TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Иден претседател е Гордана Силјановска Давкова

Канал5 - 07.04.2019

Денеска сме овде во Прилеп на овој голем христијански празник Благовец каде што православните христијани чествуваат, слават именден на сите они кои што денеска им е именден им посакувам вечно име многу здравје.

Силјановска Давкова во посета на општина Аеродром

ТВ21 - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на општина Аеродром. Силјановска Давкова во изјава за медиумите нагласи дека комисијата која решава за промена на македонската историја не ...

Силјановска Давкова во посета на општина Аеродром

Канал5 - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на општина Аеродром. Силјановска Давкова во изјава за медиумите нагласи дека комисијата која решава за промена на македонската историја не ...

Силјановска Давкова во Радовиш: На 21 април и на 5 мај ќе стигне демократската пресуда на народот

Канал5 - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Радовиш,се наведува во соопштението од нејзиниот тим.. Силјановска Давкова пред присутните граѓани истакна дека е загрижена ...

Силјановска Давкова побара поддршка од Струмичани

Канал5 - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Струмица, се наведува во соопштението од нејзиниот тим.. Силјановска Давкова пред граѓаните рече дека првата асоцијација во Струмица е ...

Заев: Јас сум роден во Социјалистичка Република Македонија, тоа значи дека моите деца не се мои бидејќи се родени во ...

Фокус - 07.04.2019

Ја слушам госпоѓа Силјановска Давкова како изјавува дека е родена во Народна Република Македонија и ако и дадат лична карта со Република Северна Македонија, нема да е таа. Е која ќе е? Некоја друга ли? Аманте со тоа, реагира премиерот, Зоран Заев, ...

Силјановска: Смешно е Пендаровски да тврди дека Иванов му ја украл победата

Фокус - 07.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на денешниот митинг во Радовиш, ја прокоментира изјавата на нејзиниот протвкандидат, Стево Пендаровски, кој во интервју за МИА рече дека на претходните избори не изгубил од ...

Силјановска: Преживеаните Македонци на „Титаник“ кога пристигнале во Америка ги запишале како Македонци

Фокус - 07.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, вечерва зборуваше на митинг пред струмичани. Струмица, рече, прво ја асоцира на поранешниот претседател Борис Трајковски и на фудбалерот Горан Пандев.

Силјановска од Радовиш: На изборите треба да ги делегитимизираме, да се извинат и да си заминат

Курир - 07.04.2019

Треба да почнеме ново време, нашата Европска Македонска Република, можеби мала, но рамноправана, квалификувана, достоинствена и почитувана. Верувајте нив никој не ги почитува, но нашиот срам е што преку нив не гледаат нас.

Силјановска: Како ќе биде државата национална ако не е македонска?

Нетпрес - 07.04.2019

Треба да почнеме ново време, нашата Европска Македонска Република, можеби мала, но рамноправана, квалификувана, достоинствена и почитувана. Верувајте нив никој не ги почитува, но нашиот срам е што преку нив не гледаат нас.

Силјановска: Граѓаните на изборите ќе го делегитимираат ова незаконско и лошо управување на владата на СДСМ и Заев

Курир - 07.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова на митинг пред присутните граѓани во Радовиш истакна дека е загрижена од она што оваа влада го има направено за граѓаните во изминатите две години, потенцирајќи дека многу ветиле, а ништо не ...

Силјановска: Комисијата која решава за промена на македонската историја e под политичка капа

Нетпрес - 07.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова, денеска беше во посета на општина Аеродром. Силјановска Давкова во изјава за медиумите нагласи дека комисијата која решава за промена на македонската историја не е под капата на ...

Силјановска од Радовиш: Правото на самоопределување е право на секоја држава и народ

А1 On - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Радовиш. Силјановска Давкова пред присутните граѓани истакна дека е загрижена од она што оваа влада го има направено за ...

Заев: Аман госпоѓо Силјановска зар моите деца сега не се мои во Северна Македонија

Press24 - 07.04.2019

Ја слушам госпоѓа Силјановска Давкова како изјавува дека е родена во Народна Република Македонија и ако и дадат лична карта со Република Северна Македонија, нема да е таа. Е која ќе е? Некоја друга ли? Аманте со тоа, реагира премиерот Заев на ТЕРА ...

Силјановска од Струмица: Кажувам, заборавам, негирам – тоа е нивната филозофија

Нетпрес - 07.04.2019

Кажувам, заборавам, негирам- тоа е нивната филозофија. Нашата филозофија е кажуваме, помниме, правиме, спроведуваме. Ова го истакна кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова на големиот митинг во Струмица.

Силјановска Давкова од Радовиш: Правото на самоопределување е право на секоја држава и народ

Сител - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова денеска пред граѓаните во Радовиш истакна дека е загрижена од она што оваа влада го има направено во изминатите две години, потенцирајќи дека многу ветиле, а ништо не ...

Силјановска: Филозофијата на Заев е кажувам, заборавам, негирам, а мојата е кажувам, помнам, правам

Макфакс - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Струмица. Силјановска Давкова рече дека првата асоцијација во Струмица е асоцијацијата на поранешниот претседател Борис Трајковски и ...

Силјановска: Химна не се заборава, химна секогаш се пее, зошто таму каде што е химната таму е и државата, таму каде што ...

Курир - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Струмица. Силјановска Давкова пред граѓаните рече дека првата асоцијација во Струмица е асоцијацијата на поранешниот ...

Силјановска: Никој нема право да решава за историјата во затворен круг

А1 On - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на општина Аеродром. Силјановска Давкова во изјава за медиумите нагласи дека комисијата која решава за промена на македонската историја не ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Иден претседател на Република Македонија е Гордана Силјановска Давкова

А1 On - 07.04.2019

„Денеска сме овде во Прилеп на овој голем христијански празник Благовец каде што православните христијани чествуваат, слават именден на сите они кои што денеска им е именден им посакувам вечно име многу здравје, среќа, успеси за нив, за нивните ...

Силјановска од Аеродром: Комисијата која решава за промена на македонската историја не е под капата на МАНУ или ...

Курир - 07.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова, денеска беше во посета на општина Аеродром. Силјановска Давкова во изјава за медиумите нагласи дека комисијата која решава за промена на македонската историја не е под капата на ...

Силјановска: Никој нема право да решава за историјата во затворен круг

Макфакс - 07.04.2019

Никој нема право да ја усогласува историјата во затворен круг, изјави кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова, која денеска беше во посета на општина Аеродром. Таа во изјава за медиумите нагласи дека комисијата која решава за ...

Силјановска Давкова во посета на општина Аеродром

Сител - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на општина Аеродром. Силјановска Давкова во изјава за медиумите нагласи дека комисијата која решава за промена на македонската историја не ...

Силјановска: На 21 април ќе стигне демократската пресуда на народот

Курир - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ професорката Гордана Силјановска Давкова, од Радовиш говорејќи за однесувањето на владата вели дека не ќе може веќе вака после 21 април, особено не ќе може после 5 мај, затоа што тогаш ќе стигне демократската ...

Силјановска: Влезот во НАТО не значи дека тие ќе интервенираат во внатрешните односи

Макфакс - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Радовиш. Силјановска посебен акцент стави и на влезот на Република Македонија во НАТО, посочувајќи дека влезот во меѓународната ...

Силјановска од Струмица: Нашата филозофија е кажуваме, помниме, правиме, спроведуваме- нивната е кажувам, заборавам, ...

Курир - 07.04.2019

Кажувам, заборавам, негирам- тоа е нивната филозофија. Нашата филозофија е кажуваме, помниме, правиме, спроведуваме. Ова го истакна кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова на големиот митинг во Струмица.

Мицкоски: Иден претседател е Гордана Силјановска Давкова

Сител - 07.04.2019

Денеска сме овде во Прилеп на овој голем христијански празник Благовец каде што православните христијани чествуваат, слават именден на сите они кои што денеска им е именден им посакувам вечно име многу здравје, среќа, успеси за нив, за нивните ...

Силјановска: И на „Титаник“ патниците од Македонија ги напишале Македонци

+инфо - 07.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Струмица рече дека градот за неа е асоцијација на претседателот Борис ...

Силјановска од Струмица: Tаму каде што нема химна нема ни држава

А1 On - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Струмица. Силјановска Давкова пред граѓаните рече дека првата асоцијација во Струмица е асоцијацијата на поранешниот ...

Сиљановска: И на Титаник кога се качиле некои патници од Македонија, ги напишале дека се Македонци

МКД - 07.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, вечерва зборуваше на митинг пред струмичани. Струмица, рече, прво ја асоцира на поранешниот претседател Борис Трајковски и на фудбалерот Горан Пандев.

Силјановска: Смешно е Пендаровски да тврди дека Иванов му ја украл победата

24Инфо - 07.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на денешниот митинг во Радовиш, ја прокоментира изјавата на нејзиниот протвкандидат, Стево Пендаровски, кој во интервју за МИА рече дека на претходните избори не изгубил од ...

Силјановска: Смешно е Пендаровски да тврди дека Иванов му ја украл победата

Либертас - 07.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на денешниот митинг во Радовиш, ја прокоментира изјавата на нејзиниот протвкандидат, Стево Пендаровски, кој во интервју за МИА рече дека на претходните избори не изгубил од ...

Силјановска: Филозофијата на Заев е кажувам, заборавам, негирам, а мојата е кажувам, помнам, правам

24Инфо - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Струмица. Силјановска Давкова рече дека првата асоцијација во Струмица е асоцијацијата на поранешниот претседател Борис Трајковски и ...

Силјановска професионално: Ќе стане ли омилената професорка, првата жена претседател

еМагазин - 07.04.2019

еМагазин во серијал ќе Ви ги престави професионално кандидатите за претседател на државата. Која е Силјановска – Давкова Професорката на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Гордана Силјановска – Давкова на неодамнешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ ја ...

Политичка злоупотреба на деца кај Силјановска и Ахмети

CivilMedia - 07.04.2019

Наспроти апелот на ЦИВИЛ – Центар за слобода , веднаш да се преземат мерки и да престане политичката злоупотреба на деца, партиите што учествуваат во изборниот процес очигледно немаат намера да запрат.

Езерата се за уживање, а институциите се за одлучување

Република - 07.04.2019

Набрзо ЕУ и ЕК не само што ќе предупредува, туку ќе почне ид а ги казнува оние кои не водат сметка за правната држава, повтори од Куманово професорката Гордана Силјановска Давкова. , рече Силјановска-Давкова.

Силјановска: Здравјето нема цена, тоа е приоритет!

Република - 07.04.2019

Денес се одбележува Светскиот ден на здравјето, односно годишнината од создавањето на Светската здравствена организација. „Здравје за сите – за секого и секаде“ е акцијата со која денес СЗО го одбележува денот, ставајќи акцент на примарната ...

Силјановска: Никој нема право да решава за историјата во затворен круг

24Инфо - 07.04.2019

Никој нема право да ја усогласува историјата во затворен круг, изјави кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова, која денеска беше во посета на општина Аеродром. Таа во изјава за медиумите нагласи дека комисијата која решава за ...

