TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Строс-кан „наместен“ во Њујорк?

Телма - 22.05.2011

Мојот клиент ќе биде ослободен од обвиненијата, зашто неговото приведување беше „местенка“, монтиран случај - изјави Бенџамин Брафман, адвокат на Доминик Строс-Кан, првиот човек на ММФ кој откако ...

Строс-Кан е во домашен притвор

Deutsche Welle - 21.05.2011

Поранешниот шеф на ММФ, Доминик Строс-Кан, е ослободен од истражен затвор со кауција. Ослободувањето на Строс-Кан беше одложено неколку часа, поради тоа што првично планираниот стан во кој требаше да ...

Доминик Строс Кан ослободен од затворот во Њујорк

Р.С.Европа - 21.05.2011

Поранешниот прв човек на ММФ Доминик Строс Кан доцна синоќа е ослободен од затворот во Њујорк каде се соочува со обвиненија за обид за силување.

Фото на неделата: Собарка

Вест - 21.05.2011

Милиони долари кауција за домашен притвор. Толку му досуди њујоршкиот суд на Доминик Строс-Кан, сега веќе ексдиректор на Меѓународниот монетарен фонд, кој се изјасни за целосно невин за обвинението ...

Строс-Кан пуштен со кауција

Утрински - 21.05.2011

Речиси една недела по апсењето поради обвинувањата за наводен обид за силување, поранешниот шеф на ММФ, Доминик Строс-Кан, излегува од истражниот затвор во Њујорк.

ММФ ќе ги смирува хормоните на персоналот

Утрински - 21.05.2011

Вашингтон - ММФ објави дека воведува дополнувања во „кодексот на однесување“ на вработените. Новите правила биле одобрени уште на 6 мај, но публикувани завчера, откако извршниот директор на Фондот, ...

Њујоршкиот суд нареди Строс-Кан да биде ставен во домашен притвор

Кајгана - 21.05.2011

Судијата од судот во Њујорк во петокот вечерта нареди ослободување на поранешниот извршен директор на ММФ Доминик Строс-Кан од притвор и негово привремено сместување во домашен притвор, во регионот ...

Шанмугаратнам:ММФ да избере што поскоро директор

Форум - 21.05.2011

Министерот за финансии на Сингапур и висок претставник на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ)Тарман Шанмугаратнам денеска изјави дека оваа организација што поскоро треба да избере нов извршен директор.

Строс-Кан во домашен притвор

Н.Македонија - 21.05.2011

Бившиот директор на ММФ е пуштен да се брани од слобода со кауција од еден милион долари, а ќе мора да достави и осигурителна обврзница од 5 милиони долари Доминик Строс-Кан, кој поднесе оставка на ...

Строс-Кан е во домашен притвор во Емпаер Билдинг

Алфа - 21.05.2011

Новото привремено престојувалиште на поранешниот извршен директор на ММФ Доминик Строс-Кан е еден од најстарите облакодери на Њујорк – Емпаер Билдинг (Empire Building) во областа Менхетен, пренесува ...

ММФ отвора конкурс за заменик на Строс Кан

Алсат-М - 21.05.2011

ММФ соопшти дека од понеделник па до 10 јуни ќе почне со собирањето на кандидатурите за функцијата генерален директор, додека назначувањето ќе се случи до 30 јуни.

Строс Кан е во домашен притвор во Емпаер стејт билдинг

+инфо - 21.05.2011

Новото привремено престојувалиште на поранешниот директор на ММФ, Доминик Строс Кан е еден од најстарите облакодери во Њујорк, Емпаер стејт билдинг во Менхетен, пренесе агенцијата “Асошиејтед прес”.

Француската новинарка нема намера да сведочи против Строс-Кан во Њујорк

МРТ - 21.05.2011

Тристан Банон, младата француска новинарка и писателка, која тврди дека во 2002 година при интервју со Доминик Строс-Кан била жртва на сексуална агресија, преку нејзиниот адвокат изјави дека нема да ...

Шанмугаратнам: ММФ да избере што поскоро директор

МРТ - 21.05.2011

Министерот за финансии на Сингапур и висок претставник на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ)Тарман Шанмугаратнам денеска изјави дека оваа организација што поскоро треба да избере нов извршен директор.

Шанмугаратнам: ММФ да избере што поскоро директор

Точка - 21.05.2011

Министерот за финансии на Сингапур и висок претставник на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ)Тарман Шанмугаратнам денеска изјави дека оваа организација што поскоро треба да избере нов извршен директор.

Дали Строс-Кан ја силувал француската новинарка?

Курир - 21.05.2011

Младата француска новинарка Тристан Банон, кој тврдеше дека при едно интервју во 2002 година со Доменик Строс-Кан била жртва на сексуална агресија, преку нејзиниот адвокат соопшти дека нема да ...

Строс-Кан силувал француска новинарка?

Македонија24 - 21.05.2011

Свет - Македониjа 24, , Строс-Кан силувал француска новинарка?, "Тристан Банон, француска новинарка, која тврдеше дека при едно интервју во 2002 година со сега поранешниот директор на Меѓународниот ...

Строс-Кан во домашен притвор

А1 - 20.05.2011

Поранешниот шеф на ММФ го замени затворот Рикерс Ајленд со домашен притвор во луксузен стан на Менхетен, но се уште е далеку од слободата.

Милиони за слобода-Строс-Кан пуштен од притвор

Deutsche Welle - 20.05.2011

Речиси една недела по апсењето поради обвинувањата за обид за силување, поранешниот шеф на ММФ, Доминик Строс-Кан излегува од истражниот затвор во Њујорк.

Поранешниот шеф на ММФ Строс Кан во домашен притвор

Р.С.Европа - 20.05.2011

Поранешниот шеф на ММФ Доминик Строс Кан приложи кауција во судот во Њу Јорк каде се соочува со обвинувања за сексуални малтретирања.Со кауцијата во износ од 1 милион долари Судот одлучи да го ...

Бизнис барометар - Меркел: Шеф на ММФ мора да е од Европа

Вест - 20.05.2011

Ако победи Кристин Лагард, ќе биде првата жена на чело на оваа институција БЕРЛИН (Ројтерс) - Германскиот канцелар Ангела Меркел вчера побара од земјите во развој да прифатат Европеец како иден шеф ...

Собарката секогаш тропа два пати

Утрински - 20.05.2011

ЊуJорк - Нападнати од крадци што редовно користат старовремски калауз-клучеви, хотелите во Њујорк во 1977 година почнаа да користат електронски брави.

Милион долари да излезе од ќелија

Утрински - 20.05.2011

Откако помина помалку од три дена во ќелија на Рикерс Ајленд, Доминик Строс-Кан поднесе ново барање да се ослободи со кауција. Шон П.

Строс-кан пуштен од затворот со кауција од милион долари

Телма - 20.05.2011

На поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан денеска судот во Њујорк му одобри да излезе од притвор со кауција од милион долари и за обвинувањата за обид за ...

Строс-Кан пуштен од притвор

Утрински - 20.05.2011

Речиси една недела по апсењето поради обвинувањата за обид за силување, поранешниот шеф на ММФ, Доминик Строс-Кан излегува од истражниот затвор во Њујорк.

Не сум во кампања за директор на ММФ

Утрински - 20.05.2011

Поранешниот британски премиер Гордон Браун изјави дека не се наоѓа во Јужна Африка во кампања за директорската функција во Меѓународниот монетарен фонд.

Директорот на ММФ Строс-Кан пуштен од притвор

БркајРабота - 20.05.2011

Со кауција од еден милион долари поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан е пуштен од притвор. Неговото движење ќе биде електронски контролирано.

Французите „најдоа“ уште еден гостин во собата на Строс-Кан

Кајгана - 20.05.2011

Покрај собарката којашто веќе го обвини поранешниот шеф на ММФ, Доминик Строс –Кан, за сексуално малтретирање, во апартманот на њујоршкиот хотел, во време на несреќата имало уште еден од вработените ...

