TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Народна банка: Прерано е да се плашиме од нова финансиска криза

Вест - 12.02.2017

Не му беа потребни 100 дена од влезот во Белата куќа за да го исплаши светот оти му се заканува нова финансиска криза. Новиот претседател на САД Доналд Трамп направи потрес со предлогот за помека регулатива на работењето на банките.

Цел свет им се смее на овие новинари, еве што објавија

Сител - 12.02.2017

Домениканскиот весник „Ел национал“ објавувајќи текст за израелските населби, објави фотографија од холивудскиот актер Алек Болдвин, потпишувајќи ја: Доналд Трамп, претседател на САД. Фотографијата, за која подоцна весникот се извини, е од ...

Лавров: Киев се обидува да се искупи пред Трамп и да испроси пари

Руска реч - 12.02.2017

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров ги прекори украинските власти дека тие јавно и отворено работеле против Трамп. Украинската власт се обидува да се искупи пред новиот претседател на САД Доналд Трамп, кого отворено не го ...

Со Трамп американската империја ќе падне, вели човекот што го предвиде падот на СССР

МКД - 12.02.2017

Социологот што го предвиде падот на Советскиот Сојуз во декември предупреди дека американската глобална моќ е во фаза на брзо слабеење под раководство на Доналд Трамп - и дека таа целосно ќе пропадне додека тој е во Белата куќа.

Зад ѕидовите на Белата куќа: Која врата каде води, каде се пали светло

Нова ТВ - 12.02.2017

Новиот претседател на САД обично наутро ги наметнува темите за кои би сакал да доминираат во текот на денот во јавноста, но се чини дека се што е клучно во претседателската резиденција се одвива во темница, и тоа буквално, пишува Њујорк Тајмс во ...

Лавров: Москва веќе почна дијалог со администрацијата на Трамп

Руска реч - 12.02.2017

Русија веќе почна дијалог со администрацијата на новиот претседател на САД Доналд Трамп, изјави шефот на МНР РФ Сергеј Лавров. Русија веќе почна дијалог со администрацијата на новиот претседател на САД Доналд Трамп и неговиот интензитет ќе расте, ...

Весник објави погрешна фотографија од Доналд Трамп

Кајгана - 12.02.2017

Јужноамериканскиот весник El Nacional од Доминиканската република, направи смешна грешка и објави погрешна фотографија од американскиот претседател. Место од Трамп, тие објавија фотографија од актерот Алек Болдвин, како го глуми Доналд Трамп.

Претставници на Белата куќа ги критикуваа судиите

Р.С.Европа - 12.02.2017

Високи претставници на Белата куќа ги критикуваа федералните судии кој ја блокираа контроверзната извршна наредба на претседателот на САД Доналд Трамп. Денешните критики на Стивен Милер се последните напади врз судството од страна на претставници на ...

Весник по грешка објави фотографија од Алек Болдвин наместо од Доналд Трамп

А1 On - 12.02.2017

Домениканскиот весник „Ел национал“ објавувајќи текст за израелските населби, објави фотографија од холивудскиот актер Алек Болдвин, потпишувајќи ја: Доналд Трамп, претседател на САД. Фотографијата, за која подоцна весникот се извини, е од ...

Десетици илјади Мексиканци излегоа на протест против Доналд Трамп

Стандард - 12.02.2017

Десетици илјади Мексиканци излегоа на протести викендов против американскиот претседател Доналд Трамп и неговите апели нивната „голема, убава земја да плати за издигнување на граничниот ѕид меѓу двете соседни држави“, пренесува AФП.

Весник го згреши Трамп со имитаторот Болдвин - Сликата вистински хит

Фактор - 12.02.2017

Дневниот весник „Ел Насионал“ од Домениканската репулика направи огромен лапсус и наместо слика од американскиот претседател Доналд Трамп стави слика од актерот Алек Болдвин кој го имитира секоја емисија во пародијата Saturday Night Live на ...

Трамп со важна изјава за миграциската систем на САД

Локално - 12.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп вети дека миграцискиот систем на земјата нема да биде користен како алатка од меѓународните терористи, пренесе Voice of America. За време на обраќање кон народот на САД Трамп изјави дека оваа недела ќе се сретне со ...

Тифани Трамп за прв пат во јавноста по инаугурацијата

Фактор - 12.02.2017

Тифани Трамп, најмладата ќерка на новиот американски претседател Доналд Трамп, за прв пат се појави во јавност по инаугурацијата која се одржа пред речиси еден месец. Таа беше во првите редови на модната ревија на Таори Ванг, брендот пак кој се ...

Доналд Трамп сака да склопи голема зделка со Владимир Путин

Канал 77 - 12.02.2017

Џорџ В. Буш се загледа во очите на Владимир Путин и мислеше дека ја видел неговата душа. Грешеше. Барак Обама се обиде да ги „ресетира“ односите со Русија, но до крајот на неговиот мандат Русија го анектираше Крим, предизвика конфликт на други места ...

Потезите на Трамп се добри за американската економија - краткорочно

Вечер Прес - 12.02.2017

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард изјави дека новиот претседател на САД, Доналд Трамп веројатно е добар за американската економија краткорочно, но зголемувањето на каматните стапки и јакнењето на доларот ќе биде предизвик ...

Доналд Трамп сака да склопи голема зделка со Владимир Путин

Вечер Прес - 12.02.2017

Џорџ В. Буш се загледа во очите на Владимир Путин и мислеше дека ја видел неговата душа. Грешеше. Барак Обама се обиде да ги „ресетира" односите со Русија, но до крајот на неговиот мандат Русија го анектираше Крим, предизвика конфликт на други места ...

Весник по грешка објави фотографија од Алек Болдвин наместо од Доналд Трамп...

Н.Македонија - 12.02.2017

Весник по грешка објави фотографија од Алек Болдвин наместо од Доналд Трамп Домениканскиот весник „Ел национал“ објавувајќи текст за израелските населби, објави фотографија од холивудскиот актер Алек Болдвин, потпишувајќи ја: Доналд Трамп, ...

Десетици илјади Мексиканци излегоа на протест против Трамп...

Н.Македонија - 12.02.2017

Десетици илјади Мексиканци излегоа на протест против Трамп Десетици илјади Мексиканци излегоа на протести против американскиот претседател Доналд Трамп и неговите апели нивната „голема, убава земја да плати за издигнување на граничниот ѕид меѓу ...

10 интересни факти за Мексико кои можеби не сте ги знаеле

Вистина.мк - 12.02.2017

Мексико станала федеративна држава на 5 февруари 1917 година откако Конгресот го усвоил новиот Устав. Во продолжение прочитајте неколку интересни факти за Мексико, кои можеби не сте ги знаеле досега. 1.

Необично долго ракување меѓу Трамп и Абе и голф по 60 години

Канал5 - 11.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп е светска вест денеска и поради една занимливост – односно поради необично долгото ракување со јапонскиот премиер Шинзо Абе. Новинарите измериле дека тие се ракувале цели 19 секунди, а гестот на Трамп да му ја ...

Трамп најави нова одлука за имиграцијата

24 Вести - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека ја разгледува можноста за донесување на нова извршна одлука за имиграцијата, откако неговата прва таква одлука од 27 јануари е суспендирана на неодредено време од страна на американските судови.

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

Телма - 11.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на имигранти од одредени земји, откако неговиот претходен декрет беше блокиран од судовите, пишуваат американските медиуми.

Трамп: Иранскиот претседател да внимава што зборува

24 Вести - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп го предупреди иранскиот претседател Хасан Рохани дека е „подобро да внимава“ на своите изјави, во услови на пораст на тензиите меѓу двете земји по инаугурацијата на Трамп, пренесува БТА.

Трамп: Иранскиот претседател да внимава што зборува

Алсат-М - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп го предупреди иранскиот претседател Хасан Рохани дека е „подобро да внимава“ на своите изјави, во услови на пораст на тензиите меѓу двете земји по инаугурацијата на Трамп, пренесува БТА.

Повеќето Европејци поддржуваат забрана за имиграција како онаа на Трамп

Deutsche Welle - 11.02.2017

Мнозинството Европејци се противат на имиграцијата на муслиманите, покажува истражувањето на лондонската тинк-тенк организација „Чатам Хаус“. Како реакција на извршната наредба на претседателот Доналд Трамп со која се забранува влез во САД на ...

Трамп не се предава – во понеделник ќе стави нов потпис на забраната за мигранти

Канал5 - 11.02.2017

Ваква забрана. Зборувајќи им на новинарите кои го придружуваа во авионот „форсе оне“, Трамп рече дека верува оти неговата администрација ќе победи во правната битка. Ќе ја добиеме битката имаме многу опции како онаа во понеделник да потпишам нова ...

Трамп кон претседателот на Иран: Внимавај што зборуваш!

Стандард - 11.02.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп го предупреди иранскиот претседател Хасан Рохани дека „подобро е да внимава“ какви говори прави во услови на пораст на тензиите меѓу двете земји по инаугурацијата на Трамп, пренесе Франс прес.

Трамп најави нова одлука за имиграцијата

Р.С.Европа - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека ја разгледува можноста за донесување на нова извршна одлука за имиграцијата, откако неговата прва таква одлука од 27 јануари е суспендирана на неодредено време од страна на американските судови.

Медиум: Белата куќа сака да ја поддржи Црна Гора за влез во НАТО

Руска реч - 11.02.2017

САД имаа намера да го поддржат зачленуањето на Црна Гора во НАТО, пишува „Вол Стрит Џурнал“. Администрацијата на претседателот на САД Доналд Трамп е склона да го поддржи влезот на Црна Гора во НАТО, и покрај противењето на Русија, соопштува „ Вол ...

Половина век омраза: Демонстранти во Техеран го газеа знамето на САД

Нова ТВ - 11.02.2017

Граѓаните на Иран вчера ја одбележаа 38 годишнина од Исламската револуција со собири и масовни демонстрации на кои учесниците го газеа знамето на САД. Претседателот на Иран Хасан Рохани, новата американска администрација на чело со Трамп ја нарече ...

Путин: Идејата да се сретнеме со Трамп во Љубљана е брилијантна

Стандард - 11.02.2017

Претседателот на Русија, Владимир Путин рече дека словенечката престолнина Љубљана можеби ќе биде местото каде што за прв пат ќе се сретне со претседателот на САД, Доналд Трамп, пренесе Ројтерс.

Трамп со предупредување до иранскиот претседател Рохани

Р.С.Европа - 11.02.2017

Претсетелот на САД Доналд Трамп на 10 февруари го предупреди иранскиот претседател Хасан Рохани дека „е подобро да биде внимателен“, откако Рохани одржа говор осудувајќи ја „војната на сеење страв“ на САД.

Ракувањето од 19 секунди и другите чудни работи на средбата на Трамп и Абе (ВИДЕО)

МКД - 11.02.2017

Јапонскиот премиер Шинзо Абе е во посета на САД, која ја обележаа неколку необични детали. Сè изгледаше како игра на моќта во која Абе и Трамп се обидуваат да утврдат кој е главен. Засега највпечатлив детаљ од посетата е ракувањето што траеше 19 ...