Мицкоски: Вчера бевме сведоци на еден нервозен реалити стенд ап настан на претседателот на владата господинот Заев

Опсервер - 07.04.2019

Денеска сме овде во Прилеп на овој голем христијански празник Благовец каде што православните христијани чествуваат, слават именден на сите они кои што денеска им е именден им посакувам вечно име многу здравје, среќа, успеси за нив, за нивните ...

Силјановска: Мал е процентот на жени во политиката – ова е предизвик за промена

Опсервер - 07.04.2019

Иако политиката е во женски род, сепак незначителен е процентот на жени во политиката и ова е предизвик за промена, им порача на вечерашниот митиг на кумановци кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО ДПМНЕ.

Силјановска од Аеродром: Kомисијата која решава за промена на македонската историја e под политичка капа

Република - 07.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова, денеска беше во посета на општина Аеродром. Силјановска Давкова во изјава за медиумите нагласи дека комисијата која решава за промена на македонската историја не е под капата на ...

Гордана Силјановска Давкова од Радовиш: Ова им е однапред загубена битка, нема што да добијат!

Република - 07.04.2019

На митингот во радовиш, Силјановска истакна дека после многу денови можеби најважното го кажавме иако кога слушам што кажуваат тие голема дилема имам дали да коментирам нешто бесмислено зошто обично оние кои не знаат молчат.

Првата задача е на загаденоста да гледаме како на безбедносно прашање, вели Силјановска-Давкова

Република - 07.04.2019

Загаденоста ќе биде важно прашање со кое Силјановкса-Давкова. Имавме параметри на врвот на загаденоста кои не делуваат само физички туку и делуваат на нашиот ум. Тие се во политички сон, знаат дека уште малку им преостанува и гледаат сите можни ...

Силјановска: На изборите да ги делегитимизираме, да се извинат и да си заминат.

Република - 07.04.2019

Промената на името го направија без наша согласност, истакна Силјановска-Давкова. Ќе го побараме правото на самоопределување не е апстрактно туку има содржина. Тоа е сами да го напишете уставиот, да го одберете знамето името…не под притисок.

Силјановска: Вреди да се верува во правото и правдата за Македонија!

Република - 07.04.2019

Треба да почнеме ново време, нашата Европска Македонска Република. Можеби мала но рамноправана, квалификувана, достоинствена и почитувана. Верувајте нив никој не ги почитува, но нашиот срам е што преку нив не гледаат нас.

Силјановска: Никој нема право да решава за историјата во затворен круг

Centar - 07.04.2019

Никој нема право да ја усогласува историјата во затворен круг, изјави кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова, која денеска беше во посета на општина Аеродром. Таа во изјава за медиумите нагласи дека комисијата која решава за ...

Силјановска: Мал е процентот на жени во политиката – ова е предизвик за промена

MTM - 07.04.2019

Според неа, ако знамето, грбот и химната се државни симболи, тогаш оние кои ја преставуваат државата, а не се тие туку ние, имаат уставна должност да го почитуваат Уставот и законот за химната.

Силјановска: Смешно е Пендаровски да тврди дека Иванов му ја украл победата

Локално - 07.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на денешниот митинг во Радовиш, ја прокоментира изјавата на нејзиниот протвкандидат, Стево Пендаровски, кој во интервју за МИА рече дека на претходните избори не изгубил од ...

Силјановска Давкова од Радовиш: Правото на самоопределување е право на секоја држава и народ.

Вечер Прес - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова денеска пред граѓаните во Радовиш истакна дека е загрижена од она што оваа влада го има направено во изминатите две години, потенцирајќи дека многу ветиле, а ништо не ...

Мицкоски: Иден претседател е Гордана Силјановска Давкова

Вечер Прес - 07.04.2019

Денеска сме овде во Прилеп на овој голем христијански празник Благовец каде што православните христијани чествуваат, слават именден на сите они кои што денеска им е именден им посакувам вечно име многу здравје, среќа, успеси за нив, за нивните ...

Силјановска: Влезот во НАТО не значи дека тие ќе интервенираат во внатрешните односи

24Инфо - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Радовиш. Силјановска посебен акцент стави и на влезот на Република Македонија во НАТО, посочувајќи дека влезот во меѓународната ...

Силјановска: Мал е процентот на жени во политиката, ова е предизвик за промена

24Инфо - 07.04.2019

Иако политиката е во женски род, сепак незначителен е процентот на жени во политиката и ова е предизвик за промена, им порача на вечерашниот митиг на кумановци кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО ДПМНЕ.

Силјановска: Замислете да треба да докажувате дека сте маж или жена, тоа се незамисливи потфати

Либертас - 07.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, вечерва зборуваше на митинг пред струмичани. Струмица, рече, прво ја асоцира на поранешниот претседател Борис Трајковски и на фудбалерот Горан Пандев.

Силјановска Давкова: Тие немаат право во затворен круг да решаваат за македонската историја

Вечер Прес - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на општина Аеродром. Силјановска Давкова во изјава за медиумите нагласи дека комисијата која решава за промена на македонската историја не ...

Силјановска честиташе роденден на УМС: Младите се наша водечка сила, наша надеж и мотивација за среќна и просперитетна ...

Република - 07.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат за Претседател на Република Македонија на својот фејсбук профил им го честиташе роденденденот на УМС. Роденденот на Унијата на Млади Сили, 28ми по ред, го прославивме во дискотеката “Селект” во ...

Мицкоски: Иден претседател е Гордана Силјановска Давкова!

Република - 07.04.2019

Денеска сме овде во Прилеп на овој голем христијански празник Благовец каде што православните христијани чествуваат, слават именден на сите они кои што денеска им е именден им посакувам вечно име многу здравје, среќа, успеси за нив, за нивните ...

Силјановска Давкова: Комисијата која решава за промена на македонската историја не е под капата на МАНУ или ...

Скопје1 - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на општина Аеродром. Силјановска Давкова во изјава за медиумите нагласи дека комисијата која решава за промена на македонската историја не ...

Силјановска: Зошто комисијата која решава за историјата не е под капата на МАНУ?

MakPress - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на општина Аеродром. Силјановска Давкова во изјава за медиумите нагласи дека комисијата која решава за промена на македонската историја не ...

Силјановска: Во моментов има еднопартиско комунистичко собрание

Магазин - 07.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова се обрати пред граѓаните во Куманово. Пред кумановци таа истакна дека во Собранието на Република Македонија има пратеници што носат одлуки без дијалог и претходно договорени.

Силјановска во Ѓорче Петров: Европското сонце нема да изгрее во Македонија со селективна правда

MakPress - 07.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, денеска пред граѓаните на скопската општина Ѓорче Петров порача дека европските вредности треба да ги градиме најпрво дома.

Силјановска: Како Претседател ке донесам поинаква перцепција за политиката

MakPress - 07.04.2019

Иако политиката е во женски род, сепак незначителен е процентот на жени во политиката и ова е предизвик за промена, им порача на вечерашниот митиг на кумановци кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО ДПМНЕ.

Силјановска: Довербата кон ЕУ и НАТО е намалена поради криминалното владеење на власта

MakPress - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Ѓорче Петров. Силјановска Давкова пред граѓаните истакна дека е загрижена поради анкетите кои покажуваат намалена приврзаност ...

Силјановска: Самоопределување е основно човеково право на секоја држава и народ

MakPress - 07.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова денеска пред граѓаните во Радовиш истакна дека е загрижена од она што оваа влада го има направено во изминатите две години, потенцирајќи дека многу ветиле, а ништо не ...

Дали можете да погодите која храбра жена е на сликава? – ГОРДАНА СИЛЈАНОВСКА во младите години !

Магазин - 07.04.2019

Гордана Силјановска Давкова е единствената жена кандидат на овие избори за претседател на Република Македонија. Пред да почне претседателската кампања тема беше нејзиниот физички изглед и беше „споредувана„ со хрватската претседателка Колинда Грабар ...

Мицкоски: Заев и неговиот деспотски избран кандидат знаат дека ја немаат довербата кај граѓаните

MakPress - 07.04.2019

Денеска сме овде во Прилеп на овој голем христијански празник Благовец каде што православните христијани чествуваат, слават именден на сите они кои што денеска им е именден им посакувам вечно име многу здравје, среќа, успеси за нив, за нивните ...

Силјановска: не е доволно само да се вее НАТО знамето пред Владата

Магазин - 07.04.2019

Треба да сме зрели не само безбедносно, туку организационо, финансиски и стратешки за да можеме да водиме не само регионална безбедносна политика туку и евроатланска безбедносна политика. Тоа во моментов не сме.

Силјановска-Давкова: Членството во ЕУ нема да направи чудо, треба самите да ги засукаме ракавите

Фокус - 06.04.2019

Мораме да бидеме искрени кон граѓаните и да не манипулираме со членството во ЕУ за лични и дневно-политички цели. ЕУ е нашиот најголем донатор и поддржувач на реформите, нашиот најголем трговски партнер и нашето семејство во кое припаѓаме, не само ...

Силјановска во Ѓорче Петров: Далеку сме од европското сонце ако имаме селективна правда

Канал5 - 06.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, денеска пред граѓаните на скопската општина Ѓорче Петров порача дека европските вредности треба да ги градиме најпрво дома.

Силјановска-Давкова за МИА: Новото име е правен факт, ако бидам претседател ќе потпишувам

ТВ21 - 06.04.2019

Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА.

Силјановска Давкова: Низ светлината на европските документи за малцинства

ТВ21 - 06.04.2019

Гордана Силјановска Давкова на средбата со членови на Сојузот на Македонците од Егејот – Македон, во паркот жена во Скопје пред присутните директно засегнати за Македонците од Егејскиот дел, проблемот го гледа низ светлината на европските документи ...

Силјановска Давкова: Ги злоупотребија ЕУ и НАТО за да го променат името на државата

Телма - 06.04.2019

Невладеењето на правото ќе доведе до хаос. Секаде во светот се заговара на преиспитување на досегашните политики и се повикува на малку идеализам, зашто со моралот, со правото и правдата ќе создадеме претпоставки за мир, рече вечерва професорката ...

Силјановска-Давкова: Балканската слика мора да се смени со луѓе со европски дух

Фокус - 06.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, денеска пред граѓаните на скопската општина Ѓорче Петров порача дека европските вредности треба да ги градиме најпрво дома.

На Силјановска-Давкова не и се допаѓа новото има, ама ако стане претседател ќе се потпишува на Северна Република ...

Фокус - 06.04.2019

Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА.

Силјановска-Давкова не сака да го коментира Иванов, но најавува дека многу работи ќе ги прави поинаку

Фокус - 06.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова во интервју за МИА не дава директни забелешки за работата на досегашниот претседател Ѓорге Иванов, правдајќи се дека не сака да критикува колеги, но најави дека многу работи ќе ги ...

Силјановска-Давкова: Дејствата кои ги презеде СЈО треба да се довршат!

Фокус - 06.04.2019

Гордана Силјановска-Давкова, кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА, меѓу другото, зборува и за иднината на СЈО. Таа смета дека СЈО треба да продолжи да работи но во рамките на редовното обвинителство, за да се знаело кој ќе биде ...