Строс-Кан пуштен од притвор со кауција

Идивиди - 20.05.2011

Њујорк, 20 мај 2011 (МИА) - На поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан денеска судот во Њујорк му одобри да излезе од притвор со кауција од милион долари и за ...

Строс Кан во домашен притвор со кауција од милион долари

Алфа - 20.05.2011

Со кауција од милион долари, на поранешниот шеф на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс Кан, му е одобрен домашен притвор, соопшти Врховниот суд во Њујорк.

Французите „најдоа“ уште еден гостин во собата на Строс-Кан

Форум - 20.05.2011

Покрај собарката којашто го обвини веќе поранешниот шеф на ММФ за сексуално малтретирање, во апартманот на њујоршкиот хотел, во време на несреќата имало уште еден од вработените на хотелот, објави ...

ЕУ може да предложи многу квалитетен кандидат за шеф на ММФ

Идивиди - 20.05.2011

Париз, 19 мај 2011 (МИА) - Францускиот претседател Никола Саркози изјави дека Европската унија може да предложи многу квалитетна кандидатура за шеф на Меѓународниот монетарен фонд, кој да го заземе ...

Строс-Кан пуштен од притвор со кауција

Дневник - 20.05.2011

На поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан судот во Њујорк му одобри да излезе од притвор со кауција од милион долари и за обвинувањата за обид за силување, да ...

ММФ воведе „кодекс за однесување“ на вработените

Алфа - 20.05.2011

ММФ објави денеска дека воведува дополнувања во „кодексот на однесување“ на вработените. Новите правила биле одобрени уште на 6 мај, но публикувани вчера откако извршниот директор на Фондот Строс-Кан ...

Липски: Опоравувањето на глобалната економија и понатаму несигурно

Алфа - 20.05.2011

Опоравувањето на глобалната економија се забрзува, но и понатаму е изложено на можности за назадување, изјави в.д извршен директор на ММФ, Џон Липски.

Строс-Кан пуштен од притвор со акуција

Алсат-М - 20.05.2011

На поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан денеска судот во Њујорк му одобри да излезе од притвор со кауција од милион долари и за обвинувањата за обид за ...

Легард се поизвесно е новата шефица на ММФ

Кајгана - 20.05.2011

Вршителот на должноста директор на Меѓународниот монетарен фонд, Џон Липски, навести дека француската министерка за финансии, Кристин Легард, би можела да е новиот шеф на организацијата, наспроти ...

Легард се поизвесно е новата шефица на ММФ

Форум - 20.05.2011

Вршителот на должноста директор на Меѓународниот монетарен фонд, Џон Липски, навести дека француската министерка за финансии, Кристин Легард, би можела да е новиот шеф на организацијата, наспроти ...

Французите „најдоа“ уште еден гостин во собата на Строс-Кан

Алфа - 20.05.2011

Покрај собарката којашто го обвини веќе поранешниот шеф на ММФ, Доминик Строс –Кан, за сексуално малтретирање, во апартманот на њујоршкиот хотел, во време на несреќата имало уште еден од вработените ...

Саркози: ЕУ може да предложи многу квалитетен кандидат за шеф на ММФ

Капитал - 20.05.2011

Францускиот претседател Никола Саркози изјави дека Европската унија (ЕУ) може да предложи многу квалитетна кандидатура за шеф на Меѓународниот монетарен фонд, кој да го заземе местото на Доминик ...

Строс-Кан поднесе оставка

Н.Македонија - 20.05.2011

Адвокатите на досегашниот челник на ММФ, кој се наоѓа во затвор, нудат кауција од еден милион долари и бараат домашен притвор во Менхетн Директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик ...

Липски: Закрепнувањето на глобалната економија останува несигурно

Капитал - 20.05.2011

Закрепнувањето на глобалната економија се забрзува, но и понатаму е изложено на можности за назадување, изјави в.д извршен директор на ММФ, Џон Липски.

ММФ го дополни кодексот за однесување на вработените

Капитал - 20.05.2011

Меѓународниот Монетарен Фонд (ММФ) воведува дополнувања во кодексот на однесување на вработените. Новите правила биле одобрени уште на 6 мај, но публикувани вчера откако извршниот директор на Фондот ...

Доминик Строс-Кан има право на отпремнина и на доживотна пензија од по 300.000 долари

Дневник - 20.05.2011

Доминик Строс-Кан, по остваката од функцијата во ММФ, има право на отпремнина или како што финансиските кругови го нарекуваат „златен падобранец“ во висина од 318.000 до 349.000 американски долари, ...

Строс-Кан ќе добива пензија од 300 илјади долари

Форум - 20.05.2011

Поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан ќе добие годишна пензија од околу 318 илјади долари, пренесува денеска американската телевизиска мрежа ABC news ...

Строс-Кан е во домашен притвор во Емпаер Билдинг

Форум - 21.05.2011

Новото привремено престојувалиште на поранешниот извршен директор на ММФ Доминик Строс-Кан е еден од најстарите облакодери на Њујорк – Емпаер Билдинг (Empire Building) во областа Менхетен, пренесува ...

Строс Кан во домашен притвор со кауција од милион долари

+инфо - 20.05.2011

Со кауција од милион долари, на поранешниот шеф на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс Кан, му е одобрен домашен притвор, соопшти Врховниот суд во Њујорк.

Строс Кан ќе има пензија од 300 илјади долари

+инфо - 20.05.2011

Поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс Кан ќе добие годишна пензија од околу 318 илјади долари, пренесува денеска американската телевизиска мрежа Еј би си ...

Строс-Кан пуштен од притвор со кaуција

Сител - 20.05.2011

На поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан денеска судот во Њујорк му одобри да излезе од притвор со кауција од милион долари и за обвинувањата за обид за ...

Строс-Кан пуштен од притвор со кaуција

МРТ - 20.05.2011

На поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан денеска судот во Њујорк му одобри да излезе од притвор со кауција од милион долари и за обвинувањата за обид за ...

Строс-Кан пуштен со кaуција

Кирилица - 20.05.2011

На поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан денеска судот во Њујорк му одобри да излезе од притвор со кауција од милион долари и за обвинувањата за обид за ...

Липски: Опоравувањето на глобалната економија и понатаму несигурно

Сител - 20.05.2011

Опоравувањето на глобалната економија се забрзува, но и понатаму е изложено на можности за назадување, изјави в.д извршен директор на ММФ, Џон Липски.

ММФ со дполнувања на „кодексот за однесување“ на вработените

МРТ - 20.05.2011

ММФ објави денеска дека воведува дополнувања во „кодексот на однесување“ на вработените. Новите правила биле одобрени уште на 6 мај, но публикувани вчера откако извршниот директор на Фондот Строс-Кан ...

Липски: Опоравувањето на глобалната економија и понатаму несигурно

МРТ - 20.05.2011

Опоравувањето на глобалната економија се забрзува, но и понатаму е изложено на можности за назадување, изјави в.д извршен директор на ММФ, Џон Липски.

Легард се поизвесно е новата шефица на ММФ

МРТ - 20.05.2011

Вршителот на должноста директор на Меѓународниот монетарен фонд, Џон Липски, навести дека француската министерка за финансии, Кристин Легард, би можела да е новиот шеф на организацијата, наспроти ...

Не сум во Јужна Африка во кампања за директорската функција во ММФ

МРТ - 20.05.2011

Поранешниот британски премиер Гордон Браун изјави дека не се наоѓа во Јужна Африка во кампања за директорската функција во Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Доминик Строс-Кан има право на отпремнина и доживотна пензија

Сител - 20.05.2011

Доминик Строс-Кан, по остваката од функцијата генерален директор на ММФ, има право на отпремнина или како што финансиските кругови го нарекуваат „златен падобранец“, во висина од 318.000 до 349.000 ...

