TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Обвинителството треба да отвори истрага за креаторите на случајот „Пуч“

Нова ТВ - 25.10.2019

Премиерот Зоран Заев го повика Јавното обвинителство по допрен глас да истражи кој го пишувал обвинението за „Пуч“ во кое беа обвинети тој како лидер на опозицијата, Зоран Верушевски и неговата сопруга, свирачите Звонко Костовски и Ѓорѓи Лазаревски ...

Најчевска: Заев се спрема да го врати Мијалков на неговата поранешна функција – Сосема нормално така?

Бизнис Вести - 25.10.2019

Премиерот Зоран Заев вчера на рочиштето за Таргет-Тврдина“ кој беше повикан во својство на сведок, изјави дека четири пати одел во владата на средба со Никола Груевски пред да ги објави снимените разговори.

Според Заев Верушевски не го „штедел“ Мијалков

Призма - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска сведочеше за нелегалното прислушување | Фото: БИРН Премиерот Зоран Заев нема чувство дека ексразузнавачот Зоран Верушевски го поштедил Сашо Мијалков за време на неодамнешното сведочење во рамките на случајот ...

Заев: Груевски бил првиот консумент на прислушуваните материјали но одговорност има и кај Мијалков

IRL - 24.10.2019

Прв пат за прислушуваните разговори, актуелниот премиер Зоран Заев, слушнал во 2013 година во јуни кога станал претседател на СДСМ. Ова денеска го соопшти премиерот во својство на сведок за случајот „Таргет-Тврдина“, каде што беше повикан од ...

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

ТВ21 - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет-Тврдина"

Канал5 - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет -Тврдина". Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев дознал за „бомбите“ од Верушевски, најприслушувани биле тој и Црвенковски

24 Вести - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

Заев дознал за „бомбите“ од Верушевски, најприслушувани биле тој и Црвенковски

Алсат-М - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

Заев дознал за „бомбите“ од Верушевски, најприслушувани биле тој и Црвенковски

Телма - 24.10.2019

Одговарајќи на прашање од обвинителството, кога дознал за незаконското следење на комуникациите, Заев рече дека првпат слушнал за тоа кога станал претседател на СДСМ во јуни 2013 година. Кажа дека претседател на Комисијата за безбедност на партијата ...

Заев: Мијалков и тоа како е виновен, но лошотијата, злобата доаѓа од конзументот

Телма - 24.10.2019

-Сашо Мијалков и те како е виновен како директор на УБК, но лошотијата, злобата доаѓа од тој што конзумирал. Чесен политичар го спречува тоа ако го увиди, не го конзумира, изјави Заев по сведочењето.

Заев: Мијалков и тоа како е виновен, но лошотијата, злобата доаѓа од конзументот

24 Вести - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Премиерoт Заев денеска треба да сведочи за случајот „Таргет - Тврдина“

Канал5 - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска треба да сведочи на рочиштето за случајот „Таргет-Тврдина“. Шефот на македонската Влада ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното прислушување од УБК.

Денеска Заев Ќе сведочи кој му ги давал бомбите, откако Верушевски за прислушувањето го обвини Груевски, а го ослободи ...

Сакам да кажам - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев за денеска е викнат да сведочи од кого и како ги примал снимките од илјадниците незаконски прислушувани разговори во УБК во времето кога директор беше Сашо Мијалков. Ќе зборува за периодот кога СДСМ беше во опозиција, а ...

Заев денеска ќе сведочи за „бомбите“ од масовното нелегално прислушување во УБК

Фокус - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се појави во Кривичниот суд каде што е повикан да сведочи за нелегалното масовно прислушување во УБК, односно за случајот „Таргет и Тврдина“. Заев ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното ...

Заев: Најприслушувани беа телефони на СДСМ

ТВ21 - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на сведочењето за случајот „Тарет Тврдина“ рече дека најприслушувани биле телефоните на СДСМ. „Прв пат за прислушувањето слушнав кога станав претседател СДСМ. Претседател на Комисијата за безбедност и контраразузнавање ...

Заев: Пред објавата на „бомбите“ имав 4 средби со Груевски, му раскажав негови прислушувани телефонски разговори

Фокус - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев во моментот во Кривичниот суд сведочи за масовното нелегално прислушување во УБК, односно за случајот „Таргет и Тврдина“. На прашањето на обвинителот Трајче Пеливанов, кога прв пат слушнал за нелегалното прислушување, премиерот ...

Заев дознал за „бомбите" од Верушевски, најприслушувани биле тој и Црвенковски

Канал5 - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет -Тврдина". – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

Место во обвинителство, дури и материјалиte од пи-мерките оделе првин кај Груевски да ги чита, сведочи Премиерот Зоран ...

Сакам да кажам - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска како сведок на поранешните специјални обвинители Трајче Пеливанов и Артан Ајро сведочи во „Тврдина-Таргет“, кога првпат дознал за масовното незаконско прислушување, за содржината, автентичноста на неговите разговори и ...

Заев: Не барам отштета за нелегалното прислушување

Фокус - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев по денешното сведочење во Кривичниот суд за случајот „Таргет и Тврдина“ рече дека нема да бара отштета за тоа што нелегално бил прислушуван. На прашањето на судијата дали се приклучува на кривичниот прогон кон обвинетите и дали ...

