TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Украина бара помош од НАТО - Турчинов нареди борбена готовност

Телма - 02.03.2014

Украина дeнeскa побара од НАТО да ги разгледа сите можни начини да и се помогне во заштитата на својот територијален интегритет, рече министерот за надворешни работи на Украина, Сергеј Деширицја.

Руска војска се движи низ Крим - Обама разговарал со Путин

Телма - 02.03.2014

Руска воена колона тргнала од базата на руската Церноморска флота во Севастопољ кон престолнината на Крим, Симферопољ. Во колоната се 12 воени камиони со војници, еден високопрооден автомобил ...

Обама смета дека Русија го крши украинскиот суверенитет

24 Вести - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера имаше едно и пол часовен телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, во кој го обвинил дека го крши меѓународното право со распоредување на ...

Украина прогласи борбена готовност

Канал5 - 02.03.2014

Претседателот на Парламентот и вршител на должноста претседател на Украина, Олександер Турчинов, на брифинг во Киев изјави дека издал наредба вооружените сили на Украина да се стават во полна борбена ...

Руски експерти уверуваат дека Русија нема намера да почнува конфликт во Украина

24 Вести - 02.03.2014

Одлуката на рускиот Совет на федерацијата за можноста од употреба на вооружените сили на Руската Федерација во Украина е апсолутно хуманитарна одлука, која има за цел заштита на животот и безбедноста ...

Турчинов издал наредба за ставање на воружените сили на Украина во состојба на полна борбена готовност

24 Вести - 02.03.2014

Претседателот на Парламентот и вршител на должноста претседател на Украина, Олександер Турчинов, на брифинг во Киев изјави издал наредба вооружените сили на Украина да се стават во полна борбена ...

Обама го предупредува Путин

Deutsche Welle - 02.03.2014

Во телефонски разговор со рускиот претседател Путин, американскиот претседател Обама го предупредил дека го крши украинскиот суверенитет и побарал повлекување на руските трупи од Крим.

Москва формира батаљон од украинските специјалци од „Беркут“

Телма - 02.03.2014

Московската полиција се подготвува да формира баталјон од припадници на расформираните сили на украинската милиција за борба со безредијата „Беркут“, кои добиле руско државјанство, пренесе ИТАР-ТАСС, ...

ФОТО: Русите тргнаа кон Крим, Украина ја мобилизира резервата

Утрински - 02.03.2014

Руска воена колона тргнала од базата на руската Церноморска флота во Севастопољ кон престолнината на Крим, Симферопољ. Во колоната се 12 воени камиони со војници, еден високопрооден автомобил ...

НАТО: Активностите на Русија во Украина се закана за мирот и безбедноста во Европа

24 Вести - 02.03.2014

Дејствијата на Русија му се закануваат на мирот и безбедноста во Европа, изјави генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, пред почетокот на вонредната седница на Северноатлантскиот совет и ...

Украина ги мобилизираше резервистите

Алсат-М - 02.03.2014

Украина ќе ги мобилизира своите резервисти за да ја гарантира безбедноста и својата територијална целост, соопшти денеска украинскиот Совет за национална безбедност, цитиран од француските медиуми.

Русија е закана за мирот и безбедноста во Европа

Deutsche Welle - 02.03.2014

Генералниот секретар на НАТО, Расмусен смета дека акциите на Русија во Украина се закана за мирот и безбедност на целиот континент Дејствијата на Русија се закануваат на мирот и безбедноста во ...

Обама го предупреди Путин, Киев бара помош од НАТО

Утрински - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама имаше едно и пол часовен телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, во кој го обвинил дека го крши меѓународното право со распоредување на ...

Кери: Русија ризикува поради Крим да го загуби членството во Г8

Канал5 - 02.03.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска отворено ја преупреди Русија дека ризикува да го загуби местото во Групата осум најразвиени земји во светот Г-8 поради можното испраќање воени сили на ...

Давутоглу: Ако Украина се подели, тоа ќе ги погоди и Грузија, Молдавија и Белорусија

Канал5 - 02.03.2014

Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу предупреди денеска дека евентуална поделба на Украина ќе влијае и на Грузија, Молдавија и Белорусија, објави весникот „Хуриет дејли њуз“.

Украина ќе побара помош, ако Русија ги зголеми активностите, изјави украинскиот амбасадор во ОН

Канал5 - 02.03.2014

Украина се подготвува да се заштити од Русија, но ќе побара помош од други земји, ако Русија ги прошири воените дејствија, изјави денеска постојаниот претставник на Украина во ОН Јуриј Сергеев.

Путиновата „Операција Крим“ - стапица за Западот

Deutsche Welle - 02.03.2014

Стратегијата на Владимир Путин на полуостровот Крим е јасна - тој сака право на соодлучување. Новата власт во Киев и Западот сега се во опасна и незгодна ситуација, смета Инго Мантојфел во коментарот.

Општа мобилизација во Украина - затворено небото за прелети

Канал5 - 02.03.2014

Киев бара помош од Нато, зашто како што соопшти, Москва му објавила војна. Кремљ одговори со испраќање нов конвој војници на Крим. Киев одговори на одлуката на Москва да дозволи испраќање руски трупи ...

Русија го зазеде Крим без ниеден испукан куршум

Вест - 02.03.2014

УКРАИНА (АП) - Стотици вооружени лица во камиони и оклопни возила опколија украинска воена база на Крим, спречувајќи ги војниците внатре да го напуштат објектот.

Ружин: Дипломатијата ќе одигра клучна улога во Украина

24 Вести - 02.03.2014

Иако очите на светот се вперени во Украина, состојбата во Киев е стабилна и македонското население таму е безбедно, вели за 24 Вести македонскиот амбасадор во Киев, Ацо Стојаноски.

Турчинов издал наредба за ставање на воружените сили на Украина во состојба на полна борбена готовност

А1 On - 02.03.2014

Претседателот на Парламентот и вршител на должноста претседател на Украина, Олександер Турчинов, на брифинг во Киев изјави издал наредба вооружените сили на Украина да се стават во полна борбена ...

Наредба за ставање на воружените сили на Украина во состојба на полна борбена готовност

Алфа - 02.03.2014

Претседателот на Парламентот и вршител на должноста претседател на Украина, Олександер Турчинов, на брифинг во Киев изјави издал наредба вооружените сили на Украина да се стават во полна борбена ...

Обама смета дека Русија го крши украинскиот суверенитет, Кери обвини за инвазија

Алфа - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера имаше едно и пол часовен телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, во кој го обвинил дека го крши меѓународното право со распоредување на ...

Украина ја мобилизира својата резерва

Економски - 02.03.2014

Украина ќе ги мобилизира своите резервисти за да ја гарантира безбедноста и својата територијална целост, соопшти денеска украинскиот Совет за национална безбедност, цитиран од француските медиуми.

Украина ја мобилизира својата резерва, соопшти Советот за национална безбедност

Телеграф - 02.03.2014

Вооружените сили на Украина се ставени во полна борбена готовност - Украина ќе ги мобилизира своите резервисти за да ја гарантира безбедноста и својата територијална целост, соопшти денеска ...

Руски експерти уверуваат дека Русија нема намера да почнува конфликт во Украина

Сител - 02.03.2014

Одлуката на рускиот Совет на федерацијата за можноста од употреба на вооружените сили на Руската Федерација во Украина е апсолутно хуманитарна одлука, која има за цел заштита на животот и безбедноста ...

Украина ја мобилизира својата резерва, соопшти Советот за национална безбедност

Курир - 02.03.2014

Украина ќе ги мобилизира своите резервисти за да ја гарантира безбедноста и својата територијална целост, соопшти денеска украинскиот Совет за национална безбедност, цитиран од француските медиуми.

Украина ја мобилизира својата резерва, соопшти Советот за национална безбедност

Сител - 02.03.2014

Украина ќе ги мобилизира своите резервисти за да ја гарантира безбедноста и својата територијална целост, соопшти денеска украинскиот Совет за национална безбедност, цитиран од француските медиуми.

Обама смета дека Русија го крши украинскиот суверенитет, Кери обвини за инвазија

+инфо - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера имаше едно и пол часовен телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, во кој го обвинил дека го крши меѓународното право со распоредување на ...

Околу 143.000 лица избегале од Украина во јужна Русија

+инфо - 02.03.2014

Околу 143.000 лица ја напуштиле Украина во правец на Русија од почетокот на настаните што ја потресоа поранешната советска република, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на руски ...

Украина ја мобилизира својата резерва

+инфо - 02.03.2014

Украина ќе ги мобилизира своите резервисти за да ја гарантира безбедноста и својата територијална целост, соопшти денеска украинскиот Совет за национална безбедност, цитиран од француските медиуми.

Фабиус: Франција е подготвена да посредува во украинско-руската криза

Сител - 02.03.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус во денешеното интервју за телевизијата „ИТеле“ изрази загриженост за ситуацијата во Украина, која ја оцени како „многу загрижувачка“.

Фабиус: Франција е подготвена да посредува во украинско-руската криза

А1 On - 02.03.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус во денешеното интервју за телевизијата „ИТеле“ изрази загриженост за ситуацијата во Украина, која ја оцени како „многу загрижувачка“, јавува ...

НАТО: Активностите на Русија се закана за мирот во Европа

Телеграф - 02.03.2014

Според генералниот секретар, руските активности ги прекршуваат принципите на Повелбата на ОН - Дејствијата на Русија му се закануваат на мирот и безбедноста во Европа, изјави генералниот секретар на ...

ПОТОК ОД ЛУЃЕ: Околу 143.000 Украинци се упатиле кон јужна Русија

Телеграф - 02.03.2014

Според податоците на руските гранични власти, од почетокот на кризата, потокот луѓе од Украина е насочен кон Ростов на Дон и Бранск, во јужниот дел на Русија, Околу 143.000 лица ја напуштиле Украина ...

Од почетокот на кризата во Украина околу 143.000 лица ја напуштиле земјата во правец на јужна Русија

Сител - 02.03.2014

Околу 143.000 лица ја напуштиле Украина во правец на Русија од почетокот на настаните што ја потресоа поранешната советска република, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на руски ...

Од почетокот на кризата во Украина околу 143.000 лица ја напуштиле земјата во правец на јужна Русија

А1 On - 02.03.2014

Околу 143.000 лица ја напуштиле Украина во правец на Русија од почетокот на настаните што ја потресоа поранешната советска република, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на руски ...

УКРАИНА НА ГОТОВС: Со оружје во раце против руските сили

Телеграф - 02.03.2014

Турчинов издал наредба, вооружените сили на Украина да се стават во полна борбена готовност Претседателот на Парламентот и вршител на должноста претседател на Украина, Олександер Турчинов издал ...

НАТО: Активностите на Русија во Украина се закана за мирот и безбедноста во Европа

Сител - 02.03.2014

Дејствијата на Русија му се закануваат на мирот и безбедноста во Европа, изјави генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, пред почетокот на вонредната седница на Северноатлантскиот совет и ...

Штајнмаер повика Русија да не го нарушува суверенитетот на Украина

Сител - 02.03.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер денеска изјави дека ситуацијата во Украина е исклучително опасна и повика Русија да се воздржи од напади врз украинскиот суверенитет и ...

Расмусен: Русија ги крши принципите на Повелбата на Обединетите нации

Сител - 02.03.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, попладнево по вонредниот состанок на Северноатлантскиот совет на Алијансата излезе со изјава за осуда на руската интервенција во Украина.

Штајнмаер повика Русија да не го нарушува суверенитетот на Украина

А1 On - 02.03.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер денеска изјави дека ситуацијата во Украина е исклучително опасна и повика Русија да се воздржи од напади врз украинскиот суверенитет и ...

Расмусен: Русија ги крши принципите на Повелбата на Обединетите нации

А1 On - 02.03.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, попладнево по вонредниот состанок на Северноатлантскиот совет на Алијансата излезе со изјава за осуда на руската интервенција во Украина, јавува ...

Седница на чешкиот Национален совет за безбедност заради ситуацијата во Украина

А1 On - 02.03.2014

Членовите на Националниот совет за безбедност на Чешка, премиерот, министерите за финансии, за внатрешни и надворешни работи, како и за одбрана вечерва ќе одржат седница заради ситуацијата во ...

КЕРИ: Русија ризикува да го загуби членството во Г8

Телеграф - 02.03.2014

Голема можноста дека нема да биде одржан самитот Г8 во Сочи - Американскиот државен секретар Џон Кери денеска отворено ја преупреди Русија дека ризикува да го загуби местото во Групата осум ...

САД повторно со закани кон Русија, овој пат со членството во Г8

Курир - 02.03.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска отворено ја преупреди Русија дека ризикува да го загуби местото во Групата осум најразвиени земји во светот Г-8 поради можното испраќање воени сили на ...

Кери: Русија ризикува поради Крим да го загуби членството во Г8

Сител - 02.03.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска отворено ја преупреди Русија дека ризикува да го загуби местото во Групата осум најразвиени земји во светот Г-8 поради можното испраќање воени сили на ...

Расмусен: Русија ги крши принципите на Повелбата на Обединетите нации

+инфо - 02.03.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, попладнево по вонредниот состанок на Северноатлантскиот совет на Алијансата ја осуди руската интервенција во Украина, јави дописникот на МИА од ...

Кери: Русија ризикува поради Крим да го загуби членството во Г8

+инфо - 02.03.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска отворено ја преупреди Русија дека ризикува да го загуби местото во Групата осум најразвиени земји во светот Г-8 поради можното испраќање воени сили на ...

РУСКИ ЕКСПЕРТИ: Нашата земја нема намера да почнува конфликт во Украина

Телеграф - 02.03.2014

Чекорите на претседателот на Русија се предизвикани од неопходноста да се спречи заканата во Крим од страна на радикалите, изјави генералниот директор на Институтот за приоритетни регионални проекти, ...

Давутоглу: Ако Украина се подели, тоа ќе ги погоди и Грузија, Молдавија и Белорусија

Телеграф - 02.03.2014

Ако Украина се подели, тоа нема да се ограничи само на таа земја Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу предупреди денеска дека евентуална поделба на Украина ќе влијае и на Грузија, ...

Давутоглу: Ако Украина се подели, тоа ќе ги погоди и Грузија, Молдавија и Белорусија

Сител - 02.03.2014

Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу предупреди денеска дека евентуална поделба на Украина ќе влијае и на Грузија, Молдавија и Белорусија, објави весникот „Хуриет дејли њуз“.

Украина ќе побара помош, ако Русија ги зголеми активностите, изјави украинскиот амбасадор во ОН

А1 On - 02.03.2014

Украина се подготвува да се заштити од Русија, но ќе побара помош од други земји, ако Русија ги прошири воените дејствија, изјави денеска постојаниот претставник на Украина во ОН Јуриј Сергеев.

Украина повторно во страв, закана од хуманитарна катастрофа

Курир - 02.03.2014

На Украина и се заканува хуманитарна катастрофа. Само од јануари, според податоците на руските гранични служби, 675 илјади Украинци ја напуштиле земјата и избегале во Русија.

Про-руски демонстранти ја заземаа зградата на локалната управа во Луганск

А1 On - 02.03.2014

Демонстрантите во Луганск, најисточниот град во Украина, денеска ја зазема зградата на локалната управа и побараа од рускиот претседател Владимир Путин да испрати сили во овој град, објави весникот ...

Советот за безбедност на ОН предложи набљудувачи и посредување во Украина

Кајгана - 02.03.2014

Советот за безбедност при Обединетите нации одржа итно заседание и консултации во врска со ситуацијата во Украина на кое беа истакнати повиците на дијалог, соопшти постојаниот претставник на ...

УКРАИНА: Руските трупи го заземаа штабот на морнарицата во Севастопол

Телеграф - 02.03.2014

Додека руските трупи продолжуваат со распоредување во украинска територија, украинските официјални лица велат дека земјата ќе побара меѓународна помош, а САД се заканува со економски санкции Руски ...

Украина се подготвува да се заштити од Русија

Курир - 02.03.2014

Украина се подготвува да се заштити од Русија, но ќе побара помош од други земји, ако Русија ги прошири воените дејствија, изјави денеска постојаниот претставник на Украина во ОН Јуриј Сергеев.

Обама смета дека Русија го крши украинскиот суверенитет, Кери обвини за инвазија

Сител - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера имаше едно и пол часовен телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, во кој го обвинил дека го крши меѓународното право со распоредување на ...

ФОТО: Најподготвените украински специјалци преминуваат на руска страна!

Курир - 02.03.2014

Московската полиција се подготвува да формира баталјон од припадници на расформираните сили на украинската милиција за борба со безредијата „Беркут“, кои добиле руско државјанство, пренесе ИТАР-ТАСС, ...

Путин го известил Обама дека при продолжување на ескалацијата, Москва го задржува правот на интервенција

Макфакс - 02.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонскиот разговор со американскиот колега Барак Обама ноќта кон неделата разговарале за „различните аспекти на исклучителната ситуација во Украина", при што ...

Обама: САД се подготвени на ‘значителна' помош на Украина и да ја изолираат Русија

Макфакс - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама е подготвен да пружи „значителна" помош на Украина, соопшти ноќта кон неделата Белата куќа, во кое се додава дека САД ѝ се заканиле со политичка и економска ...

Путин конечно „му крена“ на Обама - Русија не може да биде неактивна при насилство врз Русите

Inpress - 02.03.2014

Вашингтон, 2. март 2014 (ИНПРЕС) Откако вчера се „пожали“ дека не можел да стапи во контакт со својот руски колега, претседателот на САД остварил 90. минутен разговор со Путин.

Турчинов издал наредба за ставање на воружените сили на Украина во состојба на полна борбена готовност

Сител - 02.03.2014

Претседателот на Парламентот и вршител на должноста претседател на Украина, Олександер Турчинов, на брифинг во Киев изјави издал наредба вооружените сили на Украина да се стават во полна борбена ...

Руски експерти уверуваат дека Русија нема намера да почнува конфликт во Украина

А1 On - 02.03.2014

Одлуката на рускиот Совет на федерацијата за можноста од употреба на вооружените сили на Руската Федерација во Украина е апсолутно хуманитарна одлука, која има за цел заштита на животот и безбедноста ...

Украинска криза: Обама до Путин- повлечи ја војската

Нова ТВ - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама му рекол на неговиот руски колега Владимир Путин дека Русија го прекршила меѓународното право со испраќање на војници во Украина, јавува Би-Би-Си.

Советот за безбедност на ОН предложи набљудувачи и посредување во Украина

Макфакс - 02.03.2014

Советот за безбедност при Обединетите нации ноќта кон неделата одржа итно заседание и консултации во врска со ситуацијата во Украина на коешто беа истакнати повиците на дијалог, соопшти за медиумите ...

Општа мобилизација во Украина

А1 On - 02.03.2014

Во Украина е прогласена општа мобилизација, а секретарот на Советот за национална безбедност за одбрана Андреј Парубиј објави дека оружените сили ќе бидат во целосна борбена подготвеност.

Московската полиција ќе формира баталјон од припадници на украинските спец-сили „Беркут“

Сител - 02.03.2014

Московската полиција се подготвува да формира баталјон од припадници на расформираните сили на украинската милиција за борба со безредијата „Беркут“, кои добиле руско државјанство, пренесе ИТАР-ТАСС, ...

Украинскиот премиер: Руските акции се "објавување на војна"

Нова ТВ - 02.03.2014

Привремениот украинскиот премиер Арсениј Јаценук ги нарече акциите од страна на руските сили во Крим како "објавување на војна." Говорејќи во телевизиското обраќање од зградата на парламентот во ...

САД ја осудија руската воена интервенција во Украина

Р.С.Европа - 02.03.2014

САД ја осудија руската воена интервенција на украинска територија и ја повикаа Русија да ги врати војниците во базите во Крим. Белата куќа вчера предупреди дека континуираното кршење на меѓународното ...

Обама до Путин: Повлечи ја војската

Нетпрес - 02.03.2014

Укранина причина за долг телефонски разговор меѓу двајцата најмоќни лидери во светот, Барак Обама и Владимир Путин. Обама му нагласил на својот руски колега дека Русија го прекршила меѓународното ...

Р24: Меѓу радикалите во центарот на Киев има странски платеници

Макфакс - 02.03.2014

Во составот на групите радикали, кои беа главната ударна сила во судирите со безбедносните сили во центарот на Киев, беа вклучени голем број странски државјани, меѓу кои и од САД и Германија, говори ...

Украински националистички лидер го повикал најбараниот терорист Умаров „да дејствува против Русија“ (ВИДЕО)

МКД - 02.03.2014

Лидерот на украинската радикална група Десен сектор, Дмитриј Јарош, го повикал најбараниот терорист во Русија Доку Умаров да дејствува против земјата, во обраќањето поставено на профилот на Десен ...

Мобилизација на резервистите во Украина

Р.С.Европа - 02.03.2014

Шефот на Украинскиот совет за национална безбедност и одбрана, Андриј Парубиј, најави мобилизација на воените резервисти. Тој изјави дека Советот му наредил на Министерството за одбрана „да ги повика ...

Фабиус бара да се одложат подготовките за самитот Г8, поради Украина

А1 On - 02.03.2014

Францускиот министер за надворешни работи, Лоран Фабиус денеска побара подготвителните состаноци за самитот Г8 во Сочи да се одложат, за да на еден начин се изврши притисок врз Русија, да ја заблажи ...

Канада повлече амбасадор од Русија

А1 On - 02.03.2014

Канадскиот премиер Стивен Харпер соопшти дека неговата држава ќе го повлече својот амбасадот од Русија, поради развојот на случувања во Украина. Како што пренесе „Асошиејтед прес“ тој во своето ...

Фабиус: Франција е подготвена да посредува во украинско-руската криза

Телеграф - 02.03.2014

Францускиот министер за надворешни работи изрази загриженост за ситуацијата во Украина - Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус во денешеното интервју за телевизијата „ИТеле“ изрази ...

15 илјади руски војници стигнале на Крим, Украина во борбена готовност (ВИДЕО)

МКД - 02.03.2014

Вооружените сили на Украина се во состојба на целосна борбена готовност, а земјата ја предупредила Русија дека воената интервенција ќе доведе до војна кратко време откако Владимир Путин даде дозвола ...

ЈУРИЈ ГОНЧАРУК, УКРАИНСКИ АМБАСАДОР: Хаг ќе реши за Јанукович

Телеграф - 02.03.2014

Украина која се движи кон Европската унија и е вистински партнер, добар сосед и земја што ѝ посакува добро на Русија, вели амбасадорот Русија мора да ја прифати реалноста дека Украина одлучи да биде ...

Украина ја мобилизира својата резерва

Нетпрес - 02.03.2014

Тензично во Украина. Украинските власти ќе ги мобилизира своите резервисти за да ја гарантира безбедноста и својата територијална целост, соопшти денеска украинскиот Совет за национална безбедност.

Канада го повлече амбасадорот од Русија и се откажа од Г-8

Нетпрес - 02.03.2014

Ескалираат односите помеѓу САД и Русија поради ситуацијата во Украина, а против одлуката на рускиот претседател застана и Канада. Канадскиот премиер Стивен Харпер, објави дека неговата земја го ...

Вонреден НАТО состанок поради воената интервенција на Русија во Украина

Нова ТВ - 02.03.2014

Западот ја зголемува пресијата врз Москва откако вчера Владимир Путин доби зелено светло од Советот на руската федерација за воена интервенција во Украина.

Расмусен смета дека Русија е закана по мирот и безбедноста на Европа

Курир - 02.03.2014

Дејствијата на Русија му се закануваат на мирот и безбедноста во Европа, изјави генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, пред почетокот на вонредната седница на Северноатлантскиот совет и ...

Расмусен: Русија да престане со воените активности и со заканите

Нова ТВ - 02.03.2014

Она што Русија сега го прави во Украина е кршење на принципите на Повелбата на Обединетите нации. Се заканува на мирот и безбедноста во Европа. Русија мора да престане со воените активности и со ...

Расмусен: Русија е закана за мирот во Европа

А1 On - 02.03.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен изјави дека руската интервенција во Украина претставува закана за мирот и безбедноста во Европа. Тој наведе дека НАТО во целост дава поддршка за ...

Германската влада ќе ја дуплира помошта за Украина

А1 On - 02.03.2014

По политичките промени во Украина, германската влада сака двојно да ја зголеми помошта за таа држава, изјави германскиот министер за стопанска соработка и развој, Герд Милер.

ОБАМА ДО ПУТИН: Русија го крши украинскиот суверенитет

Телеграф - 02.03.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери, руското распоредување на Крим го нарече инвазија и окупација на украинска територија Американскиот претседател Барак Обама го обвинил рускиот претседател ...

Штајнмајер повика Русија да не го нарушува суверенитетот на Украина

Телеграф - 02.03.2014

Ситуацијата во Украина е исклучително опасна и повика Русија да се воздржи од напади врз украинскиот суверенитет и територијален интегритет - Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер ...

Обама смета дека Русија го крши украинскиот суверенитет, Кери обвини за инвазија

А1 On - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера имаше едно и пол часовен телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, во кој го обвинил дека го крши меѓународното право со распоредување на ...

Украински офицер сам против руски војници (ВИДЕО)

Телеграф - 02.03.2014

Како што се гледа од снимката, руските војници останаа надвор, додека украинските со жив штит ја бранат својата база Тензиите на Крим не стивнуваат. Руските вооружени трупи се распоредија на повеќе ...

МОСКВА: Ќе се формира баталјон од припадници на украинските спец-сили „Беркут“

Телеграф - 02.03.2014

Полицијата се потготвува да формира баталјон од припадници на расформираните сили на украинската милиција за борба со безредијата „Беркут“, кои добиле руско државјанство, пренесе ИТАР-ТАСС ...

