TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поделба на медалите на кошаркарското ЕП во Полска

А1 - 20.09.2009

Во овие моменти во тек е двобојот за бронзата меѓу селекциите на Словенија и Грција. Во големото финале вечерва актуелниот светски првак и европски вицешампион ...

Шпанија и Србија во финалето на ЕП во кошарка во Полска

Алсат-М - 20.09.2009

Репрезентациите на Шпанија и на Србија вечерва ќе го играат последниот натпревар на 36.Европско првенство во Катовице, Полска.

Шпанија- европски шампион во кошарка

Алсат-М - 20.09.2009

Репрезентацијата на Шпанија денеска во финалето го совлада тимот на Србија со резултат 85:63.Шпанците доминираа цело време на теренот и без проблеми го ...

Шпанија и Србија во финалето на еп во кошарка во Полска

Сител - 20.09.2009

Репрезентациите на Шпанија и на Србија вечерва ќе го играат последниот натпревар на 36.Европско првенство во Катовице, Полска.

Историски и обврзувачки успех

Време - 19.09.2009

Сениорската кошаркарска репрезентација со освоеното деветто место на Европското првенство во Полска го оствари најдобриот пласман, но и си постави повисоки ...

Стефанов: Среќен сум што можам да ве погледнам в очи

Утрински - 19.09.2009

„Гледајте само колку кандидати има за нов капитен“, кажа Врбица Стефанов лежерно завален во фотелјата во фоајето на хотелот „Континентал“ покажувајќи со раката ...

Милојевиќ ќе суди во кошаркарската Евролига!

Н.Македонија - 19.09.2009

Македонскиот судија, кој ја делеше правдата на три средби на ЕП во Полска, добил официјална покана да биде на семинарот на евролигашките судии, кој ќе се одржи ...

Успехот на Македонија мора да и помогне на кошарката

Н.Македонија - 19.09.2009

Иако националната лига ни е пред колапс, репрезентативците докажаа дека имаме иднина и „штоф“ за уште поголеми успеси Освојувањето на деветтото место на ...

Литванска забава со пиво и колбаси, но без кошарка

Н.Македонија - 19.09.2009

Најмалку илјада Литванци допатуваа на завршницата од ЕП во Катовице со верба дека нивната репрезентација ќе се најде таму.

Арсиќ со шанси 50:50 да остане на селекторската клупа

А1 - 18.09.2009

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јовица Арсиќ е со 50 процентни шанси да продолжи да седи на клупата на репрезентацијата.

Србија и Шпанија се пласираа во полуфиналето на ЕП во кошарка

А1 - 18.09.2009

Кошаркарските репрезентации на Србија и на Шпанија се пласираа во полуфиналето на Европското првенство што се игра во Полска.

Илјашова и' става рампа и на Грција

Утрински - 18.09.2009

Србија во последното коло од групата Ф во Лоѓ очекувано ја совлада Литванија со 89:79, што значи дека македонската кошаркарска репрезентација и официјално го ...

Арсиќ e со 50-50 шанси да остане на кормилото на репрезентацијата

Кирилица - 18.09.2009

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јовица Арсиќ е со 50 процентни шанси да продолжи да седи на клупата на репрезентацијата За неговата ...

Србија и Шпанија се пласираа во полуфиналето на еп во кошарка

Сител - 18.09.2009

Кошаркарските репрезентации на Србија и на Шпанија се пласираа во полуфиналето на Европското првенство што се игра во Полска.

Србија и Шпанија први полуфиналисти на ЕП во Полска

Алфа - 18.09.2009

Репрезенатциите на Србија и Шпанија се првите полуфиналисти на Евробаскетот во Полска. Српските кошаркари беа поуспешни од Русија со 79:68, додека Франција го ...

Горди и задоволни од постигнатото

Вечер Прес - 18.09.2009

Пресреќен сум што можам да ве погледнам во очи сите присутни бидејќи тоа што го ветивме и го остваривме.

Бидгошч ги испрати кошаркарите, сега ги очекува одбојкарките

Н.Македонија - 18.09.2009

Од ФИБА-Европа добивме големи пофалби за организацијата на мечевите во кошарка. Сега ќе се обидеме да бидеме такви и на одбојкарскиот турнир, вели Полин Фишер, ...

Македонија деветта на ЕП во Полска!

