TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО - ДПМНЕ нуди нова избор на ново СЈО по изборите како можност за учество

Сител - 07.10.2018

Избори со Пржинска влада и нов јавен обвинител предложен од опозицијата или ново специјално обвинителство по изборите кое ќе треба да ја истражи работата на актуелната власт. Опозицискиот лидер денеска на прес конференција со нов предлог до власта.

Шестмина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ преговараат за уставни измени?

Локално - 07.10.2018

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за можноста да го дадат својот глас за уставни измени, тврдат извори за Телма. Детали не се откриваат, а информацијата практично ја потврдија и од владејачкото мнозинство, велејќи дека се во постојана ...

ПОСТРЕФЕРЕНДУМСКИ ПОТЕЗИ: Според Заев се зависи од опозицијата

Фактор - 07.10.2018

Ако опозицијата се обиде поради лични калкулации да ја опструира иднината на Македонија внатре во ЕУ и НАТО, владеачката партија ќе биде приморана да распише предвремени избори, кажа премиерот Заев.

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за уставни измени?

iPortal - 07.10.2018

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за можноста да го дадат својот глас за уставни измени, тврдат извори за Телма . Детали не се откриваат, а информацијата практично ја потврдија и од владејачкото мнозинство, велејќи дека се во постојана ...

ПОСЛЕДЕН ОБИД НА СТРАНЦИТЕ ЗА СПАС НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА: До среда консензус или нова криза

Вечер Прес - 07.10.2018

Меѓународните претставници, кои беа чести гости во Македонија пред одржувањето на референдумот, не се воздржуваат од предупредувањата што ќе значи неспроведувањето на Договорот од Преспа. Уште минатата недела еврокомесарот Јоханес Хан од Брисел ...

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за уставни измени?

Телма - 06.10.2018

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за можноста да го дадат својот глас за уставни измени, тврдат извори за Телма. Детали не се откриваат, а информацијата практично ја потврдија и од владејачкото мнозинство, велејќи дека се во постојана ...

СДСМ го повикува ВМРО-ДПМНЕ да се изјасни дали е за ЕУ и НАТО

24 Вести - 06.10.2018

Се прават и последните обиди за постигнување на потребното двотретинско мнозинство за уставните измени, доколку не успеат се поизвесни се предвремените парламентарни избори. Партиите и денеска со свои ставови по однос на ова прашање.

СДСМ повторно пред вратата на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски ќе оди во затвор, неговиот глас не ни треба, вели Зекири

ТВ21 - 06.10.2018

Потпретседателот на владеачката СДСМ, Мухамед Зекири и денеска пред вратата на нивниот политички опонент. Во име на власта ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и нивниот претседател, Христијан Мицкоски да излезат од матрицата на екс лидерот Никола ...

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за уставни измени?

Фокус - 06.10.2018

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за можноста да го дадат својот глас за уставни измени, пренесува Телма . Детали не се откриваат, а информацијата практично ја потврдија и од владејачкото мнозинство, велејќи дека се во постојана ...

Парламентарни избори во Летонија

Канал5 - 06.10.2018

Во Летонија денеска се одржуваат парламентарни избори на кои се очекува ниту една партија да не освои доволно гласови за самостојно да формира влада. Покрај тоа, исходот од изборите е неизвесен и поради големиот број неодлучни граѓани.

Решение во Собранието, да не се губи време на избори – бара меѓународниот фактор

Телма - 06.10.2018

Изминува речиси една недела од спроведување на рефередумот во земјата. Влезот во НАТО и членството во ЕУ на Македонија е приоритет од кој не отстапуваат ниту власта, ниту бројни меѓународни претставници.

Четворица пратеници паднаа, треба уште пет

МКД - 06.10.2018

И пред референдумот беше отворен пазарот за придобивање на опозициските пратеници за обезбедување двотретинско собраниско мнозинство. По референдумот тој пазар се отвори уште повеќе, а и цените не се веќе исти.

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за уставни измени?

Press24 - 06.10.2018

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за можноста да го дадат својот глас за уставни измени, тврдат извори за Телма. Детали не се откриваат, а информацијата практично ја потврдија и од владејачкото мнозинство, пишува телма.

Уставни измени или избори - Алијанса и БЕСА ја условуваат поддршката на уставните измени со амандмани за етничките ...

Сител - 06.10.2018

На помалку од 5 дена пред неформалниот рок власта не открива како напредуваат обидите да се убедат пратениците на опозицијата да ги поддржат измените во Уставот. Потпретседателот на СДСМ денеска не сакаше да открие детали.

Пратеници на ВМРО ДПМНЕ преговораат со СДСМ за уставни измени?

Р.С.Европа - 06.10.2018

Денеска потпретседателот и пратеник на СДСМ Мухамед Зеќири изјави дека дека се во постојана комуникација со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со цел да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставни измени , а кога ќе има конкретна информација ќе биде ...

Парламентарни избори во Летонија

Курир - 06.10.2018

Во Летонија денеска се одржуваат парламентарни избори на кои се очекува ниту една партија да не освои доволно гласови за самостојно да формира влада. Покрај тоа, исходот од изборите е неизвесен и поради големиот број неодлучни граѓани.

Шестмина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ преговараат за уставни измени?

Слободен Печат - 06.10.2018

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за можноста да го дадат својот глас за уставни измени, пренесува Телма . Детали не се откриваат, а информацијата практично ја потврдија и од владејачкото мнозинство, велејќи дека се во постојана ...

Парламентарни избори во Летонија

А1 On - 01.10.2022

Летонците денеска гласаат на парламентарните избори во услови на руската инвазија на Украина, па аналитичарите оценуваат центристичкиот премиер Кристијанис Каринш ќе остане на чело на владата, пренесува францускиот весник Фигаро.

Парламентарни избори во Летонија

Макфакс - 06.10.2018

Во Летонија денеска се одржуваат парламентарни избори на кои се очекува ниту една партија да не освои доволно гласови за самостојно да формира Влада, пренесуваат светските медиуми. Освен тоа, исходот од изборите не е извесен и поради големиот број ...

Избори со техничка влада, но не од 100 дена

Независен - 06.10.2018

Пораките што и вчера доаѓаа однадвор за гласање на уставните измени не допираат до политичките елити во земјава. Власта и опозицијата остануваат во своите ровови, па со секој изминат ден станува поверојатно дека наскоро повторно ќе одиме на гласање.

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за уставни измени?

МК News - 06.10.2018

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за можноста да го дадат својот глас за уставни измени, тврдат извори за Телма. Детали не се откриваат, а информацијата практично ја потврдија и од владејачкото мнозинство, пишува телма.

Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ преговараат за уставни измени?

24Инфо - 06.10.2018

Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ преговараат за уставни измени? Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за можноста да го дадат својот глас за уставни измени, пренесува Телма . Детали не се откриваат, а информацијата практично ја потврдија и од ...

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за уставни измени?

Вечер Прес - 06.10.2018

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за можноста да го дадат својот глас за уставни измени, тврдат извори за Телма. Детали не се откриваат, а информацијата практично ја потврдија и од владејачкото мнозинство, велејќи дека се во постојана ...

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за уставни измени?

Либертас - 06.10.2018

Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за можноста да го дадат својот глас за уставни измени, тврдат извори за Телма . Детали не се откриваат, а информацијата практично ја потврдија и од владејачкото мнозинство, велејќи дека се во постојана ...

Заев: Изборите се неизбежни ако опозицијата ....

Фактор - 06.10.2018

Aко опозицијата се обиде поради лични калкулации да ја опструира иднината на Македонија внатре во ЕУ и НАТО , владеачката коалиција ќе мора да распише предвремени парламентарни избори. Тоа го рекол премиерот Заев во интревју за BHTV1.

Парламентарни избори во Летонија

Локално - 06.10.2018

Во Летонија денеска се одржуваат парламентарни избори на кои се очекува ниту една партија да не освои доволно гласови за самостојно да формира влада. Покрај тоа, исходот од изборите е неизвесен и поради големиот број неодлучни граѓани.

Во Летонија се гласа за нов парламентарен состав

MTM - 06.10.2018

Во Летонија денеска се одржуваат парламентарни избори на кои се очекува ниту една партија да не освои доволно гласови за самостојно да формира влада. Покрај тоа, исходот од изборите е неизвесен и поради големиот број неодлучни граѓани.

ВИДЕО: Политичка битка за уставните измени – предвремени избори или договор за двотретинско мнозинство? (Видео)

Либертас - 06.10.2018

Референдумот помина, неговиот исход и следните опции во кој правец ќе се движи земјава во фокусот на домашната јавност, но и на меѓународните претставници. Главното прашање што сега наметнува е која опција е подобра – нови предвремени избори или ...

Изборните планови заглавени во тактизирања

Н.Македонија - 06.10.2018

Политичката сцена во земјава е тензична, а партиите од македонскиот и албанскиот блок во овие моменти ги доутврдуваат позициите за тоа како да се постапи во актуелната ситуација за да се надминат пречките поврзани со спроведувањето на спогодбата со ...

Политичка битка за уставните измени – предвремени избори или договор за двотретинско мнозинство? (Видео)

1tv - 06.10.2018

Референдумот помина, неговиот исход и следните опции во кој правец ќе се движи земјава во фокусот на домашната јавност, но и на меѓународните претставници. Главното прашање што сега наметнува е која опција е подобра – нови предвремени избори или ...

Парламентарни избори во Летонија

1tv - 06.10.2018

Во Летонија денеска се одржуваат парламентарни избори на кои се очекува ниту една партија да не освои доволно гласови за самостојно да формира Влада, пренесуваат светските медиуми. Освен тоа, исходот од изборите не е извесен и поради големиот број ...

Хан: Не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

24 Вести - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на ...