ВИДЕО: Руските војници се обидоа да го земат оружјето во базата Севастопољ

А1 On - 02.03.2014

Руските војници се обидоа да го земат оружјето во базата Севастопољ, а соочувањето со украинскиот офицер беше снимено на камера. На снимката украинскиот офицер разговара пред базата со непријателски ...

Контрадикторни информации за масовните откази на украинските војници на Крим

Макфакс - 02.03.2014

Додека руските медиуми пишуваат дека од неделата наутро започнало масовното напуштање на единиците од страна на украински војници на територијата на проруската автономна република Крим, украинските ...

Москва ја подржува одлуката на Путин

Алфа - 02.03.2014

Според досегашните информации, рускиот претседател ја ужива поддршката да дејствува во заштита на правата на русите во Украина. За актуелната состојба за Алфа говори амбасадорот Илија Исајловски ...

ЧЕШКА: Советот за безбедност на седница, загриженост поради ситуацијата во Украина

Телеграф - 02.03.2014

Според чешкиот премиер, Бохуслав Соботка, актуелната состојба меѓу Украина и Русија потсетува на настаните од 1968 година во поранешна Чехословачка Членовите на Националниот совет за безбедност на ...

Расмусен ја повика Русија да ги прекине воените дејства во Украина

Макфакс - 02.03.2014

Русија со воените акции во Украина му се заканува на мирот во Европа и мора веднаш да ги намали тензиите, изјави во неделата генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен пред почетокот на ...

Кери: Русија ризикува поради Крим да го загуби членството во Г8

А1 On - 02.03.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска отворено ја преупреди Русија дека ризикува да го загуби местото во Групата осум најразвиени земји во светот Г-8 поради можното испраќање воени сили на ...

Кери се закани со економски санкции против Русија

Р.С.Европа - 02.03.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ја осуди Русија за „неверојатниот акт на агресија“ врз Украина. Зборувајќи во телевизиско ток-шоу на телевизијата Си-Би-Ес во САД денеска, тој исто така се ...

Кери: САД се подготвени за економска изолација на Русија, ако испрати војска во Украина

Макфакс - 02.03.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери во неделата го осуди „неверојатниот руски чин на гресија" врз Украина и се закани„ со многу сериозни последици", со санкции од страна на САД и другите земји и ...

Путин му рече на Обама дека Русија има право да го заштити Крим од насилство

Руска реч - 02.03.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин, му пренесе на претседателот на САД, Барак Обама, дека Русија, во случај на проширување на насилството на истокот на Украина и на Крим, го задржува правото да ...

Чуркин: Русија апелира ситуацијата во Украина да се врати во рамките на договорот со Јанукович

Руска реч - 02.03.2014

Русија апелира ситуацијата во Украина да се врати во рамките на утврдениот договор меѓу Јанукович и опозицијата од 21 февруари, изјави постојаниот претставник на Русија во ООН, Виталиј Чуркин на ...

Московската полиција ќе формира баталјон од припадници на украинските „Беркут“

А1 On - 02.03.2014

Московската полиција се подготвува да формира баталјон од припадници на расформираните сили на украинската милиција за борба со безредијата „Беркут“, кои добиле руско државјанство, пренесе ИТАР-ТАСС, ...

Давутоглу: Ако Украина се подели, тоа ќе ги погоди и Грузија, Молдавија и Белорусија

А1 On - 02.03.2014

Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу предупреди денеска дека евентуална поделба на Украина ќе влијае и на Грузија, Молдавија и Белорусија, објави весникот „Хуриет дејли њуз“.

Како ќе му одговорат САД и ЕУ на Путин?

Нова ТВ - 02.03.2014

Сценаријата за развој на украинската криза се застрашувачки но сепак засега тешко е да се претостави дека САД и НАТО ќе влезат во војна за Украина. Западните силе располагаат со мерки кои се уште има ...

Крим: Поставен нов шеф на морнарицата

Нова ТВ - 02.03.2014

Новоименуваниот шеф на морнарицата на Украина се заколна на верност кон областа Крим, во присуство на непризнаен про-руски лидер, јавува Би-Би-Си. Адмирал Денис Березовски е именуван за шеф на ...

Украина ќе побара помош, ако Русија ги зголеми активностите, изјави украинскиот амбасадор во ОН

Сител - 02.03.2014

Украина се подготвува да се заштити од Русија, но ќе побара помош од други земји, ако Русија ги прошири воените дејствија, изјави денеска постојаниот претставник на Украина во ОН Јуриј Сергеев.

Про-руски демонстранти ја заземаа зградата на локалната управа во источниот украински град Луганск

Сител - 02.03.2014

Демонстрантите во Луганск, најисточниот град во Украина, денеска ја зазема зградата на локалната управа и побараа од рускиот претседател Владимир Путин да испрати сили во овој град, објави весникот ...

„Гардијан“: Путин е новиот Слободан Милошевиќ

А1 On - 02.03.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин може да стане новиот Слободан Милошевиќ оцени уредникот на рубриката „Вести од Европа“, Ијан Трејнор. Според него овој почетен чекор на Путин потсетува на ...

Путин: Мерките што ги презема Русија во однос на Украина се целосно соодветни

Макфакс - 02.03.2014

Мерките преземени од страна на Русија во однос на ситуацијата во Украина се сосема соодветни, рекол претседателот Владимир Путин во телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, ...

ПУТИН: Мерките се потполно примерни

Телеграф - 02.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел рекол дека руските мерки во Украина се „потполно примери“ со оглед на “ситуацијата и заканата од ...

Кери се закани на Москва со економска изолација

Руска реч - 02.03.2014

Државниот секретар на САД, Џон Кери, ја нарече политиката на Русија кон Украина „чин на агресија без преседан“, и ѝ се закани на Москва со остра реакција од меѓународната заедница, како и со целосна ...

Украина побара од ЕУ да ѝ се одземе правото на Русија за одржување на СП 2018

Руска реч - 02.03.2014

Украина преку дипломатски канали се обрати на Европската унија, предложувајќи ѝ на ЕУ да се одземе правото на Русија за одржување на Светското фудбалско првенство во 2018 година поради последните ...

Меркел го обвини Путин за кршење на меѓународното право во Украина

Макфакс - 02.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркле го обвинила во неделата во телефонскиот разговор рускиот претседател Владимир Путин за кршење на меѓународното прав со „неприфатливата руска интервенција во ...

НАТО повика на распоредување меѓународни набљудувачи во Украина

Макфакс - 02.03.2014

НАТО во неделата ги повика Русија и Украина да побараат мирно решение на судирот низ дијалог и на распоредување на меѓународни набљудувач, изјави генералниот секретар на алијансата Андерс Фог ...

Украински националистички лидер го повикал најбараниот терорист Умаров „да дејствува против Русија“

Тера - 02.03.2014

Лидерот на украинската радикална група Десен сектор, Дмитриј Јарош, го повикал најбараниот терорист во Русија Доку Умаров да дејствува против земјата, во обраќањето поставено на профилот на Десен ...

Итен состанок на НАТО-Расмунсен тврди дека во прашање е безбедноста на Европа

Локално - 02.03.2014

Акциите на Русија се закануваат на мирот и безбедноста во Европа . Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен пред почетокот на вонредната седница на Северноатлантскиот совет и на ...

Во Моска спречен протест против воената интервенција во Украина

Локално - 02.03.2014

Откако претходно денеска стана јасно дека во Москва ќе има митинг ” во поддршка на братскиот украински народ ” , пред малку во руската престолнина имаше обид за митингот против евентуалната воена ...

675 000 Украинци ја напуштиле својата земја и заминале за Русија

Локално - 02.03.2014

675 000 Украинци ја напуштиле својата земја и заминале за Русија во првите два месеци од годината, јави Reuters повикувајќи се на руската гранична служба.

Обама смета дека Русија го крши украинскиот суверенитет, Кери обвини за инвазија

Вечер Прес - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера имаше едно и пол часовен телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, во кој го обвинил дека го крши меѓународното право со распоредување на ...

Се враќа ли Студената војна – тензично меѓу САД и Русија за Украина

МК News - 02.03.2014

Американскиот сенатор Џон Мекејн денеска оцени дека испраќањето руски вооружени сили во Украина може да значи само едно- враќање на Студената војна. Сенаторот од Аризона и некогашен кандидат на ...

„Жешка“ линија: Путин и Обама 90 минути разговарале за Украина

Фактор - 02.03.2014

“Го кршите меѓународното право!“, му рекол американскиот претседател Барак Обама на неговиот руски колега Владимир Путин во телефонскиот разговор за можната руска интервенција во Украина.

Го кршите меѓународното право: Обама во 90-минутен телефонски разговор со Путин

Либертас - 02.03.2014

“Го кршите меѓународното право!“, му рекол американскиот претседател Барак Обама на неговиот руски колега Владимир Путин во телефонскиот разговор за можната руска интервенција во Украина.

САД и ЕУ немоќни да одговорат на руската интервнција во Украина!?

Република - 02.03.2014

И покрај отвореното предупредување на Москва да очекува последици, претседателот на САД Барак Обама и лидерите на ЕУ имаат всушност малку можност да вратат на руската воена интервенција во Укриана- ...

Руските војници го презеле Генерал-штабот во Севастопол,војници од украинската армија преминуваат на руската страна

Локално - 02.03.2014

Група вооружени лица ја прекинале електричната енергија на штабот на морнарицата на Украина во Севастопол и се инфилтрирале во зградата , информираше “Интерфакс – Украина ” , повикувајќи се на ...

Обама: САД се подготвени на ‘значителна' помош на Украина и да ја изолираат Русија

Тера - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама е подготвен да пружи „значителна" помош на Украина, соопшти ноќта кон неделата Белата куќа, во кое се додава дека САД ѝ се заканиле со политичка и економска ...

Московската полиција ќе формира баталјон од припадници на украинските спец-сили „Беркут“

Бриф - 02.03.2014

Московската полиција се подготвува да формира баталјон од припадници на расформираните сили на украинската милиција за борба со безредијата „Беркут“, кои добиле руско државјанство, пренесе ИТАР-ТАСС, ...

Џон Кери се закани-Русија ризикува да го загуби членството во Г-8

Локално - 02.03.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ја предупреди Русија дека земјата ризикува да го загуби членството во Г-8, поради испраќање на војници во Крим, пренесе AFP.

Руска војска тргна кон главниот град на Крим, Украина се мобилизира

Република - 02.03.2014

Конвој од повече стотини припадници на руската армија тргнала кон главниот град на Крим, Симферопољ, јавува агенцијата Асошиејтед прес. Трупите утрово тргнале од поморската база во Севастопољ, а ...

Бугарски националисти подготвуваат испраќање на бугарска вооружена група во Крим

Локално - 02.03.2014

Политичкиот секретар на бугарската националистичка организацијата ” Православна Зора” Павел Чернев на Фејсбук најави дека се подготвува испраќањето на бугарска борбена група во Крим , каде со оружје ...

Путин го известил Обама дека при продолжување на ескалацијата, Москва го задржува правот на интервенција

Тера - 02.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонскиот разговор со американскиот колега Барак Обама ноќта кон неделата разговарале за „различните аспекти на исклучителната ситуација во Украина", при што ...

Советот за безбедност на ОН предлага набљудувачи и медијатор во Украина

Либертас - 02.03.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации одржа итно заседание (ноќеска по локално време), на кое побара дијалог за состојбата во Украина, соопшти за медиумите претседавачот со ова тело, ...

И Ангела Меркел му се јави на Путин

Република - 02.03.2014

Мерките преземени од страна на Русија во однос на ситуацијата во Украина се сосема соодветни, рекол претседателот Владимир Путин во телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, ...

Путин го освојува Крим, ОБСЕ заседава, од Киев го молат светот за помош

Либертас - 02.03.2014

Попладнево во Виена треба да се одржи итен состанок на Организацијата за европска безбедност и соработка ОБСЕ. Британскиот шеф на дипломатијата Вијијам Хејг веќе е на пат за Киев каде ќе се обиде да ...

Крим е пред пад, Украинците ја повлекоа крајбрежната стража и го молат светот за помош

Република - 02.03.2014

Попладнево би требало да се одржи состанок на Организацијата за европска безбедност и соработка, а британскиот министер за надворешни работи е на пат за Киев каде ќе се обиде да ја смири ситуацијата, ...

Шок за Киев: Командантот на украинската воена морнарица се заколна на верност кон Русите на Крим

МК News - 02.03.2014

Новоименуваниот шеф на морнарицата на Украина се заколна на верност кон областа Крим, во присуство на непризнаен про-руски лидер, јавува Би-Би-Си. Адмирал Денис Березовски е именуван за шеф на ...

Вонредна средба на Советот за безбедност на ОН

Република - 02.03.2014

Советот за безбедност на ОН ќе одржи вонредна средба за ситуацијата во Украина во текот на денот, изјави дипломатски извор, цитиран од ИТАР-ТАСС. “Средбата ќе биде затворена” .

Воружените сили на Украина во состојба на полна борбена готовност

Вечер Прес - 02.03.2014

Претседателот на Парламентот и вршител на должноста претседател на Украина, Олександер Турчинов, на брифинг во Киев изјави издал наредба вооружените сили на Украина да се стават во полна борбена ...

САД со директна закана кон Русија: Ќе ви воведеме санкции

Бриф - 02.03.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери, кој распоредувањето на руските сили во украинската област Крим го нарече инвазија и неверојатен акт на агресија, предупреди дека Русија може да биде исклучена ...

Обама разбеснет му викал на Путин на телефон

Република - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама на телефон му рекол на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија го нарушила суверенитетот на Украина со испраќањето војници на Крим и го предупредил на ...

Расмусен ја повика Русија да ги прекине воените дејства во Украина

Тера - 02.03.2014

Русија со воените акции во Украина му се заканува на мирот во Европа и мора веднаш да ги намали тензите, изјави во неделата генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен пред почетокот на ...

Украина „дига раце“ од Крим, украинските бродови се повлекоа кон Одеса

Бриф - 02.03.2014

Десетина бродови на украинската црноморска флота го напуштиле Севастопољ, пристаниште на Крим, објави руската агенција Итар Тасс. Украинските патролни бродови се преместени од Крим во градовите Одеса ...

Џон Кери: Ќе ја изолираме Русија поради оваа инвазија!

Либертас - 02.03.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери распоредувањето на руските сили во украинската област Крим го нарече инвазија и неверојатен акт на агресија и предупреди дека Русија може да биде исклучена од ...

Обама смета дека Русија го крши украинскиот суверенитет, Кери обвини за инвазија

Бриф - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера имаше едно и пол часовен телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, во кој го обвинил дека го крши меѓународното право со распоредување на ...

ГАРДИЈАН: Путин како нов Милошевиќ

Sky - 02.03.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин би можел да стане нов Слободан Милошевиќ, оцени уредникот на рубриката Вести од Европа за Гардијан, Ијан Трејнор.

Споменикот на советската армија повторно осамна насликан во поддршка на Украина

Локално - 02.03.2014

”Долу рацете од Украина”, пишува утринава на Споменикот на советската армија. Причина за тоа е одлуката на Советот на федерацијата (горниот дом на рускиот парламент) да даде со целосна едногласност ...

Се подготвува испраќањето на бугарска борбена група во Крим

Република - 02.03.2014

Политичкиот секретар на бугарската националистичка организацијата ” Православна Зора” Павел Чернев на Фејсбук најави дека се подготвува испраќањето на бугарска борбена група во Крим , каде со оружје ...

Украинци бегаат од државата, за Спасеновски – не е опасно!

Фактор - 02.03.2014

На Украина и се заканува хуманитарна катастрофа. Само од јануари, според податоците на руските гранични служби, 675 илјади Украинци ја напуштиле земјата и избегале во Русија.

90 минути жестоки разговори и закани меѓу Путин и Обама за Украина

Локално - 02.03.2014

Додека во Украина се случува сеопшта мобилизација и се спроведува наредба за покренување на украинските вооружени сили во целосна борбена готовност, жестоки разговори меѓу Путин -Обама.

Светски медиуми: Ќе биде ли Путин нов Милошевиќ? Југословенско сценарио би значело граѓанска војна

Република - 02.03.2014

Новата украинска влада ја поништи одлуката на претходната влада за престанок на подготовките за потпишување на договорот за приближување кон ЕУ и се продолжува работата на тоа подрачје, објавија ...

Еве со каква воена сила располага Украина! (ФОТО)

Sky - 02.03.2014

Заострувањето на геополитичката ситуација со доаѓањето на руските трупи на Крим создаде тензија во целиот свет, во исчекување на разрешување или почеток на Трета светска војна.

Украински офицер на руските војници (ВИДЕО): Ова е моја територија

Бриф - 02.03.2014

Видеото кое денес беше објавено на ЈуТјуб, покажува разговор помеѓу руски и украински воени офицери во Севастопол. Русите, наводно, сакале да го земат оружјето.

Гардијан: Путин е новиот Слободан Милошевиќ!

Либертас - 02.03.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин, би можел да стане новиот Слободан Милошевиќ, оценува уредникот на рубриката на Гардијан „Вести од Европа“, Ијан Трејнор.Тој ги коментира моменталните случувања ...

НИ СЕ ЗАКАНУВА ЛИ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА?! Руски трупи тргнаа кон Крим, во Украина прогласена воена мобилизација!

Sky - 02.03.2014

Украинскиот парламент бата посматрачи - Украинскиот парламент побарал присуство на меѓународни посматрачи и помош како би се осигурала безбедноста на нуклеарните потенцијали.

НА РАБОТ НА КАТАСТРОФА: Киев влече кон ЕУ, Крим – кон Русија

Фактор - 02.03.2014

Во Украина е наредена општа мобилизација на воените резерви, по информациите дека околу 15.000 руски војници се наоѓаат на Крим. Украинскиот Парламент, Врховна Рада, побара од Путин да престане да ...

Путин вечерва и објаснил на Меркел: Руските мерки за Украина се сосема прикладни

Бриф - 02.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал вечерва со германската канцеларка Ангела Меркел за кризата во Украина, јави Интерфакс. Путин и рекол на Меркел дека рудските мерки се сосема прикладни, ...

Канада го отповика својот амбасадор во Русија

Локално - 02.03.2014

Канадскиот премиер Стивен Харпер изјави дека неговата земја може да се повлече од средбата на Г8 планирана за јуни во Русија и го отповика својот амбасадор во Москва, пренесе AFP.

Вонредна средба на Советот за безбедност на ОН заради Украина и Русија

Локално - 02.03.2014

Советот за безбедност на ОН ќе одржи вонредна средба за ситуацијата во Украина во текот на денот, изјави дипломатски извор, цитиран од ИТАР-ТАСС. “Средбата ќе биде затворена” .

Матвиенко уверува дека војна меѓу Русија и Украина никогаш нема да има,Словенија нуди медијаторство!

Локално - 02.03.2014

Војна меѓу Русија и Украина никогаш нема да има . Ова го го изјави претседателот на Советот на федерацијата ( горниот дом на рускиот парламент ) Валентина Матвиенко во етерот на емисијата ” Недела ...

Berliner Zeitung : Путин разговараше со Меркел ситуацијата во Украина

Локално - 02.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин остварил телефонски разговор со германскиот канцелар Ангела Меркел , во кој ги образложил причините за можна воена интервенција на Русија во Украина , пишува ...

Од почетокот на кризата во Украина околу 143.000 лица ја напуштиле земјата во правец на јужна Русија

Бриф - 02.03.2014

Околу 143.000 лица ја напуштиле Украина во правец на Русија од почетокот на настаните што ја потресоа поранешната советска република, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на руски ...

Руските сили влегоа во Крим: Кој прв ќе отвори оган?

Вечер Прес - 02.03.2014

Украинскиот премиер, Арсениј Јацењук, изјави дека со овој чин Русија практички, и објавила војна на Украина. "Ако претседателот Путин сака да биде претседател кој започнал војна меѓу две соседни и ...

Обама обвини дека Русија го крши украинскиот суверенитет

Република - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера имаше едно и пол часовен телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, во кој го обвинил дека го крши меѓународното право со распоредување на ...

Меркел ја обвини Русија за кршење на меѓународното право, кој е следниот потег на Путин?

Бриф - 02.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека го прекршил меѓународното право со „неприфатливата руска интервенција во Украина“.

Руски експерти уверуваат дека Русија нема намера да почнува конфликт во Украина

Бриф - 02.03.2014

Одлуката на рускиот Совет на федерацијата за можноста од употреба на вооружените сили на Руската Федерација во Украина е апсолутно хуманитарна одлука, која има за цел заштита на животот и безбедноста ...

Поделбата на Украина ги погоди и Грузија, Молдавија и Белорусија

Н.Македонија - 02.03.2014

Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу предупреди денеска дека евентуална поделба на Украина ќе влијае и на Грузија, Молдавија и Белорусија, објави весникот „Хуриет дејли њуз“ ...

Украина ќе побара помош, ако Русија ги зголеми активностите

Н.Македонија - 02.03.2014

Украина се подготвува да се заштити од Русија, но ќе побара помош од други земји, ако Русија ги прошири воените дејствија, изјави денеска постојаниот претставник на Украина во ОН Јуриј Сергеев - Ние ...

Кери: Русија ризикува да го загуби членството во Г8 (ДПЛ)

Н.Македонија - 02.03.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери, кој распоредувањето на руските сили во украинската област Крим го нарече инвазија и неверојатен акт на агресија, предупреди дека Русија може да биде исклучена ...

Според експертите, Русија нема намера да почне конфликт во Украина

Н.Македонија - 02.03.2014

Одлуката на рускиот Совет на федерацијата за можноста од употреба на вооружените сили на Руската Федерација во Украина е апсолутно хуманитарна одлука, која има за цел заштита на животот и безбедноста ...

Украина ја мобилизира својата резерва, соопшти Советот за национална безбедност

Н.Македонија - 02.03.2014

Украина ќе ги мобилизира своите резервисти за да ја гарантира безбедноста и својата територијална целост, соопшти денеска украинскиот Совет за национална безбедност, цитиран од француските медиуми ...

Украина ги мобилизира и резервистите

Lider - 02.03.2014

Украина ќе ги мобилизира своите резервисти за да ја гарантира безбедноста и својата територијална целост, соопшти денеска украинскиот Совет за национална безбедност, цитиран од француските медиуми.

Про-руски демонстранти ја заземаа зградата на локалната управа во источниот украински град Луганск

Lider - 02.03.2014

Демонстрантите во Луганск, најисточниот град во Украина, денеска ја зазема зградата на локалната управа и побараа од рускиот претседател Владимир Путин да испрати сили во овој град, објави весникот ...

Расмусен: Русија ги крши принципите на Повелбата на Обединетите нации

Идивиди - 02.03.2014

/ Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, попладнево по вонредниот состанок на Северноатлантскиот совет на Алијансата излезе со изјава за осуда на руската интервенција во Украина, јавува ...

Русија испраќа сили на Крим! Виталиј Кличко повика на општа мобилизација во Украина.

Попара - 02.03.2014

„Сега, по одлуката на Советот на Федерацијата, претседателот ги има сите инструменти неопходни за решавање на ситуацијата, како во однос на примената на армијата, така и во однос на нивното ...

Обама смета дека Русија го крши украинскиот суверенитет, Кери обвини за инвазија

Lider - 02.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера имаше едно и пол часовен телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, во кој го обвинил дека го крши меѓународното право со распоредување на ...

Обама ја предупреди Русија да не врши инвазија врз Украина

Телма - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

Украина на руски „Газпром“ му должи 1,55 милијарди долари

Телма - 01.03.2014

Рускиот гигант „Газпром“ денеска објави дека Украина има „огромен“ долг за гас во висина од 1,55 милијарди долари, кон Русија. Компанијата, исто така, наведува дека повластените цени, договорени со ...

Премиерот на Крим бара помош од Русија

Deutsche Welle - 01.03.2014

Новиот премиер на Автономната Република Крим Сергеј Аксионов побара помош од рускиот претседател Владимир Путин да го гарантира мирот во републиката. Обама предупредува од последици за Москва.

Русија се заканува со оружје во Крим

Deutsche Welle - 01.03.2014

Руски политичари не ја исклучуваат можноста од испраќање трупи во украинскиот полуостров Крим. Европските лидери апелираат на воздржаност. Проруски протести и во Доњецк.

Видео: Обама со закана откако Путин не му кренал слушалка

Канал5 - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

Рускиот парламент одобри испраќање трупи во Украина

Deutsche Welle - 01.03.2014

Горниот дом на рускиот парламент го прифати барањето на претседателот Владимир Путин за испраќање воени трупи на територијата на Украина. Кличко бара „национална мобилизација“ поради руската агресија.

Драматичен развој на кризата во Украина - Русија испраќа воени трупи

Телма - 01.03.2014

Драматичен развој на кризата во Украина. Горниот дом на руската Дума едногласно го одобри барањето на претседателот Путин за испраќање руски воени единици во Украина.

Обама: Русија ќе плати ако ја нападне Украина

Алсат-М - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

Руски војници преземале контрола врз воен аеродром во Источен Крим

24 Вести - 01.03.2014

Руски војници го контролираат воениот аеродром во близина на градот Кировске, во источниот дел на украинскиот полуостров Крим, јавуваат украински воени извори.

Вo нeколку градoви на Украина се оддржуваат протести против новата власт во Киев

24 Вести - 01.03.2014

Во неколку украински градови, вклучувајќи ја и престолнината на Крим, Симферопољ, денеска се оддржуваат митинзи против новата украинска власт, пренесоа светските агенции.

ФОТО: Путин испраќа дополнителни сили на Крим

Утрински - 01.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин до Советот на Федерацијата поднесе барање за испраќање руски вооружени сили на територијата на Украина се до нормализирањето на општествено-политичката ситуација во ...

Рускиот парламент одобри испраќање трупи во Украина

Канал5 - 01.03.2014

Горниот дом на рускиот парламент го прифати барањето на претседателот Владимир Путин за испраќање воени трупи на територијата на Украина. Кличко бара „национална мобилизација“ поради руската агресија.