Кој подобро го имитира Доналд Трамп?

Кајгана - 11.02.2017

Ако ги ставиш Алек Болдвин и Џими Фалон во иста соба, речиси сигурно ќе се обидат да го имитираат Доналд Трамп. Тоа се случи кога Болдвин го посети The Tonight Show за да изиграат една партија од Box of Lies.

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

Нетпрес - 11.02.2017

Во разговор со домашните новинари, за време на летот со претседателскиот авион „Ер Форс Уан“ Трамп рекол дека „сосема нов декрет“ би можел да биде донесен уште во понеделник или во вторник.

Агенција Фич: Трамп е закана за глобалната економија

Нова ТВ - 11.02.2017

Агенцијата за кредитен рејтинг Фич објави дека претседателот на САД Доналд Трамп претставува ризик за глобалната економија, со напомена дека неговиот „агресивен тон“ и подготвеноста да воведува „непредвидливи промени“ во американската политика можат ...

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

Курир - 11.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на имигранти од одредени земји, откако неговиот претходен декрет беше блокиран од судовите, пишуваат американските медиуми.

Зошто американскиот хулиган не може да си дозволи да ја притиска Кина?

Стандард - 11.02.2017

Додека претседателот на САД, Доналд Трамп продолжува да го дестабилизира повоениот светски економски поредок, поголемиот дел од светот колективно го држи својот здив. Коментаторите бараат зборови за да се опише неговиот напад врз конвенционалните ...

Пратеници конзервативци покренаа иницијатива за смена на спикерот Беркоу

А1 On - 11.02.2017

Неколкумина пратеници на владејачката Конзервативна партија покренаа иницијатива во Парламентот за сменување на спикерот Џон Беркоу. Тој е долгогодишен пратеник на Конзервативната партија, а револтот кај дел од неговите сопартијци го предизвика на ...

Трамп најавува нов декрет за забрана влез на имигранти

+инфо - 11.02.2017

Ваквата најава доаѓа по одлуката на Вишиот суд од Сан Франциско кој ја потврди блокадата на првичниот декрет на Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на ...

Над 50% од Европејците се согласуваат со антимиграцискита политика на Доналд Трамп, иако нивните лидери не мислат така

Сител - 11.02.2017

Над 50 проценти од Европејците се согласуваат со антимиграциската политика на Доналд Трамп, иако нивните лидери не мислат ...

Доналд Трамп сака да склопи голема зделка со Владимир Путин

МКД - 11.02.2017

Џорџ В. Буш се загледа во очите на Владимир Путин и мислеше дека ја видел неговата душа. Грешеше. Барак Обама се обиде да ги „ресетира“ односите со Русија, но до крајот на неговиот мандат Русија го анектираше Крим, предизвика конфликт на други места ...

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

Алфа - 11.02.2017

Во разговор со домашните новинари, за време на летот со претседателскиот авион „Ер Форс Уан“ Трамп рекол дека „сосема нов декрет“ би можел да биде донесен уште во понеделник или во вторник.

ВЕЛЕШАНИ ПОД ЛУПА: Американските медиуми им ги ловат лажните вести!

Репортер - 11.02.2017

Откако се здобија со „светска слава“, Македонците кои објавуваат лажни вести за американскиот претседател Доналд Трамп немаат мир од медиумите низ целиот свет. Нивните интернет портали и „Фејсбук“ страни преку кои ги шират сензационалните информации ...

Пратеници конзервативци покренаа иницијатива за смена на спикерот Беркоу

Сител - 11.02.2017

Неколкумина пратеници на владејачката Конзервативна партија покренаа иницијатива во Парламентот за сменување на спикерот Џон Беркоу. Тој е долгогодишен пратеник на Конзервативната партија, а револтот кај дел од неговите сопартијци го предизвика на ...

Трамп: Иранскиот претседател да внимава што зборува

Курир - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп го предупреди иранскиот претседател Хасан Рохани дека е „подобро да внимава“ на своите изјави, во услови на пораст на тензиите меѓу двете земји по инаугурацијата на Трамп, пренесува БТА.

Трамп планира нов указ за имигрантите

Слободен Печат - 11.02.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп размислува за издавање на нов указ за забрана за влез во САД на граѓани од одредени земји, откако неговиот прв обид за воведување на ваква забрана беше блокирана од американските судови, пренесува „Би-би-си“.

Трамп: Иранскиот претседател да внимава што зборува

Алфа - 11.02.2017

Подобро да внимава, изјави Трамп пред новинарите, кои го придружуваа во претседателскиот авион на пат за Флорида, а како одговор на прашањето за изјавата на Рохани, дадена неколку часа претходно.

Трамп: Иранскиот претседател да внимава што зборува

А1 On - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп го предупреди иранскиот претседател Хасан Рохани дека е „подобро да внимава“ на своите изјави, во услови на пораст на тензиите меѓу двете земји по инаугурацијата на Трамп, пренесува БТА.

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

Сител - 11.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на имигранти од одредени земји, откако неговиот претходен декрет беше блокиран од судовите, пишуваат американските медиуми.

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

А1 On - 11.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на имигранти од одредени земји, откако неговиот претходен декрет беше блокиран од судовите, пишуваат американските медиуми.

Трамп планира потпишување на нов декрет за миграцијата

Стандард - 11.02.2017

За време на состанокот со новинарите во авионот на „Ер Форс 1“, Доналд Трамп изјавил дека подготвува „чисто нов“ декрет поврзан со миграцијата, кој ќе воведе дополнителни мерки за безбедност и уште позатегнати проверки, пренесе ТАСС.

(ВИДЕО)Јапонскиот премиер не можеше да се воздржи на средбата со Трамп

Нова ТВ - 11.02.2017

Американскиот претседател вчера срдечно го пречека јапонскиот премиер Шинзо Абе во Белата куќа, со напомена дека американско- јапонскиот сојуз е клучен за мир и стабилност. На прес конференцијата Трамп рече дека неговата администрација е посветена ...

Трамп: Иранскиот претседател да внимава што зборува

Сител - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп го предупреди иранскиот претседател Хасан Рохани дека е „подобро да внимава“ на своите изјави, во услови на пораст на тензиите меѓу двете земји по инаугурацијата на Трамп, пренесува БТА.

Трамп не се откажува: Следната недела нова забрана за патување

Нова ТВ - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека разгледува донесување нов указ за имиграција, откако Апелацискиот суд во Сан Франциско одби да ја врати на сила неговата наредба за привремена забрана за влез во САД на државјаните на Ирак, Иран, Либија, ...

Трамп планира да издаде нов указ за имигрантите

Канал 77 - 11.02.2017

Трамп изјавил дека новиот указ бил можел да биде издаден во понеделник или во вторник, следната недела. Ваквата негова реакција доаѓа откако апелацискиот суд во Сан Франциско ја потврди одлуката на судот за укинување на указот на Трамп со кој ...

Тежок удар за Трамп: Апелацискиот суд донесе одлука која што нема да му се допадне

Точка - 11.02.2017

Апелацискиот суд ја одби жалбата на администрацијата на Доналд Трамп во која што се тврдеше дека федералниот суд нема јурисдикција над одлуката на претседателот на државата. Американскиот федерален апелациски суд ја потврди претходната одлука според ...

Односите помеѓу САД и Иран пред целосен распад: Трамп планира Револуционерната гарда да ја прогласи за терористичка ...

Точка - 11.02.2017

Американските медиуми пренесуваат дека Доналд Трамп планира најмоќната организација во Иран - Иранската Револуционерна гарда да ја прогласи за терористичка организација, а неговите најблиски соработници го убедуваат да не го прави тоа.

Пратеници конзервативци покренаа иницијатива за смена на спикерот Беркоу

Република - 11.02.2017

Неколкумина пратеници на владејачката Конзервативна партија покренаа иницијатива во Парламентот за сменување на спикерот Џон Беркоу. Тој е долгогодишен пратеник на Конзервативната партија, а револтот кај дел од неговите сопартијци го предизвика на ...

Трамп планира да издаде нов указ за имигрантите

Локално - 11.02.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп размислува за издавање на нов указ за забрана за влез во САД на граѓани од одредени земји, откако неговиот прв обид за воведување на ваква забрана беше блокирана од американските судови, пренесува „Би-би-си“.

Следната недела нова забрана за патување

Тера - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека разгледува донесување нов указ за имиграција, откако Апелацискиот суд во Сан Франциско одби да ја врати на сила неговата наредба за привремена забрана за влез во САД на државјаните на Ирак, Иран, Либија, ...

Абе и Трамп демонстрираа неочекувано топли односи за време на средбата

Локално - 11.02.2017

Американскиот претседател и јапонскиот премиер демонстрираа изненадувачка близина и дружељбивост еден кон друг. Претседателот на САД Доналд Трамп го пречека јапонскиот премиер Шинзо Абе во Белата куќа и го поздрави со другарски прегратка и топли ...

Трамп ја потапкал раката на јапонскиот премиер, а неговата реакција стана хит на интернет

Точка - 11.02.2017

Американскиот претседател срдечно го пречекал и поздравил јапонскиот премиер Шинзо Абе во Белата куќа, истакнувајќи дека американско – јапонскиот сојуз е клучен за мир и стабилност. Сепак, еден необичен детал ја одбележал средбата на двајцата ...

Психијатрите против Трамп или САД не е семејна фирма !

Локално - 11.02.2017

Последните десетина дена бран од психијатриски проценки и дијагнози на Доналд Трамп ја зафатија САД. Авторитети психијатри го оценуваат неговото ментално здравје односно дали е способен или тој е особено нестабилна личност, но сепак достоен за ...

Трамп планира да издаде нов указ за имигрантите

Мета - 11.02.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп размислува за издавање на нов указ за забрана за влез во САД на граѓани од одредени земји, откако неговиот прв обид за воведување на ваква забрана беше блокирана од американските судови, пренесува „Би-би-си“.

Пахор со предлог да организира средба меѓу Трамп и Путин во Љубљана

Мета - 11.02.2017

Словенечкиот претседател Борут Пахор кој е во работна посета на Москва, посветена на зајакнување на економската соработка, предложил да организира средба меѓу претседателите на САД и на Русија, Доналд Трап и Владимир Путин во Љубљана, пренесува ...

Трамп: Иранскиот претседател да внимава што зборува

Локално - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп го предупреди иранскиот претседател Хасан Рохани дека е „подобро да внимава“ на своите изјави, во услови на пораст на тензиите меѓу двете земји по инаугурацијата на Трамп, пренесува БТА.

Трамп: Рохани подобро да внимава што зборува

Република - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп го предупреди иранскиот претседател Хасан Рохани дека е „подобро да внимава“ на своите изјави, во услови на пораст на тензиите меѓу двете земји по инаугурацијата на Трамп, пренесува БТА.