Легард се поизвесно е новата шефица на ММФ

Точка - 20.05.2011

Вршителот на должноста директор на Меѓународниот монетарен фонд, Џон Липски, навести дека француската министерка за финансии, Кристин Легард, би можела да е новиот шеф на организацијата, наспроти ...

Директорот на ММФ Строс-Кан пуштен од притвор

Курир - 20.05.2011

Со кауција од еден милион долари поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан е пуштен од притвор. Неговото движење ќе биде електронски контролирано.

Строс-Кан излезе од притвор

Press24 - 20.05.2011

На поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан денеска судот во Њујорк му одобри да излезе од притвор со кауција од милион долари и за обвинувањата за обид за ...

Липски: Несигурно е опоравувањето на глобалната економија

Курир - 20.05.2011

Привремениот извршен директор на ММФ, Џон Липски изјави дека опоравувањето на на глобалната економија се забрзува, но и понатаму е изложено на можности за назадување.

Пуштен од притвор поранешниот извршен директор на ММФ

Канал 77 - 20.05.2011

Со кауција од еден милион долари поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Штрос-Кан е пуштен од притвор. Неговото движење ќе биде електронски контролирано.

Липски најавува нови можности за назадување на глобалната економија

Канал 77 - 20.05.2011

Привремениот извршен директор на ММФ, Џон Липски изјави дека опоравувањето на на глобалната економија се забрзува, но и понатаму е изложено на можности за назадување.

Строс-Кан со пензија од 300.000 долари

Курир - 20.05.2011

Доминик Строс-Кан, по остваката од функцијата генерален директор на ММФ, има право на отпремнина или како што финансиските кругови го нарекуваат „златен падобранец“, во висина од 318.000 до 349.000 ...

Строс-Кан пуштен од притвор со кауција

Inpress - 20.05.2011

Њујорк, 20. мај 2011 (ИНПРЕС) На поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан денеска судот во Њујорк му одобри да излезе од притвор со кауција од милион долари и ...

Строс-Кан пуштен од затвор со кауција од милион долари

Македонија24 - 20.05.2011

Свет - Македониjа 24, , Строс-Кан пуштен од затвор со кауција од милион долари , "Поранешниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан е пуштен од притвор со кауција од еден милион ...

ММФ: Опоравувањето на глобалната еконимија е слабо и со неизвесности

Македонија24 - 20.05.2011

Свет - Македониjа 24, , ММФ: Опоравувањето на глобалната еконимија е слабо и со неизвесности, "Џон Липски, новиот, но привремен директор на Меѓународниот монетарен фонд изјави дека опоравувањето на ...

Строс-Кан даде оставка на функцијата директор на ММФ

А1 - 19.05.2011

Доминик Строс-Кан даде оставка на позицијата на директор на меѓународниот монетарен фонд, но и натаму негира дека извршил сексуален напад и обид за силување на собарка во њујоршкиот хотел ММФ во ...

Строс-Кан поднесе оставка поради аферата со силување

Deutsche Welle - 19.05.2011

Шефот на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, кој е уапсен поради наводен обид за силување, поднесе оставка. Тој се наоѓа во затвор во САД.

Строс-Кан поднесе оставка во ММФ

Р.С.Европа - 19.05.2011

Шефот на ММФ Доминик Строс-Кан поднесе оставка на функцијата. Оставката стапува на сила веднаш. Тој категорично ги отфрла сите обвиненија за силување.

Меркел: Европеец да го замени Строс Кан

Р.С.Европа - 19.05.2011

Германскиот канцелар Ангела Меркел рече дека жител на Европа треба да го замени Доминик Строс Кан на челната позиција на Меѓународниот монетарен фонд.

Русите “го наместиле“ Строс-Кан?

VOX - 19.05.2011

Тезите за можен заговор во аферата Строс-Кан се шират во Франција, јави дописникот на МИА од Париз. Овој пат оваа теза отворено ја изложува еден угледен француски политичар, според кого, „местењето“ ...

Свет - Строс-Кан под надзор за да не се самоубие

Вест - 19.05.2011

Доминик Строс-Кан е обвинет за обид за силување на 32-годишната собарка од западноафриканската држава Гвинеја чиј адвокат не се сомнева дека тоа е вистина ЊУЈОРК, 19 мај (АП) - Шефот на ММФ Доминик ...

Бизнис барометар - Гејтнер: ММФ да најде достојна замена за Строс-Кан

Вест - 19.05.2011

Човек го чита францускиот весник "Либерасион" со Доминик Строс-Кан на насловната во Париз. Обвинувањата за наводниот сексуален напад врз собарка ја уништија репутацијата на самоуверениот Строс-Кан, ...

Доминик како Роман Полански?

Утрински - 19.05.2011

Меѓу Франција и САД не постои договор за испорака. Ако Строс-Кан стигне во Франција, њујоршкото Обвинителство не гледа веќе можност да издејствува негово враќање.

Кој ќе го преземе кормилото на ММФ?

Утрински - 19.05.2011

Американскиот министер за финансии, Тимоти Гајтнер, побара на раководната функција на Меѓународниот монетарен фонд да се постави лице што ќе ги преземе работите во свои раце.

Што ќе каже собарката од „Софител“

Утрински - 19.05.2011

Се' зависи од изјавата што под заклетва ќе ја даде 32-годишната собарка што го обвини Строс-Кан за силување, оцени експертот по право Ферштајн.

Доминик строс-кан поднесе оставка

Телма - 19.05.2011

Доминик Строс-Кан поднесе оставка на функцијата директор на Меѓународниот монетарен фонд. Оставката стапува на сила веднаш.

Доминик Строс-Кан поднесе оставка

Идивиди - 19.05.2011

Вашингтон, 19 мај 2011 (МИА) - Доминик Строс-Кан поднесе оставка на функцијата директор на Меѓународниот монетарен фонд. Оставката стапува на сила веднаш.

Директорот на ММФ Строс-Кан поднесе оставка

БркајРабота - 19.05.2011

Директорот на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан кој се наоѓа во притвор поради сомневање дека сторил сексуален напад, поднесе оставка која стапува на сила веднаш.

Доминик Строс-Кан поднесе оставка

Алфа - 19.05.2011

Од својата затворска ќелија во Њујорк, Доминик Строс-Кан поднесе оставка на функцијата директор на Меѓународниот монетарен фонд. Оставката стапува на сила веднаш.

Строс-Кан даде оставка на функцијата директор на ММФ

Кајгана - 19.05.2011

Доминик Строс-Кан даде оставка на позицијата директор на Меѓународниот Монетарен Фонд (ММФ) , но и натаму негира дека извршил сексуален напад и обид за силување на собарка во њујоршкиот хотел.

Доминик Строс-Кан поднесе оставка

Алсат-М - 19.05.2011

Доминик Строс-Кан поднесе оставка на функцијата директор на Меѓународниот монетарен фонд. Оставката стапува на сила веднаш.

Доминик Строс-Кан поднесе оставка на функцијата директор на ММФ

Дневник - 19.05.2011

Доминик Строс-Кан поднесе оставка на функцијата директор на Меѓународниот монетарен фонд. Оставката стапува на сила веднаш.

Кристин Лагард идната директорка на ММФ

Идивиди - 19.05.2011

Париз, 19 мај 2011 (МИА) - Уште пред официјалното објавување на оставката на Доминик Строс-Кан, во францускиот печат се појавија шекулации дека актуелната француска министерка за финансии Кристин ...

Строс-Кан под притисок да поднесе оставка

Н.Македонија - 19.05.2011

Европа инсистира да ја задржи челната функција во ММФ, која досега ја пополнуваше лице од Стариот континент. Кина, Бразил, Јужна Африка и Турција, пак, сметаат оти наследникот на Строс-Кан треба да ...

Строс-Кан жртва на Русите

Идивиди - 19.05.2011

Париз, 19 мај 2011 (МИА) - Тезите за можен заговор во аферата Строс-Кан се шират во Франција, јави дописникот на МИА од Париз.

