека е разочаран од целокупниот настап на коалиционата власт во врска со територијалната организација на државата. „Со своите потези и проекти во последно време Владата ја измести основната поента на децентрализацијата и ја насочи кон етноизација ...

Владата ги усвои предлозите за новата територијална организација

А1 - 15.07.2004

Премиерот Хари Костов објави дека Владата на денешната седница ги утврдила и ги усвоила Предлог-законите за територијална организација на лолалната самоуправа на Република Макеоднија и Градот Скопје, како и преостанатите закони со кои се комплетира пакетот закони за децентрализација.

Струга оди курбан, Скопје двојазично, Кичево привремено се спаси

Време - 15.07.2004

ДВЕ ВЕРЗИИ ПРЕД КОНЕЧНИОТ ДОГОВОР ЗА ОПШТИНИТЕ Сунчица Стојановска СДСМ, ЛДП и ДУИ за синоќа најавија конечен договор за територијалната организација на општините, но до вчера попладне двете партии имаа различни верзии за компромисното решение.

КАПИТУЛАЦИЈА

Вест - 15.07.2004

ПОДЕЛБА ПО ЖЕЛБА НА АХМЕТИ Али Ахмети побарал во преговорите да се вклучи и претседателот на државата Бранко Црвенковски, по што со Струга ќе се спојат Велешта, Делогожда, Лабуништа и Луково, со Скопје - Сарај и Кондово, а Кичево да остане во старите граници до 2008 година.

Македонија не може да си дозволи одложување на изборите

Време - 15.07.2004

ШИНА ТОМСОН ЗА ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈАТА Европската унија ги следи преговорите и смета дека законите треба итно да се усвојат, а наесен да се одржат избори. Македонија не може да си дозволи одложување на изборите, го пренесе ставот на Европската унија Шина Томсон, портпаролка на високиот европретставник ...

Скопје двојазично, Струга со селата

Утрински - 15.07.2004

Коалициските партнери, конечно, се договорија за трите спорни општини во територијалната поделба Скопје двојазичен град, Струга со селските општини, а Кичево во сегашните граници. Ова е компромисот што за општинските меѓи го договориле коалициските партнери во власта, излегувајќи конечно од ...

Собранието за децентрализацијата ќе расправа на 26 јули

Утрински - 15.07.2004

Според спикерот Љупчо Јордановски Претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, вчера најави дека седницата на која ќе се расправа за децентрализацијата, најверојатно, ќе ја закаже за 26 јули. "Крајниот рок за да ги распишам локалните избори е 7 август, така диктира Законот и не можам да отстапам ...

Територијалната поделба ги подели охридските советници

Утрински - 15.07.2004

Вонредна седница на Советот на Општина Охрид ОХРИД - Случувањата околу новата територијална поделба и односот на охридската полиција кон граѓаните кои учествуваа во блокадите на патиштата кај Подмолје, што минатата недела ги организираше ВМРО-ДПМНЕ, ги поделија советниците на Општина Охрид.

Македонија не треба да ги одложи локалните избори

Утрински - 15.07.2004

Меѓународните претставници во земјава за блокираните преговори за децентрализацијата Непостигнувањето договор ќе претставува лош исход, а дали тоа ќе значи удар врз стабилноста засега никој не може да каже ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Предлог-законот за децентрализација се наоѓа во рацете на партнерите од ...

МАНУ: Злосторство!

Дневник - 15.07.2004

реакции Се прави голема грешка, бидејќи не се почитуваат основните определби од охридскиот договор, вели академикот Ксенте Богоев Направено е непоправливо злосторство. Тие што ја направија поделбата не се достојни државници. Тоа е срам за македонските преговарачи.

Македонија-Maqedoniа

Дневник - 15.07.2004

ВЛАДЕЈАЧКИТЕ ПАРТИИ Ја ДОГОВОРИЈА териториЈалната поделба Скопје и Струга отидоа курбан, Кичево привремено се спаси Кон Скопје ќе се припојат Сарај и Кондово, а можеби и Арачиново, па престолнината ќе биде двојазична, Струга ќе се прошири со околните општини, без Вевчани, а Кичево останува ...

ВЛАДАТА ГИ УСВОИ ПРЕДЛОЗИТЕ ЗА НОВАТА ТЕРИТОРИЈАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА НА ОПШТИНИТЕ

Канал5 - 15.07.2004

Премиерот Хари Костов објави дека Владата на денешната седница ги утврдила и ги усвоила Предлог-законите за територијална организација на лолалната самоуправа на Република Макеоднија и Градот Скопје, како и преостанатите закони со кои се комплетира пак Премиерот Хари Костов објави дека Владата на ...

“ТРЕТИОТ ПАТ” НАЈАВУВА БЛОКАДИ ЗА ДА ГО СПРЕЧИ ДОНЕСУВАЊЕТО ПАКЕТОТ ЗАКОНИ ЗА ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА

Канал5 - 15.07.2004

Коалицијата “Третиот пат” денеска најостро го осуди компромисот што го постигнаа вчера коалиционите партнерти во Владата околу новата територијална организација локалната самоуправа, оценувајќи го како “предавство на Македонија”.