ВЕЛЕШАНИ ПОД ЛУПА: Американските медиуми им ги ловат лажните вести!

Фактор - 11.02.2017

Откако се здобија со „светска слава“, Македонците кои објавуваат лажни вести за американскиот претседател Доналд Трамп немаат мир од медиумите низ целиот свет. Нивните интернет портали и „Фејсбук“ страни преку кои ги шират сензационалните информации ...

Алтернативни факти што го менуваат светот...

Н.Македонија - 11.02.2017

Создаден е многу елегантен оксиморон за нешто што во англосаксонската политика постои барем неколку децении. Значи, нова фраза за стари манири, кои им се вмешаа во историскиот тек на многу држави и народи.

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти...

Н.Македонија - 11.02.2017

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на имигранти од одредени земји, откако неговиот ...

Трамп: Иранскиот претседател да внимава што зборува...

Н.Македонија - 11.02.2017

Трамп: Иранскиот претседател да внимава што зборува Претседателот на САД Доналд Трамп го предупреди иранскиот претседател Хасан Рохани дека е „подобро да внимава“ на своите изјави, во услови на пораст на тензиите меѓу двете земји по инаугурацијата ...

Што и прави Трамп на светската економија?

Lider - 11.02.2017

Агенцијата „Фич“ оценува дека претседателот на САД, Доналд Трамп, е закана за светската економија. Неговиот „агресивен тон“ и неговата подготвенмост да внесе „неочекувани промени“ во американската политика, може да доведат до загрозување на ...

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

Lider - 11.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на имигранти од одредени земји, откако неговиот претходен декрет беше блокиран од судовите, пишуваат американските медиуми.

Трамп: Иранскиот претседател да внимава што зборува

Lider - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп го предупреди иранскиот претседател Хасан Рохани дека е „подобро да внимава“ на своите изјави, во услови на пораст на тензиите меѓу двете земји по инаугурацијата на Трамп, пренесува БТА.

Што е Трамп за светската економија?

Денар - 11.02.2017

Агенцијата за кредитен рејтинг „Fitch“ оцени дека претседателот на САД, Доналд Трамп, претставува опасност за светската економија. „Агресивниот тон“ на Трамп и неговата подготвеност да внесува „неочекувани промени“ во американската политика можат да ...

Привремената суспензија на указот на Трамп останува во сила

Deutsche Welle - 10.02.2017

Забраната за влез во САД за граѓаните од седум доминантно муслимански земји издадена од претседателот Трамп засега останува надвор од сила. Станува збор за тежок пораз за американскиот претседател Доналд Трамп и неговата спорна забрана за влез во ...

Апелациониот суд го укина указот на Трамп

Телма - 10.02.2017

Американскиот Федерален Апелационен суд ја отфрли жалбата на Белата куќа за враќање во сила на претседателскиот указ со кој беше стопирана програмата за прием на бегалци и беше забранет влез на државјани од седум држави.

Во САД претставен закон против укинувањето на санкциите кон Русија

Алсат-М - 10.02.2017

Група американски сенатори претставија закон со кој ќе се парализираат сите напори на администрацијата на претседателот Доналд Трамп за укинување на санкциите против Русија. Законот, наречен Акт на разгледување на руските санкции, ја има поддршката ...

Апелацискиот суд го отфрли указот на Трамп

Алсат-М - 10.02.2017

Сојузниот апелациски суд одби да го врати во сила указот на американскиот претседател Доналд Трамп, со кој на патниците на седум претежно муслимански земји на три месеци им беше забранет влез во САД и на четири месеци беше стопирана програмата за ...

Оградата долж границата меѓу САД и Мексико ќе чини речиси 22 милијарди долари

Канал5 - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во извештајot на Министерството за внатрешна безбедност.

Апелациски суд ја задржа блокадата на наредбата на Трамп за мигрантите

Канал5 - 10.02.2017

Американски Апелациски суд во сан Франциско одби да ја обнови привремената забрана за влез на мигранти од седум претежно муслимански земји што беше наредена од претседателот Доналд Трамп. Тоа, според оценките на американските медиуми, претставува ...

Апелациониот СУД одби да ја врати ВО сила забраната НА Трамп за влез НА муслимани

Сакам да кажам - 10.02.2017

Федерален апелационен суд одби да ја врати во сила забраната на американскиот претседател Доналд Трамп за влез во САД на граѓани од седум земји со доминантно муслиманско население, нанесувајќи уште еден правнички удар на новата имигрантска политика ...

Судот го отфрли указот на Трамп- одбиена забраната за влез на патници од муслимански земји

24 Вести - 10.02.2017

Сојузниот апелациски суд одби да го врати во сила указот на американскиот претседател Доналд Трамп, со кој на патниците на седум претежно муслимански земји на три месеци им беше забранет влез во САД и на четири месеци беше стопирана програмата за ...

Путин: Љубљана е добро место за состанок со Трамп, но за тоа не одлучува само Москва

Курир - 10.02.2017

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека нема ништо против Љубљана да биде можно место за состанок со неговиот американски колега Доналд Трамп, но истакна дека за тоа не одлучува само Москва.

Европа се мобилизира за да ги намали штетите од одлуката на Трамп

Нова ТВ - 10.02.2017

Холандија, Белгија, Данска и Шведска на 2 март во Брисел ќе организираат донаторска конференција. Целта е собирање пари за финансирање на меѓународните невладини организации кои поддржуваат абортус.

Апелацискиот суд ја отфрли жалбата на Трамп

Слободен Печат - 10.02.2017

Американскиот федерален апелациски суд ја потврди претходната одлука со која забраната за влез во САД на граѓани од седум држави со мнозинско муслимански население се става надвор од сила.

Путин изрази подготвеност да се сретне со Трамп во Љубљана

Руска реч - 10.02.2017

Претседателот на РФ Владимир Путин е подготвен за средба со претседателот на САД Доналд Трамп, меѓу другото и во главниот град на Словенија – Љубљана. „Би сакал да се заблагодарам за подготвеноста на Словенија да организира таква средба.

Трамп спие помалку од пет часа, но тој не е единствениот светски лидер кој го прави тоа – Има еден и на Балканот

Репортер - 10.02.2017

Претседателот Доналд Трамп изјави дека многу работи и дека ноќе спие само меѓу четири или пет часа. Милијардерот е познат по своите твитови кои ги објавува доцна во ноќта, но и навредите кон Хилари Клинтон за време на предизборната кампања, каде ја ...

Доналд Трамп го прими јапонскиот премиер Шинзо Абе во Белата куќа

А1 On - 10.02.2017

Јапонскиот премиер Шинзо Абе денеска ја посети Белата куќа, каде што го пречека американскиот претседател Доналд Трамп. Абе е вториот странски лидер кој доаѓа во официјална посета на Доналд Трамп, по британската премиерка Тереза Меј.

Путин е спремен да се сретне со Трамп во Љубљана

МКД - 10.02.2017

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е спремен да се сретне со својот американски колега, Доналд Трамп, а Љубљана, Словенија, е потврдена како можно место за првата средба. „Љубљана - и генерално Словенија - се разбира се одлично место за ...

Доналд Трамп: Не се сомневам дека ќе победиме во случајот околу забраната за патување

Сител - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази уверување дека неговата администрација ќе го доби случајот во врска со контроверзната забрана за патување, пренесува Си-Би-Ес Њуз. - Ние ќе ја гарантираме безбедноста на нашата земја.

Трамп: Сојузништвото меѓу САД и Јапонија - основа за мир во Источна Азија

Глас на Америка - 10.02.2017

Јапонскиот премиер Шинзо Абе е во официјална посета на Вашингтон, и е втор странски лидер кој се сретнал со американскиот претседател. Претседателот Доналд Трамп изјави дека пријателството меѓу САД и Јапонија е „многу, многу длабоко“, а ...

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

Сител - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

+инфо - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 ...

ФОТО: Апелација го одби Трамп, тој се закани вака

Press24 - 10.02.2017

Сојузниот апелациски суд во САД одби да ја врати на сила извршната уредба на американскиот претседател Доналд Трамп, со која на патниците од седум држави со мнозинско муслиманско население им се забранува влез во САД.

Рохани: Тие кои му се закануваат на Техеран ќе зажалат

А1 On - 10.02.2017

Тие кои упатуваат закани кон Техеран ќе зажалат, изјави денеска претседателот на Иран Хасан Рохани обраќајќи им се на приврзаници на марш по повод годишнина од Исламската револуција. – Вака голем број луѓе е одговор на лажните изјави на новите ...

Рохани: Тие кои му се закануваат на Техеран ќе зажалат

Алфа - 10.02.2017

Тие кои упатуваат закани кон Техеран ќе зажалат, изјави денеска претседателот на Иран Хасан Рохани обраќајќи им се на приврзаници на марш по повод годишнина од Исламската револуција. Тие кои упатуваат закани кон Техеран ќе зажалат, изјави денеска ...

Путин и Трамп ќе остварат средба - еве каде

Press24 - 10.02.2017

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека нема ништо против Љубљана да биде можно место за состанок со неговиот американски колега Доналд Трамп, но истакна дека за тоа не одлучува само Москва.

Путин: Љубљана е добро место за состанок со Трамп, но за тоа не одлучува само Москва

Сител - 10.02.2017

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека нема ништо против Љубљана да биде можно место за состанок со неговиот американски колега Доналд Трамп, но истакна дека за тоа не одлучува само Москва.

Путин: Љубљана е добро место за состанок со Трамп, но за тоа не одлучува само Москва

Алфа - 10.02.2017

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека нема ништо против Љубљана да биде можно место за состанок со неговиот американски колега Доналд Трамп, но истакна дека за тоа не одлучува само Москва.

Доналд Трамп: Не се сомневам дека ќе победиме во случајот околу забраната за патување

А1 On - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази уверување дека неговата администрација ќе го доби случајот во врска со контроверзната забрана за патување, пренесува Си-Би-Ес Њуз. – Ние ќе ја гарантираме безбедноста на нашата земја.

ТРАМП: Ќе победиме во случајот околу забраната за патување

Телеграф - 10.02.2017

Американскиот претседател истакна дека ќе направи нешто што ќе обезбеди дополнителна безбедност за САД, а што ќе биде тоа, ќе открие следната недела Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изрази уверување дека неговата администрација ќе го ...

Апелацискиот суд го отфрли указот на Трамп

Сител - 10.02.2017

Сојузниот апелациски суд одби да го врати во сила указот на американскиот претседател Доналд Трамп, со кој на патниците на седум претежно муслимански земји на три месеци им беше забранет влез во САД и на четири месеци беше стопирана програмата за ...

Апелацискиот суд го отфрли указот на Трамп

+инфо - 10.02.2017

На ова одлука на судот веднаш реагираше Трамп, кој на Твитер напиша: „Се гледаме на суд, безбедноста на нашата нација е во прашање“. Сојузниот апелациски суд одби да го врати во сила указот на американскиот претседател Доналд Трамп, со кој на ...

