TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мурси попушти пред опозицијата

Deutsche Welle - 09.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Мурси го укина спорниот декрет за проширување на неговите овластувања. Претседателот меѓутоа опстојува на датумот за одржување на референдумот за уставот.

Морси ја поништи уставната декларација, но не го одложи референдумот за новиот устав

24 Вести - 09.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси одлучи да ја поништи уставната декларација и да донесе нов документ, изјави синоќа исламистичкиот политичар Селим ал Ава, по средбата на лидерите на политичите ...

Морси се откажа од декретот но не и од уставот

Р.С.Европа - 09.12.2012

Египетскиот претседател Мухамед Морси го укина декретот со кој си ги зголеми овластувањата. Неговиот портпарол соопшти дека Морси не отспапува од референдумот за предлог уставот кој треба да се ...

Египетската опозиција бара одложување на референдумот

Р.С.Европа - 09.12.2012

Опозицијата на египетскиот претседател Мухамед Морси ја отфрлија неговата одлуката за референдумот за контроверзниот предлог устав.

Морси го поништи спорниот декрет

Телма - 09.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси одлучи да ја поништи уставната декларација и да донесе нов документ, изјави синоќа исламистичкиот политичар Селим ал Ава, по средбата на лидерите на политичите ...

Морси ја повлече декларацијата, но не се откажува од референдумот

Утрински - 09.12.2012

Египетскиот претседател со уставната декларација се здоби со големи законодавни овластувања, а го ограничи надзорот на судските органи Египетскиот претседател Мохамед Морси одлучи да ја поништи ...

Морси сепак го повлече „фараонскиот“ декрет

Алфа - 09.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси одлучи да ја поништи уставната декларација и да донесе нов документ, изјави синоќа исламистичкиот политичар Селим ал Ава, по средбата на лидерите на политичите ...

Морси ја поништи уставната декларација, но не го одложи референдумот за нов устав

+инфо - 09.12.2012

Претседателот на Египет Мохамед Морси направи потег со цел да се смират демонстрантите во Каиро, поништувајќи ја уставната декларација со која со ги зголемуваше правата и овластувањата, со цел да се ...

Мохамед Морси попушти – декретот за неограничени овластувања ќе се менува

Канал5 - 09.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси задолжи шестмина правници, експерти и политичари да го променат декретот кој предизвика протести во земјата а кој на Морси му даваше неограничени овластувања.

Мохамед Морси попушти – декретот за неограничени овластувања ќе се менува

Сител - 09.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси задолжи шестмина правници, експерти и политичари да го променат декретот кој предизвика протести во земјата а кој на Морси му даваше неограничени овластувања.

Морси ја поништи уставната декларација, но не го одложи референдумот

МРТ - 09.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси одлучи да ја поништи уставната декларација и да донесе нов документ, изјави синоќа исламистичкиот политичар Селим ал Ава, по средбата на лидерите на политичите ...

Морси го поништи декретот, ама не го откажува референдумот за Уставот

Либертас - 09.12.2012

По средбата со лидерите на неколку од помалите политички партии од опозицијата, египетскиот претседател, Мохамед Морси, се согласи да го поништи декретот и да изготви нов документ.

Морси си ги намали ингеренциите

Sky - 09.12.2012

Oфицијален претставник на прес-конференција во Каиро соопшти дека Уставната декларација со која се прошируваат ингеренциите на претседателот, синоќа претседателот Мохамед Морси ја поништи.

Египетскиот претседател го повлекува спорниот декрет

Нетпрес - 09.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси повлекол поголем дел од контраверзниот декрет, што му даваше речиси неограничени овластувања, а чие донесување предизика бран на протести.

Морси го поништи уставниот декрет

Курир - 09.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси одлучи да ја поништи уставната декларација и да донесе нов документ, изјави синоќа исламистичкиот политичар Селим ал Ава, по средбата на лидерите на политичите ...