Кличко бара општа мобилизација, Западот загрижен за ситуацијата

Утрински - 01.03.2014

Лидерот на украинската партија „УДАР“ и поранешен светски шампион во бокс, Виталиј Кличко, го повика украинскиот парламент да прогласи општа мобилизација заради „руската агресија“ во Украина.

Обама: Русија ќе плати ако ја нападне Украина

24 Вести - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

ГАЗПРОМ: Украина должи 1,55 милијарди долари за руски гас

Телеграф - 01.03.2014

Компанијата, исто така, наведува дека повластените цени, договорени со Киев, можат да бидат оспорени Рускиот гигант „Газпром“ денеска објави дека Украина има „огромен“ долг за гас во висина од 1,55 ...

Обама: Русија ќе плати ако ја нападне Украина

Економски - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

„Газпром“: Украина има долг од 1,55 милијарди долари за руски гас

Економски - 01.03.2014

Рускиот гигант „Газпром“ денеска објави дека Украина има „огромен“ долг за гас во висина од 1,55 милијарди долари, кон Русија. Компанијата, исто така, наведува дека повластените цени, договорени со ...

Вкупно 94 жртви во тримесечните немири во Украина

Кајгана - 01.03.2014

Вкупно 94 луѓе ги загубиле животите на територијата на цела Украина од 30 ноември 2013 година досега, соопшти украинското Министерство за здравство. Од 18 февруари починале или загинале 83 луѓе, од ...

Меморандум од 1991 година може да предизвика војна со Русија за Украина

Алфа - 01.03.2014

Одредбите од Будимпештанскиот меморандум од пред 23 години, може да ги вовлечат САД и Велика Британија во војна со Русија за Украина, тврди поранешниот британски амбасадор во Киев, Тони Брентон.

Обама: Русија ќе плати ако ја нападне Украина

Алфа - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

„Газпром“: Украина има долг од 1,55 милијарди долари за руски гас

Алфа - 01.03.2014

Рускиот гигант „Газпром“ денеска објави дека Украина има „огромен“ долг за гас во висина од 1,55 милијарди долари, кон Русија. Рускиот гигант „Газпром“ денеска објави дека Украина има „огромен“ долг ...

Русија нема да изврши инвазија врз Украина, тврдат разузнавачки експерти

Алфа - 01.03.2014

Русија нема да изврши инвазија врз територијата на Украина и покрај големите воени вежби крај украинско-руската граница и преземањето на локалните аеродроми во кримскиот регион, тврдат британски и ...

Русија нема да изврши инвазија врз Украина, тврдат разузнавачки експерти

Сител - 01.03.2014

Русија нема да изврши инвазија врз територијата на Украина и покрај големите воени вежби крај украинско-руската граница и преземањето на локалните аеродроми во кримскиот регион, тврдат британски и ...

РАЗУЗНУВАЧИ: Русија нема да изврши инвазија врз Украина

Телеграф - 01.03.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери и порача на Москва дека интервенцијата би била „тешка грешка“,додека претседателот Барак Обама предупреди дека Русија „ќе плати за евентуалниот напад„ врз ...

Неколку причини зашто толкава борба за Крим

Сител - 01.03.2014

Во петокот најмалце 30 мажи во униформи на руската Црноморска флота со автоматски пушки ја држеа во опсада базата на Украинската крајбрежна стража во близина на Севастопол на Крим.

Руски војници преземале контрола врз воен аеродром во Источен Крим

А1 On - 01.03.2014

Руски војници го контролираат воениот аеродром во близина на градот Кировске, во источниот дел на украинскиот полуостров Крим, јавуваат украински воени извори.

Руски војници преземале контрола врз воен аеродром во Источен Крим

+инфо - 01.03.2014

Руски војници го контролираат воениот аеродром во близина на градот Кировске, во источниот дел на украинскиот полуостров Крим , јавуваат украински воени извори.

Руски војници презеле воен аеродром во Источен Крим

Телеграф - 01.03.2014

Меѓународниот аеродром во главниот град на Крим Симферопол, кој од петокот е под контрола на вооружени лица, официјално соопшти дека времено ќе остане затворен поради ограничување на користењето на ...

ВИДЕО: Руска инвазија на Крим, Обама предупредува на последиците

Сител - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

Доволно сме силни да се заштитиме, изјави украинскиот амбасадор во ОН

Сител - 01.03.2014

Постојаниот претставник на Украина во ОН Јуриј Сергеев пред Советот за безбедност на ОН доцна синоќа изјави дека руски воени хеликоптери и транспортни авиони влегле во неговата земја и дека руските ...

Вo нeколку градoви на Украина се одржуваат протести против новата власт во Киев

А1 On - 01.03.2014

Во неколку украински градови, вклучувајќи ја и престолнината на Крим, Симферопољ, денеска се одржуваат митинзи против новата украинска власт, пренесоа светските агенции.

Во Украина се протестира и против новата власт

Курир - 01.03.2014

Во неколку украински градови, вклучувајќи ја и престолнината на Крим, Симферопољ, денеска се оддржуваат митинзи против новата украинска власт, пренесоа светските агенции.

Противниците на власта во Киев протестираат во неколку градови во Украина

+инфо - 01.03.2014

Во неколку украински градови, вклучувајќи ја и престолнината на Крим, Симферопољ, денеска се оддржуваат митинзи против новата украинска власт, пренесоа светските агенции.

Руски војници преземале контрола врз воен аеродром во Источен Крим

Економски - 01.03.2014

Руски војници го контролираат воениот аеродром во близина на градот Кировске, во источниот дел на украинскиот полуостров Крим, јавуваат украински воени извори.

Путин побара од Советот на Федерацијата на Крим да се испратат руски војници за нормализирање на ситуацијата

А1 On - 01.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин до Советот на Федерацијата поднесе барање за испраќање руски вооружени сили на територијата на Украина се до нормализирањето на општествено-политичката ситуација во ...

Путин побара испраќање руски војници на Крим

+инфо - 01.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин до Советот на Федерацијата поднесе барање за испраќање руски вооружени сили на територијата на Украина сè до нормализирањето на општествено-политичката ситуација во ...

Дешчицја: Русија ги откажа консултациите со Украина за гарантирање на територијалната целост

А1 On - 01.03.2014

Русија одби да преговара со официјален Крим, согласно спогодбата за гарантирање на територијалната целост на Украина, изјави в.д. министерот за надворешни работи на Украина, Андриј Дешчицја, пренесе ...

Меморандум од 1991 година може да предизвика војна со Русија за Украина, тврди британски дипломат

А1 On - 01.03.2014

Одредбите од Будимпештанскиот меморандум од пред 23 години, може да ги вовлечат САД и Велика Британија во војна со Русија за Украина, тврди поранешниот британски амбасадор во Киев, Тони Брентон.

Рускиот парламент одобрува испраќање војска во Украина

Нова ТВ - 01.03.2014

Советот на Руската Федерација едногласно го одобрил барањето на претседателот Владимир Путин да испрати руски воени сили во Украина, пренесува Раша тудеј.

УКРАИНА: Меморандумот од 1991 година може да донесе само војна

Телеграф - 01.03.2014

о изјава за лондонски „Дејли Меил“ овој британски дипломат вели дека еден таков воен судир би можел да се случи, доколку доследно би се применувале одредбите од меморандумот што го потпишаа три ...

Русија ќе испрати војници на Крим

Телеграф - 01.03.2014

Гласањето било јавно, а пред тоа комитетите за одбрана и за меѓународни прашања го одобриле ангажирањето на руската војска во Украин Рускиот Совет на федерацијата денеска едногласно го поддржа ...

Советот на федерацијата му даде едногласна поддршка на Путин за испраќање руски војници на Крим

Сител - 01.03.2014

Рускиот Совет на федерацијата денеска едногласно го поддржа барањето на претседателот Владимир Путин за ангажирање на руската војска во Украина, јави Итар- Тасс.

Путин доби дозвола од Советот на федерацијата за интервенција на Крим

+инфо - 01.03.2014

Рускиот Совет на федерацијата денеска едногласно го поддржа барањето на претседателот Владимир Путин за ангажирање на руската војска во Украина, јави Итар- Тасс.

Кличко побара општа мобилизација на армијата против „руската агресија“

+инфо - 01.03.2014

Лидерот на украинската партија „УДАР“ и поранешен светски шампион во бокс, Виталиј Кличко, го повика украинскиот парламент да прогласи општа мобилизација поради „руската агресија“ во Украина, ...

Расмунсен: Русија да ги почитува суверенитетот и границите на Украина

+инфо - 01.03.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, денеска изјави дека Русија мора да ги почитува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и повика на смирување на напнатоста.

КЛИЧКО: Мобилизација на армијата против „руската агресија“

Телеграф - 01.03.2014

Рускиот Совет на федерацијата попладнево едногласно го одобри испраќањето на руската армија во Украина по упатеното барање од страна на претседателот Владимир Путин Лидерот на украинската партија ...

РАСМУСЕН: Русија да гo почитува суверенитетот на Украина

Телеграф - 01.03.2014

Расмунсен нагласи дека е неопходно итно смирување на напнатоста на Крим Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, денеска изјави дека Русија мора да ги почитува суверенитетот и ...

(ВИДЕО) Обама: Русија ќе плати ако ја нападне Украина

А1 On - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

Чешка не поддржува руска воена интервенција во Украина

Сител - 01.03.2014

Чешкиот претседател Милош Земан не се согласува со руска воена интервенција во Украина, соопшти неговиот портпарол Јиржи Овчачек. Според Земан, како што јави дописникот на МИА од Прага воената ...

Чешка не поддржува руска воена интервенција во Украина

А1 On - 01.03.2014

Чешкиот претседател Милош Земан не се согласува со руска воена интервенција во Украина, соопшти неговиот портпарол Јиржи Овчачек. Според Земан, како што јави дописникот на МИА од Прага воената ...

Русија одобри испраќање сили на Крим, Кличко повика на мобилизација

Сител - 01.03.2014

По барање на претседателот Владимир Путин, горниот дом на Парламентот на Русија одобри испраќање на воени трупи на Крим во Украина. Претходно, властите во Украина изјавија дека 6.000 руски војници се ...

ВИДЕО: Руска инвазија на Крим, Обама предупредува на последиците

Нетпрес - 01.03.2014

Украинскиот в.д. претседател Олександар Турчинов ја обвини Русија за распоредување воени трупи во Крим и за обид да се провоцира Киев на „оружен конфликт“.

Легитимноста на новата влада во Украина треба да ја оцени Венецијанската комисија

Руска реч - 01.03.2014

„Би предложил Венецијанската комисија да ја оцени легитимноста на властите во Украина и легитимноста на одлуките кои ги носи оваа власт“, изјави денес Сергеј Наришкин, претставник на Државната Дума ...

Путин разговарал со европските челници за ситуацијата во Украина

Макфакс - 01.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин имал повеќе телефонски разговори во петокот со европските челници во кои темелно била дискутирана најновата ситуација во Украина, објави Кремљ.

Министерството за внатрешни работи на Украина ја обвини Русија за вооружена интервенција

Руска реч - 01.03.2014

Министерот за внатрешни работи на Украина, Арсен Аваков, ја обвини Русија за вооружена интервенција и окупација на Крим. Аваков тоа го напиша на својата страница на Фејсбук.

Виталиј Чуркин: Русија на Крим дејствува во рамките на договорот за Црноморската флота

Руска реч - 01.03.2014

Русија на Крим дејствува во рамките на потпишаниот договор со Украина за Црноморската флота. Ова го изјави постојаниот претставник на Русија во ООН, Виталиј Чуркин, одговарајќи на прашањата на ...

Меморандум од 1991 година може да предизвика војна со Русија за Украина, тврди британски дипломат

Сител - 01.03.2014

Одредбите од Будимпештанскиот меморандум од пред 23 години, може да ги вовлечат САД и Велика Британија во војна со Русија за Украина, тврди поранешниот британски амбасадор во Киев, Тони Брентон.

Доволно сме силни да се заштитиме, изјави украинскиот амбасадор во ОН

А1 On - 01.03.2014

Постојаниот претставник на Украина во ОН Јуриј Сергеев пред Советот за безбедност на ОН доцна синоќа изјави дека руски воени хеликоптери и транспортни авиони влегле во неговата земја и дека руските ...

Обама - Воена интервенција во Украина ќе има свои последици и цена

Inpress - 01.03.2014

Вашингтон, 1. март 2014 (ИНПРЕС) Информациите за присуството на руски вооружени сили во Автономната Република Крим предизвикуваат длабока загриженост кај нас, порача американскиот претседател Барак ...

Вкупно 94 жртви во тримесечните немири во Украина

Макфакс - 01.03.2014

Вкупно 94 луѓе ги загубиле животите на територијата на цела Украина од 30-ти ноември 2013 година досега, соопшти ноќта кон саботата украинското министерство за здравство.

„Газпром“: Украина има долг од 1,55 милијарди долари за руски гас

Сител - 01.03.2014

Рускиот гигант „Газпром“ денеска објави дека Украина има „огромен“ долг за гас во висина од 1,55 милијарди долари, кон Русија. Компанијата, исто така, наведува дека повластените цени, договорени со ...

Турчинов: Путин да ја сопре агресијата

А1 On - 01.03.2014

Привремениот украински претседател, Олександер Турчинов му порача на рускиот претседател, Владимир Путин веднаш да ја сопре агресијата на Крим. Тој ја обвини Русија дека ја нападнала државата со ...

Кримските власти барат помош од Русија, Москва подготвена да одговори

Макфакс - 01.03.2014

Новиот премиер на јужната украинска автономна република Крим, каде Рисуте сочинуваа 58 отсто од населението и се наоѓа барзата на руската Црноморска флота, побара во саботата од рускиот претседател ...

Газпром врши притисок врз Украина да се платат долговите

Inpress - 01.03.2014

Москва, 1. март 2014 (ИНПРЕС) Компанијата Газпром се закани дека ќе ги зголеми цените на природниот гас за Украина, доколку земјата не ги плати долговите.

Обама до Путин: „Скапо ќе ве чини“ секоја воена интервенција во Украина

МКД - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупредил Русија дека скапо „ќе ја чини“ каква било воена интервенција во Украина, објави агенцијата Асошиејтед прес на Твитер.

Европа да посредува за мирно разрешување на ситуацијата во Украина

МРТ - 01.03.2014

Шефот на германската дипломатија од Вашингтон упати порака, Америка да остави на ЕУ да посредува во Украина, а американските дипломати да преземат водечка посредничка улога на Блискиот Исток.

Обама ја предупреди Русија на последици од воена интервенција во Украина

Макфакс - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама изрази во петокот навечер длабока загриженоста поради извештаите за придвижување на руските воени единици во Украина, и ја предупреди Русија дека ќе понесе ...

Русија нема да го „игнорира“ Крим

Р.С.Европа - 01.03.2014

Кабинетот на рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека Русија нема да го игнорира барањето за мировна поддршка од Сергеј Аксионов, прорускиот премиер на украинскиот регион Крим.

Чешка се противи на руска интервенција во Украина

Нова ТВ - 01.03.2014

Чешкиот претседател Милош Земан не се согласува со руска воена интервенција во Украина, соопшти неговиот портпарол Јиржи Овчачек. Според Земан, како што јави дописникот на МИА од Прага воената ...

Обама нема да учествува на самитот Г8 во Сочи?

Нетпрес - 01.03.2014

Американскиот претседател, Барак Обама, и другите европски лидери ќе ја разгледаат можност да не учествуваат на самитот на осумте водечки индустриски земји во светот „Г8“ во Сочи, доколку Русија ...

Русија се противи на посредничката мисија на Крим

Нетпрес - 01.03.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин, изјавил дека било какво движење на руската војка на Крим е во рамки на постојните аранжмани на Москва со Украина.

Се засилуваат тензиите на Крим

Р.С.Европа - 01.03.2014

Прорускиот премиер на украинскиот регион Крим, Сергеј Аксионов, изјави дека војската, полицијата, граничната служба и безбедносните служби треба да ги слушаат само неговите наредби.

Украинскиот парламент побарал Русија да не го поддржува сепаратизмот

МКД - 01.03.2014

Врховната рада на Украина во своето обраќање до државите-гаранти од Меморандумот за гаранциите на безбедност во врска со придржувањето на Украина до Договорот за неширење на нуклеарното оружје, бара ...

Русија нема да изврши инвазија врз Украина, тврдат разузнавачки експерти

А1 On - 01.03.2014

Русија нема да изврши инвазија врз територијата на Украина и покрај големите воени вежби крај украинско-руската граница и преземањето на локалните аеродроми во кримскиот регион, тврдат британски и ...

Киев - Русија испратила 6.000 војници во Крим

Р.С.Европа - 01.03.2014

Украинскиот министер за одбрана Игор Тенјух ја обвини Русија за испраќањето на 6.000 војници и 30 оклопни возила во украинскиот регион Крим. Тој вели дека Русија испратила војска „без предупредување ...

Руски војници преземале контрола врз воен аеродром во Источен Крим

Алфа - 01.03.2014

Руски војници го контролираат воениот аеродром во близина на градот Кировске, во источниот дел на украинскиот полуостров Крим, јавуваат украински воени извори.

Газпром укажува на огромен долг на Украина

Макфакс - 01.03.2014

Руски Газпром во саботата соопшти дека Украина кон Русија има „огромен долг“ за гас од 1,55 милијарди долари, како и дека договорот за повластена цена на гас со Киев може да биде доведен во прашање.

Путин доби поддршка за испраќање руски војници на Крим

Економски - 01.03.2014

Рускиот Совет на федерацијата денеска едногласно го поддржа барањето на претседателот Владимир Путин за ангажирање на руската војска во Украина, јави Итар- Тасс.

УКРАИНА: Протести во нeколку градoви против новата власт во Киев

Телеграф - 01.03.2014

Во Симферопољ околу 150 лица се собраа на плоштадот „Ленин“, пред зградата на Владата, каде има заседание на кабинетот. Тие скандираат „Русија!“ и развиорија и руски знамиња Во неколку украински ...

Москва не исклучува праќање војска на Крим, Европа загрижена

Макфакс - 01.03.2014

Советот на руската Дума (парламентот), се обрати во саботата до рускиот претседател Владимир Путин да преземе мерки за стабилизација на состојбата во јужната проруска автономна република Крим, што не ...

ВИДЕО Обама: Русија ќе плати ако ја нападне Украина

+инфо - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

Дешчицја: Русија ги откажа консултациите со Украина за гарантирање на територијалната целост

Сител - 01.03.2014

Русија одби да преговара со официјален Крим, согласно спогодбата за гарантирање на територијалната целост на Украина, изјави в.д. министерот за надворешни работи на Украина, Андриј Дешчицја, пренесе ...

Државната Дума: Украина е лишена од можноста да носи легитимни решенија

Руска реч - 01.03.2014

Советот на Државната Дума изјави дека Украина веќе е лишена од можноста да носи легитимни решенија во врска со дејствата на радикалните сили. Ова го пренесува „Интерфакс“.

Путин побара од Советот на Федерацијата на Крим да се испратат руски војници за нормализирање на ситуацијата

Сител - 01.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин до Советот на Федерацијата поднесе барање за испраќање руски вооружени сили на територијата на Украина се до нормализирањето на општествено-политичката ситуација во ...

Првите припадници на „Беркут“ веќе добија руски пасоши

Руска реч - 01.03.2014

Генералниот конзулат на Руската Федерација ги даде првите руски пасоши на припадниците на специјалната единица „Беркут“. Досега руско државјанство добиле шестмина.

ММФ: Украина треба да се воздржи од барањето голема финансиска помош

Макфакс - 01.03.2014

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ); Кристин Лагард во саботата изјави дека смета оти Украина во сегашната фаза би требало да се воздржи од барањата надворешна финансиска помош ...

Нема руски гас по поволни цени за Укрaина

Р.С.Европа - 01.03.2014

Русија планира да го запре дотурот на природен гас до Укрина по намалени цени. Руското Министерство за енергетика во саботата изјави дека Кремљ не гледа причина да извезува гас со попуст кој беше ...

Руските пратеници му дале дозвола на Путин да испрати војска во Украина

МКД - 01.03.2014

Советот на Руската Федерација едногласно го одобрил барањето на претседателот Владимир Путин да испрати руски воени сили во Украина, пренесува Раша тудеј .

Русија - Парламентот одобри испраќање на војници во Украина

Р.С.Европа - 01.03.2014

Горниот дом на рускиот парламентот едногласно ја одобри употребата на руски вооружени сили во Украина. Гласањето уследи кусо време откако претседателот Владимир Путин побара од Комората за ...

„Газпром“: Украина има долг од 1,55 милијарди долари за руски гас

+инфо - 01.03.2014

Рускиот гигант „Газпром“ денеска објави дека Украина има „огромен“ долг кон Русија за гас, во висина од 1,55 милијарди долари. Компанијата исто така наведува дека повластените цени, договорени со ...

Советот на федерацијата му даде едногласна поддршка на Путин за испраќање руски војници на Крим

Алфа - 01.03.2014

Рускиот Совет на федерацијата денеска едногласно го поддржа барањето на претседателот Владимир Путин за ангажирање на руската војска во Украина, јави Итар- Тасс.

Путин презема чекори за испраќање војска на Крим

МРТ - 01.03.2014

Путин побара дозвола од долниот дом на парламентот за ангажирање руска војска на Крим. 6 илјади руски војници веќе се распоредени на полуостровот, обвинува Киев.

Виталиј Кличко побара општа мобилизација на армијата против „руската агресија“

А1 On - 01.03.2014

Лидерот на украинската партија „УДАР“ и поранешен светски шампион во бокс, Виталиј Кличко, го повика украинскиот парламент да прогласи општа мобилизација заради „руската агресија“ во Украина, ...

Расмунсен: Русија да ги почитува суверенитетот и границите на Украина

А1 On - 01.03.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, денеска изјави дека Русија мора да ги почитува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и повика на смирување на напнатоста.

Думата одобри, Путин ја праќа војската на Крим

Алфа - 01.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин на вонредна седница на Советот на Федерацијата повика на употреба на руските вооружени сили на територија на Украина се до нормализација на социјалната и ...

Русија одобри испраќање сили на Крим, Кличко повика на мобилизација итна седница на Советот за безбедност

Макфакс - 01.03.2014

Заменикот руски министер за надворешни работи Григориј Карасин изјави во сабота дека одобрувањето на упатување руски воени сили во Украина која во саботата итно, по барање на претседателот Владимир ...

„Газпром“: Украина има долг од 1,55 милијарди долари за руски гас

А1 On - 01.03.2014

Рускиот гигант „Газпром“ денеска објави дека Украина има „огромен“ долг за гас во висина од 1,55 милијарди долари, кон Русија. Компанијата, исто така, наведува дека повластените цени, договорени со ...

ЗЕМАН: Чешка не поддржува руска воена интервенција во Украина

Телеграф - 01.03.2014

Загриженост за ситуацијата изразија и чешкото министерство за надворешни работи и премиерот на Чешка, Бохуслав Соботка Чешкиот претседател Милош Земан не се согласува со руска воена интервенција во ...

Русија одобри испраќање сили на Крим, Кличко повика на мобилизација

Кајгана - 01.03.2014

По барање на претседателот Владимир Путин, горниот дом на Парламентот на Русија одобри испраќање на воени трупи на Крим во Украина. Претходно, властите во Украина изјавија дека 6.000 руски војници се ...

НАТО ја повика Русија да го почитува интегритетот на Украина

Макфакс - 01.03.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен ја повика Русија да го почитува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, додека Москва тврди дека НАТО и САД не можат да испратат свои ...

Русија одобри испраќање војска во Украина

МРТ - 01.03.2014

Горниот дом на руската Дума го одобри барањето на претседателот Путин за испраќање руска војска во Украина. Ќе биде употребена „до нормализацијата на политичката ситуација во земјата“, за заштита на ...

„Праќањето руски трупи во Украина ќе ги „отрезни“ тамошните радикали"

Руска реч - 01.03.2014

Праќањето на руските вооружени сили во Украина ќе доведе до нормализација на ситуацијата во соседната земја, а со тоа и ќе се реши безбедноста на Русите и украинските граѓани кои зборуваат руски.

Украина побара заштита од НАТО, Медведев уверува само за ‘можна' интервенција

Макфакс - 01.03.2014

Новите власти во Киев бараат од НАТО да го разгледа користењето на сите можноста за одбрана на територијалниот интегритет на Украина и нејзиниот народ, објави ноќта кон неделата привремениот министер ...

Обама и се закани на Русија

Курир - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

„Газпром“: Украина има долг од 1,55 милијарди долари за руски гас

Бриф - 01.03.2014

Рускиот гигант „Газпром“ денеска објави дека Украина има „огромен“ долг за гас во висина од 1,55 милијарди долари, кон Русија. Компанијата, исто така, наведува дека повластените цени, договорени со ...

Врие во уште 3 украински града – Путин испраќа војска – бараат да го повлече амбасадорот од САД

МК News - 01.03.2014

Во неколку украински градови, вклучувајќи ја и престолнината на Крим, Симферопољ, денеска се оддржуваат митинзи против новата украинска власт, пренесоа светските агенции.

Зошто толкава борба за Крим?

Вечер Прес - 01.03.2014

Во петокот најмалце 30 мажи во униформи на руската Црноморска флота со автоматски пушки ја држеа во опсада базата на Украинската крајбрежна стража во близина на Севастопол на Крим.

Кличко побара општа мобилизација на армијата против „руската агресија“

Локално - 01.03.2014

Лидерот на украинската партија „УДАР“ и поранешен светски шампион во бокс, Виталиј Кличко, го повика украинскиот парламент да прогласи општа мобилизација поради „руската агресија“ во Украина, ...

