TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ХИВ еволуира во „поблага форма“

Lider - 06.12.2014

ХИВ вирусот станува „разводенет“ како што еволуира и на крајот би можел да стане речиси безопасен, открива голема студија на Универзитетот Оксфорд. Вирусот, што ширум светот зарази 35 милиони луѓе, се поретко предизвикува СИДА, и на крајот би можел ...

ХИВ вирусот станува безопасен за луѓето?

Телеграф - 04.12.2014

Според последното истражување спроведено на Универзитетот во Оксфорд, ХИВ вирусот станува се помалку смртоносен, но исто така и потешко пренослив Тим експерти од Оксфорд покажаа дека моќта на вирусот причинител на имунитетски недостаток кај човекот ...

Пресврт: ХИВ вирусот еволуира во помалку опасни варијанти

365 - 03.12.2014

Една студија спроведена на 2000 жени во Африка покажува дека вирусот ја губи својата сила. Вирусот на хумана имунодефициенција (ХИВ) еволуира прилично брзо, а како резултат на тоа што се адаптира на човечкото тело, му е потребно многу подолго време ...

Двојно помалку зависници од дрога заболеле од ХИВ изминатава декада

Дневник - 03.12.2014

Бројот на новозаболени од ХИВ/сида во Европа што со вирусот се заразиле со инјектирање, односно со интравенска употреба на дрога, се намалил речиси двојно за десет години, покажува анализата на Европскиот мониторинг-центар за дроги и зависности ...

Убава вест : Сидата се претвора во болест која не е смртоносна

еМагазин - 03.12.2014

Убави вести доаѓаат од светот на медицината. Според резултатите на огромната студија, ХИВ вирусот станува се помалку смртоносен, но исто така и потешко пренослив од личност до личност. Тим од експерти од Оксфорд покажа дека моќта на хуманиот вирус ...

Сидата повеќе не е смртоносна болест!

Денешен - 03.12.2014

Убави вести доаѓаат од светот на медицината. Според резултатите на огромната студија, ХИВ вирусот станува се помалку смртоносен, но исто така и потешко пренослив од личност до личност. Тим од експерти од Оксфорд покажа дека моќта на хуманиот вирус ...

ХИВ вирусот ја губи силата?

Пулс24 - 03.12.2014

Брзата еволуција на вирусот на човечката имунодефициенција (ХИВ) ја забавува способноста на оваа болест да предизвика сида, покажа истражувањето. Имено, група научници испитале 2.000 заразени жени во Африка и дошле до заклучок дека помалата ...

ВЕСТ  НА ВЕКОТ : Сидата се претвора во болест која не е смртоносна!

Локално - 02.12.2014

Фантастични вести доаѓаат од светот на медицината! Според резултатите на огромната студија, ХИВ вирусот станува се помалку смртоносен, но исто така и потешко пренослив од личност до личност.

Во Албанија 70, во Косово седум нови случаи на ХИВ

Телеграф - 02.12.2014

Во Албанија регистрирани се 70 нови случаи со ХИВ/СИДА, со што официјалната бројка достигна околу 870. Од новите случаи пет се деца, кои вирусот го добиле од нивните мајки Во изминатите единаесет месеци од годинава во Албанија регистрирани се 70 ...

Хив инфекција и АИДС

Мое Здравје - 02.12.2014

Предизвикувачот на АИДС (вирусот предизвикувач на хумана имунодифициенција – ХИВ) прв пат е откриен 1983 год, кога е утврдено дека се работи за ретровирус, а во 1985 год. за прв пат е откриен дијагностички серолошки тест за негово откривање.

Во 2014 во Албанија 70 нови случаи на ХИВ/СИДА

Здравство24 - 02.12.2014

Во изминатите единаесет месеци од годинава во Албанија регистрирани се 70 нови случаи со ХИВ/СИДА, со што официјалната бројка достигна околу 870, јави дописникот на МИА од Тирана. Од новите случаи пет се деца, кои вирусот го добиле од нивните мајки.

Први декември – Светски ден на сидата

Канал5 - 02.12.2014

39 луѓе оваа година добиле резултат дека имаат ХИВ/СИДА. 16 од нив се на возраст од 20до 29 години, 14 се од 30 до 39 години, двајца се до 19 години и останатите се над 40 години. 25 од болните вирусот го добиле преку сексуален однос маж со маж, 10 ...