Египетскиот претседател побара измена на декретот за неговите овластувања

Макфакс - 09.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси побара измена во декретот со кој си додели проширени овластувања поради што од пред две седмици избија големи протести на опозицијата, изјави ноќта кон неделата ...

Египетската опозиција го отфрла уставниот референдум

Макфакс - 09.12.2012

Главната египетска опозициска коалиција Фронтот на националниот спас (FNS) повика за вторник на нови протести против референдумот за 15-ти декември за нацрт уставот за кој се залага исламистичкиот ...

Египетскиот претседател се откажа од вонредните овластувања

Inpress - 09.12.2012

Каиро, 9. декември 2012 (ИНПРЕС) Египетскиот претседател Мохамед Морси ја поништи Уставната декларација од минатиот месец, со која се прошируваат нeговите ингеренции, соопшти официјален претставник ...

Ќе се одржи ли спорниот референдум во Египет?

Deutsche Welle - 08.12.2012

Во кризниот Египет се појавија првични навестувања дека референдумот за новиот предлог- устав закажан за 15 декември сепак би можело да биде одложен.

Во Каиро мирно по големите демонстрации против Морси

24 Вести - 08.12.2012

На улиците во Каиро утрово е мирно по големите демонстрации одржани синоќа против претсесателот Мухамед Морси, кој со указ ги прошири своите ингеренции и инсистира на референдум за Уставот.

Во Египет продолжуваат разговорите за излез од кризата

Р.С.Европа - 08.12.2012

Египетскиот претседател Мухамед Морси денеска треба да продолжи со разговорите за тоа како да се изнајде начин да се стави крај на кризата во земјата и покрај ветувањата од страна на опозициските ...

Египетската војска поддржува дијалог

Р.С.Европа - 08.12.2012

Египетската војска соопшти дека „поддржува дијалог “ за разрешување на политичката криза. Во соопштението на армијата е наведено дека доколку нема дијалог, кризата ќе го одведе народот „во темен ...

Демократскиот диктатор на Египет?

Утрински - 08.12.2012

Омар Ашур Мохамед Морси, првиот избран цивилен претседател на Египет, неодамна си даде сеопфатни привремени овластувања со цел, тврди тој, да се постигнат целите на револуцијата што ја собори ...

Мирно во Каиро по големите демонстрации

Телма - 08.12.2012

На улиците во Каиро утрово е мирно по големите демонстрации одржани синоќа против претсесателот Мухамед Морси, кој со указ ги прошири своите ингеренции и инсистира на референдум за Уставот.

Египетската армија предупредува дека е можно да интервенира

Телма - 08.12.2012

Командата на египетските вооружени сили ги повика сите политички партии да ги надминат разликите преку дијалог, потенцирајќи дека во спротивно армијата ќе се вмеша за да стави крај на секој облик на ...

Морси повика на дијалог, опозицијата го одби

Дневник - 08.12.2012

Египетскиот претседател Мухамед Морси во четвртокот вечерта ~ се обрати на нацијата, при што повика на дијалог, изрази сочувство поради смртта на демонстрантите и на разбеснетата опозиција ~ понуди ...

Египетската опозиција на мирен протест пред претседателската палата

А1 On - 08.12.2012

Демонстрантите организирани од опозицијата денеска повторно се собраа пред претседателската палата во Каиро. Тие чекаат да почнат преговорите за надминување на кризата предизвикана од указот на ...

Морси попушти, го менува декретот

А1 On - 08.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси побара да се промени неговата одлука, што му даваше поголеми овластувања, а што беше причина за протести ширум Египет.

Мирно во Каиро по синоќешните судири

+инфо - 08.12.2012

По синоќешните големи демонстрации низ улиците на Каиро, денеска во египетската метропола е мирно. Во текот на ноќта повеќе илјадници демонстранти со часови на плоштадот пред претседателската палата ...

Во Каиро мирно по големите демонстрации против Морси

МРТ - 08.12.2012

На улиците во Каиро утрово е мирно по големите демонстрации одржани синоќа против претсесателот Мухамед Морси, кој со указ ги прошири своите ингеренции и инсистира на референдум за Уставот.