Хан: Не е време за избори, да се најде потребното мнозинство

Алсат-М - 05.10.2018

Не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан наведувајќи дека оваа порака веќе му ја пренел ...

Заев за BHTV!: Ако опозицијата за лични интереси ја спречува иднината на државата, ќе одиме на избори

Канал5 - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот.

Заев: Верувам дека и опозицијата е за ЕУ, ама тие пусти политички калкулации се причина за ова

Фокус - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

Хан: Ако опозицијата сака во ЕУ и НАТО треба да гласа во Собранието

Deutsche Welle - 05.10.2018

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за весникот „Куриер“ вели дека постои решение за обезбедување двотретинско мнозинство во парламентот за Преспанскиот договор. Решението? Комбинација од „Балкан и рационалност“.

Хан: Не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

Телма - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на ...

Решение во Собранието, да не се губи време на избори - бара меѓународниот фактор

Канал5 - 05.10.2018

Изминува речиси една недела од спроведување на рефередумот во земјата. Влезот во НАТО и членството во ЕУ на Македонија е приоритет од кој не отстапуваат ниту власта, ниту бројни меѓународни претставници.

Како до уставни промени: Со избори се троши време, без избори уште повеќе

Deutsche Welle - 05.10.2018

Изборите се нужност не само заради уставните промени, туку затоа што 2/3 мнозинство ќе биде потребно и за голем број закони. Доста е од опструкции кои и натаму би го кочеле реформскиот процес, велат функционери од власта Владејачката коалиција прво ...

Хан: Не се потребни избори, тие ќе го одолговлечат патот на ПЈРМ кон ЕУ

Фокус - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на ...

Заев за BHTV: Ако опозицијата за лични интереси ја спречува иднината на државата, ќе одиме на избори

ТВ21 - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

Дали е на повидок нов бојкот од опозицијата?

Канал5 - 05.10.2018

Јас сум свесен дека ако одиме на избори, тогаш имаме и двотретинско мнозинство, зашто бројките од референдумот тоа го покажуваат. Знам дека никој нема да биде против ЕУ и НАТО. Роковите газат, власта се уште нема јасен сигнал дали тајмингот до среда ...

Хан: Не се потребни нови избори, туку градење двотретинско мнозинство

24 Вести - 05.10.2018

Не се потребни нови избори бидејќи тие можат да го оддолговлечат патот на земјава кон ЕУ и НАТО е пораката која ја испрати еврокомесарот Хан заклучно со последната изјава која ја даде за австрискиот весник Курир .

Села отфрла заеднички листи со СДСМ при евентуални избори

Алсат-М - 05.10.2018

Сè уште нема ништо официјално од разговорите меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за обезбедување на 2/3 гласови во Собранието за уставни промени. Последниот датум која партијата на премиерот Заев ќе ја чека опозицијата е 10-ти октомври.

Дали се губат шансите за ЕУ и НАТО? Да се најде решение без избори порачуваат аналитичарите

ТВ21 - 05.10.2018

Доколку актуелната власт не обезбеди 80 гласа за ратификација на преспанскиот договор, големи се шансите да се одржат предвремени парламентарни избори. Познавачи на политичките прашања велат дека до крај треба да се прават обиди за обезбедување на ...

Решение во Собранието, да не се губи време на избори – бара меѓународниот фактор

А1 On - 05.10.2018

Изминува речиси една недела од спроведување на рефередумот во земјата. Влезот во НАТО и членството во ЕУ на Македонија е приоритет од кој не отстапуваат ниту власта, ниту бројни меѓународни претставници.

Заев: Опозицијата за лични интереси ја спречува иднината на државата

МКД - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ сѐ подалеку од договор, а сѐ поблиску до избори

МКД - 05.10.2018

И по вчерашните заседанија на дел од највисоките партиски тела и изјавите на лидерите на партиските лидери јасно е дека договор за двотретинско собраниско мнозинство за уставните промени според Спогодбата со Грција е речиси невозможен.

Јавно копаат ровови, тајно СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ водат преговори за уставните измени

Слободен Печат - 05.10.2018

Неофицијалните информации од партиите велат дека, иако официјално формираат изборни штабови, преговори за обезбедување парламентарно мнозинство за уставните измени сепак има, но тие се водат далеку од очите на јавноста.

Заев: Ако се оди на избори ќе добиемо двотретинско мнозинство

Независен - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

И 61 глас може да биде проблем. Има ли мнозинство за распуштање на парламентот?

Независен - 05.10.2018

Само уште неколку чекори ја делат Македонија од можни предвремени избори доколку во наредните неколку денови не се најде решение за обезбедување двотретинско мнозинство за пристапување кон уставни измени, согласно договорот од Преспа.

Хан: Комбинација на Балкан и рационалност за двотретинско мнозинство

МКД - 05.10.2018

Со комбинација на Балкан и рационалност моќе да се дојде до потребното мнозинство во макдонскиот парламентот, вели еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за австрискиот весник „Куриер". Хан вели дека веќе го советувал македонскиот премиер Зоран Заев ...

Хан: Со комбинација на Балкан и рационалност ќе се дојде до двотретинско мнозинство

Press24 - 05.10.2018

Со комбинација на Балкан и рационалност моќе да се дојде до потребното мнозинство во макдонскиот парламентот, вели еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за австрискиот весник „Куриер", пренесува МКД.мк Хан вели дека веќе го советувал македонскиот ...

Хан: не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

Р.С.Европа - 05.10.2018

Не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан наведувајќи дека оваа порака веќе му ја пренел ...

Заев за BHTВ1: Ако опозицијата ја спречува иднината на државата, ќе одиме на избори

Слободен Печат - 05.10.2018

Во интервјуто Заев нагласува дека одговорноста кај сите е голема бидејќи се работи за прашање кое е над него, над лидерот на опозицијата, надпартиско. Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО ...

Заев: ќе одиме на избори доколку опозицијата ја спречува иднината на земјата

Р.С.Европа - 05.10.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека ќе сторат се што е потребно да го обезбедат потребното мнозинство во Парламентот за уставните измени, наведувајќи дека доколку опозицијата „се обидува да ја спречи иднината на Македонија“ кон ЕУ и НАТО, ќе мора да се ...

Хан: не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство

Алфа - 05.10.2018

Сите велат дека сакаат во ЕУ и НАТО и затоа мора да се плати цената со овој договор. Ова е пораката која ја испрати Јоханес Хан. Во интервју за австрискиот весник „Куриер“, еврокомесарот ја обвинува опозицијата за слабата излезност на референдумот и ...

Заев за BHTВ1: Ако опозицијата ја спречува иднината на државата, ќе одиме на избори

+инфо - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

За СДСМ државата е желботека само кога е во опозиција

Алфа - 05.10.2018

Државата не е желботека, и не може да исполнува барања на опозицијата. Ова е ставот на вицепремиерката Радмила Шекеринска за поставените услови на ВМРО-ДПМНЕ за предвремени избори. -Каква е таа опозиција кога на која ќе и дадете предвремени избори, ...

Хан до Заев: Не одете на избори!

Курир - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на ...

Хан порачува да не се оди на предвремени избори

Нетпрес - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија и се надева на промена на името, оценувајчи дека сега има „прозорец на можности“ и да се направи обид да се ...

Барањата на ВМРО-ДПМНЕ неприфатливи за власта - неизвесно дали ќе има предвремени избори

Press24 - 05.10.2018

Барањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои беа дефинирани на завчерашниот состанок на партискиот Извршен комитет, а потврдени на синоќешата седница на Централниот комитет за Владата се неприфатливи.

Меѓународниот фактор бара решение во Собранието, да не се губи време на избори

Стандард - 05.10.2018

Изминува речиси една недела од спроведување на рефередумот во земјата. Влезот во НАТО и членството во ЕУ на Македонија е приоритет од кој не отстапуваат ниту власта, ниту бројни меѓународни претставници.

Опозицијата условува, власта не прифаќа – изборите се поизвесни

Нова ТВ - 05.10.2018

Барањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои беа дефинирани на завчерашниот состанок на партискиот Извршен комитет, а потврдени на синоќешата седница на Централниот комитет за Владата се неприфатливи.

Хан: На балкански начин да се дојде до мнозинство за промена на Уставот

Press24 - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на ...

Хан: Не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

Независен - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на ...

Барањата на ВМРО-ДПМНЕ за власта неприфатливи, изборите се поизвесни

Стандард - 05.10.2018

Барањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои беа дефинирани на завчерашниот состанок на партискиот Извршен комитет, а потврдени на синоќешата седница на Централниот комитет за Владата се неприфатливи.

Решение во Собранието, да не се губи време на избори - бара меѓународниот фактор

Сител - 05.10.2018

Изминува речиси една недела од спроведување на рефередумот во земјата. Влезот во НАТО и членството во ЕУ на Македонија е приоритет од кој не отстапуваат ниту власта, ниту бројни меѓународни претставници.

Решение во Собранието, да не се губи време на избори – бара меѓународниот фактор

Слободен Печат - 05.10.2018

Изминува речиси една недела од спроведување на рефередумот во земјата. Влезот во НАТО и членството во ЕУ на Македонија е приоритет од кој не отстапуваат ниту власта, ниту бројни меѓународни претставници.

Хан: Не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

Нова ТВ - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на ...

Барањата на ВМРО-ДПМНЕ за власта неприфатливи, изборите се поизвесни

Сител - 05.10.2018

Барањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои беа дефинирани на завчерашниот состанок на партискиот Извршен комитет, а потврдени на синоќешата седница на Централниот комитет за Владата се неприфатливи.