1 Декември Светски ден за борба против ХИВ/СИДА

Канал 77 - 02.12.2014

СИДАТА е една од најопасните болести на денешницата, но постојат толку многу невистини поврзани со ХИВ вирусот и СИДАТА. Дознајте што е вистина, а што не и ослободете се од стресот за оваа болест.

ХИВ вирусот станува се послаб

+инфо - 02.12.2014

Вирусот на хумана имунодисуфиценција (ХИВ) еволуира и станува слаб и помалку заразен, покажува истражувањето кое го спровело тим на научници од Оксфорд. Студијата покажала дека вирусот, што повеќе се прилагодува на различни имуни системи, се повеќе ...

Собрани 115.100 денари за лицата со ХИВ во Македонија

Н.Македонија - 02.12.2014

На забавата на здружението на граѓани „Заедно посилни“ благодарница доби и „Нова Македонија“ за несебична поддршка на луѓето што живеат со ХИВ Меѓу другите, признание доби и дневниот весник „Нова Македонија“ СО ХУМАНИТАРНА АУКЦИЈА ОДБЕЛЕЖАН ...

ГАЛЕРИЈА Супер-ѕвезди што ги покоси сидата!

+инфо - 02.12.2014

Сидата досега однесе застрашувачки 36 милиони животи, а благодарение на невниманието од ХИВ заболеле и умреле и некои од најславните личности на светот! Ова злокобна болест немала милост ниту кон спортистите, актерите, манекенките...

Во Албанија 70, во Косово седум нови случаи на ХИВ

Press24 - 02.12.2014

Во изминатите единаесет месеци од годинава во Албанија регистрирани се 70 нови случаи со ХИВ/СИДА, со што официјалната бројка достигна околу 870, јави дописникот на МИА од Тирана. Од новите случаи пет се деца, кои вирусот го добиле од нивните мајки.

(Фото) За подршка на лицата со ХИВ во Македонија, познати личности цртеа и продаваа слики

еМагазин - 02.12.2014

Здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ – „Заедно посилни“ по повод 1 декември, Светскиот ден на сидата, организираше добротворна аукција на дела насликани од јавните личности за кои се наддаваа присутните како и лица од јавниот живот, ...

Во Албанија се забележани нови 70 случаи на заболени од ХИВ

Пулс24 - 02.12.2014

Во изминатите единаесет месеци од годинава во Албанија регистрирани се 70 нови случаи со ХИВ/СИДА, со што официјалната бројка достигна околу 870, јави дописникот на МИА од Тирана. Од 1993 година кога е регистриран првиот случај на ХИВ позитивен во ...

Едукација на основците и средношколците за ризиците од ХИВ/СИДА

Вечер - 02.12.2014

Во рамките на одбележувањето на Светскиот ден за борба против сидата во ООУ „Св. Кирил и Методиј" започна серија предавања кои имаат цел да ја зголемат свеста на младата популација за ризиците и од хив/сида и сексуално преносливите болести и да ги ...

Во Албанија 70, во Косово седум нови случаи на ХИВ

Lider - 02.12.2014

Во изминатите единаесет месеци од годинава во Албанија регистрирани се 70 нови случаи со ХИВ/СИДА, со што официјалната бројка достигна околу 870, јави дописникот на МИА од Тирана. Од новите случаи пет се деца, кои вирусот го добиле од нивните мајки.

Во Албанија 70, во Косово седум нови случаи на ХИВ

Maxim - 02.12.2014

Во изминатите единаесет месеци од годинава во Албанија регистрирани се 70 нови случаи со ХИВ/СИДА, со што официјалната бројка достигна околу 870, јави дописникот на МИА од Тирана. Од новите случаи пет се деца, кои вирусот го добиле од нивните мајки.

Расте бројот на ХИВ позитивни – 39 случаи регистрирани годинава

24 Вести - 01.12.2014

Бројот на ХИВ позитивни лица, урива рекорди. Според податоците на здравствените власти, годинава се регистрирани 39 случаи, од кои 16 се заболени со СИДА. Со тоа е зголемен бројот на лица инфицирани со ХИВ за 12 случаи повеќе од лани.

Светски ден за борба против ХИВ/СИДА

Глас на Америка - 01.12.2014

Бан: Има напредок во борбата против болеста, но постигнатото е „кревко“ Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, го фали напредокот на светот во борбата против СИДА-та, но предупредува дека „придобивките се кревки“.

39 нови случаи на ХИВ/СИДА или 30 % повеќе од лани

Телма - 01.12.2014

Алармантни статистики го одбележаа и овој светски ден за борба против сидата. За 11 месеци регистирани се 39 нови случаи со ХИВ/СИДА во Македонија или 12 лица повеќе од лани. Загрижувачки се офицјалните бројки, но уште позагрижувачки е процентот на ...