Силјановска на анкета на Твитер: Мојот глас го давам за противкандидатот Блерим

Фокус - 06.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот профил на Твитер напиша дека својот глас го дава за противкандидатот Блерим Река, бидејќи смета дека тој бил многу подобар на неодамнешната дебата меѓу тројцата ...

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ отворија промотивни штандови  во скопските општини Аеродром и Карпош

Курир - 06.04.2019

Членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеници од оваа партија денеска беа на отворање на промотивни штандови за кампањата на професорката Гордана Силјановска Давкова во скопските општини Карпош и Аеродром.

Силјановска Давкова: За жал оваа држава не собра сила, не најде начин погласно да прозбори за егејската одисеја, за ...

Курир - 06.04.2019

Не знам дали можам да ја изговорам пораката се срамам искрено. Мислам дека сите треба да се срамиме, зошто се работи за една од најголемите, најтегобните, најтешките македонски трагедии. Со право велат повеќето од овде присутни, директно допрени од ...

Силјановска на средба со децата бегалци- вечерва митинг во Куманово

Сител - 06.04.2019

Шестиот ден од кампањата Силјановска им го посвети на децата бегалци. По средбата со членовите на Сојузот на Македонците од Егејот, претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ со жалење потенцираше дека државата низ годините ја игнорира Егејската ...

Силјановска: Пендаровски, свесно или ненамерно, побркал 900 со 90 милиони (ФОТО)

Курир - 06.04.2019

Mестото на Република Македонија е во ЕУ! До членство во ЕУ се доаѓа со напорна работа и исполнување на реформските приоритети и Копенхашки критериуми. Мојот мандат ќе биде посветен на тоа да станеме полноправна членка на ЕУ час поскоро, но не смееме ...

Ѓорче Петров на нозе- Еуфоричен митинг на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Курир - 06.04.2019

Попладнево ВМРО-ДПМНЕ одржа еуфоричен митинг во скопската Општина Ѓорче Петров. Пред насобраниот народ се обратија лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска Давкова: Може да им завидуваме на Грците за патриотизмот

А1 On - 06.04.2019

„Почитувани граѓани и граѓани на една од најпатриотските општини во Скопје и Македонија“, со овие зборови, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова го почна митингот во Општината Ѓорче Петров.

Силјановска од Ѓорче Петров: Две ипол години се соочуваме со политички пазар, притисок и закани- тоа е слика која што ...

Курир - 06.04.2019

Безнадежната, бескрајната транзиција мора да заврши и да почнеме ние со демократска консолидација, а тоа значи стабилни институции, процес на одлучување внатре во Парламентот, во Владата, а не надвор во некои неформални тела, бидејќи таа постапка е ...

Силјановска: Власта ги злоупотреби ЕУ и НАТО во најбесрамното прашање за промена на името на државата

Курир - 06.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова на митингот во Ѓорче Петров, истакна дека власта ги злоупотреби Европската Унија и НАТО во најбесрамното референдумско прашање за промена на името на државата.

Силјановска и ВМРО-ДПМНЕ во Ѓорче Петров и Куманово

Сител - 06.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова вечерва одржа митинг во Ѓорче Петров, а подоцна и во ...

Силјановска: Нашите предци не се бореле за Северна Македонија

Нетпрес - 06.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Куманово. Пред Кумановчани таа истакна дека во Собранието на Република Македонија има пратеници кои носат одлуки без дијалог, ...

Силјановска во Ѓорче Петров: Далеку сме од европското сонце ако имаме селективна правда

Сител - 06.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, денеска пред граѓаните на скопската општина Ѓорче Петров порача дека европските вредности треба да ги градиме најпрво дома.

Силјановска: Ако 81 човек чекаат да притиснат на копчето зашто веќе е донесена одлука, тоа не е парламент

МКД - 06.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова се обрати пред граѓаните во Куманово. Пред кумановчани таа истакна дека во Собранието на Република Македонија има пратеници што носат одлуки без дијалог и претходно договорени.

Силјановска и ВМРО-ДПМНЕ во Куманово

Сител - 06.04.2019

Како држава исправени сме пред предизвикот да се биде или не, истакна вечерва на митингот во Куманово, претседателскиот кандидат Гордана Силјановска ...

Силјановска во Куманово: Имаме комунистичко Собрание во кое се носат однапред договорени одлуки

Макфакс - 06.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова се обрати пред граѓаните во Куманово. Пред кумановчани таа истакна дека во Собранието на Република Македонија има пратеници кои носат одлуки без дијалог и претходно договорени.

„Кога овие луѓе ја парчеа и тргуваа со Македонија, професорката Силјановска Давкова беше на браникот на татковината“

Курир - 06.04.2019

Тогаш кога Македонија овие луѓе ја парчеа, делеа и тргуваа со нејзината територија, Гордана Силјановска Давкова беше на браникот и се бореше со принципите и за татковината која што е наша заедничка на сите граѓани, изјави претседателот на ...

Силјановска: За нас жените претстои битка- Гордо за Македонија

Курир - 06.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова на митингот во Куманово вечерва истакна дека за жените во Македонија претстои битка гордо за Македонија, а по некоја случајност во моето име има нешто што е гордо, вели таа.

Силјановска: Што е чудно да вежбаш јога ако е нормално да те викаат „зајченце миличко"

Press24 - 06.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на државата на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, се огласи на Фејсбук преку статус за грешките кои ги направи на митинзите, кога ги смеша градовите.

(Видео) Силјановска-Давкова: Не разговаравме за иднината на спомениците од Скопје 2014

Макфакс - 06.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноцска Давкова, попладнево положи цвеќе во „Жена парк“ пред споменикот на децата бегалци од Егејска Македонија, заедно со претставници на здруженијата на бегалците од Егејска ...

Силјановска Давкова: Ако жена не ги среди работите, нема кој

Курир - 06.04.2019

Како дел од претседателската кампања на кандидатката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, таа снимила спот каде вели дека ако жена не ги среди работите, нема ...

Силјановска Давкова: Среќа што Македонија не е голема како Франција

Сител - 06.04.2019

Гордана Силјановска Давкова се огласи на својот Фејсбук профил по повод лапсузите на митинзите. Драги мои, Забележуваат дека сум направила некој лапусус на митинзите. Се случува. Секому може да му се случи, особено ако има таква агенда како мојата.

Силјановска Давкова: Низ светлината на европските документи за правата на малцинствата

Сител - 06.04.2019

Повеќето од овде присутните директно допрени од оваа трагедија со право велат дека не се сигурни дали треба да говорат за бегалци или за прогонети, посочи кандидатот за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова на средбата со членови на ...

Силјановска: Човечки е да се направи лапсус, но непростиви се грешките во Уставот и Преспанскиот договор

Нетпрес - 06.04.2019

Статус на Фејсбук на Гордана Силјановска Давкова Драги мои, Забележуваат дека сум направила некој лапусус на митинзите. Се случува. Секому може да му се случи, особено ако има таква агенда како мојата.

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ отворија промотивни штандови во скопските општини Аеродром и Карпош

Нетпрес - 06.04.2019

Членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеници од оваа партија денеска беа на отворање на промотивни штандови за кампањата на професорката Гордана Силјановска Давкова во скопските општини Карпош и Аеродром.

Силјановска: Ако спомнувањето на Македонците во Егејска Македонија е мешање имаме сериозен етички проблем

Press24 - 06.04.2019

Не знам дали можам да ја изговорам пораката се срамам искрено. Мислам дека сите треба да се срамиме, зошто се работи за една од најголемите, најтегобните, најтешките македонски трагедии. Со право велат повеќето од овде присутни, директно допрени од ...

Силјановска: Ако спомнувањето на Македонците во Егејска Македонија е мешање имаме сериозен етички проблем

Алфа - 06.04.2019

Не знам дали можам да ја изговорам пораката се срамам искрено. Мислам дека сите треба да се срамиме, зошто се работи за една од најголемите, најтегобните, најтешките македонски трагедии. Со право велат повеќето од овде присутни, директно допрени од ...

Силјановска: Оваа држава не собра сила гласно да прозбори за егејската одисеја

Нетпрес - 06.04.2019

Не знам дали можам да ја изговорам пораката се срамам искрено. Мислам дека сите треба да се срамиме, зошто се работи за една од најголемите, најтегобните, најтешките македонски трагедии. Со право велат повеќето од овде присутни, директно допрени од ...

Силјановскa: Македонија не смее да биде изолирана од енергетските коридори во регионот

Нетпрес - 06.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова во нејзината изборна програма како претседател на Република Македонија ветува низа проекти во економијата. Како дел од економските проекти Силјановска во нејзината програма ги наведува следните: Организација ...

Силјановска: Далеку е европското сонце со селективна правда

Нетпрес - 06.04.2019

Безнадежната, бескрајната транзиција мора да заврши и да почнеме ние со демократска консолидација, а тоа значи стабилни институции, процес на одлучување внатре во Парламентот, во Владата, а не надвор во некои неформални тела, бидејќи таа постапка е ...

Може да им завидуваме на Грците за патриотизмот, порача Силјановска Давкова

Макфакс - 06.04.2019

„Почитувани граѓани на една од најпатриотските општини во Скопје и Македонија“, со овие зборови, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова го почна митингот во Ѓорче Петров.

Силјановска во Ѓорче Петров: Далеку сме од европското сонце ако имаме селективна правда

Нова ТВ - 06.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, денеска пред граѓаните на скопската општина Ѓорче Петров порача дека европските вредности треба да ги градиме најпрво дома.

Силјановска: Власта немаше храброст да ги праша граѓаните дали се за промена на уставното име

Нетпрес - 06.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова на митингот во Ѓорче Петров, истакна дека власта ги злоупотреби Европската Унија и НАТО во најбесрамното референдумско прашање за промена на името на државата.

Силјановска за МИА: Новото име е правен факт

+инфо - 06.04.2019

На прашањето, зошто таа, а не Пендаровски или Река, за иден претседател, кандидатката за претседател вели: затоа што ние жените не лажеме, затоа што сега јас сум златната средина во општеството и затоа што е предизвик, ајде дозволете да видиме дали ...

Сиљановска-Давкова за владата: За толку кусо време да покажете таква неспособност за реформи е навистина проблематично

Алфа - 06.04.2019

За неа Договорот од Преспа е асиметричен, решението е неодржливо. За нејзината програма, што таа би сторила за институцијата претседател, доколку биде избрана, каде би ги подобрила работите, што би додала или одзела, за нејзината подготвеност да ...

Силјановска Давкова: Собранието на Република Македонија има пратеници кои носат одлуки без дијалог, претходно ...

А1 On - 06.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Куманово. Таа пред кумановчани истакна дека во Собранието на Република Македонија има пратеници кои носат одлуки без дијалог, ...

Силјановска Давкова ветува низа економски проекти

Курир - 06.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова во нејзината изборна програма како претседател на Република Македонија ветува низа проекти во економијата. Како дел од економските проекти Силјановска во нејзината програма ги наведува следните: Организација ...