„Ѕвечка“ оружјето: Путин доби дозвола за интервенција во Украина, Кличко бара мобилизација!

Фактор - 01.03.2014

На барање на рускиот претседател Владимир Путин, Горниот дом на рускиот Парламент одобри употреба на воена сила на украинска територија. „По одлуката на Советот на федерацијата претседателот ги доби ...

Русија нема да изврши инвазија врз Украина, тврдат разузнавачки експерти

Бриф - 01.03.2014

Русија нема да изврши инвазија врз територијата на Украина и покрај големите воени вежби крај украинско-руската граница и преземањето на локалните аеродроми во кримскиот регион, тврдат британски и ...

Газпром укажува на огромен долг на Украина

Тера - 01.03.2014

Руски Газпром во саботата соопшти дека Украина кон Русија има „огромен долг" за гас од 1,55 милијарди долари, како и дека договорот за повластена цена на гас со Киев може да биде доведен во ...

Зошто Украина им значи толку многу на големите Америка и Русија?

МК News - 01.03.2014

Украина е богата со природен гас, и нација на 45 милиони лица кои живеат на стратешка точка северно од Црно Море. Украина им значи на Русија, Европа, САД, па дури и Кина.

Руска инвазија на Крим, Обама предупредува на последиците

Точка - 01.03.2014

Украинскиот в.д. претседател Олександар Турчинов ја обвини Русија за распоредување на воени трупи во Крим и за обид да се испровоцира Киев на "оружен конфликт".

Се чека на Путин!?

Либертас - 01.03.2014

Рускиот претседател Путин се уште не донел одлука дали ќе распореди руски војници во Украина. „Претседателот ги има на располагање сите средства потребни за решавање на ситуацијата од употреба на ...

Го штити или се спрема да го преземе Крим мистериозната специјална единица

Локално - 01.03.2014

СиЕнЕн пренесува видео материјали, во кои јасно се потенцира дека полицијата која деновите шета под маски низ Крим се уште не може да се идентификува.

Кримските власти барат помош од Русија, Москва подготвена да одговори

Тера - 01.03.2014

Новиот премиер на јужната украинска автономна република Крим, каде Русите сочинуваа 58 отсто од населението и се наоѓа барзата на руската Црноморска флота, побара во саботата од рускиот претседател ...

Обама ја предупреди Русија на последици од воена интервенција во Украина

Тера - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама изрази во петокот навечер длабока загриженоста поради извештаите за придвижување на руските воени единици во Украина, и ја предупреди Русија дека ќе понесе ...

(ВИДЕО) На Украина ѝ се заканува и енергетска криза: Русија нема да ѝ дава гас по повластени цени

Фактор - 01.03.2014

За цела ланска година и за првите два месеца од годинава, Украина и должи на Русија 1,55 милијарди долари за гас, објави руски „Гаспром“. Од руското Министерство за енергетика велат дека заради ова ...

Обама му се закани на Путин: Скапо ќе те чини ако воено интервенираш во Украина!

Бриф - 01.03.2014

Претседателот на САД Барак Обама вечерва ја предупреди Русија дека скапо ќе ја чини било каква воена интервенција во Украина, објави агенцијата Асошиејтед прес на Твитер.

(ВИДЕО) Обама: Русија ќе плати ако ја нападне Украина

Локално - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

Путин побара да се испрати војска во Украина!

Sky - 01.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин до Советот на Федерацијата поднесе барање за испраќање руски вооружени сили на територијата на Украина се до нормализирањето на општествено-политичката ситуација во ...

Руските пратеници му дале дозвола на Путин да испрати војска во Украина

Тера - 01.03.2014

Советот на Руската Федерација едногласно го одобрил барањето на претседателот Владимир Путин да испрати руски воени сили во Украина, пренесува Раша тудеј.

Москва му одговори на Обама: Путин побара дозвола од Парламентот за руската војска да влезе во Украина

Бриф - 01.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин побара од Парламентот дозвола за употреба на руски воени сили на територијата на Украина, за, како што вели тој, да се нормализира социополитичката ситуација во таа ...

Путин побара и доби дозвола од рускиот Парламент за воена интервенција во Украина

Република - 01.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин до Советот на Федерацијата поднесе барање за испраќање руски вооружени сили на територијата на Украина се до нормализирањето на општествено-политичката ситуација во ...

Руски војници преземале контрола врз воен аеродром во Источен Крим

Бриф - 01.03.2014

Руски војници го контролираат воениот аеродром во близина на градот Кировске, во источниот дел на украинскиот полуостров Крим, јавуваат украински воени извори.

Обама: Русија ќе плати ако ја нападне Украина

Република - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

Обама и се закани на Русија

Вечер Прес - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

Путин побара официјална употреба на руската армија во Украина

Локално - 01.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин се сврте кон Советот на федерацијата со барање за употреба на вооружените сили на Русија на украинска територија до нормализирањето на општествено-политичката ...

Меморандум од 1991 година може да предизвика војна со Русија за Украина, тврди британски дипломат

Бриф - 01.03.2014

Одредбите од Будимпештанскиот меморандум од пред 23 години, може да ги вовлечат САД и Велика Британија во војна со Русија за Украина, тврди поранешниот британски амбасадор во Киев, Тони Брентон.

Доволно сме силни да се заштитиме, изјави украинскиот амбасадор во ОН

Бриф - 01.03.2014

Постојаниот претставник на Украина во ОН Јуриј Сергеев пред Советот за безбедност на ОН доцна синоќа изјави дека руски воени хеликоптери и транспортни авиони влегле во неговата земја и дека руските ...

Обама: Русија ќе плати ако ја нападне Украина

Либертас - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

Русија испрати над 6.000 војници во Украина

Локално - 01.03.2014

Украинскиот министер за одбрана Игор Тенјух најави дека Русија испратила 6000 војници во Украина и украинската армија е во целосна борбена готовност во регионот на Крим, пренесе Ројтерс.

Расмунсен: Русија да ги почитува суверенитетот и границите на Украина

Бриф - 01.03.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, денеска изјави дека Русија мора да ги почитува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и повика на смирување на напнатоста.

Обама нема да учествува на самитот Г8 во Сочи?

Точка - 01.03.2014

Американскиот претседател, Барак Обама, и другите европски лидери ќе ја разгледаат можноста да не учествуваат на самитот на осумте водечки индустриски земји во светот "Г8" во Сочи, доколку Русија ...

Кличко бара мобилизација поради русите!

Sky - 01.03.2014

Украинскиот политичар и поранешен боксер Виталиј Кличко побара прогласување воена мобилизација, откако рускиот Совет на федерацијата одобри испраќање руска војска на Крим.

Кличко побара мобилизација на украинската војска

Бриф - 01.03.2014

Украинскиот политичар и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко побара денеска прогласување на воена мобилизација откако рускиот Совет на федерацијата одобри руската војска да влезе во ...

Русија се противи на посредничката мисија на Крим

Точка - 01.03.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин, изјавил дека било какво движење на руската војка на Крим е во рамки на постојните аранжмани на Москва со Украина.

Обама кон Русија: Воена интервенција во Украина со себе носи и цена

Sky - 01.03.2014

Својата длабока загриженост околу настаните во Украина ја искажа и претседателот на САД, Барак Обама. „Било кое кршење на суверенитетот или територијалниот интегритет на Украина ќе предизвика длагоко ...

Мојата Украина

Н.Македонија - 01.03.2014

Се наѕира ли крајот на ужасот? Има ли трагедијата своја граница? Ме боли Украина како да е Македонија. Не знам дали е тоа поради фактот што некои лудаци тука сонуваат украинска приказна за Македонија ...

НАТО е пред најсериозното искушение во својата историја

Н.Македонија - 01.03.2014

Целосно е јасно дека Русија повеќе не е онаа истата од 1991 година. Во последниот, т.н. украински случај оваа и сегашна Русија очигледно нема да дозволи со етничките Руси да се случи она што се случи ...

Виталиј Кличко побара општа мобилизација против „руската агресија“

Н.Македонија - 01.03.2014

Лидерот на украинската партија „УДАР“ и поранешен светски шампион во бокс, Виталиј Кличко, го повика украинскиот парламент да прогласи општа мобилизација заради „руската агресија“ во Украина, ...

Обама: Русија ќе плати ако ја нападне Украина

Н.Македонија - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

Путин побара на Крим да се испратат руски војници

Н.Македонија - 01.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин до Советот на Федерацијата поднесе барање за испраќање руски вооружени сили на територијата на Украина се до нормализирањето на општествено-политичката ситуација во ...

Украина: Протести и против новата власт

Н.Македонија - 01.03.2014

Во неколку украински градови, вклучувајќи ја и престолнината на Крим, Симферопољ, денеска се одржуваат митинзи против новата украинска власт, пренесоа светските агенции Во Доњецк, над зградата на ...

Војна!? Путин доби виза за испраќање руски војници на Крим

Lider - 01.03.2014

Рускиот Совет на федерацијата денеска едногласно го поддржа барањето на претседателот Владимир Путин за ангажирање на руската војска во Украина, јави Итар- Тасс.

Украина: Валуев против Кличко ама не во рингот!

Lider - 01.03.2014

Некогашниот светски шампион во бокс Русинот Николај Валуев дојде во четвртокот се делегација на руската Дума на Крим за да им даде поддршка на демонстрантите.

Обама: Русија ќе плати ако ја нападне Украина

Lider - 01.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

Обама: Русија ќе плати ако ја нападне Украина

Идивиди - 01.03.2014

/ мериканскиот претседател Барак Обама вчера ја предупреди Русија дека ќе плати доколку изврши инвазија врз Украина, откако неколку илјади руски војници почнаа да се распоредуваат низ украинскиот ...

Витали Кличко побара општа мобилизација на армијата против „руската агресија“

Lider - 01.03.2014

Лидерот на украинската партија „УДАР“ и поранешен светски шампион во бокс, Витали Кличко, го повика украинскиот парламент да прогласи општа мобилизација заради „руската агресија“ во Украина, пренесоа ...

Меморандум од 1991 година може да предизвика војна со Русија за Украина!

Lider - 01.03.2014

Одредбите од Будимпештанскиот меморандум од пред 23 години, може да ги вовлечат САД и Велика Британија во војна со Русија за Украина, тврди поранешниот британски амбасадор во Киев, Тони Брентон.

Доволно сме силни да се заштитиме, изјави украинскиот амбасадор во ОН

Lider - 01.03.2014

Постојаниот претставник на Украина во ОН Јуриј Сергеев пред Советот за безбедност на ОН доцна синоќа изјави дека руски воени хеликоптери и транспортни авиони влегле во неговата земја и дека руските ...

Руски војници зазеле воен аеродром во Источен Крим

Lider - 01.03.2014

Руски војници го контролираат воениот аеродром во близина на градот Кировске, во источниот дел на украинскиот полуостров Крим, јавуваат украински воени извори.

Украина должи 1,55 милијарди долари за руски гас

Lider - 01.03.2014

Рускиот гигант „Газпром“ денеска објави дека Украина има „огромен“ долг за гас во висина од 1,55 милијарди долари, кон Русија. Компанијата, исто така, наведува дека повластените цени, договорени со ...

Вооружени лица зазедоа два аеродроми на Крим

24 Вести - 28.02.2014

Состојбата на украинскиот полуостров Крим се усложнува. Утрово група вооружени лица во воени униформи без ознаки ја презедоа контролата врз меѓународнитe аеродроми во кримскитe градови Севастопол и ...

Украина: Крим е под вооружена инвазија, транспортирани 2.000 руски војници

Канал5 - 28.02.2014

Крим е под вооружена инвазија од страна на Русија. Околу 2.000 руски војници се транспортирани по воздух во главниот град на украинската автономна република Симферопол, изјави висок претставник на ...

Турчинов : Путин запри ја инвазијата

Канал5 - 28.02.2014

Преодниот украински претседател Олександер Турчинов вечерва во повика претседателот на Русија Владимир Путин „веднаш да ја запре агресијата на Крим“. -Му се обраќам лично на претседателот Путин и ...

Советот за безбедност ја разгледува состојбата во Украина

Канал5 - 28.02.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска одржал краток „приватен состанок“ , а потоа и консултации на кои се разговарало за состојбата во Украина.

ФОТО: На Крим напнато, стационирани уште 2.000 руски војници

Утрински - 28.02.2014

Крим е под вооружена инвазија од страна на Русија. Околу 2.000 руски војници се транспортирани по воздух во главниот град на украинската автономна република Симферопол, изјави висок претставник на ...

Путин нареди Владата да ги продолжи економските контакти со Киев

24 Вести - 28.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и нареди на Владата да ги продолжи контактите со украинските партнери за развој на трговско-економските врски, како и да оддржи консултации со странските партнери, ...

Советот за безбедност на ОН ќе одржи седница за Украина

24 Вести - 28.02.2014

Советот за безбедност на ОН ќе одржи вечерва седница за Украина, изјави Мартин Несирки, портпарол на генералниот секретар на светската организација Бан Ки-мун.

Вооружени лица го презедоа аеродромот во Крим

Deutsche Welle - 28.02.2014

Состојбата на украинскиот полуостров Крим се усложнува. Утрово непознати лица во воени униформи ја презедоа контролата врз аеродромот, откако вчера беа окупирани зградите на парламентот и владата.

Аеродромите на Крим под вооружена опсада - руски војници во Севастопол

Канал5 - 28.02.2014

Аеродромите во Севастопол и Симферопол на Крим од утрово се под опсада на руската војска и вооружени групи. На аеродромот во Севастопол, каде што се наоѓа и базата на руската Црноморска флота се ...

Рускиот Кличко стигна во Украина!

Сител - 28.02.2014

Рускиот боксер и член на руската Дума, Николај Валујев стигна во Севастопољ за да го подржи мирното решение на ситуацијата во Крим. Тој пристигна во друштво на други руски преставници, вклучувајќи ја ...

ВИДЕО: Инвазија од руски хелихоптери над Крим

Сител - 28.02.2014

Руски воени хеликоптери се упатиле кон украинскиот полуостров Крим тврди агенцијата интерфакс, додека неидентификувани војници, за кои Западот тврди дека се руски специјалци, ја патролираат целата ...

ММФ: Нема причина за паника за Украина

Телеграф - 28.02.2014

Министерството за надворешни работи на Украина се обрати кон ОН со барање да се разгледа ситуацијата во земјата Директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, денеска оцени дека ...

Советот за безбедност на ОН ќе одржи седница за Украина

+инфо - 28.02.2014

Советот за безбедност на ОН ќе одржи вечерва седница за Украина, изјави Мартин Несирки, портпарол на генералниот секретар на светската организација Бан Ки-мун.

Кери: Русија гарантира дека воените вежби немаат врска со Украина

Р.С.Европа - 28.02.2014

Американскиот Државен секретар Џон Кери изјави дека добил гаранции од својот руски колега Сергеј Лавров оти големите воени вежби на руската армија немаат врска со кризата во Украина.

Аеродромот во главниот град на Крим под контрола на вооружени лица

Р.С.Европа - 28.02.2014

Вооружени лица во униформи упаднале во аеродромот во главниот град на Крим, Симферопол, јавува Интерфакс Украина. Според информацијата, 50-ина лица околу полноќ дошле со камиони и ја презеле ...

РУСИЈА: Путин нареди Владата да ги продолжи економските контакти со Киев

Телеграф - 28.02.2014

Како што јави ИТАР-ТАСС, Песков нагласи дека Путин, исто така, и порачал на руската Влада да го разгледа прашањето за укажување хуманитарна помош за Крим Рускиот претседател Владимир Путин и нареди ...

ШТАЈНМАЕР: ЕУ ќе ја разгледа можноста за финансиска помош за Украина

Телеграф - 28.02.2014

Како што јави ИТАР-ТАСС, Штајнмаер истакна дека сега е важно правилно да се оцени потребата од меѓународна помош за Украина и ја поздрави одлуката на Меѓународниот монетарен фонд да испрати ...

Вооружени војници и на аеродромот во Севастопол

Р.С.Европа - 28.02.2014

Вооружени војници зазеле позиции околу Меѓународниот аеродром во Севастопол, на Крим. Агенцијата Интерфакс јави дека станува сбор за руски војници со шлемови и заштитни панцири кои биле поддржувани ...

Советот за безбедност на ОН ќе одржи седница за Украина

Press24 - 28.02.2014

Советот за безбедност на ОН ќе одржи вечерва седница за Украина, изјави Мартин Несирки, портпарол на генералниот секретар на светската организација Бан Ки-мун.

Играта на троновите

Капитал - 28.02.2014

Македонија одамна знае што значи да се биде плен за помоќните и бесперспективно да се чека правдата што ја дели меѓународната заедница. Ситуацијата во Украина покажува дека единствен лимит во однос ...

Вооружена проруска група ги зазема аеродромите во Крим

Кајгана - 28.02.2014

Вооружени мажи во војни униформи ја преземаа контролата над двата главни аеродроми во украинскиот регион Крим, што ги зголеми тензиите меѓу Русија и Украина.

Сорос бара „План Маршал“ за Украина

Нетпрес - 28.02.2014

Познатиот инвеститор, милијардер и филантроп Џорџ Сорос смета дека економската помош за Украина треба да се спроведе според американскиот „План Маршал“ со кој што и’ се помогна на Европа по Втората ...

Путин нареди Кремљ да соработува со украинската влада

Р.С.Европа - 28.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин издаде серија наредби до владата во врска со нејзините односи со новите украински власти. Во соопштението издадено на интернет страницата на Кремљ, Путин и дава ...

ВИДЕО: Руски војници го чуваат аеродромот во Крим од украински фашисти

Нетпрес - 28.02.2014

Аеродромот во главниот град на Крим, Симферопол синоќа беше под контрола на руски војници. Украинските медиуми јавија дека 50-ина лица околу полноќ дошле со камиони и ја презеле контролата врз ...

САД и ЕУ се подготвени да одвојат по една милијарда долари за Украина

Нетпрес - 28.02.2014

Министерот за надворешни работи на Германија, Франк Валтер Штајнмаер изјави дека САД се подготвени да одвојат околу една милијарда долари финансиска помош за Украина, пренесе „Интерфакс“.

Крим: Руски војници го зазедоа воениот аеродром во Севастопољ

Макфакс - 28.02.2014

Руски војници со оклопни возила го зазедоа воениот аеродром во Севастопољ, а вооружената група, која го зазеде аеродромот во регионалниот центар на Крим, Симферопољ, патролира на аеродромот.

Вооружени лица го зазеле аеродромот во Сомферопол

Макфакс - 28.02.2014

Рано утрото во петокот група од околу 50 мажи влетале во аеродромот во Сомферопол на Крим и ја презеле контролата врз сообраќајот, соопштува агенцијата „Интерфакс“.

Белата куќа е загрижена поради руската воена вежба

А1 On - 28.02.2014

Белата куќа повторно изрази загриженост, поради тоа што Русија „во лош момент“ изведува воена вежба долж руско-украинската граница. Тој наведе дека од Русија се очекува да го почитува територијалниот ...

Кери ја повика Русија заедно да и помогнат на Украина

А1 On - 28.02.2014

Американскиот државен секретар, Џон Кери ја повика Русија да им се придружи на САД и сојузниците и заедно да помогнат во стабилизација на Украина, но и предупреди дека не е време за провокации.

Украина бара гаранција на нејзиниот сувернитет

Р.С.Европа - 28.02.2014

Украинскиот парламент ги повика Соединетите држави, Британија и Русија да и го гарантираат суверенитетот на земјата. Парламентот побара од Москва да ги запре сите чекори кои би можело да го поткопаат ...

Што ќе се случи со Крим?

Нетпрес - 28.02.2014

По немирите што ја потресоа Украина во последно време, сега во преден план излегува прашањето за Крим, коментира германскиот весник „Ди Велт“. На кого ќе избере да се потчини автономната република, ...

Вооружена проруска група го зазела аеродромот во Симферопол на Крим (ВИДЕО)

МКД - 28.02.2014

Непознати вооружени луѓе го зазеле синоќа аеродромот во Симферопол, престолнината на украинската автономна република Крим, јавува утринава руската новинска агенција Интерфакс .

Путин нареди Владата да ги продолжи економските контакти со Киев

Алфа - 28.02.2014

Како што јави ИТАР-ТАСС, Песков нагласи дека Путин, исто така, и порачал на руската Влада да го разгледа прашањето за укажување хуманитарна помош за Крим.

Аваков: состојбата на аеродромот во Севастопол – оружена окупација

МРТ - 28.02.2014

„Овде сме за да обезбедиме ред. Не сакаме радикали да доаѓаат од Киев со авиони. Не сакаме луѓето од Украина да доаѓаат овде и да прават проблеми“,- народна милиција Украинскиот министер за внатрешни ...

Расмусен: Нема докази дека Русија планира интервенција

Макфакс - 28.02.2014

Нема информации кои би укажувале дека маневрите на руската војска долж границата со Украина се закануваат да се претворат во интервенција, изјавил генералниот секретар на НАТО, Андерс фог Расмусен ...

Почеток на крајот за Шахтјор, газдата Ахметов побегнал во Англија!?

Екипа - 28.02.2014

Смената на власта во Украина значително ќе влијае и на фудбалот во оваа земја, со голед на фактот дека поголемиот дел од моќниците во клубовите беа поврзани со претходното државно раководство ...

Украина воведе ограничување за подигнување пари од банкарски сметки

Макфакс - 28.02.2014

Централната банка на Украина во петокот воведе ограничување на износот кој на дневна основа може да се подигне од банкарските сметки на околу 1.000 евра, во услови на драстичен пад на вредноста на ...

Аеродромите во Крим се под контрола на украинските сили за безбедност

Нетпрес - 28.02.2014

Аеродромите во Крим се под контрола на украинските сили за безбедност, пренесе „Интерфакс“, повикувајќи се на секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана Андреј Парубиј.

Руски сили ги контролираат аеродромите на Крим

Р.С.Европа - 28.02.2014

Новиот украински министер за внатрешни работи Арсен Аваков изјави дека руски маринци го блокираат аеродромот во Севастопол, додека други руски сили патролираат на аеродромот во главниот град на Крим ...

Обама до Русија- воена интервенција во Украина со себе носи цена

Нова ТВ - 28.02.2014

Длабоко сме загрижени од информациите за движење на армијата на Руската Федерација во границите на Украина, изјави американскиот претседател Барак Обама.

Некои од вооружените групи си заминуваат од аеродромите на Крим

МКД - 28.02.2014

Дел од вооружените лица што утринава ги зазеле аеродромите во Симферпол, главниот град на украинскиот полуостров Крим, и во Севастопол, се повлекле, јавува Раша тудеј .

ЕУ ја призна преодната влада во Киев

Макфакс - 28.02.2014

Европската унија ја призна преодната влада во Киев како легитимна и ги повика сите земји да го почитуваат територијалниот интегритет на Украина, соопшти Европската комисија во Брисел.

Руски воени хеликоптери се упатиле кон Крим (ВИДЕО)

МКД - 28.02.2014

Агенцијата интерфакс тврди дека руски воени хеликоптери се упатиле кон украинскиот полуостров Крим, додека неидентификувани војници, за кои Западот тврди дека се руски специјалци, ја патролираат ...

ЈАНУКОВИЧ: Сакам да му се извинам на украинскиот народ (ВО ЖИВО)

Телеграф - 28.02.2014

Сè уште се сметам за легитимен претседател на украинската држава, избран со слободната волја на украинските граѓани, рече тој меѓу другото Симнатиот од власт украински претседател, Виктор Јнаукович, ...

Украинците масовно поднесуваат барања за руско државјанство

Макфакс - 28.02.2014

Поради случувањата во Украина во парламентот ќе бидее изнесен предлог да се поедностави не само одобрувањето на руски патни исправи за Украинците, туку и процедурата за прифаќање на барањата за ...

Анализа: Путин си игра со оган

Нетпрес - 28.02.2014

Воени авиони во борбена готовност и војници кои маршираат: еден поглед во минатото на Владимир Путин покажува зошто рускиот претседател демонстрира мускули во однос на Крим и колку всушност тоа е ...

Киев - аеродромоите на Крим се под украинска контрола

Р.С.Европа - 28.02.2014

Шефот на Советот за безбедност на Украина изјави дека двата аеродроми во Крим се "де факто" под украинска контрола, и покрај обидите на вооружени лица да ги превземат.

Путин - да се избегнат насилства во Украина

Р.С.Европа - 28.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин побара да се избегнат натамошни насилства во Украина. Кремљ сопшти дека Путин разговарал за ова со британскиот премиер Дејвид Камерон, германската канцеларка Ангела ...

Украинското МНР се обрати до ОН со барање да ја разгледа ситуацијата во земјата

Сител - 28.02.2014

Украинското Министерство за надворешни работи се обрати кон ОН со барање да се разгледа ситуацијата во земјата, изјави денеска вршителот на должност министер за надворешни работи Андриј Дешчицја.

Руски сили „блокирале“ кримски аеродром

Глас на Америка - 28.02.2014

Американскиот потпретседател телефонски разговарал со привремениот премиер на Украина потврдувајќи ја поддршката од САД Украинскиот министер за внатрешни работи соопшти дека руските сили презеле ...

Советот за безбедност на ОН ќе одржи седница за Украина

Алфа - 28.02.2014

Советот за безбедност на ОН ќе одржи вечерва седница за Украина, изјави Мартин Несирки, портпарол на генералниот секретар на светската организација Бан Ки-мун.

Советот за безбедност на ОН ќе одржи седница за Украина

А1 On - 28.02.2014

Советот за безбедност на ОН ќе одржи вечерва седница за Украина, изјави Мартин Несирки, портпарол на генералниот секретар на светската организација Бан Ки-мун.

Русија бара да се почитува неблоковиот карактер на Украина

Руска реч - 28.02.2014

Москва е подготвена за чесна заемна соработка со Западот со цел да се регулира кризата во Украина. Министерот за одбрана на Руската Федерација изјави дека вонредната проверка на подготвеноста на ...