НВО:Стоп за предрасудите, поголема грижа и подршка на луѓето со ХИВ

Нова ТВ - 01.12.2014

Клучни елементи за успешно справување со ХИВ-инфекцијата како јавно-здравствен проблем се: елиминирање на предрасудите, промовирање на доброволното и доверливо советување и тестирање, превентивните активности помеѓу ранливите групи граѓани, грижата ...

Изминатава година донела 39 нови случаи на ХИВ/СИДА во Македонија

Глас на Америка - 01.12.2014

Во моментов 130 лица со ХИВ инфекција се на континуирани месечни консултации на Клиниката за инфективни болести, но властите апелираат за натамошно кревање на свеста Мажи на просечна возраст од 20 до 39 години.

30 илјади денари за слика на Тамара

Вест - 01.12.2014

115.100 денари се собраа на добротворната аукција на дела насликани од јавни личности, вчера во Скопје, по повод Светскиот ден на сидата, во организација на здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ во Македонија „Заедно посилни".

ФОТО: Познатите цртаа и продаваа слики во хуманитарни цели

Утрински - 01.12.2014

Здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ – „Заедно посилни“ по повод 1 декември, Светскиот ден на сидата, организираше добротворна аукција на дела насликани од јавните личности за кои се наддаваа присутните како и лица од јавниот живот.

Светски ден: 39 нови случаи на ХИВ во Македонија

Утрински - 01.12.2014

Да се подигне свеста кај населението за навремено тестирање за ХИВ, што е најефикасно средство за превенција. Лицата со ХИВ инфекција навреме навреме треба да почнат со антиретровирусна терапија и да преземат мерки за да не се прошири инфекцијата.

Сидата во Русија - подобар третман, повеќе инфицирани

Deutsche Welle - 01.12.2014

Бројот на инфицирани од ХИВ во Русија се зголемува со години - иако за смртоносната болест денес постојат подобри лекови од порано. „Се среќававме пет месеци и по некое време престанавме да користиме кондоми, според мотото: Си веруваме“, се сеќава ...

ХИВ позитивно - прифаќање негативно

Deutsche Welle - 01.12.2014

Што всушност знаеме за сидата или за ХИВ-инфекцијата? Кој познава некој заболен? Дали со нив се однесуваме како со сите други? Или сѐ уште има задршки? „Многу луѓе, кога станува збор за заболување од сида, се‘ уште си претставуваат преслаби луѓе во ...

Денеска е светски ден на борбата против СИДА

365 - 01.12.2014

Веќе 26-та година по ред, на денешен ден се одбележува Светскиот ден за борба против ХИВ / СИДА. На денешен датум меѓународните здравствени организации се обидуваат да го насочат вниманието на јавноста на борбата и превенцијата на болеста.

Први декември – Светски ден за борба против ХИВ/СИДА

Радио МОФ - 01.12.2014

Во Македонија се откриени вкупно седум нови случаи на ХИВ-инфекција, соопштија денеска од Платформата за ХИВ. Платформата ја сочинуваат 16 граѓански организации кои во партнерство со Министерството за здравство ги спроведуваат програмите за ...

Светски ден за борба против ХИВ/СИДА

Ladybook - 01.12.2014

Денес, на 1ви декември се обележува Светскиот ден за борба против ХИВ и СИДА. Денот е посветен на зголемување на свеста за пандемијата на СИДА, предизвиката од ХИВ инфекцијата. Тешко е да се поверува дека ова сериозно заболување на светот му е ...

Туберкулозата е убиец број еден на ХИВ позитивните лица

КадеВечер - 01.12.2014

Во Македонија на 1-ви декември по повод Светскиот ден за борба со сидата, здружението МЕРЦ организира настан за зголемување на свесност за туберкулозата како водечка причина за смртност на ХИВ позитивните лица во светот.

Расте бројот на заболени од ХИВ во Македонија

Алсат-М - 01.12.2014

Расте бројот на заболени од ХИВ –СИДА во Македонија , покажуваат податоците објавени од Институтот за јавно здравје на светскиот ден на борба против ХИВ-СИДА. Од почетокот на годината досега регистирани се 39 новозаболени,што е рекорден број досега.

Сидата во Русија - подобар третман, повеќе инфицирани

Идивиди - 01.12.2014

Бројот на инфицирани од ХИВ во Русија се зголемува со години - иако за смртоносната болест денес постојат подобри лекови од порано. „Се среќававме пет месеци и по некое време престанавме да користиме кондоми, според мотото: Си веруваме“, се сеќава ...