НАТО, ОБСЕ и ЕУ бараат конструктивно продолжување на преговорите

А1 - 14.07.2004

Одложувањето на локалните избори поради непостигнување на договор во владината коалиција околу законите за децентрализација, ќе претставува лош исход, особено за нашето приближување кон ЕУ, изјави денеска во Скопје портпаролот на Унијата, Шина Томпсон. „Итност оваа есен да се одржат изборите.

Советот на Охрид го подржува ставот на МАНУ за децентрализацијата

А1 - 14.07.2004

Советот на општина Охрид денеска на вонредна седница го подржа ставот на Македонската академија на науки и уметности - МАНУ, во кој се бара преговорите за децентрализацијата да бидат во согласност со Уставот на Македонија и Рамковниот договор, без територјални решенија за етничките прашања.

ЦО на СДСМ за, а претставниците на Струга против децентрализација

А1 - 14.07.2004

Ниту еден од членовите на Централниот одбор на СДСМ не беше против предлогот на Претседателството, спорот со територијалната организација да се реши така што на Скопје ќе се припојат Сарај и Кондово и тоа да стане двојазично, Кичево засега ќе остане во постојните граници, а Струга ќе стане општина ...

Извршниот Одбор на ЛДП гласаше за децентрализацијата

А1 - 14.07.2004

„Извршниот одбор одлучи да го прифати единствениот компромис, кој е излез од оваа криза, што значи исполување на политичката рамка на Охридскиот договор за територијалната реорганизација на РМ, со кој кон Скопје се додаваат Сарај и Кондово, Струга со руралните општини освен Вевчани ќе биде ...

Црвенковски остана во Скопје заради децентрализацијата

Време - 14.07.2004

ОДЛОЖЕНА ПОСЕТАТА НА ЕУ И НА НАТО Претседателот Бранко Црвенковски ја одложи дводневната посета на Брисел поради застојот во преговорите за пакетот закони за децентрализација. Неуспехот на владините коалициски партнери да се договорот за територијалната поделба бил основната причина за откажување ...

Бранко остана дома зашто нема што да и каже на Европа

Вест - 14.07.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ НЕ ЗАМИНА ЗА БРИСЕЛ ПОРАДИ ЈАЛОВАТА ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА Патот на претседателот Бранко Црвенковски и на министерката за надворешни работи Илинка Митрева за Брисел намерно бил откажан оти Македонија во моментов е заглавена во лавиринтот на децентрализацијата и ти Претседателот ...

Ни треба ли нов рамковен договор за децентрализација

Време - 14.07.2004

Политички манипулации или територијална реорганизација Не ни треба нов рамковен договор поради спротивставените ставови за територијалната реорганизација на општините. Договорот функционира, иако некои рокови за целосно спроведување се пробиени.

Академиците бараат да се почитува Уставот

Време - 14.07.2004

МАНУ ЗА ТЕРИТОРИЈАЛНАТА РЕОРГАНИЗАЦИЈА Учесниците во преговорите за законите за децентрализација да се заложат за територијална организација врз принципи и објективни критериуми, а без политички притисоци во договарањето, порачаа членовите на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) ...

Денеска мора да има конечен договор за општинските граници

Време - 14.07.2004

КОАЛИЦИСКИТЕ ПАРТНЕРИ ЌЕ ПРЕГОВАРААТ УШТЕ ЕДЕН ДЕН Странците ги притиснаа коалициските партнери да ги продолжат преговорите за најдоцна до денеска да постигнат договор за територијалната реорганизација на општините. На маса се предлогот на СДСМ за Струга во постојните граници, Кичево со Осломеј, ...

Преговорите во ќор-сокак

Утрински - 14.07.2004

Коалициските партнери целосно заглавија во определувањето на новите општини Работата околу децентрализацијата, се чини, влегува во целосен ќор-сокак: коалициските партнери се уште немаат постигнато компромис за децентрализацијата.

Црвенковски ја одложи посетата на Брисел

Утрински - 14.07.2004

Поради блокираните преговори на коалициските партнери за децентрализацијата Бранко Црвенковски нема да има проштална средба со Романо Проди Претседателот Бранко Црвенковски вчера ја одложи планираната дводневна посета на Брисел.

Академиците се против двојазично Скопје

Утрински - 14.07.2004

Жестока седница на МАНУ за територијална реорганизација на државата, некои од академиците ја напуштиле седницата МАНУ бара владините партнери да направат територијална поделба врз објективни критериуми, а не врз етнички принципи ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА - НЕВЕНА ПОПОВСКА Македонската академија на науките ...

Хари честиташе за ставот на МАНУ

Дневник - 14.07.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА академиЈата Цветан Грозданов ЗАДОВОЛЕН од односот на власта Власта треба да се заложи за територијална организација без политички притисоци во договарањето, порачаа академиците Премиерот Хари Костов му честитал на претседателот на Македонската академија за науки и уметности Цветан ...

Црвенковски ја одложи посетата на Брисел

А1 - 13.07.2004

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски ја одложи за денеска најавената дводневна посета на Брисел со цел да остане во Скопје и да биде детално информиран за застојот во преговорите за пакетот закони за децентрализација.