„Меѓународни авиолинии на Украина“: Затворен воздушниот простор на Автономна Република Крим

А1 On - 28.02.2014

Воздушниот простор на украинската Автономна Република Крим вечерва е затворен, соопшти најголемата украинска авиокомпанија „Меѓународни авиолинии на Украина“.

Путин: Нови избори најдобро решение за Украина

Нетпрес - 28.02.2014

Рускиот претседател Путин разговарал денеска со Дејвид Камерон, Херман ван Ромпуј и Ангела Меркел за ситуацијата во Украина. Путин е согласен со британскиот премиер Камерон дека слободни и фер избори ...

Украинското МНР упати протест до Русија за нарушување на воздушниот простор на земјата

А1 On - 28.02.2014

Украинското Министерство за надворешни работи упати протест до Русија дека го нарушила воздушниот простор на земјата и го нарушила договорот за престој на руската Црноморска флота на полуостровот ...

Берд: Канада ќе обезбеди 200.000 долари за лекување на повредените во протестите во Киев

Сител - 28.02.2014

Канада ќе обезбеди на Украина 200.000 долари за лекување на повредените за време на протестите во Киев, соопшти канадскиот министер за надворешни работи Џон Берд, јави ИТАР-ТАСС.

„Меѓународни авиолинии на Украина“: Затворен воздушниот простор на Автономна Република Крим

+инфо - 28.02.2014

Воздушниот простор на украинската Автономна Република Крим вечерва е затворен, соопшти најголемата украинска авиокомпанија „Меѓународни авиолинии на Украина“.

ВИДЕО: Инвазија од руски хеликоптери над Крим

Press24 - 28.02.2014

Руски воени хеликоптери се упатиле кон украинскиот полуостров Крим тврди агенцијата интерфакс, додека неидентификувани војници, за кои Западот тврди дека се руски специјалци, ја патролираат целата ...

Украинското МНР упати протест до Русија за нарушување на воздушниот простор на земјата

+инфо - 28.02.2014

Украинското Министерство за надворешни работи упати протест до Русија дека го нарушила воздушниот простор на земјата и го нарушила договорот за престој на руската Црноморска флота на полуостровот ...

Украина нема да го стави во сила решението за поништување на законот за јазиците

Макфакс - 28.02.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина, Олександр Турчинов нема да го стави ја стави во сила неодамнешната одлука на парламентот за укинување на јазиците, што предизвика негодувања на многуте ...

Генералниот конзулат на Русија на Крим започна со издавање руски пасоши

Руска реч - 28.02.2014

Генералниот конзулат на Русија во Симферопол започна со издавање на руски пасоши на граѓаните на Украина кои се членови на „Беркут“, соопшти Министерството за надворешни работи.

Путин ја истакна важноста од спречување на ескалацијата на судирот во Украина

Руска реч - 28.02.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во петокот разговараше преку телефон за ситуацијата во Украина со премиерот на Велика Британија, Дејвид Камерон, канцеларката на Германија, Ангела Меркел, ...

Путин нареди да ѝ се пружи финансиска и хуманитарна помош на Украина

Руска реч - 28.02.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин, ѝ наложи на владата да се занимава со прашањата за развој на трговско-економските врски со Украина, како и да ѝ пружи на земјата финансиска и хуманитарна ...

Украинското МНР упати протест до Русија за нарушување на воздушниот простор на земјата

Сител - 28.02.2014

Украинското Министерство за надворешни работи упати протест до Русија дека го нарушила воздушниот простор на земјата и го нарушила договорот за престој на руската Црноморска флота на полуостровот ...

Крим е под вооружена инвазија, транспортирани 2.000 руски војници! (ВИДЕО)

Курир - 28.02.2014

Крим е под вооружена инвазија од страна на Русија. Околу 2.000 руски војници се транспортирани по воздух во главниот град на украинската автономна република Симферопол, изјави висок претставник на ...

(ВИДЕО) Крим е под вооружена инвазија, транспортирани 2.000 руски војници

А1 On - 28.02.2014

Крим е под вооружена инвазија од страна на Русија. Околу 2.000 руски војници се транспортирани по воздух во главниот град на украинската автономна република Симферопол, изјави висок претставник на ...

Берд: Канада ќе обезбеди 200.000 долари за лекување на повредените во протестите во Киев

А1 On - 28.02.2014

Канада ќе обезбеди на Украина 200.000 долари за лекување на повредените за време на протестите во Киев, соопшти канадскиот министер за надворешни работи Џон Берд, јави ИТАР-ТАСС.

ФОТО+ВИДЕО: Руска воена инвазија во Крим - руски тенкови, војници и авиони се префрлаат во Украина

Press24 - 28.02.2014

Крим е под вооружена инвазија од страна на Русија. Околу 2.000 руски војници се транспортирани по воздух во главниот град на украинската автономна република Симферопол, изјави висок претставник на ...

Штајнмаер: ЕУ ќе ја разгледа можноста за финансиска помош за Украина

А1 On - 28.02.2014

Европската унија ќе ја разгледа можноста за доделување финансиска помош за Украина во износ до милијарда долари, изјави синоќа германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер на ...

Вооружени лица на позиции околу аеродром на Крим

Нова ТВ - 28.02.2014

Вооружени војници зазеле позиции околу Меѓународниот аеродром во Севастопол, на Крим, како што јавува Интерфакс станува сбор за руски војници со шлемови и заштитни панцири кои биле поддржувани од ...

Штајнмаер: ЕУ ќе ја разгледа можноста за финансиска помош за Украина

Алфа - 28.02.2014

Европската унија ќе ја разгледа можноста за доделување финансиска помош за Украина во износ до милијарда долари, изјави синоќа германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер на ...

Штајнмаер: ЕУ ќе ја разгледа можноста за финансиска помош за Украина

Сител - 28.02.2014

Европската унија ќе ја разгледа можноста за доделување финансиска помош за Украина во износ до милијарда долари, изјави синоќа германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер на ...

Путин нареди Владата да ги продолжи економските контакти со Киев

Сител - 28.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и нареди на Владата на Русија да ги продолжи контактите со украинските партнери за развој на трговско-економските врски, како и да оддржи консултации со странските ...

Вонредна седница за состојбата во Крим

Телеграф - 28.02.2014

Турчинов ги обвини руските сили дека се вмешани во ескалацијата на тензиите во автономната република Привремениот претседател на Украина, Олександер Турчинов, свика вонредна седница на Совет за ...

Вонредна седница на украинскиот Совет за национална безбедност посветена на Крим

+инфо - 28.02.2014

Времениот претседател на Украина, Олександер Турчинов свика вонредна седница на Совет за национална безбедност посветена на ситуацијата во Крим. Турчинов ги обвини руските сили дека се вмешани во ...

Вонредна седница на украинскиот Совет за националнаа безбедност посветена на Крим

А1 On - 28.02.2014

Времениот претседател на Украина, Олександер Турчинов свика вонредна седница на Совет за национална безбедност посветена на ситуацијата во Крим. Турчинов ги обвини руските сили дека се вмешани во ...

Вонредна седница на украинскиот Совет за националнаа безбедност посветена на Крим

Алфа - 28.02.2014

Времениот претседател на Украина, Олександер Турчинов свика вонредна седница на Совет за национална безбедност посветена на ситуацијата во Крим. Времениот претседател на Украина, Олександер Турчинов ...

Путин нареди Владата да ги продолжи економските контакти со Киев

А1 On - 28.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и нареди на Владата на Русија да ги продолжи контактите со украинските партнери за развој на трговско-економските врски, како и да одржи консултации со странските ...

ЕУ ја призна преодната влада во Киев

Кајгана - 28.02.2014

Европската унија ја призна преодната влада во Киев како легитимна и ги повика сите земји да го почитуваат територијалниот интегритет на Украина, соопшти Европската комисија во Брисел.

Расмусен: Нема докази дека Русија планира интервенција

Тера - 28.02.2014

Нема информации кои би укажувале дека маневрите на руската војска долж границата со Украина се закануваат да се претворат во интервенција, изјавил генералниот секретар на НАТО, Андерс фог Расмусен ...

САД со закани кон Путин: Ова не е „Роки 4“, Русија да внимава

МК News - 28.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа изјави дека Русија мора да биде внимателна во своите идни постапки околу кризата во Украина, додавајќи дека спорот меѓу САД и Русија околу оваа земја не ...

Аеродромот во Крим под опсада од вооружани униформирани лица

Локално - 28.02.2014

Вооружени војници зазеле позиции околу Меѓународниот аеродром во Севастопол, на Крим. Според , Агенцијата Интерфакс танува сбор за руски војници со шлемови и заштитни панцири кои биле поддржувани од ...

ВИДЕО – Крим е под вооружена инвазија, транспортирани 2.000 руски војници

МК News - 28.02.2014

Крим е под вооружена инвазија од страна на Русија. Околу 2.000 руски војници се транспортирани по воздух во главниот град на украинската автономна република Симферопол, изјави висок претставник на ...

Украинското МНР упати протест до Русија за нарушување на воздушниот простор на земјата

Бриф - 28.02.2014

Украинското Министерство за надворешни работи упати протест до Русија дека го нарушила воздушниот простор на земјата и го нарушила договорот за престој на руската Црноморска флота на полуостровот ...

Аеродромите во Крим се под контрола на украинските сили за безбедност

Точка - 28.02.2014

Аеродромите во Крим се под контрола на украинските сили за безбедност, пренесе "Интерфакс", повикувајќи се на секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана Андреј Парубиј.

Путин: не смее да дојде до нова ескалација на немирите во Украина

Република - 28.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не смее да дојде до ескалација на насилството во Украина во телефонскиот разговор со лидерите на Велика Британија и на Германија, како и се ...

Путин нареди Владата да ги продолжи економските контакти со Киев

Бриф - 28.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и нареди на Владата на Русија да ги продолжи контактите со украинските партнери за развој на трговско-економските врски, како и да оддржи консултации со странските ...

(ФОТО) И Москва има боксери: Русите го испратија Валуев во Украина да му парира на Кличко

Бриф - 28.02.2014

Некогашниот светски шампион во тешка категорија Николај Валуев се наоѓа во Севастопољ, каде ги предводи проруските протести на Крим. Валуев инаку е пратеник во руската Дума.

Украинците масовно поднесуваат барања за руско државјанство

Тера - 28.02.2014

Поради случувањата во Украина во парламентот ќе бидее изнесен предлог да се поедностави не само одобрувањето на руски патни исправи за Украинците, туку и процедурата за прифаќање на барањата за ...

Специјалците на “Беркут” добиваат руски пасоши

Локално - 28.02.2014

Kонсулството на Русија во Симферопол добило наредба да ги преземе сите потребни мерки за издавање руски пасоши на вработените од Распуштените украински посебни единици “Беркут”, соопштува ...

Путин си игра со оган

Точка - 28.02.2014

Воени авиони во борбена готовност и војници кои маршираат: еден поглед во минатото на Владимир Путин покажува зошто рускиот претседател демонстрира мускули во однос на Крим и колку всушност тоа е ...

Сорос бара "План Маршал" за Украина

Точка - 28.02.2014

Познатиот инвеститор, милијардер и филантроп Џорџ Сорос смета дека економската помош за Украина треба да се спроведе според американскиот "План Маршал" со кој што и’ се помогна на Европа по Втората ...

Руски војници го чуваат аеродромот во Крим од украински фашисти

Точка - 28.02.2014

Аеродромот во главниот град на Крим, Симферопол синоќа беше под контрола на руски војници. Украинските медиуми јавија дека 50-ина војници околу полноќ дошле со камиони и ја презеле контролата врз ...

САД и ЕУ се подготвени да одвојат по една милијарда долари за Украина

Точка - 28.02.2014

Министерот за надворешни работи на Германија, Франк Валтер Штајнмаер изјави дека САД се подготвени да одвојат околу една милијарда долари финансиска помош за Украина, пренесе "Интерфакс".

Украинските парламентарци побараа зачувување на суверенитетот

Локално - 28.02.2014

Украинскиот парламент ги повика Соединетите држави, Британија и Русија да и го гарантираат суверенитетот на земјата. Парламентот побара од Москва да ги запре сите чекори кои би можело да го поткопаат ...

Украина ја обвини Русија за агресија “по грузиски сценарио”

Локално - 28.02.2014

В.д. претседателот на Украина и претседател на парламентот Александар Турчинов ја обвини Русија за агресија и изјави дека Москва го спроведува истото сценарио на кој најде причина да ја нападне во ...

(ВИДЕО) Руски воени хеликоптери летаат кон Севастопол

Бриф - 28.02.2014

Огромен број на руски воени хеликоптери се забележани како летаат кон Севастопол на Крим, со тоа предизвикувајќи обвинувања за инвазија од страна на новите украински власти.

Вооружена проруска група го зазела аеродромот во Симферопол на Крим

Тера - 28.02.2014

Рано утрото во петокот група од околу 50 мажи влетале во аеродромот во Сомферопол на Крим и ја презеле контролата врз сообраќајот, соопштува агенцијата „Интерфакс".

Вонредна седница на украинскиот Совет за националнаа безбедност посветена на Крим

Бриф - 28.02.2014

Времениот претседател на Украина, Олександер Турчинов свика вонредна седница на Совет за национална безбедност посветена на ситуацијата во Крим. Турчинов ги обвини руските сили дека се вмешани во ...

Украински министер за внатрешни работи: „Ни се случува оружена инвазија или окупација!“

Фактор - 28.02.2014

Заземањето на аеродромите на Крим од групи вооружени луѓе за новиот украински министер за внатрешни работи Арсен Аваков претставува „оружена инвазија или окупација“.

Штајнмаер: ЕУ ќе ја разгледа можноста за финансиска помош за Украина

Бриф - 28.02.2014

Европската унија ќе ја разгледа можноста за доделување финансиска помош за Украина во износ до милијарда долари, изјави синоќа германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер на ...

НАТО, САД и Украина исплашени од идните потези на Путин

Локално - 28.02.2014

Украинското Министерство за надворешни работи синоќа ја повика Русија објективно да ја оценува состојбата во Украина и да се воздржи од изјави, кои го попречуваат процесот на политичка и економска ...

Воздушниот простор на Крим блокиран за авиони од Киев

Либертас - 28.02.2014

На меѓународниот аеродром во Симферопол, главниот град на украинската Автономна Република Крим, не е дозволено слетување на авиони од Киев, јавија локални медиуми.

Украински пратеник со закана до Русија: Ќе направиме атомска бомба за три месеци, потоа ќе разговараме на друг начин

Бриф - 28.02.2014

Пратеникот во украинскиот парламент Врховна Рада од неофашистичката партија Михаил Головко денеска побара Украина да се врати на производството на нуклеарно оружје за да се натера Русија да разговара ...

„Меѓународни авиолинии на Украина“: Затворен воздушниот простор на Автономна Република Крим

Бриф - 28.02.2014

Воздушниот простор на украинската Автономна Република Крим вечерва е затворен, соопшти најголемата украинска авиокомпанија „Меѓународни авиолинии на Украина“.

Путин нареди Владата да ги продолжи економските контакти со Киев

Денешен - 28.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и нареди на Владата на Русија да ги продолжи контактите со украинските партнери за развој на трговско-економските врски, како и да оддржи консултации со странските ...

Што ќе се случи со Крим?

Точка - 28.02.2014

По немирите што ја потресоа Украина во последно време, сега во преден план излегува прашањето за Крим, коментира германскиот весник "Ди Велт". На кого ќе избере да се потчини автономната република, ...

И Русите имаа свој боксер за Украина - на Крим во акција оди шампионот Валујев!

Вечер Прес - 28.02.2014

Рускиот боксер и член на руската Дума, Николај Валујев стигна во Севастопољ за да го подржи мирното решение на ситуацијата во Крим. Тој пристигна во друштво на други руски преставници, вклучувајќи ја ...

Украина упати протест до Русија за нарушување на воздушниот простор

Република - 28.02.2014

Украинското Министерство за надворешни работи упати протест до Русија дека го нарушила воздушниот простор на земјата и го нарушила договорот за престој на руската Црноморска флота на полуостровот ...

Вонредна седница на украинскиот Совет за национална безбедност посветена на Крим

Република - 28.02.2014

Времениот претседател на Украина, Олександер Турчинов свика вонредна седница на Совет за национална безбедност посветена на ситуацијата во Крим. Турчинов ги обвини руските сили дека се вмешани во ...

Спортска драма на просторите на поранешен СССР, пропадна Динамо Минск, се распаѓа и Шахтар Доњецк

Република - 28.02.2014

Политичката криза во Украина веројатно ќе предизвика распад на фудбалската машинерија од Доњецк, а во прашање е моќниот Шахтар, чиј претседател Ринат Ахметов пребега во Англија.

Руски хеликоптери надлетуваат над Украина,паднаа обвинувања дека црноморкста руска флота стои зад нередите во Крим

Локално - 28.02.2014

Денес спротивно на билатералниот договор меѓу Русија и Украина седум руски воени хеликоптери ја преминале границата меѓу двете држави. Дозвола за преминување имале само три од нив, пренесе УНИАН.

Путин наредил да продолжат контактите со Украина

Либертас - 28.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и наредил на владата на Русија да ги продолжи контактите со украинските партнери за развој на трговско-економските врски, како и да оддржи консултации со странските ...

Украина ја обвини Русија за оружена инвазија и окупација на Крим

Локално - 28.02.2014

Заземањето на аеродромите во Севастопол и Симферопол е вооружено инвазија и окупација, изјави министерот за внатрешни работи на Украина Арсен Аваков .

Џорџ Сорос: ЕУ треба да изгради план “Маршал” за Украина

Фактор - 28.02.2014

Европската унија, под водство на Германија, треба да преземе скапа акција за поддршка на украинската економија. Ова го тврди познатиот инвеститор, милијардер и филантроп Џорџ Сорос во статија за ...

Летаат куршуми во Украина, го „дупнаа“ и фудбалот

Република - 28.02.2014

Во Украина ситуацијата е нестабилна, особено тензично е на Крим, што ги предизвика и фудбалските „власти“ да го одложат комплетно првото пролетно коло во Премиерната фудбалска Лига.

Украинските власти ја вратија контролата врз аеродромите во Крим

Локално - 28.02.2014

Аеродромите во Крим , каде патролираa проруски вооружени лица , повторно се под контрола на централните украински власти , изјави директорот на Националниот совет за безбедност и одбрана Андриј ...

Украина: Крим е под вооружена инвазија, транспортирани 2.000 руски војници

Бриф - 28.02.2014

Крим е под вооружена инвазија од страна на Русија. Околу 2.000 руски војници се транспортирани по воздух во главниот град на украинската автономна република Симферопол, изјави висок претставник на ...

Кери: Русија даде гаранции за Украина

Република - 28.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери вчера добил уверување од Русија дека ќе го почитува суверенитетот на Украина и дека воените вежби во близина на нејзините граници не се вовед во воена ...

Крим е под вооружена инвазија, транспортирани 2.000 руски војници!

Sky - 28.02.2014

Крим е под вооружена инвазија од страна на Русија. Околу 2.000 руски војници се транспортирани по воздух во главниот град на украинската автономна република Симферопол, изјави висок претставник на ...

Рецензија: Војската на Путин стигна на Крим, 11.000 руски војници со полна опрема дојдоа во Украина

СПФМ - 28.02.2014

Како тргнала работата со некои од медиумите во Македонија, сега е само прашање до каде може да се оди во креирање на медиумски конструкции за кои нема никаква реална поткрепа.

Окупирани се аеродромите на Крим, Киев тврди - Започна руската инвазија!

Точка - 28.02.2014

Состојбата на Крим станува се' понапната од час во час. Според најновите информации, вооружени групи превзеле контрола над аеродромите во Севастопол и Симферопол, најголемиот град на полуостровот ...

Крим е под вооружена инвазија!

Република - 28.02.2014

Крим е под вооружена инвазија од Русија. Околу 2.000 руски војници се транспортирани по воздух во главниот град на украинската автономна република, изјави висок претставник на новите украински власти.

Новата Голема игра: Зошто Украина им значи толку многу на другите нации?

Точка - 28.02.2014

Украина не личи на место кое светските сили би сакале да го освојат по секоја цена. Сиромашна е како Парагвај, а корумпирана како Иран. За време на 20-тиот век во неа владеел глад под власта на ...

Вооружени лица заземаа аеродром во Крим

Н.Македонија - 28.02.2014

Вооружени лица во униформи упаднале во аеродромот во главниот град на Крим, Симферопол, јавува Интерфакс Украина Според информацијата, 50-ина лица околу полноќ дошле со камиони и ја презеле ...

Затворен воздушниот простор на Автономна Република Крим

Lider - 28.02.2014

Воздушниот простор на украинската Автономна Република Крим вечерва е затворен, соопшти најголемата украинска авиокомпанија „Меѓународни авиолинии на Украина“.

Во живо Украина 11 ден: Руските маринци на готовс!

Lider - 28.02.2014

Ситуациајта од ден во ден во Украина се комплицира. Тежиштето на кризата е префрлено на полуостровот Крим, на кој е стационирана руската Црноморска флота.

Расмунсен смирува и предупредува за состојбата во Украина

Канал5 - 27.02.2014

Украина е најважното прашање за безбедноста на Европа, порача вчера првиот човек на НАТО Андерс фог Расмунсен, кој сепак ја смири топката со признанието дека Русија ја информирала Алијансата за итна ...

Киев бара руските сили на Крим да останат во својата база

24 Вести - 27.02.2014

Времениот претседател на Украина Олександар Турчинов денеска побара припадниците на руската Воена морнарица стационирани на Крим да не преземат воена агресија и ги повика да не ја напуштаат својата ...

Украинската криза се префрли во Крим, окупирани Парламентот и Регионалната влада

24 Вести - 27.02.2014

Украинската криза се префрли во Крим. Вооружени лица утрово ја зазедоа зградата на Парламентот и на Регионалната влада, каде што вчера дојде до судири меѓу проруски сепаратисти и приврзаници на ...

Украинската криза се префрли во Крим

24 Вести - 27.02.2014

Украинската криза се префрли во Крим. Вооружени лица утрово ги зазедоа парламентот и регионалната влада, руските борбени сили се во состојба на готовс, а низ улиците се појавија тенкови.

Французите против помошта за Украина

Канал5 - 27.02.2014

Мнозинството Французи се противат Франција и ЕУ да и дадат финансиска помош на Украина. 65% од Францусите се противат да и дадат финансиска помош на Украина а 67% не сакаат таа земја да биде членка ...

Русија: Ќе ги браниме правата на нашите сонародници

Вест - 27.02.2014

Русија „силно и бескомпромисно“ ќе застане во одбрана на своите сонародници, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи, во време на зголемени тензиите во украинскиот автономен регион ...

Кери: Русија да внимава околу Украина, ова не е „Роки 4“

Алсат-М - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа изјави дека Русија мора да биде внимателна во своите идни постапки околу кризата во Украина, додавајќи дека спорот меѓу САД и Русија околу оваа земја не ...

Кери: Русија да внимава околу Украина, ова не е „Роки 4“

24 Вести - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа изјави дека Русија мора да биде внимателна во своите идни постапки околу кризата во Украина, додавајќи дека спорот меѓу САД и Русија околу оваа земја не ...

Москва и состојбата во Украина: Нема да има конфликт на Крим

Deutsche Welle - 27.02.2014

Русија стави во борбена готовност делови од армијата. Експертите меѓутоа не веруваат дека е можна војна на украинскиот полуостров Крим. И покрај тоа односите меѓу Москва и Киев остануваат тешки.

Арапската пролет дојде во Киев

Руска реч - 27.02.2014

Искуството на револуциите во Тунис и во Европа ја тераат Русија да биде загрижена за понатамошната судбина на Украина. Новата револуција во Украина e веќе факт - со помош на сила владата и ...

Телефонски разговор помеѓу Кери и Лавров за ситуацијата на Украина

Press24 - 27.02.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери денеска по телефон разговараа за ситуацијата во Украина, соопшти руското Министерство.

Во Брисел вонреден состанок за ситуацијата во Украина

Макфакс - 27.02.2014

Високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедност, Кетрин Ештон одржала вонреден состанок со функционерите во ЕУ посветен на ситуацијата во Украина, се вели во соопштението ...

Кери ја критикува Русија поради Асад

Нетпрес - 27.02.2014

Државниот секретар на САД, Џон Кери ги обнови обвинувањата кон Русија, за помошта што ја упатува кон режимот во Сирија, пренесе „АФП“. „Она што го прави Асад е скандалозно, бесмислено, неприфатливо, ...

Аналитичари: Украина не може сама да ја реши кризата

А1 On - 27.02.2014

Некогашниот српски амбасадор во Киев, Душан Лазиќ вели дека решавањето на украинската криза нема да биде воопшти лесно, бидејќи интересите и ставовите на Запад и Русија драстично се разликуваат.

Телефонски разговор на Лавров и Кери за Украина

Телеграф - 27.02.2014

Кери се заложил за соработка со цел за нормализирање на ситуацијата, а Лавров оценил дека е неопходно спроведување на постојните договори Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, и ...

Берлин - Без Русија нема решение во Украина

Inpress - 27.02.2014

Брисел, 27. февруари 2014 (ИНПРЕС) Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен изјави дека треба да се спречи распадот на Украина и целосно да се почитуваат правата на националните ...

Расмусен - Русија да не презема никакви дејствија во врска со Украина

Inpress - 27.02.2014

Брисел, 27. февруари 2014 (ИНПРЕС) Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен ја повика Русија да не презема дејства кои може да доведат до ескалација на тензиите во Крим.

Европарламентот ги потсети Москва и Киев на нивните обврски

Макфакс - 27.02.2014

Европскиот парламент во четвртокот ја прифатија нацрт резолуцијата предложена во средата од пет парламентарни групи, во кои се изразува поддршка на територијалната поддршка на Украина од којашто се ...