Хотелската клуч-карта може да ја открие вистината

Идивиди - 19.05.2011

Нападанти од крадци кои редовно користат старовремски калауз-клучеви, хотелите во Њујорк во 1977 почнаа да користат електронски брави, најпрво во елгенарниот и мемлив хотел Алгомкин.

Строс Кан поднесе оставка

+инфо - 19.05.2011

Доминик Строс-Кан поднесе оставка на функцијата директор на Меѓународниот монетарен фонд. Оставката стапува на сила веднаш.

Лагард ќе го наследи Строс Кан?

+инфо - 19.05.2011

Француската министерка за финансии, Кристин Лагард е најсигурен наследник на Доминик Строс Кан на местото извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, пишува денешниот број на “Њујорк тајмс“.

Граѓанска пријава за Строс Кан?

+инфо - 19.05.2011

Поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс Кан, без разлика на резултатот од кривичната пријава, може да се соочи и со граѓанска пријава од страна на жртвата од ...

Њујоршкото обвинителство и официјално го обвини Строс Кан

+инфо - 19.05.2011

Њујоршките обвинители вечерва и официјално го обвинија Доминик Строс Кан, кој денеска поднесе оставка на функцијата директор на Меѓународниот монетарен фонд, за обид за силување на хотелска собарка, ...

Доминик Строс-Кан поднесе оставка

Сител - 19.05.2011

Доминик Строс-Кан поднесе оставка на функцијата директор на Меѓународниот монетарен фонд. Оставката стапува на сила веднаш.

Саркози до Строс во 2007:Контролирај се!

МРТ - 19.05.2011

Репутацијата на Доменик Строс-Кан во Франција по прашањето на агресивниот пристап кон жените наводно била толку лоша, што дури и францускиот претседател Никола Саркози пред неговото доаѓање на чело ...

Доминик Строс-Кан поднесе оставка

МРТ - 19.05.2011

Доминик Строс-Кан поднесе оставка на функцијата директор на Меѓународниот монетарен фонд. - Со чувство на бескрајна тага, принуден сум да поднесам молба до Советот на директори да бидам ослободен од ...

Њујоршката полиција анализира парче од тепихот во собата каде престојувал Строс-Кан

Сител - 19.05.2011

Полицијата во Њујорк во истрагата против извршниот директор на ММФ Доминик Строс-Кан исекоа делови од тепихот во апартманот во хотелот Софител недалеку од Тајмс сквер, за ДНК тестирање.

Њујоршката полиција анализира парче од тепихот во собата на Строс-Кан

МРТ - 19.05.2011

Полицијата во Њујорк во истрагата против извршниот директор на ММФ Доминик Строс-Кан исекоа делови од тепихот во апартманот во хотелот Софител недалеку од Тајмс сквер, за ДНК тестирање.

Строс-Кан поднесе оставка

Кирилица - 19.05.2011

Доминик Строс-Кан поднесе оставка на функцијата директор на Меѓународниот монетарен фонд. Оставката стапува на сила веднаш.

Њујорк тајмс: Лагард можен наследник на Штрос Кан

Сител - 19.05.2011

Француската министерка за финансии, Кристин Лагард е најсигурен наследник на Доминик Штрос Кан на местото извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, пишува денешниот број на “Њујорк тајмс“.

Министерката Лагард можен наследник на Строс-Кан

Кирилица - 19.05.2011

Француската министерка за финансии, Кристин Лагард е најсигурен наследник на Доминик Строс-Кан на местото извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, пишува денешниот број на “Њујорк тајмс“ Во ...

Кристин Лагард идната директорка на ММФ, тврди францускиот печат

МРТ - 19.05.2011

Уште пред официјалното објавување на оставката на Доминик Строс-Кан, во францускиот печат се појавија шекулации дека актуелната француска министерка за финансии Кристин Лагард може да го наследи на ...

Глобална борба за раководство на ММФ

МРТ - 19.05.2011

Оставката на Доминик Строс-Кан ќе предизвика жестока борба за негов наследник, особено од економиите во развој кои бараат повеќе глас на глобалната сцена, предвидуваат светските аналитичари Како што ...

Собарката на Строс-Кан боледува од СИДА?!

Кирилица - 19.05.2011

32-годишната собарка, која го обвини сега веќе бившиот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан, живее во блок згради во кои се сместени исклучиво само лица заболени од СИДА, или ...

Строс-Кан жртва на Руски заговор!?

Сител - 19.05.2011

Тезите за можен заговор во аферата Строс-Кан се шират во Франција. Овој пат оваа теза отворено ја изложува еден угледен француски политичар, според кого, „местењето“ на Строс Кан било направено за ...

Городн Браун меѓу кандидатите за нов директор на ММФ

МРТ - 19.05.2011

Поранешниот британски премиер Гордон Браун останува меѓу „сериозните кандидати“ за нов директор на Меѓународниот монетарен фонд, по оставката на неговиот досегашен прв човек, Доминик Строс-Кан, без ...

Строс-Кан жртва на Руски заговор

МРТ - 19.05.2011

Тезите за можен заговор во аферата Строс-Кан се шират во Франција, јави дописникот на МИА од Париз. Овој пат оваа теза отворено ја изложува еден угледен француски политичар, според кого, „местењето“ ...

Строс-Кан: Русите ме наместија

Кирилица - 19.05.2011

Тезите за можен заговор во аферата Строс-Кан се шират во Франција. Овој пат оваа теза отворено ја изложува еден угледен француски политичар, според кого, „местењето“ на Строс-Кан било направено за ...

Њујоршкото обвинителство и официјално го обвини Строс-Кан

Сител - 19.05.2011

Њујоршките обвинители и официјално го обвинија Доминик Строс-Кан, кој денеска поднесе оствака на функцијата директор на Меѓународниот монетарен фонд за обид за силување на хотелска собарка, која го ...

Штрос-Кан даде оставка на функцијата директор на ММФ

Точка - 19.05.2011

Доминик Штрос-Кан даде оставка на позицијата на директор на меѓународниот монетарен фонд (ММФ), но и натаму негира дека извршил сексуален напад и обид за силување на собарка во њујоршкиот хотел ММФ ...

Саркози до Строс во 2007: Контролирај се!

Точка - 19.05.2011

Репутацијата на Доменик Строс-Кан во Франција по прашањето на агресивниот пристап кон жените наводно била толку лоша, што дури и францускиот претседател Никола Саркози пред неговото доаѓање на чело ...

Собарката ќе сведочи како Строс-Кан се обидел да ја силува

Точка - 19.05.2011

Собарката што го обвини шефот на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) Доменик Строс-Кан за сексуално напаствување ќе сведочи против него, соопшти денеска нејзиниот адвокат, пренесува агенцијата Франс ...

Њујорк тајмс: Лагард можен наследник на Строс-Кан

Точка - 19.05.2011

Француската министерка за финансии Кристин Лагард важи за најсериозен кандидат за наследник на Доминик Строс-Кан на местото извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Глобална борба за раководство на ММФ

Точка - 19.05.2011

Оставката на Доминик Строс-Кан ќе предизвика жестока борба за негов наследник, особено од економиите во развој кои бараат повеќе глас на глобалната сцена, предвидуваат светските аналитичари.

Директорот на ММФ Строс-Кан поднесе оставка

Курир - 19.05.2011

Директорот на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан кој се наоѓа во притвор поради сомневање дека сторил сексуален напад, поднесе оставка која стапува на сила веднаш.

Доминик Строс-Кан поднесе оставка

Press24 - 19.05.2011

Од својата затворска ќелија во Њујорк, Доминик Строс-Кан поднесе оставка на функцијата директор на Меѓународниот монетарен фонд. Оставката стапува на сила веднаш.

Њујорк тајмс: Лагард можен наследник на Штрос Кан

Нетпрес - 19.05.2011

Француската министерка за финансии, Кристин Лагард е најсигурен наследник на Доминик Штрос Кан на местото извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, пишува денешниот број на “Њујорк тајмс“.

