TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД ќе нападнат за 48 часа

А1 - 30.09.2001

Саудискиот дисидент Осама бин Ладен се наоѓа во Авганистан, каде што го кријат поради неговата лична безбедност, изјави денеска талибанскиот амбасадор во Пакистан, Мула Абдул. „Осама бин Ладен се наоѓа во исламскиот емират Авганистан и само луѓето од безбедносните сили знаат каде е“, им рече на ...

Финансиерите на Бин Ладен перални на пари

А1 - 29.09.2001

Првата конкретна мерка во борбата против тероризмот беше да се сопрат каналите преку кои Осама бин Ладен се снабдува со пари потребни за финансирање на нивните акции и за купување оружје. САД објавија список од 27 групи, лица и организации и побараа од земјите од светот да им ги замрзнат сметките и ...

Потребата да се изрази поинакво мислење

Дневник - 29.09.2001

Џорџ Мон Бион - Нападот врз Америка Одненадеж се преговара за основните човекови слободи. Американците се подготвуваат да им дозволат на своите тајни агенти да вршат егзекуции без никаков процес. На ЦИА ќе # се дозволи повторно да вработува луѓе што ги прекршувале човековите права, со што несомнено ...

Маќеата на Осама ден по нападите била во американска болница во Париз

Дневник - 29.09.2001

француски неделник тврди Ал Халифа бин Ладен, која го одгледала Осама бин Ладен, била згрижена во американска болница во Париз еден ден по терористичките напади врз САД за кои е обвинет нејзиниот син, јави Ројтерс. Француската полиција потврди дека маќеата на Бин Ладен била во болницата, но не го ...

Американски командоси веќе две недели го ловат Бин Ладен

Дневник - 29.09.2001

ВЕСНИКОТ "ЈУ-ЕС-ЕЈ ТУДЕЈ" ОБЈАВИ Специјален одред командоси уште пред две недели пристигнале во Авганистан со мисија да го пронајдат Осама бин Ладен, главниот осомничен за терористичките напади врз Светскиот трговски центар и Пентагон, тврди весникот "Ју-ес-еј тудеј".

Лондон предупредува на нов бран терористички напади

Дневник - 29.09.2001

БРИТАНИЈА Организацијата Ал Каеда на Осама бин Ладен планира нови терористички напади во следните неколку недели во западните земји, предупредија британски министри, без да ги наведат евентуалните цели, јави Ројтерс. - Имаме докази дека Осама бин Ладен планира нови спектакуларни терористички напади ...

Бин Ладен: Џихадот ќе продолжи дури и да ме нема

Вест - 29.09.2001

Карачи, 29 септември - Осама бин Ладен повторно ги отфрли обвинувањата дека ги организирал нападите врз Њујорк и Вашингтон од 11 септември, подвлекувајќи дека "џихадот ќе продолжи дури и него да го нема". Карачи, 29 септември - Осама бин Ладен повторно ги отфрли обвинувањата дека ги организирал ...

Американците се потпираат на Турција

Дневник - 29.09.2001

САД ЈА ЗАСИЛУВААТ КОАЛИЦИЈАТА Британија, Франција и Турција засега се најангажирани членки на НАТО во размената на информации и во борбата против финансиските разграноци на терористите на Осама бин Ладен Турција ќе помогне во најавената американска војна против тероризмот, заклучиле министрите на ...

FBI - ги објави фотографиите на киднаперите

А1 - 28.09.2001

FBI ги објави фотографиите на 19-те лица за кои се верува дека се киднаперите на 4-те авиони со кои на 11 септември беа извршени терористичките напади. Рачно напишано писмо кое содржело муслимански молитви, потсетување да се понесат ножеви и инструкции да бидат подготвени да умрат, се најдени во ...

Бројот на осомночените се поголем - Талибанците се мобилизираат

А1 - 27.09.2001

Додека насекаде низ светот се апсат луѓе кои се осомничени за поврзаност со Осама бин Ладен и кои учествувале во терористичките напади во Америка, Талибанците вршат мобилизација и досега имаат 300 000 војници. Шпанската полиција денеска уапсила 6-мина Алжирци кои се членови на исламистичка група, ...

Битка против тероризмот во сите правци

А1 - 27.09.2001

„САД неможат да ги поразат Талибанците во обидот да го пронајдат Осама Бин Ладен“, изјави талибанскиот лидер Mула Мухамед Омар. Тој во интервју за „Гласот на Америка“ изјави дека Талибанците се подготвени за војна и дека не се плашат од далеку понадмоќните САД бидејќи Господ е на нивна страна.

Присуство на терористи на Бин Ладен на Косово и во Македонија

А1 - 27.09.2001

„Српската влада има несоборливи докази дека на Косово и во Македонија се наоѓаат терористи на Осама Бин Ладен, главно осомничениот за терористичките напади во САД“, соопшти министерот за правда Владан Батиќ. Според него Бин Ладен е ментор на некогашните лидери на ОВК Хашим Тачи и Рамуш Харадинај.

Пакистан нема да биде рај за бин Ладен

Вест - 27.09.2001

ИСЛАМАБАД, (Ројтерс) - Пакистан изјави дека нема да дозволи земјата да стане рај за Осама бин Ладен или за неговите соработници, ако тие се обидат да го напуштат Авганистан пред американските напади. "Ние немаме никакви информации за Осама бин Ладен или (другите) лидери на ал-Каеда.

Нострадамус станува попопуларен од терористот Осама бин Ладен

Дневник - 27.09.2001

"БОРБА" НА ИНТЕРНЕТ Во минатата недела најпознатите Интернет-пребарувачи известија дека Осама бин Ладен ја потиснал Памела Андерсон од врвот на листата на најбарани теми, а неделава на неговото место е Нострадамус Францускиот астролог Нострадамус се наоѓа при врвот на листата на најбараните теми на ...