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

А1 On - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

Курир - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Апелацискиот суд го отфрли указот на Трамп

А1 On - 10.02.2017

Сојузниот апелациски суд одби да го врати во сила указот на американскиот претседател Доналд Трамп, со кој на патниците на седум претежно муслимански земји на три месеци им беше забранет влез во САД и на четири месеци беше стопирана програмата за ...

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

А1 On - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

Курир - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Колку ќе чини ѕидот меѓу САД и Мексико?

Телеграф - 10.02.2017

Посочената сума е многу над првично искажаната од претседателот Доналд Трамп Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарда долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3,5 години.

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

Нетпрес - 10.02.2017

Во соопштение се вели дека Трами и Си имале долг и срдечен разговор и дека американскиот претседател го поддржал барањето на кинескиот претседател за политика на „една Кина“. Двајцата лидери истакнале дека по решавањето на прашањето за поддршка на ...

Нов указ на Трамп: „Ќе им го скршиме рбетот на наркокартелите, кои ги уништуваат нашите млади луѓе“ (ВИДЕО)

МКД - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера потпиша три нови изврши укази кои ѝ даваат поголеми овластувања на полицијата за да ја зајакне „јавната безбедност“. На формалната церемонија на преземањето на должноста од страна на Џеф Сешнс на ...

Апелациски суд ја задржа блокадата на наредбата на Трамп за мигрантите

Р.С.Европа - 10.02.2017

Американски Апелациски суд во Сан Франциско одби да ја обнови привремената забрана за влез на мигранти од седум претежно муслимански земји што беше наредена од претседателот Доналд Трамп. Тоа, според оценките на американските медиуми, претставува ...

Трамп: Поддршка на САДза политиката на „една Кина“

Алфа - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Трамп во разговорот со Путин го критикувал договорот за нуклеарно разоружување

Кајгана - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во својот прв телефонски разговор со рускиот колега Владимир Путин од 28 јануари го критикувал и го нарекол лош за САД договорот од 2010 година со кој Вашингтон и Москва се обврзаа за намалувањето и ...

Трамп: се гледаме на суд

Р.С.Европа - 10.02.2017

Американски федерален апелациски суд едногласно ја задржа привремената суспензија на наредбата на претседателот Доналд Трамп за забрана на влез на граѓани од седум претежно муслимански земји, како и на влез на сите бегалци.

Трамп се предимисли: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

+инфо - 10.02.2017

Трами и Си имале долг и срдечен разговор и дека американскиот претседател го поддржал барањето на кинескиот претседател за политика на „една Кина“. Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во ...

Ѕидот на американската граница со Мексико ќе чини речиси 22 милијарди долари

Капитал - 10.02.2017

Ѕидот по границата меѓу САД и Мексико ќе претставува серија од огради и ѕидови, што ќе чини 21,6 милијарди долари. За изградбата ќе бидат потребни три и пол години. Ова се посочува во интерен допис на министерството за внатрешна безбедност на САД, ...

Апелацискиот суд го отфрли указот на Трамп

Алфа - 10.02.2017

На ова одлука веднаш реагираше Трамп, кој на Твитер напиша: „Се гледаме на суд, безбедноста на нашата нација е во прашање“. Сојузниот апелациски суд одби да го врати во сила указот на американскиот претседател Доналд Трамп, со кој на патниците на ...

Нова полемика од Белата куќа, овој пат за бизнисот на Иванка Трамп

Нова ТВ - 10.02.2017

Нова полемика во САД, овој пат поврзана со конфликт на интерес. Килијан Конвеј, советничката на новиот американски претседател Доналд Трамп, во сред политичко интервју на Фокс Њуз почна да ја рекламира марката облека која и припаѓа на ќерката на ...

Трамп ја потврди „политиката една Кина“

Р.С.Европа - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со кинескиот колега Си Џинпинг ја потврди „политиката една Кина“ и со тоа ја намали загриженоста дека Вашингтон значително ќе ги промени односите со Пекинг, јавуваат новинските агенции.

Продавници одбиваат да продава облека со бренд „Трамп“

Стандард - 10.02.2017

Советничка на Доналд Трамп предизвика остри критики. Келиан Конвеј беше обвинета за кршење на етичките правила, откако ги повика луѓето да купуваат производи од фирмата на Иванка Трамп, ќерката на претседателот, пренесе Си-Ен-Ен.

Американски суд не дозволи враќање на „црната листа“ на Трамп

Стандард - 10.02.2017

Вчера федералниот апелационен суд одби да го продолжи дејството на контроверзната забрана за патување на Доналд Трамп, во однос на затворањето на американските граници за бегалците и граѓаните од седум, претежно муслимански држави, пренесува AФП.

Kако изгледале Трамп и Обама во алманахот по завршување на средното учичиште?

Сител - 10.02.2017

Погледнете како изгледале Барак Обама и сегашниот претседател на САД, Доналд Трамп, во алманахот по завршување на средното учичиште. Барак Обама речиси ист, но Трамп нема да го ...

Џеф Монсон се степа со приврзаник на Трамп (ВИДЕО)

IPON - 10.02.2017

Џеф Монсон западна во инцидент на протест против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Легендарниот „Снешко“ е познат анархист и беше еден од 2.000 луѓе кој беше на протестниот марш во Палм Бич, Флорида.

Апелацискиот суд го отфрли указот на Трамп

МРТ - 10.02.2017

Трамп им порача на Твитер: „Се гледаме на суд, безбедноста на нашата нација е во прашање“. Сојузниот апелациски суд одби да го врати во сила указот на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана на влез на патниците од седум земји со мнозинско ...

Една минута вести: Апелацискиот суд ја одби жалбата на Трамп

Нова ТВ - 10.02.2017

Сојузниот апелациски суд во САД одби да ја врати на сила извршната уредба на американскиот претседател Доналд Трамп, со која на патниците од седум држави со мнозинско муслиманско население им се забранува влез во САД.

И Апелацискиот суд ја потврди блокадата, Трамп тврди дека „безбедноста на нацијата е во прашање“

МКД - 10.02.2017

Апелацискиот суд на деветтиот округ во Сан Франциско ја потврди блокадата на указот на претседателот на САД Доналд Трамп за забраната за влез на граѓаните на седумте мнозински муслимански земји.

Рохани: Тие кои му се закануваат на Техеран ќе зажалат

+инфо - 10.02.2017

Тој додаде дека секој кој им се заканува на Владата и армијата на Иран треба да знае дека иранската нација е внимателна. Тие кои упатуваат закани кон Техеран ќе зажалат, изјави денеска претседателот на Иран Хасан Рохани обраќајќи им се на ...

Трампување на капитализмот

Окно - 10.02.2017

Инаугурацијата на Доналд Трамп за 45-ти претседател на САД многумина ја доживеаја како почеток од крајот на капиталистичкиот поредок изграден по 1945 година, кој по завршувањето на Студената војна оствари глобална доминација.

Трамп сериозно размислува за преместување на амбасадата на САД во Израел

Стандард - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп размислува за „сериозно“ преместување на амбасадата на САД во Израел од град Тел Авив во главниот град Ерусалим, соопшти агенцијата AFP, повикувајќи се на интервју со Трамп на израелскиот весник Israel Hayom.

Ниту Трамп не може да го спаси Твитер

Слободен Печат - 10.02.2017

Дали може нешто да ги убеди луѓето да отворат профил на Твитер? Досега, одговорот е не, бележи „Cnet“. Нови твитови би требало да намамат нови корисници на Твитер, а нови твитерџии би требало да привлечат повеќе рекламирање, со што би му се дало ...

Трамп кон Израел: Изградбата на еврејски населби не е добро за мирот

Стандард - 10.02.2017

„Има ограничено количество останато територија. Секој пат кога ќе одземате земјиште за изградба на нова еврејска населба, територијата се намалува. Не сум од оние кои веруваат дека континуираната изградба е добро за мирот“.

Трамп објави дека ја поддржува политиката на „една Кина“

Стандард - 10.02.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп се согласил да ја поддржува политиката на „една Кина“ во телефонски разговор со кинескиот претседател Си Џинпин, пренесоа светските агенции. Ова беше прв разговор меѓу двајцата, откако Трамп е инаугуриран на 20 ...

Муслиманите – несакани и во Европа!

Стандард - 10.02.2017

„Овој декрет е насочен против сето она во кое ние во Америка веруваме“, изјави претседателот на фракцијата на Демократската партија во американскиот Сенат, Чак Шумер по повод потпишаниот од Доналд Трамп декрет за муслиманите.

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

Алфа - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Трамп се срeќава со јапонскиот лидер

Глас на Америка - 10.02.2017

Премиерот Шинзо Абе е втор странски лидер кој се сретнал со американскиот претседател Средба во Овалната канцеларија, ручек во Белата куќа и голф во Флорида се` е со намера да се увери јапонскиот лидер дека администрацијата на Трамп стои сто ...

10 интересни факти за Мексико кои можеби не сте ги знаеле

Точка - 10.02.2017

Мексико станала федеративна држава на 5 февруари 1917 година откако Конгресот го усвоил новиот Устав. Во продолжение прочитајте неколку интересни факти за Мексико, кои можеби не сте ги знаеле досега. 1.

Путун и Трамп зборуваат за нуклеарни боеви глави, а потоа за рускиот претседател следува шок

Вечер Прес - 10.02.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во првиот телефонски разговор со својот руски колега Владимир Путин го критикувал и го нарекол "лош" договорот на САД од 2010-та година во кој Вашингтон и Москва ветуваат дека ќе го намалат бројот на нуклеарни ...

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

Вечер Прес - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Трамп ја загуби судската битка за враќање на забраната против 7 држави

Локално - 10.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп го претрпе првиот пораз во обидот да биде вратена дејството на неговата заповед за привремен прекин на пристапот до земјата на граѓаните на 7 земји од Блискиот Исток и Африка.

Колку ќе чини ѕидот меѓу САД и Мексико?

Канал 77 - 10.02.2017

Посочената сума е многу над првично искажаната од претседателот Доналд Трамп – 12 милијарди долари, за време на претседателската кампања. Се очекува извештајот да биде претставен од министерот за внатрешна безбедност Џон Кели следниве денови, ...

Разговор помеѓу Путин и Трамп исплива на површина: Зборуваат за нуклеарни боеви глави, а потоа за рускиот претседател ...

Точка - 10.02.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во првиот телефонски разговор со својот руски колега Владимир Путин го критикувал и го нарекол "лош" во однос на договорот на САД од 2010та година во кој Вашингтон и Москва ветуваат дека ќе го намалат бројот на ...

Се гледаме на суд – порача Трамп по отфрлањето на неговата жалба

Република - 10.02.2017

Американскиот федерален апелациски суд ја потврди претходната одлука со која забраната за влез во САД на граѓани од седум држави со мнозинско муслимански население се става надвор од сила.