(ВИДЕО) Први декември – Светски ден за борба против ХИВ / СИДА

Локално - 01.12.2014

Борбата против сидата се води повеќе од 30 години, а во моментов една од главните цели е да се обезбеди безбедност при трансфузија, како и третман и превенција. Овој ден претставува можност за сите луѓе во светот да се обединат во борбата против ...

ХИВ инфекција и СИДА

Идивиди - 01.12.2014

Предизвикувачот на AIDS (вирусот предизвикувач на хумана имунодифициенција – ХИВ) прв пат е откриен 1983 год, кога е утврдено дека се работи за ретровирус, а во 1985 год за прв пат е откриен дијагностички серолошки тест за негово откривање.

Познатите собраа 115.000 денари за лицата што живеат со ХИВ во Македонија

Телеграф - 01.12.2014

Со свои авторски дела на аукцијата учествуваа Тамара Тодевска, Кристина Арнаудова, Дани Димитровска, Лила Филиповска, Коста Петров, Дарко Лешоски, Бетмен Велит, Виктор Апостоловски, Влатко Лозаноски и кошаркарките од женскиот кошаркарски клуб ЛОТОС ...

Од СИДА годинава починале три лица

Телеграф - 01.12.2014

Нови 39 случаи на ХИВ/СИДА се регистрирани годинава во Македонија, од кои 37 од машки пол, а два од женски. Шеснаесет лица се заболени од СИДА, а 23 се ХИВ-позитивни Да се подигне свеста кај населението за навремено тестирање за ХИВ, што е ...

Расте бројот на заболени од ХИВ –СИДА

Локално - 01.12.2014

Расте бројот на заболени од ХИВ –СИДА во Македонија , покажуваат податоците објавени од Институтот за јавно здравје на светскиот ден на борба против ХИВ-СИДА. Од почетокот на годината досега регистирани се 39 новозаболени,што е рекорден број досега.

Ротаракт клубот Битола го одбележа денот за борба против сидата

Тера - 01.12.2014

Моментално 35 милиони луѓе во светот живеат со ХИВ вирусот. Секоја година има 2 милиони ново заразани лица и еден и пол милион смртни случаеви како последица на ХИВ Вирусот. Ротаракт клуб Битола чија цел е да ја опслужува заедницата и да работи ...

Се зголемува свеста од последиците на ХИВ/СИДА

Тера - 01.12.2014

Зголемен е бројот на лица во Битола кои што сакаат да направат тест за ХИВ/СИДА во советувалиштето на Центарот за Јавно здравје од Битола. Во текот на 2014 година се тестирале 93 лица кај кои што се утврдило дека се ХИВ негативни.

Основците знаат за ХИВ/СИДА

Тера - 01.12.2014

Колку младите знаат за ХИВ/СИДА? Колку се информирани за оваа болест, како да се заштитат и други информации, Центарот за јавно здрваје постојано се грижи и преку едукативни трибини на оваа тема работи со основците и средношколците.

Бесплатни совети и тестирање за ХИВ на Светскиот ден за борба против СИДА

OhridNews - 01.12.2014

Светскиот ден за борба против СИДА -1ви Декември, и Неделата на борба против СИДА (1-7.12.2014), под мотото “ДА ЈА ПОПОЛНЕМЕ ПРАЗНИНАТА ВО ЗНАЕЊЕ, ПРЕВЕНЦИЈА И ПОДДРШКА НА ЛИЦАТА СО ХИВ” со низа активности заедно ќе ги одбележат Црвен крст Охрид, ...

Жарко Караџовски: Почитувајте го здравјето и грижете се за него како помлади, бидејќи на тој начин земате кредит за ...

Здравје&Убавина - 01.12.2014

ХИВ/СИДА, како најглобално раширено заболување на 20-ти, па и на 21-ви. век, претставува масовен проблем во денешницата. Основна карактеристика на ХИВ вирусот е способноста да го копира генетскиот материјал и да го пренесе во здрави ткива.

Бројот на заболени од ХИВ/СИДА пораснал за 30 отсто

Канал 77 - 01.12.2014

Меѓународниот ден за борба против сидата, го дочекуваме со неславни бројки, според кои, бројот на новозаболени пораснал за цели 30 отсто. Во текот на оваа година се регистрирани нови 39 случаи на ХИВ/СИДА.