Расмусен: Украина не побарала особена поддршка од НАТО

Сител - 27.02.2014

Украина не побарала никаква особена поддршка од НАТО, изјави на прес-конференција генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен. Тој тоа го изјави на крајот на дводневната седница на ...

Путин го испрати „рускиот Кличко“ во Крим

Нетпрес - 27.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин испраќа свои претставници на украинскиот полуостров Крим, а меѓу пратениците е и боксерски џин Николај Валуев. Четириесетгодишниот поранешен светски шампион во ...

Украина пред граѓанска војна

МРТ - 27.02.2014

По најновите случувања на Крим, каде што вооружени лица од руско потекло ги зазедоа владата и парламентот во Симферопол и го кренаа руското знаме, единството на земјата, а не економијата пред колапс ...

ММФ - Украина бара финансиска помош

Р.С.Европа - 27.02.2014

Меѓународниот монетарен фонд соопшти дека ќе испрати мисија во Украина по барањето за голема финансиска поддршка од новите власти во земјата. Директорот на ММФ, Кристин Лагард, соопшти дека ќе биде ...

Кери: Русија да внимава околу Украина, ова не е „Роки 4“

Алфа - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа изјави дека Русија мора да биде внимателна во своите идни постапки околу кризата во Украина, додавајќи дека спорот меѓу САД и Русија околу оваа земја не ...

Руски знамиња во Крим!

МРТ - 27.02.2014

Во Крим се завири руско знаме, а соборениот Јанукович од Москава се јави со пораката дека тој се уште е леитимен претседател на земјата. Новата власт од Киев ги преупредува русите , да не испловуваат ...

Кери: Русија да внимава околу Украина, ова не е „Роки 4“

Сител - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа изјави дека Русија мора да биде внимателна во своите идни постапки околу кризата во Украина, додавајќи дека спорот меѓу САД и Русија околу оваа земја не ...

Турчинов ќе го смета раздвижувањето на руските војници на Крим како воена агресија

Руска реч - 27.02.2014

Александар Турчинов, в.д. претседателот на Украина, изјави дека било какво придвижување на руските војници на Крим ќе се смета за воена агресија. Ова го пренесува „Украинска правда“.

КЕРИ: Украина не е „Роки 4“

Телеграф - 27.02.2014

Украинската опозиција го смени претседателот Виктор Јанукович од функцијата по неколкудневните безредија на улиците на Киев и формираше нова влада која најави вртење на државата кон Запад ...

Дојче веле Малку веројатно е дека руската мечка ќе интервенира во Крим

+инфо - 27.02.2014

Русија стави во борбена готовност делови од армијата и денеска почнува голема воена вежба во најзападниот дел, веднаш до границата со Украина. Експертите меѓутоа не веруваат дека е можна војна на ...

Русија ќе ги штити своите сонародници во Крим

МРТ - 27.02.2014

Руското Министерство за надворешни работи на меѓународната сцена ќе продолжи да ги брани правата на своите сонародници и силно и бескомпромисно ќе реагира кога тие ќе бидат прекршени, се наведува на ...

САД со закани кон Путин: Ова не е „Роки 4“, Русија да внимава

Курир - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа изјави дека Русија мора да биде внимателна во своите идни постапки околу кризата во Украина, додавајќи дека спорот меѓу САД и Русија околу оваа земја не ...

Русија: Ќе ги браниме правата на нашите сонародници

Телеграф - 27.02.2014

Според руското МНР, проширеното кршење на човековите права во Украина претставува причина за загриженост Русија „силно и бескомпромисно“ ќе застане во одбрана на своите сонародници, соопшти денеска ...

Џон Кери: Русија да внимава со одлуките околу Украина- ова не е „Роки 4“

Press24 - 27.02.2014

“Спорот меѓу САД и Русија околу оваа земја не е реприза на филмот „Роки 4“, изјави синоќа американскиот државен секретар Џон Кери, додавајќи дека Русија мора да биде внимателна во своите идни ...

Русија: Ќе ги браниме правата на нашите сонародници

А1 On - 27.02.2014

Русија „силно и бескомпромисно“ ќе застане во одбрана на своите сонародници, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи, во време на зголемени тензиите во украинскиот автономен регион ...

Киев бара руските сили на Крим да останат во својата база

А1 On - 27.02.2014

Времениот претседател на Украина Олександар Турчинов денеска побара припадниците на руската Воена морнарица стационирани на Крим да не преземат воена агресија и ги повика да не ја напуштаат својата ...

Киев бара руските сили на Крим да останат во својата база

+инфо - 27.02.2014

Времениот претседател на Украина Олександар Турчинов денеска побара припадниците на руската Воена морнарица стационирани на Крим да не преземат воена агресија и ги повика да не ја напуштаат својата ...

КИЕВ: Руските сили на Крим да останат во својата база

Телеграф - 27.02.2014

Секое придвижување на воените сили ќе биде сфатено како воена агресија, изјавил Турчинов пред украинскиот парламент Привремениот претседател на Украина, Олександар Турчинов , денеска побара ...

Киев бара руските сили на Крим да останат во својата база

Сител - 27.02.2014

Времениот претседател на Украина Олександар Турчинов денеска побара припадниците на руската Воена морнарица стационирани на Крим да не преземат воена агресија и ги повика да не ја напуштаат својата ...

Кери: Русија да внимава околу Украина, ова не е „Роки 4“

А1 On - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа изјави дека Русија мора да биде внимателна во своите идни постапки околу кризата во Украина, додавајќи дека спорот меѓу САД и Русија околу оваа земја не ...

Кери: Русија да биде внимателна околу Украина, ова не е „Роки 4“

Таратур - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа изјави дека Русија мора да биде внимателна во своите идни постапки околу кризата во Украина, додавајќи дека спорот меѓу САД и Русија околу оваа земја не ...

ФОТО: Путин го испрати „рускиот Кличко“ во Украина

Курир - 27.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин испраќа свои претставници на украинскиот полуостров Крим, а меѓу пратениците е и боксерски џин Николај Валуев. Четириесетгодишниот поранешен светски шампион во ...

Расмусен: Украина не побарала особена поддршка од НАТО

А1 On - 27.02.2014

Украина не побарала никаква особена поддршка од НАТО, изјави на прес-конференција генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен. Тој тоа го изјави на крајот на дводневната седница на ...

САД ги повикуваат ‘надворешните сили' да ја почитуваат целоста на Украина

Макфакс - 27.02.2014

САД ги повикуваат „надворешните сили" да го почитуваат интегритетот на Украина и „да ги сопрат провокативните дејства", изјави портпаролот на Белата куќа.

Кери ја предупреди Русија да нема воена интервенција во Украина

Р.С.Европа - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ги предупреди Русите дека ќе направат "голема грешка" ако ја искористат својата војска за да интервенира во Украина.

РАСМУСЕН: Русија да не презема каква било акција во Украина

Телеграф - 27.02.2014

Генералниот секретар Андерс Фог Расмусен изрази загриженост поради последните случувања во регионот Крим во Украина На средбата на Комисијата НАТО-Украина е истакна посветеноста на нејзините членки ...

Расмусен: Апелирам Русија да не презема било-каква акција во Украина

Сител - 27.02.2014

Денешната средба на Комисијата НАТО-Украина (НУК) ја истакна посветеноста на нејзините членки за вредностите на демократијата и владеењето на правото, при што дискусијата за настаните во поранешната ...

Украинската криза од Киев се префрли во Крим- Москва во борбена готовност

Нова ТВ - 27.02.2014

Вооружени луѓе ја зазеле зградата на регионалната влада и зградата на парламентот во Крим, Украина, каде вчера имаше судири меѓу проруските сепаратисти и следбениците на новите украински лидери.

САД ја разгледуваат можноста за обезбедување на финансиска помош на Украина

Нетпрес - 27.02.2014

Државниот секретар на САД, Џон Кери изјави дека американските власти ја разгледуваат можноста за обезбедување на финансиска помош на Украина во вид на кредитни гаранции, чиј износ може да достигне и ...

Русија: Ќе ги браниме правата на нашите сонародници

Сител - 27.02.2014

Русија „силно и бескомпромисно“ ќе застане во одбрана на своите сонародници, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи, во време на зголемени тензиите во украинскиот автономен регион ...

Кери: Наредниот авганистански претседател ќе го потпише безбедносниот договор

Р.С.Европа - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека наредниот претседател на Авганистан ќе го потпише билатералниот безбедносен договор, со кој ќе биде овозможено останување на одреден контингент ...

Москва: Русија ќе ги брани правата на своите сонародници

Макфакс - 27.02.2014

Русија „силно и бескомпромисно“ ќе застане во одбрана на своите сонародници, соопшти во четвртокот руското Министерство за надворешни работи, паралелно додека растат тензиите во Крим, регион во ...

САД ја разгледуваат можноста за обезбедување на финансиска помош на Украина

Тера - 27.02.2014

Државниот секретар на САД, Џон Кери изјави дека американските власти ја разгледуваат можноста за обезбедување на финансиска помош на Украина во вид на кредитни гаранции, чиј износ може да достигне и ...

Москва: Русија ќе ги брани правата на своите сонародници

Тера - 27.02.2014

Русија „силно и бескомпромисно" ќе застане во одбрана на своите сонародници, соопшти во четвртокот руското Министерство за надворешни работи, паралелно додека растат тензиите во Крим, регион во ...

Расмусен: Апелирам Русија да не презема било-каква акција во Украина

Бриф - 27.02.2014

Денешната средба на Комисијата НАТО-Украина (НУК) ја истакна посветеноста на нејзините членки за вредностите на демократијата и владеењето на правото, при што дискусијата за настаните во поранешната ...

Путин го испрати “рускиот Кличко” во Крим

Локално - 27.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин испраќа претставници на украинскиот полуостров Крим, а меѓу пратениците е боксерскиот џин Николај Валуев. 40-годишниот поранешен светски шампион во тешка категорија ...

Русија: Ќе ги браниме правата на нашите сонародници

Денешен - 27.02.2014

Русија „силно и бескомпромисно“ ќе застане во одбрана на своите сонародници, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи, во време на зголемени тензиите во украинскиот автономен регион ...

Кери: Русија да внимава околу Украина, ова не е „Роки 4“

Бриф - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа изјави дека Русија мора да биде внимателна во своите идни постапки околу кризата во Украина, додавајќи дека спорот меѓу САД и Русија околу оваа земја не ...

Лавров и Кери разговараа по телефон за ситуацијата во Украина

Бриф - 27.02.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери денеска по телефон разговараа за ситуацијата во Украина, соопшти руското Министерство.

Русија: Ќе ги браниме правата на нашите сонародници

Бриф - 27.02.2014

Русија „силно и бескомпромисно“ ќе застане во одбрана на своите сонародници, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи, во време на зголемени тензиите во украинскиот автономен регион ...

Белата куќа ги предупреди Русите: “Не провоцирајте!

Локално - 27.02.2014

Белата куќа денеска ја предупреди Русија да го почитува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина ,а на Москва и порача да избегнува “провокативно” однесување во однос на кризата во таа ...

Во Брисел вонреден состанок за ситуацијата во Украина

Тера - 27.02.2014

Високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедност, Кетрин Ештон одржала вонреден состанок со функционерите во ЕУ посветен на ситуацијата во Украина, се вели во соопштението ...

Андерс Фог Расмусен, генерален секретар на НАТО

Вечер Прес - 27.02.2014

Апелирам Русија да не презема каква било акција во ...

Расмусен: Украина не побарала особена поддршка од НАТО

Бриф - 27.02.2014

Украина не побарала никаква особена поддршка од НАТО, изјави на прес-конференција генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен. Тој тоа го изјави на крајот на дводневната седница на ...

Видео: За прв пат поимот “војна со Русија” беше спомнат од висок американски дипломат

Денешен - 27.02.2014

За прв пат поимот “војна со Русија” беше спомнат од висок американски дипломат, иако всушност со тоа се прави обид да негира евентуалното избувнување на такво нешто, пишува АФП.

Крим е првата цена за превратот на Кличко и Брисел

Вечер Прес - 27.02.2014

Според последните информации кои доаѓаат во врска со украинската криза, таа држава нема да биде иста пред, и по вооружените демонстрации кои во Киев завршија со насилна промена на власта од страна на ...

Киев бара руските сили на Крим да останат во својата база

Бриф - 27.02.2014

Времениот претседател на Украина Олександар Турчинов денеска побара припадниците на руската Воена морнарица стационирани на Крим да не преземат воена агресија и ги повика да не ја напуштаат својата ...

Путин го испрати "рускиот Кличко" во Крим

Точка - 27.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин испраќа свои претставници на украинскиот полуостров Крим, а меѓу пратениците е и боксерскиот џин Николај Валуев. 40-годишниот поранешен светски шампион во тешка ...

Џон Кери проговори за војна со Русија (ВИДЕО)

Локално - 27.02.2014

За прв пат поимот “војна со Русија” беше спомнат од висок американски дипломат, иако всушност со тоа се прави обид да негира евентуалното избувнување на такво нешто, пишува АФП.

Москва го извести НАТО за воена вежба

Sky - 27.02.2014

Русија вчера го извести НАТО за ад хок воената вжба, изјави генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен. Според неговите зборови, добил информација за маневрите за време на состанокот на ...

Кери до Русија: „Украина не е Роки 4“

Либертас - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа изјави дека Русија мора да биде внимателна во своите идни постапки околу кризата во Украина, додавајќи дека спорот меѓу САД и Русија околу оваа земја не ...

ТЕНКОВИ НА УЛИЦИТЕ ВО КРИМ - Кличко до Путин: Пази што правиш!

Sky - 27.02.2014

Вршителот на должноста украински претседател Олександер Турчинов денеска ги предупреди руските сили да не ја напуштаат својата поморска база на Крим, откако утрово во кримската престолнина Симферопољ ...

САД ја разгледуваат можноста за обезбедување на финансиска помош на Украина

Точка - 27.02.2014

Државниот секретар на САД, Џон Кери изјави дека американските власти ја разгледуваат можноста за обезбедување на финансиска помош на Украина во вид на кредитни гаранции, чиј износ може да достигне и ...

Французите се против помошта за Украина

Точка - 27.02.2014

Иако кризата во Украина им буди чувство на емпатија на Французите кон Украинците, повеќето Французи сепак се противат Франција и ЕУ финансиски да и помогнат на таа земја.

Украина се соочува и со банкарска паника

Фактор - 27.02.2014

Се засилуваат стравувањата за масовно бегство на банките од Украина поради намалувањето на резервите на централната банка и повлекувањето на околу 7 отсто од депозитите за само 3 дена, пишува CNBC.

САД со закани кон Путин: Ова не е "Роки 4", Русија да внимава!

Вечер Прес - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа изјави дека Русија мора да биде внимателна во своите идни постапки околу кризата во Украина, додавајќи дека спорот меѓу САД и Русија околу оваа земја не ...

Русија смета на Крим како главен адут во Украина

Н.Македонија - 27.02.2014

Сѐ позачестени се гласините дека Москва ќе дејствува воено, но сепак руските потези зависат од развојот на политичката ситуација во Киев, оценува Стратфор На улиците во Севастопол завчера можеа да се ...

Русите ја презедоа владата и парламентот на Крим

Н.Македонија - 27.02.2014

Вооружени луѓе за заземале зградата на владата и парламентот на полуостровот Крим и истакнале руско знаме, а полицијата го опколила целиот кварт Украинското министерство за надворешни работи ги ...

Расмусен со апел до Русија: Не преземајте акција во Украина

Н.Македонија - 27.02.2014

Денешната средба на Комисијата НАТО-Украина (НУК) ја истакна посветеноста на нејзините членки за вредностите на демократијата и владеењето на правото, при што дискусијата за настаните во поранешната ...

Французите се против помошта за Украина

Денар - 27.02.2014

Иако кризата во Украина им буди чувство на емпатија на Французите кон Украинците, повеќето Французи сепак се противат Франција и ЕУ финансиски да и помогнат на таа земја.

Видео: Тензии на Крим – жителите се мобилизираат за самоодбрана

Канал5 - 26.02.2014

Жителите на пристанишниот град Севастопол на Крим, на крајниот исток на Украина, подготвуваат списоци со волонтери за самоодбрана, стравувајќи од напади на украинските екстремисти.

Видео: Украинските елитни единици на колена побараа прошка од народот

Канал5 - 26.02.2014

„Ве молиме да ни простите“. Со овие зборови и на колена, неколку десетици припадници на елитините украински сили, Беркут, побараа прошка на плоштадот во градот Л‘вов, по враќањето од задачата во ...

Тензии во Украина, жителите на Крим бараат руска интервенција

24 Вести - 26.02.2014

Растат тензиите во Украина, а се погласни се барањата за нов политички поредок и спас од банкрот. Се поприсутен е стравот дека Русија сака да ја припои Кримската област која до пред 60 години беше ...

Вонреден состанок за Украина во Брисел

Канал5 - 26.02.2014

Високата преставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон одржа вонреден состанок со фукционерите од ЕУ посветен на Украина , сооптија вечерва од нејзиниот кабинет.

Распуштени омразените специјалци од Беркут

Deutsche Welle - 26.02.2014

По соборувањето на претседателот, Украина се стреми кон нов политички поредок и бара спас од банкрот. Демонстрантите од „Мајдан“ денеска ќе предложат нова влада, а распуштена е специјалната единица ...

Лавров: ОБСЕ треба да ја осуди забраната на рускиот јазик во Украина

24 Вести - 26.02.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров апелираше до Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) решително да ги осуди иницијативите за забрана на рускиот јазик во Украина.

Лавров: ОБСЕ треба да ја осуди забраната на рускиот јазик во Украина

Телма - 26.02.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска апелираше до Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) решително да ги осуди иницијативите за забрана на рускиот јазик во ...

Земан прекорен за говорење руски во Европскиот парламент

Утрински - 26.02.2014

Чешкиот претседател Милош Земан на прес-конференција по говорот во Стразбур, доби предупредување од шефот на Европскиот парламент (ЕП) Мартин Шулц да не зборува руски откако се обиде да одговори на ...

Расмусен: Украина денеска е најважното прашање за безбедноста во Европа

Канал5 - 26.02.2014

Украина денеска е најважното прашање за безбедноста во Европа, изјави генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, по завршувањето на првиот ден од дводневниот состанок на министрите за одбрана ...

На Мајдан во Киев ќе се предлага влада, на Крим проруски собири

Телма - 26.02.2014

- На „Плоштадот на независноста“ во украинскиот главен град Киев денеска ќе се оддржи т.н. Собрание на демонстрантите, на кое тие ќе предложат состав на новата Влада, соопшти прес-службата на ...

Во Врховната рада продолжува процесот за формирање нова влада на Украина

24 Вести - 26.02.2014

На „Плоштадот на независноста“ во украинскиот главен град Киев денеска ќе се оддржи т.н. Собрание на демонстрантите, на кое тие ќе предложат состав на новата Влада, соопшти прес-службата на ...

Демонстрантите од „Мајдан“ денеска ќе предложат нова Влада на Украина

Вест - 26.02.2014

На „Плоштадот на независноста“ во украинскиот главен град Киев денеска ќе се оддржи т.н. Собрание на демонстрантите, на кое тие ќе предложат состав на новата Влада, соопшти прес-службата на ...

Украина, демонстрантите ќе предложат нова Влада

Алсат-М - 26.02.2014

На „Плоштадот на независноста“ во украинскиот главен град Киев денеска ќе се оддржи т.н. Собрание на демонстрантите, на кое тие ќе предложат состав на новата Влада, соопшти прес-службата на ...

Во судирите во Киев загинале 82 лица, 787 повредени, сооошти украинското Министерство за здравство

А1 On - 26.02.2014

Во судирите во украинската престолнина загинале 82 и повредени биле 787 лица, соопшти денеска прес-службата на украинското Министерство за здравство. Од 18 февруари до денеска, во судирите во ...

ВИДЕО: Припадници на украинските елитни единици на колена побараа прошка од народот

Сител - 26.02.2014

Со зборовите "Ве молиме да ни простите" и на колена, неколку десетици припадници на елитините украински сили, Беркут, побараа прошка на плоштадот во градот Л‘вов, по враќањето од задачата во Киев, ...

НАТО го поддржува територијалниот интегритет на Украина

Р.С.Европа - 26.02.2014

Министрите за одбрана на НАТО денеска во Брисел ја истакнаа поддршката на Алијансата за независноста и територијалниот интегритет на Украина. „Суверена, независна и стабилна Украина, цврсто посветена ...

НАТО: Даваме поддршка за интегритетот на Украина

А1 On - 26.02.2014

Министрите за одбрана на НАТО членките соопштија дека ги подржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и дека таа држава ја доживуваат како партнер.

ЕП: Го прекорија Земан дека зборувал на руски јазик

Телеграф - 26.02.2014

Ситуацијата на Украина не требаше да биде тема на прес-конференцијата, но и покрај реакциите на Шулц, непознатата Украинка успеа да се наметне со обраќањето кон Земан, поставувајќи прашање во врска ...

Нацрт резолуцијата на ЕП за Украина ги повика властите да го заштитат рускиот јазик

Макфакс - 26.02.2014

Во заедничката нацрт резолуција на Европскиот парламент за Украина, пратениците ја охрабруваат идната влада во Киев да ги почитува правата на малцинствата, вклучително и правото на употреба на ...

Москва го информирала НАТО за проверката на подготвеноста на границата со Украина

Макфакс - 26.02.2014

Русија го информирала НАТО за ненадејната проверка на подготвеноста на своите единици во Западната и Централната воена област во близина на границата со Украина која е уште потресувана од ...

Расмусен: Украина денеска е најважното прашање за безбедноста во Европа

А1 On - 26.02.2014

Украина денеска е најважното прашање за безбедноста во Европа, изјави генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, по завршувањето на првиот ден од дводневниот состанок на министрите за одбрана ...

Украина ќе го потпише договорот за асоцијација до ЕУ

Руска реч - 26.02.2014

Новото раководство на Украина ќе го потпише договорот за асоцијација со ЕУ. Ова го соопштува „Нов регион“, пренесувајќи ги зборовите на Григориј Немирја, шеф на комитетот во Врховната Рада за прашања ...

Лавров разговараше за ситуацијата во Украина со амбасадорите од 28-те земји на ЕУ

Руска реч - 26.02.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, разговараше со амбасадорите на 28 држави, членови на ЕУ, како и со шефот на претставникот на ЕУ во Русија околу ситуациајта во Украина.

Лавров: ОБСЕ треба да ја осуди забраната на рускиот јазик во Украина

Сител - 26.02.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска апелираше до Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) решително да ги осуди иницијативите за забрана на рускиот јазик во ...

Шефот на Европскиот парламент го прекори Земан да не зборува на руски јазик

А1 On - 26.02.2014

Чешкиот претседател Милош Земан на прес-конференција откако одржа говор во Стразбур, доби предупредување од шефот на Европскиот парламент (ЕП) Мартин Шулц да не зборува руски откако се обиде да ...

Распуштена специјалната единица „Беркут“ во Украина

Кајгана - 26.02.2014

Специјалната украинска полициска единица за растурање на демонстрации Беркут, особено омразена за време на минатонеделните немири во земјата, од денеска и официјално е распуштенa, објави украинскиот ...

Демонстрантите од „Мајдан“ денеска ќе предложат нова влада на Украина

+инфо - 26.02.2014

На „Плоштадот на независноста“ во украинскиот главен град Киев денеска ќе се оддржи т.н. Собрание на демонстрантите, на кое тие ќе предложат состав на новата Влада, соопшти прес-службата на ...

РАСМУСЕН: Украина е денешното најважно прашање

Телеграф - 26.02.2014

Во однос на Украина и прашањето за приемот во НАТО, тој изјави дека секоја земја има природно право да одлучува за своето учество во сојузи, како и да решава за политиката во областа на надворешните ...

Демонстрантите од „Мајдан“ денеска ќе предложат нова Влада на Украина

Сител - 26.02.2014

На „Плоштадот на независноста“ во украинскиот главен град Киев денеска ќе се оддржи т.н. Собрание на демонстрантите, на кое тие ќе предложат состав на новата Влада, соопшти прес-службата на ...

Лавров: ОБСЕ треба да ја осуди забраната на рускиот јазик во Украина

А1 On - 26.02.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска апелираше до Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) решително да ги осуди иницијативите за забрана на рускиот јазик во ...

Лавров: ОБСЕ треба да ја осуди забраната на рускиот јазик во Украина

Телеграф - 26.02.2014

Шефот на руската дипломатија изјави дека во интерес на Москва е Украина да биде дел од европското семејство Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска апелира до Организацијата за ...

Демонстрантите од „Мајдан“ денеска ќе предложат нова Влада на Украина

Алфа - 26.02.2014

На „Плоштадот на независноста“ во украинскиот главен град Киев денеска ќе се оддржи т.н. Собрание на демонстрантите, на кое тие ќе предложат состав на новата Влада, соопшти прес-службата на ...

Лавров до ОБСЕ: Да се осуди забраната на рускиот јазик во Украина

Press24 - 26.02.2014

Сергеј Лавров , рускиот министер за надворешни работи денеска апелираше до Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) да ги осуди иницијативите за забрана на рускиот јазик во Украина.

Украина - Специјалните полициски сили се распуштени

Р.С.Европа - 26.02.2014

Привремениот Украински министер за внатрешни работи Арсен Аваков изјави дека наредил да бидат распуштени специјалните полициски сили-Беркут. Аваков кој на функцијата беше наименуван во саботата,на ...

Киев по формирањето на владата подготвен за дијалог со Москва

Макфакс - 26.02.2014

Новите украински власти по формирањето на владата ќе бидат подготвени да ги продолжат сеопфатните разговори со Русија во рамките на институциите на билатералната меѓувладина комисија, соопшти ...