Апелациониот суд го поддржа суспендирањето на указот на Трамп за забрана за влез во САД, за него тоа е политичка одлука

Точка - 10.02.2017

Сојузниот апелационен суд на САД во Сан Франциско едногласно го поддржа суспендирањето на извршниот указ на претседателот Доналд Трап за привремена забрана за влегувањето на американска територија на државјани од седум мнозински муслимански земји, ...

Путин: Љубљана е добро место за состанок со Трамп, но за тоа не одлучува само Москва

Република - 10.02.2017

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека нема ништо против Љубљана да биде можно место за состанок со неговиот американски колега Доналд Трамп, но истакна дека за тоа не одлучува само Москва.

Тие се помоќни од Трамп, а имаат плата двојно помала од неговата (Фото)

Република - 10.02.2017

Федералниот апелационен суд одби да ја спроведе извршната наредба на претседателот на САД, Доналд Трамп, којашто на патниците од седум држави со мнозинско муслиманско население им беше забрането да влезат во САД.

Шокантно откритие на историчарите: Го сретнале Трамп во Библијата?!

Точка - 10.02.2017

Доаѓањето на новиот американски претседател Доналд Трамп на власт воедно означува и голем предизвик за светот, но исто така и појавата на Исус Христос се сметаше за христијанска теорија на заговор.

Доналд Трамп го прими јапонскиот премиер Шинзо Абе во Белата куќа

Локално - 10.02.2017

Јапонскиот премиер Шинзо Абе денеска ја посети Белата куќа, каде што го пречека американскиот претседател Доналд Трамп. Абе е вториот странски лидер кој доаѓа во официјална посета на Доналд Трамп, по британската премиерка Тереза Меј.

Путин подготвен да се сретне со Трамп, но еве каде!

Локално - 10.02.2017

Решението не зависи само од Москва, истакна рускиот претседател Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е подготвен да се состане со американскиот колега Доналд Трамп во главниот град на Словенија Љубљана.

Овие Американци денес се помоќни од Трамп но платите им се двојно помали од неговата

Точка - 10.02.2017

Федералниот апелационен суд одби да ја спроведе извршната наредба на претседателот на САД, Доналд Трамп, којашто на патниците од седум држави со мнозинско муслиманско население им беше забрането да влезат во САД.

Нова полемика од Белата куќа, овој пат за бизнисот на Иванка Трамп

Канал 77 - 10.02.2017

Конвеј рече дека Иванка е успешна во бизнисот: „Купувајте ги парчињата на Иванка, тоа е прекрасна линија, и јас имам неколку парчиња. Купувајте ги уште денес“, рече Конвеј додавајќи дека производите можат да се купат и на интернет.

Американскиот апелациски суд ја отфрли жалбата на Трамп

Мета - 10.02.2017

Американскиот федерален апелациски суд ја потврди претходната одлука со која забраната за влез во САД на граѓани од седум држави со мнозинско муслимански население се става надвор од сила.

Доналд Трамп: Не се сомневам дека ќе победиме во случајот околу забраната за патување

Република - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази уверување дека неговата администрација ќе го доби случајот во врска со контроверзната забрана за патување, пренесува Си-Би-Ес Њуз. – Ние ќе ја гарантираме безбедноста на нашата земја.

Путин е подготвен да се види со Трамп во Љубљана

Фактор - 10.02.2017

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ги следи насоките на Кремљ кој интезивно работи на подготовка на првата средба со новиот американски претседател Доналд Трамп. Иако првично се размислуваше средбата да се организира во Исланд, сега Путин вели ...

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

Точка - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Трамп: Поддршка од САД за политиката „една Кина“

Република - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Оградата долж границата меѓу САД и Мексико ќе чини речиси 22 милијарди долари

Локално - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Што и прави Трамп на светската економија?

Фактор - 10.02.2017

Агенцијата Фич оценува дека претседателот на САД, Доналд Трамп е закана за светската економија. Според нив, неговите неочекувани промени и неговиот тон можат да доведат до забавување на економскиот раст во некои земји и до поскапување на кредитите.

The Hill: Белата куќа со истрага кој ги (про)дал разговорите на Доналд Трамп со странските лидери

Локално - 10.02.2017

Од резиденцијата на американскиот претседател Доналд Трамп вчера соопштија дека започнале истрага за протекување информации за телефонските разговори на претседателот со странски лидери, пренесува весникот The Hill .

Трамп и Брегзит носат нови закани за финансиските регулативи

Фактор - 10.02.2017

Европа ги помина годините по финансиската криза, градејќи систем од прописи, со кои се ограничуавше преземањето на ризици од банки и други финансиски институции. Последните тули на овој систем се речиси поставени, но два фактора се закануваат да го ...

Апелацискиот суд го отфрли миграцискиот указ на Трамп...

Н.Македонија - 10.02.2017

Апелацискиот суд го отфрли указот на Трамп Сојузниот апелациски суд одби да го врати во сила указот на американскиот претседател Доналд Трамп, со кој на патниците на седум претежно муслимански земји на три месеци им беше забранет влез во САД и на ...

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари...

Н.Македонија - 10.02.2017

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна ...

Путин: Љубљана е добро место за состанок со Трамп, но не одлучува само Москва ...

Н.Македонија - 10.02.2017

Путин: Љубљана е добро место за состанок со Трамп, но не одлучува само Москва Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека нема ништо против Љубљана да биде можно место за состанок со неговиот американски колега Доналд Трамп, но истакна ...

САД и Кина: Силни закани, па предлози за соработка...

Н.Македонија - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изминатиот период му се закануваше на Пекинг со трговска војна, додека, пак, негов висок советник предупреди на отворена војна помеѓу САД и Кина. Па, сепак, Вашингтон и Пекинг се обидуваат да ја спуштат ...

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“...

Н.Македонија - 10.02.2017

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“ Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Доналд Трамп: Не се сомневам дека ќе победиме во случајот околу забраната за патување...

Н.Македонија - 10.02.2017

Доналд Трамп: Не се сомневам дека ќе победиме во случајот околу забраната за патување Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази уверување дека неговата администрација ќе го доби случајот во врска со контроверзната забрана за патување, ...

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

Lider - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Апелацискиот суд го отфрли указот на Трамп

Lider - 10.02.2017

Сојузниот апелациски суд одби да го врати во сила указот на американскиот претседател Доналд Трамп, со кој на патниците на седум претежно муслимански земји на три месеци им беше забранет влез во САД и на четири месеци беше стопирана програмата за ...

Рохани: Тие кои му се закануваат на Техеран ќе зажалат

Идивиди - 10.02.2017

Техеран, 10 февраури 2017 (МИА) – Тие кои упатуваат закани кон Техеран ќе зажалат, изјави денеска претседателот на Иран Хасан Рохани обраќајќи им се на приврзаници на марш по повод годишнина од Исламската револуција.

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

Идивиди - 10.02.2017

Вашингтон, 10 февруари 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

Lider - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Трамп ќе присуствува на отворањето на новото седиште на НАТО

24 Вести - 09.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе ја оствари својата прва средба со шефовите на државите или влади на земјите членки на НАТО за време на отворањето на новото седиште на Северноатлантската алијанса во Брисел на 25.

Конгресмени против Трамп да ги укине санкциите кон Русија

Канал5 - 09.02.2017

Неколкумина американски сенатори поднеле предлог со кој се попречува секаков напор на администрацијата на претседателот Доналд Трамп да ги укине санкциите врз Русија воведени за нејзините акции во Украина.

САД ќе продолжат да ја поддржуваат Турција

Вест - 09.02.2017

САД, 9 февруари - САД ќе продолжат да ја поддржуваат Турција и го поздравуваат нејзиниот придонес во борбата против тероризмот. Во тоа го увери претседателот на САД Доналд Трамп турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за време на првиот телефонски ...

Се развела од сопругот по 22 години брак оти гласал за Трамп

Алсат-М - 09.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

Доналд Трамп не е крал

Deutsche Welle - 09.02.2017

Доналд Трамп го истури гневот врз еден федерален судија затоа што ја оспори забраната за патување. Иако тоа само по себе е вознемирувачко, добрата вест е дека системот на поделба на власта функционира.

Пораснаа акциите на компанијата што ги исфрли производите на Иванка откако Трамп ја нападна на Твитер

Сакам да кажам - 09.02.2017

Акциите на „Нордстром“, еден од најголемите синџири стоковни куќи во САД, пораснаа, само неколку часа откако американскиот претседател Доналд Трамп ја критикуваше компанијата на Твитер за повлекувањето на модната линија на неговата ќерка Иванка.

Трамп му пиша на кинескиот претседател, Кинезите нервозни поради „непредвидливиот претседател“

МКД - 09.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го скршил мразот со кинескиот претседател Си Џинпинг со писмо во кое му порачува дека ѝ се радува на соработката во развивањето конструктивни односи, иако двајцата претседатели не разговарале од Трамповото ...

Како да изградиш автократија

Оff.net - 09.02.2017

2021 година, претседателот Доналд Трамп за кратко ќе даде заклетва за својот втор мандат. 45-от претседател е видно остарен во последните 4 години. Тој силно се потпира на раката на својата ќерка Иванка за време на неговите ретки појавувања во ...

Трамп ќе присуствува на отворањето на новото седиште на НАТО

Нетпрес - 09.02.2017

Тој синоќа на Твитер изрази задоволство што ќе ги пречека своите колеги на следниот самит на НАТО во Брисел на 25 мај, кога ќе биде отворено новото седиште. Трамп за време на претседателската кампања оцени дека НАТО е застарена структура и оти САД ...

Трамп му се налути на „Нордстром“ зашто прекинал соработка со Иванка

+инфо - 09.02.2017

„Нордстром“ минатата недела ја прекина соработката со Иванка Трамп, официјално поради лошиот пласман на нејзината модна колекција. Доналд Трамп на Твитер ја нападна трговската компанија за луксузни стоки „Нордстром“ поради исфрлањето од продажба на ...

Рајан во одбрана на одлуката на Трамп

Р.С.Европа - 09.02.2017

Првиот човек на Претставничкиот дом на САД, Пол Рајан се стави во одбрана на одлуката на претседателот Доналд Трамп за привремена забрана за влез во земјата на државјани на седум муслимански земји и на сите бегалци.

Претседателот Трамп и неговата непристојна дипломатија

МКД - 09.02.2017

Претставниците на американскиот Стејт департмент се сѐ повеќе загрижени околу начинот на кој претседателот Доналд Трамп ѝ пристапува на надворешната политика, пишува Политико . Лидерот на САД во своите телефонски разговори со странските државници ...

Најмоќниот човек од сенката на Белата куќа;

Капитал - 09.02.2017

Кој е Стив Бенон – главниот стратег на Трамп? Светските медиуми се прашуваат колкава е реалната власт од сенка на Стив Бенон, „главниот стратег“ на Трамп, кој во скеч во шоуто Saturday Night Live беше претставен во улога на Смртта што го провоцира ...