По синоќешните судири, утрово во Каиро мирно

Либертас - 08.12.2012

По големите демонстрации одржани синоќа, утрово на улиците во Каиро е мирно. Во текот на ноќта, повеќе од 10 илјади демонстранти со часови на плоштадот пред претседателската палата бараа оставка од ...

Египетската опозиција на мирен протест пред претседателската палата

МРТ - 08.12.2012

Демонстрантите организирани од опозицијата повторно се собраа пред претседателската палата во Каиро. Тие чекаат да почнат преговорите за надминување на кризата предизвикана од указот на Мухамед Морси ...

Египетската опозиција на мирен протест пред претседателската палата

Сител - 08.12.2012

Демонстрантите организирани од опозицијата повторно се собраа пред претседателската палата во Каиро. Тие чекаат да почнат преговорите за надминување на кризата предизвикана од указот на Мухамед Морси ...

Египетската опозиција на мирен протест пред претседателската палата

Канал5 - 08.12.2012

Демонстрантите организирани од опозицијата денеска повторно се собраа пред претседателската палата во Каиро. Тие чекаат да почнат преговорите за надминување на кризата предизвикана од указот на ...

Египетската војска со ултиматум во власта: или дијалог или мрак

Канал5 - 08.12.2012

Египетската војска денеска преку соопштение повика политичката криза во земјата да се реши преку дијалог, предупредувајќи дека таа ќе делува само за да ги заштити институциите и невините граѓани.

Во Каиро бараат оставка на Морси

Курир - 08.12.2012

На улиците во Каиро утрово е мирно по големите демонстрации одржани синоќа против претсесателот Мухамед Морси, кој со указ ги прошири своите ингеренции и инсистира на референдум за Уставот.

Египетската армија смета дека дијалогот е најдобар начин за согласност

Курир - 08.12.2012

Командата на египетските вооружени сили ги повика сите политички партии да ги надминат разликите преку дијалог, потенцирајќи дека во спротивно армијата ќе се вмеша за да стави крај на секој облик на ...

Исламистичките партии во Египет не сакаат одложување на референдумот

Макфакс - 08.12.2012

Коалицијата на тринаесет египетски исламистички партии и движења одби во саботата какво и да е одложување на референдумот за нацрт уставот што ја подели земјата, а кое го бараат противниците на ...

По демонстрациите мирно утро во Каиро

Денешен - 08.12.2012

По големите демонстрации одржани синоќа против претсесателот Мухамед Морси, кој со указ ги прошири своите ингеренции и инсистира на референдум за Уставот, на улиците во Каиро утрово е мирно.

Египетската армија предупреди дека ќа стави крај на секаков вид насилство

Денешен - 08.12.2012

Командата на египетските вооружени сили ги повика сите политички партии да ги надминат разликите преку дијалог, потенцирајќи дека во спротивно армијата ќе се вмеша за да стави крај на секој облик на ...

Мурси не попушта

Deutsche Welle - 07.12.2012

Египетскиот претседател Мурси со својот говор ја разочара опозицијата. По употребата на сила против демонстрантите пред претседателската палата неговиот предлог за многумина е неприфатлив.

Опозицијата го отфрли повикот на Морси за дијалог - Обама загрижен од насилството во Египет

24 Вести - 07.12.2012

Водечкото опозиционо движење во Египет, "6. април" во соопштение објавено на Фејсбук го отфрли повикот на претседателот Мохамед Морси за дијалог и за денеска најави нов протест под слоганот „црвен ...

Пробиени барикадите пред претседателската палата во Каиро

24 Вести - 07.12.2012

Египетски демонстранти пробија денеска барикада од бодликава жица поставена околу претседателската палата во Каиро, а дел од нив се качија на армиски тенкови и развија знамиња.