Заев за BHTV!: Ако опозицијата за лични интереси ја спречува иднината на државата, ќе одиме на избори

Сител - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

Заев: Избори – ако опозицијата за лични интереси ја спречува иднината

Нова ТВ - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

Барањата на ВМРО-ДПМНЕ за власта неприфатливи, изборите се поизвесни

Независен - 05.10.2018

Барањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои беа дефинирани на завчерашниот состанок на партискиот Извршен комитет, а потврдени на синоќешата седница на Централниот комитет за Владата се неприфатливи.

Заев: Ако опозицијата за лични интереси ја спречува иднината на државата, ќе одиме на избори

Стандард - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

Заев за BHTV1: Ако опозицијата за лични интереси ја спречува иднината на државата, ќе одиме на избори

Press24 - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

Меѓународниот фактор бара решение во собранието

CivilMedia - 05.10.2018

Изминува речиси една недела од спроведување на рефередумот во земјата. Влезот во НАТО и членството во ЕУ на Македонија е приоритет од кој не отстапуваат ниту власта, ниту бројни меѓународни претставници.

Како до уставни промени: Со избори се троши време, без избори уште повеќе

Либертас - 05.10.2018

Изборите се нужност не само заради уставните промени, туку затоа што 2/3 мнозинство ќе биде потребно и за голем број закони. Доста е од опструкции кои и натаму би го кочеле реформскиот процес, велат функционери од власта, пишува Дојче веле .

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори

iPortal - 05.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи се за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Пазарот продолжува, Брисел притиска: Обезбедете мнозинство, избори НЕ!

Вечер Прес - 05.10.2018

Брзите избори на кои инсистира власта, премиерот веќе ги најави за крајот на ноември, но доколку нема поместување на позициите меѓу двете најголеми партии не се исклучува можноста ВМРО-ДПМНЕ да остане на цврстите ставови и да ги бојкотира ...

Заев: Верувам дека и опозицијата е за ЕУ, ама тие пусти политички калкулации се причина за ова

iPortal - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

Хан: Не нови избори, туку градење двотретинско мнозинство во парламентот

Мета - 05.10.2018

Нови избори во Македонија ќе бидат одолговлекување на патот кон почетокот на преговорите со ЕУ, порачува комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан за австрискиот весник „Куриер“, велејќи дека го советувал македонскиот премери Зоран Заев да не ...

Како до уставни промени: Со избори се троши време, без избори уште повеќе

iPortal - 05.10.2018

Изборите се нужност не само заради уставните промени, туку затоа што 2/3 мнозинство ќе биде потребно и за голем број закони. Доста е од опструкции кои и натаму би го кочеле реформскиот процес, велат функционери од власта.

Има ли време за „Пржинска“ влада?

Фактор - 05.10.2018

Зошто се против барањата на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за телевизијата Телма објасни и вицпремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, која напомена дека за тоа нема време бидејќи ситуацијата е деликатна.

Хан: Не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

МК News - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на ...

Села отфрла заеднички листи со СДСМ при евентуални избори

Вечер Прес - 05.10.2018

Сè уште нема ништо официјално од разговорите меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за обезбедување на 2/3 гласови во Собранието за уставни промени. Последниот датум до кој партијата на премиерот Заев ќе ја чека опозицијата е 10-ти октомври.

Решение во Собранието, да не се губи време на избори – бара меѓународниот фактор

iPortal - 05.10.2018

Изминува речиси една недела од спроведување на рефередумот во земјата. Влезот во НАТО и членството во ЕУ на Македонија е приоритет од кој не отстапуваат ниту власта, ниту бројни меѓународни претставници.

ВМРО-ДПМНЕ бара, СДСМ одбива: Како треба да изгледа техничката влада според „Пржинскиот модел„

еМагазин - 05.10.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ по завршувањето на состанокот на Централниот комитет, синоќа, ги повторија своите барања во врска со евентуалните предвремени избори. Партијата останува на ставот за формирање влада по пржинскиот модел со мандат од 100 дена пред ...

Решение во Собранието, да не се губи време на избори – бара меѓународниот фактор

Либертас - 05.10.2018

Изминува речиси една недела од спроведување на рефередумот во земјата. Влезот во НАТО и членството во ЕУ на Македонија е приоритет од кој не отстапуваат ниту власта, ниту бројни меѓународни претставници.

Хан смета дека се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

MTM - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на ...

Се поизвесни се нови избори

CivilMedia - 05.10.2018

Барањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои беа дефинирани на завчерашниот состанок на партискиот Извршен комитет, а потврдени на синоќешата седница на Централниот комитет за Владата се неприфатливи.

Решение во Собранието, да не се губи време на избори – бара меѓународниот фактор

Локално - 05.10.2018

Изминува речиси една недела од спроведување на рефередумот во земјата. Влезот во НАТО и членството во ЕУ на Македонија е приоритет од кој не отстапуваат ниту власта, ниту бројни меѓународни претставници.

МЕЃУНАРОДНИОТ ФАКТОР ДЕЦИДЕН: Решение барајте во Собрание, да не се губи време на избори

Фактор - 05.10.2018

Изминува речиси една недела од спроведување на рефередумот во земјата. Влезот во НАТО и членството во ЕУ на Македонија е приоритет од кој не отстапуваат ниту власта, ниту бројни меѓународни претставници.

Барањата на ВМРО-ДПМНЕ за власта неприфатливи, изборите се поизвесни

Либертас - 05.10.2018

Барањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои беа дефинирани на завчерашниот состанок на партискиот Извршен комитет, а потврдени на синоќешата седница на Централниот комитет за Владата се неприфатливи.

Хан: Не се потребни избори, потребни се двотретинско мнозинство во Собранието

24Инфо - 05.10.2018

Хан: Не се потребни избори, потребни се двотретинско мнозинство во Собранието Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста ...

Заев за BHTV!: Ако опозицијата за лични интереси ја спречува иднината на државата, ќе одиме на избори

Бриф - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

Решение во Собранието, да не се губи време на избори – бара меѓународниот фактор

Вечер Прес - 05.10.2018

Изминува речиси една недела од спроведување на рефередумот во земјата. Влезот во НАТО и членството во ЕУ на Македонија е приоритет од кој не отстапуваат ниту власта, ниту бројни меѓународни претставници.

Хан: Го советувам Заев да не оди на избори

Република - 05.10.2018

Со комбинација на Балкан и рационалност може да се дојде до потребното мнозинство во македонскиот парламентот, вели еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за австрискиот весник „Куриер”, пренесува МКД.мк.

Хан: Не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

Бриф - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на ...

Хан му порачал на Заев: Не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

еМагазин - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на ...

Заев за BHTV1: Ако опозицијата за лични интереси ја спречува иднината на државата, ќе одиме на избори

Локално - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ: ВМРО-ДПМНЕ е подготвен, СДСМ калкулира, а ДУИ е против

Денешен - 05.10.2018

Владејачките партии се поделени во ставот околу тоа дали треба да има предвремени парламентарни избори, а опозициската ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница на Централниот комитет ја потврди одлуката дека се подготвени за избори и притоа потсети на ...

Совет од Хан-Заев да не оди на избори

Пулс24 - 05.10.2018

Со комбинација на Балкан и рационалност може да се дојде до потребното мнозинство во македонскиот Парламентот, вели еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за австрискиот весник „Куриер”, пренесува МКД.мк.

Барањата на ВМРО-ДПМНЕ за СДСМ се неприфатливи, изборите се поизвесни

Локално - 05.10.2018

Барањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои беа дефинирани на завчерашниот состанок на партискиот Извршен комитет, а потврдени на синоќешата седница на Централниот комитет за Владата се неприфатливи.

ХАН ПРОДОЛЖУВА СО ВОЈНАТА ПРОТИВ МАКЕДОНЦИТЕ: Не се потребни избори, туку двотретинско мнозинств

Денешен - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на ...

Заев: Ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата, одиме на избори

Н.Македонија - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

Предизборни или постизборни коалиции – што е поефикасно

Н.Македонија - 05.10.2018

Додека партиите ги доутврдуваат своите позиции по резултатите од референдумот, а во отсуство од договор меѓу власта и опозицијата за двотретинското собраниско мнозинство потребно за гласање на уставните измени, сѐ повеќе се наѕираат предвремените ...

Да не се губи време на избори, бара меѓународниот фактор

Н.Македонија - 05.10.2018

Изминува речиси една недела од спроведување на рефередумот во земјата. Влезот во НАТО и членството во ЕУ на Македонија е приоритет од кој не отстапуваат ниту власта, ниту бројни меѓународни претставници.

Хан: Новите избори ќе бидат само одолговлекување на преговорите за пристапување во ЕУ

1tv - 05.10.2018

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на ...

Заев за BHTV!: Ако опозицијата за лични интереси ја спречува иднината на државата, ќе одиме на избори

1tv - 05.10.2018

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено по референдумот ...

Барањата на ВМРО-ДПМНЕ за власта неприфатливи, изборите се поизвесни

1tv - 05.10.2018

Барањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои беа дефинирани на завчерашниот состанок на партискиот Извршен комитет, а потврдени на синоќешата седница на Централниот комитет за Владата се неприфатливи.

Амнестија нема да има, одиме на избори Ако нема двотретинско мнозинство во Собранието, одлучи СДСМ

Сакам да кажам - 04.10.2018

СДСМ ќе се обиде да обезбеди 80 пратеници во Собранието за гласање на Договорот од Преспа. Ако нема мнозинство веднаш ќе се оди на предвремени избори, соопшти партијата, по состанокот на извршниот комитет.

Заев ги отфрли барањата на ВМРО-ДПМНЕ, а нема да разговара ни со Мицкоски

Телма - 04.10.2018

Власта не ги прифаќа барањата на ВМРО-ДПМНЕ. Ова лично го соопшти премиерот, Зоран Заев, велејќи дека за барања на опозицијата за нов јавен обвинител по избор на опозицијата, собраниска анкетна комисија која ќе испитива нерегуларности на ...