Заев ја поби тезата на Верушевски дека бомбите биле модифицирани и компромитирани

Сакам да кажам - 24.10.2019

Во својство на сведок, денеска во Основниот суд Скопје 1 премиерот Зоран Заев ја потврди автентичноста на неговите прислушувани разговори и СМС-пораки, контра бившиот разузнавач Зоран Верушевски, кој во сведочењето за масовното прислушување рече ...

Јанкулоска се соочи со Заев во судница, Мијалков немаше прашања

Фокус - 24.10.2019

Само екс министерката Гордана Јанкулоска, како обвинета во „Таргет и Тврдина“ денеска во судница се соочи со премиерот Зоран Заев, кој беше повикан во својство на сведок за случајот со масовното нелегално прислушување.

Заев: Мијалков и тоа како е виновен, но лошотијата, злобата доаѓа од конзументот

Алсат-М - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Заев: Груевски бил краен конзумент на прислушувањето, но и Мијалков е виновен

Фокус - 24.10.2019

Јасно е како ден кој ги кршел масовно човековите права со незаконското прислушување, според мене јасна е веригата, а конзумент бил поранешниот премиер, Никола Груевски, изјави денеска премиерот, Зоран Заев, по неговото сведочење во Кривичниот суд во ...

Груевски се мајтапеше со мене дека сум ги имал бомбите, но се зафркна што не ме притвори како Верушевски, сведочеше ...

Сакам да кажам - 24.10.2019

Во продолжение на денешното сведочење на премиерот Зоран Заев во судскиот процес за „Тврдина-Таргет“, но како лидер на СДСМ во опозиција, тој кажа како завршиле средбите со тогашниот премиер Никола Груевски, на кои го информирал за милионот ...

Заев: За „бомбите“ дознав од Зоран Верушевски,најприслушуван сум јас и Црвенковски

Канал5 - 24.10.2019

За незаконски прислушуваните телефонски разговори дознав од Зоран Верушевски, тврди премиерот Зоран Заев денеска пред судот на рочиштето за случајот „Таргет -Тврдина“. Заев вели дека од разговорите кои тој ги имал најприслушувани биле тој и ...

„Прислушувања“, Заев и Мијалков, очи во очи во судницата

Алсат-М - 24.10.2019

Зоран Заев и Сашо Мијалков се соочија во судница. Премиерот во улога на сведок за нелегалното прислушување, ек-директорот на УБК како обвинет во случајот Таргет-Тврдина. Заев речиси еден час одговараше на прашања на обвинителите.

Ново рочиште за „Таргет Тврдина“, треба да сведочи премиерот Заев

24 Вести - 24.10.2019

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“ на кое, како што е најавено, треба да сведочи премиерот Зоран Заев.

Ново рочиште за „Таргет Тврдина“, треба да сведочи премиерот Заев

Телма - 24.10.2019

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“ на кое, како што е најавено, треба да сведочи премиерот Зоран Заев.

Заев не го спомена Мијалков во сведочењето за “Tаргет Tврдина”

Телма - 24.10.2019

Виновен е бегалецот и поранешен премиер Никола Груевски. Тој нарачувал, тој слушал и кај него пристигале материјалите од прислушувањето тврди сведокот, Зоран Заев, во судскиот случај кој и како прислушувал.

Заев: Груевски бил главен консумент, но и Мијалков е виновен за прислушувањето

24 Вести - 24.10.2019

Оштетениот опозиционер, а денес претседател на Владата како сведок во судница побара кривична одговорност за масовното прислушување. Се соочи со Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска и останатите обвинети за аферата со „бомбите.

Заев сведочеше за прислушувањето на рочиште за „Таргет/Тврдина“

Канал5 - 24.10.2019

За нелегално прислушуваните разговори премиерот Зоран Заев дознал од претседателот на Комисијата за безбедност во СДСМ Зоран Верушевски во 2013-тата година непосредно откако станал претседател на партијата.

Заев сведочеше за прислушувањето – „Mијалков е виновен, но лошотијата доаѓа од Груевски“

ТВ21 - 24.10.2019

Во својство на сведок, премиерот Заев сведочеше во судница за масовното прислушување. Тој ja потврди автентичностa на разговорите, а за Мијалков рече дека е виновен за прислушувањето. „Сашо Мијалков и те како е виновен како директор на УБК, но ...

Ново рочиште за „Таргет Тврдина“, треба да сведочи премиерот Заев

Алсат-М - 24.10.2019

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“ на кое, како што е најавено, треба да сведочи премиерот Зоран Заев.

Заев: Јасно е дека крајниот конзумент на прислушувањето бил Груевски

Нетпрес - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Заев: РАзговорите на албански од „бомбите“ ги преведуваше висок функционер од СДСМ

Независен - 24.10.2019

Фото: Б. Грданоски Премиерот Зоран Заев околу еден час одговараше на прашања од обвинителството на денешното рочиште на случајот за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина“, додека од Судот и од обвинетите му поставија само по едно ...

Заев сведочеше за „бомбите“ во случајот „Таргет Тврдина“

Сител - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев околу еден час одговараше на прашања од обвинителството на денешното рочиште на случајот за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина“, додека од Судот и од обвинетите му поставија само по едно прашање.