Durex со кампања за 1 декември – STANDs UP FOR SAFE LOVE

Здравство24 - 01.12.2014

Светскиот бренд Durex од 1 декември активно ја спроведува кампањата STANDs UP FOR SAFE LOVE во која се вклучени 200 илјади студенти кои присуствуваат на часови за сексуална едукација од стручни лица односно превенција за ризиците од ХИВ, СИДА и ...

Во Македонија оваа 2014 година се регистрирани нови 39 заболени од хив/сида

Турлитава - 01.12.2014

Во Република Македонија оваа 2014 година се регистрирани 23 нови ХИВ позитивни и 16 заболени од СИДА или вкупно 39 нови регистрирани случаи на болни, од кои едно е 10 годишно дете. Овие податоци се објавени во најновиот извештај „Факти за ХИВ/СИДА ...

Недела за борба против сидата во Охрид

ТВМ - 01.12.2014

Светскиот ден за борба против СИДА и Неделата на борба против СИДА (1-7.12.2014), под мотото “ДА ЈА ПОПОЛНЕМЕ ПРАЗНИНАТА ВО ЗНАЕЊЕ, ПРЕВЕНЦИЈА И ПОДДРШКА НА ЛИЦАТА СО ХИВ” со низа активности заедно Ќе го одбележат Црвен крст Охрид, ОпцијаОхрид и ...

Собрани 115.100 денари за поддршка на луѓето со ХИВ во Македонија

Fashionel - 01.12.2014

Здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ „Заедно посилни“ по повод 1 – ви декември – Светскиот ден на СИДА-та, организираше добротворна аукција на дела насликани од јавните личности, за кои се надаваа сите присутни, како и многу личности ...

Сидата урива рекорди, поголемиот број инфицирани се мажи

+инфо - 01.12.2014

Во текот на 2014 година во Македонија се регистрирани 39 нови случаи на инфицирани со ХИВ вирусот, од кои 16 се заболени од СИДА. Тоа е зголемување за повеќе од десет случаи во споредба со минатата година, кога институциите регистрирале 27 нови ...

25 нови хомосексуалци се заразиле со Сида/ХИВ во Македонија за 1 година

МК News - 01.12.2014

Во 2014 година во Македонија се регистрирани нови 39 случаи на ХИВ/СИДА Кај 10 лица имало хетеросексуален начин на пренос на ХИВ, кај 25 лица преку сексуален контакт на машко со машко лице (МСМ), кај 3 лица е непознат начинот на трансмисија, а кај ...

Заразениот со ХИВ не мора да ви каже за тоа ни пред секс!

+инфо - 01.12.2014

Не можете да добиете СИДА ако пливате во базен, употребувате иста чаша или тоалет со носител на вирусот, ниту преку бакнување. ракување, гушкање, работење со исти уреди, каснување од комарец или преку делење оброк.

ФОТО Познати Македонци за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ во Македонија собраа 115.100 денари

+инфо - 01.12.2014

Здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ – „Заедно посилни“ по повод 1 декември – светскиот ден на СИДА-та организираше добротворна аукција на дела насликани од јавните личности, за кои се надаваат присутните како и личности од јавниот ...

Туберкулозата е убиец број еден на ХИВ позитивните лица

А1 On - 01.12.2014

Во Македонија на 1-ви декември по повод Светскиот ден за борба со сидата, здружението МЕРЦ организира настан за зголемување на свесност за туберкулозата како водечка причина за смртност на ХИВ позитивните лица во светот.

Туберкулозата е убиец број 1 на ХИВ позитивните

+инфо - 01.12.2014

Туберкулозата е водечка причина за смртност на ХИВ позитивните лица во светот, потсети денеска по повод 1 декември - Светскиот ден за борба со сидата, здружението МЕРЦ. Преtстaвници на здружението ќе споделуваат информации и промотивни материјали на ...

Мажите во Македонија почесто заболуваат од ХИВ и СИДА

Н.Македонија - 01.12.2014

Лица кои користат дроги, мажи кои имаат секс со мажи, сексуални работници, емигранти, затвореници и трансродови лица се категоријата на популации кои во Република Македонија се заболени од ХИВ вирусот и СИДА, изјави денеска д-р Јованка Костовска, по ...

ХИВ инфекција и СИДА

Здравје&Убавина - 01.12.2014

Предизвикувачот на СИДА (AIDS) (вирусот предизвикувач на хумана имунодифициенција – ХИВ) прв пат е откриен 1983 год, кога е утврдено дека се работи за ретровирус, а во 1985 год за прв пат е откриен дијагностички серолошки тест за негово откривање.