Владата си даде уште еден ден да се договори за децентрализацијата

А1 - 13.07.2004

Драмата што ја наметнаа партиите на власт продолжува со нова најава дека договор ќе има утре. И покрај изјавите дека денеска ќе излезат со официјални ставови, во текот на денешниот ден не се преговараше за децентрализацијата.

МАНУ: „Децентрализацијата да се договори без политички притисоци“

А1 - 13.07.2004

Од вчерашната 7 часовна консултативна седница на МАНУ, академиците со апел до Владата, Собранието и учесниците во преговорите за законите за децентрализација, да засноваат територијална организација без политички притисоци во договарањето.

Преговарачите ја имаа последната шанса за новите општински меѓи

Утрински - 13.07.2004

Владата ја прекина редовната седница, СДСМ, ЛДП и ДУИ одново седнаа на преговарачка маса Финалните позиции на власта со решенија околу клучните децентрализациски закони ќе бидат познати во текот на денешниот ден. Владата ја прекина редовната понеделничка седница, а политичките врвови на ...

Косово ги крои македонските општини?!

Дневник - 13.07.2004

меЃународната заедница сЃ поотворено го форсира предлогот на дуи за териториЈалната поделба Меѓународните претставници вршат притисок врз СДСМ и ЛДП да се затвори прашањето за децентрализацијата, бидејќи, во спротивно, решавањето на конечниот статус на Косово в година може да предизвика последици ...

Уште еден ден без средба на владеачките партии за продолжување на неизвесноста за епилогот на преговорите за ...

Канал5 - 13.07.2004

Уште еден ден без средба на владеачките партии за продолжување на неизвесноста за епилогот на преговорите за децентрализацијата.. И уште една најава дека утре ќе се седне на маса за да се донесе конечниот став.. Денешниот ден поминува во внатрепартиски ко Уште еден ден без средба на владеачките ...

МАНУ СО ПОРАКА – ,,НАДМИНЕТЕ ГО КОНФЛИКТНИОТ ПРИСТАП ВО ПРЕГОВОРИТЕ,, АКАДЕМИЦИТЕ ЗАМИНАА НА ОДМОР

Канал5 - 13.07.2004

Доследно почитување и примена на уставот на Република Македонија и охридскиот рамковен договор и надминување на конфликтите, кои се производ на несоодветното и непринципиелното толкување на рамковниот договор, според кој не постојат територијални решени Доследно почитување и примена на уставот на ...

Конечниот договор за новите општини ќе се знае утре

А1 - 12.07.2004

Наместо да го расчистат спорот околу територијалното разграничување што коалиционите партнери го најавуваа за денеска, владата си даде уште еден ден да се договори. Во спротивно најверојатно локалните избори ќе бидат одложени.

Седница на МАНУ за децентрализацијата

А1 - 12.07.2004

По вечерашнава консултативна седница на собранието на македонската академија на науките и уметностите се очекува, академиците, да излезе со став за децентрализацијата и најавите за двојазичност на Скопје. „Во овој момент сметам дека не постојат објективни потреби за надминување на рамките на ...

Се чека на конечна одлука за децентрализација

А1 - 12.07.2004

Коалиционите партнери во владата СДСМ и ДУИ денеска треба да донесат конечна одлука за предлогот за новата територијална организација. Одлуката треба да биде донесена на денешната редовна седница на Владата. Доколку коалиционите партнери не постигнат согласност, локалните избори, што треба да се ...

Законите за општините ќе се носат по итна постапка

Време - 12.07.2004

НОВ ОБИД ЗА ОДГЛАВУВАЊЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ТЕРИТОРИЈАЛНАТА ПОДЕЛБА Законите за територијалната поделба и за децентрализацијата, наместо по редовна, можеби ќе се донесат по итна постапка. На таков начин ќе се купи време за одглавување на преговорите за општините и ќе се избегне пролонгирање на ...

Или локални реформи или одложени избори

Утрински - 12.07.2004

Владините партнери не успеваат да дојдат до финално решение за клучните децентрализациски закони Владејачката гарнитура е пред голема одлука: или ќе влезе во локални реформи или ќе ги одложи локалните избори. Кабинетот на премирот Костов, на денешната редовна седница, треба да се определи за една ...

Комар со општините

Дневник - 12.07.2004

КОМЕНТАР Ноќните маратонски преговори меѓу СДСМ и ДУИ за општинските граници, останаа јалови, исто како и изјавите со кои деновиве не бомбардираат главните пазарџии со општините. Премиерот Хари Костов смета дека е направен мал чекор напред, иако се уште нема договор за територијалната организација! ...

Избори напролет или закони по итна постапка

Дневник - 12.07.2004

ДЕНЕСКА ФИНАЛЕ ЗА ТЕРИТОРИЈАЛНАТА ПОДЕЛБА Ако законите за децентрализација се донесат во итна постапка, за спорните прашања ќе може да се преговара до 27 јули Или локалните избори ќе се одложат за напролет или пакетот-закони за децентрализација во Собранието ќе бидат донесени во скратена постапка ...