Морси: кризата може да се реши со дијалог

Р.С.Европа - 07.12.2012

Египетскиот претседател, Мухамед Морси, рече дека полиитчката криза во земјата може да се реши преку дијалог. Во телевизиски настап, тој ги повика сите граѓани на Египет да покажат единство но додаде ...

Најавени нови протести во Каиро

Р.С.Европа - 07.12.2012

Подржувачите и противниците на египетскиот претседател Мухамед Морси и за денеска планираат масовни протести во Каиро, со што кризата во земјата може да се интензивира.

Демонстрантите ги пробија барикадите во Каиро

Р.С.Европа - 07.12.2012

Демонстратнтите во главниот град на Египет, Каиро, денеска ги пробиле барикадите пред претседателската палата, а некои од нив се качиле на армиските тенкови, кои се распоредени таму и вееле египетски ...

Противниците на Морси маршираа на неговата палата

Вест - 07.12.2012

КАИРО, 8 декември (ДПА) - Противниците на Мохамед Морси вчера се собраа на плоштадот "Тахрир" во Каиро и маршираа кон палатата на исламистичкиот лидер на Египет, откако лидерите на опозицијата ја ...

Египет на нозе, Морси бара национален дијалог

Утрински - 07.12.2012

Претседателот и покрај протестите и жестоките судири нема да ги укине указите од 22 ноември, со кои си ги зголеми овластувањата Египетскиот претседател, Мохамед Морси, ги повика сите политички сили ...

Демонстранти се пробиваат кон претседателската палата во Каиро

Телма - 07.12.2012

Египетски демонстранти пробија денеска барикада од бодликава жица поставена околу претседателската палата во Каиро, а дел од нив се качија на армиски тенкови и развија знамиња.

Само Мухамед може да го спаси Морси

Дневник - 07.12.2012

Најмалку седум лица загинаа во судирите меѓу приврзаниците и противниците на Морси, кои повторно го почувствуваа солзавецот на полицијата, но можеа да ги забележат и тенковите и оклопните возила пред ...

Морси повика на национален дијалог, Обама загрижен од насилството во Египет

А1 On - 07.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси ги повика сите политички сили во земјата да се сретнат утре во претседателската палата во Каиро со цел да почнат национален дијалог за изготвување на акционен ...

Опозицијата го одби предлогот на Морси за преговори

Алфа - 07.12.2012

Водечкото опозициско движење во Египет „6 октомври“ го отфрли повикот на претседателот Мохамед Морси за дијалог и најави нови протести.

Армијата се обидува да ја смири кризата во Египет

Н.Македонија - 07.12.2012

Војската распореди тенкови пред претседателската палата и им нареди на демонстрантите да се растурат по жестоките судири меѓу приврзаниците и противниците на претседателот Мохамед Морси, во кои ...

Египетската опозиција одби да преговара со Морси

Алфа - 07.12.2012

Египетската опозиција одби да преговара со претседателот Мохамед Морси. Активистите повика на масовни протести против новиот Устав, кој ќе биде ставен на гласање следната недела.

Повредени војници во Каиро

Алфа - 07.12.2012

Неколку војници беа повредени откако толпата демонстранти ја проби бодликавата жица која е поставена околу палатата на претседателот Мохамед Морси во Каиро.

Морси подготвен да го одложи референдумот

Алфа - 07.12.2012

Претседателот на Египет Мохамед Морси е подготвен да го одложи референдумот за новиот устав на земјата, но само ако бидат исполнети некои услови, изјави потпретседателот Махмуд Мекки.

Најавени нови протести во Каиро

+инфо - 07.12.2012

Подржувачите и противниците на египетскиот претседател Мухамед Морси и за денеска планираат масовни протести во Каиро, со што кризата во земјата може да се интензивира.

Опозицијата го одби предлогот на Морси за преговори

+инфо - 07.12.2012

Водечкото опозициско движење во Египет „6 октомври“ го отфрли повикот на претседателот Мохамед Морси за дијалог и најави нови протести.