(Видео) Заев: Нека допре мојот глас до Обвинителството за случајот „Пуч“

Макфакс - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев го повика Јавното обвинителство по допрен глас да истражи кој го местел него и останатите обвинети во случајот „Пуч“. „Ако немало допрен глас досега, нека допре мојот глас до нив.

Заев треба да сведочи на рочиштето за „Таргет Тврдина“

Алфа - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска треба да сведочи на рочиштето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“.За случајот досега сведочеа Зоран Верушевски, Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски.

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

Сител - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев на суд, ќе сведочи за „Таргет и Тврдина“

Слободен Печат - 24.10.2019

Сведочењето на Заев следува откако пред две недели заврши со исказ поранешниот разузнавач и негов советник, Зоран Верушевски. Како сведок на Јавното обвинителство на рочиштето за случајот „Таргет и Тврдина“, денеска во Кривичен ќе сведочи шефот на ...

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

МКД - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина". Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев во судница ќе сведочи за „бомбите“ и прислушувањето

+инфо - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се појави во Основниот кривичен суд во Скопје да сведочи за прислушувањето и „бомбите“ во предметот „Таргет-Тврдина“. Тој е повикан како сведок на обвинителството и се очекува да зборува за неговите сознанија за ...

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

А1 On - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев треба да сведочи на рочиштето за „Таргет Тврдина“

Р.С.Европа - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска треба да сведочи на рочиштето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“.За случајот досега сведочеа Зоран Верушевски, Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски.

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

Нова ТВ - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев: Најприслушувaни бевме јас и Црвенковски

Нетпрес - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска сведочеше во предметот „Таргет Тврдина“ откако претходно пред судот даде заклетва дека ќе ја зборува вистината. Тој истакна дека за првпат слушнал за незаконско следење на комуникациите го дознал и увидел кога станал ...

Заев дознал за „бомбите“ од Верушевски- најприслушувани биле тој и Црвенковски

Press24 - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

(ВИДЕО) Заев се соочи со Мијалков: Груевски бараше да му пуштам бомби, му кажав дека тајно купува плацови на Водно

А1 On - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев и ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков попладнево се соочија во судницата на сведочењето за предметот со масовното прислушување „Таргет Тврдина“ на СЈО. Заев како сведок рече дека првпат слушнал дека во државата нелегално се ...

Заев: На СЈО му предадовме над милион различни комуникации

Слободен Печат - 24.10.2019

Премиерот Заев истакна дека „бомбите" биле посебно чувани, и само Верушевски и лидерот на партијата имале пристап до таа просторија. Во својство на сведок премиерот Зоран Заев денеска пред Кривичниот суд ја кажа својата верзија на „бомбите“ во склоп ...

Премиерот Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

Press24 - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

(Видео) Заев сведочи пред Мијалков за прислушувањето: „Груевски бараше да му пуштам бомби“

Макфакс - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев и ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков попладнево се соочија во судницата на сведочењето за предметот со масовното прислушување “Таргет Тврдина” на СЈО. Заев како сведок рече дека првпат слушнал дека во државата нелегално се ...

Заев дознал за „бомбите“ од Верушевски, најприслушувани биле тој и Црвенковски

Сител - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

Заев како сведок во „Таргет Тврдина“: Незаконски се прислушуваше од МВР- УБК

Нова ТВ - 24.10.2019

Незаконското масовно прислушување се вршело во МВР-УБК, рече премиерот Зоран Заев кој денеска е повикан како сведок на обвинителсвото во случајот „Таргет -Тврдина. Заев рече дека материјалите во кој имал увид, според начинот на кој биле анализирани, ...

Заев: Навремено го информирав Груевски за „бомбите“, но тој не веруваше

Слободен Печат - 24.10.2019

Во својот исказ премиерот Зоран Заев пред Судот истакна дека го информирал Груевски и ОЈО за „бомбите“ кои ги поседувал. За „бомбите” дека ги поседуваме како инфо ги споделив со Груевски и ОЈО, а соопштив и во јавноста, истакна премиерот Заев, на ...

Заев за „бомбите“ дознал од Верушевски, добро ги чувал и не му дал дел од нив на Груевски

Р.С.Европа - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев на рочиштето за прислушувањето рече дека поранешниот разунавач, сега негов советник Зоран Верушевски, го информирал дека партијата располага со документи и материјали од типот на незаконско следење на комуникациите.

Заев не ги препозна „бомбите” на Ел Чека

Слободен Печат - 24.10.2019

Судијата Владимир Туфегџиќ го праша Заев дал препознсва некој разговори кои се објавуваат во јавноста, на што Заев рече: Не можам да потврдам оти не разбирам албански јазик. Одбраната на обвинетите на денешното судење за предметот „Таргет и Тврдина“ ...

Заев: Прво на Груевски му го раскажав разговорот за плацот на Водно за да му докажам што имаме

+инфо - 24.10.2019

Премиерот сведочеше дека пред да почне да ги објавува јавно „бомбите“ бил на четири средби со тогашниот премиер Никола Груевски да му каже што поседува. Првпат за незаконското следење на комуникациите слушнав кога станав претседател на СДСМ во 2013 ...