Претседателот Трамп се залага за конструктивни односи со Кина

Глас на Америка - 09.02.2017

Според портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи, Кина изразила почит за писмото на Трамп и е подготвена да работи со САД за промоција на соработката и продлабочување на меѓусебните врски.

Трамп: Нашата земја е заглавена во конфликти поради политичари како Мекејн

Стандард - 09.02.2017

Доналд Трамп објави дека неговата земја е заглавена во конфликти, вклучувајќи и поради политичари како сенаторот Џон Мекејн. Неодамна Меккејн, кој е познат како еден од најголемите критичари на Трамп, иако и двајцата се од Републиканската партија, ...

Трамп вети „феноменални“ предлози за даноците

Стандард - 09.02.2017

Доналд Трамп вети „феноменални“ планови за даноците во земјата, соопштува Ројтерс. Изјавата беше направена за време на состанокот со авионската индустрија на САД. Новиот претседател на земјата посочи дека плановите ќе бидат претставени „во следните ...

Да ја направиме Кина повторно голема

Стандард - 09.02.2017

Ривалите и непријателите на САД имаат прилики за прослава во последните денови. Еден од очигледните добитници е „Исламска држава“, која со години се обидува да ги убеди муслиманите дека САД водат војна со исламот.

Колку Твитер му помага на Трамп да биде вешт комуникатор

+инфо - 09.02.2017

Покрај комуникацијата со далечна публика со реторика и симболи, на лидерите им треба способност да комуницираат еден на еден или во мали групи. И покрај тоа што голем дел од населението во САД ги мразеше, Рузвелт и Реган се обраќаа на американскиот ...

Трамп му кажувал на Путин колку е популарен, овој зборувал за нуклеарното оружје

МКД - 09.02.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во првиот телефонски разговор со својот руски колега, Владимир Путин, го критикувал и го нарекол „лош за САД“ договорот од 2010 година со кој Москва и Вашингтон се обврзаа да го намалат бројот на нуклеарните боеви ...

Либералите загрижени за затоплување на односите меѓу Трамп и ел-Сиси

Глас на Америка - 09.02.2017

Постои стравување дека администрацијата на претседателот Трамп во целост ќе ги прекине заложбите за човекови права во име на борбата против тероризмот. Египетските власти изразија задоволство по медиумските извештаи дека претседателот Доналд Трамп ...

Советничката на Трамп среде интервју ја рекламираше модната линија на неговата ќерка Иванка (ВИДЕО)

МКД - 09.02.2017

Советничката на американскиот претседател Доналд Трамп Келиен Конвеј реши во текот на телевизиско интервју да ја рекламира модната линија на Иванка Трамп. Рекламата доаѓа само еден ден откако синџирот Нордстром ги исфрли производите на Иванка од ...

Трамп преку претседателскиот Твитер им се насрчи на Nordstrom оти ја опструираат Иванка

Таратур - 09.02.2017

Доналд Трамп на Твитер ја нападна трговската компанија за луксузни стоки Nordstrom поради исфрлањето од продажба на модната линија на неговата ќерка Иванка, оценувајќи го тој потег како „многу неправеден“.

Трамп ќе присуствува на отворањето на новото седиште на НАТО

Сител - 09.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп првпат ќе се сретне со шефовите на државите или влади на земјите членки на НАТО за време на отворањето на новото седиште на Северноатлантската алијанса на 25 мај во Брисел, соопшти белгискиот премиер Шарл Мишел.

Во Сенатот предлог против можното укинување на санкциите врз Русија

Р.С.Европа - 09.02.2017

Неколкумина американски сенатори поднесоа предлог со кој се попречува секаков напор на администрацијата на претседателот Доналд Трамп да ги укине санкциите врз Русија воведени за нејзините акции во Украина.

Глупостите, кои Трамп ги зборува

Стандард - 09.02.2017

Отпорот очигледно прави дупки во меморијата на Доналд Трамп. Бидејќи работите со неговата забрана за влез во САД, насочена против граѓаните на седум муслимански земји, не се развиваа веднаш по неговата волја, откако новиот американски претседател ...

Трамп ќе присуствува на отворањето на новото седиште на НАТО

А1 On - 09.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп првпат ќе се сретне со шефовите на државите или влади на земјите членки на НАТО за време на отворањето на новото седиште на Северноатлантската алијанса на 25 мај во Брисел, соопшти белгискиот премиер Шарл Мишел.

Трамп лут на „Нордстром“ поради прекин на соработката со Иванка

А1 On - 09.02.2017

Доналд Трамп на Твитер ја нападна трговската компанија за луксузни стоки „Нордстром“ поради исфрлањето од продажба на модната линија на неговата ќерка Иванка, оценувајќи го тој потег како „многу неправеден“.

Белгиски пратеници: Трамп да не стапнал во Брисел!

Стандард - 09.02.2017

Пратеници од екстремнолевичарската Партија на трудот во Белгија повикаа владата да не дозволи посета на Брисел од страна на претседателот на САД, Доналд Трамп, објавија локалните медиуми. Од партијата ја објаснуваат својата позиција со изјавите и ...

Трамп ја нападна компанијата што ја „отпиша“ Иванка

Република - 09.02.2017

Доналд Трамп на „Твитер“ ја нападна трговската компанија за луксузни стоки „Нордстром“ поради исфрлањето од продажба на модната линија на неговата ќерка Иванка, оценувајќи го тој потег како „многу неправеден“.

Трамп ќе присуствува на отворањето на новото седиште на НАТО

Вечер Прес - 09.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп првпат ќе се сретне со шефовите на државите или влади на земјите членки на НАТО за време на отворањето на новото седиште на Северноатлантската алијанса на 25 мај во Брисел, соопшти белгискиот премиер Шарл Мишел ...

Сите го одбиваат – Трамп никако да најде човек за „најлошата работа“ во Вашингтон

Република - 09.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп има потешкотии да најде личност за местото директор за комуникации на Белата куќа, која медиумите ја опишуваат како „најлоша работа“ во Вашингтон. Барем два канидата досега ја одбиле работата, пишува Политико, ...

Трамп ќе присуствува на отворањето на новото седиште на НАТО

Точка - 09.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп првпат ќе се сретне со шефовите на државите или влади на земјите членки на НАТО за време на отворањето на новото седиште на Северноатлантската алијанса на 25 мај во Брисел, соопшти белгискиот премиер Шарл Мишел.

Трамп ќе присуствува на отворањето на новото седиште на НАТО

Република - 09.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп првпат ќе се сретне со шефовите на државите или влади на земјите членки на НАТО за време на отворањето на новото седиште на Северноатлантската алијанса на 25 мај во Брисел, соопшти белгискиот премиер Шарл Мишел.

Трамп ќе присуствува на отворањето на новото седиште на НАТО

Локално - 09.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп првпат ќе се сретне со шефовите на државите или влади на земјите членки на НАТО за време на отворањето на новото седиште на Северноатлантската алијанса на 25 мај во Брисел, соопшти белгискиот премиер Шарл Мишел.

Ни Трамп не може да го спаси Твитер од пропаѓање

Фактор - 09.02.2017

Социјалната мрежа Твитер подолго време има големи проблеми да ги задржи приходите од рекламирање бидејќи маркетинг агенциите губат доверба во платформата која пропаѓа во однос на Фејсбук. На Твитер не му помогна ниту новиот американски претседател ...

Трамп веќе почна да ја злоупотребува функцијата за приватен бизнис

Локално - 09.02.2017

Доналд Трамп на Твитер ја нападна трговската компанија за луксузни стоки „Нордстром“ поради исфрлањето од продажба на модната линија на неговата ќерка Иванка, оценувајќи го тој потег како „многу неправеден“.

(ГАЛЕРИЈА) Трамп еруптира и откри кој ги скара САД со другите земји

Локално - 09.02.2017

Американскиот претседател смета дека е време Вашингтон да поумнее и да почне да победува. Претседателот на САД Доналд Трамп, на Твитер го критикуваше сенаторот Џон Мекејн. Според Трамп, заради такви политичари, како него, САД се заглавени во голем ...

Доналд Трамп во свој стил: "И лош средношколец ќе пресудеше во моја корист"

Точка - 09.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, тврди дека одлуката на судот неговата наредба да се стави надвор од сила е - анти-безбедносна. Американскиот претседател Доналд Трамп, дал свој аргумент за извршната уредба со која забранува државјани на некои ...

Исламофобијата во Европа: Истражување покажува дека повеќето Европејци бараат забрана на имиграција на муслиманите

Точка - 09.02.2017

Поголемиот дел од Европејците би сакале да биде воведена забрана за имиграција на државјаните од земјите со мнозинско муслиманско население, покажало истражувањето спроведено по одлуката на Трамп да забрани влез во САД на граѓаните од седум ...

„Ерата на Трамп“ и промената на светскиот поредок ...

Н.Македонија - 09.02.2017

Секое зло за добро, како да сака да каже Фишер, кој смета дека во една таква засега само претпоставена ситуација, американскиот протекционизам, што го најавува Трамп, може да ги обедини северноатлантските држави и да ги зближи Европа и Кина.

Германија во ерата на Трамп ...

Н.Македонија - 09.02.2017

Германија и Јапонија ќе бидат едни од најголемите губитници ако САД се изолираат од светот под водство на Доналд Трамп. Германија својата сила ја заснова на економската и на финансиската моќ, а сега ќе треба да ја употреби во корист на ЕУ и на НАТО, ...

Трамп лут на „Нордстром“ поради прекин на соработката со Иванка

Lider - 09.02.2017

Доналд Трамп на Твитер ја нападна трговската компанија за луксузни стоки „Нордстром“ поради исфрлањето од продажба на модната линија на неговата ќерка Иванка, оценувајќи го тој потег како „многу неправеден“.

Трамп: Не го познавам Путин

24 Вести - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател Владимир Путин и дека во Русија нема никакви бизниси. „Не го познавам Путин, немам бизниси во Русија, а оние кои ме мразат полудеа.

САД сепак не се „банана држава“

Deutsche Welle - 08.02.2017

Американскиот претседател донесе неколку пребрзани одлуки, како забраната за влез во земјата на муслимани. Но, демократијата во САД функционира- прерано е за црни сценарија, смета Миодраг Шориќ.

Борбата против ИСИС во фокусот на разговорот меѓу Трамп и Ердоган

Канал5 - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Шварценегер до Трамп: Да договориме состанок, па да ти ја разбијам главата!

Канал5 - 08.02.2017

Познатиот актер и поранешен гувернер на Америка, Арнолд Шварценегер не се откажува од јавната кавга со американскиот претседател Доналд Трамп. Имено, кавгата ја започна Трамп минатиот месец, откако коментираше дека риалити шоуто „The Apprentice” има ...