Противниците на Морси маршираа кон неговата палата

+инфо - 07.12.2012

Противниците на Мохамед Морси вчера се собраа на плоштадот "Тахрир" во Каиро и маршираа кон палатата на исламистичкиот лидер на Египет, откако лидерите на опозицијата ја одбија неговата понуда за ...

Морси подготвен да го одложи референдумот

+инфо - 07.12.2012

Претседателот на Египет Мохамед Морси е подготвен да го одложи референдумот за новиот устав на земјата, но само ако бидат исполнети некои услови, изјави потпретседателот Махмуд Мекки.

Морси преку ТВ обраќање ја повика опозицијата на дијалог

Канал5 - 07.12.2012

Претседателот на Египет Мохамед Морси против кој се одржуваат демонстрации во Каиро во кои загинаа 7 лица и се обрати на нацијата преку ТВ екраните, изрази сочувство за жртвите и понуди отстапки за ...

Морси повика на национален дијалог, Обама загрижен од насилството во Египет

Сител - 07.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси ги повика сите политички сили во земјата да се сретнат утре во претседателската палата во Каиро со цел да почнат национален дијалог за изготвување на акционен ...

Морси повика на национален дијалог, Обама загрижен од насилството во Египет

МРТ - 07.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси ги повика сите политички сили во земјата да се сретнат утре во претседателската палата во Каиро со цел да почнат национален дијалог за изготвување на акционен ...

Морси преку телевизија повика на дијалог, опозицијата одби

Либертас - 07.12.2012

Обраќање до нацијата преку тв-екраните имаше египетскиот претседател, Мохамед Морси, против кого со денови се организираат протести, на кои само вчера загинаа седум лица, а над 700 беа повредени.

Пробиени барикадите пред претседателската палата во Каиро

Сител - 07.12.2012

Египетски демонстранти пробија денеска барикада од бодликава жица поставена околу претседателската палата во Каиро, а дел од нив се качија на армиски тенкови и развија знамиња.

Морси подготвен да го одложи референдумот, но под одредени услови

Сител - 07.12.2012

Претседателот на Египет Мохамед Морси е подготвен да го одложи референдумот за новиот устав на земјата, но само ако бидат исполнети некои услови, изјави потпретседателот Махмуд Мекки.

Египет: Опозицијата го отфрли повикот на Морси

Точка - 07.12.2012

Лидерот на египетското опозициско движење “Шести април“ го отфрлил повикот на претседателот Мохамед Морси за дијалог и за денеска најавил нов протесет.

Морси за национален дијалог, Обама загрижен поради насилството во Египет

Курир - 07.12.2012

Мохамед Морси, претседателот на Египет, ги повика сите политички сили во земјата да се сретнат утре во претседателската палата во Каиро за да почнат национален дијалог за подготвување на акционен ...

Опозицијата во Египет го отфрли повикот на претседателот за дијалог

БезПардон - 07.12.2012

Водечкото опозиционо движење во Египет, “6. април” во соопштение објавено на Фејсбук го отфрли повикот на претседателот Мохамед Морси за дијалог и за денеска најави нов протест под слоганот „црвен ...

Египет: Опозицијата го отфрли повикот на Морси

Нетпрес - 07.12.2012

Лидерот на египетското опозициско движење “Шести април“ го отфрлил повикот на претседателот Мохамед Морси за дијалог и за денеска најавил нов протесет.

Обама загрижен за насилството во Египет

Денешен - 07.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси ги повика сите политички сили во земјата да се сретнат утре во претседателската палата во Каиро со цел да почнат национален дијалог за изготвување на акционен ...

Пробиени барикадите пред претседателската палата во Каиро

Денешен - 07.12.2012

Египетски демонстранти пробија денеска барикада од бодликава жица поставена околу претседателската палата во Каиро, а дел од нив се качија на армиски тенкови и развија знамиња.

Мoрси подготвен да го продолжи референдумот, но под одредени услови

Денешен - 07.12.2012

Претседателот на Египет Мохамед Морси е подготвен да го одложи референдумот за новиот устав на земјата, но само ако бидат исполнети некои услови, изјави потпретседателот Махмуд Мекки.