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

Независен - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев: Не објавивме бомби за А1 телевизија, зашто за некои денови немаше материјали

А1 On - 24.10.2019

Во продолжението од сведочењето на премиерот Зоран Заев во случајот „Таргет Тврдина“, прашање му постави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. Таа го праша Заев врз основа на неговото сведочење, дали е точно дека за некои периоди ...

Заев сведочи дека најприслушувани биле тој и Црвенковски

Независен - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

Заев: За сè ќе си одговара Груевски

Слободен Печат - 24.10.2019

Јасно е кој прислушувал, тоа е УБК. Мора да има казна за ова дело, изјави премиерот. Верувам дека на сите обвинети во „Таргет-Тврдина“, меѓу нив Сашо Мијалков, Никол Груевски, двајцата избегани во Грција и на останатите обвинети им е јасно дека се ...

Заев треба да сведочи за „бомбите“ од нелегалното прислушување во УБК

Курир - 24.10.2019

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“ на кое, како што е најавено, треба да сведочи премиерот Зоран Заев.

Заев сведочеше дека не ги познавал свиркачите

Слободен Печат - 24.10.2019

Прашан дали ги познава Ѕвонко Костовски и Ѓорѓи Лазаревски, Заев рече дека во тој период кога бил запознаен со документите и материјалите не ги познавал ниту Костовски, ниту Лазаревски. Премиерот Зоран Заев на денешното судско рочиште „Таргет и ...

Заев си ја ишка мувата од капата – Аферата со прислушкувањето се вплеткува премиерот контра Верушевски ја трга вината ...

Курир - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев, кој денеска беше сведок во случајот со прислушкувањето наречен Таргет Тврдина, повторно со своите изјави ја збунува јавноста. Тој спротивно од сведоштвото на Верушевски вели дека Верушевски ги носел материјалите во СДСМ и дека ...

Јанкулоска се соочи со Заев во судница, Мијалков немаше прашања

Курир - 24.10.2019

Само екс министерката Гордана Јанкулоска, како обвинета во „Таргет и Тврдина“ денеска во судница се соочи со премиерот Зоран Заев, кој беше повикан во својство на сведок за случајот со масовното нелегално прислушување.

Заев ќе сведочи за „бомбите“ од масовното нелегално прислушување во УБК

Нетпрес - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се појави во Кривичниот суд каде што е повикан да сведочи за нелегалното масовно прислушување во УБК, односно за случајот „Таргет и Тврдина“. Заев ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното ...

ВИДЕО: Ако не чуле обвинителите досега, еве сега нека истражат кој нè местел во „Пуч“, повика Заев

А1 On - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев го повика Јавното обвинителство по допрен глас да истражи кој го местел него и останатите обвинети во случајот „Пуч“. „Ако немало допрен глас досега, нека допре мојот глас до нив.

Заев: Со прислушуваните разговори направено е масовно кршење на човековите права и слободи, за тоа виновен е Мијалков, ...

ММС - 24.10.2019

Со незаконско прислушуваните разговори направено е масовно кршење на човековите права и слободи, за тоа виновен е Сашо Мијалков, а консумент на сето е поранешниот премиер Никоал Груевски, ова денеска го изјави по сведочењето за рочиштето на „Таргет ...

Заев: Фалеа разговори за некои периоди затоа не објавивме бомби за А1

+инфо - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев на крајот на неговото сведочење за масовното прислушување во случајот „Таргет-Тврдина“ најави дека како оштетен се приклучува на кривичниот прогон, но нема да бара никаква отштета.

Заев се надева дека Груевски ќе се врати да си ја одлежи казната

+инфо - 24.10.2019

Заев рече дека поранешниот премиер Никола Груевски бил злото, но не го амнестираше ниту Сашо Мијалков кого ниту еднаш со име и со презиме не го спомена во судница. Премиерот Зоран Заев по денешното сведочење рече дека во однос на прислушувањето ...

Според Заев, најодговорни за прислушувањето се Мијалков и Груевски

Р.С.Европа - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев на рочиштето за Таргет-Тврдина“ во својство на сведок рече дека првпат за прислушувањето дознал кога станал претседател на СДСМ во 2013 година. Според него, виновен е екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, но одговорност има и ...

Ново рочиште за „Таргет – Тврдина“, треба да сведочи и Зоран Заев

ММС - 24.10.2019

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за незаконското следење на комуникациите „Таргет – Тврдина“ на кое, како што е најавено, треба да сведочи премиерот Зоран Заев.

Заев се појави во судница, тврди дека лично се грижел за безбедноста на аудио снимките

Сител - 24.10.2019

Четири пати одев во владата на средба со Никола Груевски пред да ги објавам снимените разговори. Вака пред судот сведочеше Зоран Заев во случајот Таргет Тврдина кој се однесува на незаконското следење на комуникациите.

(ВИДЕО) Заев: Мијалков и тоа како е виновен, но лошотијата, злобата доаѓа од конзументот

А1 On - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Четири години по првата „бомба“ Заев сведочеше за масовното прислушување

Нова ТВ - 24.10.2019

Четири години откако Заев на прес конференција објави прислушуван разговор меѓу него и неговата 10 годишна ќерка, денеска во својство на сведок даде исказ во случајот „Таргет – Тврдина“ во кој се обвинети Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска, Тони ...