Силјановска: Следен изговор на власта ќе бидат проблемите во европскиот двор

Нетпрес - 06.04.2019

Името го сменивме, а грчкиот лидер на опозицијата се заканува дека ќе не блокира на патот кон ЕУ. Од друга страна, еврокомесарот Хан дипломатски порача дека ќе добиеме само препорака за подготвителна фаза, порача од кандидатот за претседател на ...

Силјановска: Проблемите на граѓаните ќе ги претставувам многупати пред пратениците, ќе докажам дека сум од народот и за ...

Курир - 06.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на митинг во Куманово побара поддршка од граѓаните, ветувајќи им дека, таа ќе докаже оти е од народот и за народот. -Мојот кабинет ќе го сочинуваат луѓе кои ќе имаат искуство и ...

Силјановска: Химната мора да се пушта и со текст и со музика

Нетпрес - 06.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска-Давкова нагласи дека спротивно на законот е химната да се пушта само со музика. Уште еднаш го проверив законот за химната. Во него јасно се вели дека таа химна има текст и музика, а да се пушта само ...

(ВИДЕО) Силјановска Давкова: Не разговаравме за иднината на спомениците од „Скопје 2014“

А1 On - 06.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноцска Давкова, попладнево положи цвеќе во „Жена парк“ пред споменикот на децата бегалци од Егејска Македонија, заедно со претставници на здруженијата на бегалците од Егејска ...

Силјановска: Ако жена не ги среди работите, нема кој (ВИДЕО)

Нетпрес - 06.04.2019

Како дел од претседателската кампања на кандидатката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, објави спот, со порака во која посочува дека ако жена не ги среди работите, нема ...

Граѓаните го имаат мојот збор, тоа што ветувам, го исполнувам!

Република - 06.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Куманово. Кандидатот за претседател Силјановска Давкова денеска пред Кумановчани истакна дека во Собранието на Република ...

Ако победиме на претседателските избори, тоа ќе значи нивни пораз на парламентарните избори

Република - 06.04.2019

Ако победиме на претседателските избори, тоа ќе значи нивни пораз на следните парламентарните избори, порача од митингот во Ѓорче Петров Гордана Силјановска Давкова, кандидатката за претседател на Македонија која е поддржана од најголемата ...

Силјановска во Куманово: Имаме комунистичко Собрание во кое се носат однапред договорени одлуки

24Инфо - 06.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова се обрати пред граѓаните во Куманово. Пред кумановчани таа истакна дека во Собранието на Република Македонија има пратеници кои носат одлуки без дијалог и претходно договорени.

Силјановска-Давкова: Новото име е правен факт, ако бидам претседател ќе потпишувам

Вечер Прес - 06.04.2019

Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА.

Силјановска: Оваа држава не собра сила гласно да прозбори за егејската одисеја

24Инфо - 06.04.2019

Не знам дали можам да ја изговорам пораката се срамам искрено. Мислам дека сите треба да се срамиме, зошто се работи за една од најголемите, најтегобните, најтешките македонски трагедии. Со право велат повеќето од овде присутни, директно допрени од ...

Во НАТО мислам дека ќе влеземе, а за ЕУ не верувам

Република - 06.04.2019

Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА.

Нашата химна има зборови, а тие зборови се нашата историја, нашата иднина

Република - 06.04.2019

Признавам дека не сум си ја познавала Македонија како што требало… Признавам дека не сум го познавала народот непосредно како што вие политичарите сте имале можност да го видите, но признавам и дека невидена енергија добивам од вас, затоа што и вие ...

Силјановска Давкова: Местото на Република Македонија ѝ е во ЕУ!

Вечер Прес - 06.04.2019

Мораме да бидеме искрени кон граѓаните и да не манипулираме со членството во ЕУ за лични и дневно-политички цели. ЕУ е нашиот најголем донатор и поддржувач на реформите, нашиот најголем трговски партнер и нашето семејство во кое припаѓаме, не само ...

Срамота е во 21 век повторно да се затвора македонското прашање затворено со АСНОМ и Референдумот во ’91

Република - 06.04.2019

Услов за почеток на преговорите е да се исполнат Копенхагеншките критериуми, потсети од Куманово професорката Гордана Силјановска Давкова. , рече Давкова. Срамота е во 21 век повторно да се отвора македонското прашање.

Силјановска-Давкова за МИА: Новото име е правен факт, ако бидам претседател ќе потпишувам

Локално - 06.04.2019

Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА.

Не се гледаат проблемите на Куманово подобро од Скопје: Македонија е Скопје и пустина

Република - 06.04.2019

Промената е брана против концентрацијата на власта на едно место. А тие толку многу власт собраа околу себе, што човек вече не знае дали има и локална самоуправа во Македонија, потенцира професорката Гордана Силјановска – Давкова од митингот во ...

Силјановска-Давкова: Не разговаравме за иднината на спомениците од Скопје 2014

Точка - 06.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноцска Давкова, попладнево положи цвеќе во „Жена парк“ пред споменикот на децата бегалци од Егејска Македонија, заедно со претставници на здруженијата на бегалците од Егејска ...

Силјановска на Фејсбук: Човечки е да се направи лапсус, но непростиви се грешките во Уставот и Преспанскиот договор

Либертас - 06.04.2019

Фејсбук статусот на кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова интегрално: Драги мои, Забележуваат дека сум направила некој лапусус на митинзите. Се случува.

Силјановска: Мал е процентот на жени во политиката – ова е предизвик за промена

Вечер Прес - 06.04.2019

Иако политиката е во женски род, сепак незначителен е процентот на жени во политиката и ова е предизвик за промена, им порача на вечерашниот митиг на кумановци кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО ДПМНЕ.

Силјановска-Давкова: Дејствата кои ги презеде СЈО треба да се довршат

Либертас - 06.04.2019

Гордана Силјановска-Давкова, кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА, меѓу другото, зборува и за иднината на СЈО. Таа смета дека СЈО треба да продолжи да работи но во рамките на редовното обвинителство, за да се знаело кој ќе биде ...

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Кичево (Следете во живо)

Република - 06.04.2019

Вечерва со почеток од 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Кичево. Пред народот ќе се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска во Ѓорче Петров: Далеку сме од европското сонце ако имаме селективна правда

Опсервер - 06.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, денеска пред граѓаните на скопската општина Ѓорче Петров порача дека европските вредности треба да ги градиме најпрво дома.

Силјановска: Мојот глас го давам за Блерим Река

Вечер Прес - 06.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот профил на Твитер напиша дека својот глас го дава за противкандидатот Блерим Река, бидејќи смета дека тој бил многу подобар на неодамнешната дебата меѓу тројцата ...

Силјановска во Ѓорче Петров: Далеку сме од европското сонце ако имаме селективна правда

Локално - 06.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, денеска пред граѓаните на скопската општина Ѓорче Петров порача дека европските вредности треба да ги градиме најпрво дома.

Силјановска во Ѓорче: Далеку сме од европското сонце ако имаме селективна правда

24Инфо - 06.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, денеска пред граѓаните на скопската општина Ѓорче Петров порача дека европските вредности треба да ги градиме најпрво дома.

Силјановска во Ѓорче Петров: Далеку сме од европското сонце ако имаме селективна правда

Вечер Прес - 06.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, денеска пред граѓаните на скопската општина Ѓорче Петров порача дека европските вредности треба да ги градиме најпрво дома.

(Галерија) Силјановска приватно: Има две деца, слуша рокенрол, практикува јога

еМагазин - 06.04.2019

еМагазин стартува серијал во кој приватно ќе Ви ги престави тројцата кандидати за претседател на државата. Гордана Силјановска приватно Гордана Силјановска Давкова е единствената жена кандидат на овие избори за претседател на државата, но и е ...

Власта немаше храброст да ги праша граѓаните дали се за промена на уставното име на државата

Република - 06.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова на митингот во Ѓорче Петров, истакна дека власта ги злоупотреби Европската Унија и НАТО во најбесрамното референдумско прашање за промена на името на државата.

Силјановска во Ѓорче Петров: Далеку сме од европското сонце ако имаме селективна правда

MTM - 06.04.2019

За неа, бескрајната транзиција мора да заврши и мора да почнеме, како што рече, со демократска консолидација, а тоа значи стабилни институции и процес на одлучување внатре, во Парламентот и во Владата, а не надвор во некои неформални тела.

Силјановска-Давкова за МИА: Новото име е правен факт и јас ќе потпишувам укази со него, ако станам претседател

еМагазин - 06.04.2019

Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА.

Силјановска Давкова за МИА: Името е правен факт, ќе кохабитирам со власта

Фактор - 06.04.2019

Нема да го избегнува потпишувањето на законите заради името Република Северна Македонија и најавува дека ќе кохабитира со власта и со неа ќе гради компромис. Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во интервју за МИА вели ...

Силјановска: Човечки е да се направи лапсус, но непростиви се грешките во Уставот и Преспанскиот договор

24Инфо - 06.04.2019

Претседателскиот кандидат. Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил одговори на забалежките кои ги добива за лапсузите кои ги прави, за тоа што практикува јога… Според неа, човечки е да се направи лапсус, но непростиви се грешките во ...

Далеку е европското сонце, ако овде истовремено има селективна правда

Република - 06.04.2019

Безнадежната, бескрајната транзиција мора да заврши и да почнеме ние со демократска консолидација, а тоа значи стабилни институции, процес на одлучување внатре во Парламентот, во Владата, а не надвор во некои неформални тела, бидејќи таа постапка е ...

Силјановска-Давкова: Грешките на митинзите се простуваат, грешките како Преспанскиот договор – никогаш!

Република - 06.04.2019

Небаре е голема работа да си обичен човек од Муртино и да те викаат зајченце миличко, а мене не ми доликувало да се претставам во светлината на мојот секојдневен живот Гордана Силјановска Давкова на Фејсбук за лапсусите на митинзите.

(ВИДЕО) Силјановска-Давкова за МИА: Новото име е правен факт, ако бидам претседател ќе потпишувам

Опсервер - 06.04.2019

Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА.

Силјановска Давкова: Низ светлината на европските документи за правата на малцинствата

Вечер Прес - 06.04.2019

Повеќето од овде присутните директно допрени од оваа трагедија со право велат дека не се сигурни дали треба да говорат за бегалци или за прогонети, посочи кандидатот за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова на средбата со членови на ...

Силјановска Давкова: За жал, оваа држава не собра сила, не најде начин погласно да прозбори за Егејската одисеја

Либертас - 06.04.2019

Повеќето од овде присутните директно допрени од оваа трагедија со право велат дека не се сигурни дали треба да говорат за бегалци или за прогонети, посочи кандидатот за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова на средбата со членови на ...

Силјановска во Битола: Не може народ што се бори за опстанок да има претседател кој ужива привилегии

24Инфо - 06.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Битола. На митингот таа ја искоментира посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас кој што пред неколку дена беше во земјава и беше пречекан без интонирање на ...

Силјановска за МИА: Новото име е правен факт, ако бидам претседател ќе потпишувам

24Инфо - 06.04.2019

Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА.

Силјановска во Ѓорче Петров: Далеку сме од европското сонце ако имаме селективна правда

Либертас - 06.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, денеска пред граѓаните на скопската општина Ѓорче Петров порача дека европските вредности треба да ги градиме најпрво дома.