Борби на улиците на Каиро

Deutsche Welle - 06.12.2012

Насилството меѓу приврзениците и противниците на египетскиот претседател Мохамед Мурси ескалира. Во судирите се убиени најмалку пет лица, околу 350 се ранети.

Ескалира насилството во Египет - пет загинати и над 450 повредени

24 Вести - 06.12.2012

Ескалира насилството меѓу приврзениците и противниците на египетскиот претседател Мохамед Мурси. Во синоќешните судирите се убиени најмалку пет лица, околу 450 се ранети.

Египет тоне во хаос

24 Вести - 06.12.2012

Египедската армија започна да ги расчистува улиците од демонстраните и новинарските екипи околу Парламентот во Каиро по синоќешните жестоки судири меѓу приврзаниците на претседателот Морси и ...

Нови судири во Каиро, тројца загинати

Р.С.Европа - 06.12.2012

Поддржувачите и противниците на египетскиот претседател Мухамед Морси се судриле вчера во Каиро. Министерството за здрваство соопшти дека три лица загинале, а 350 се повредени во судирите околу ...

Тенкови пред претседателската палата во Каиро

Р.С.Европа - 06.12.2012

Неколку тенкови и оклопни возила денеска биле распоредени пред палатата на египетскиот претседател во Каиро, јавуваат новинските агенции.

Тенкови пред претседателската палата во Каиро

Глас на Америка - 06.12.2012

Ниту противниците ниту поддржувачите на претседателот Морси не попуштаат додека нервозата расте Египетската армија распоредила тенкови околу претседателската палата во Каиро и бара протестантите да ...

Гардисти ќе го вардат Морси

Утрински - 06.12.2012

Во судирите во средата вечерта се убиени пет лица, околу 350 се ранети, а армијата стационираше и тенкови Претседателската гарда целосно ќе го преземе обезбедувањето на претседателската палата во ...

Гарда го чува Морси во претседателската палата

Телма - 06.12.2012

Претседателската гарда целосно ќе го преземе обезбедувањето на претседателската палата во Каиро, откако полицијата не успеа да воспостави ред во нејзината околина, пренесоа руските медиуми, ...

Teнкови го чуваат мирот околу палатата на Морси

Телма - 06.12.2012

Египетската армија започна да ги растерува демонстрантите и медиумските екипи лоцирани во близина на Претседателската палата во Каиро.

Египетската опозиција бара од Морси да се откаже од декретот

Алфа - 06.12.2012

Лидерите на опозицијата во Египет го обвинија претседателот Мохамед Морси за немирите во земјата и рекоа дека се подготвени да преговараат со него, по услов да го раскине неговиот декрет со кој доби ...

Претседателската гарда ќе го обезбедува претседателскиот дворец во Каиро

БркајРабота - 06.12.2012

Во жестоките судири меѓу противниците и приврзаниците на претседателот Мухамед Морси текот на ноќта животот го загубија пет лица во Каиро.

(ВИДЕО) Каиро: 5 загинати, тенкови по улиците

А1 On - 06.12.2012

Во синоќешните судири кои избија во Каиро помеѓу приврзаниците и противниците на египетскиот претседател Мохамед Морси, загинаа најмалку пет лица.

Египетската армија презеде обврска да не употреби сила против демонстрантите

А1 On - 06.12.2012

Египетската армија денеска презеде обврска да не прибегнува кон употреба на сила против демонстрантите, откако пред претседателската палата размести тенкови заради ноќешните судири во кои имаше и ...

Египетската опозиција бара од Морси да се откаже од декретот

+инфо - 06.12.2012

Лидерите на опозицијата во Египет го обвинија претседателот Мохамед Морси за немирите во земјата и рекоа дека се подготвени да преговараат со него, по услов да го раскине неговиот декрет со кој доби ...

