TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Самоопределување“ најави демонстрации за 9. мај

Макфакс - 06.04.2008

Приштина Косовското движење „Самоопределување“ за 9. мај закажа демонстрации во Приштина, против одржувањето на српските локални избори во Косово, закажани на 11. мај. Водачот на движењето Албин Курти од граѓаните на Косово денеска побара масовно учество во демонстрациите.

„Коха“: Безбедносните служби на Косово подготвени до 2010 година

Макфакс - 06.04.2008

Приштина Косово за три месеци ќе има своја Безбедносно – информативна агенција (БИА) и ќе започне со формирањето на Безбедносните сили на Косово (БСК). Ова денеска го објави весникот „Коха Диторе“, наведувајќи дека комплетирањето на БИА ќе трае една година. Иако на 30.

Тачи: Помирување со Србија по изборите

Макфакс - 06.04.2008

Будимпешта Премиерот на Косово, Хашим Тачи е подготвен за преговори за помирување со Белград, по изборите во Србија, закажани за 11. мај. „Свесни сме дека косовското прашање стана дел од предизборната кампања во Србија. Дури по изборите ќе започнат преговори за можностите за признавање на Косово, ...

Србија одлучи на 11 мај да се гласа на Косово

Вест - 05.04.2008

Белград, 5 април - Српската Влада ја одобри позицијата општите избори закажани за 11 мај во Србија да се одржат и на Косово. Министерот за Косово Слободан Самарџиќ изјави пред владиниот кабинет дека шефот на УНМИК Јоаким Рикер му ветил оти ќе дозволи одржување на изборите.

Косовската влада со план за евроинтеграција

Вест - 05.04.2008

Приштина, 5 април - Косовската влада усвои двогодишен план за евроинтеграција, за периодот 2008-2010 година. "Интеграцијата во ЕУ е главен приоритет на владата на независно Косово", изјави косовскиот премиер Хашим Тачи, образложувајќи го усвоениот план.

Шефот на УНМИК го напушта Косово

Макфакс - 05.04.2008

Приштина Шефот на УНМИК Јоаким Рикер не сака повеќе да ја извршува функцијата цивилен администратор на мисијата на Обединетите нации на Косово, пренесуваат денеска медиумите во Приштина. Според весникот „Епока е Ре“, заминувањето на Рикер од Косово е „прашање на ден“.

Тачи: Нов бран на признавање на Косово

Макфакс - 05.04.2008

Приштина Властите во Приштина очекуваат дека следи нов бран на признавање на независно Косово на повеќе од 100 држави ширум светот. Ова го изјави косовскиот премиер Хашим Тачи, додавајќи дека ова се очекува по 15.јуни кога стапува на сила новиот Устав на Косово.

УНМИК да ги забрани српските избори

Макфакс - 05.04.2008

Приштина Косовските лидери побараа од УНМИК да го забрани одржувањето на српките локални избори на Косово, објавија приштинските весници. Косовските лидери на синоќешниот заеднички состанок со цивилниот претставник на Европската унија на Косово, Питер Фејт и цивилниот управител на Обединетите нации ...

Бан Ки Мун: ООН според резолуцијата 1244

Макфакс - 05.04.2008

Виена Обединетите нации (ООН) ќе продолжат да го извршуваат својот мандат на Косово, даден согласно Советот за безбедност 1244. Ова денеска во Виена го изјави генералниот секретар на Светската организација Бан Ки Мун, кој е во тридневна посета на Виена.

Словенечка војска во Косово

Вечер Прес - 05.04.2008

Владата на Словенија донела одлука за учество на нејзината војска во мировната мисија на Косово, пишуваат косовските медиуми. Ангажирањето на словенечата војска е во рамките на НАТО, а ќе се стационира во две главни точки: првата цел е да придонесат за мир и стабилност во регионот и втората цел е ...

Фејт го одобри текстот за косовскиот Устав

Време - 04.04.2008

ШЕФОТ НА ЦИВИЛНАТА МИСИЈА НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА Специјалниот пратеник на Европската унија за Косово, холандскиот дипломат Питер Фејт, го одобри текстот за првиот Устав на Косово, пренесуваат српските медиуми. Фејт истакна дека со документот се заштитени правата на малцинствата што живеат на ...

Во Косовска Митровица и денеска има протести

Канал5 - 04.04.2008

Вработените во правосудството од српска националност денеска го продолжија протестот пред Окружниот и Општинскиот суд во северниот дел на Косовска Митровица, пренесе Танјуг. Косовска Митровица, 5 април (МИА) - Вработените во правосудството од српска националност денеска го продолжија протестот пред ...

