TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рамазан Бајрам-славје на муслиманите

Deutsche Welle - 20.09.2009

Со Шавал почна 10. месец од исламскиот календар. За муслиманите во цел свет тоа е причина за славје, зашто завршува месецот на пости - Рамазан.

Барак Обама ги поздрави муслиманите по повод празникот Фитер Бајрам

Канал5 - 20.09.2009

Претседателот на САД Барак Обама ги поздрави муслиманите по повод празникот Фитер Бајрам, кој го одбележува крајот на едномесечните рамазански пости.

Муслиманските верници го слават Рамазан-Бајрам

Канал5 - 20.09.2009

Верниците од исламска вероисповед во Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам.

Груевски присуствуваше на Бајрамската молитва во Радовиш

Алсат-М - 20.09.2009

Премиерот Никола Груевски и градоначалникот на општина Радовиш Роберт Велков, утрово присуствуваа на Бајрамската молитва во Јени Џамијата во Радовиш.

Рамазан Бајрам-славје на муслиманите

Алсат-М - 20.09.2009

Со Шавал почна 10. месец од исламскиот календар. За муслиманите во цел свет тоа е причина за славје, зашто завршува месецот на пости - Рамазан.

Груевски на бајрамска молитва во Радовиш

Телма - 20.09.2009

Премиерот Никола Груевски по повод верскиот исламски празник Рамазан Бајрам утрово присуствуваше на Бајрамската молитва во Јени Џамијата во Радовиш.

Обама ги поздрави муслиманите по повод празникот Фитер Бајрам

Алсат-М - 20.09.2009

Претседателот на САД Барак Обама ги поздрави муслиманите по повод празникот Фитер Бајрам, кој го одбележува крајот на едномесечните рамазански пости.

Започна славењето на Рамазан Бајрам

Канал5 - 20.09.2009

Река од верници денеска пред изгрејсонце ги преплавија муслиманските храмови. По едномесечниот пост заврши светиот месец Рамазан и со молитвата Бајрам Намаз ...

Бериша и Топи со честитки за Бајрам

Алсат-М - 20.09.2009

Муслиманските верници и низ Албанија денеска наутро во сите џамии го прославција Бајрам. Главната церемонија се одр А во џамијата Етем Беј.

Муслиманските верници го слават Рамазан-Бајрам

Форум - 20.09.2009

Рамазан, деветиот месец во исламскиот календар, воедно е и месец на почетокот на објавата на Куранот.

Почнува Рамазан Бајрам

Р.С.Европа - 20.09.2009

Луѓето со исламска вероисповед денеска почнуваат да го слават Рамазан Бајрам, еден од двата најзначајни муслимански празници.

Премиерот Груевски присуствуваше на Бајрамската молитва во Радовиш

Сител - 20.09.2009

Премиерот Никола Груевски и градоначалникот на општина Радовиш Роберт Велков, утрово присуствуваа на Бајрамската молитва во Јени Џамијата во Радовиш.

Груевски присуствуваше на Бајрамската молитва во Радовиш

Кирилица - 20.09.2009

На сите граѓани во Република Македонија од муслиманска вероисповед им го честитам големиот верски празник Бајрам и им посакам многу здравје, успех, напредок ...

Муслиманските верници го слават Рамазан - Бајрам

Сител - 20.09.2009

Верниците од исламска вероисповед во Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам.

ВМРО ДПМНЕ: Спотот за 15-ти септември беше евтин

Нетпрес - 20.09.2009

Спотот 15 септември беше многу евтин, бидејќи главниот лик, Бранко Црвенковски 15 години учествуваше во неговото создавање, реагираат од владејачката партија ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски самиот го сними спотот „15-ти септември“

Форум - 20.09.2009

Во интерес на вистината, спотот 15 септември беше многу евтин, бидејќи главниот лик од видеото, Бранко Црвенковски 15 години учествуваше во неговото создавање ...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ

Кирилица - 20.09.2009

Поради празникот Рамазан Бајрам, ВМРО ДПМНЕ нема да дозволи да биде испровоциран и да падне на толку ниско ниво како што тоа си го дозволи СДСМ Во интерес на ...

Денеска муслиманите го празнуваат Рамазан Бајрам

Алфа - 20.09.2009

Со локум татлии, сок и кафе семејството Сулејман топло не` пречека во својот дом. Денеска го прославува Рамазан Бајрам, најголемиот муслимански празник по ...

Муслиманските верници го слават Рамазан-Бајрам

Кирилица - 20.09.2009

Рамазан, деветиот месец во исламскиот календар, воедно е и месец на почетокот на објавата на Куранот Верниците од исламска вероисповед во Македонија, како и во ...

Подготовки за празнична трпеза, цените скокаат

Алсат-М - 19.09.2009

По 30 дена пост, исламските верници сакаат со што побогати трпези да си го поминат празникот Граѓаните денеска брзаа со купувањето за бајрамските празници.