Заев: Мијалков и тоа како е виновен, но лошотијата, злобата доаѓа од конзументот

Независен - 24.10.2019

Фото: Б. Грданоски Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Заев очи во очи со Мијалков - „Сашо и те како е виновен"

Press24 - 24.10.2019

Премиерот Зораз Заев денеска дојде во Суд да сведочи за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“ каде се соочи очи во очи со Сашо Мијалков. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со ...

Заев: Обвинителите нека истражат кој не местел во „Пуч" (ВИДЕО)

Press24 - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“, изјави дека Јавното Обвинителство по допрен глас треба да истражи кој го местел во „Пуч" заедно со останатите.

Заев ѝ одговори на Јанкулоска: Не објавивме ништо за А1 телевизија, бидејќи немавме материјали

Макфакс - 24.10.2019

Во продолжението од сведочењето на премиерот Зоран Заев во случајот „Таргет – Тврдина”, прашање му постави ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Таа го праша Заев врз основа на неговото сведочење, дали е точно дека за некои периоди ...

Заев: Само јас и Верушевски имавме пристап до бомбите, ама и еден преведувач

Алфа - 24.10.2019

Зоран Заев речиси два часа сведочеше денеска пред судот во случајот „Таргет Тврдина“, но не откри ништо ново, ништо што јавноста веќе немаше слушнато за нелегално прислушуваните разговори. Уште еднаш повтори дека прислушувањето се вршело во УБК.

Заев како сведок рече дека „бомбите" биле посебно чувани, а пристап до нив имале само тој и Верушевски

МКД - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев на рочиштето за прислушувањето рече дека поранешниот разунавач, сега негов советник Зоран Верушевски, го информирал дека партијата располага со документи и материјали од типот на незаконско следење на комуникациите, пренесе ...

Заев сведочеше за прислушувањето: Мијалков е виновен, но лошотијата доаѓа од Груевски

Независен - 24.10.2019

Фото: Б. Грданоски Пет години откако ги обелодени „бомбите“ во јавноста и обвинуваше дека тогашниот директор на УБК, Сашо Мијалков масовно прислушува, премиерот Зоран Заев конечно се соочи со него и со другите обвинети за масовното прислушување во ...

Заев: На сите им е јасно како бел ден кој прислушувал и кој е одговорен за незаконското прислушување

Press24 - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Заев: Јасно како бел ден е кој прислушувал и кој е одговорен за незаконското прислушување

Сител - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Заев не ги препознава денешните разговори што излегуваат со тие од „бомбите“

PressingTV - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев околу еден час одговараше на прашања од обвинителството на денешното рочиште на случајот за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина“, додека од Судот и од обвинетите му поставија само по едно прашање.

Заев: Најприслушувани се телефони на СДСМ

Бриф - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на сведочењето за случајот „Тарет Тврдина“ изјави дека прв пат за прислушувањето слушнал кога станал претседател СДСМ. „Претседател на Комисијата за безбедност и контраразузнавање беше Зоран Верушевски.

Заев сведочеше за „бомбите“ во случајот „Таргет Тврдина“

Опсервер - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев околу еден час одговараше на прашања од обвинителството на денешното рочиште на случајот за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина“, додека од Судот и од обвинетите му поставија само по едно прашање.

Заев: Нека допре мојот глас до Обвинителството за случајот „Пуч“

Точка - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев го повика Јавното обвинителство по допрен глас да истражи кој го местел него и останатите обвинети во случајот „Пуч“. „Ако немало допрен глас досега, нека допре мојот глас до нив.

(ВИДЕО) Прислушувањето на илјадници граѓани одело преку УБК, а краен корисник бил Груевски, одговорност мора да има, ...

Бриф - 24.10.2019

Откако денеска премиерот Зоран Заев сведочеше во судскиот процес „Таргет-Тврдина“, пред судот тој даде и изјава за новинарите. Запрашан како го толкува одбивањето на поранешниот директор на УБК да му постави прашање после толку време, иако долго ...

Заев сведочеше за прислушувањето – „Mијалков е виновен, но лошотијата доаѓа од Груевски“

4NEWS - 24.10.2019

Во својство на сведок, премиерот Заев сведочеше во судница за масовното прислушување. Тој ja потврди автентичностa на разговорите, а за Мијалков рече дека е виновен за прислушувањето. „Сашо Мијалков и те како е виновен како директор на УБК, но ...

Премиерот Заев денеска ќе сведочи за „бомбите“

Бриф - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се појави во Кривичниот суд каде што е повикан да сведочи за нелегалното масовно прислушување во УБК, односно за случајот „Таргет и Тврдина“. Заев ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното ...

Заев: Најприслушувни бевме јас и Црвенковски

24Инфо - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина”. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

Заев дојде во судница

Фактор - 24.10.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска бо Кривичниот суд да се појави како сведок на Јавното обвинителство на рочиштето за случајот „Таргет и Тврдина“. Шефот на македонската Влада ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното прислушување ...