УНМИК бара увид во руските пакети

Дневник - 04.04.2008

Руската хуманитарна помош наменета за косовските Срби можеби ќе биде блокирана од цариниците на УНМИК, пишува приштинскиот весник „Коха диторе“.За да се добие одобрение од царината, српските власти мора да го информираат УНМИК за содржината на пратката - изјавил за весникот Метилд Хенеке, портпарол ...

Питер Фејт го одобри текстот за уставот на Косово

Дневник - 04.04.2008

Шефот на цивилната мисија на Европската Унија во Косово, холандскиот дипломат Питер Фејт, го одобри текстот за првиот устав на Косово, јави МИА од Лондон. Според Фејт, „документот ги заштитува правата на малцинствата што живеат на територијата на новата независна држава, вклучувајќи ги и Србите“.

Во Белград стигна втората пратка од руската хуманитарна помош за српските енклави на Косово

Канал5 - 04.04.2008

Втората пратка на хуманитарната помош од Русија наменета за српските енклави на Косово стигна денеска во Белград. Хуманитарната помош ја обезбеди руското Министерство за вондредни ситуации и одбрана. Белград, 4 април (МИА) - Втората пратка на хуманитарната помош од Русија наменета за српските ...

Србија одлучи на 11 мај да се гласа на Косово

Макфакс - 04.04.2008

Белград Српската Влада ја одобри позицијата општите избори закажани за 11 мај во Србија да се одржат и на Косово. Министерот за Косово Слободан Самарџиќ изјави пред владиниот кабинет дека шефот на УНМИК Јоаким Рикер му ветил оти ќе дозволи одржување на изборите.

Србија го игнорира УНМИК за избори на Косово

Макфакс - 04.04.2008

Белград Србија планира да спроведе избори за локални органи на управа во Косово, независно од забраната на Обединетите нации. Претставници на мисијата на светската организација (УНМИК) и забранија на Србија да спроведе локални избори во Косово, со објаснување дека таквиот чекор би противречел на ...

Косовската влада со план за евроинтеграција

Макфакс - 04.04.2008

Приштина Косовската влада усвои двогодишен план за евроинтеграција, за периодот 2008-2010 година. „Интеграцијата во ЕУ е главен приоритет на владата на независно Косово“, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи, образложувајќи го усвоениот план Планот предвидува дејствија, што треба да ги преземат ...

НАТО подготвува блиц-криг!?

Вечер Прес - 04.04.2008

Во следните неколку недели вештачки ќе бидат испровоцирани нови насилства во покраината, посилни од оние на 17 март. Ќе се затворат границите околу Косовска Митровица, ќе се апсат српските лидери, на Србите ќе им биде одземено оружјето, а потоа градот ќе го предадат на Албанците од КПС-вели Скот ...

Стигна руската помош за косовските Срби

Вест - 03.04.2008

БЕЛГРАД, 3 април (Ројтерс) - Првата пратка руска хуманитарна помош за косовските Срби пристигна вчера во Белград, додека Србија ја продолжува дипломатската борба за поништување на признавањето на покраината. Пратката тешка 140 тони содржи прехранбени призводи како шеќер, брашно и месо во конзерви ...

Пристигна руската помош за српските енклави во Косово

Утрински - 03.04.2008

Белград - Првиот од четирите руски транспортни авиони, коишто на српските енклави на Косово до 10 април треба да им достават 140 тони хуманитарна помош, пристигне вчера на аеродромот во Белград. Пратката хуманитарна помош во храна, лекови и медицинска опрема е вредна 1,7 милиони долари.

Руска храна за косовските Срби

Дневник - 03.04.2008

Пратката хуманитарна помош во храна, лекови и медицинска опрема е вредна 1,7 милион долари Во Белград пристигна првиот руски авион со хуманитарна помош за косовски Срби.Планирано е до 10 април во Белград да пристигнат четири руски транспортни авиони со вкупно 140 тони помош за српските енклави на ...

Сејдиу:Косовските безбедносни сили ќе бидат според критериумите на НАТО

Макфакс - 03.04.2008

Приштина НАТО ќе остане во Косово, а безбедносните сили на Косово ќе бидат формирани според критериумите на Алијансата, изјави денеска косовскиот претседател Фатмир Сејдиу. Сејдиу, по средбата со делегација на Парламентарното Собрание на НАТО во Приштина, рече дека силите на НАТО во Косово играат ...