Силјановска Давкова: Ако спомнувањето на Македонците во Егејска Македонија е мешање, тогаш имаме сериозен етички ...

Република - 06.04.2019

За жал, оваа држава не собра сила, не најде начин погласно да прозбори за егејската одисеја, за Македонците од Егејскиот дел, кои денеска се распослани по светот и повторно загрижени. Не знам дали тогаш им било потешко или сега, изјави Гордана ...

Свесно или ненамерно, Пендаровски побркал 900 со 90 милиони

Република - 06.04.2019

Мораме да бидеме искрени кон граѓаните и да не манипулираме со членството во ЕУ за лични и дневно-политички цели. ЕУ е нашиот најголем донатор и поддржувач на реформите, нашиот најголем трговски партнер и нашето семејство во кое припаѓаме, не само ...

Силјановска Давкова: Низ светлината на европските документи за малцинства

4NEWS - 06.04.2019

Гордана Силјановска Давкова на средбата со членови на Сојузот на Македонците од Егејот – Македон, во паркот жена во Скопје пред присутните директно засегнати за Македонците од Егејскиот дел, проблемот го гледа низ светлината на европските документи ...

ИНТЕРВЈУ: Гордана Силјановска-Давкова за МИА

MTM - 06.04.2019

За неа Договорот од Преспа е асиметричен, решението е неодржливо, но напоменува дека новото име не само што е реален, туку е и правен факт и оти доколку таа дојде на функцијата не значи дека веднаш ќе се стави во акција да го тргне.

Силјановска Давкова побара поддршка ветувајќи дека ќе докаже оти е од народот

Република - 06.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на митинг во Куманово побара поддршка од граѓаните, ветувајќи им дека, таа ќе докаже оти е од народот и за народот. „Ќе барам многупати да се обраќам до Собранието.

Силјановска: Јас мојот глас го давам за противкандидатот Блерим Река

Скопје1 - 06.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот профил на Твитер напиша дека својот глас го дава за противкандидатот Блерим Река бидејќи смета дека тој бил многу подобар.

Силјановска: Ако се срамиме да ги споменеме Македонците од Егејот имаме сериозен проблем

MakPress - 06.04.2019

Кандидатот за Претседал на Македонија, Гордана Силјановска Давкова оствари средба со членовите на Сојузот на Македонците од Егејот. Не знам дали можам да ја изговорам пораката се срамам искрено.

Силјановска: Грешките на митинзите се простуваат, но оние како Преспанскиот договор – никогаш!

Скопје1 - 06.04.2019

Гордана Силјановска Давкова се оглеси на својот Фејсбук профил во врска со лапсусите на митинзите. „Драги мои, Забележуваат дека сум направила некој лапусус на митинзите. Се случува. Секому може да му се случи, особено ако има таква агенда како ...

Силјановска: Човечки е да се прават лапсуси, среќа што Македонија не е голема како Франција

AKO - 06.04.2019

,,Забележуваат дека сум направила некој лапсус на митинзите. Се случува. Секому може да му се случи, особено ако има таква агенда како мојата. (Си велам, среќа што Македонија не е голема како Франција 🙂 ) Но, забележуваат ли дека знам да се извинам ...

Силјановска: Ни го загадија секојдневното живеење како што Битола е загадена

MakPress - 06.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова се обрати пред граѓаните во Битола. Пред присутните Силјановска Давкова посочи дека Битола е многу убав град, град на конзулите, но иако и таму ветуваа живот, ...

Силјановска-Давкова за МИА: Ако бидам претседател ќе ги потпишувам законите со новото име

Магазин - 06.04.2019

Kандидатката Гордана Силјановска-Давкова, во интервју за МИА, отворено зборува за тоа што би било кога таа би победила на престојните избори. Имено таа најави поголема проактивност во вршењето на функцијата, и вели доколку биде избрана за ...

Силјановска Давкова: Низ светлината на европските документи за правата на малцинствата

MakPress - 06.04.2019

Повеќето од овде присутните директно допрени од оваа трагедија со право велат дека не се сигурни дали треба да говорат за бегалци или за прогонети, посочи кандидатот за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова на средбата со членови на ...

Силјановска Давкова: Ние имаме едно партиско послушно комунистичко собрание,кое работи без опозиција

Скопје1 - 06.04.2019

Кандидатот за претседател Силјановска Давкова денеска пред Кумановчани истакна дека во Собранието на Република Македонија има пратеници кои носат одлуки без дијалог, претходно договорени, наместо разумни одлуки за доброто на граѓаните.

Силјановска-Давкова за МИА: Новото име е правен факт, ако бидам претседател ќе потпишувам

1tv - 06.04.2019

Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА.

ВИДЕО: Гога готви

Скопје1 - 06.04.2019

Како дел од претседателската кампања на кандидатката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, таа снимила спот каде вели дека ако жена не ги среди работите, нема кој. Спотот погледнете го во ...

Силјановска на Фејсбук: Човечки е да се направи лапсус, но непростиви се грешките во Уставот и Преспанскиот договор

1tv - 06.04.2019

Фејсбук статусот на кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова интегрално: Драги мои, Забележуваат дека сум направила некој лапусус на митинзите. Се случува.

Силјановска-Давкова: Новото име е правен факт, ако бидам претседател ќе потпишувам

MakPress - 06.04.2019

Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА.

,,Претседателското женско лоби“ на Силјановска

AKO - 06.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова, на почетокот од својата претседателска кандидатура првин ја доби поддршката од професорскиот еснаф. На отворањето на нејзиниот граѓански штаб, таа претстави дел од ...

Гордана Силјановска Давкова во Битола: Јас сум за Европска Македонија

Канал5 - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Битола, се наведува во соопштението на нејзиниот изборен тим. Пред присутните Силјановска Давкова посочи дека Битола е многу убав град, ...

(ВИДЕО) Силјановска повторно направи утка: Го згреши потеклото на свекрвата

Фокус - 05.04.2019

Гордана Силјановска-Давкова, претседателскиот кандидат, на вчерашниот митинг во Кочани повторно направи утка и ги насмеа присутните на собирот. Почитувани кочанчани, почитувана фамилија Јовановски, мојата свекрва е од Кичево, Јованова.

Силјановска ја посети Занаетчиската комора во Скопје и Националниот сојузот на слепи

24 Вести - 05.04.2019

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова во рамки на предизборната кампања ја посети Занаетчиската комора во Скопје и Националниот сојуз на слепи. Силјановска ветува дека ако стане претседателка ќе се залага за решавање на проблемите ...

Силјановска: Нашето место било и ќе биде во Eвропа и во Европската унија

Фокус - 05.04.2019

Освен во два периоди, за време на Отоманската империја и за време на комунизмот, нашето место било и ќе биде во Eвропа и во Европската унија, изјави кандидатката за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во своето обраќање ...

Сиљановска Давкова: Оваа власт ги злоупотреби ЕУ и НАТО во референдумското прашање

24 Вести - 05.04.2019

Македонија е една од ретките земји во кои има високо расположение за ЕУ и НАТО, а знаејќи го тоа, власта ги злоупотреби еу и нато во референдумското прашање, изјави претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на ...

Силјановска: Загрижена сум што Македонија нема симбол што ќе не претставува надвор

Фокус - 05.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска – Давкова денеска ја посети Занаетчиската комора – Скопје и изјави дека занаетчиството треба да се вгради во сите образовни програми, а државата да ја спречи нелојалната конкуренција и да ...

Гордана Силјановска Давкова во Демир Хисар: Оваа власт ги злоупотреби ЕУ и НАТО во референдумското прашање

Канал5 - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Демир Хисар, се наведува во соопштението од нејзиниот тим. Според Силјановска Давкова власта на СДСМ ги изманипулирала ...

Силјановска: ЕУ не е воз на кој треба да се качите, Европската Унија треба да ја создадеме тука

Курир - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова на митингот на опозицијата во Демир Хисар ги демантираше тврдењата на повеќе владини претставници дека Македонија го пропуштила возот за Европската Унија.

Ласовска: Ќе гласам за право и правда, ќе гласам за Гордана Силјановска Давкова

Курир - 05.04.2019

Свети Николе има голема желба и енергија за праведна и честита Македонија, напиша претседателката на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска на ...

Силјановска Давкова: Химната повикува на македонските правдини и судбина ни било да се бориме за неа

Курир - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Битола. Пред присутните Силјановска Давкова посочи дека Битола е многу убав град, град на конзулите, но иако и таму ...

Силјановска Давкова: Оваа власт ги злоупотреби Европската унија и НАТО во референдумското прашање

Курир - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Демир Хисар. Според Силјановска Давкова, власта на СДСМ ги изманипулирала граѓаните со референдумското прашање на 30-ти септември, ...

Силјановска во Битола: Не може народ што се бори за опстанок да има претседател кој ужива привилегии

Макфакс - 05.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Битола. На митингот таа ја искоментира посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас кој што пред неколку дена беше во земјава и беше пречекан без интонирање на ...

Силјановска: ЕУ не е воз на кој треба да се качите, Европската Унија треба да ја создадеме тука

Алфа - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова на митингот на опозицијата во Демир Хисар ги демантираше тврдењата на повеќе владини претставници дека Македонија го пропуштила возот за Европската Унија.

Силјановска Давкова: Власта ги злоупотреби ЕУ и НАТО во референдумското прашање

Нетпрес - 05.04.2019

Власта на СДСМ ги изманипулира граѓаните со референдумското прашање на 30-ти септември, бидејќи прашањето не беше соодветно поставено, зашто за НАТО не е потребен референдум ако се земе предвид дека тоа е меѓународна организација и е потреба само ...

Силјановска Давкова: Оваа власт ги злоупотреби Европската унија и НАТО во референдумското прашање

Алфа - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Демир Хисар. Според Силјановска Давкова, власта на СДСМ ги изманипулирала граѓаните со референдумското прашање на 30-ти септември, ...

Силјановска ја промовираше својата аудио програма наменета за лица со оштетен вид

Нетпрес - 05.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, ја прифати поканата од Национален сојуз на слепи на Република Македонија да ги посети и да поразговараат за нивните секојдневни пречки за нормално функционирање.

Силјановска Давкова: Химната повикува на македонските правдини и судбина ни било да се бориме за неа

Нетпрес - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Битола. Пред присутните Силјановска Давкова посочи дека Битола е многу убав град, град на конзулите, но иако и таму ...

Силјановска Давкова од Битола повика на масовно излегување на избори

А1 On - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денска се обрати пред граѓаните во Битола. Пред присутните Силјановска Давкова посочи дека Битола е многу убав град, град на конзулите, но иако и таму ветуваа ...

Силјановска меѓу младите: Ајде заедно да отпочнеме Start Up револуција во Македонија!

Курир - 05.04.2019

Тага и гнев ме исполнуваат кога ќе помислам дека нашите најдобри и најспособни млади луѓе се распослани по белиот свет во потрага по достоинствен живот. Ги избркаа најдобрите, за да ги вработат нивните ќерки и синови, напиша денеска професорката ...

Силјановска до младите: Ајде заедно да отпочнеме Start Up револуција во Македонија!