Аналитичари: Изборите не се решение за политичката криза

Телма - 04.10.2018

Моменталните позиции на најголемите партии дополнително ќе ја продлабочат политичката криза . Изборите нема да понудат решение а можен е и бојкот од страна на Вмро Дпмне по одбивањето на условите кои ги поставија, оценуваат познавачите на ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со изјава дека нема да гласаат за уставни измени

Алсат-М - 04.10.2018

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ, како што неофицијално дознава Алсат М, на состанокот на Извршниот Комитет, потпишале изјава дека нема да гласаат во Собранието за уставни измени за спорот за името и дека истите ги доставиле до партиското седиште.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ потпишале изјави дека нема да гласаат за уставни измени

Фокус - 04.10.2018

На состанокот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа пратениците од оваа партија потпишале изјава дека нема да гласаат во Собранието за уставни измени за спорот за името, дознава Алсат М од неофицијални извори.

Власта ги отфрли предизборните барања на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 04.10.2018

Барањата на ВМРО-ДПМНЕ за техничка влада со мандат од 100 дена според пржинскиот модел, за нов јавен обвинител и анкетна собраниска комисија за референдумот се апсолутно неприфатливи-дециден е премиерот Зоран Заев кој од Охрид порача дека наредните ...

Тајно гласање за двотретинско мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ: Тоа би било силување на демократијата

ТВ21 - 04.10.2018

Постои можност пратениците да гласаат тајно за уставните измени и за спроведување на Преспанскиот договор. Според партиите на власт, ова може да обезбеди 2/3 од гласовите на пратениците. Во Собранискиот деловник се вели дека тајното гласање се прави ...

Шекеринска: Барањата на ВМРО-ДПМНЕ се бегање од избори

Фокус - 04.10.2018

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринка во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека барањета кои сега ги поставува ВМРО-ДПМНЕ се обид да се избега од избори. -Ние имавме апслоутно право и аргументи на секое барање на ВМРО-ДПМНЕ да ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се согласни дека влегуваме во длабока политичка криза, но и двете партии се спремаат за избори

МКД - 04.10.2018

На сите им е јасно дека референдумот за промена на името и членството на државата во НАТО и ЕУ и неможноста да се обезбеди двотретинско собраниско мнозинство за уставните измени значат влез на Македонија во уште една длабока политичка криза.

Пат или шах-мат?

Слободен Печат - 04.10.2018

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ вчера на партиски состаноци ги консолидираат своите позиции околу тоа дали е можен договор за уставни измени или ќе се оди на избори. Мнозинството во СДСМ и неговите коалициски партнери не сакаат воопшто да се преговара со ...

Медиумите пишуваат за опциите по референдумот

Р.С.Европа - 04.10.2018

Медиумите известуваат за постреферендумските политички опции - уставни измени или избори. Пишуваат и дека пратениците од ВМРО - ДПМНЕ биле на цена и под закани. А тука се и предвидувањата дека политичката неизвесност ќе ја убие економијата.

Избори за инает, па и по цена на тонење на државата

Р.С.Европа - 04.10.2018

Повторни предвремени избори би ја забавиле реформската агенда потребна, пред сè, за европските интреграции, оценуваат упатените. Според нив без разлика на цврстите партиски ставови, опцијата за двотретинско мнозинство се уште е во игра.

Двотретинското мнозинство во фокусот на Владата - изборите последна алатка

Press24 - 04.10.2018

Обезбедување двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени во Собранието, кои произлегуваат од Договорот од Преспа, е во фокусот на Владата следните денови, иако не е исклучена опцијата, како последна легална алатка, да се одржат и ...

Двотретинското мнозинство во фокусот на Владата, изборите како последна легална алатка

Сител - 04.10.2018

Обезбедување двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени во Собранието, кои произлегуваат од Договорот од Преспа, е во фокусот на Владата следните денови, иако не е исклучена опцијата, како последна легална алатка, да се одржат и ...

Двотретинското мнозинство во фокусот на Владата, изборите како последна легална алатка

Слободен Печат - 04.10.2018

Во случај да се достави нова иницијатива за гласање недоверба на грчката влада, поради Договорот од Преспа, Папас вели дека нема во никој случај да се соберат 151 пратеник за да падне Владата.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ потпишале изјави дека нема да гласаат за уставни измени

Слободен Печат - 04.10.2018

На состанокот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа пратениците од оваа партија потпишале изјава дека нема да гласаат во Собранието за уставни измени за спорот за името, дознава Алсат М од неофицијални извори.

Премиерот Зоран Заев ги отфрли барањата на ВМРО-ДПМНЕ за предвремени избори

Сител - 04.10.2018

Заев не ги прифаќа условите на Мицкоски за опозицијата да учествува на предвремени брзи избори како едно од можните решенија за политичката криза поради несупешниот рефрендум. За премиерот и лидер на СДСМ неприфатлива е посебна комисија во ...

ДУИ: Постојат услови под кои ВМРО-ДПМНЕ би гласале уставни измени

Нова ТВ - 04.10.2018

Наредната среда е последниот рок до кога ќе се знае дали парламентарното мнозинство успеало да обезбеди двотретинска подршка за уставните измени или ќе побара распуштање на Собранието и спроведување на идни вонредни избори.

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори

Стандард - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи се за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Заев не ги прифаќа условите на Мицкоски за предвремени избори

Нетпрес - 04.10.2018

За премиерот Зоран Заев апсолуно не се прифатливи условите на ВМРО-ДПМНЕ за техничка влада со мандат од 100 дена, посебна комисија во парламентот за преиспитување на референдумскиот процес,како и нов јавен обвинител по предлог на опозицијата за да ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори

Нова ТВ - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи се за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори

Независен - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи се за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори

Слободен Печат - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи се за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Власта и опозицијата никогаш подалеку од договор

Глас на Америка - 04.10.2018

Опозицијата со истите барања како услов за предвремените избори. ДУИ со официјален став дека не е време за избори туку за спроведување на Договорот. Премиерот Заев ги отфрли барањата на опозицијата и најави дека веќе нема за што да разговара со ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори зашто знае дека ќе помине катастрофално

Press24 - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи се за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори, постојано сме под уцена за амнестија

МКД - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи сѐ за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Шекеринска - Не сме против пржинска влада, но во уставни рокови

Р.С.Европа - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи сè за оваа година да не се организираат парламентарни избори, зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори

+инфо - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи се за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Сите се палат на избори, но сламката за спас од длабока криза е во Собранието

+инфо - 04.10.2018

Обезбедување двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени во Собранието, кои произлегуваат од Договорот од Преспа, е во фокусот на Владата следните денови, иако не е исклучена опцијата, како последна легална алатка, да се одржат и ...

Двотретинското мнозинство во фокусот на Владата, изборите како последна легална алатка

Независен - 04.10.2018

Обезбедување двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени во Собранието, кои произлегуваат од Договорот од Преспа, е во фокусот на Владата следните денови, иако не е исклучена опцијата, како последна легална алатка, да се одржат и ...

Предвремените парламентарни избори се поизвесни, но кога

Нова ТВ - 04.10.2018

По вчерашните состаноци на највисоките тела на двете најголеми партии, се поизвезно е дека политичката ситуација во земјата ќе се решава на избори. По седницата на Извршниот одбор на СДСМ, која траеше два часа, куса изјава даде само премиерот и ...

Вмровските пратеници - и на цена и под закани

Независен - 04.10.2018

Меѓу 48 члена на пратеничката група на коалицијата „За подобра Македонија“, според собраниски извори, има барем десетина - и од ВМРО-ДПМНЕ и од помалите партии - кои се расположени да гласаат за уставните измени што треба да следат по референдумот.

Двотретинското мнозинство во фокусот на Владата, изборите како последна легална алатка

Локално - 04.10.2018

Обезбедување двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени во Собранието, кои произлегуваат од Договорот од Преспа, е во фокусот на Владата следните денови, иако не е исклучена опцијата, како последна легална алатка, да се одржат и ...

Двотретинското мнозинство во фокусот на Владата, изборите како последна легална алатка

MTM - 04.10.2018

Обезбедување двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени во Собранието, кои произлегуваат од Договорот од Преспа, е во фокусот на Владата следните денови, иако не е исклучена опцијата, како последна легална алатка, да се одржат и ...

Заев: Ние ќе сториме сé за да добиеме поддршка во парламентот, во случај на неуспех – избори!

Локално - 04.10.2018

На маса е и широка коалициона влада на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за да се изгласаат уставните промени, па потоа на предвремени избори. Се соочуваме со многу сериозен процес. Ќе се обидеме да обезбедиме двотретинско мнозинство во парламентот.

Шекеринска: Има две опции – двотретинско мнозинство во Собранието или избори

iPortal - 04.10.2018

Мора да се чуе гласот на над 610 илјади граѓани кои кажаа „за“ на последниот референдум. За тоа остануваат две опции – да се добие двотретинско мнозинство во Собранието за уставни измени или да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави ...

Двотретинското мнозинство во фокусот на Владата, изборите како последна легална алатка

Либертас - 04.10.2018

Обезбедување двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени во Собранието, кои произлегуваат од Договорот од Преспа, е во фокусот на Владата следните денови, иако не е исклучена опцијата, како последна легална алатка, да се одржат и ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори

Локално - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи се за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Двотретинското мнозинство во фокусот на Владата, изборите како последна легална алатка

Бриф - 04.10.2018

безбедување двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени во Собранието, кои произлегуваат од Договорот од Преспа, е во фокусот на Владата следните денови, иако не е исклучена опцијата, како последна легална алатка, да се одржат и ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ не сака да направи ни полупчекор да и помогне на државата ако за тоа не добие амнестија

Либертас - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи се за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Двотретинското мнозинство во фокусот на Владата, изборите како последна легална алатка

Вечер Прес - 04.10.2018

Обезбедување двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени во Собранието, кои произлегуваат од Договорот од Преспа, е во фокусот на Владата следните денови, иако не е исклучена опцијата, како последна легална алатка, да се одржат и ...