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

Локално - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев дојде во суд да сведочи за „бомбите“

CivilMedia - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет – Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник ...

Заев денеска ќе сведочи за „бомбите“

24Инфо - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се појави во Кривичниот суд каде што е повикан да сведочи за нелегалното масовно прислушување во УБК, односно за случајот „Таргет и Тврдина“. Заев, во изјава за медиуми на 11 октомври, вината за прислушувањето ...

Заев ќе сведочи за „бомбите“ од нелегалното прислушување

Вечер Прес - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се појави во Кривичниот суд каде што е повикан да сведочи за нелегалното масовно прислушување во УБК, односно за случајот „Таргет и Тврдина“. Заев ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното ...

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

4NEWS - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев: Најприслушувни бевме јас и Црвенковски, но и новинари, професори и експерти

Република - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска сведочеше во предметот „Таргет Тврдина“ откако претходно пред судот даде заклетва дека ќе ја говори вистината. Тој истакна дека за првпат слушнал за незаконско следење на комуникациите го дознал и увидел кога ...

Најслушан глас од околу 20.000 прислушкувани граѓани бил на Црвенковски

Бриф - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

Заев: За „бомбите“ дознав од Верушевски, најприслушувани бевме јас и Црвенковски

Либертас - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

Таргет-Тврдина: Најприслушувани биле Заев и Црвенковски

Локално - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

Заев ќе сведочи како ги добил „бомбите“: Продолжува судењето за „Таргет Тврдина“

еМагазин - 24.10.2019

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“ на кое, како што е најавено, треба да сведочи премиерот Зоран Заев.

Заев сведочи пред Мијалков: „Груевски бараше да му пуштам бомби“

Вечер Прес - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев и ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков попладнево се соочија во судницата на сведочењето за предметот со масовното прислушување “Таргет Тврдина” на СЈО. Заев како сведок рече дека првпат слушнал дека во државата нелегално се ...

Заев: За прислушкуваните материјали дознав кога станав претседател на СДСМ

Фактор - 24.10.2019

Шефот на македонската Влада, Зоран Заев, денеска повикан како сведок на Обвинителството во Кривичен суд за предметот „Таргет и Тврдина“ рече дека за нелегално прислушкуваните материјали од УБК бил информиран од разузнавачот Зоран Верушевски кога ...

Заев: Моите разговори и СМС пораки се автентични

Република - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска пред судот нагласии дека од материјалите што имал можност да ги слушне може да потврди дека тие се се автентични. Ја потврдувам автентичноста на моите разговори и СМС пораки се автентични.

Заев дознал за „бомбите“ од Верушевски, најприслушувани биле тој и Црвенковски

CivilMedia - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет – Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

Заев: Пред објавувањето на „бомбите“ имав четири состаноци со Груевски

24Инфо - 24.10.2019

Еден дел од моите разговори произлегуваа од воспоставување на посебни истражни мерки и врз мене како градоначалник и претседател на СДСМ. Односно мал дел од разговорите беа обезбедени со ПИ-Мерки, а поголемиот дел нелегално, рече премиерот премиерот ...

Заев: Верушевски ме информираше дека располага со материјали од незаконско следење на комуникациите

iPortal - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

Заев денеска ќе сведочи за „бомбите“ од масовното нелегално прислушување во УБК

Република - 24.10.2019

Во Кривичниот суд денеска треба да се појави Зоран Заев каде е повикан да сведочи за нелегалното масовно прислушување во УБК, односно за случајот „Таргет и Тврдина“. Заев ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното прислушување во УБК, по ...

Заев дознал за „бомбите“ од Верушевски, најприслушувани биле тој и Црвенковски

Скопје инфо - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

(ВИДЕО) Премиерот Зоран Заев по сведочењето за прислушувањето

Либертас - 24.10.2019

(Во живо) Премиерот Зоран Заев по сведочењето за прислушувањето (Во живо) Премиерот Зоран Заев по сведочењето за прислушувањето (Во живо) Премиерот Зоран Заев по сведочењето за прислушувањето Posted by DW на македонски on Четврток, 24 октомври ...

Заев сведочи пред Мијалков за прислушувањето: „Груевски бараше да му пуштам бомби“

Точка - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев и ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков попладнево се соочија во судницата на сведочењето за предметот со масовното прислушување „Таргет-Тврдина” на СЈО. Заев како сведок рече дека првпат слушнал дека во државата нелегално се ...

Заев сведочи пред Мијалков за прислушувањето: „Груевски бараше да му пуштам бомби“

MTM - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев и ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков попладнево се соочија во судницата на сведочењето за предметот со масовното прислушување „Таргет-Тврдина" на СЈО. Заев како сведок рече дека првпат слушнал дека во државата нелегално се ...

Заев дознал за „бомбите“ од Верушевски, најприслушувани биле тој и Црвенковски

еМагазин - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

Заев: УБК прислушувала, но лошотијата и злобата доаѓаат од Груевски

Локално - 24.10.2019

Ја споменав Управата за контраразузнавање, бидејќи таму се прислушувало. Сашо Мијалков е виновен, и тоа како е виновен, но лошотијата и злобата доаѓаат од Никола Груевски, рече премиерот Зоран Заев по сведочењето во случајот „Таргет-Тврдина“.