Нетпрес - 05.04.2019

Тага и гнев ме исполнуваат кога ќе помислам дека нашите најдобри и најспособни млади луѓе се распослани по белиот свет во потрага по достоинствен живот. Ги избркаа најдобрите, за да ги вработат нивните ќерки и синови, напиша денеска професорката ...

Силјановска-Давкова: Лице со оштетен вид или слух кое е стручно, треба да добие работа

А1 On - 05.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова го посети Националниот сојуз на слепи на Република Македонија за да поразговара за нивните секојдневни пречки за нормално функционирање.

Силјановска на средба во Националниот сојуз на слепи- ја промовираше и својата аудио програма наменета за лица со ...

Press24 - 05.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, ја прифати поканата од Национален сојуз на слепи на Република Македонија да ги посети и да поразговараат за нивните секојдневни пречки за нормално функционирање.

Силјановска за бегалците: Македонија треба да ги исполни обврските кон ЕУ, да го држи коридорот затворен

МКД - 05.04.2019

Соочени со постојана и директна закана од илегалната миграција. Приоритет на претседателот на Републиката е, ако е потребно и со армиските сили, да ја заштити границата. Македонија е транзитна земја која е должна да обезбеди хуманитарен третман на ...

Јане Ченто преку својата мајка испрати писмо до јавноста- еве на што повика

Курир - 05.04.2019

Јане Ченто преку својата мајка испраќа писмо до јавноста, во кое ја повикува да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателските избори. -Драги пријатели, победата и сами знаете оти е блиску.

Јане Ченто испрати писмо преку својата мајка: Гласајте против злото на Заев

Press24 - 05.04.2019

Јане Ченто преку својата мајка испраќа писмо до јавноста, во кое ја повикува да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателските избори. -Драги пријатели, победата и сами знаете оти е блиску.

Силјановска Давкова: Голема опасност е ако сите три власти се најдат во исти раце

МКД - 05.04.2019

На четвртиот ден од предизборната кампања за претседателските избори, кандидатот Гордана Силјановска Давкова и коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржаа митинзи во Виница и Кочани.

Јане Ченто преку својата мајка испрати писмо до јавноста- еве на што повика

Нетпрес - 05.04.2019

Јане Ченто преку својата мајка испраќа писмо до јавноста, во кое ја повикува да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателските избори. Драги пријатели, победата и сами знаете оти е блиску.

Силјановска Давкова ја посети Занаетчиската комора: Државата да не дозволи најталентираните занаетчии да заминуваат

Курир - 05.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова денеска ја посети Занаетчиската комора во Скопје и изјави дека занаетчиството треба да се вгради во сите образовни програми, а државата да ја спречи нелојалната конкуренција и да не ...

(ВО ЖИВО) Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Демир Хисар

Нетпрес - 05.04.2019

Вечерва со почеток од 18:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Демир Хисар. Пред народот ќе се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Оваа власт ги злоупотреби ЕУ и НАТО во референдумското прашање

Алфа - 05.04.2019

Македонија е една од ретките земји во кои има високо расположение за ЕУ и НАТО, а знаејќи го тоа, власта ги злоупотреби ЕУ и НАТО во референдумското прапање, рече професорката Гордана Силјановска Давкова на митингот во Демир Хисар.

Силјановска Давкова: Власта ги злоупотреби ЕУ и НАТО за референдумското прашање

Нова ТВ - 05.04.2019

Македонија е една од ретките земји во кои има високо расположение за ЕУ и НАТО, а знаејќи го тоа, власта ги злоупотреби ЕУ и НАТО во референдумското прашање, рече професорката Гордана Силјановска Давкова на митингот во Демир Хисар.

Држава-президент

+инфо - 05.04.2019

Гордана Силјановска-Давкова не е вмровка. Таа така размислуваше и кога бевме министри во Владата на СДС на чело со Црвенковски. И тогаш не се сложувавме околу многу концепти на функционирањето на мултиетничката држава.

Силјановска по дуелот: Ако жена не ги среди работите нема кој

Press24 - 05.04.2019

Гордана Силјановска која вчера имаше дуел со другите двајца претседателски кандидати, Блерим Река и Стево Пендаровски, се огласи на Фејсбук. - Дали го гледавте првото соочување на претседателските кандидати? Споделете ги вашите мислења.

Клаузулата за името - реалност или изборна пропаганда

Р.С.Европа - 05.04.2019

Не знам што се крие зад најавата за таканаречената клаузула за непроменливост на името, од страна на Гордана Силјановска - Давкова, но противењето на Преспанскиот договор е рецепт за блокада и изолација на државата, вели во интервју за Слободна ...

Силјановска: Кочанчани, мојата свекрва е од Кичево, леле извинете од Кочани

+инфо - 05.04.2019

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на вчерашниот митинг во Кочани, повторно направи гаф со градовите. – Почитувани кочанчани, почитувана фамилија Јовановски, мојата свекрва е од Кичево, Јованова.

Професорите можат и подобро

+инфо - 05.04.2019

Во првата, корисна дебата на претседателските кандидати на ТВ Телма се расчистија неколку работи. На пример, дознавме повеќе детали за тоа како кандидатката Гордана Силјановска Давкова не мисли да превземе ништо по повод прашањето на Преспанскиот ...

Силјановска на средба во Националниот сојуз на слепи- ја промовираше и својата аудио програма наменета за лица со ...

Курир - 05.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, ја прифати поканата од Национален сојуз на слепи на Република Македонија да ги посети и да поразговараат за нивните секојдневни пречки за нормално функционирање.

Силјановска-Давкова: Лице со оштетен вид или слух кое е стручно треба да добие работа

Макфакс - 05.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова го посети Националниот сојуз на слепи на Република Македонија за да поразговара за нивните секојдневни пречки за нормално функционирање.

(Видео) Свекрвата ми е од Кичево, леле извинете од Кочани – нов гаф на Силјановска

Репортер - 05.04.2019

Кандидатката за претседател на државата, Гордана Силјановска-Давкова, на вчерашниот митинг во Кочани повторно направи гаф со кој ги помеша градовите. „Почитувани кочанчани, почитувана фамилија Јовановски, мојата свекрва е од Кичево, Јованова.

Силјановска: Сметам дека влегувањето во НАТО ќе се случи

Press24 - 05.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова, денеска во изјава за медиуми изрази надеж дека се што беше ветено минатата година од власта, ќе се реализира. -Имав можност да присуствувам на прославата на 70 години од создавањето на НАТО.

Силјановска: Оваа влада направи локалната власт да биде фамилијарна

Макфакс - 05.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Демир Хисар. Како што рече таа, власта на СДСМ ги изманипулирала граѓаните со референдумското прашање од 30 септември, бидејќи прашањето не било соодветно ...

Силјановска Давкова во Демир Хисар: Не треба да се бојкотираат овие претседателски избори

Сител - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Демир Хисар. Според Силјановска Давкова власта на СДСМ ги изманипулирала граѓаните со референдумското прашање на 30-ти ...

Анализа: Кампањата почна со јога, политика и тешка математика

Мета - 05.04.2019

На самиот почеток на кампањата за претседателските избори во Северна Македонија има се разбира многу политика, но и многу математика и … по малку забава. Гласачите на 21 април во првиот круг ќе избираат меѓу тројца кандидати Стево Пендаровски – ...

Силјановска Давкова во Демир Хисар: Не треба да се бојкотираат овие претседателски избори

Опсервер - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Демир Хисар. Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф.

Да те прашам Силјановска, право да кажеш…

Либертас - 05.04.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Како свои најголеми адути натпартискиот и непартиски кандидат за претседател на државата на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, ги посочи личното професионално искуство, своите ...

Нашето место било и ќе биде во Европа, но ЕУ треба да ја создаваме и тука

Република - 05.04.2019

истакна кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во своето обраќање на денешниот митинг во Демир Хисар. ...

Оваа власт ги злоупотреби ЕУ и НАТО во референдумското прашање

Република - 05.04.2019

Македонија е една од ретките земји во кои има високо расположение за ЕУ и НАТО, а знаејќи го тоа, власта ги злоупотреби ЕУ и НАТО во референдумското прапање, рече професорката Гордана Силјановска Давкова на митингот во Демир Хисар.

(ВИДЕО) Гафови ли се гафови: Од кај е свекрвата на Силјановска?

Бриф - 05.04.2019

Збунетата кандидатка за претседателка, Гордана Силјановска Давкова, по случајот Неготино-Кавадарци, се излета со уште еден гаф кој би требало да ги замисли нејзините поддржувачи. Имено, ако ни самата не знае од каде е свекрва и’ од Кочани или ...

Формулата за траен мир на Балканот: Почит за сите малцинства, па и за македонското

Република - 05.04.2019

Патот кон Европската унија не е Ориент експрес, на кој ќе се качите и ќе пристигнете во Брисел. ЕУ треба да ја создаваме овде и тука, порача од Демир Хисар профсорката Гордана Силјановска Давкова, претседателски кандидат на Коализијата за заедничка ...

Да те прашам Силјановска, право да кажеш…

iPortal - 05.04.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Како свои најголеми адути натпартискиот и непартиски кандидат за претседател на државата на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, ги посочи личното професионално искуство, своите ...

Спротивно на закон е да се пушта само музиката од македонската химна

Република - 05.04.2019

, истакна претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Битола. ...

Кое е тоа независно судство?

Република - 05.04.2019

Кое е тоа независно судство кое се согласи со она што го направија пратениците, со Законот за амнестија, со измените на Кривичниот законик за да се заштитат некои потенцијални обвинети? Не, судството требаше да си суди според Уставот и законите, ...

(ВИДЕО) Нов гаф на Силјановска – Кичево ли е, Кочани ли е?

Либертас - 05.04.2019

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на вчерашниот митинг во Кочани, повторно направи гаф со градовите. – Почитувани кочанчани, почитувана фамилија Јовановски, мојата свекрва е од Кичево, Јованова.

Кандидатите за претседател на државата ќе се заложат за намалување на привилегиите

Локално - 05.04.2019

Тројцата кандидати за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река доколку бидат избрани на функцијата ќе се заложат за укинување на привилегиите што ги има претседателот на државата и за надминување на ...

Силјановска-Давкова: Лице со оштетен вид или слух кое е стручно треба да добие работа

Точка - 05.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска-Давкова го посети Националниот сојуз на слепи на Република Македонија за да поразговара за нивните секојдневни пречки за нормално функционирање.

Силјановска-Давкова и Мицкоски на митинг во Битола

Тера - 05.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска- Давкова вечерва од митингот на плоштадот Магнолија се обрати пред граѓаните на Битола. Силјановска- Давкова посочи дека Битола е многу убав град, град на конзулите, но иако и таму ветуваа живот, ...

Ченто од „Шутка“ ги повика граѓаните да гласаат за Силјановска

24Инфо - 05.04.2019

Јане Ченто, еден од осудените за „27 Април“, кој е во притвор во истражниот затвор во Шутка преку писмо се обрати до јавноста, а во кое ја повикува да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателските избори.