Мажите почесто заболуваат од ХИВ и СИДА во Македонија

Точка - 01.12.2014

Лица кои користат дроги, мажи кои имаат секс со мажи, сексуални работници, емигранти, затвореници и трансродови лица се категоријата на популации кои во Република Македонија се заболени од ХИВ вирусот и СИДА, изјави денеска д-р Јованка Костовска, по ...

Светски ден за борба против СИДА: Навремено тестирање за ХИВ и поддршка на лицата со ХИВ

А1 On - 01.12.2014

Да се подигне свеста кај населението за навремено тестирање за ХИВ, што е најефикасно средство за превенција. Лицата со ХИВ инфекција навреме навреме треба да почнат со антиретровирусна терапија и да преземат мерки за да не се прошири инфекцијата.

Туберкулозата е убиец број еден на ХИВ позитивните лица

Точка - 01.12.2014

По повод Светскиот ден за борба со сидата, здружението МЕРЦ организира настан за зголемување на свесност за туберкулозата како водечка причина за смртност на ХИВ позитивните лица во светот.

Во Охрид во 2014та не е регистриран ниту еден случај на ХИВ СИДА

ТВМ - 01.12.2014

Во Охрид во 2014та не е регистриран ниту еден случај на ХИВ СИДА. Последното хив позитивно лице е откриено во април 2013та година. Од почетокот на појавата на епидемијата на СИДА во 1987год, во Охрид се регистрирани 9 случаи од кои осум биле мажи, а ...

За 30 проценти зголемен бројот на нови случаи на ХИВ/СИДА во Македонија

Здравство24 - 01.12.2014

Да се подигне свеста кај населението за навремено тестирање за ХИВ, што е најефикасно средство за превенција. Лицата со ХИВ инфекција навреме навреме треба да почнат со антиретровирусна терапија и да преземат мерки за да не се прошири инфекцијата.

Ден за борба против ХИВ/СИДА

Орбис - 01.12.2014

Контрадикторни показатели од теренот на Светскоит ден за борба против ХИВ/СИДА. Иако на оваа тема постојано се говори и информира почнувајќи од најмала возраст во училиштата, па се до високообразовните институции, бројката на заболени годинава е ...

За поддршка на луѓето што живеат со ХИВ во Македонија се собраа 115.100 денари

Точка - 01.12.2014

Здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ – Заедно посилни по повод 1 декември – Светскиот ден на СИДА-та организираше добротворна аукција на дела насликани од јавните личности, за кои се надаваат присутните како и личности од јавниот ...

Нови девет лица од Истокот годинава заболени од ХИВ/СИДА

Ирис - 01.12.2014

Алармантна е статистиката на Институтот за јавно здравје за новозаболени од ХИВ и СИДА. Годинава во Македонија се регистрирани 39 нови случаи, од кои 9 се од источниот дел на државата. Тројца од Штип, двајца од Свети Николе и четворица од Кочани.

Бројот на заболени од ХИВ/СИДА пораснал за 30 отсто

Press24 - 01.12.2014

Меѓународниот ден за борба против сидата, го дочекуваме со неславни бројки, според кои, бројот на новозаболени пораснал за цели 30 отсто. Во текот на оваа година се регистрирани нови 39 случаи на ХИВ/СИДА.

Македонските ѕвезди ја подигнаа свеста: Поддршка на луѓето кои живеат со ХИВ

Курир - 01.12.2014

Здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ – Заедно посилни по повод 1 декември – Светскиот ден на СИДА-та организираше добротворна аукција на дела насликани од јавните личности, за кои се надаваат присутните како и личности од јавниот ...

Собрани 115.100 денари за поддршка на луѓето со ХИВ во Македонија

Република - 01.12.2014

Здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ „Заедно посилни“ по повод 1 декември, Светскиот ден на СИДА-та, организираше добротворна аукција на дела насликани од јавните личности, за кои се надаваа присутните како и личности од јавниот живот.

ФОТО: Македонските ѕвезди ја подигнаа свеста - поддршка за лицата со ХИВ

Press24 - 01.12.2014

Здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ – Заедно посилни по повод 1 декември – Светскиот ден на СИДА-та организираше добротворна аукција на дела насликани од јавните личности, за кои се надаваат присутните како и личности од јавниот ...

Туберкулозата е убиец број еден на ХИВ-позитивните лица

Република - 01.12.2014

Во Македонија на 1-ви декември по повод Светскиот ден за борба со сидата, здружението МЕРЦ организира настан за зголемување на свесност за туберкулозата како водечка причина за смртност на ХИВ позитивните лица во светот.