Заев: Осудени се Мијалков, Јанкулоска и Чавков

Фактор - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев по денешното сведочење во Кривичниот суд одговарајќи на новинарско прашање изјави дека не му е сеедно што судењата на некои предмети од поранешно СЈО почнуваат повторно од почеток, но и дека не е точно дека нема осудени високи ...

Заев денеска ќе сведочи за „бомбите“ од масовното нелегално прислушување во УБК

Либертас - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се појави во Кривичниот суд каде што е повикан да сведочи за нелегалното масовно прислушување во УБК, односно за случајот „Таргет и Тврдина“. Заев ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното ...

Заев: На сите им е јасно кој прислушувал, граѓаните чекаат казна

iPortal - 24.10.2019

Ја споменав Управата за контраразузнавање, бидејќи таму се прислушувало. Сашо Мијалков е виновен, и тоа како е виновен, но лошотијата и злобата доаѓаат од Никола Груевски, рече премиерот Зоран Заев по сведочењето во случајот „Таргет-Тврдина“.

Премиерот Заев: На сите им е јасно кој и зошто прислушкувал

Бриф - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Заев треба да сведочи на рочиштето за „Таргет Тврдина“

Тера - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска треба да сведочи на рочиштето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“.За случајот досега сведочеа Зоран Верушевски, Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски.

Мијалков се откажа, Јанкулоска го „испрашуваше“ Заев за „бомбите“

24Инфо - 24.10.2019

Само екс министерката Гордана Јанкулоска, како обвинета во „Таргет и Тврдина“ денеска во судница се соочи со премиерот Зоран Заев, кој беше повикан во својство на сведок за случајот со масовното нелегално прислушување.

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина”

24Инфо - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина”. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Премиерот Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

Бриф - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев не ја објавил „бомбата“ за затворањето на А1 телевизија зошто ги немал целосните материјали

Република - 24.10.2019

На денешното рочиште за предметот “Таргет-тврдина“ како сведок се појави премиерот Зоран Заев кој сведочеше за периодот кога како лидер на опозицијата објавуваше т.н бомби. Поранешната министерка Гордана Јанкуловска која го праша Заев дали имало ...

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

Вечер Прес - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев: Не ги препознавам денешните разговори што се објавуваат со тие од „бомбите“

Република - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев околу еден час одговараше на прашања од обвинителството на денешното рочиште на случајот за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина“, додека од Судот и од обвинетите му поставија само по едно прашање.

Заев попладнево дојде во суд за да сведочи за „Таргет Тврдина“

iPortal - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев пристигна во Кривичен, сведочи за „бомбите“

Република - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев: Мијалков и тоа како е виновен, но лошотијата, злобата доаѓа од конзументот

Вечер Прес - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Заев: Мијалков и тоа како е виновен, но злобата доаѓа од конзументот Груевски

Либертас - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

ЗАЕВ ВО КРИВИЧЕН: Ќе сведочи за Таргет Тврдина

Денешен - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Жанета Беговиќ, а застапник на ...

Заев: Мијалков и тоа како е виновен за прислушувањето

24Инфо - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина” изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Прислушувањето на илјадници граѓани одело преку УБК, а краен корисник бил Груевски, одговорност мора да има

24Инфо - 24.10.2019

П: Како го толкувате одбивањето на поранешниот директор на УБК да ви постави прашање после толку време, а вие долго време говоревте дека тој, Груевски стои зад масовното прислушкување? Затоа што верувам дека и на господинот Мијалков и министерката ...

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

Либертас - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев и одговори на Јанкулоска: Не објавивме ништо за А1 телевизија, бидејќи немавме материјали

MTM - 24.10.2019

Во продолжението од сведочењето на премиерот Зоран Заев во случајот „Таргет - Тврдина", прашање му постави ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Таа го праша Заев врз основа на неговото сведочење, дали е точно дека за некои периоди ...

Заев: Најприслушувани бевме јас и Црвенковски

Вечер Прес - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска сведочеше во предметот „Таргет Тврдина“ откако претходно пред судот даде заклетва дека ќе ја говори вистината. Тој истакна дека за првпат слушнал за незаконско следење на комуникациите го дознал и увидел кога ...

Заев: Најприслушувани беа телефони на СДСМ

4NEWS - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на сведочењето за случајот „Тарет Тврдина“ рече дека најприслушувани биле телефоните на СДСМ. „Прв пат за прислушувањето слушнав кога станав претседател СДСМ. Претседател на Комисијата за безбедност и контраразузнавање ...

Заев: Мијалков и тоа како е виновен, но лошотијата, злобата доаѓа од конзументот

CivilMedia - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Заев ѝ одговори на Јанкулоска: Не објавивме ништо за А1 телевизија, бидејќи немавме материјали

Точка - 24.10.2019

Во продолжението од сведочењето на премиерот Зоран Заев во случајот „Таргет – Тврдина”, прашање му постави ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Таа го праша Заев врз основа на неговото сведочење, дали е точно дека за некои периоди ...