УНМИК бара увид во руската хуманитарна помош за косовските Срби

Макфакс - 03.04.2008

Приштина Руската хуманитарна помош наменета за косовските Срби, можеби ќе биде блокирана на царина доколку српските власти не достават список до царината со содржината на пратката. Ова денеска го пишува приштинскиот весник „Коха диторе“, кој се повикува на изјава на портпаролот на УНМИК, Метилд ...

Ки Мун со Косово и се додворува на Русија за нов мандат

Макфакс - 03.04.2008

Лондон Генералниот секретар на Обединетите нации(ОН) Бан Ки–Мун е во тридневна посета на Москва, во обид да ја шармира Русија која се закани дека поради неговиот став за Косово ќе му го блокира вториот мандат. Ова денеска го пишува лондонскиот весник „Тајмс“, кој додава дека блокадата би можела да ...

Косовската Влада против српски избори на Косово

Макфакс - 03.04.2008

Приштина Косовската Влада се спротивстави на можноста на Косово да бидат одржани локални избори распишани во Србија. „Евентуалното одржување на локалните избори на Косово би било нелегално и не може да се толерира“, изјави вчера косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи.

Пристигна руската помош

Вечер Прес - 03.04.2008

Авионот со руската хуманитарна помош за Србите во косовските енклави, вчераутро слета на аеродромот Никола Тесла во Белград. Во име на владата на Србија пратката ја пречека министерот за Косово и Метохија, Слободан Самарџиќ кој рече дека овој чин претставува не само материјална, туку и морална ...

Трајковски - прв Македонец косовски репрезентативец

Дневник - 02.04.2008

Во репрезентацијата на Македонија нема шанси да влезам,а со овој чекор ќе имам шанса за лична афирмација, вели Трајковски Македонецот Ристе Трајковски реши да игра за репрезентацијата на Косово. По четири години поминати во тимот на Пеќ, во кој професионално игра ракомет, тој стана првиот странец ...

Тачи: Приштина е подготвена за соработка со Белград

Канал5 - 02.04.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека е против поделба на Косово и оти е подготвен да соработува со Белград. Виена, 2 април (МИА) - Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека е против поделба на Косово и оти е подготвен да соработува со Белград. - Нема шанси за поделба.

Пристигнуваат првите 40 тони храна од Русија за Косово

Макфакс - 02.04.2008

Москва Руското Министерство за вонредни ситуации денеска ќе ги достави првите 40 тони прехрамбени продукти и хуманитарна помош за српското население на Косово. Денешната испорака е прва од планираните три, соопштија руските власти.

Стигна руската помош за Косово

Макфакс - 02.04.2008

Белград Првиот од четирите руски транспортни авиони, коишто на српските енклави на Косово до 10 април треба да им достават 140 тони хуманитарна помош, пристигне денеска на аеродромот во Белград. Пратката хуманитарна помош во храна, лекови и медицинска опрема е вредна 1,7 милиони долари.

Рикер нуди српски избори на Косово по 11 мај

Макфакс - 02.04.2008

Приштина Шефот на УНМИК Јоаким Рикер им понуди соработка на српските власти за организирање на локални избори во српските енклави на Косово, но по 11-ти мај. Ова го пренесува приштинскиот весник „Коха диторе“, наведувајќи дека Рикер најавил можност изборите да се одржат во најмалку десет општини во ...

Србија и Косово во ОН се судрија за изборите

Макфакс - 02.04.2008

Њујорк Србија пред Советот за безбедност на ОН ја бранеше одлука да спроведе избори на Косово следниот месец, откако протекторатот прогласи независност. Српскиот претседател Борис Тадиќ прогласувањето на независноста го нарече „нелегален акт“ и рече изборите ќе се одржат на 11 мај покрај ...

Денеска доаѓа помошта за енклавите

Вечер Прес - 02.04.2008

Денеска со авион од Русија пристигнуваат првите 40 тони помош наменета за Србите на Косово, потврдуваат од амбасадата на Русија во Белград. Во неа ќе бидат прехранбени продукти и храна за деца. Вторите два авиона со хуманитарна помош за енклавите на Косово, на аеродромот Никола Тесла ќе пристигнат ...

Бан Ки-мун: На Косово е мирно, но напнато

Канал5 - 01.04.2008

Генералнит секретар на ОН Бан Ки-мун, во најновиот извештај за состојбата на Косово, оценува дека безбедносната ситуација по прогласувањето независност е стабилна, но кревка, нагласувајќи дека УНМИК ќе продолжи да ги исполнува задачите во согласност со Резолуцијата 1244, доколку Советот за ...