Силјановска – Давкова ја посети Занаетчиската комора – Скопје

Локално - 05.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска – Давкова денеска ја посети Занаетчиската комора – Скопје и изјави дека занаетчиството треба да се вгради во сите образовни програми, а државата да ја спречи нелојалната конкуренција и да ...

Силјановска: Оваа влада направи локалната власт да биде фамилијарна

24Инфо - 05.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Демир Хисар. Како што рече таа, власта на СДСМ ги изманипулирала граѓаните со референдумското прашање од 30 септември, бидејќи прашањето не било соодветно ...

Силјановска – Давкова ја посети Занаетчиската комора – Скопје

Опсервер - 05.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска – Давкова денеска ја посети Занаетчиската комора – Скопје и изјави дека занаетчиството треба да се вгради во сите образовни програми, а државата да ја спречи нелојалната конкуренција и да ...

Силјановска Давкова во Демир Хисар: Не треба да се бојкотираат овие претседателски избори

Вечер Прес - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Демир Хисар. Според Силјановска Давкова власта на СДСМ ги изманипулирала граѓаните со референдумското прашање на 30-ти ...

Професорите можат и подобро

Либертас - 05.04.2019

Во првата, корисна дебата на претседателските кандидати на ТВ Телма се расчистија неколку работи. На пример, дознавме повеќе детали за тоа како кандидатката Гордана Силјановска Давкова не мисли да превземе ништо по повод прашањето на Преспанскиот ...

Силјановска: Оваа Влада направи локалната власт да биде фамилијарна

Centar - 05.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска-Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Демир Хисар. Како што рече таа, власта на СДСМ ги манипулирала граѓаните со референдумското прашање од 30 септември бидејќи прашањето не било соодветно ...

Држава-президент

Либертас - 05.04.2019

Конечно кандидатите за претседател на „најновата“ двомесечна држава на Балканот Република Северна Македонија ги отворија картите на ТВ соочување: едниот цврсто се залагаше за ЕУ, северно-атлантски интеграции и Преспанскиот договор (платофрма на ...

Професорите можат и подобро

CivilMedia - 05.04.2019

пишува: На пример, дознавме повеќе детали за тоа како кандидатката Гордана Силјановска Давкова не мисли да превземе ништо по повод прашањето на Преспанскиот договор. Оние бесмислици за допис до службата на протокол на ООН со кој ќе се соопшти дека ...

Да застанеме на фронтот на демократијата, слободата и правдата, ѝ го должиме тоа на татковината

Република - 05.04.2019

Не го бојкотирајте првиот круг, не гласате само за Силјановска туку против злото предводено од Заев. Татковината повикува на 21 април да означиме почеток на крајот на злото Зоран Заев Време е да покажеме дека никогаш не сопревме, дека ниту едно зло ...

Силјановска – Давкова ја посети Занаетчиската комора – Скопје

MTM - 05.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска – Давкова денеска ја посети Занаетчиската комора – Скопје и изјави дека занаетчиството треба да се вгради во сите образовни програми, а државата да ја спречи нелојалната конкуренција и да ...

Силјановска: Оваа Влада направи локалната власт да биде фамилијарна

Точка - 05.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска-Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Демир Хисар. Како што рече таа, власта на СДСМ ги манипулирала граѓаните со референдумското прашање од 30 септември бидејќи прашањето не било соодветно ...

Таму каде што фамилијата е на власт, владеат криминалот и корупцијата

Република - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Демир Хисар. Според Силјановска Давкова власта на СДСМ ги изманипулирала граѓаните со референдумското прашање на 30 ...

„Твитер“ одлучи кој е победник на првата претседателска дебата

Република - 05.04.2019

Повеќе од 60 отсто од одговорите на прашањето „Кој е победник на првата дебата“, кое новинарот Боби Христов го постави на „Твитер“ синоќа, велат дека тоа е Гордана Силјановска Давкова. Синоќа на „Телма“ телевизија на првата телевизиска дебата помеѓу ...

Од кај е свекрвата на Силјановска?

CivilMedia - 05.04.2019

Збунетата кандидатка за претседателка, Гордана Силјановска Давкова, по случајот Неготино-Кавадарци, се излета со уште еден гаф кој би требало да ги замисли нејзините поддржувачи. Имено, ако ни самата не знае од каде е свекрва и’ од Кочани или ...

Силјановска Давкова во Демир Хисар: Не треба да се бојкотираат овие претседателски избори

Либертас - 05.04.2019

Скопје, 5 април 2019 Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Демир Хисар. Според Силјановска Давкова власта на СДСМ ги изманипулирала граѓаните со референдумското ...

Ајде заедно да отпоченеме Start Up револуција во Македонија!

Република - 05.04.2019

Тага и гнев ме исполнуваат кога ќе помислам дека нашите најдобри и најспособни млади луѓе се распослани по белиот свет во потрага по достоинствен живот. Ги избркаа најдобрите, за да ги вработат нивните ќерки и синови, напиша денеска професорката ...

Силјановска: Нашето место било и ќе биде во Eвропа и во Европската унија

Локално - 05.04.2019

Освен во два периоди, за време на Отоманската империја и за време на комунизмот, нашето место било и ќе биде во Eвропа и во Европската унија, изјави кандидатката за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во своето обраќање ...

Силјановска: Лице со оштетен вид или слух кое е стручно треба да добие работа

24Инфо - 05.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска-Давкова го посети Националниот сојуз на слепи на Република Македонија за да поразговара за нивните секојдневни пречки за нормално функционирање.

(ВИДЕО) Силјановска пак ги испомеша градовите, утна од каде и е свекрвата

еМагазин - 05.04.2019

По гафот со Неготино и Кавадарци, кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на митинг во Кочани направи нов. “Почитувани кочанчани, почитувана фамилија Јовановски, мојата свекрва е од Кичево, Јованова.

Силјановска – Давкова: Ветуваа живот, но не го донесоа

Република - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, професорката Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Битола. Таа посочи дека Битола е многу убав град, град на конзулите, но иако и таму ветуваа живот, актуелната власт не го ...

(ВИДЕО) Силјановска со нов гаф на митингот во Кочани: Мојата свекрва е од Кичево или од Кочани?!

iPortal - 05.04.2019

Кандидатката за претседател на државата Гордана Силјановска-Давкова на вчерашниот митинг во Кочани повторно направи грешка и ги насмеа присутните на собирот. „Почитувани кочанчани, почитувана фамилија Јовановски, мојата свекрва е од Кичево, Јованова.

Загрижена сум дека Македонија нема симбол што ќе нè претставува надвор

Република - 05.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска – Давкова денеска ја посети Занаетчиската комора – Скопје и изјави дека занаетчиството треба да се вгради во сите образовни програми, а државата да ја спречи нелојалната конкуренција и да ...

Нов гаф на Силјановска (ВИДЕО)

Локално - 05.04.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска, на вчерашниот митинг во Кочани, повторно ги помеша градовите. „Почитувани кочанчани, почитувана фамилија Јовановски, мојата свекрва е од Кичево, Јованова. Леле, извинете, од Кочани“, рече Силјановска.

Силјановска – Давкова ја посети Занаетчиската комора

24Инфо - 05.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска – Давкова денеска ја посети Занаетчиската комора – Скопје и изјави дека занаетчиството треба да се вгради во сите образовни програми, а државата да ја спречи нелојалната конкуренција и да ...

Гаф на Силјановска: Кочанчани, мојата свекрва е од Кичево, леле извинете од Кочани

24Инфо - 05.04.2019

Силјановска: Кочанчани, мојата свекрва е од Кичево, леле извинете од Кочани Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на вчерашниот митинг во Кочани, повторно направи гаф со градовите.

Силјановска: Наместо правда и мир денес имаме класичен клиентелизам

MakPress - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова се обрати пред граѓаните во Демир Хисар. Според Силјановска Давкова власта на СДСМ ги изманипулирала граѓаните со референдумското прашање на 30-ти септември, ...

Силјановска: Нема правда со измени на кривичниот законик за луѓе кои го поддржуваат Пендаровски

MakPress - 05.04.2019

Не е доволно да ги измените законите за да добиете независно судство. Режимот на оваа власт кон нарачките за судски пресуди го забележаа и однадвор, истакна кандидатот за Претседател на Македонија поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска на средба со лицата од Национален сојуз на слепите

MakPress - 05.04.2019

Проф. Д-р. Гордана Силјановска Давкова со задоволство ја прифати поканата од Национален сојуз на слепи на Република Македонија да ги посети и да поразговараат за нивните секојдневни пречки за нормално функционирање.

Силјановска: Штетните политики на власта ќе бидат делегитимирани на овие избори

MakPress - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова се обрати пред граѓаните во Кочани. Силјановска Давкова нагласи дека единствено што направи Заев е промена на Уставот и на уставното име на Република Македонија, ...

Силјановска: Датум за преговори не се добива со наместени тендери и партизирано судство

MakPress - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова беше во посета на општина Виница. Проф. д-р Силјаноска Давкова пред граѓаните посочи дека со владата на СДСМ и Зоран Заев, Република Македонија нема да добие ...

Јане Ченто: На 21 април гласајте против злото предводено од Зоран Заев

Магазин - 05.04.2019

Јане Ченто преку својатаа мајка испраќа писмо до јавноста, во кое ја повикува да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателските избори. Писмото на Ченто го пренесуваме во ...

Силјановска – Давкова ја посети Занаетчиската комора – Скопје

MakPress - 05.04.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска – Давкова денеска ја посети Занаетчиската комора – Скопје и изјави дека занаетчиството треба да се вгради во сите образовни програми, а државата да ја спречи нелојалната конкуренција и да ...

Силјановска ги повика младите на Start Up револуција во Македонија

MakPress - 05.04.2019

Ако дозволиме уште малку да останат на власт, нема да бидеме запаметени само како нација која се самоубила идентитетски. Ќе не’ паметат и како држава која ги избркала своите најдобри и нај способни. Целиот свој работен век им го посветив на младите.

Јане Ченто: Да застанеме заедно зад проф. Силјановска и да ја испратиме оваа банда во историјата

Скопје1 - 05.04.2019

На фејсбук страницата “Слобода за Јане Ченто” беше објавен текст од Јане Ченто, пренесен од неговата мајка, преку кој ги повикува сите негови роднини и пријатели да застанат за професорката Гордана Силјановска Давкова, со цел да ја испрата оваа ...

Силјановска: Тага и бес затоа што ги избркаа најдобрите млади луѓе

AKO - 05.04.2019

,,Тага и гнев ме исполнуваат кога ќе помислам дека нашите најдобри и најспособни млади луѓе се распослани по белиот свет во потрага по достоинствен живот. Ги избркаа најдобрите, за да ги вработат нивните ќерки и синови.

Силјановска Давкова во Демир Хисар: Не треба да се бојкотираат овие претседателски избори

1tv - 05.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Демир Хисар. Според Силјановска Давкова власта на СДСМ ги изманипулирала граѓаните со референдумското прашање на 30-ти ...

Силјановска Давкова: Да не дозволиме најталентираните занаетчии да заминуваат од Македонија

Магазин - 05.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатката за претседател поддржана од опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска отиде во посета на Занаетчиската комора во Скопје. За Гордана занаетчиството е многу важно,бидејќи на некој начин тоа е симбол за една држава, и ...