Војската на Египет им даде рок на демонстрантите

+инфо - 06.12.2012

Египетската Републиканска гарда им нареди на ривалските групи на демонстранти да го напуштат просторот пред претседателската палата во Каиро, по жестоките судири минатата ноќ во кои животот го ...

Претседателската гарда целосно ќе го преземе обезбедувањето на претседателскиот дворец во Каиро

Сител - 06.12.2012

Претседателската гарда целосно ќе го преземе обезбедувањето на претседателската палата во Каиро, откако полицијата не успеа да воспостави ред во нејзината околина, пренесоа руските медиуми, ...

Претседателската гарда целосно ќе го преземе обезбедувањето

МРТ - 06.12.2012

Претседателската гарда целосно ќе го преземе обезбедувањето на претседателската палата во Каиро, откако полицијата не успеа да воспостави ред во нејзината околина, пренесоа руските медиуми, ...

Тројца загинаа, над 350 ранети во новите судири во Каиро

Либертас - 06.12.2012

Три лица загинаа а над 350 беа ранети во новите судири помеѓу приврзаниците на претседателот Мухамед Морси и неговите противници.

Тројца загинати, 276 повредени во синоќешните инциденти во Каиро

Канал5 - 06.12.2012

Расте политичката криза во Египет. Тројца демонстранти загинаа, а 276 се повредени во судирите што ноќеска избија меѓу поддржувачите и противниците на египетскиот претседател Мухамед Морси во Каиро.

Египетската армија презеде обврска да не употреба сила кон демонстрантите

МРТ - 06.12.2012

Египетската армија денеска презеде обврска да не прибегнува кон употреба на сила против демонстрантите, откако пред претседателската палата размести тенкови заради ноќешните судири во кои имаше и ...

Египетската војска им даде рок на демонстрантите да се разотидат

Сител - 06.12.2012

Египетската Републиканска гарда им нареди денеска на ривалските групи демонстранти да го напуштат просторот пред претседателската палата во Каиро, по жестоките судири изминатата ноќ кога загинаа ...

"Малиот фараон" Морси се исплаши од народот

Вечер - 06.12.2012

Претседателот од народот ќе го чуваат тенкови и гарда, а тој ја обвинува опозицијата за насилно уривање на поредокот. Мохамед ел-Барадеј изјави дека "револуцијата не се случи поради ова, туку поради ...

Три лица загинаа во судирите во Каиро

Точка - 06.12.2012

Три лица загинаа во судирите помеѓу приврзаниците и противниците на египетскиот претседател Мохамед Морси во Каиро, информира тамошното министерство за внатрешни работи, во момент кога таа земја се’ ...

Египет: Војската им даде рок на демонстрантите

Точка - 06.12.2012

Египетската Републиканска гарда им наредила на ривалските групи на демонстранти да го напуштат просторот пред претседателската палата во Каиро, по жестоките судири минатата ноќ во кои животот го ...

Три лица загинаа во судирите во Каиро

Нетпрес - 06.12.2012

Три лица загинаа во судирите помеѓу приврзаниците и противниците на египетскиот претседател Мохамед Морси во Каиро, информира тамошното министерство за внатрешни работи, во момент кога таа земја се’ ...

Претседателската гарда ќе го обезбедува претседателскиот дворец во Каиро

Курир - 06.12.2012

Откако полицијата не успеа да воспостави ред во нејзината околина, Претседателската гарда целосно ќе го преземе обезбедувањето на претседателската палата во Каиро, пренесоа руските медиуми ...

„Духовите“ од минатата година сеуште го прогонуваат Каиро

Хајд Парк - 06.12.2012

Пет демонстранти се убиени, а 450 се повредени ноќта кон четвртокот во египетската престолнина Каиро во судирите меѓу противниците и приврзаниците на претседателот Мохамед Морси, во најжестоките ...

Египет: Војската им даде рок на демонстрантите

Нетпрес - 06.12.2012

Египетската Републиканска гарда им наредила на ривалските групи на демонстранти да го напуштат просторот пред претседателската палата во Каиро, по жестоките судири минатата ноќ во кои животот го ...