Кристин Лагард ќе го наследи Строс-Кан

Курир - 19.05.2011

Уште пред официјалното објавување на оставката на Доминик Строс-Кан, во францускиот печат се појавија шекулации дека актуелната француска министерка за финансии Кристин Лагард може да го наследи на ...

Француската министерка за финансии најголем фаворит за позицијата на Штрос-Кан во ММФ

Канал 77 - 19.05.2011

Француската министерка за финансии, Кристин Лагард е најсигурен наследник на Доминик Штрос Кан на местото извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, пишува денешниот број на “Њујорк тајмс”.

Хотелската клуч-карта може да го спаси Строс-Кан

Курир - 19.05.2011

Нападнати од крадци кои редовно користат старовремски калауз-клучеви, хотелите во Њујорк во 1977 почнаа да користат електронски брави, најпрво во хотелот Алгомкин.

Строс-Кан поврзан со проститутка од БИХ: “Беше насилен, агресивен и груб“

Press24 - 19.05.2011

Откако поднесе оставка на директорското место во ММФ, со името на Строс-Кан се врзаа и нови афери Сопственичка на бордел Кристин Дејвис, тврди дека Кан во 2006та два пати платил по 2.500 долари за ...

Проститутка од БиХ: “Строс-Кан беше насилен, агресивен и груб“

Курир - 19.05.2011

Сопственичка на бордел Кристин Дејвис, тврди дека Кан во 2006та два пати платил по 2.500 долари за дружење со ескорт девојки, пишува Дејли Мејл.

Дали Русите направиле заговор против Строс-Кан?

Курир - 19.05.2011

Се повеќе се шират тезите во Франција дека е можен заговор во аферата Строс-Кан. Овој пат оваа теза отворено ја изложува еден угледен француски политичар, според кого, „местењето“ на Строс Кан било ...

Гордон Браун меѓу наследниците на Строс-кан

Курир - 19.05.2011

Поранешниот британски премиер Гордон Браун останува меѓу „сериозните кандидати“ за нов директор на Меѓународниот монетарен фонд, по оставката на неговиот досегашен прв човек, Доминик Строс-Кан, без ...

Граѓанска пријава за Строс-Кан?

Курир - 19.05.2011

Поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, без разлика на резултатот од кривичната пријава, може да се соочи и со граѓанска пријава од страна на жртвата од ...

Строс-Кан поднесе оставка

Македонија24 - 19.05.2011

Свет - Македониjа 24, , Строс-Кан поднесе оставка, "Доминик Строс-Кан, директорот на Меѓународниот монетарен фонд, кој се наоѓа во притвор поради обвинение за сексуален напад врз собарка, поднесе ...

САД врши притисок за смена на Строс - Кан

А1 - 18.05.2011

Американскиот министер за финансии Тимоти Гејтнер рече дека Доминик Строс - Кан „очигледно не е во позиција да го води Меѓународниот монетарен фонд (ММФ)“ по неговото апсење, под обвинение за обид за ...

Американците не сакаат Строс-Кан да им побегне

Deutsche Welle - 18.05.2011

Меѓу Франција и САД не постои договор за испорака. Ако Строс-Кан стигне во Франција, њујоршкото обвинителство не гледа веќе можност да издејствува негово враќање.

Строс Кан нема имунитет за обвинението

Р.С.Европа - 18.05.2011

Меѓународниот монетарен фонд соопшти дека генералниот директор на организацијата Доминик Строс Кан не ужива никаков имунитет кој би го заштитил од судска постапка по обвинението за обид за силување.

Французите сметаат дека Строс-Кан е жртва на заговор

VOX - 18.05.2011

Педесет и седум отсто од Французите сметаат дека Доминим Строс-Кан, обвинет за обид за силување и сексуална агресија врз собарка во хотел во Њујорк, е жртва на заговор, покажуваат резултатите од ...

Притисок за повлекување на Строс Кан

Р.С.Европа - 18.05.2011

Американскиот министер за финасии Тимоти Гајтнер изјави дека Доминик Строс Кан очигледно не е во позиција да го води Меѓународниот монетарен фонд, по апсењето под обвинување за обид за силување.

Бизнис барометар - ЕУ го одобри пакетот од 78 милијарди за Грција

Вест - 18.05.2011

Заменикот на управниот директор на ММФ Немат Шафик (лево) разговара со белгискиот министер за финансии Дидие Рејндерс на почетокот на средбата на еврогрупата во Советот на ЕУ во Брисел.

Свет - Строс-Кан да не избега како Полански

Вест - 18.05.2011

ЊУЈОРК, 18 мај (АП) - Доминик Строс-Кан се соочи со огромен притисок вчера да размисли за оставка од функцијата шеф на ММФ откако беше обвинет за обид за силување на собарка во еден њујоршки хотел.

За директорот на ММФ нема кауција, туку затвор

Утрински - 18.05.2011

ЊУЈОРК - На директорот на ММФ, Доминик Строс Кан, не му беше дозволена кауција и во понеделникот тој беше испратен во познатиот затвор на Рикерс Ајленд во Њујорк, што претставува голем удар додека се ...

Кој го местел Доминик Строс Кан?

Утрински - 18.05.2011

ПАРИЗ - Шокираноста на Франција поради апсењето на Доминик Строс- Кан под обвинение за сексуален напад кај некои предизвика сомневање и гнев, а неговите адвокати поставуваат прашања за првичниот ...

Строс-кан под надзор да не се самоубие

Телма - 18.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, кој е во притвор под обвинение за сексуален напад на хотелска собарка, е ставен под режим за надгледување, за да не изврши ...

Строс-Кан го контролираат да не се самоубие

Утрински - 18.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, кој е во притвор под обвинение за сексуален напад на хотелска собарка, е ставен под режим за надгледување, за да не изврши ...

ММФ: Строс-Кан нема имунитет од кривично гонење

Дневник - 18.05.2011

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска потврди дека извршниот директор Доминик Строс-Кан нема никаков имунитет од кривично гонење.

Строс-Кан под режим за надгледување за да не се самоубие

БркајРабота - 18.05.2011

Американските медиуми соопштуваат дека извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, е под постојан надзор за да не изврши самоубиство.

Гајтнер: Строс Кан не е во состојба да раководи со ММФ

Алфа - 18.05.2011

Доминик Строс Кан не е во состојба да раководи со Меѓународниот монетарен фонд, изјави американскиот секретар за финансии Тимоти Гајтнер. - Тој очигледно не може да управува со ММФ.

Мнозинство Французи сметаат дека Строс-Кан е жртва на заговор

Дневник - 18.05.2011

Педесет и седум отсто од Французите сметаат дека Доминим Строс-Кан, обвинет за обид за силување и сексуална агресија врз собарка во хотел во Њујорк, е жртва на заговор, покажуваат резултатите од ...

Строс-Кан го контролираат да не се самоубие

Алфа - 18.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, кој е во притвор под обвинение за сексуален напад на хотелска собарка, е ставен под засилен режим за надгледување, за да не ...

Предвидел дека ќе му наместат силување

Н.Македонија - 18.05.2011

Шпекулациите дека некој го мести Строс-Кан се засилија по веста оти тој уште во април најавил оти некој може да го обвини за силување.

Секс, лаги и непокорен избор на моќните

Идивиди - 18.05.2011

Сексот и моќта еден за друг не се странци. Историјата е преполна со приказни за моќните и привилегираните кои паднаа заради секс скандали. Но, да не грешиме.

Гајтнер: Кан не е во позиција за го води ММФ

Алсат-М - 18.05.2011

Американскиот министер за финансии Тимоти Гајтнер изјави дека Доминик Строс Кан очигледно не е во позиција да го води Меѓународниот монетарен фонд, по апсењето под обвинување за обид за силување.