Мажите почесто заболуваат од ХИВ и СИДА во Македонија

Нетпрес - 01.12.2014

Лица кои користат дроги, мажи кои имаат секс со мажи, сексуални работници, емигранти, затвореници и трансродови лица се категоријата на популации кои во Република Македонија се заболени од ХИВ вирусот и СИДА, изјави денеска д-р Јованка Костовска, по ...

Туберкулозата е убиец број еден на ХИВ позитивните лица

Нетпрес - 01.12.2014

По повод Светскиот ден за борба со сидата, здружението МЕРЦ организира настан за зголемување на свесност за туберкулозата како водечка причина за смртност на ХИВ позитивните лица во светот.

Расте бројот на заболени од СИДА, превенцијата е неопходна

МРТ - 01.12.2014

Под мотото „Уживај во животот, преземи контрола, стоп СИДА!“ денеска се одбележува светскиот ден на борбата против сидата. Алармира бројот на заболени на годишно ниво. Во фокусот мора да биде превенцијата, велат надлежните...

Светски ден за борба против СИДА: Навремено тестирање за ХИВ и поддршка на лицата со ХИВ

Сител - 01.12.2014

Да се подигне свеста кај населението за навремено тестирање за ХИВ, што е најефикасно средство за превенција. Лицата со ХИВ инфекција навреме навреме треба да почнат со антиретровирусна терапија и да преземат мерки за да не се прошири инфекцијата.

Светски ден за борба против СИДА: Навремено тестирање за ХИВ и поддршка на лицата со ХИВ

Press24 - 01.12.2014

Да се подигне свеста кај населението за навремено тестирање за ХИВ, што е најефикасно средство за превенција. Лицата со ХИВ инфекција навреме навреме треба да почнат со антиретровирусна терапија и да преземат мерки за да не се прошири инфекцијата.

Туберкулозата е убиец број еден на ХИВ-позитивните лица

Sky - 01.12.2014

Во Македонија, на 1 декември, по повод Светскиот ден за борба со сидата, здружението МЕРЦ организира настан за зголемување на свесностa за туберкулозата како водечка причина за смртност на ХИВ-позитивните лица во светот.

Здруженијата за превенција откриле седуммина нови заболени од ХИВ

Sky - 01.12.2014

Во прилог го проследуваме соопштението на Платформа за одржливост на сервисите за превенција и поддршка за ХИВ: Платформата за ХИВ ја сочинуваат 16 граѓански организации кои во партнерство со Министерството за здравство ги спроведуваат програмите за ...

Денеска е светски ден за борба против ХИВ сида

Сител - 01.12.2014

Се зголемува бројот на заболени, а се намалува на починати од СИДА во Македонија. Годинава се регистрирани 39 нови случаи на ХИВ и СИДА. 16 се заболени а 23 лица се носители на вирусот, дури 80% се на возраст од 20-29 години.

Прилепчани го одбележаа денот против сидата

Шеталиште - 01.12.2014

Центарот за јавно здравје во соработка со Црвениот Крст од Прилеп го одбележаа денот посветен на борба против сидата. На симболичен начин во центарот на градот со делење на кондоми, флаери и советување на граѓаните, тие го обележаа 1-ви декември.

Во Прилеп се одбележа денот против сидата

10без10 - 01.12.2014

Исто така и во средните училишта беа оджани предавања со цел да се подигне свеста во врска со сериозноста на оваа болест, превенција и однесување кон лицата кои се заболени од истата.Првиот ХИВ позитивен случај во Македонија е регистриран во 1987 ...

Durex со кампања за 1 декември – STANDs UP FOR SAFE LOVE

Денар - 01.12.2014

Светскиот бренд Durex од 1 декември активно ја спроведува кампањата STANDs UP FOR SAFE LOVE во која се вклучени 200 илјади студенти кои присуствуваат на часови за сексуална едукација од стручни лица односно превенција за ризиците од ХИВ, СИДА и ...

Хрват пред 8 години дознал дека има сида. Иако е геј, бил шокиран!

Вечер - 01.12.2014

Ова се потресни приказни на двајца мажи кои се заболени од ХИВ-вирусот со кој што живеат веќе неколку години. И покрај тоа што нивните животи воопшто не се лесни, тие научиле како да живеат со оваа болест, а по повод светскиот ден на сидата, 1 ...