СМС за еден денар за Рамазан-бајрам

Утрински - 19.09.2009

По повод претстојниот празник, на верниците од муслиманска вероисповед Рамазан-бајрам, „Космофон“ ја намали цената на СМС-пораката на 1 денар.

Се чека Бајрам

Алсат-М - 19.09.2009

Овој голем муслимански празник е познат и по хуманитарните дела Верниците муслимани со добри желби го чекаат Рамазан Бајрам, еден од двата најголеми ...

На Рамазан Бајрам - 1 денар СМС од Космофон

Inpress - 19.09.2009

Скопје, 19. септември (ИНПРЕС) На 20 септември, на празникот на верниците од муслиманска вероисповед, Рамазан Бајрам, сите при-пејд и пост-пејд корисници на ...

Еден денар СМС од Космофон на Рамазан Бајрам

Н.Македонија - 19.09.2009

Мобилниот оператор „Космофон“ на 20 септември на сите свои припејд и постпејд-корисници ќе им овозможи специјално ниска цена за СМС-порака од само еден денар ...

Честитки за Рамазан

Дневник - 18.09.2009

По повод започнувањето на големиот исламски празник Рамазан-бајрам, директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Валентина ...

Вељаноски со честитка до поглаварот на ИВЗ за Рамазан Бајрам

Нетпрес - 18.09.2009

Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски упати честитка до претседателот на Исламската верска заедница во земјава, Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди ...

Министерот Коњановски со честитка до поглаварот на ИВЗ

Нетпрес - 18.09.2009

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Коњановски, по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам му го честиташе празникот на поглаварот ...

Честитка од Груевски до ИВЗ по повод Рамазан Бајрам

Кирилица - 18.09.2009

Етничката и верска шареноликост, меѓучовечкото разбирање, толеранција и соживотот меѓу сите граѓани во Република Македонија претставуваат наше најголемо ...

Космофон: Eден денар за СМС порака за престојниот празник Рамазан

Нетпрес - 18.09.2009

Космофон на 20 септември на сите свои при пејд и пост пејд корисници ќе им овозможи специјално ниска цена за СМС порака од само еден денар кон сите национални ...

Честитка од премиерот Груевски до претседателот на ивз Реџепи по повод Рамазан Бајрам

Сител - 18.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи и ...

Груевски и го честиташе Рамазан Бајрам на Исламската заедница

Нетпрес - 18.09.2009

Премиерот Никола Груевски и го честиташе празникот Рамазан Бајрам на Исламската верска заедница во Македонија.

На Рамазан Бајрам - 1 денар СМС

Вечер Прес - 18.09.2009

На 20 септември, на празникот на верниците од муслиманска вероисповед, Рамазан Бајрам, сите при-пејд и пост-пејд корисници на мобилната телефонија на Космофон ...

Понеделник неработен ден

Утрински - 17.09.2009

Согласно со Законот за празници, 20 септември (недела) - Рамазан-бајрам, односно 21 септември (понеделник) - првиот ден на Рамазан-бајрам е неработен ден за ...

Понеделник е Рамазан - неработен ден

Inpress - 17.09.2009

Скопје, 17. септември (ИНПРЕС) Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празници 20 Септември (недела) Рамазан Бајрам, ...

21 септември неработен ден за сите граѓани

А1 - 16.09.2009

Согласно Законот за празници 20 септември (недела) Рамазан Бајрам, односно 21 септември (понеделник), првиот ден на Рамазан Бајрам е неработен ден за граѓаните ...

Понеделник - неработен ден

МРТ - 16.09.2009

Понеделник - 21 Септември е неработен ден за сите граѓани на Македонија. Понеделник е првиот ден на Рамазан Бајрам, кој е не работен ден согласно Законот за ...

Понеделник, 21 септември е неработен за сите граѓани

Нетпрес - 16.09.2009

По повод празникот Рамадан Бајрам, понеделник, 21 септември е неработен ден за сите граѓани, информираат од Министерството за труд и социјална политика.

По повод Рамазан Бајрам, 21 септември неработен ден за сите граѓани

Сител - 16.09.2009

Согласно Законот за празници 20 септември (недела) Рамазан Бајрам, односно 21 септември (понеделник), првиот ден на Рамазан Бајрам е неработен ден за граѓаните ...

По повод Рамазан Бајрам, 21. септември (понеделник) е неработен

Кирилица - 16.09.2009

Празникот е во недела, но неработен ќе биде понеделник Согласно Законот за празници 20 септември (недела) Рамазан Бајрам, односно 21 септември (понеделник), ...

Понеделник, 21 септември неработен ден

Нетпрес - 16.09.2009

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празници, 21 септември 2009 година, понеделник, првиот ден на исламскиот ...