Демонстрантите од „Мајдан“ денеска ќе предложат нова Влада на Украина

Курир - 26.02.2014

На „Плоштадот на независноста“ во украинскиот главен град Киев денеска ќе се одржи т.н. Собрание на демонстрантите, на кое тие ќе предложат состав на новата Влада, соопшти прес-службата на ...

Крим ја повикува Русија напомош

Нетпрес - 26.02.2014

Група жители на украинскиот полуостров Крим, се собра денеска, извикувајќи дека демонстрантите во Киев „се бандити кои се обидуваат да состават нова влада“.

Лавров: ОБСЕ треба да ја осуди забраната на рускиот јазик во Украина

+инфо - 26.02.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска апелираше до Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) решително да ги осуди иницијативите за забрана на рускиот јазик во ...

Демонстрантите од „Мајдан“ денеска ќе предложат нова Влада на Украина

А1 On - 26.02.2014

На „Плоштадот на независноста“ во украинскиот главен град Киев денеска ќе се оддржи т.н. Собрание на демонстрантите, на кое тие ќе предложат состав на новата Влада, соопшти прес-службата на ...

Демонстрантите од Киев денеска ќе предложат состав за нова Влада

Press24 - 26.02.2014

На плоштадот “ Независност“ во Киев денеска ќе се одржи т.н. Собрание на демонстрантите, каде тие самите ќе предложат состав на новата Влада, соопшти прес-службата на здружението „Мајдан“.

Распуштена специјалната единица „Беркут“ во Украина

Макфакс - 26.02.2014

Специјалната украинска полициска единица за растурање на демонстрации Беркут, особено омразена за време на минатонеделните немири во земјата, од денеска и официјално се распуштени, објави во средата ...

Крим на нозе: Русија, спаси нѐ! (ВИДЕО)

МКД - 26.02.2014

Дел од жителите на украинскиот полуостров Крим се собрале денес со пароли „Русија, спаси нѐ!“, а демонстрантите во Киев ги нарекле бандити кои се обидуваат да состават нова влада, пренесува Раша ...

Бугарија го критикува украинскиот парламент

А1 On - 26.02.2014

Бугарија ја искритикува одлуката на Украина за непризнавање на регионалните јазици, која што ја донесе украинскиот парламент со цел да се ограничи руското влијание во државата.

Канада ќе испрати делегација во Украина

А1 On - 26.02.2014

Канадскиот премиер, Стивен Харпер најави дека делегација од Канада предводена од министерот за надворешни работи, Џон Берд во петок ќе отпатува во Украина.

Крим бара помош од Русија

А1 On - 26.02.2014

Група жители на украинскиот полуостров Крим се собраа денеска, извикувајќи дека демонстрантите во Киев се „бандити кои се обидуваат да состават нова влада“.

Украина: Демонстрантите ќе предложат нова влада

МРТ - 26.02.2014

Привремениот министер за внатрешни работи Арсен Аваков наредил да се распушти специјалната единица Беркут, која беше обвинета за преголема употреба на сила при растерување на демонстрантите.

Крим бара спас од Русија, Киев формира влада

Нова ТВ - 26.02.2014

Група на жители од украинскиот полуостров Крим, се собраа денеска извикувајќи дека демонстранти во Киев се „бандити кои се обидуваат да состават нова влада“ со слоганот „Русијо, спаси не!“, а руските ...

Русија го повика ОБСЕ да го осуди неофашизмот на западот на Украина

Макфакс - 26.02.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ја повика во средата Организацијата за европската безбедност и соработка (ОБСЕ) „решително да го осуди" растот на „национализмот и неофашизмот" во западниот ...

Денес во Лвов се зборува руски во знак на солидарност со истокот и југот на Украина

МКД - 26.02.2014

Активисти од западноукраинскиот град Лвов им предложиле на своите сограѓани денес да зборуваат на руски јазик, во знак на солидарност со истокот и југот на земјата, пренесува Итар Тасс .

УКРАИНА: Припадници на „Беркут“ на коленици бараат прошка од народот (ВИДЕО)

Телеграф - 26.02.2014

На видеото емитувано на „Скај њуз“ се гледаат специјалци како на коленици се молат пред маса луѓе што им свиркаат и довикуваат Припадници на специјалната единица на украинската полиција, „Беркут“, во ...

Расмусен: Секоја нација треба да ги почитува независноста и суверенитотот на Украина

А1 On - 26.02.2014

Секоја нација треба да ги почитува територијалната целост, независност и суверенитет на Украина, гласи пораката што ја упатуваме кон оние за кои таа се однесува, изјави на прес конференција во Брисел ...

Украинските полицајци на колена побараа прошка од граѓаните

Макфакс - 26.02.2014

Украинските полицајци на колена побараа прошка од граѓаните во име на сите кои ги тепаа и убиваа антивладините демонстранти за време на кризата во Киев.

Лавров разговара со амбасадорите на земјите од ЕУ за ситуацијата во Украина

Нетпрес - 26.02.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров разговарал со амбасадорите на земјите од Европската унија и шефот на канцеларијата на Европската унија во Москва за ситуацијата во Украина, ...

Украинската полиција на колена, молат за прошка од граѓаните! (ВИДЕО)

Вечер Прес - 26.02.2014

Припадниците на украинската полиција буквално паднаа на колена и бараа прошка во името на своите колеги кои ги тепаа и убиваа антивладини демонстранти за време на кризата во Киев.

Распуштена специјалната единица „Беркут“ во Украина

Тера - 26.02.2014

Специјалната украинска полициска единица за растурање на демонстрации Беркут, особено омразена за време на минатонеделните немири во земјата, од денеска и официјално се распуштени, објави во средата ...

Одложен пролетниот дел на првенството во Украина

Локално - 26.02.2014

Лансирањето на пролетната полусезона во украинското првенство ќе биде одложено на неопределено време, сподели сајтот на украинската Премиерлига. Одлуката е донесена врз основа на барање од ...

Распуштени специјалните полициски сили во Украина

Република - 26.02.2014

Специјалните украински полициски сили за ратурање на демонстрантите „Беркут“ посебно омразени за време на неодамнешните протести во таа земја, се распуштени.

Украинските демонстранти денeска ќе предложат нова Влада

Република - 26.02.2014

На „Плоштадот на независноста“ во украинскиот главен град Киев денеска ќе се оддржи т.н. Собрание на демонстрантите, на кое тие ќе предложат состав на новата Влада, соопшти прес-службата на ...

Руските банки во опасност заради украинската криза

Фактор - 26.02.2014

Десетици милијарди долари од руските државни банки се во опасност заради нивната изложеност во кризната Украина. Тоа може дури и да ја загрози ликвидноста на одредени институции, предупреди ...

Лавров: ОБСЕ треба да ја осуди забраната на рускиот јазик во Украина

Бриф - 26.02.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска апелираше до Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) решително да ги осуди иницијативите за забрана на рускиот јазик во ...

Апсолутен хаос во Украина: Се рушат споменици на борбата против фашизмот, а на нивно место - свастики и СС симболи

Точка - 26.02.2014

Откако копјата, односно интересите на Западот (САД/ЕУ) и Истокот (Русија) одлучија да се вкрстат во Украина, исходот во оваа земја е сосема очекуван: Тотален хаос! За време на Втората светска војна ...

Киев по формирањето на владата подготвен за дијалог со Москва

Канал 77 - 26.02.2014

Новите украински власти по формирањето на владата ќе бидат подготвени да ги продолжат сеопфатните разговори со Русија во рамките на институциите на билатералната меѓувладина комисија, соопшти ...

ПОРАКА ОД САД: Русија да го почитува суверенитетот на Украина!

Фактор - 26.02.2014

Официјална Москва мора да го почитува територијалниот суверенитет на соседна Украина, изјави американскиот државен секретар Џон Кери, регирајќи на најновата наредба на рускиот претседател Владимир ...

Демонстрантите од „Мајдан“ денеска ќе предложат нова Влада на Украина

Бриф - 26.02.2014

На „Плоштадот на независноста“ во украинскиот главен град Киев денеска ќе се оддржи т.н. Собрание на демонстрантите, на кое тие ќе предложат состав на новата Влада, соопшти прес-службата на ...

Крим бара помош од Русија

Точка - 26.02.2014

Група жители на украинскиот полуостров Крим, се собраа денеска, извикувајќи дека демонстрантите во Киев "се бандити кои се обидуваат да состават нова влада".

Новата украинска власт ги распушти специјалците на Беркут

Локално - 26.02.2014

Привремениот Украински министер за внатрешни работи Арсен Аваков изјави дека наредил да бидат распуштени специјалните полициски сили-Беркут. Аваков кој на функцијата беше наименуван во саботата,на ...

Тензично во Крим – населението се подготвува за самоодбрана (ВИДЕО)

Република - 26.02.2014

Тензично е во украинската област Крим. Жителите на пристанишниот град Севастопољ стравувајќи од напади на украинските екстремисти, подготвуваат списоци со волонтери за самоодбрана.

Кој ќе биде херој да и даде 35 милијарди долари на Украина?

Фактор - 26.02.2014

Toчно три дена му беа потребни на новоформираното раководство на Украина за да се утврди потребната меѓународна економска помош за земјата, посочува ИТАР-ТАСС во анализа под наслов “Украинско ...

Русија го повика ОБСЕ да го осуди неофашизмот во Украин

Канал 77 - 26.02.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ја повика во средата Организацијата за европската безбедност и соработка (ОБСЕ) „решително да го осуди“ растот на „национализмот и неофашизмот“ во западниот ...

Мачето се претвора во тигар

Вечер Прес - 26.02.2014

Во политичкото опкружување, преполно со новобогати и криминалци, таа стои над сите. Нејзината ангелска убавина и двете години во затвор ги привлече симпатиите на целиот свет.

Шокантна снимка од Украина: Полицајците клекнале и молеле за прошка

Точка - 26.02.2014

Полицајците барале прочка од граѓаните, и истакнале дека тие самите не тепале никој од демонстрантите. Припадниците на украинската специјална полиција, за време на заедничката молитва за сите убиени ...

Саакашвили: Путин „нешто ќе прави“ во Крим

Бриф - 26.02.2014

Новата украинска власт треба да посвети повеќе внимание на Крим, бидејќи претседателот на Русија, Владимир Путин, „ќе прави нешто таму“, изјави поранешниот претседател на Грузија, Михаил Саакашвили.

Русија дели пасоши на Крим и чека молба за приклучување на оваа територија

Бриф - 26.02.2014

Русија почна со забрзана процедура да издава пасоши на жителите на украинскиот Крим, пренесуваат украинските медиуми повикувајќи се на пратеникот во Државната дума на Русија Леонид Слуцки, кој е во ...

Русија го повика ОБСЕ да го осуди неофашизмот на западот на Украина

Тера - 26.02.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ја повика во средата Организацијата за европската безбедност и соработка (ОБСЕ) „решително да го осуди" растот на „национализмот и неофашизмот" во западниот ...

Лавров разговара со амбасадорите на земјите од ЕУ за ситуацијата во Украина

Точка - 26.02.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров разговарал со амбасадорите на земјите од Европската унија и шефот на канцеларијата на Европската унија во Москва за ситуацијата во Украина, ...

На Собрание на демонстрантите во Киев ќе биде предложена новата влада

Lider - 26.02.2014

На „Плоштадот на независноста“ во украинскиот главен град Киев денеска ќе се оддржи т.н. Собрание на демонстрантите, на кое тие ќе предложат состав на новата Влада, соопшти прес-службата на ...

Распуштени омразените специјалци од Беркут

Идивиди - 26.02.2014

/ По соборувањето на претседателот, Украина се стреми кон нов политички поредок и бара спас од банкрот. Демонстрантите од „Мајдан“ денеска ќе предложат нова влада, а распуштена е специјалната единица ...

ВИДЕО: Во Украина отстранет споменик на генерал Кутузов

Утрински - 25.02.2014

Во украинскиот град Броди, западна Украина, демонтиран е споменикот на еден од најголемите генерали во руската историја Михаил Кутузов, кој го порази Наполеон.

Нема херои и идеали, има само жртви

Дневник - 25.02.2014

Минатава недела главен настан, кој несомнено го одзема целото внимание на јавноста како во Македонија, така и на светските информативни сервиси, за жал, беа немилите и крвави настани во Украина.

Руските банки загрозени од кризата во Киев

Канал5 - 25.02.2014

Повеќе десетици милијарди долари во сопственост на руски банки се во опасност поради тоа што ги чуствуваат последиците од кризата во Украина. Американската агенција за бонитет Фич денеска предупреди ...

Украинци отстранија споменик на Кутузов!

Телма - 25.02.2014

Во украинскиот град Броди, западна Украина урнат е споменикот на еден од најголемите генерали во руската историја Михаил Кутузов, кој го порази Наполеон.

Фабиус: Русија и ЕУ не треба да се конфронтираат за Украина

Вест - 25.02.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави дека сите треба да се обидат да и помогнат на Украина да најде излез од кризата и побара Русија и ЕУ да не се конфронтираат по тоа ...

Фабиус: Русија и ЕУ не треба да се конфронтираат за Украина

Утрински - 25.02.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави дека сите треба да се обидат да и помогнат на Украина да најде излез од кризата и побара Русија и ЕУ да не се конфронтираат по тоа ...

Отстранета црвената ѕвезда од украинскиот Парламент

24 Вести - 25.02.2014

Црвената ѕвезда, симболот од времето на поранешниот Советски Сојуз, денеска е симната од кулата над зградата на Врховната рада на Украина. - Советската ѕвезда е симната во согласност со ...

Лавров: Опасно е на Украина да и се наметнува изборот „или сте со нас или сте против нас“

А1 On - 25.02.2014

Опасни и контрапродуктивни се обидите на Украина да и се наметне избор по принципот „или сте со нас или сте против нас“, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по разговорите со ...

ЛАВРОВ: Опасно е да се наметнува изборот или сте со нас или сте против нас

Телеграф - 25.02.2014

Лавров наведе дека Русија би сакала подобро да ги сфати односите на ЕУ со заедничките соседи Опасни и контрапродуктивни се обидите да ѝ се наметне на Украина избор по принципот „или сте со нас или ...

Отстранета црвената ѕвезда од украинскиот Парламент

Сител - 25.02.2014

Црвената ѕвезда, симболот од времето на поранешниот Советски Сојуз, денеска е симната од кулата над зградата на Врховната рада на Украина. - Советската ѕвезда е симната во согласност со ...

Фабиус: Русија и ЕУ не треба да се конфронтираат за Украина

Сител - 25.02.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави дека сите треба да се обидат да и помогнат на Украина да најде излез од кризата и побара Русија и ЕУ да не се конфронтираат по тоа ...

Над 30 вооружени припадници на специјалните единици „Беркут“ го напуштиле Киев

+инфо - 25.02.2014

Триесет и пет припадници на украинските специјалните единици „Беркут“ ги напуштиле своите борбени позиции во Киев, земајќи го со себе личното оружје, јави ИТАР-ТАСС повикувајќи се на изјава на в.д.

Отстранета црвената ѕвезда од украинскиот парламент

Телеграф - 25.02.2014

Русија ги повика новите украински власти да прекинат со демонтирањето на спомен-обележјата во земјата Црвената ѕвезда, симболот од времето на поранешниот Советски Сојуз, денеска е симната од кулата ...

Вооружени специјалци од единицата „Беркут“ го напуштиле Киев

Телеграф - 25.02.2014

Украинските власти велат дека имаат проблеми во специјалните единици на „Беркут“, кои останаа без раководство Триесет и пет припадници на украинските специјални единици „Беркут“ ги напуштиле своите ...

Отстранета црвената ѕвезда од украинскиот Парламент

+инфо - 25.02.2014

Црвената ѕвезда, симболот од времето на поранешниот Советски Сојуз, денеска е симната од кулата над зградата на Врховната рада на Украина. - Советската ѕвезда е симната во согласност со ...

Руското МНР загрижено за руските граѓани во Украина

А1 On - 25.02.2014

Заменикот шеф на рускиот министер за надворешни работи Григориј Карашин денеска во Москва се сретна со украинскиот амбасадор Володимиров Јелченк, изразувајќи загриженост за безбедноста на руските ...

Сергеев: Не е извршен државен удар во Украина

Макфакс - 25.02.2014

Амбасадорот на Украина во Обединетите нации, Јуриј Сергеев, кој ја поддржува опозицијата, изјави дека против претседателот Виктор Јанукович не е извршен државен удар.

Белата куќа: ОБСЕ може да и помогне на Украина да формира Влада

Нетпрес - 25.02.2014

Организацијата за соработка и безбедност во Европа може да помогне на Украина да формира Влада, сметаат во Белата куќа, пренесе „ИТАР-ТАСС“. „Од гледна точка на Вашингтон, ОБСЕ особено може да понуди ...

Можно е пристапување на Крим кон составот на Русија

Нетпрес - 25.02.2014

Русија сака да го зачува територијалниот интегритет на Украина. Во случај Крим да донесе одлука за пристапување кон Руската Федерација сепак, Москва е подготвена да разговараза ваквата можност, ...

Бан Ки Мун: Да се сочува територијалниот интегритет на Украина

А1 On - 25.02.2014

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун изјави дека треба да се сочува единството и територијалниот интегритет на Украина и дека нивен претставник веќе е во Киев, соошти неговиот портпарол Мартин ...

Руслана дел од новата Влада во Украина?

Нетпрес - 25.02.2014

Познатата украинска пејачка Руслана, може да стане дел од новата Влада на Украина, пренесе весникот „Аргументи и факти“, повикувајќи се на пратеникот од партијата „Баткивштина“, Андреј Павловскиј.

Фабиус: Не ги спротивставувајте ЕУ и Русија околу Украина

Макфакс - 25.02.2014

Францускиот шеф на дипломатијата, Лоран Фабиус смета дека целиот свет треба да се обиде да помогне Украина да излезе од кризата и дека не треба да се спротиставуваат Русија од една страна и ...

Познатата пејачка Руслана можен член на новата украинска влада

Inpress - 25.02.2014

Киев, 25. февруари 2014 (ИНПРЕС) Денеска во Украина започна предизборната кампања за предвремените претседателски избори. Планот за спроведување на кампањата беше усвоен од страна на Централната ...

Фабиус: Русија и ЕУ не треба да се конфронтираат за Украина

А1 On - 25.02.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави дека сите треба да се обидат да и помогнат на Украина да најде излез од кризата и побара Русија и ЕУ да не се конфронтираат по тоа ...

Лавров: На Украина не може да и се наметнува изборот „или сте со нас или сте против нас“

Press24 - 25.02.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, по разговорите со министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн изјави дека контрапродуктивни се обидите на Украина да и се наметне избор по ...

Лавров: Украина не смее да избира меѓу Русија и Западот

МКД - 25.02.2014

Украина не смее да биде принудена да избира меѓу Русија или Западот, изјавил денес рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесува Итар Тасс.

Над 30 вооружени припадници на специјалните единици „Беркут“ го напуштиле Киев

А1 On - 25.02.2014

Триесет и пет припадници на украинските специјалните единици „Беркут“ ги напуштиле своите борбени позиции во Киев, земајќи го со себе личното оружје, јави ИТАР-ТАСС повикувајќи се на изјава на в.д.

ВИДЕО: Отстранета црвената ѕвезда од украинскиот Парламент

А1 On - 25.02.2014

Црвената ѕвезда, симболот од времето на поранешниот Советски Сојуз, денеска е симната од кулата над зградата на Врховната рада на Украина. - Советската ѕвезда е симната во согласност со ...

Тргната советската ѕвезда од куполата на украинскиот парламент (ВИДЕО)

МКД - 25.02.2014

Црвената советска ѕвезда, симбол на поранешен СССР, била симната од куполата на украинскиот парламент, Врховна рада, по иницијатива на парламентот, рекол заменик-претседателот Руслан Кошулински, ...

Лавров - За Украина се контрапродуктивни насилно доведените промени

Inpress - 25.02.2014

Москва, 25. февруари 2014 (ИНПРЕС) Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во име на Русија го изнесе ставот во врска со Украина. Тој во Луксембург го отвори за дискусија ова прашање, ...

Руски пратеници во посета на Крим

Р.С.Европа - 25.02.2014

Украинските медиуми јавуваат дека руските пратеници кои денеска престојуваат на Крим ветиле оти Москва ќе ги олесни условите за русите кои живеат во Украина при добивање руски пасош.

Во Украина расте загриженоста од можна поделба

Р.С.Европа - 25.02.2014

Украинскиот привремен претседател Олександр Турчинов изјави дека е загрижен од сигналите на сепаратизам и заканите по територијалниот интегритет на земјата.

Украина: Срушен споменик на генералот Кутузов

Нетпрес - 25.02.2014

Во Украина е срушен и споменикот на еден од најголемите генерали во руската историја, Михаил Кутузов, кој му нанел голем пораз на Наполеон, пренесуваат тамошните медиуми.

Украина за пет пати го намали увозот на гас од Русија

Макфакс - 25.02.2014

Компанијата „Нафтогаз Украина" во понеделникот го намалила увозот на руски природен гас на 28 милиони кубни метри дневно од 147 милиони кубни метри, пренесува Reuters повикувајќи се на свои извори, ...

Украина: Урнат споменикот на најголемиот генерал Кутузов

Press24 - 25.02.2014

Во украинскиот град Броди, урнат е споменикот на еден од најголемите генерали во руската историја Михаил Кутузов, кој го порази Наполеон. Споменикот од постаментот бил отстранет од општинските ...

Путин праќа војска идната недела во Украина

Нова ТВ - 25.02.2014

Американската советничка за национална безбедност Suzan Rajs го предупредила Путин да не влегува со војската во Украина. -Не сум сигурен дека Путин ќе го земе во обзир предупредувањето, изјавил ...

Москва ќе достави до ОБСЕ и ЕУ материјали со докази за дивеењето на радикалите во Киев

Макфакс - 25.02.2014

Руското министерство за надворешни работи планира на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) и Европската унија да им достави видеоматеријали со докази за беснеењето и криминалот ...

Руското МНР изврши работна средба со амбасадорот на Украина

Руска реч - 25.02.2014

Заменикот министер за надворешни работи на Русија, Григориј Карасин, разговараше со амбасадорот на Украина во Русија, Владимир Ељченко во врска со безбедноста на руските дипломатски претставништва во ...

Државната Дума може да го разгледа прашањето за приклучување на Крим кон Русија

Руска реч - 25.02.2014

Државната Дума може да го разгледа прашањето за приклучување на Крим кон Русија, доколку во Украина и понатаму продолжи влошувањето на состојбата, пренесуваат локалните медиуми.

Во Украина срушен споменикот на рускиот генерал Кутузов, човекот што го порази Наполеон (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 25.02.2014

Деновиве во Украина бил срушен и споменикот на еден од најголемите генерали во руската историја, Михаил Кутузов, човекот што го порази Наполеон. Рускиот весник Кореспондент пишува дека споменикот на ...

Тензии и собири на Крим

Макфакс - 25.02.2014

Две оклопни возила се паркирани во вторник во Севастопол, проруски град во јужна Украина, каде демонстрантите бараа именување на рускиот претставник на чело на градската управа, како и на автономната ...

Саакашвили: Путин „нешто ќе прави“ во Крим

Руска реч - 25.02.2014

Новата украинска власт треба да посвети повеќе внимание на Крим, бидејќи претседателот на Русија, Владимир Путин, „ќе прави нешто таму“, изјави поранешниот претседател на Грузија, Михаил Саакашвили.

Долгот на Украина за гас изнесува 1,62 милијарди долари

Руска реч - 25.02.2014

Украинскиот долг за испорачаниот гас од Русија изнесува 1,62 милијарди долари, пренесува РИА Новости, повикувајќи се на извршниот директор на украинското министерство за енергетика, Едуард Ставицки.

Русија загрижена за своите граѓани во Украина

Телеграф - 25.02.2014

Русија го отвори прашањето за безбедноста на руските граѓани и своите дипломатски претставници на територијата на Украина, се наведува во соопштението од руското МНР Заменикот-шеф на рускиот министер ...

Загрижувачки тренд во Украина: се уриваат историски споменици, се множат нацистички знаци (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 25.02.2014

По две недели насилни судири во име на демократијата, се чини дека сега Украина ја обзема сосема поинаков тренд. Се уриваат симболите на советското единство и на победата над Хитлер и Наполеон, ...

ФАБИУС: Русија и ЕУ не треба да се конфронтираат за Украина

Телеграф - 25.02.2014

Изјавата на Фабиус е дадена во момент кога Украина е на работ на банкрот, а Русија се заканува дека ќе ја прекине финансиската поддршка Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави ...

Украина за пет пати го намали увозот на гас од Русија

Кајгана - 25.02.2014

Компанијата „Нафтогаз Украина" во понеделникот го намалила увозот на руски природен гас на 28 милиони кубни метри дневно од 147 милиони кубни метри, пренесува Reuters повикувајќи се на свои извори, ...

(ВИДЕО) Во Украина урнат споменикот на генерал Кутузов

А1 On - 25.02.2014

Во украинскиот град Броди, западна Украина урнат е споменикот на еден од најголемите генерали во руската историја Михаил Кутузов, кој го порази Наполеон.

УКРАИНА: Урнат споменикот на генерал Кутузов

Телеграф - 25.02.2014

Според локалните медиуми, на местото каде што бил споменикот на Кутузов ќе биде подигнат нов, посветен на загинатите луѓе за време на протестите против соборениот претседател Виктор Јанукович Во ...

Сергеев: Не е извршен државен удар во Украина

Кајгана - 25.02.2014

Амбасадорот на Украина во Обединетите нации, Јуриј Сергеев, кој ја поддржува опозицијата, изјави дека против претседателот Виктор Јанукович не е извршен државен удар.