БЕЗ ДОПИР СО РЕАЛНОСТА: Шеќеринска тврди дека ВМРО-ДПМНЕ бега од избори

Денешен - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи се за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Шекеринска бара, ама не дава (видео)

Република - 04.10.2018

Вицепремиерката Радмила Шекеринска е изненадена што ВМРО-ДПМНЕ како опозициона партија поставува услови за да прифати парламентарни избори. Вели државата не е желботека. – – рече Шекеринска на 3 октомври 2018 година за време гостувањето на 1ТВ.

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори

Вечер Прес - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи се за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори

MTM - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи се за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Шекеринска: Барањата на ВМРО-ДПМНЕ се бегање од избори

Бриф - 04.10.2018

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринка во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека барањета кои сега ги поставува ВМРО-ДПМНЕ се обид да се избега од избори. -Ние имавме апслоутно право и аргументи на секое барање на ВМРО-ДПМНЕ да ...

Избори ќе има – годинава или в година!

Вечер Прес - 04.10.2018

Резултатите од референдумот ја отворија вратата за нова политичка криза, која според најавите, би донела уште едни предвремени парламентарни избори. Одлуката ќе биде дефинирана откако ќе се знае – дали ќе се обезбеди поддршка за уставни измени.

Двотретинско мнозинство или избори во ноември?

CivilMedia - 04.10.2018

Доколку не биде обезбедено двотретинското мнозинство за усвојување на уставните измени во Собранието, кои произлегуваат од Договорот од Преспа, не е исклучено кон крајот на ноември да се одржат предвремени парламентарни избори.

ВИДЕО: Од десетмина пратеници на ВМРО- ДПМНЕ зависи одлуката – гласање на избори или за уставни измени (ВИДЕО)

Либертас - 04.10.2018

Ќе бидат ли повикани граѓаните после неуспешниот референдум на гласање по петти пат за период од три години – и тоа на предвремени парламентарни избори? Одлуката, очигледно ќе падне на неколкумина пратеници на ВМРО- ДПМНЕ.

Партиите избираат избори, сценарио кое најмалку го посакуваат ЕУ и НАТО

Фактор - 04.10.2018

Влегува ли Македонија во нова политичка криза? Организирање на предвремени парламентарни избори оптоварени со многу услови во прекратки рокови. СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ најверојатно го избраа сценариото кое најмалу го посакува маѓународната заедница.

Двотретинското мнозинство во фокусот на Владата, изборите како последна легална алатка

Н.Македонија - 04.10.2018

Обезбедување двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени во Собранието, кои произлегуваат од Договорот од Преспа, е во фокусот на Владата следните денови, иако не е исклучена опцијата, како последна легална алатка, да се одржат и ...

Двотретинското мнозинство во фокусот на Владата, изборите како последна легална алатка

1tv - 04.10.2018

Обезбедување двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени во Собранието, кои произлегуваат од Договорот од Преспа, е во фокусот на Владата следните денови, иако не е исклучена опцијата, како последна легална алатка, да се одржат и ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори

1tv - 04.10.2018

Ние немаме никаков проблем против пржинска влада во уставно одредените рокови, но ВМРО-ДПМНЕ сака да направи се за оваа година да не се организираат парламентрани избори зашто знае дека ќе помине катастрофално, истакна вицепремиерката Радмила ...

Од десетмина пратеници на ВМРО- ДПМНЕ зависи одлуката – гласање на избори или за уставни измени (ВИДЕО)

1tv - 04.10.2018

Ќе бидат ли повикани граѓаните после неуспешниот референдум на гласање по петти пат за период од три години – и тоа на предвремени парламентарни избори? Одлуката, очигледно ќе падне на неколкумина пратеници на ВМРО- ДПМНЕ.

Пратеничката група стана „сигурната куќа“ на Мицкоски

Призма - 03.10.2018

Во пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ретко кој сака јавно да говори за состојбата по референдумот | Фото: Роберт Атанасовски Мицкоски ја говори вистината кога вели дека партијата и пратеничката група се монолитни, бидејќи тој повлече неколку потези ...

Партиските тела на ВМРО ќе заседаваат за референдумот и можноста за нови избори

Фокус - 03.10.2018

Oпозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да оддржи седница на Извршниот комитет, а утре ќе оддржи и седница на партискиот Централен комитет, во врска со актуелната политичка ситуација по оддржувањето на референдумот.

Интенција е да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени, вели Бошњаковски

Канал5 - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Нема предлог за уставни амандмани, се бара двотретинско мнозинство

Телма - 03.10.2018

Во Mинистерството за правда нема предлог за уставните измени затоа што се уште е неизвесно дали ќе се обезбеди двотретинско мнозинство или пак ќе се оди на предвремени парламентарни избори.

Договор или избори-Заев на чекор до парламентарен маратон,Мицксоки се подготвува

24 Вести - 03.10.2018

Владата не се откажува од поединечни разговори со пратениците на ВМРО ДПМНЕ за да обезбеди двотретинско мнозинство во собранието за уставните измени од договорот со Грција. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски и денеска потенцираше дека токму тоа е ...

СДСМ ја чека одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 03.10.2018

Нема иницијатива за распуштање на Собранието и распишување на предвремени парламентарни избори. Извори од Законодавниот дом велат дека барем до спикерот Талат Џафери не пристигнала иницијатива од мнозинството пратеници.

(ВИДЕО) Како до двотретинско мнозиство? ВМРО-ДПМНЕ бара анкетна комисија за референдумот

ТВ21 - 03.10.2018

За Уставни промени потребни се гласовите од опозициските пратеници. Власта очекува поддршка, но се поставува прашањето дали ќе успее да обезбеди двотретинско мнозинство, особено ако се знае дека за таа цел потребни се гласовите од пратениците на ...

Богданов: Бојкот на предвремени избори би било самоубиство на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 03.10.2018

„Не очекувам промена на ставот на партијата, поточно да не се гласа за уставни измени, а потоа да се донесе ставот за предвремените избори. Мојот став е дека пратениците треба да ја преземат својата одговорност во Собранието“, кажа Богданов.

Шекеринска: Има две опции – двотретинско мнозинство во Собранието или избори

Фокус - 03.10.2018

Мора да се чуе гласот на над 610 илјади граѓани кои кажаа „за“ на последниот референдум. За тоа остануваат две опции – да се добие двотретинско мнозинство во Собранието за уставни измени или да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе побара оставка од Заев и формирање експертска влада за една година

Press24 - 03.10.2018

„Влегуваме во сериозна политичка криза, сценаријата за развојот на настаните во наредната година се апокалиптични. Заев мора да поднесе оставка и да се избере експертска влада што ќе ја води земјава во нареднава година", брифираат од ВМРО-ДПМНЕ за ...

Што би донеле нови брзи избори?

Р.С.Европа - 03.10.2018

Постојат неколку опции ако се оди на предвремени брзи избори, а со некои од нив може да дојде и до закочување на Договорот со Грција, или пак до негово целосно поништување. Власта останува на позицијата за брзи избори во ноември воедно и со ...

Бошњаковски: Намерата е да се обезбеди двотретинско мнозинство

Нова ТВ - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Примарна цел е да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени

Стандард - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

На власта и е поблиско собраниско решение отколку избори

Алфа - 03.10.2018

И покрај најавата на премиерот Зоран Заев непосредно по затварањето на избирачките кутии, дека од понеделник почнува интензивни средби со опозицијата за процесот на уставни измени, и по два дена нема абер за никаква средба.

Тајното гласање за уставни промени би било долевање масло на огнот

+инфо - 03.10.2018

Тајното гласање за уставни измени во Собранието е невозможно да се спроведе затоа што тоа би значело прекршување на законската процедура, која е непожелно да се поттикнува во сегашната постреферендумска криза, велат извори во Собранието за Плусинфо, ...

Шекеринска: Имаме две опции – поддршка за уставните амандмани или избори

Слободен Печат - 03.10.2018

Мора да се чуе гласот на над 610 илјади граѓани кои кажаа „за“ на последниот референдум. За тоа остануваат две опции – да се добие двотретинско мнозинство во Собранието за уставни измени или да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави ...

Се прават напори за двотретинско мнозинство

+инфо - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

СДСM и ВМРО ДПМНЕ вечерва одлучуваат што по референдумот

Нова ТВ - 03.10.2018

Два дена по референдумот, партиските раководства на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ вечерва ќе одлучуваат за своите идни потези. Деликатнатата позиција во која се најде државата остава неколку опции – или да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за ...

ДУИ и БЕСА не размислуваат за избори, ВМРО-ДПМНЕ ги свика Извршниот и Централниот комитет на партијата

Сител - 03.10.2018

Иако предвремени брзи избори какви што најави Заев се’ се поизвесни имајќи пред вид дека засега нема пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се изјасниле за уставните измени од преспанскиот пакет, владините ДУИ и БЕСА не размислуваат на оваа опција.

Шекеринска: Име две опции – поддршка за уставните амандмани или избори

Стандард - 03.10.2018

Мора да се чуе гласот на над 610 илјади граѓани кои кажаа „за“ на последниот референдум. За тоа остануваат две опции – да се добие двотретинско мнозинство во Собранието за уставни измени или да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави ...