Durex со кампања за 1 декември - STANDs UP FOR SAFE LOVE

Пулс24 - 01.12.2014

Светскиот бренд Durex од 1 декември активно ја спроведува кампањата STANDs UP FOR SAFE LOVE во која се вклучени 200 илјади студенти кои присуствуваат на часови за сексуална едукација од стручни лица односно превенција за ризиците од ХИВ, СИДА и ...

Исповед на заболен од ХИВ: Сакав да се фрлам од мост!

Вечер - 01.12.2014

-Дознав случајно дека сум ХИВ позитивен. Правев некои други тестови кога докторите ми соопштија дека нешто не е во ред и дека треба да направам тест за ХИВ. Се надевав на најдоброто, тоа на мене неможе да ми се случи. Сите тоа го мислат. Се излажав.

Македонските ѕвезди ја подигнаа свеста: Поддршка на луѓето кои живеат со ХИВ

Вистина.мк - 01.12.2014

Здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ – Заедно посилни по повод 1 декември – Светскиот ден на СИДА-та организираше добротворна аукција на дела насликани од јавните личности, за кои се надаваат присутните како и личности од јавниот ...

За поддршка на луѓето што живеат со ХИВ во Македонија се собраа 115.100 денари

Пулс24 - 01.12.2014

Здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ – Заедно посилни по повод 1 декември – Светскиот ден на СИДА-та организираше добротворна аукција на дела насликани од јавните личности, за кои се надаваат присутните како и личности од јавниот ...

Светски ден за борба против СИДА: Навремено тестирање за ХИВ и поддршка на лицата со ХИВ

Денешен - 01.12.2014

Да се подигне свеста кај населението за навремено тестирање за ХИВ, што е најефикасно средство за превенција. Лицата со ХИВ инфекција навреме навреме треба да почнат со антиретровирусна терапија и да преземат мерки за да не се прошири инфекцијата.

Препорака на лекарите: Навремено тестирање за ХИВ !

Вечер - 01.12.2014

Да се подигне свеста кај населението за навремено тестирање за ХИВ, што е најефикасно средство за превенција. Лицата со ХИВ инфекција навреме навреме треба да почнат со антиретровирусна терапија и да преземат мерки за да не се прошири инфекцијата.

Тројца новозаболени од ХИВ/СИДА, а слаб интерес за тестирање

Kumanovo News - 01.12.2014

Годинава се откриени три нови случаи, а на подрачје на општина Куманово досега се регистрирани 14 луѓе инфицирани со ХИВ/СИДА Во советувалиштето за ХИВ/СИДА при Центарот за јавно здравје Куманово, од почетокот на годинава 98 граѓани се тестирале за ...

Туберкулозата е убиец број еден на ХИВ позитивните лица

Пулс24 - 01.12.2014

Во Македонија на 1-ви декември по повод Светскиот ден за борба со сидата, здружението МЕРЦ организира настан за зголемување на свесност за туберкулозата како водечка причина за смртност на ХИВ позитивните лица во светот.

Годинава нови 39 заболени, меѓу кои и 10-годишник, и три смртни случаи од ХИВ/СИДА

Актуелно24 - 01.12.2014

Во текот на 2014 година во Република Македонија се регистрирани 23 нови ХИВ позитивни лица и 16 заболени од СИДА или вкупно 39 нови регистрирани случаи на болни, од кои едно е десетгодишно дете, се наведува во најновиот извештај „Факти за ХИВ/СИДА ...

Бројот на заболени од ХИВ/СИДА пораснал за 30 отсто

Maxim - 01.12.2014

Меѓународниот ден за борба против сидата, го дочекуваме со неславни бројки, според кои, бројот на новозаболени пораснал за цели 30 отсто. Во текот на оваа година се регистрирани нови 39 случаи на ХИВ/СИДА.

Исповед на заболен од ХИВ: Сакав да се фрлам од мост

Maxim - 01.12.2014

Дознав случајно дека сум ХИВ позитивен. Правев некои други тестови кога докторите ми соопштија дека нешто не е во ред и дека треба да направам тест за ХИВ. Се надевав на најдоброто, тоа на мене неможе да ми се случи. Сите тоа го мислат. Се излажав.

Навремено тестирање за ХИВ и поддршка на лицата со ХИВ

Lider - 01.12.2014

Да се подигне свеста кај населението за навремено тестирање за ХИВ, што е најефикасно средство за превенција. Лицата со ХИВ инфекција навреме навреме треба да почнат со антиретровирусна терапија и да преземат мерки за да не се прошири инфекцијата.