Силјановска: ЕУ не е Ориент Експрес за да се качиме, ЕУ треба да ја создадме

Магазин - 05.04.2019

Македонија не го пропуштила возот за ЕУ, напротив ЕУ не е Ориент Експрес за да се качиме, ЕУ треба да ја создаваме овде и тука, но за жал во овие речиси две и половина години, далеку сме од тоа, Силјановска од вечерашнот митинг.

Да те питам бабо – Кичево ли е, Кочани ли е?

1tv - 05.04.2019

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на вчерашниот митинг во Кочани, повторно направи гаф со градовите. – Почитувани кочанчани, почитувана фамилија Јовановски, мојата свекрва е од Кичево, Јованова.

Силјановска: Во секоја прилика ќе го избегнувам терминот Северна Македонија

MakPress - 05.04.2019

Силјановска, кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски и кандидатот на Беса и Алијансата за Албанците во првата ТВ дебата на Телма ги спротивставија ставовите за повеќе прашања, а едно од нив беше и Договорот од Преспа и новото име, Република Северна ...

Гаф на Силјановска во Неготино: Почитувани кавадарчани…

Фокус - 04.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, вчерашното обраќање пред граѓаните на Неготино го почна со гаф, обраќајќи им се со „почитувани кавадарчани“. Силјановска се поправи откако некој од публиката и довикна и ја освести каде се наоѓа.

Да те питам бабо, каде е Неготино?, вријат социјалните мрежи по гафот на Силјановска

Фокус - 04.04.2019

Возбуда, трема, премореност или пак несконцентрираност беше причината за гафот на професорката Гордана Силјановска Давкова синоќа во Неготино, кога за време на митингот на присутните неготинчани им се обрати со зборовите: „Драги кавадарчани“.

Силјановска – Давкова во Чешиново-Облешево, Виница и Кочани

24 Вести - 04.04.2019

Претседателските кандидати ја продолжуваат предизборната кампања. Гордана Силјановска – Давкова, кандидатката за претседателка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ денеска на четвртиот ден од кампањата одржува митинзи со граѓаните од Чешиново-Облешево, Виница и ...

Сиљановска: Како претседател ќе ги применувам Договорот од Преспа и новото уставно име

Фокус - 04.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска Давкова во вечерашната дебата на Телма на прашањето дали ќе го применува Договорот од Преспа и ќе го употребува новото име, одговори потврдно.

Силјановска - Давкова на митинзи во Виница и Кочани

24 Вести - 04.04.2019

Кандидатката за претседател, Силјановска е песимист дека во јуни ќе добиеме датум за преговори со Европската Унија. На вечерашниот митинг, рече дека оттаму ќе добиеме извештај дека критериумите за старт на преговорите не се исполнети.

Силјановска Давкова од Виница: Македонија нема да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ

Канал5 - 04.04.2019

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ , Гордана Силјаноска Давкова пред граѓаните посочи дека со владата на СДСМ и Зоран Заев, Република Македонија нема да добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија.

Силјановска: Нашиот народ вели „Ако жена не ги среди работите нема кој“

Press24 - 04.04.2019

Нашиот народ вели: Ако жена не ги среди работите нема кој. Нели?, вели меѓудругото, кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во најновото видео ...

Силјановска: Не смее двајца да бираат претседател другите само да креваат раце

Press24 - 04.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на Македонија на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, вчера одржа митинзи во Кавадарци и Неготино, а по митинзите се огласи и на Фејсбук. - Не смееме да дозволиме двајца луѓе да ни бираат претседател, а ...

Силјановска во изборната програма ветува враќање на довербата во службите за безбедост

Курир - 04.04.2019

Гордана Силјановска-Давкова, претседателскиот кандидат поддржан од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во нејзината програма наведува дека ќе се залага за враќање на довербата во безбедносниот систем кој во моментов е соочен со ерозија на институциите.

ВИДЕО: Режисерот Јани Бојаџи со поддршка за Силјановска - „Најпосле имаме возвишен избор“

Press24 - 04.04.2019

Режисерот Јани Бојаџи преку видео порака упати поддршка на кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова. -Јас сум уметник,но верувам во правото и правдата исто онолку силно колку што верувам во убавото и возвишеното, затоа што знам дека ...

Силјановска Давкова: Секогаш кога ќе можам ќе го избегнувам „северна“

Курир - 04.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска Давкова во вечерашната дебата на Телма на прашањето дали ќе го применува Договорот од Преспа и ќе го употребува новото име, одговори потврдно.

(Видео) Силјановска направи гаф среде Неготино

Репортер - 04.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, вчера кога им се обраќаше на жителите на Неготино направи гаф, обраќајки им се со: “Почитувани кавадарчани”. Професорката веднаш се поправи откако еден од присутните на митингот и довикна ...

Силјановска: Дајте ми доверба за да ги отворам процесите

Курир - 04.04.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова, како кандидат на опозицијата во претседателската трка, очекува да продолжи ниското ниво на напади кон нејзината личност, кое се случуваше во неформалниот дел од кампањата, што пак според нејзе ...

„Нашиот народ вели: Ако жена не ги среди работите нема кој“ (ВИДЕО)

Курир - 04.04.2019

Нашиот народ вели: Ако жена не ги среди работите нема кој. Нели?, вели меѓудругото, кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во најновото видео ...

Силјановска: Ако бидам избрана, повеќекратно ќе го исполнам ветеното

Нетпрес - 04.04.2019

Илезете на изборите, зошто без вас нема победа, нема промени, нема чекорење кон ЕУ – порача вечерва од Виница, кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова, поддржана од опозициска ВМРО ДПМНЕ.

Следете во живо: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Ѓорче Петров

Курир - 04.04.2019

Попладнево со почеток од 18:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Ѓорче Петров. Пред народот ќе се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска: Во конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ не се бараше да ги прифаќате политиките на партијата

Press24 - 04.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во вечерашната дебата на Телма рече дека таа води двојна кампања: граѓанска и партиска. -Членството многу лесно се проверува.

Силјановска: Секогаш ќе го одбегнувам називот Северна Македонија

Press24 - 04.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател, на денешниот дуел на телевизија Телма, кажа дека ќе го почитува Договорт од Преспа, но дека лично ќе го одбегнува називот Северна Македонија.

Силјановска Давкова: Името е неразделен дел од државниот субјективитет

Курир - 04.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова во претседателската дебата на телевизија Телма во емисијата Топ Тема истакна дека името на една држава во меѓународното право е неразделив дел од државно-правниот субјективитет.

Силјановска Давкова: Пред меѓународниот суд во Хаг ќе оспорам одредби од Преспанскиот договор

Курир - 04.04.2019

На првата претседателска дебата на Телма телевизија кандидатката за претседател професорката Силјановска Давкова вели дека ниту еден договор никогаш не е финален, и во името на владеењето на правото и правдата и почитувањето на jus cogens, еден ден ...

Силјановска Давкова: Власта врши директен упад врз независноста на судството

Курир - 04.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на општина Виница. Проф. д-р Силјаноска Давкова пред граѓаните посочи дека со владата на СДСМ и Зоран Заев, Република Македонија нема да ...

Силјановска на Пендаровски: Вие ми звучите како венецијански трговец

Курир - 04.04.2019

Тројцата претседателски кандидати, Гордана Силјановска Давкова од ВМРО-ДПМНЕ, Стево Пендаровски од СДСМ и ДУИ и Блерим Река од Алијансата на Албанците и движењето Беса, вечерва се соочија на првата претседателска дебата на телевизија Телма.

Силјановска Давкова: Имаше измени во Кривичниот законик за да бидат заобиколени луѓето кои го поддржуваат Пендаровски

Курир - 04.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова во дебатата на телевизија Телма посочи дека во Кривичниот законик се случиле измени за да не можат да бидат процесуирани случаите на луѓе кои го поддржуваат кандидатот за претседател на СДСМ, Стево ...

Силјановска Давкова: Власта е исплашена заради претстојните избори, зошто ќе ги стигне потписот на народот

Курир - 04.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Кочани. Силјановска Давкова нагласи дека единствено што направи Заев е промена на Уставот и на уставното име на Република Македонија, ...

Силјановска Давкова со опомена до Заев и Пендаровски: Државници да престанат да повикуваат на пресуди

Курир - 04.04.2019

Во вечерашната дебата на Телма кандидатката за Претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, рече дека однадвор се забележува режимот на оваа власт во судството. -Видовме измена на Кривичниот законик, персонализирана и наменска за луѓе од ...

Силјановска Давкова: Секогаш кога ќе можам ќе го избегнувам „северна“

Нетпрес - 04.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во вечерашната дебата на Телма на прашањето дали ќе го применува Договорот од Преспа и ќе го употребува новото име, одговори потврдно.

Силјановска: Како претседател ќе го употребувам новото име, како личност ќе го одбегнувам

+инфо - 04.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во вечерашниот ТВ дуел на Телма, на прашањето дали ќе го применува Договорот од Преспа и ќе го употребува новото име, одговори потврдно.

Силјановска Давкова: Името на земјата е неразделен дел од државниот субјективитет

Нетпрес - 04.04.2019

Името на една држава во меѓународното право е неразделив дел од државно-правниот субјективитет, посочи професорката Гордана Силјановска Давкова во текот на претседателската дебата на телевизија Телма емитувана во четвртокот вечерта.

Силјановска: Илезете на изборите, зошто без вас нема победа, нема промени, нема чекорење кон ЕУ

Press24 - 04.04.2019

Илезете на изборите, зошто без вас нема победа, нема промени, нема чекорење кон ЕУ – порача вечерва од Виница, кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова, подржана од ВМРО ДПМНЕ.

Силјановска Давкова: Името е неразделен дел од државниот субјективитет

Press24 - 04.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова во претседателската дебата на телевизија Телма во емисијата Топ Тема истакна дека името на една држава во меѓународното право е неразделив дел од државно-правниот субјективитет.

Силјановска Давкова: Ќе го почитувам Преспанскиот договор, но лично секогаш ќе го одбегнувам називот Северна Македонија

МКД - 04.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидатката за претседател на Македонија, подржана од ВМРО ДПМНЕ на вечерашната дебата на телевизија Телма, кажа дека ќе го почитува Договорт од Преспа, но дека лично секогаш кога ќе може ќе го одбегнува ...

Силјановска: За влез во ЕУ, потребни се реформи, а за две и пол години оваа власт го смени само името на државата

Макфакс - 04.04.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, денеска беше во посета на општина Виница. Taa пред граѓаните посочи дека со Владата на СДСМ и Зоран Заев, Република Македонија нема да добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија ...

Силјановска Давкова: Пред меѓународниот суд во Хаг ќе оспорам одредби од Преспанскиот договор

Нетпрес - 04.04.2019

Ниту еден договор никогаш не е финален, и во името на владеењето на правото и правдата и почитувањето на ‘јус когенс’, еден ден со правни аргументи може да се оспорат низа решенија од Преспанскиот договор, рече во четвртокот вечерта во текот на вата ...