Строс Кан го контролираат да не се самоубие

+инфо - 18.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс Кан, кој е во притвор под обвинение за сексуален напад на хотелска собарка, е ставен под режим за надгледување, за да не изврши ...

Французите сметаат дека Строс Кан е жртва на заговор

+инфо - 18.05.2011

Педесет и седум отсто од Французите сметаат дека Доминик Строс Кан, обвинет за обид за силување и сексуална агресија врз собарка во хотел во Њујорк, е жртва на заговор, покажуваат резултатите од ...

Видео: Анимација на „инцидентот” за Строс Кан

+инфо - 18.05.2011

Бројни се коментарите во светскиот печат кои се обидуваат да одгатнат како е можно еден моќен човек како Строс Кан кој имал доволно дисциплина да раководи со ММФ,и способност да се спомнува како ...

Собарката ќе сведочи против Строс Кан

+инфо - 18.05.2011

Собарката што го обвини шефот на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) Доменик Строс Кан за сексуално напаствување ќе сведочи против него, соопшти денеска нејзиниот адвокат, пренесува агенцијата Франс ...

Строс-Кан го контролираат да не се самоубие

МРТ - 18.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, кој е во притвор под обвинение за сексуален напад на хотелска собарка, е ставен под режим за надгледување, за да не изврши ...

Строс-Кан го контролираат да не се самоубие

Сител - 18.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, кој е во притвор под обвинение за сексуален напад на хотелска собарка, е ставен под режим за надгледување, за да не изврши ...

Мнозинство Французи сметаат дека Доминик Строс-Кан е жртва на заговор

Сител - 18.05.2011

Педесет и седум отсто од Французите сметаат дека Доминим Строс-Кан, обвинет за обид за силување и сексуална агресија врз собарка во хотел во Њујорк, е жртва на заговор, покажуваат резултатите од ...

Мнозинство Французи сметаат дека Доминик Строс-Кан е жртва на заговор

МРТ - 18.05.2011

Педесет и седум отсто од Французите сметаат дека Доминим Строс-Кан, обвинет за обид за силување и сексуална агресија врз собарка во хотел во Њујорк, е жртва на заговор, покажуваат резултатите од ...

Гајтнер: Строс Кан не е во состојба да раководи со ММФ

МРТ - 18.05.2011

Доминик Строс Кан не е во состојба да раководи со Меѓународниот монетарен фонд, изјави американскиот министер за финансии Тимоти Гајтнер. - Тој очигледно не може да управува со ММФ.

Строс-Кан под контрола да не се самоубие

Кирилица - 18.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, кој е во притвор под обвинение за сексуален напад на хотелска собарка, е ставен под режим за надгледување, за да не изврши ...

Собарката ќе сведочи како Строс-Кан се обидел да ја силува

МРТ - 18.05.2011

Собарката што го обвини шефот на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) Доменик Строс-Кан за сексуално напаствување ќе сведочи против него, соопшти денеска нејзиниот адвокат, пренесува агенцијата Франс ...

Строс-Кан може да се самоубие?

Вечер - 18.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, кој е во притвор под обвинение за сексуален напад на хотелска собарка, е ставен под режим за надгледување, за да не изврши ...

Строс-Кан под режим за надгледување за да не се самоубие

Курир - 18.05.2011

Американските медиуми соопштуваат дека извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, е под постојан надзор за да не изврши самоубиство.

Строс-Кан под режим за надгледување за да не се самоубие

Press24 - 18.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, кој е во притвор под обвинение за сексуален напад на хотелска собарка, е ставен под режим за надгледување, за да не изврши ...

Го чуваат Строс-Кан од самоубиство

еФакт - 18.05.2011

Вработените во њујоршкиот затвор, каде што се наоѓа шефот на ММФ Доминик Строс-Кан имаат тешката задача внимателно да го следат, бидејќи постоело опасност да се самоубие, соопштува lenta.ru.

Строс-Кан под контрола да не се самоубие

Македонија24 - 18.05.2011

Свет - Македониjа 24, , Строс-Кан под контрола да не се самоубие, "Доминик Строс-Кан, директорот на Меѓународниот монетарен фонд, е под постојан надзор за да не изврши самоубиство, соопштија ...

Строс-Кан под надзор за да не се самоубие

Inpress - 18.05.2011

Њујорк, 18. мај 2011 (ИНПРЕС) Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, кој е во притвор под обвинение за сексуален напад на хотелска собарка, е ставен под режим за ...

Строс Кан останува во ќелија

А1 - 17.05.2011

Од луксузен хотел во затворска ќелија. Ни кауција од милион долари не го убеди судијата во Њујорк да му дозволи на првиот човек на ММФ да се брани од слобода.

Строс-Кан со лисици на рацете, Џон Липски го заменува во ММФ

Бизнис24 - 17.05.2011

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека во отсуство на директорот Доминик Строс-Кан, челното место на организацијата ќе го преземе првиот заменик извршен директор, Џон Липски.

Доминик Строс-Кан е жртва на заговор?

Deutsche Welle - 17.05.2011

Доминик Строс-Кан, досегашен шеф на ММФ и кандидат за претседател на Франција, сега седи во затвор во Њујорк. Вистинска политичка катастрофа за Фондот и Франција и речиси сигурно заговор - сметаат ...

„Манијак“ во собата 2806

Утрински - 17.05.2011

ПАРИЗ - Апсењето на директорот на ММФ, Доминик Строс Кан, поради обвиненија за сексуален напад предизвика метеж за француските социјалисти и широко ја отвори трката за претседателската функција.

Кој ќе биде новиот човек на ММФ?

Утрински - 17.05.2011

Доколку биде утврдено дека Строс Кан е виновен, ќе има борба за власт за пополнување на празното место, при што земјите во развој инсистираат дека е дојдено времето да се стави крај на ...

„Шимпанзо во сезона на парење“

Утрински - 17.05.2011

В година ова време, Доминик Строс Кан можеше да биде претседател на Франција. Овој 62-годишен политичар беше единствениот кандидат за кого се сметаше дека може да го собори Никола Саркози.

Користел апартман со фоаје, конференциска соба, дневна соба, спална и бања

Утрински - 17.05.2011

Собата 2.806 од хотелот „Софител“ близу плоштадот „Тајмс“ на Менхетен беше луксузна. За 3.000 долари за ноќ нуди фоаје, конференциска соба, дневна соба, спална и бања.

Напаѓал и други собарки во истиот хотел

Утрински - 17.05.2011

Париз - Францускиот пратеник Бернар Дебре тврди дека директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик Строс Кан, кој е обвинет за обид за силување на собарка во њујоршкиот хотел „Софител“, ...

Ќе здивне ли Грција по Строс Кан?

Утрински - 17.05.2011

Од нашиот дописник Атина - Голема доза паника, многу сатирични коментари и речиси сите насловни страници на грчките весници вчера беа посветени на розовиот скандал на првиот човек на Меѓународниот ...

Строс-Кан во озлогласениот затвор Рикерс Ајленд

Утрински - 17.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан ќе биде преместен од притворот на кривичниот суд во Менхетен во прочуениот њујоршки затвор на островот Рикерс, изјави синоќа ...

Сопругите на строс-кан не веруваат во обвинението

Телма - 17.05.2011

Втората сопруга на Доминик Строс-Кан не верува во обвиненијата против него за обиди за силување, објави францускиот весник Фигаро.

Саркози: социјалистите ја загубија битката за моралност

Телма - 17.05.2011

Францускиот претседател, Никола Саркози кој бара „ладнокрвност, единство и достојност“, без притоа да го изговори името на Доминик Строс-Кан, смета дека француските социјалисти ја изгубиле битката за ...

Строс-Кан во прочуениот њујоршки затвор на островот Рајкерс

Дневник - 17.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан ќе биде преместен од притворот на кривичниот суд во Менхетен во прочуениот њујоршки затвор на островот Рајкерс, изјави ...