Шекеринска: Има само две опции

Press24 - 03.10.2018

Мора да се чуе гласот на над 610 илјади граѓани кои кажаа „за“ на последниот референдум. За тоа остануваат две опции – да се добие двотретинско мнозинство во Собранието за уставни измени или да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави ...

Шекеринска: Има две опции - поддршка за уставните амандмани или избори

Независен - 03.10.2018

Мора да се чуе гласот на над 610 илјади граѓани кои кажаа „за“ на последниот референдум. За тоа остануваат две опции – да се добие двотретинско мнозинство во Собранието за уставни измени или да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави ...

Шекеринска: Има две опции – поддршка за уставните амандмани или избори

Нова ТВ - 03.10.2018

Мора да се чуе гласот на над 610 илјади граѓани кои кажаа „за“ на последниот референдум. За тоа остануваат две опции – да се добие двотретинско мнозинство во Собранието за уставни измени или да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави ...

Шекеринска: Опциите за Договорот се две, не сакаме да ни ја враќаат амнестијата на маса

+инфо - 03.10.2018

СДСМ сака процедурата за уставните измени поврзани со Договорот од Преспа да влезе во Парламентот каде што и е местото, вели министерката за одбрана Радмила Шекеринска и додава дека мора да бидат застапени 600.000 гласови кои застанаа зад ...

Шекеринска: Име две опции - поддршка за уставните амандмани или избори

Сител - 03.10.2018

Мора да се чуе гласот на над 610 илјади граѓани кои кажаа „за“ на последниот референдум. За тоа остануваат две опции – да се добие двотретинско мнозинство во Собранието за уставни измени или да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави ...

Шекеринска: Остануваат две опции - уставни измени или избори

МКД - 03.10.2018

Мора да се чуе гласот на над 610.000 граѓани кои кажаа „за" на последниот референдум. За тоа остануваат две опции – да се добие двотретинско мнозинство во Собранието за уставни измени или да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави ...

Интенција е да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени, вели Бошњаковски

Независен - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Намерата е да се обезбеди двотретинско мнозинство

Press24 - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Интенција е да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени, вели Бошњаковски

Сител - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Партиските тела на ВМРО ќе заседаваат за референдумот и можноста за нови избори

Нетпрес - 03.10.2018

Oпозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да оддржи седница на Извршниот комитет, а утре ќе оддржи и седница на партискиот Централен комитет, во врска со актуелната политичка ситуација по оддржувањето на референдумот.

Ако бидете умни, во јануари сте во НАТО

Слободен Печат - 03.10.2018

Тврдиот став на ВМРО-ДПМНЕ против Договорот, ќе се обидат да го омекнат и дипломатските претставници во земјава, кои ги вложуваат сите напори Договорот со Грција да се имплементира според планираната динамика.

Интенција е да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени, вели Бошњаковски

А1 On - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Се бараат „јунаци“ од ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

Независен - 03.10.2018

Во ВМРО-ДПМНЕ чекаат повик од „Илинденска“ за консултациите што ги најави премиерот Зоран Заев, но не сакаат да разговараат за уставни измени, туку за условите што ги постави опозицискиот лидер Христијан Мицкоски.

Македонија на стенд-бај: Ќе ја повтори ли ВМРО-ДПМНЕ грешката на Љубчо Георгиевски од деведесетите?

еМагазин - 03.10.2018

Македонија е исправена пред нови искушенија и нова политичка криза откако неуспешно помина консултативниот референдум за прифаќање на договорот со Грција и зачленување во ЕУ и НАТО. Извесно е дека доколку во наредните денови не се обезбеди ...

ВИДЕО: Власта прво ќе убедува а ако не успее во тоа ќе распише предвремени парламентарни избори

Либертас - 03.10.2018

Власта ги разреши дилемите. Прво ќе ја убедува опозицијата да ги поддржи уставните измени, но доколку не најдат заеднички јазик, ќе распише предвремени парламентарни избори. Топката според портпаролот на Владата е во Собранието и таму треба да се ...

Ќе има ли предвремени парламентарни избори: Раководствата на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ одлучуваат што по референдумот

еМагазин - 03.10.2018

И владејачката СДСМ и опозиционата ВМРО-ДПМНЕ, двете најголеми партии во земјава, вечерва имаат седници на извршните комитети, на кои главно прашање е дали ќе има предвремени парламентарни избори.

(ВИДЕО) Бошњаковски: Интенција е да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени

iPortal - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Шекеринска: Име две опции – поддршка за уставните амандмани или избори

Вечер Прес - 03.10.2018

Мора да се чуе гласот на над 610 илјади граѓани кои кажаа „за“ на последниот референдум. За тоа остануваат две опции – да се добие двотретинско мнозинство во Собранието за уставни измени или да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави ...

Бошњаковски: По уставните измени, ООН нема да дискутира за договорот

Фактор - 03.10.2018

Пратениците од опозицијата да ја следат волјата на граѓаните кои гласаа ЗА на референдумот и да ги изгласаат уставните измени во Собранието, изјави портпаролот на Владата Миле Бошњаковски на прес конференцијата прашан за разговорите околу идните ...

Тајно гласање како опција за мнозинство во праламентот

МК News - 03.10.2018

Јавна расправа по уставните амандмани согласно преспанскиот договор, но тајно гласање за нив во парламентот. Ова е една од опциите на која размислувала владејачката коалиција на СДСМ и ДУИ со цел да обезбеди пратенички гласови од ВМРО-ДПМНЕ за да го ...

Интенција е да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени, вели Бошњаковски (видео)

Локално - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Што би донеле нови брзи избори?

Локално - 03.10.2018

Постојат неколку опции ако се оди на предвремени брзи избори, а со некои од нив може да дојде и до закочување на Договорот со Грција, или пак до негово целосно поништување, анализира Радио Слободна Европа.

Шекеринска: Име две опции – поддршка за уставните амандмани или избори

Локално - 03.10.2018

Мора да се чуе гласот на над 610 илјади граѓани кои кажаа „за“ на последниот референдум. За тоа остануваат две опции – да се добие двотретинско мнозинство во Собранието за уставни измени или да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе побара оставка од Заев и формирање експертска влада за една година

Република - 03.10.2018

Влегуваме во сериозна политичка криза, сценаријата за развојот на настаните во наредната година се апокалиптични. Заев мора да поднесе оставка и да се избере експертска влада што ќе ја води земјава во нареднава година”, брифираат од ВМРО-ДПМНЕ за ...

(ВИДЕО) Бошњаковски: Интенција е да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени

Бриф - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

По референдумот, двата најголеми политички табора на тенок мраз – Ќе има ли консензус за цензус?

Вечер Прес - 03.10.2018

Опозицискиот лидер Христијан Мицкоски изјави дека пред да се одржат избори, потребно е да се формира техничка влада и анкетна комисија за референдумот, како и да се избере јавен обвинител на предлог на опозицијата.

Бошњаковски: Примарна цел на Владата е да обезбеди двотретинско мнозинство

Мета - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски на ...

Шекеринска во Студио 1: Опциите за Договорот се две, не сакаме да ни ја враќаат амнестијата на маса

Либертас - 03.10.2018

СДСМ сака процедурата за уставните измени поврзани со Договорот од Преспа да влезе во Парламентот каде што и е местото, вели министерката за одбрана Радмила Шекеринска и додава дека мора да бидат застапени 600.000 гласови кои застанаа зад ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе побара оставка од Заев и формирање експертска влада за една година

24Инфо - 03.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе побара оставка од Заев и формирање експертска влада за една година „Влегуваме во сериозна политичка криза, сценаријата за развојот на настаните во наредната година се апокалиптични.

По референдумот, во игра математиката

Н.Македонија - 03.10.2018

По објавувањето на резултатите од референдумот, слабиот одзив и неисполнетиот законски цензус, во јавноста се наметнуваат нови дилеми како сега власта по ваквиот исход ќе успее да направи уставни промени во Собранието што произлегуваат од Спогодбата ...

Интенција е да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени, вели Бошњаковски (видео)

Н.Македонија - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Интенција е да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени (видео)

1tv - 03.10.2018

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Власта прво ќе убедува а ако не успее во тоа ќе распише предвремени парламентарни избори

1tv - 03.10.2018

Власта ги разреши дилемите. Прво ќе ја убедува опозицијата да ги поддржи уставните измени, но доколку не најдат заеднички јазик, ќе распише предвремени парламентарни избори. Топката според портпаролот на Владата е во Собранието и таму треба да се ...

Шекеринска во Студио 1: Опциите за Договорот се две, не сакаме да ни ја враќаат амнестијата на маса

1tv - 03.10.2018

Шекеринска во Студио 1: Опциите за Договорот се ограничени, не сакаме да ни ја враќаат амнестијата на маса СДСМ сака процедурата за уставните измени поврзани со Договорот од Преспа да влезе во Собранието, како што соопштија непосредно по ...

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

Фокус - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција, кажа вчера премиерот ...

Почнуваат разговорите за двотретинско мнозинство во парламентот

Алсат-М - 02.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев вчера најави дека од денеска ќе почнат разговорите со опозицијата за да се дознае дали постои можност за договор за постигнување двотретинско мнозинство потребно за изгласаување на ...

Од денеска почнуваат консултациите за двотретинска поддршка на уставните измени

Канал5 - 02.10.2018

Премиерот Заев од денеска ги почнува консултациите со ВМРО ДПМНЕ за обезбедување на двотретинско мнозинство Во Собранието за уставните измени кое ако не се обезбеди ќе се оди на предвремени парламентарни избори.

Кржаловски: Не очекувам пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да се согласат да гласааат за уставните промени

Фокус - 02.10.2018

Александар Кржаловски извршниот директор на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС), вели дека резултатите од референдумот, како и на повеќето последни избори, за жал се длабоко поларизирачки.