Н.Македонија - 18.09.2009

Според Коста Илиев, спортскиот директор на ФИБА-Европа, сите селекции што играа во вториот круг,а не се пласираа во завршницата ќе го делат пласманот од 9 до ...

Тоа што го ветивме и го исполнивме

Идивиди - 18.09.2009

Македонската кошаркарска федерација на денешната прес конференција по повод историскиот успех на кошаркарската репрезентација на ЕП во Полска, каде го освоивме ...

Формирани се четвртфиналните двојки на ЕП во кошарка

А1 - 17.09.2009

По синоќа комплетираното трето коло во Ф групата, се формираа четвртфиналните двојки на Европското првенство во кошарка што се игра во Полска.

Македонските кошаркари се вратија од ЕП во Полска

А1 - 17.09.2009

Македонските кошаркарски мисионери се вратија дома. Побогати за едно лично искуство, за успех повеќе во кариерата но и за една национална заслуга.

Во спортот е рекламата

Време - 17.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација е меѓу 10. најдобри селекции во Европа. Иако првенството во Полска се уште се игра, за Македонија тоа заврши со ...

Скок со задршка на кошаркарите

Утрински - 17.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација се враќа од европското првенство во Полска веројатно како 10.

Македонија во златната средина

Време - 17.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација со пораз од Русија од 71-69 ги заврши настапите на Европското првенство во Полска.

Формирани се четвртфиналните двојки на еп во кошарка

Сител - 17.09.2009

По синоќа комплетираното трето коло во Ф групата, се формираа четвртфиналните двојки на Европското првенство во кошарка што се игра во Полска.

Формирани се четвртфиналните двојки на ЕП во кошарка

Кирилица - 17.09.2009

По синоќа комплетираното трето коло во Ф групата, се формираа четвртфиналните двојки на Европското првенство во кошарка што се игра во Полска Вечерва во ...

Македонија има кошаркарска иднина!

Н.Македонија - 17.09.2009

Конечниот епилог на учеството на жолто-црвените на ЕП се две големи победи (Израел и Германија) и четири порази против многу пореномирани селекции, кои брзо ќе ...

Илиевски: Македонија мора да се гордее со овие момци

Н.Македонија - 17.09.2009

Искусниот бек, кој поради повреда не играше на ЕП, признава дека му било исклучително тешко да ги гледа соиграчите пред ТВ-екранот Нему му беше најтешко во ...

Стефанов: Подобар крај не можев ниту да сонувам

Н.Македонија - 17.09.2009

Досегашниот капитен по завршувањето на играчката кариера најавува дека нема да биде тренер, веројатно ќе остане во репрезентацијата, но не се знае на која ...

Формирани се 1/4 финални двојки на ЕП во кошарка

Идивиди - 17.09.2009

По синоќа комплетираното трето коло во Ф групата, се формираа четвртфиналните двојки на Европското првенство во кошарка што се игра во Полска.

Полска или Шпанија за четвртфинале на ЕП во кошарка

А1 - 16.09.2009

По одигрување на натпреварот во Лоџ од Ф групата на Европското првенство во кошарка меѓу домаќинот Полска и Шпанија вечерва од 18:15 часот ќе се знае и ...

Македонските кошаркари вечерва пристигнуваат во Скопје

А1 - 16.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација по историскиот успех постигнат на Европското првенство во Полска со пласманот помеѓу десетте најдобри репрезентации, ...

Нашите кошаркари се враќаат вечерва по полноќ

Алфа - 16.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација по историскиот успех постигнат на Европското првенство во Полска со пласманот помеѓу десетте најдобри репрезентации, ...

Полска или Шпанија ќе биде последниот четвртфиналист на ЕП во кошарка

Кирилица - 16.09.2009

По одигрување на натпреварот во Лоџ од Ф групата на Европското првенство во кошарка меѓу домаќинот Полска и Шпанија вечерва од 18:15 часот ќе се знае и ...

Полска или Шпанија ќе биде последниот четвртфиналист на ЕП во кошарка

Сител - 16.09.2009

По одигрување на натпреварот во Лоџ од Ф групата на Европското првенство во кошарка меѓу домаќинот Полска и Шпанија вечерва од 18:15 часот ќе се знае и ...