Нови обвинувања за Доминик Строс-Кан

Н.Македонија - 17.05.2011

Адвокатите на првиот човек на ММФ тврдат дека тој има алиби во случајот со наводното силување собарка во Њујорк, а од друга страна, во јавноста се појавуваат други жени, кои тврдат дека во минатото ...

Секој е невин додека не го уапсат

Н.Македонија - 17.05.2011

Пресумцијата на невиност е основно правно начело, кое честопати не важи во политичката реалност. И шефот на ММФ е невин додека не се докаже оти навистина се обидел да силува собарка, но неговата ...

Сопругата на Строс-Кан убедена дека тој нема врска со аферата

Алфа - 17.05.2011

Втората сопруга на Доминик Строс-Кан не верува во обвиненијата против него за обиди за силување, објави францускиот весник Фигаро.

Апсењето на Доминик Строс-Кан

Идивиди - 17.05.2011

Не, тој не може Економист - Лондон Се беше наредено за Доминик Строс-Кан, главниот човек на ММФ, следниот месец да ја објави неговата кандидатура како кандидат на француските социјалисти за ...

Строс Кан ќе престојува во прочуениот њујоршки затвор на островот Рајкерс

+инфо - 17.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан ќе биде преместен од притворот на кривичниот суд во Менхетен во прочуениот њујоршки затвор на островот Рајкерс, изјави ...

Саркози: Социјалистите ја загубија битката за моралност

+инфо - 17.05.2011

Францускиот претседател Никола Саркози, кој бара „ладнокрвност, единство и достојност”, без притоа да го изговори името на Доминик Строс Кан, смета дека француските социјалисти ја изгубиле битката за ...

ММФ: Строс Кан нема имунитет од кривично гонење

+инфо - 17.05.2011

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска потврди дека извршниот директор Доминик Строс Кан нема никаков имунитет од кривично гонење.

Одбиена кауцијата за Строс-Кан

МРТ - 17.05.2011

Њујоршкиот суд ја отфрли кауцијата од милион долари во готовина, па извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан ќе остане во притвор до 20-ти мај.

Строс-Кан ќе престојува во прочуениот њујоршки затвор на островот Рајкерс

Сител - 17.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан ќе биде преместен од притворот на кривичниот суд во Менхетен во прочуениот њујоршки затвор на островот Рајкерс, изјави ...

Строс-Кан во прочуениот њујоршки затвор на островот Рајкерс

Кирилица - 17.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан ќе биде преместен од притворот на кривичниот суд во Менхетен во прочуениот њујоршки затвор на островот Рајкерс, изјави ...

И втората сопруга на убедена дека тој нема врска со аферата

Сител - 17.05.2011

Втората сопруга на Доминик Строс-Кан не верува во обвиненијата против него за обиди за силување, објави францускиот весник Фигаро.

Строс-Кан ќе престојува во прочуениот њујоршки затвор на островот Рајкерс

МРТ - 17.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан ќе биде преместен од притворот на кривичниот суд во Менхетен во прочуениот њујоршки затвор на островот Рајкерс, изјави ...

Австрискиот министер за финансии го повика Строс-Кан да поднесе оставка

МРТ - 17.05.2011

Директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан треба да размисли за можноста да поднесе оставка, за да не настрада организацијата од скандалот со покренатите обвиненија против ...

И втората сопруга на Строс-Кан убедена дека тој нема врска со аферата

МРТ - 17.05.2011

Втората сопруга на Доминик Строс-Кан не верува во обвиненијата против него за обиди за силување, објави францускиот весник Фигаро.

ММФ: Строс-Кан нема имунитет од кривично гонење

Сител - 17.05.2011

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска потврди дека извршниот директор Доминик Строс-Кан нема никаков имунитет од кривично гонење.

Директорот на ММФ ќе престојува во озлогласен затвор

Курир - 17.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан. ќе престојува бо озлогласениот њујоршки затвор на островот Рајкерс.

Втората сопруга на Строс-Кан не верува дека тој би можел да силува

Курир - 17.05.2011

Втората сопруга на Доминик Строс-Кан, Бриџет Гијмет не верува дека нејзиниот поранешен сопруг би можел да силува, објави францускиот весник Фигаро.

Втората сопруга на Строс-Кан не верува дека тој би можел да силува

Press24 - 17.05.2011

Втората сопруга на Доминик Строс-Кан, Бриџет Гијмет не верува дека нејзиниот поранешен сопруг би можел да силува, објави францускиот весник Фигаро.

Дали Строс-Кан е силувач или политичка жртва?

Курир - 17.05.2011

Се беше наредено за Доминик Строс-Кан, главниот човек на ММФ, следниот месец да ја објави неговата кандидатура како кандидат на француските социјалисти за претседателските избори следната година.

Строс-Кан ќе престојува во прочуен њујоршки затвор

Македонија24 - 17.05.2011

Свет - Македониjа 24, , Строс-Кан ќе престојува во прочуен њујоршки затвор , "Доминик Строс-Кан,директорот на Меѓународниот монетарен фонд ќе биде преместен од притворот на кривичниот суд во Менхетен ...

Строс Кан на суд

А1 - 16.05.2011

Секс скандалот на првиот човек на Меѓународниот монетарен фонд, тргна во неочекувана насока на теории на заговор. Доминик Строс Кан доброволно се согласил на де-ен-ка тестирање, во обид да си го ...

Еврото поевтини по апсењето на директорот на ММФ

VOX - 16.05.2011

Еврото утрово поевтини на девизните пазари, по апсењето во саботата на извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан, под обвинение за сексуален напад.

Случај - Доминик Строс-Кан

Р.С.Европа - 16.05.2011

Апсењето на првиот човек на ММФ, Доминик Строс-Кан, за наводна сексуална злоупотреба, предизвика силни, но воздржани реакции. Француските политичари повикуваат на пресумпција на невиност.

Строс-Кан останува во притвор

VOX - 16.05.2011

Судот во Њујорк одлучи извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик Строс-Кан да остане во притвор и одби тој да биде ослободен со кауција во висина од еден милион долари.

Го намести ли некој Дoминик Строс Кан?

Утрински - 16.05.2011

Првиот човек на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик Строс Кан, е приведен од њујоршката полиција поради сексуален напад врз собарка.

Еврото поевтини по апсењето на директорот на ММФ

Телма - 16.05.2011

Еврото утрово поевтини на девизните пазари, по апсењето во саботата на извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан, под обвинение за сексуален напад.

Строс-Кан денеска пред суд

Утрински - 16.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан беше изведен доцна синоќа од полициска станица во Њујорк, каде беше држен од саботата.

Поевтини еврото по апсењето на Строс-Кан

Утрински - 16.05.2011

Еврото утрово поевтини на девизните пазари, по апсењето во саботата на извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан, под обвинение за сексуален напад.

Шефот на ММФ сместен во њујоршки затвор

Телма - 16.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан е преместен од притворот на кривичниот суд во Менхетен во прочуениот њујоршки затвор на островот Рајкерс.

MMФ „целосно активен“ по апсењето на Строс-Кан

Кајгана - 16.05.2011

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека „во целост е активен и оперативен“ и покрај апсењето на неговиот челник доминик Строс-Кан.

Скандалот со директорот на ММФ ја намали вредноста на еврото

БркајРабота - 16.05.2011

Скандалот со директорот на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, кој што е осомничен за сексуален напад, на собарка во хотел, влијаеше негативно врз вредноста на еврото.

Строс-Кан изведен од полициска станица во Њујорк

Идивиди - 16.05.2011

Њујорк, 16 мај 2011 (МИА) - Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан беше изведен доцна синоќа од полициска станица во Њујорк, каде беше држен од саботата.

Еврото поевтини по апсењето на директорот на ММФ

Идивиди - 16.05.2011

Токио, 16 мај 2011 (МИА) - Еврото утрово поевтини на девизните пазари, по апсењето во саботата на извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан, под обвинение за ...