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

Канал5 - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот. За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување ...

Подеднакви шанси за уставни измени и за предвремени избори, подобро е Собранието да ја заврши работата

Сител - 02.10.2018

На референдумот во неделата гласаа 666.743 граѓани. На референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“, „за“ гласаа 91,46 проценти, или 609.813 граѓани, а „против“ ...

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

Сител - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција, кажа вчера премиерот ...

ВМРО не сака ни амандмани ни избори

Независен - 02.10.2018

До пет часот вчера изутрина траеја средбите во ВМРО-ДПМНЕ по референдумот за името. Првичното задоволство од слабиот одѕив на гласачи набргу беше потиснато од прашањето - што понатаму. Јасно е дека топката се префрла во собраниските клупи, каде што ...

Има ли тајни преговори за двотретинско мнозинство

Р.С.Европа - 02.10.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ очекуваат повик за средба откако премиерот Зоран Заев најави дека почнуваат разговорите за двотретинско мнозинство за уставните измени. Но од опозициската партија повикувајќи се на резултатите од референдумот велат дека волјата на ...

Опозицијата ги испорача условите за избори – пржинска влада, нов обвнител, анкетна комисија

Алфа - 02.10.2018

Оставка на актуелниот и поставување на нов јавен обвинител на предлог на опозицијата кој целосно ќе треба да ги расчисти нерегуларностите на денот на референдумот, формирање на анкетна комисија што ќе ги чешла злоупотребите на референдумскиот процес ...

Тајно гласање како опција за мнозинство во праламентот - за предвремени избори опозицијата има свои услови

Сител - 02.10.2018

Јавна расправа по уставните амандмани согласно преспанскиот договор, но тајно гласање за нив во парламентот. Ова е една од опциите на која размислувала владејачката коалиција на СДСМ и ДУИ со цел да обезбеди пратенички гласови од ВМРО-ДПМНЕ за да го ...

Парламентарното мнозинство е порасположено за избори наместо за убедување опозициски пратеници

Макфакс - 02.10.2018

Парламентарното мнозинство е порасположено за предвремени избори наместо да се водат преговори со опозициските пратеници и да се убедуваат да гласаат за уставни измени во согласност со договорот од Преспа.

Опциите за Македонија: Предвремени избори или договор со опозицијата

Глас на Америка - 02.10.2018

Договор со опозицијата за гласање на уставните измени или предвремени избори. Ова се двете опции од исходот на референдумот на кој граѓаните гласаа за Договорот со Грција. Премиерот Заев веќе го навести и датумот кога би се одржале изборите, 25 ...

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

Независен - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција, кажа вчера премиерот ...

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

Кајгана - 02.10.2018

Скопје, 2 октомври 2018 (МИА) - За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името ...

Подеднакви се шансите за уставни измени и за предвремени избори

+инфо - 02.10.2018

На референдумот во неделата гласаа 666.743 граѓани. На референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“, „за“ гласаа 91,46 проценти, или 609.813 граѓани, а „против“ ...

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

Нова ТВ - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција, кажа вчера премиерот ...

За избори се потребни: пржинска влада, нов обвнител, анкетна комисија

Нетпрес - 02.10.2018

Оставка на актуелниот и поставување на нов јавен обвинител на предлог на опозицијата кој целосно ќе треба да ги расчисти нерегуларностите на денот на референдумот, формирање на анкетна комисија што ќе ги чешла злоупотребите на референдумскиот процес ...

Заев ќе се обиде да го помине Преспанскиот договор во Собрание, ако не – предвремени избори

Таратур - 02.10.2018

Доколку во периодот од десетина дена кои си ги постави пред себе Владата за да се обиде да го спроведе Договорот од Преспа во Собранието, премиерот Зоран Заев е решен да распишат предвремени парламентарни избори.

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

А1 On - 02.10.2018

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени Скопје, 2 октомври 2018 (МИА) – За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат ...

Почнуваат разговорите со опозицијата за двотретинско мнозинство

Р.С.Европа - 02.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев најави дека од денеска ќе почнат разговорите со опозицијата за да се дознае дали постои можност за договор. За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со ...

Втора рунда за договорот: Брзи измени или брзи избори

Независен - 02.10.2018

Нема дилеми дека ќе продолжи спроведувањето на преспанскиот договор по завчерашниот референдум кој не ги исполни очекувањата во однос на одѕивот, ама ги потврди прогнозите за апсолутна доминација на опцијата „за“ наспроти одговорот „против“ на ...

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

Press24 - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција, кажа вчера премиерот ...

Тајно гласање - опција за постапката за уставни измени

Фактор - 02.10.2018

Постои отворена можност пратениците на Собранието на РМ да гласаат тајно за уставните измени и имплементирање на Спогодбата од Преспа, откако би се обезбедило двотретинско мнозинство за истото, тврдат одредени македонски медиуми.

ПОЧНА ПАЗАРЕЊЕТО:Ќе ги поддржат ли опозициските пратеници измените на Уставот?

Вечер Прес - 02.10.2018

П рво , на лидерска средба Заев-Мицкоски да се договори поддршка на ВМРО-ДПМНЕ за уставните промени, со тоа што би имало сериозни концесии во однос на барањата на ВМРО-ДПМНЕ, што според мене не е многу веројатно да се случи.

Следната среда иницијатива за распуштање на парламентот

Вечер Прес - 02.10.2018

Ако во наредните неколку дена партиските лидери на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Заев и Мицкоски, не успеат да постигнат договор за двотретинско мнозинство за уставните измени на Договорот со Грција, собраниското мнозинство најверојатно во среда на 10 октомври ...

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

Локално - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција, кажа вчера премиерот ...

(ВИДЕО) 360˚ Може ли власта да стигне до поддршка од 80 пратеници за Договорот од Преспа?

Либертас - 02.10.2018

Во пресрет на најавените обиди да се обезбеди двотретинска поддршка во парламентот за уставните измени со кои треба да се финализира ратификацијата на договорот од Преспа, распоредот на силите во Собранието е во сооднос 72-ца пратеници на страната ...

Парламентарното мнозинство е порасположено за избори наместо за убедување опозициски пратеници

Точка - 02.10.2018

Парламентарното мнозинство е порасположено за предвремени избори наместо да се водат преговори со опозициските пратеници и да се убедуваат да гласаат за уставни измени во согласност со договорот од Преспа.

(ВИДЕО) 360˚ Како до уставни измени? Ќе го активира ли власта сценариото Б за брзи избори?

Либертас - 02.10.2018

„Ако кажеме не носиме вакви одлуки и не учествуваме во гласањето во парламентот, треба да кажеме што. И тогаш логично доаѓа избори,“ рече премиерот Зоран Заев. „Какви предвремени избори“? запраша портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

Тајно гласање како опција во праламентот или парламентарни избори?

24Инфо - 02.10.2018

Тајно гласање како опција во праламентот или парламентарни избори? Јавна расправа по уставните амандмани согласно преспанскиот договор, но тајно гласање за нив во парламентот. Ова е една од опциите на која размислувала владејачката коалиција на СДСМ ...

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

24Инфо - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција, кажа вчера премиерот ...

Ќе има ли предвремени избори?

MTM - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција, кажа вчера премиерот ...

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

Скопје инфо - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција, кажа вчера премиерот ...

Власта од денеска започнува со „лицитација“ за двотретинско мнозинство

Фактор - 02.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев најави дека од денеска ќе почнат разговорите со опозицијата за да се дознае дали постои можност за договор. За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со ...

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

Либертас - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција, кажа вчера премиерот ...

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

iPortal - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција, кажа вчера премиерот ...

Македонија пред нови избори: желба или нужност?

Локално - 02.10.2018

Додека Заев теоретски има две опции, а практично една (избори), Грција во моментов нема никаква друга обврска освен да го чека новиот исход во Македонија – договор со опозицијата, или нови избори, пишува Дојче веле .

ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ: На Заев му се брза, Мицкоски го потсетува на Пржинскиот модел и почитување на договореното

Денешен - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуваат до Договорт за името со Грција, кажа вчера премиерот ...

Еднакви шанси за уставни измени и за предвремени избори

CivilMedia - 02.10.2018

На референдумот во неделата гласаа 666.743 граѓани. На референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“, „за“ гласаа 91,46 процент, или 609.813 граѓани, а „против“ ...

(ВИДЕО) 360˚ Како до уставни измени? Ќе го активира ли власта сценариото Б за брзи избори?

iPortal - 02.10.2018

„Ако кажеме не носиме вакви одлуки и не учествуваме во гласањето во парламентот, треба да кажеме што. И тогаш логично доаѓа избори,“ рече премиерот Зоран Заев. „Какви предвремени избори“? запраша портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

ВМРО не сака ни амандмани ни избори

iPortal - 02.10.2018

До пет часот вчера изутрина траеја средбите во ВМРО-ДПМНЕ по референдумот за името. Првичното задоволство од слабиот одѕив на гласачи набргу беше потиснато од прашањето – што понатаму. Јасно е дека топката се префрла во собраниските клупи, каде што ...

Спогодбата од Мала Преспа влезе во трка со пречки и со рокови

Н.Македонија - 02.10.2018

Еден ден по завршувањето на референдумот и сумирањето на неговите резултати политичката ситуација поврзана со спроведување на спогодбата од Мала Преспа, по сѐ изгледа, влегува во уште покомплицирана фаза што навестува трка со роковите, процедурите и ...

(Видео) Наредната среда иницијатива за распуштање на парламентот

1tv - 02.10.2018

Ако во наредните неколку денови партиските лидери на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Заев и Мицкоски не успеат да постигнат договор за двотретинско мнозинство за уставните измени на Договорот со Грција, собранското мнозинство најверојатно во среда на 10 октомври ...