Македонските кошаркарски репрезентативци вечерва по полноќ пристигнуваат во Скопје

Кирилица - 16.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација по историскиот успех постигнат на Европското првенство во Полска со пласманот помеѓу десетте најдобри репрезентации, ...

Историски успех на Македонија

Вечер Прес - 16.09.2009

Со освоеното 10. место нашата најдобра селекција направи скок од три места на табелата во однос на настапот од пред 10 години во Франција Кошаркарската ...

Македонија чесно се прости од ЕП во Полска

Н.Македонија - 16.09.2009

Избраниците на селекторот Арсиќ во рововска битка загубија од Русија (69-71) во клучниот меч за пласман во четврт-финалето Кошаркарската репрезентација на ...

Кошаркарите се враќаат вечерва по полноќ

Идивиди - 16.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација по историскиот успех постигнат на Европското првенство во Полска со пласманот помеѓу десетте најдобри репрезентации, ...

Руски рулет за македонските кошаркари

Утрински - 15.09.2009

Победа над Русија од седум коша разлика во денешниот решавачки последен меч од групата Е во Бидгошч (15,45 ч.

Одиграно второто коло во Ф групата на ЕП во кошарка

Кирилица - 15.09.2009

Со одигрување на синоќешниот натпревар Србија - Турција се комплетира второто коло во Ф групата на Европското првенство во кошарка во Полска Во оваа група која ...

Одиграно второто коло во Ф групата на еп во кошарка

Сител - 15.09.2009

Со одигрување на синоќешниот натпревар Србија - Турција се комплетира второто коло во Ф групата на Европското првенство во кошарка во Полска.

Македонија против актуелниот европски шампион Русија во обид да влезе меѓу осумте најдобри на еп во кошарка

Сител - 15.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација денеска од 15:45 часот ќе се обиде против Русија да направи изненадување и да се пласира во 1/4 финалето на Европското ...

На ЕП во кошарка Македонија игра против Русија

Р.С.Европа - 15.09.2009

Кошаркарската репрезентација на Македонија попладне игра против актуелниот европски шампион Русија во обид да влезе меѓу осумте најдобри на Европското ...

Македонија ќе се пресмета со Русија

Форум - 15.09.2009

Македонските кошаркари денес го продолжуваат својот настап во Полска на Европското првенство. Во терминот од 15:45 ќе ја одиграаат клучната средба со ...

Македонија го заврши настапот на ЕП во кошарка

Р.С.Европа - 15.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација загуби од од Русија со 71:69 во третото коло во групата Е и ги заврши натпреварите на Европското првенство во Полска.

Со минимален пораз од Русија заврши настапот на македонија на еп во кошарка

Сител - 15.09.2009

Во драматичен и возбудлив натпревар македонската кошаркарска селекција вечерва загуби од европскиот шампион Русија со 71:69 и со тоа ги заврши натпреварите на ...

Со плус седум за влегување меѓу најдобрите осум

Н.Македонија - 15.09.2009

Репрезентација на Македонија попладнево има шанса со победа со најмалку седум разлика над Русија сигурно да влезе во четврт-финалето на ЕП или со помал триумф ...

Француските НБА-ѕвезди пресјајни за Македонците

Време - 14.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација убедливо загуби од Франција со 83-57во првиот меч од втората фаза во групата Е.

Паркер: Ме разочараа!

Н.Македонија - 14.09.2009

Француската Француската НБА-ѕвезда по петочниот меч против жолто- црвените (83-57) за „Нова Македонија“ изјави дека очекувал повеќе од македонскиот состав Не ...

Малата Македонија е на чекор од четврт-финалето на ЕП

Н.Македонија - 14.09.2009

Жолто-црвените, вчера, со 86-75 ја совладаа Германија и со евентуална победа утре против Русија ќе може да сметаат на пласман меѓу осумте најдобри на Стариот ...

Кошаркарите им се налутија на новинарите

Н.Македонија - 14.09.2009

Македонските репрезентативци наводно биле разочарани од критиките што ги добиле по катастрофалната игра вопоразите од Хрватска и од Франција Најден е ...

За ФИБА сме ФИРОМ, а за сите други - Македонија

Н.Македонија - 14.09.2009

Со исклучок на Грците, сите други - тренери, играчи, новинари и службени лица - при споменувањето на нашата држава го користат нашето уставно име Гледачите во ...