Го оставила мажот со кого била 22 години во брак, бидејќи гласал за Трамп

Канал5 - 08.02.2017

Гејл Мекормик, која себе си се опишува како “демократ“, била вчудоневидена кога нејзиниот сопруг еден ден во текот на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Оваа пензионирана чуварка на затвор изјавила дека неговата одлука било нешто преку ...

Мексиканците се исплашени од Трамп

Deutsche Welle - 08.02.2017

По провокациите на Доналд Трамп, мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието ја откажа планираната посета на САД. Иако граѓаните покажаа поддршка за потегот, расположението во земјата се влошува.

Трамп: Укинувањето на миграцискиот указ може да и наштети на безбедноста во САД

Алсат-М - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека доколку го загуби поведениот судски предмет за миграцискиот указ, земјата никогаш нема да може да има безбедност и сигурност, на кои таа има право, соопштија американските медиуми.

Трамп телефонски разговара со светските лидери

24 Вести - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател Владимир Путин и дека во Русија нема никакви бизниси. „Не го познавамПпутин, немам бизниси во Русија, а оние кои ме мразат полудеа.

Трамп против третата власт: Судовите се политизирани!

Телма - 08.02.2017

Додека се чека на одлуката на американскиот апелационен суд да се изјасни за затворањето на границите, Доналд Трамп не се воздржа од напад кон третата власт. Судовите се политизирани! Тоа е неговото јавно искажано убедување.

Се развела од сопругот по 22 години брак оти гласал за Трамп

24 Вести - 08.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

Оваа недела конечна одлука за уредбата на Трамп

24 Вести - 08.02.2017

Апелациски суд во Сан Франциско ги ислуша аргументите на страните за спорот со Указот на претседателот на САД Доналд Трамп за имиграцијата. Одлука дали ќе остане во сила одлуката на суд од пониска инстанца со која се блокираше спроведување на тој ...

Забраната на Трамп ќе стигне и до Врховниот суд

Стандард - 08.02.2017

Забраната на претседателот Доналд Трамп за граѓани на седум земји да влезат во САД ќе стигне до Врховниот суд, без разлика каква е одлуката на апелационата инстанца – тоа го укажува Ројтерс.

Трамп во 2013 година кажал дека „има врски со Путин“ (ВИДЕО)

МКД - 08.02.2017

Американските медиуми потсетуваат на интервју на Доналд Трамп од 2013 година кога кажал дека „има однос со рускиот претседател Владимир Путин“. Ексцентричниот милијардер, во тоа време не толку заинтересиран за светската политика, одговарал на ...

Фантомот на слободата

Окно - 08.02.2017

Слободата е како здравјето. Ќе ви стане важна дури кога ќе ја загубите. Тоа најдобро се гледа сега кога Трамп почна да ја оградува Америка. Одеднаш се побуни „половина свет“. Кога велам „свет“ мислам „Србија“, зашто Србија е светот, зарем не? Во таа ...

Импичмент на Трамп затоа што Путин ја нападна Кореја?

Оff.net - 08.02.2017

Таман се навикнавме на идејата за необразованиот сиромашен американски белец и неговата неинформираност, кои доведоа до изборот на Трамп и слични глобални зла, и ќе ти излезе образована, богата, повеќекратна конгресменка, црнкиња, и ќе ти каже - ...

Трамп и Путин планираат да ја прекројат картата на Европа

Руска реч - 08.02.2017

Доналд Трамп и Владимир Путин не планираат да ги градат односите со Европската унија како со целина, туку одделно со секоја нејзина членка и на тој начин сакаат да го поткопаат единството на Европа, сметаат угледни француски политичари, пишува ...

Апелациски суд ги ислуша ставовите за и протв Указот на Трамп за имиграцијата во САД

+инфо - 08.02.2017

Одлука дали ќе остане во сила одлуката на суд од пониска инстанца со која се блокираше спроведување на тој указ, ќе биде донесена во оваа недела. Апелациски суд во Сан Франциско ги ислуша аргументите на страните за спорот со Указот на претседателот ...

Повеќето Европејци сакаат забрана за имиграција за жители од муслиманските земји

Радио МОФ - 08.02.2017

И покрај глобалната осуда на „забраната за муслимани“ која Доналд Трамп се обиде да ја воведе во САД, и Европа сака да има ист, или сличен закон кој би спречувал имиграција за жители од одредени земји со муслиманско мнозинство, покажува анкета.

Трамп: Не го познавам Путин

А1 On - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател Владимир Путин и дека во Русија нема никакви бизниси. – Не го познавам Путин, немам бизниси во Русија, а оние кои ме мразат полудеа.

Американски сенатори сакаат право на вето за одлуките за санкциите кон Русија

Р.С.Европа - 08.02.2017

Група американски сенатори планираат закон со кој ќе и се отежни на администрацијата на претседателот Доналд Трамп да ги тргне санкциите за Русија воспоставени поради акциите на Москва во Украина.

Би-би-си директно го предизвикува Трамп: „Знаете за напад за кој не сме пишувале? Јавете ни“ (ФОТО)

МКД - 08.02.2017

Последната во низата контроверзни изјави на новиот американски претседател Доналд Трамп е таа дека мејнстрим медиумите не пишуваат за сите напади на европско тло. „Ги видовте нападите што се случија во Ница, Париз. Тоа се случува низ цела Европа.

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Алфа - 08.02.2017

Трамп нагласил дека САД ја поддржуваат Турција како стратешки партнер и сојузник на НАТО. Претседателот на САД ја поздравил улогата на Турција во борбата против Исламска држава. Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп ...

Што е следно за забраната за патување?

Глас на Америка - 08.02.2017

Неделава федерален Апелационен суд се очекува да одлучи во врска со владиното барање, да се прекине привремената пауза на извршната наредба на претседателот Доналд Трамп за забраната за патување.

Трамп ја брани наредбата за миграција

Р.С.Европа - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ја брани својата привремена наредба за забрана за влез на бегалци и граѓани од седум претежно муслимански земји со објаснување дека таа била донесена заради безбедноста на земјата.

Апелациски суд ги ислуша ставовите за и протв Указот на Трамп за имиграцијата во САД

Алфа - 08.02.2017

Апелациски суд во Сан Франциско ги ислуша аргументите на страните за спорот со Указот на претседателот на САД Доналд Трамп за имиграцијата. Апелациски суд во Сан Франциско ги ислуша аргументите на страните за спорот со Указот на претседателот на САД ...

Повеќето Европејци сакаат забрана за миграција од муслиманските земји

Стандард - 08.02.2017

Над половина од Европејците преферираат миграцијата од муслиманските земји да биде забранета, покажуваат резултатите од анкетата спроведена од британскиот аналитички центар „Чатам хаус“ (Chatham House), пренесоа агенциите.

ТРАМП НА ТВИТЕР: Не го познавам Путин

Телеграф - 08.02.2017

Не го познавам Путин, немам бизниси во Русија, а оние што ме мразат полудеа. Обама може да склучува договор со Иран, број еден по терор, и тоа не е проблем, напиша Трамп на Твитер Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го ...

Шварценегер до Трамп: Да договориме состанок, па да ти ја расцепам главата!

Курир - 08.02.2017

Познатиот актер и поранешен гувернер на Америка, Арнолд Шварценегер не се откажува од јавната кавга со американскиот претседател Доналд Трамп. Имено, кавгата ја започна Трамп минатиот месец, откако коментираше дека риалити шоуто „The Apprentice” има ...

Живот како во реално шоу – Иванка Трамп во Белата куќа со својот личен асистент

Курир - 08.02.2017

Ќерката на претседателот на САД, Иванка Трамп убаво и комотно се чувствува во Белата куќа за што сведочат фотографиите кои ги објавува на социјалните мрежи. Прво се пофали дека нејзиниот најмал син Теодор, по влегувањето во резиденцијата првпат ...

Трамп: Укинувањето на миграцискиот указ може да и наштети на безбедноста во САД

Сител - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека доколку го загуби поведениот судски предмет за миграцискиот указ, земјата никогаш нема да може да има безбедност и сигурност, на кои таа има право, соопштија американските медиуми.

ТРАМП: Укинувањето на миграцискиот указ би било сериозен удар за безбедноста во САД

Телеграф - 08.02.2017

Федералниот Апелациски суд на државата Вашингтон ги разгледува поведените спорови за указот на Трамп за имиграцијата Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска на Твитер напиша дека доколку го загуби поведениот судски предмет за миграцискиот ...

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

А1 On - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Апелациски суд ги ислуша ставовите за и против Указот на Трамп за имиграцијата во САД

Нетпрес - 08.02.2017

Одлука дали ќе остане во сила одлуката на суд од пониска инстанца со која се блокираше спроведување на тој указ, ќе биде донесена во оваа недела. Ислушувањето траело повеќе од еден час, а аргументите на Трамп ги пренесе преку телефон претставник од ...

100 компании го тужат Доналд Трамп

+инфо - 08.02.2017

Овие компании тврдат дека законот „е многу штетен за американскиот бизнис”. Околу 100 компании, меѓу кои и „Епл“, „Гугл“ и „Мајсрософт“, поднесоа заедничка тужба против законот на претседателот Доналд Трамп за привремена забрана на влез во САД.

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Сител - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

И Кока Кола удри по Доналд: Погледнете ја нивната анти-Трамп реклама

Таратур - 08.02.2017

Компанијата Кока Кола промовираше нов рекламен спот кој се емитуваше на почетокот од „Супер Боул“во која Америка пее на различни јазици покажувајќи ја разновидноста на земјата. Сите раси, сите бои, вери и националности-се што има во САД е ...

Трамп му се јави на Ердоган - еве за што разговараа

Press24 - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Се развела од сопругот по 22 години брак оти гласал за Трамп

А1 On - 08.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

Трамп: Не го познавам Путин

Сител - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател Владимир Путин и дека во Русија нема никакви бизниси. – Не го познавам Путин, немам бизниси во Русија, а оние кои ме мразат полудеа.

Лажните вести допрва ќе станат многу пострашни од што вие можете да си замислите

МКД - 08.02.2017

Она што го видовме во изборната 2016 година не е ништо во споредба со она за што ќе треба да се подготвиме за 2020 година. Помалку од еден месец откако Доналд Трамп неверојатно беше избран за 45-тиот претседател на САД, една чудна приказна почна да ...

САД не планираат нови земји во забраната за влегување

Р.С.Европа - 08.02.2017

Секретарот за национална безбедност на САД Џон Кели изјави дека Вашингтон не разгледува да додаде нови земји во списокот од седум претежно муслимански држави чии граѓани привремено имаат забранет влез во Соединетите држави.

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

+инфо - 08.02.2017

Доналд Трамп и шефот на турската држава во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот. Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор ...

Апелациски суд ги ислуша ставовите за и против Указот на Трамп за имиграцијата во САД

Сител - 08.02.2017

Апелациски суд во Сан Франциско ги ислуша аргументите на страните за спорот со Указот на претседателот на САД Доналд Трамп за имиграцијата. Одлука дали ќе остане во сила одлуката на суд од пониска инстанца со која се блокираше спроведување на тој ...