Шпанија нема да учествува во ЕУ мисијата на Косово

Вест - 01.04.2008

МАДРИД, 1 април (Ројтерс) - Шпанија нема да праќа персонал во најавената полициска мисија на Европската унија во Косово додека не се решат законските прашања околу трансферот на овластувањата од постојната операција на ОН, соопшти вчера министерството за надворешна политика на Шпанија.

Косово во јуни ќе ја прослави независноста

Дневник - 01.04.2008

Косовската влада има намера во јуни да организира прослава на независноста, кога се очекува новите институции да ги преземат сите овластувања, пишува приштинскиот весник „Коха диторе“ .Планирано е да бидат претставени знамето и химната на свеченост на приштинскиот стадион, во чија ложа ќе бидат ...

УНМИК – Не може српски локални избори на Косово

Макфакс - 01.04.2008

Приштина Србија не може да организира, ниту одржува локални избори на Косово, бидејќи тоа би било кршење на Резолуцијата 1244 на ОН, изјави денеска шефот на УНМИК Јоаким Рикер. „Само УНМИК може да одржува избори на Косово и сите други избори нема да имаат никаква вредност“, изјави Рикер во интервју ...

Бан Ки Мун: УНМИК останува на Косово

Макфакс - 01.04.2008

Виена Мисијата на Обединетите нации на Косово ќе остане присутна и во наредниот период за секој случај, изјави генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун за австрискиот неделник „Профил“. Запрашан дали независноста на Косово нема да охрабри и други региони да прогласат независност и што е разликата ...

Бан Ки Мун: Комплицирана реформа во ООН

Макфакс - 01.04.2008

Москва Реформата на Советот за безбедност на ООН е комплицирано прашање за кое нема договор меѓу државите-членки, изјави денеска во Москва генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун. “Никој не се сомнева дека реформата треба да се спроведе, со оглед на тоа што поминаа веќе 60 години откако се формираа ...

Сејдиу: ЕУ да не предлага отстапки на Србија за Косово

Макфакс - 01.04.2008

Приштина Европската унија (ЕУ) да не предлага какви било отстапки на Србија кон Косово во процесот на евроинтеграцииите. Ова го изјави косовскиот претседател Фатмир Сејдиу кој истовремено го поздрави пристапот на Унијата кон интеграцијата на Србија и другите држави во регионот.

Извештајот за Косово пред ООН

Макфакс - 01.04.2008

Приштина Шефот на УНМИК Јоаким Рикер денеска ќе го претстави тримесечниот извештај за Косово пред Советот за безбедност на ООН, потврди администрацијата на УНМИК во Приштина. Портпаролот на УНМИК Свен Линдхолм изјави дека Рикер, пред Советот за безбедност на ООН, ќе го спомене и “прашањето за ...

СБ на ОН во април за Косово

Макфакс - 01.04.2008

Њујорк Расправата за извештајот на генералниот секретар на Обединетите нации(ОН) Бан Ки Мун за состојбата на Косово најверојатно ќе се одржи во април. Како што претходно беше најавувано, извештајот требаше да биде објавен вчера, но до тоа не дојде.

Шпанија нема да учествува во ЕУЛЕКС без мандат од ОН

Дневник - 31.03.2008

Шпанија нема да учествува во полициско-правосудната мисија на ЕУ на Косово (ЕУЛЕКС) ако за неа Унијата не добие мандат од ОН, изјави шпанскиот министер за надворешни работи Мигел Анхел Моратинос, јави МИА.На Косово сакаме да дејствуваме само во согласност со одлуки на ОН.

Се формира војска на Косово

Дневник - 31.03.2008

Меѓународните сили на Косово (КФОР), во соработка со Косовскиот заштитен корпус и УНМИК, започнаа со формирањето безбедносни сили на Косово, објави приштинскиот весник „Коха диторе“, јави МИА.Весникот тврди дека планот за организација на безбедносните сили на Косово предвидува обуката, платата и ...

ЕУ соопшти дека ќе ја распореди својата мисија на целата територија на Косово

Канал5 - 31.03.2008

Европската унија соопшти дека ќе распореди полицајци, судии и обвинители на територијата на цело Косово, вклучително и во српските реони. Шефот на мисијата на ЕУ на Косово (ЕУЛЕКС) Ив де Кермабон, кој денеска е во посета на Косово, изјави дека распоредувањето ќе трае извесно време, без да прецизира ...