TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бучковски дојде на средбата со премиерот Груевски

Утрински - 16.09.2006

Ахмети уште еднаш ја одби средбата, денеска со Груевски ќе се сретнат Пенов, Јаневска и Вејсели Оливера ВоЈновска Претседателот на СДСМ, Владо Бучковски, вчера, сепак, се сретна со премиерот Никола Груевски на првата од неколкуте предвидени средби на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ со првите луѓе на ...

СДСМ ќе го бара назад националниот совет за ЕУ

Време - 16.09.2006

БУЧКОВСКИ НА СРЕДБА КАЈ ГРУЕВСКИ Да се формира македонски национален совет за приближување до ЕУ што ќе го предводи претставник на опозицијата. Тоа е идејата што се очекуваше да ја реактуализира Владо Бучковски, лидерот на СДСМ, на синоќешната средба со премиерот Никола Груевски.

Бучковски ќе го брани Уставот

Дневник - 16.09.2006

Премиерот Никола Груевски од лидерите на опозицијата ќе бара поддршка за законите за полицијата и за следењето комуникации Поддршката од опозициските партии за законите за полицијата и за следењето комуникации требаше да биде темата на вчерашната попладневна средба помеѓу премиерот Никола Груевски ...

На лидерска „обработка“ 650 делегати на СДСМ

Дневник - 16.09.2006

Приврзаниците на лидерот на СДСМ Владо Бучковски и на неговиот противник партиската потпретседателка Радмила Шекеринска интензивно ги „обработуваат“ 650 делегати, кои за нецел месец треба да решат дали му веруваат на актуелното раководство или Бучковски треба да си оди.

Груевски бара поддршка, Бучковски се жали

Вечер Прес - 16.09.2006

Лидерот на СДСМ Владо Бучковски во последен момент реши... Лидерот на СДСМ Владо Бучковски во последен момент реши, вчерапопладне да се сретне со премиерот Никола Груевски како дел од политичкиот дијалог што тој го иницираше со опозициските лидери.

Се одржа средба меѓу Груевски и Бучковски

А1 - 15.09.2006

По подолго тактизирање Бучковски конечно прифати да се види со Груевски. На средбата Груевски доби ветување од Бучковски дека СДСМ ќе ги поддржи во моментов за владата клучни проекти, законот за полиција и законот за прислушкување.

Премиерот Груевски доби поддршка од СДСМ за законите за полиција и за следење на комуникациите

Канал5 - 15.09.2006

Владата ја има поддршката од СДСМ и партиите од коалицијата „За Македонија заедно“ за законот за полиција и законот за следење на комуникациите, изјавија премиерот Никола Груевски и лидерот на СДСМ Владо Бучковски по денешната средба, прва од серијата разговори на премиерот со лидерите на партиите ...

Миловановиќ ги повика македонските лидери на дијалог

Утрински - 15.09.2006

Од СДСМ и вчера најавуваа дека е неизвесно дали Владо Бучковски ќе оди на средба со Никола Груевски Оливера ВоЈновска Амбасадорката на САД, Џилијан Миловановиќ, вчера ги повика политички лидери во интерес на стратегиските определби на Македонија да бидат прагматични, конструктивни и подготвени за ...

Бучковски тактизира до последен момент

Време - 15.09.2006

НЕИЗВЕСНИ ЛИДЕРСКИТЕ СРЕДБИ СО ПРЕМИЕРОТ Владо Бучковски, лидер на СДСМ, вчера попладне одлучуваше дали ќе се појави на денешната средба со премиерот Груевски, а од кабинетот на Груевски велат дека средбите се планирани иако е неизвесно присуството на лидерите на СДСМ и на ПДП.

Штабот на Шекеринска во Собранието, на Бучковски во СДСМ

Утрински - 15.09.2006

Се ближи денот на големото одмерување на силите во СДСМ меѓу сегашниот кормилар и потпретседателката Актуелниот партиски лидер Бучковски и неговиот предизвикувач, Радмила Шекеринска, ја почнаа внатрепартиската кампања пред одржувањето на партиската конвенција на 7 октомври на која ќе се гласа ...