Заев: Мијалков и тоа како е виновен, но лошотијата, злобата доаѓа од конзументот Груевски

еМагазин - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Заев не ја објавил „бомбата“ за А1 телевизија бидејќи ги немал целосните разговори

PressingTV - 24.10.2019

На денешното рочиште за предметот “Таргет-тврдина“ како сведок се појави премиерот Зоран Заев кој сведочеше за периодот кога како лидер на опозицијата објавуваше т.н бомби. Поранешната министерка Гордана Јанкуловска која го праша Заев дали имало ...

Заев: Мијалков и тоа како е виновен, но лошотијата, злобата доаѓа од конзументот

Скопје инфо - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

Опсервер - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

ЗАЕВ ВО КРИВИЧЕН СУД: Не, овие „бомби“ не ги препознавам оти не разбирам албански јазик

Денешен - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев околу еден час одговараше на прашања од обвинителството на денешното рочиште на случајот за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина“, додека од Судот и од обвинетите му поставија само по едно прашање.

Заев дојде во суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

Скопје инфо - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев: Нека допре мојот глас до Обвинителството за случајот „Пуч“

Н.Македонија - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев го повика Јавното обвинителство по допрен глас да истражи кој го местел него и останатите обвинети во случајот „Пуч“. – Ако немало допрен глас досега, нека допре мојот глас до нив.

Заев до Јанкулоска: Не објавивме ништо за А1 телевизија бидејќи немавме материјали

Н.Македонија - 24.10.2019

Во продолжението од сведочењето на премиерот Зоран Заев во случајот „Таргет Тврдина”, прашање му постави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. Таа го праша Заев врз основа на неговото сведочење, дали е точно дека за некои периоди ...

Заев денеска на суд за „бомбите“

Н.Македонија - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска е повикан да сведочи во Кривичниот суд за незаконското масовно прислушување разговори во УБК во времето кога директор беше Сашо Мијалков. Заев ќе треба детално да објасни како „бомбите“ стигнале во негови раце и која ...

Заев за прислушувањето: Груевски бараше да му пуштам бомби

Н.Македонија - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев и ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков попладнево се соочија во судницата на сведочењето за предметот со масовното прислушување „Таргет-Тврдина“ на СЈО. Заев како сведок рече дека првпат слушнал дека во државата нелегално се ...

Заев: Не можам со сигурност да потврдам дека разговорите кои се објавуваат не се дел од „бомбите“

MakPress - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев околу еден час одговараше на прашања од обвинителството на денешното рочиште на случајот за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина“, додека од Судот и од обвинетите му поставија само по едно прашање.

Заев: Јасно како бел ден е кој прислушувал и кој е одговорен за незаконското прислушување

Магазин - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Заев: Јанкуловска и Мијалков се виновни за прислушувањето, но злобата доаѓа од крајниот конзумент – Груевски

1tv - 24.10.2019

„Јасно е како ден кој ги кршел масовно човековите права со незаконското прислушување, според мене јасна е веригата, а конзумент бил поранешниот премиер, Никола Груевски, изјави денеска премиерот“, Зоран Заев, по неговото сведочење во Кривичниот суд ...

Заев денес ќе сведочи за „бомбите“ и прислушувањето

365 - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска треба да сведочи на рочиштето за случајот „Таргет-Тврдина“. Тој е повикан како сведок на обвинителството и се очекува да зборува за неговите сознанија за нелегалнто прислушување, како ги добивал материјалите итн.

Заев: Сашо Мијалков е виновен за прислушувањето како директор на УБК

MakPress - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по сведочењето во Основниот кривичен суд во Скопје за незаконското следење на комуникациите во случајот „Таргет – Тврдина“ изјави дека нема ништо спорно во сведочењето на Зоран Верушевски.

Заев се појави на суд да сведочи за „Таргет Тврдина“

MakPress - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Женета Бегтовиќ, а застапник на ...

Заев: Верушевски ме информираше за бомбите, Црвенковски беше најприслушуван

MakPress - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. – Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и ...

Најчевска: Дали Заев ќе го враќа Мијалков…

Expres - 24.10.2019

„Само мене ми се чини или Заев се спрема да го врати Мијалков на неговата поранешна функција и секако да го ослободи од било какво сомнение. Сосема нормално така? Мијалков е едноставно жртва на Груевски.

НАЈЧЕВСКА: Заев се спрема да го врати Мијалков на поранешната функција и да го ослободи од било какво сомнение!

Магазин - 24.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на рочиштето за Таргет-Тврдина“ кој беше повикан во својство на сведок, рече дека првпат за прислушувањето дознал кога станал претседател на СДСМ во 2013 година.

Премиерот Заев денеска ќе сведочи за прислушкувањето

Expres - 24.10.2019

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска се очекува да сведочи премиерот Зоран Заев за прислушувањето и „бомбите“ во предметот „Таргет-Тврдина“. Претходно, во овој случај веќе сведочеше неговиот советник и поранешен разузнавач, Зоран Верушевски, ...

Заев со Груевски имал 4 средби за „бомбите“, тој не му верувал

Expres - 24.10.2019

Зоран Заев кој сведочеше денес пред Кривичниот суд ја кажа дека за незаконското прислушување дознал набрзо откако бил избран за лидер на партијата во јуни 2013 година, а во тој период за безбедносната политика во СДСМ бил задолжен професорот Зоран ...