Во Украина урнат споменикот на генерал Кутузов

Алфа - 25.02.2014

Во украинскиот град Броди, западна Украина урнат е споменикот на еден од најголемите генерали во руската историја Михаил Кутузов, кој го порази Наполеон.

ВИДЕО: Украинските полицијци на колена, молат за прошкаод граѓаните!

Сител - 25.02.2014

Припадниците на украинската полиција буквално паднаа на колена и бараа прошка во името на своите колеги кои ги тепаа и убиваа антивладини демонстранти за време на кризата во Киев.

Фабиус: Русија ѝ ЕУ не треба да се конфронтираат за Украина

+инфо - 25.02.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави дека сите треба да се обидат да и помогнат на Украина да најде излез од кризата и побара Русија и ЕУ да не се конфронтираат по тоа ...

Фабиус: Русија и ЕУ не треба да се конфронтираат за Украина

МРТ - 25.02.2014

- Треба сите партнери, вклучувајќи ја и Русија, да и помогнат на Украина, изјавил Фабиус. Според него, откажувањето на поддршката за Украина од страна на Москва би било многу сериозно.

Лавров: Oпасен е изборот „или сте со нас или сте против нас“

МРТ - 25.02.2014

Лавров потенцира дека во интерес на Москва е Украина да стане дел од заедничкото европско семејство. - Русија и Луксембург го потврдија својот став за немешање во ситуацијата во Украина, истакна ...

Лавров: Опасно е на Украина да и се наметнува изборот „или сте со нас или сте против нас“

Сител - 25.02.2014

Опасни и контрапродуктивни се обидите на Украина да и се наметне избор по принципот „или сте со нас или сте против нас“, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по разговорите со ...

Русија ги обвинува западните земји за превратот во Украина

Нова ТВ - 25.02.2014

Министерството за надворешни работи на Русија излезе со мошне остра изјава во која ја изразува загриженоста на Москва за развојот на настаните во Украина, со обидите за поткопување на правата на ...

Лавров: Опасно е на Украина да и се наметнува изборот „или сте со нас или сте против нас“

Бриф - 25.02.2014

Опасни и контрапродуктивни се обидите на Украина да и се наметне избор по принципот „или сте со нас или сте против нас“, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по разговорите со ...

Белата куќа: ОБСЕ може да и помогне на Украина да формира Влада

Точка - 25.02.2014

Организацијата за соработка и безбедност во Европа може да и помогне на Украина да формира Влада, сметаат од Белата куќа, пренесе "ИТАР-ТАСС". „Од гледна точка на Вашингтон, ОБСЕ особено може да ...

Фабиус: Русија и ЕУ не треба да се конфронтираат за Украина

Денешен - 25.02.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави дека сите треба да се обидат да и помогнат на Украина да најде излез од кризата и побара Русија и ЕУ да не се конфронтираат по тоа ...

Лавров: Украина не смее да избира меѓу Западот и Русија

Република - 25.02.2014

Опасни и контрапродуктивни се обидите на Украина да и се наметне избор по принципот „или сте со нас или сте против нас“, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по разговорите со ...

Над 30 вооружени припадници на специјалните единици „Беркут“ го напуштиле Киев

Бриф - 25.02.2014

Триесет и пет припадници на украинските специјалните единици „Беркут“ ги напуштиле своите борбени позиции во Киев, земајќи го со себе личното оружје, јави ИТАР-ТАСС повикувајќи се на изјава на в.д.

Демонстрантите го турнаа споменикот на Кутузов, здробени повеќе статуи на Ленин (ВИДЕО)

Република - 25.02.2014

Во украинскиот град Броди, западна Украина, урнат е споменикот на еден од најголемите генерали во руската историја Михаил Кутузов, кој го порази Наполеон.

Москва ja повика во Украина да престане “самоволието” со уривањето на споменици (видео)

Локално - 25.02.2014

Руското Министерство за надворешни работи е зачудено од уништувањето во Украина на споменикот на рускиот херој од војната против Наполеон од 1812г. Михаил Кутузов и инсистира новата украинска власт ...

Фабиус: Русија и ЕУ не треба да се конфронтираат за Украина

Република - 25.02.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави дека сите треба да се обидат да и помогнат на Украина да најде излез од кризата и побара Русија и ЕУ да не се конфронтираат по тоа ...

Русија загрижена за своите граѓани во Украина

Либертас - 25.02.2014

Заменикот шеф на рускиот министер за надворешни работи Григориј Карашин на денешната средба со украинскиот амбасадор Володимиров Јелченк во Москва изразил загриженост за безбедноста на руските ...

Руското МНР загрижено за руските граѓани во Украина

Бриф - 25.02.2014

Заменикот шеф на рускиот министер за надворешни работи Григориј Карашин денеска во Москва се сретна со украинскиот амбасадор Володимиров Јелченк, изразувајќи загриженост за безбедноста на руските ...

Сергеев: Не е извршен државен удар во Украина

Канал 77 - 25.02.2014

Амбасадорот на Украина во Обединетите нации, Јуриј Сергеев, кој ја поддржува опозицијата, изјави дека против претседателот Виктор Јанукович не е извршен државен удар.

Веќе наредната недела Путин би можел да ја испрати војската во Украина

Бриф - 25.02.2014

Руското припојување на кримското пристаниште Севастопољ би можело да се случи за недела дена, предупредува бившиот советник во Кремљ Андреј Иларионов, кој тврди дека Путин веќе ја подготвува армијата.

Руслана влегува во украинскиот парламент

Република - 25.02.2014

Познатата украинска пејачка, ги поддржала демонстрантите во Киев, и Руслана може да влезе во новата влада, соопшти пратеникот од партијата “Баткившчина” (“Татковина”) Андреј Павловски.

Предупредување од Русија до Украина: Путин би можел да испрати војска уште наредната недела

Точка - 25.02.2014

Киев смета дека Путин, бесен поради прогонот на Јанукович, веќе ја подготвува руската армија за напад. Ситуацијата која потсетува на моментот кога нацистичка Германија ја анектираше Австрија.

Украина за пет пати го намали увозот на гас од Русија

Тера - 25.02.2014

Компанијата „Нафтогаз Украина" во понеделникот го намалила увозот на руски природен гас на 28 милиони кубни метри дневно од 147 милиони кубни метри, пренесува Reuters повикувајќи се на свои извори, ...

(ВИДЕО) Отстранета црвената ѕвезда од украинскиот Парламент

Бриф - 25.02.2014

Црвената ѕвезда, симболот од времето на поранешниот Советски Сојуз, денеска е симната од кулата над зградата на Врховната рада на Украина. - Советската ѕвезда е симната во согласност со ...

Можно е пристапување на Крим кон составот на Русија

Точка - 25.02.2014

Русија сака да го зачува територијалниот интегритет на Украина. Во случај Крим да донесе одлука за пристапување кон Руската Федерација, Москва е подготвена да разговара за ваквата можност, пренесоа ...

(ВИДЕО)Украина ја симна „Црвената ѕвезда“ од кулата на Врховната рада

Локално - 25.02.2014

Црвената ѕвезда, симболот од времето на поранешниот Советски Сојуз, денеска е симната од кулата над зградата на Врховната рада на Украина. - Советската ѕвезда е симната во согласност со ...

Полицајците ги молеa демонстрантите да им простат за убиствата (ВИДЕО)

Sky - 25.02.2014

Припадниците на украинската полиција буквално паднаа на колена и бараа прошка во името на своите колеги кои ги тепаа и убиваа антивладини демонстранти за време на кризата во Киев.

Во Крим подигнато руското знаме

Бриф - 25.02.2014

Во текот на вчерашниот ден во Керч беше одржан митинг на проруските сили, чии учесници побараа одвојување на Крим од составот на Украина. Групата, и покрај акциите на полицијата, го подигна руското ...

Путин ја спрема армијата за Украина

Sky - 25.02.2014

Поренашниот советник на Кремљ, Андреј Иларионов, тврди дека руското припојување на кримското пристаниште Севатстопољ, би можело да се случи за недела дена, и дека Путин веќе ја подготвува Армијата.

Украински националисти урнале споменик на рускиот генерал Кутузов

Бриф - 25.02.2014

По уривањето на споменикот „Советски војник“ во областа Лвов, споменик со кој се обележува колективната жртва на советските војници во борбата против нацистите, анти-руското расположение на ...

Руслана дел од новата Влада во Украина?

Точка - 25.02.2014

Познатата украинска пејачка Руслана, може да стане дел од новата Влада на Украина, пренесе весникот "Аргументи и факти", повикувајќи се на пратеникот од партијата "Баткивштина", Андреј Павловскиј.

Пејачката Руслана може да влезе во Владата на Украина

Локално - 25.02.2014

Познатата украинска пејачка, ги поддржала демонстрантите во Киев, и Руслана може да влезе во новата влада, соопшти пратеникот од партијата “Баткившчина” (“Татковина”) Андреј Павловски.

Фабиус: Не ги спротивставувајте ЕУ и Русија околу Украина

Тера - 25.02.2014

Целиот свет треба да се обиде да помогне Украина да излезе од кризата и дека не треба да се спротиставуваат Русија од една страна и Европската унија од друга.

Фабиус: Русија и ЕУ не треба да се конфронтираат за Украина

Бриф - 25.02.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави дека сите треба да се обидат да и помогнат на Украина да најде излез од кризата и побара Русија и ЕУ да не се конфронтираат по тоа ...

Над 30 вооружени припадници на специјалните единици „Беркут“ го напуштиле Киев

Денешен - 25.02.2014

Триесет и пет припадници на украинските специјалните единици „Беркут“ ги напуштиле своите борбени позиции во Киев, земајќи го со себе личното оружје, јави ИТАР-ТАСС повикувајќи се на изјава на в.д.

Руско МНР: Новите власти во Киев користат терористички методи

Денешен - 25.02.2014

Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека украинскиот мировен договор се користи како параван за преземање на власта и дека новото украинско раководство користи „терористички ...

Падна „ѕвездата“ во Киев

Либертас - 25.02.2014

Петокраката ѕвезда, симболот од времето на поранешниот Советски Сојуз, денеска е симната од кулата над зградата на Врховната рада на Украина. „Советската ѕвезда е симната во согласност со ...

Лавров: „Опасно е на Украина да и се вели или сте со нас, или сте против нас“

Либертас - 25.02.2014

„Опасни и контрапродуктивни се обидите на Украина да и се наметне избор по принципот „или сте со нас или сте против нас“ – изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по разговорите со ...

МНР на Русија: Загрижени сме за своите граѓани во Украина

Локално - 25.02.2014

Заменикот шеф на рускиот министер за надворешни работи Григориј Карашин на денешната средба со украинскиот амбасадор Володимиров Јелченк во Москва изразил загриженост за безбедноста на руските ...

Путин бесен: Русија испраќа војска следната недела во Украина

Н.Македонија - 25.02.2014

Андреј Иларионов тврди дека рускиот претседател Владимир Путин ги отфрла предупредувањата на Западот и дека ја ставил војската во состојба на подготвеност Покрај тоа, рускиот премиер Дмитриј Медведев ...

Западот преку опозицијата ја провоцира руската мечка

Н.Македонија - 25.02.2014

Претпоставките за можна воена интервенција на Русија во Украина ги загрижуваат светските државници и геополитички аналитичари, знаејќи го фактот дека Кремљ, користејќи ја заканата на својата воена ...

Русија испраќа војска следната недела во Украина! Путин побесне!

Попара - 25.02.2014

Владимир Путин ги отфрла предупредувањата на Западот и дека ја ставил војската во состојба на подготвеност. Покрај тоа, рускиот премиер Дмитриј Медведев предупреди дека не ги признава ...

Уљукаев: Русија ќе ја зголеми царината за украинските производи, ако Киев се приближи до ЕУ

24 Вести - 24.02.2014

Рускиот министер за економија Алексеј Уљукаев во интервју за германскиот весник „Ханделсблат“ предупреди дека Русија ќе ја зголеми царината за украинските производи, ако Киев се приближи до ...

Ештон денеска патува за Киев

А1 On - 24.02.2014

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, денеска ќе отпатува во Украина, каде што со главните политички актери ќе разговара за начините за излез од кризата и ...

Русија го повика на консултации својот амбасадор во Украина

А1 On - 24.02.2014

Русија го повика на консултации својот амбасадор во Украина, сооопшти руското Министерство за надворешни ...

Сите ја чекаат реакцијата на Путин

МКД - 24.02.2014

Владимир Путин мора да одлучи по прашањето на Украина, која, најверојатно, ќе ја обликува неговата политичка оставнина, но и иднината на Русија. Со сменувањето на Јанукович, Путин го загуби својот ...

Канада и се закани на Русија

Нетпрес - 24.02.2014

Канада е подготвена да воведе санкции против Русија, ако таа одлучи да „продолжи со насилството“ во Украина, пренесуваат локалните медиуми. „Внимателно ја следиме ситуацијата во Украина.

Русија го повика својот амбасадор во Украина на консултации

Макфакс - 24.02.2014

Русија во неделата го повика својот амбасадор во Украина, Михаил Зурабов, да се врати во неговата земја за консултации поради влошената ситуација во Киев, еден ден откако претседателот Виктор ...

Путин и Меркел: Стабилноста на Украина е во заеднички интерес

Макфакс - 24.02.2014

Стабилноста на Украина е во заеднички интерес, се согласија во неделата рускиот претседател, Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел. Во телефонскиот разговор кој, како што наведува ...

Седум причини зошто Путин нема да ја даде Украина

Курир - 24.02.2014

Украинските демонстрантите деновиве упатија јасна порака дека посилна соработка со Русија не е опција. Но според Хенри Мејер од Блоомберг мала е веројатноста дека Русија ќе се откаже од Украина, при ...

НАТО очекува украинската армија да остане настрана од политичките процеси во државата

А1 On - 24.02.2014

Важно е украинската армија да остане настрана од политичките процеси во државата, изјави денеска порпаролот на НАТО Оана Лунџеску. Таа истакна дека во среда министрите за одбрана на Алијансата ќе ја ...

Руско МНР: Новите власти во Киев користат терористички методи

Алфа - 24.02.2014

Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека украинскиот мировен договор се користи како параван за преземање на власта и дека новото украинско раководство користи „терористички ...

СДСМ: „Не Босна, не Украина, туку нешто полошо“

Курир - 24.02.2014

Ги гледавте ли деновиве снимките од Украина? Од плоштадот во Kиев? Од околните улици? Од градовите низ големата украинска рамница? И има ли нормален човек кој смета дека тоа е добро? Има ли некој што ...

Москва: новите украински власти сo диктаторски oднос кон дисидентите

Р.С.Европа - 24.02.2014

Според руското министерство за надворешни работи, "диктаторски, а понекогаш и терористички методи" се користеле во Украина за да се изврши притисок врз противниците на новите власти во земјата.

Русија до Украина: Можете кон ЕУ, но ви ги креваме царините

МКД - 24.02.2014

Доколку Киев го потпише договорот за придружување со ЕУ, Русија ќе ги зголеми царините за увоз на украинска стока, предупредил рускиот министер за економија Алексеј Уљукаев, пренесува Франс прес .

Руско МНР: Новите власти во Киев користат терористички методи

А1 On - 24.02.2014

Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека украинскиот мировен договор се користи како параван за преземање на власта и дека новото украинско раководство користи „терористички ...

Русија ги обвинува западните земји за превратот во Украина

Руска реч - 24.02.2014

Москва ги повикува политичарите во Киев на дијалог со приврзаниците на симнатиот претседател. Министерството за надворешни работи на Русија излезе со мошне остра изјава во која ја изразува ...

Русија е подготвена да издвои помош за Украина

Руска реч - 24.02.2014

Русија е подготвена да ја издвои следната транша од финансиската помош за Украина, т.е. уште две милијарди долари, но се чека на разјаснување на ситуацијата околу составот на владата и нејзината ...

Москва повикува одлучно да се запрат украинските екстремисти

Руска реч - 24.02.2014

Москва ги повикува сите замешани во кризата во Украина да покажат одговорност и одлучно да ги спречат екстремистите, се кажува во соопштение на МНР на Русија.

Турчинов: Треба да се вратиме во семејството на европските земји

Руска реч - 24.02.2014

Украина е свесена за важноста на врските со Русија и е подготвена за дијалог со нејзиното раководство, изјави Александар Турчинов, кого Радата го избра за вршител на должноста претседател на Украина.

„Десен сектор“: Дерусификацијата не е знак на омраза кон Русија

Руска реч - 24.02.2014

На официјалната интернет-страница „Украински национален сојуз“ објавено е соопштението до политичкиот совет на украинската радикална организација „Десен сектор“, упатено до „граѓаните на Русија и ...

Русија ги обвинува западните држави за заземање на Украина

Руска реч - 24.02.2014

МНР на Русија излезе со изјава во која изразува загриженост во врска со развојот на настаните во Украина, обидите да се наштети на правата на Русите и на другите малцинства, а исто така и стремежот ...

Руско МНР: Новите власти во Киев користат терористички методи

+инфо - 24.02.2014

Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека украинскиот мировен договор се користи како параван за преземање на власта и дека новото украинско раководство користи „терористички ...

Сергеј Лулкјаненко: Украина отсега е проклета земја

Руска реч - 24.02.2014

Познатиот руски писател од научно-фантастичниот жанр, Сергеј Лукјаненко, автор на романот „Ноќна стража“ и “Дневна стража“, смета дека Украина ја чекаат многу неволи и судири меѓу западот и истокот ...

Русија го повика на консултации својот амбасадор во Украина

Телеграф - 24.02.2014

Заради влошената состојба во Украина и неопходноста од целосна анализа на ситуацијата, беше доенсена одлука амбасадорот на Руската федерација во Украина Михаил Зурабов да биде повикан на консултации ...

НАТО очекува украинската армија да остане настрана од политичките процеси во државата

+инфо - 24.02.2014

Важно е украинската армија да остане настрана од политичките процеси во државата, изјави денеска порпаролот на НАТО, Оана Лунџеску. Таа истакна дека во среда министрите за одбрана на Алијансата ќе ја ...

Еве ги причините поради кои Путин не се откажува од Украина

Сител - 24.02.2014

Украинските демонстрантите деновиве упатија јасна порака дека посилна соработка со Русија не е опција. Но според Хенри Мејер од Блоомберг мала е веројатноста дека Русија ќе се откаже од Украина, при ...

НАТО: Украинската армија да остане настрана од политичките процеси во државата

Телеграф - 24.02.2014

В среда министрите за одбрана на алијансата ќе ја разгледаат темата со Украина Важно е украинската армија да остане настрана од политичките процеси во државата, изјави денеска портпаролот на НАТО, ...

Уљукаев: Русија ќе ја зголеми царината за украинските производи, ако Киев се приближи до ЕУ

Сител - 24.02.2014

Рускиот министер за економија Алексеј Уљукаев во интервју за германскиот весник „Ханделсблат“ предупреди дека Русија ќе ја зголеми царината за украинските производи, ако Киев се приближи до ...

Русија ќе ја зголеми царината за украинските производи ако Киев се приближи до ЕУ

Press24 - 24.02.2014

“Ние и кажавме на Украина: Се разбира дека имате право да го изберете својот пат. Но, во таков случај ќе бидеме принудени да ја зголемиме царината за увоз, бидејќи постои опасност Украина да стане ...

Русија со нови закани поради приближувањето на Украина кон ЕУ

Телеграф - 24.02.2014

Уљукаев истакна дека Киев не може да ѝ остане силен партнер на Москва и во исто време да потпише договор за асоцијација со ЕУ Рускиот министер за економија Алексеј Уљукаев во интервју за германскиот ...

Медведев: Русија е подготвена да ја обнови соработката со Украина

А1 On - 24.02.2014

Русија е подготвена за обнова на соработката со Укрина кога таму ќе се врати „современа“ власт формирана врз основа на Уставот, изјави денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев.

Русија ќе ја зголеми царината за украинските производи, ако Киев се приближи до ЕУ

Економски - 24.02.2014

Рускиот министер за економија Алексеј Уљукаев во интервју за германскиот весник „Ханделсблат“ предупреди дека Русија ќе ја зголеми царината за украинските производи, ако Киев се приближи до ...

Медведев: Русија е подготвена да ја обнови соработката со Украина

Алфа - 24.02.2014

Русија е подготвена за обнова на соработката со Укрина кога таму ќе се врати „современа“ власт формирана врз основа на Уставот, изјави денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев.

Руско МНР: Новите власти во Киев користат терористички методи

Сител - 24.02.2014

Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека украинскиот мировен договор се користи како параван за преземање на власта и дека новото украинско раководство користи „терористички ...

Во Украина ништо не е готово: Путин испраќа руски војници?

Курир - 24.02.2014

Путин нема да се откаже од Украина поради гордоста, трговијата и историјата. Украинските демонстрантите деновиве упатија јасна порака дека посилна соработка со Русија не е опција.

САД, Русија и Германија согласни дека Украина не смее да се распадне

Макфакс - 24.02.2014

САД, Русија и Германија се согласни дека не смее да се дозволи Украина да се распадне, пренесуваат агенциите. Советничката за национална безбедност на американскиот претседател Барак Обама, Сузан ...

Business Week: Седум причини зошто Путин нема да се откаже од Украина

Точка - 24.02.2014

Иако се чини дека ситуацијата веќе се измолкна од контролата на Путин, со оглед на тоа што Јанукович побегна од Украина, а Тимошенко е на слобода и вети дека повторно ќе ја превземе власта во ...

Медведев: Русија е подготвена за обнова на соработката со Укрина кога таму ќе се врати „современа“ власт

Локално - 24.02.2014

Русија е подготвена за обнова на соработката со Укрина кога таму ќе се врати „современа“ власт формирана врз основа на Уставот, изјави денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев.

Медведев: Русија е подготвена да ја обнови соработката со Украина

Денешен - 24.02.2014

Русија е подготвена за обнова на соработката со Укрина кога таму ќе се врати „современа“ власт формирана врз основа на Уставот, изјави денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев.

Сите ја чекаат реакцијата на Путин

Тера - 24.02.2014

Владимир Путин мора да одлучи по прашањето на Украина, која, најверојатно, ќе ја обликува неговата политичка оставнина, но и иднината на Русија. Со сменувањето на Јанукович, Путин го загуби својот ...

САД, Русија и Германија согласни дека Украина не смее да се распадне

Тера - 24.02.2014

САД, Русија и Германија се согласни дека не смее да се дозволи Украина да се распадне, пренесуваат агенциите. Советничката за национална безбедност на американскиот претседател Барак Обама, Сузан ...

Канада и се закани на Русија

Точка - 24.02.2014

Канада е подготвена да воведе санкции против Русија, ако таа одлучи да "продолжи со насилството" во Украина, пренесуваат локалните медиуми. „Внимателно ја следиме ситуацијата во Украина.

Руско МНР: Новите власти во Киев користат диктаторски и терористички методи

Бриф - 24.02.2014

Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека украинскиот мировен договор се користи како параван за преземање на власта и дека новото украинско раководство користи „терористички ...

Сергеј Лукјаненко: Украина отсега е проклета земја

Република - 24.02.2014

Познатиот руски писател од научно-фантастичниот жанр, Сергеј Лукјаненко, автор на романот „Ноќна стража“ и “Дневна стража“, смета дека Украина ја чекаат многу неволи и судири меѓу западот и истокот ...

Путин и Меркел: Стабилноста на Украина е во заеднички интерес

Тера - 24.02.2014

Стабилноста на Украина е во заеднички интерес, се согласија во неделата рускиот претседател, Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел. Во телефонскиот разговор кој, како што наведува ...

Медведев: Русија нема намера да соработува со Украина ако таму има нелегална влада

Бриф - 24.02.2014

Русија е подготвена за обнова на соработката со Укрина кога таму ќе се врати „современа“ власт формирана врз основа на Уставот, изјави денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев.

Русија се заканува – ќе ја зголемиме царината за украински производи ако Киев се приближи до ЕУ

Фактор - 24.02.2014

Русија има намера да ги зголеми царинските давачки за украинските производи, доколку Украина одлучи да се приближи кон Европската унија, се закани рускиот министер за економија Алексеј Уљукаев, во ...

Русија го повика на консултации својот амбасадор во Киев

Либертас - 24.02.2014

Русија го повика на консултации својот амбасадор во Украина, сооопшти руското министерство за надворешни работи. „Заради влошената состојба во Украина и неопходноста од целосна анализа на ...

НАТО очекува украинската армија да остане настрана од политичките процеси во државата

Бриф - 24.02.2014

Важно е украинската армија да остане настрана од политичките процеси во државата, изјави денеска порпаролот на НАТО Оана Лунџеску. Таа истакна дека во среда министрите за одбрана на Алијансата ќе ја ...

Русија го повика на консултации својот амбасадор во Украина

Бриф - 24.02.2014

Русија го повика на консултации својот амбасадор во Украина, сооопшти руското Министерство за надворешни работи. „Заради влошената состојба во Украина и неопходноста од целосна анализа на ...

Украинскиот фронт меѓу Истокот и Западот

Н.Македонија - 24.02.2014

Што навистина се случува во Украина медиумите од Западот и од Истокот не би можеле да се согласат. За едните (Западот) она што е „демократски собир“, за другите (Истокот) се „антивладини ...

Уљукаев: Русија ќе ја зголеми царината за украинските производи, ако Киев се приближи до ЕУ

Денар - 24.02.2014

Рускиот министер за економија Алексеј Уљукаев во интервју за германскиот весник „Ханделсблат“ предупреди дека Русија ќе ја зголеми царината за украинските производи, ако Киев се приближи до ...

Гаспром на Европа без проблеми и испорачува гас преку Украина

Денар - 24.02.2014

Испораката на руски гас во Европа преку територијата на Украина се реализира без никаков проблем, соопштија од компанијата „Гаспром“. Според податоците на извори блиски до гасниот гигант, испораката ...