Предвремени избори ако за 10 дена нема договор за уставни измени

1tv - 02.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција, кажа вчера премиерот ...

Поддршка за уставните амандмани или предвремени избори

Канал5 - 01.10.2018

Поддршка од опозицијата за уставните амандмани или распишување предремени избори, се двете опции што ги најави премиерот Зоран Заев по вчерашниот референдум на кој македонските граѓани се изјаснуваа за Договорот со Грција и членство во ЕУ и НАТО.

Ќе одиме на избори ако за 10 дена не обезбедиме двотретинско мнозинство за уставни измени, кажа Шекеринска

Сакам да кажам - 01.10.2018

Ако за десет дена не се обезбеди двотретинско мнозинство во Парламентот за уставни измени, тогаш ќе се оди на предвремени парламентарни избори, кажа денеска вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска.

Заев: Од утре ќе ги почнам консултациите за двотретинска поддршка на уставните измени

Канал5 - 01.10.2018

Од утре стартуваат консултациите помеѓу власта и опозицијата за усвојување на уставните измени предвидени со преспанскиот договор, откако на вчерашниот референдум не беше постигнат потребниот цензус.

Заев најавува можни избори на 25 ноември и пржинска влада, едно со друго правно не оди

Телма - 01.10.2018

Од утре започнуваат разговорите со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ за постигнување договор за двотретинско мнозинство кое е потребно за гласање на уставните измени. Доколку нема компромис ќе се распишат предвремени парламентарни избори, кои евентуално би ...

Македонија пред нови избори: желба или нужност?

Deutsche Welle - 01.10.2018

Додека Заев теоретски има две опции, а практично една (избори), Грција во моментов нема никаква друга обврска освен да го чека новиот исход во Македонија - договор со опозицијата, или нови избори.

Заев: Или уставни измени во Собранието, или брзи избори, друг избор нема

24 Вести - 01.10.2018

Ако нема компромис со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени во Собранието, ќе има брзи избори до крајот на ноември, повтори уште еднаш денеска премиерот Зоран Заев и најави дека веќе од утре ќе почнат со преговори.

Шекеринска: Ако не ги убедиме пратениците за 7-10 дена, ќе распишеме избори

24 Вести - 01.10.2018

Наредните 7 до 10 дена ќе бидат клучни за да се одлучи дали ќе има предвремени парламентарни избори кон крајот на ноември доколку пратениците од владејачкото мнозинство не успеат да обезбедат двотретинско мнозинство за гласање на договорот од Преспа ...

Заев брза, но не поставува рокови, ВМРО-ДПМНЕ: За какви избори зборувате?

ТВ21 - 01.10.2018

До почетокот на идната недела ќе биде јасно дали парламентарното мнозинство ја има потребната бројка пратеници во Парламентот за поддршка на уставни измени, според Преспанскиот договор. Оваа недела, премиерот, Зоран Заев, вели дека ќе работи на ...

Заев ќе се обиде да обезбеди мнозинство за уставни измени

Алсат-М - 01.10.2018

Доколку процесот за спроведување на Договорот од Преспа не успее во Собранието, премиерот Зоран Заев е одлучен да се распишат предвремени парламентарни избори. Тој најави дека ќе почне преговори со опозицијата и останатите политички фактори во ...

Заев: 25 ноември евентуален датум за предвремени парламентарни избори

Телма - 01.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција.

Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори

24 Вести - 01.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција.

Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори

ТВ21 - 01.10.2018

Заев истакна дека денеска е ден за сублимирање на сите анализи и планови и додаде дека од утре ќе почнат разговори. За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да ...

Шеќеринска: Пратениците имаат избор- влез во НАТО и ЕУ или изолација

Нова ТВ - 01.10.2018

На референдумот гласаа повеќе од 660 илјади граѓани и од нив 91 процент гласаа „За“, дури и излезноста да беше поголема овој резултат ќе значеше јасна одлука на граѓаните , а тоа е европска Македонија, кажа денеска на прес конференција ...

Избори, ама не со „кечеви“ и „џокери“, туку со „камшикарот“, друже Заев!

+инфо - 01.10.2018

Не очекувам премиерот да направи драматичен кадровски дисконтинуитет, бидејќи така ќе го доведе во прашање и сопствениот опстанок во политиката. Но, „камшикот“ мора сериозно да заигра. Тоа Заев ни го должи нам, а си го должи и себеси, дури и ако ...

Шекеринска: Ако не ги убедиме пратениците за 7-10 дена ќе распишеме избори

Press24 - 01.10.2018

И да имаше излезност од 900.000, со 450.000 плус еден глас „За“ ќе беше јасна политичката порака дека референдумот е успешен. Ова денеска го истакна министерката Шеќеринска. Наредните 7 до 10 дена, кажа таа, ќе ги направат консултациите со ...

Шекеринска: Ако за 10 дена не се обезбеди двотретинско мнозинство, ќе се оди на предвремени парламентарни избори

Курир - 01.10.2018

Ако за десет дена не се обезбеди двотретинско мнозинство во Парламентот за уставни измени, тогаш ќе се оди на предвремени парламентарни избори, кажа денеска вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска.

Заев препознава успешен референдум – не дава оставка и нуди предвремени избори

Алфа - 01.10.2018

Ден по спроведениот референдум, на кој излезноста е премала дури и доколку би станувало збор за претседателски избори, премиерот Заев, кој нема намера да даде оставка, иако претходно тоа го ветуваше, е задоволен од исходот, и порача дека Македонија ...

Заев: Не планирам да поднесам оставка, референдумот е успешен

Независен - 01.10.2018

Премиерот Зоран Заев не планира да поднесе оставка од функцијата, бидејќи референдумот го оцени како успешен, на него над 90 отсто од оние кои гласале дале поддршка за Договорот од Преспа и интегрирањето на Македонија во ЕУ и НАТО.

Шекеринска: Ако за десетина дена не се обезбеди двотретинско мнозинство, ќе се оди на предвремени парламентарни избори

Нетпрес - 01.10.2018

Доколку десет дена не се обезбеди двотретинско мнозинство во Парламентот за уставни измени, тогаш ќе се оди на предвремени парламентарни избори, кажа денеска вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска.

Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори

Сител - 01.10.2018

Утре ќе почнат консултациите со опозицијата за барање поддршка за уставните измени согласно преспанскиот договор, најави Премиерот Зоран Заев.. Тој вели оти денеска се сублимираат анализи и планови по што ќе почнат и разговорите за обезбедување на ...

Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори

А1 On - 01.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција.

Заев:Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или избори

Нова ТВ - 01.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција, изјави денеска ...

Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори

Press24 - 01.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција.

Поддршка за уставните амандмани или предвремени избори

Независен - 01.10.2018

- Поддршка од опозицијата за уставните амандмани или распишување предремени избори, се двете опции што ги најави премиерот Зоран Заев по вчерашниот референдум на кој македонските граѓани се изјаснуваа за Договорот со Грција и членство во ЕУ и НАТО.

Заев вели дека можни се избори на 25 ноември, Мицкоски бара предизборна пржинска влада

МКД - 01.10.2018

За предвремени избори ВМРО-ДПМНЕ е подготвена, но мора претходно да се завршат одредени активности за да се дојде до тоа, изјави вечерва Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ. На другата страна, Зоран Заев, премиер и првиот човек на СДСМ, ...

Заев: За неколку дена ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори

МКД - 01.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорот за името со Грција, изјави премиерот ...

Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори

Слободен Печат - 01.10.2018

Заев истакна дека денеска е ден за сублимирање на сите анализи и планови и додаде дека од утре ќе почнат разговори. За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да ...

Заев: Не планирам да поднесам оставка - референдумот успешен, над 90 отсто од илезените дадоа поддршка

Сител - 01.10.2018

Премиерот Зоран Заев не планира да поднесе оставка од функцијата, бидејќи референдумот го оцени како успешен, на него над 90 отсто од оние кои гласале дале поддршка за Договорот од Преспа и интегрирањето на Македонија во ЕУ и НАТО.

Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори

Независен - 01.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција.

Заев: Договор или избори, ќе се знае деновиве

+инфо - 01.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорoт за името со Грција.

Заев: Немам намера да поднесам оставка, ќе ја водам Македонија во ЕУ и НАТО

Нетпрес - 01.10.2018

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на повторената прес-конфренција во недалата вечерта по референдумското изнајснување за договорот со Грција, ја омекна изјавата за распишување вонредни паралемнтарни избори, велејќи дека следниот чекор е да се ...

По референдумот:Поддршка за уставните амандмани или предвремени избори

Нова ТВ - 01.10.2018

Поддршка од опозицијата за уставните амандмани или распишување предремени избори, се двете опции што ги најави премиерот Зоран Заев по вчерашниот референдум на кој македонските граѓани се изјаснуваа за Договорот со Грција и членство во ЕУ и НАТО.

Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори

Стандард - 01.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорт за името со Грција.

Тајно гласање во парламентот или заеднички изборни листи

Независен - 01.10.2018

Тајно гласање во парламентот за пристапување кон уставни измени согласно договорот од Грција е една од варијантите за обезбедување соработка на опозициските пратеници за обезбедување на потребното двотретинско мнозинство.

Договорот од Преспа ќе го урне договорот за пржинска влада

+инфо - 01.10.2018

Опцијата за предвремени парламентарни избори чија цел е навремена имплементација на Договорот од Преспа, може да го урне договорот за пржинска влада кои политичките партии го постигнаа на последните лидерски средби бидејќи ако изборите се одржат на ...

Заев: договор со опозицијата или предвремени избори

Р.С.Европа - 01.10.2018

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуваат од Договорот за името со Грција, изјави денеска ...