И Бучковски му откажува на Груевски?

Дневник - 15.09.2006

Неизвесно е дали денеска ќе се одржи лидерската средба на премиерот Никола Груевски и претседателот на СДСМ Владо Бучковски. Во кабинетот на Груевски велат дека Бучковски дал начелна согласност и оти немаат информација дека средбата ќе се откаже.

За светските компании ќе нема тендери

Утрински - 14.09.2006

Брисел - Премиерот Никола Груевски ќе ја прифати практиката на својот претходник Владо Бучковски да им обезбеди привилегиран пристап на големите меѓународни компании што сакаат да инвестираат во Македонија. Според Груевски, јавни тендери ќе се објавуваат задолжително за регионалните и за локалните ...

Бучковски се премислува за средбата со Груевски

Утрински - 14.09.2006

СДСМ бара Владата да ги повлече предлозите за измена на Законот за електронски комуникации Оливера Војновска Лидерот на СДСМ, Владо Бучковски, размислува да не ја прифати поканата за средба со премиерот Никола Груевски доколку Владата не ги повлече предложените измени на Законот за електронски ...

И Бучковски се премислува за средбата со Груевски

Време - 14.09.2006

ОПОЗИЦИЈАТА МУ ПРАВИ ПРОБЛЕМ НА ПРЕМИЕРОТ Неизвесно е дали Владо Бучковски, претседателот на СДСМ, ќе присуствува на средбите на премиерот со опозицијата утре и задутре, затоа што бил незадоволен од предлозите за измена на Законот за електронски комуникации и за разрешување на јавниот обвинител ...

Бучковски не оди поради Прчевски

Дневник - 14.09.2006

Лидерот на СДСМ, Владо Бучковски, нема да присуствува на средбата со премиерот Никола Груевски доколку Владата не го повлече барањето за разрешување на јавниот обвинител Александар Прчевски и предлогот за измена на Законот за електронскитњ комуникации, соопшти вчера Јани Макрадули од СДСМ.

Шеќеринска е во голема предност

Вечер Прес - 14.09.2006

Струјата на Радмила Шеќеринска бележи значителни резултати во... Струјата на Радмила Шеќеринска бележи значителни резултати во битката за придобивање на партиските делегати кои на 7 октомври ќе гласаат за доверба на лидерот на СДСМ и предводник на втората струја, Владо Бучковски, тврдат за "Вечерè ...

Бучковски се ценка, Ахмети уценува

Вечер Прес - 14.09.2006

Претседателот на СДСМ Владо Бучковски нема да оди на лидерската... Претседателот на СДСМ Владо Бучковски нема да оди на лидерската средба што за утре ја иницира премиерот Никола Груевски, ако власта не ги повлече собраниските иницијативи што ќе овозможат кадровски смени во некои институции.

Пенов ќе оди кај Груевски, Бучковски се мисли

Време - 13.09.2006

КОНСУЛТАЦИИ КАЈ ПРЕМИЕРОТ Лидерот на СДСМ Владо Бучковски денеска ќе соопшти дали ќе ја прифати поканата за средба со премиерот Никола Груевски, која стигнала во опозициската партијата вчера утро. Лидерот на ЛДП Ристо Пенов, пак, најавува дека ќе присуствува на средбата што треба да се одржи ...

Тито уште тресе со СДСМ

Вест - 12.09.2006

ВО ПРЕСРЕТ НА ОКТОМВРИСКАТА РЕВОЛУЦИЈА И Бучковски и Шеќеринска интензивно трагаат по имињата на делегатите кои на претходниот конгрес гласаа за Тито Петковски за да ги врбуваат Делегатите кои гласаа за Тито Петковски на конгресот за избор на лидер на СДСМ во март 2006 година ќе решаваат дали на ...