TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Октомвриска револуција 2004

Дневник - 09.10.2004

филиппетровски Начинот на кој Георгиевски посака да се врати на претседателската позиција не е познат во политичката реалност и пракса. Тешко може да сретнете случај кога некој претседател на голема политичка партија по сопствена желба заминува, дава оставка и за неполни десет месеци повторно има ...

Димовска наскоро ќе формира нова партија

Време - 06.10.2004

ПО НЕУСПЕШНИТЕ ПРЕГОВОРИ СО ГРУЕВСКИ Доста Димовска, поранешна потпретседателка на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен лидер на Движењето за евроатлантски интеграции на Македонија (ДЕАМ), наскоро ќе формира нова партија. Оската на новата партија, како што изјави Димовска, ќе бидат членовите на ДЕАМ и нејзините ...

Доста Димовска прави партија

Дневник - 06.10.2004

НОВ ОБИД Поранешната потпретседателка на ВМРО-ДПМНЕ Доста Димовска наскоро ќе формира нова политичка партија, со која ќе настапи на претстојните локални избори. Името на партијата се уште не е одредено, но извесно е дека нема да се користи името ВМРО и оти партијата ќе има десноцентристичка ...

Збогум ДПМНЕ, отидов во Народна

Време - 05.10.2004

ГЕОРГИЕВСКИ СЕ ИСЕЛИ ОД ШТАБОТ НА ВМРО-ДПМНЕ Долгогодишниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски вчера, по 14 години, го напушти партискиот штаб и премина во седиштето на ВМРО-народна партија. Георгиевски, засега, ќе биде гостин во Народната партија и формално ќе остане член на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Љубчо го дочекаа со аплауз во ВМРО-Народна

Вест - 05.10.2004

Со аплауз, Љубчо Георгиевски вчера беше пречекан во просториите на ВМРО-Народна. "Ова е трајно напуштање на просториите на ВМРО-ДПМНЕ и мојата наредна активност ќе биде во просториите на ВМРО-Народна. Ова можеби е божја промисла и божје искушение" изјави Љубчо Георгиевски.

Георгиевски засега не мисли да биде лидер на ВМРО-Народна

Утрински - 05.10.2004

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ вчера официјално го напушти штабот на партијата што ја создаде Сашко Димевски Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љупчо Георгиевски вчера и официјално ја напушти партијата на чие чело беше цели 13 години.

Ме исфрлија поуспешно од СДСМ

Дневник - 05.10.2004

ГЕОРГИЕВСКИ СЕ ПРЕСЕЛИ ОД ВМРО-ДПМНЕ Во овие 14 години имав многу погрешни кадровски решенија, вели Љубчо Георгиевски По 14 години поминати во ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски вчера го напушти партискиот штаб и најави дека ќе ја продолжи политичката борба против СДСМ.

ЌЕ ИМА ИЛИ НЕ ВМРО-НАРОДНА НА ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ПРАТЕНИЧКА ГРУПА?

Канал5 - 05.10.2004

Љубчо Георгиевски се всели во просториите на ВМРО Народна партија, но тој и неговите следбеници во парламентот се уште се пратеници на ВМРО ДПМНЕ.. Законот им забранува и формално да ја сменат партијата, затоа што ќе ги загубат пратеничките мандати..

Молк во ВМРО ДПМНЕ, по вчерашното селење на Љубчо Георгиевски од седиштето во кое работеше 14 години

Канал5 - 05.10.2004

Уште на почетокот на денешната прес - конференција на ВМРО ДПМНЕ, портпаролот на партијата Александар Бичиклиски им сугерираше на новинарите дека постои можност за прашања поврзани само со двете теми за кои ќе се говори, а меѓу нив не беше вчерашниот нас Уште на почетокот на денешната прес - ...

Георгиевски го напушти ВМРО-ДПМНЕ

А1 - 04.10.2004

Георгиевски го напушти ВМРО-ДПМНЕ, засекогаш. Вели се решил на ваков чекор зашто за него станало неподносливо заедно со Груевски да делат канцеларии во една иста зграда. Пред заминување, Георгиевски имаше и куса куртуазна средба со Груевски.

Љубчо си ги зеде и кантите за ѓубре

Вест - 04.10.2004

ПОЧЕСНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ВМРО-ДПМНЕ СЕ ИСЕЛИ Љубчо Георгиевски веќе го нема почесниот кабинет во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје. Викендов неговите приврзаници ревносно го исчистиле катот во централата на партијата што го користеле љубчовистите, и сите негови работи и предмети ги пренеле во ...

Георгиевски си ја призна ВМРО-народна

Време - 04.10.2004

ПО НЕУСПЕШНИТЕ ОБИДИ ДА ЈА ЗАДРЖИ ДПМНЕ Диана Младеновска Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен пратеник од оваа партија Љубчо Георгиевски денеска и официјално треба да го напушти партискиот штаб и да влезе во просториите на новоформираната ВМРО-народна партија, која се наоѓаат на само неколку ...

На Груевски не му било понудено да раководи со Координативното тело

Утрински - 04.10.2004

ДЕМАНТ Скопје - ВМРО-ДПМНЕ ја негира изјавата на Весна Јаневска од ВМРО- Народна во која таа тврди дека на седница на Координативното тело на широкиот опозициски блок е предложено претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, да го води ова тело и целокупните активностите околу претстојниот ...

Кам-бек на Георгиевски на политичката сцена

Утрински - 04.10.2004

Екслидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска се сели во седиштето на ВМРО-Народна Георгиевски нема да ја врати партиската книшка на ВМРО-ДПМНЕ и формално ќе остане нејзин член Љупчо Георгиевски и официјално најави нов политички почеток без страв од евентуален неуспех, овој пат со ВМРО-Народна.

Георгиевски го оставил само паркетот

Дневник - 04.10.2004

ГОЛЕМА ПРЕСЕЛБА ВО ВМРО-НАРОДНА Испразнија се, како во времето кога ЈНА си заминуваше од Македонија, велат во ВМРО-ДПМНЕ Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски со старата партиска книшка најави нов политички почеток во ВМРО-народна.

Груевски нема да застане на чело на отпорот

Дневник - 04.10.2004

ВМРО-ДПМНЕ Ќе се загрози и непотребно ќе се исполитизира граѓанската димензија на отпорот ако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски или кој било друг претседател на политичка партија застане на чело на координативното тело на отпорот против територијалната поделба, соопшти вчера ВМРО-ДПМНЕ.

По 14 години, Љубчо Георгиевски се иссели од седиштето на ВМРО ДПМНЕ..

Канал5 - 04.10.2004

За својата одлука, претпладнето го информирал и лидерот на партијата Никола Груевски.. ,, Почнуваме нова борба, но не со структурите на ВМРО ДПМНЕ, туку со СДСМ,, вели Георгиевски.. Признава дека за 14 години направил многу кадровски грешки За својата одлука, претпладнето го информирал и лидерот на ...

ЉУБЧО "ПОТСТАНАР" ВО ВМРО-НАРОДНА

Вечер - 04.10.2004

Иако, се уште, тој не е член на оваа неодамна регистрирана партија, од почеток се знаеше дека е нејзин лидер во сенка, практично, откако ја изгуби борбата за лидерски кам-бек во ВМРО-ДПМНЕ. Според в.д. претседателката на ВМРО-НП, Весна Јаневска, партијата денес се вселува во новите простории, а ...