Го оставила мажот затоа што гласал за Трамп

Слободен Печат - 08.02.2017

По 22 години брак Гејли Мекормик, која себе се опишува како демократ што се стреми кон социјализам, поднела барање за развод откако се шокирала од изјавата на сопругот дека тој ќе гласа за Доналд Трамп.

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Курир - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Сенатори на САД подготвија вето на укинувањето на санкциите против Русија

Руска реч - 08.02.2017

Во Сенатот на САД денеска ќе биде поднесен предлог-закон со кој ќе му се забрани на претседателот Доналд Трамп да ги укинува санкциите против Русија без одобрение на Конгресот. Група американски сенатори има намера да поднесе во среда, 8 февруари, ...

Трамп: Не го познавам Путин, немам бизниси во Русија

Нетпрес - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател Владимир Путин и дека во Русија нема никакви бизниси. -Не го познавам Путин, немам бизниси во Русија, а оние кои ме мразат полудеа.

Трамп: Ја поддржуваме Турција како стратешки партнер во НАТО

Кајгана - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор му порачал на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека САД ја поддржуваат Турција како стратешки партнер и сојузник во НАТО, соопшти Белата куќа.

Трамп: Турција е стартегиски партнер

Р.С.Европа - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повтори поддршката на Турција како „стратегиски партнер и НАТО сојузник“ за време на телефонскиот разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, соопштено е и во Вашингтон и во Анкара.

Трамп: Сите членки на НАТО соодветно да дадат финансиска поддршка

МРТ - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп од сите земји- членки на НАТО побара подеднаква и соодветна финансиска поддршка. Во фокусот на државната политика се борбата против криминалот и илегалната миграција.

Трамп: САД ќе продолжат да ја поддржуваат Турција

Стандард - 08.02.2017

САД ќе продолжат да ја поддржуваат Турција и го поздравуваат нејзиниот придонес во борбата против тероризмот. Во тоа го увери претседателот на САД, Доналд Трамп турскиот колега – Реџеп Таип Ердоган за време на првиот телефонски разговор со него, ...

Се развела од сопругот по 22 години брак оти гласал за Трамп

Сител - 08.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

Трамп: Не го познавам Путин

Курир - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател Владимир Путин и дека во Русија нема никакви бизниси. -Не го познавам Путин, немам бизниси во Русија, а оние кои ме мразат полудеа.

Се развела од сопругот оти гласал за Трамп

Нова ТВ - 08.02.2017

Доналд Трамп ги расзгорел брачните кавги кои на крајот довеле до развод откако сопругата не можела да смогне сили да ја прифати одлуката на својот сопруг да гласа за Трамп. Гејл Мекорник по 22 години одлучила да се разведе од сопругот бидејќи „не ...

Трамп на Твитер: Не го познавам Путин

+инфо - 08.02.2017

Трамп и Путин неодамна разговараа по телефон за развивање на добри односи меѓу двете држави како и за најважните меѓународни проблеми. Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател Владимир Путин и ...

Додека Трамп зјапа кон Мексико, терористите му влегуваат од Канада

МКД - 08.02.2017

Документите покажуваат дека многу повеќе осомничени терористи може да се најдат на северната граница отколку на јужната. Зошто Трамп толку копнее да изгради ѕид таму? Доналд Трамп постојано зборува за опасноста од границата на САД со Мексико.

Трамп: Не го познавам Путин

Алфа - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател Владимир Путин и дека во Русија нема никакви бизниси. Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател ...

Поради Трамп Европа ја боли глава

Локално - 08.02.2017

“Нашиот Доналд” или “другиот Доналд”? Лидерите на земјите од ЕУ, кои се собраа на самитот во Малта во петокот требаше да избираат меѓу две лица со со тоа име – претседателот на средбата, “нашиот” Доналд Туск и новиот американски претседател Доналд ...

Се развела од сопругот по 22 години брак оти гласал за Трамп

Локално - 08.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

Трамп: Не го познавам Путин

Вечер Прес - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател Владимир Путин и дека во Русија нема никакви бизниси. – Не го познавам Путин, немам бизниси во Русија, а оние кои ме мразат полудеа.

САД сепак не се „банана држава“

Канал 77 - 08.02.2017

Американскиот претседател донесе неколку пребрзани одлуки, како забраната за влез во земјата на муслимани. Но, демократијата во САД функционира- прерано е за црни сценарија, смета Миодраг Шориќ.

Апелациски суд ги ислуша ставовите за и против Указот на Трамп за имиграцијата во САД

Точка - 08.02.2017

Апелациски суд во Сан Франциско ги ислуша аргументите на страните за спорот со Указот на претседателот на САД Доналд Трамп за имиграцијата. Одлука дали ќе остане во сила одлуката на суд од пониска инстанца со која се блокираше спроведување на тој ...

Епл, Гугл и Мајсрософт против законот на Трамп

Вечер Прес - 08.02.2017

Околу 100 компании, меѓу кои и Епл, Гугл и Мајсрософт, поднесоа заедничка тужба против законот на претседателот Доналд Трамп за привремена забрана на влез во САД. Овие компании тврдат дека законот „е многу штетен за американскиот бизнис".

Американскиот новинар, кој го навреди Путин, му се исмеја цинично на рускиот претседател, но како реагира Песков?

Локално - 08.02.2017

Ќе се извинам во2023 година, вети Брајан О Рајли, а да ќе те потсетиме, вети портпаролот на Кремљ Песков Работам на извинувањето кон Владимир Путин, изјави американскиот новинар Брајан О Рајли, пренесе РИА Новости.

Трамп би можел да ја воскресне Исламската држава: Аналитичарите предупредуваат на можни црни сценарија

Точка - 08.02.2017

Новиот американски претседател вети дека ќе ја уништи Исламската држава, но некои аналитичари сметаат дека неговите акции всушност би можеле да го зајакнат исламистичкото движење. Исламската држава во последните неколку месеци се соочува со сериозни ...

Трамп: Не го познавам Путин, немам бизниси во Русија

Точка - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател Владимир Путин и дека во Русија нема никакви бизниси. - Не го познавам Путин, немам бизниси во Русија, а оние кои ме мразат полудеа.

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Република - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

ЕВРОПЈАНИ ГО ПОДДРЖУВААТ ТРАМП: Повеќе од половина би стопирале миграција од муслиманските земји

Фактор - 08.02.2017

Над 55% од граѓаните на Европа би го запреле миграцискиот бран од муслиманските земји, покажува истражување на Кралскиот институт за меѓународни работи од Лондон. Над 10.000 жители од 10 европски земји се изјасниле дека сакаат да го запрат бранот од ...

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Вечер Прес - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Живот како во реално шоу – Иванка Трамп во Белата куќа со својот личен асистент!

Република - 08.02.2017

Ќерката на претседателот на САД, Иванка Трамп убаво и комотно се чувствува во Белата куќа за што сведочат фотографиите кои ги објавува на социјалните мрежи. Прво се пофали дека нејзиниот најмал син Теодор, по влегувањето во резиденцијата првпат ...

Твитер со филтер за навредливите коментари

Точка - 08.02.2017

Социјалната мрежа Твитер, минатата недела јавно призна дека не се посветува доволно на проблемот со злоупотреба на својата платформа. Тие ветуваат дека целосно ќе го сменат пристапот, со што би го намалиле говорот на омраза на оваа мрежа за ...

Трамп: Без миграцискиот указ нема безбедност во САД...

Н.Македонија - 08.02.2017

Трамп: Без миграцискиот указ нема безбедност во САД Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека доколку го загуби поведениот судски предмет за миграцискиот указ, земјата никогаш нема да може да има безбедност и сигурност, на ...

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот...

Н.Македонија - 08.02.2017

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во ...

Апелациски суд ги ислуша ставовите за и против Указот на Трамп за имиграцијата во САД...

Н.Македонија - 08.02.2017

Апелациски суд ги ислуша ставовите за и против Указот на Трамп за имиграцијата во САД Апелациски суд во Сан Франциско ги ислуша аргументите на страните за спорот со Указот на претседателот на САД Доналд Трамп за имиграцијата.

Сто компании поднесоа заедничка тужба против Трамп

Lider - 08.02.2017

Околу 100 компании, меѓу кои и Епл, Гугл и Мајсрософт, поднесоа заедничка тужба против законот на претседателот Доналд Трамп за привремена забрана на влез во САД. Овие компании тврдат дека законот „е многу штетен за американскиот бизнис”.

Се развела од сопругот по 22 години брак оти гласал за Трамп

Lider - 08.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

Трамп: Не го познавам Путин

Идивиди - 08.02.2017

Вашингтон, 8 февруари 2017 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател Владимир Путин и дека во Русија нема никакви бизниси. – Не го познавам Путин, немам бизниси во Русија, а оние кои ме ...

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Идивиди - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Трамп: Не го познавам Путин

Lider - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не го познава рускиот претседател Владимир Путин и дека во Русија нема никакви бизниси. -Не го познавам Путин, немам бизниси во Русија, а оние кои ме мразат полудеа.

Доналд Трамп – разведува, ама и зближува

365 - 08.02.2017

10 Споделувања Share Tweet Гејл Мекормик се развела од сопругот зашто гласал за Трамп. Се опишува себе си како „демократ кој е наклонет кон социјализмот“. Вели дека била запрепастена кога еден ден, за време на ручекот, нејзиниот сопруг рекол дека ќе ...

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Lider - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Обраќање на Трамп во Долниот дом на британскиот парламент е непожелно

Deutsche Welle - 07.02.2017

Во Долниот дом на британскиот парламент расте отпорот против обраќање на Трамп- и во таборот на конзервативците. Од друга страна, петицијата против посетата на Трамп на Лондон е потпишана од 1,8 милиони Британци.

Балканот се плаши од повлекување на НАТО

Deutsche Welle - 07.02.2017

Многу Македонци, Албанци и Босанци стравуваат дека во мандатот на Трамп САД ќе се повлечат од Балканот и дека ќе зајакне влијанието на Русија во регионот, анализира денеска „Франкфуртер Рундшау“. „САД во сите држави (на Балканот, н.з.

Mеланија Трамп бара 150 милиони долари оштета од весник оти ја нарекол скапа придружничка

Сакам да кажам - 07.02.2017

Меланија Трамп ја обнови тужбата за клетва против британскиот весник „Дејли мејл“, овој пат во Њујорк, за тоа дека објавувале гласините дека работела како скапа ескорт девојка. Сопругата на американскиот претседател Доналд Трамп претходно имаше ...

Запознајте го најголемиот поддржувач на Трамп во Брисел

Deutsche Welle - 07.02.2017

Американските конзервативци во Европа, кои беа тивки поради непопуларноста на Трамп, по победата на изборите полека излегуваат од сенката. Деновите пред 8 ноември 2016 беше невозможно да се најде повеќе од еден човек во Брисел кој јавно би се ...