Албанските терористи поврзани со Бин Ладен

А1 - 26.09.2001

Саудискиот терорист Бин Ладен и албанските екстремисти употребуваат иста хуманитарна организација во САД за собирање средства за албанските муслимани, пишува британскиот весник Times. Весникот пишува дека соработници на Бин Ладен собираат пари преку организација што наводно собира пари и за ...

Албанскоит парламентот ќе расправа за евентуална мрежа на бин Ладен

А1 - 26.09.2001

Албанскиот Парламент утре треба да одржи посебна седница на која во детали треба да биде информиран за наодите на албанските власти за можната мрежа на терористички ќелии што во таа земја ги формирал саудискиот милијардер и главноосомничен за терористичките напади врз САД, Осама бин Ладен.

Авганистанците ја запалија американската амбасада

А1 - 26.09.2001

Во авганистанскиот главен град, Кабул, демонстрантите ја запалија празната американска амбасада. Една катарска телевизија прикажа снимки како гори зградата на амбасадата. Демонстрациите се насочени против плановите на САД за спроведување одмазнички напади врз Авганистан.

Талибанците под излолација, ОН предупредува на хуманитарна катастрофа во Авганистан

Вест - 26.09.2001

И Саудиска Арабија ги прекина дипломатските врски со талибанската влада. САД ќе ја зголемат наградата за апсење на бин Ладен ДУБАИ, (Ројтерс) - Авганистанските талибански власти се се поизолирани откако Саудиска Арабија ги прекина дипломатските врски, а се поголема е поддршката на американската ...

"Ал Каида" предупредува дека ќе возврати на секој напад

Вест - 26.09.2001

Исламабад, 26 септември - "Ал Каида" - организацијата на главниот осомничен за терористичките напади врз Њујорк и Вашингтон од 11 септември Осама бин Ладен, вчера го предупреди Вашингтон да не ги напаѓа ниту неа, ниту Авганистан.

Бин Ладен и УЧК имаат заедничка "каса" во САД

Дневник - 26.09.2001

"ТАЈМС" ТВРДИ Британскиот весник "Тајмс" во подолг текст посветен на изворите на богатството на Осама бин Ладен, пишува дека саудискиот терорист и албанските екстремисти употребуваат иста хуманитарна организација во САД за собирање средства од американските муслимани.

Напната ситуација околу Авганистан

А1 - 25.09.2001

Две недели по терористичките напади во САД пред суд се појави првиот осомничен за поддршка на грабнувачите на авионите. Тој е обвинет за поддршка на терористите со тоа што им помогнал во фалсификувањето на нивните лични исправи.

Бин Ладен финансиран преку хуманитарни организации

А1 - 25.09.2001

Британското министерство за финансии има своја листа од дури 160 Авганистанци и седум корпорации, кои не се на листата на Вашингтон, пишува лондонски Times. Times ова го објавува осврнувајќи се на указот што го потпиша американскиот претседател Џорџ Буш за замрзнување на средствата на 27 групи и ...

Талибанците мобилизираа уште 300.000 борци за војна со САД?

Дневник - 25.09.2001

АВГАНИСТАН СООЧЕН СО ИНВАЗИЈА Омар ги предупреди Американците да се повлечат од регионот за да не го разгорат тероризмот, наместо да го уништат Авганистанските талибански власти вчера објавија општа мобилизација на 300.000 мажи за одбрана на земјата од евентуалните воени напади од САД, јави Ројтерс.

НАТО утре решава дали со САД ќе го нападнат Авганистан

Вест - 25.09.2001

Буш ги замрзна банкарските сметки на бин Ладен во САД. Талибанците мобилизираа 300 илјади војници за борба против САД. Пауел ќе ги изнесе докази за поврзаноста на бин Ладен со нападите. Строу ги предупреди... БРИСЕЛ/ ВАШИНГТОН/ ИСЛАМАБАД - Еднодневниот состанок на министите за одбрана на ...

Америка подготвена да нападне

А1 - 24.09.2001

Американскиот претседател Џорџ Буш потпиша наредба со која се замрзнуваат сметките и се забранува располагање со имотот во САД на 27 поединци, групи и фирми за кои што се смета дека го финансираат светскиот тероризам. Буш изјави дека наредбата значи итно замрзнување на имотот и сметките на 27-те ...

Преку хуманитарни организации пари до Бин Ладен

А1 - 24.09.2001

Парите, кои своевремено преку хуманитарни организации пристигнуваа во Авганистан, за да бидат искористени во борба против советските трупи и денеска пристигнува по истиот пат, бидејќи голем број од тогашните канали и понатаму опстојуваат, пишува лондонски Finantional Times.

Бин Ладен исчезнал од Авганистан!

Дневник - 24.09.2001

ТАЛИБАНЦИТЕ ТВРДАТ Абул Хаи Мутмаен, портпрол на талибанското движење, вчера изјави дека Талибанците не знаат каде е саудискиот терорист Осама бин Ладен, јави Ројтерс. - Сакавме да побараме од бин Ладен да го напушти Авганистан, но не мжоевме. Не можевме да го најдеме.

Социјалистите го виделе Бин Ладен во Албанија, Бериша демантира

Дневник - 24.09.2001

АЛБАНИЈА ПО НАПАДИТЕ ВО САД Главна тема во албанските медиуми по терористичките напади во САД се можните разграноци на терористичката организација на Осама бин Ладен во Албанија. Албанскиот печат пишува дека луѓе на Бин Ладен во Албанија дошле во почетокот на 1990 година и оти отвориле неколку бази ...