Поевтини еврото по апсењето на директорот на ММФ

Дневник - 16.05.2011

Еврото утрово поевтини на девизните пазари, по апсењето во саботата на извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан, под обвинение за сексуален напад.

Строс-Кан денеска пред суд

Дневник - 16.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан беше изведен доцна синоќа од полициска станица во Њујорк, каде беше држен од саботата.

Строс –Кан пуштен од притвор со кауција

Форум - 19.05.2011

Судот на њујоршкиот реон Менхетн, во четвртокот се согласи да го ослободи со кауција од милион долари и да му одреди домашен притвор на поранешниот директор на ММФ, Доминик Строс-Кан, кој е обвинет ...

Директорот на ММФ уапсен поради силување

Н.Македонија - 16.05.2011

Обвинението за силување против Доминик Строс-Кан им предизвика проблеми на француските социјалисти, но и на Фондот, каде што сигурно ќе настане лидерска криза Инцидентот сигурно ќе стави крај на ...

И француска писателка ќе го тужи Строс-Кан за сексуален напад

Дневник - 16.05.2011

Адвокатот на француската писателка и новинарка Тристин Банон, Давид Куби денеска во Париз најави дека неговата клиентка ќе покрене тужба против директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), ...

Најави за нови тужби за сексуален напад против Строс-Кан

Алфа - 16.05.2011

Директорот на меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан најверојатно ќе добие уште една тужба за сексуален напад, овој пат од француската писателка и новинарка Тристин Банон.

Одложен почетокот на судењето на Строс Кан

Алсат-М - 16.05.2011

Обвинителството го одложи почетокот на судењето против шефот на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс Кан откако тој се согласи на испитувања за собирање дополнителни докази за случајот со ...

Адвокатите на Строс-Кан имаат алиби за својот клиент

Дневник - 16.05.2011

Адвокатите на Доминик Строс-Кан имаат материјални докази и изјави на сведоци дека извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), во моментот кога наводно сексуално ја нападнал собарката, ...

Директорот на ММФ сакал да силува собарка?!

Алфа - 16.05.2011

Инцидентот се случил во хотелот „Софител“, кога 32-годишната собарка го средувала апартманот на Строс Кан. Според нејзиното сведочење, тој излегол гол од бањата, потрчал по девојката и се обидел да ...

Одбиена кауцијата за Строс-Кан

Форум - 16.05.2011

Њујоршкиот суд ја отфрли кауцијата од милион долари во готовина, па извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан ќе остане во притвор до 20-ти мај Како што пренесува Reuters, ...

Одбиена кауцијата за Строс-Кан

Кајгана - 16.05.2011

Њујоршкиот суд ја отфрли кауцијата од милион долари во готовина, па извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан ќе остане во притвор до 20-ти мај.

Строс-Кан изведен од полициска станица во Њујорк, се соочува со казна од 20 години затвор

Сител - 16.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан беше изведен доцна синоќа од полициска станица во Њујорк, каде беше држен од саботата по обвинение за сексуален напад.

Еврото поевтини по апсењето на директорот на ММФ

Сител - 16.05.2011

Еврото утрово поевтини на девизните пазари, по апсењето во саботата на извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан, под обвинение за сексуален напад.

Еврото поевтини по апсењето на директорот на ММФ

МРТ - 16.05.2011

Еврото утрово поевтини на девизните пазари, по апсењето во саботата на извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан, под обвинение за сексуален напад.

Вашингтон: MMФ „целосно активен“ по апсењето на Строс-Кан

МРТ - 16.05.2011

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека „во целост е активен и оперативен“ и покрај апсењето на неговиот челник Доминик Строс-Кан.

Строс-Кан изведен од полициска станица во Њујорк

МРТ - 16.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан беше изведен доцна синоќа од полициска станица во Њујорк, каде беше држен од саботата по обвинение за сексуален напад.

Строс-Кан се соочува со 20 години затвор

Кирилица - 16.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан беше изведен доцна синоќа од полициска станица во Њујорк, каде беше држен од саботата по обвинение за сексуален напад Со ...

Француска писателка најави тужба за сексуален напад против Строс-Кан

МРТ - 16.05.2011

Адвокатот на француската писателка и новинарка Тристин Банон, Давид Куби денеска во Париз најави дека неговата клиентка ќе покрене тужба против директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), ...

Строс-Кан во минатото нападнал и други собарки во истиот хотел

МРТ - 16.05.2011

Францускиот пратеник Бернар Дебре тврди дека директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик Строс-Кан, кој е обвинет за обид за силување на собарка во њујоршкиот хотел „Софител“, во ...

Строс-Кан останува во притвор

Сител - 16.05.2011

Судот во Њујорк одлучи извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик Строс-Кан да остане во притвор и одби тој да биде ослободен со кауција во висина од еден милион долари.

Се отворија картите, повеќе Жени тврдат дека Строс Кан ги силувал

Вечер - 16.05.2011

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс Кан, може да добие 20 години затвор доколку е виновен.

Строс-Кан денеска ќе се изјасни за обвинението пред судот во Њујорк

Точка - 16.05.2011

Директорот на меѓународниот монетарен фонд(ММФ) Доминик Строс-Кан денеска попладне ќе се појави пред судот во Њујорк за да се изјасни по обвинувањата за сексуален напад, обид за силување и незаконско ...

MMФ „целосно активен“ по апсењето на Строс-Кан

Точка - 16.05.2011

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека „во целост е активен и оперативен“ и покрај апсењето на неговиот челник Доминик Строс-Кан.

Скандалот со директорот на ММФ ја намали вредноста на еврото

Курир - 16.05.2011

Скандалот со директорот на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, кој што е осомничен за сексуален напад, на собарка во хотел, влијаеше негативно врз вредноста на еврото.

Еврото поевтини по апсењето на директорот на ММФ

Press24 - 16.05.2011

Еврото утрово поевтини на девизните пазари, по апсењето во саботата на извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан, под обвинение за сексуален напад.

Строс-Кан и во минатото напаѓал собарки!?

Курир - 16.05.2011

Францускиот пратеник Бернар Дебре тврди дека директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик Строс-Кан, кој е обвинет за обид за силување на собарка во њујоршкиот хотел „Софител“, во ...

Се отворија картите- повеќе жени тврдат дека Штрос-Кан ги силувал

Press24 - 16.05.2011

Адвокатот на француската писателка и новинарка Тристин Банон, Давид Куби денеска во Париз најави дека неговата клиентка ќе покрене тужба против директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), ...

Колку жени силувал Строс-Кан?

Курир - 16.05.2011

Адвокатскиот тим на француската писателка и новинарка Тристин Банон, Давид Кубу денес во Париз најави дека неговата клиентка ќе поднесе тужба портив Доменик Строс кан под обвинение за сексуален напад ...

Доминик Строс-Кан има алиби, тврдат неговите адвокати

Press24 - 16.05.2011

Според анализата на адвокатскиот тим, директорот на ММФ во времето кога го обвинуваат дека силувал собрака, бил на ручек со својата ќерка Адвокатите на Доминик Строс-Кан имаат материјални докази и ...

Строс-Кан има алиби

Курир - 16.05.2011

Адвокатите на Доминик Строс-Кан имаат материјални докази и изјави на сведоци дека извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, во моментот кога наводно сексуално ја нападнал собарката, ручал ...

Строс-Кан останува во притвор

Курир - 16.05.2011

Судот во Њујорк одлучи извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик Строс-Кан да остане во притвор и одби тој да биде ослободен со кауција во висина од еден милион долари.

Скандалот со Строс-Кан негативно влијае врз еврото

Македонија24 - 16.05.2011

Свет - Македониjа 24, , Скандалот со Строс-Кан негативно влијае врз еврото, "Скандалот со директорот на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан, кој е осомничен за сексуален напад, ја намали ...