Пет загинати во судирите во Каиро, тенкови пред претседателската палата

Макфакс - 06.12.2012

Пет демонстранти се убиени a 450 се повредени ноќта кон четвртокот во египетската престолнина Каиро во судирите меѓу противниците и приврзаниците на претседателот Мохамед Морси, во најжестоките ...

Евакуирано семејството на египетскиот претседател, опозицијата тргна кон неговата резиденција

Макфакс - 06.12.2012

Членовите на семејството на египетскиот претседател Мохамед Морси, кои живеат во градот Ал-Заказик во провинцијата Ал--Шаркија, се евакуирани од нивниот дом под силно обезбедување, а во престолнината ...

Противниците на Морси го запалија седиштето на Муслиманското братство

Макфакс - 06.12.2012

Демонстрантите во Египет го запалија седиштето на исламистичкот движење Муслиманско братство од кое доаѓа претседателот Мохамед Морси, во четвртокот навечер во главниот град Каиро, откако ја нападнаа ...

Египетската војска им даде рок на демонстрантите да се повлечат

Денешен - 06.12.2012

По жестоките судири изминатата ноќ при што загинаа седум лица, египетската Републиканска гарда им нареди денеска на ривалските групи демонстранти да го напуштат просторот пред претседателската палата ...

Протести против исламизацијата на Египет

Deutsche Welle - 05.12.2012

Со масовни протестни маршеви и медиумски штрајк опозицијата отвора фронт против против плановите за исламизација на Египет.

Египетскиот претседател ја напушти резиденцијата по жестоките протести во Каиро

24 Вести - 05.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси беше принуден да ја напушти претседателската палата во Каиро откако синоќа ескалираа протестите пред резиденцијата.

Продолжуваат протестите во Каиро - Морси се врати во претседателската палата

24 Вести - 05.12.2012

Стотици Египќани и натаму се пред претседателската палата во Каиро и го продолжуваат протестот поради спорните одлуки на египетскиот претседател Мухамед Морси, кој по вчерашното напуштање на ...

Употребени молотови коктели во судирите пред претседателската палата во Каиро

24 Вести - 05.12.2012

Молотови коктели биле употребени за време на судирите меѓу приврзаниците на египетскиот претседател Мохамед Морси и неговите противници пред претседателската резиденција во Каиро, изјавија очевидци.

Тројца мртви а 60 повредени во судирите во Каиро

24 Вести - 05.12.2012

Најмалку 3 лица ги загубија животите, а 60 се повредени во судирите меѓу приврзаниците и противниците на египетскиот претседател Мохамед Морси пред претседателската палата во Каиро.

Морси на работа, протестите продолжуваат

Р.С.Европа - 05.12.2012

Египетскиот Претседател Мухамад Морси се врати на работното место во претседателската палата во Каиро и покрај тоа што пред палата и натаму се протестира.

Најави за ривалски демонстрации во Каиро

Р.С.Европа - 05.12.2012

Поддржувачите на египетскиот претседател Мухамед Морси и опозициските активисти најавија ривалски демонстрации пред претседателската палата во Каиро.

Судири меѓу демонстранти во Каиро

Р.С.Европа - 05.12.2012

Неколку илјади поддржувачи на египетскиот претседател Мухамед Морси ги избркаа демонстраторите кои поставија шатори во близина на претседателската палата во Каиро.

Нови крвави судири во Каиро

Телма - 05.12.2012

Најмалку три лица ги загубија животите во судирите кои избија меѓу приврзаниците и противниците на египетскиот претседател Мохамед Морси пред претседателската палата во Каиро, јави Си-Ен-Ен.

Кулминираат протестите во Египет - горат згради на Муслимански браќа

Телма - 05.12.2012

Противници на претседателот на Египет Мохамед Морси вечерва запалија неколку згради на партијата Муслимански браќа во египетскиот град Исмаилија. Засега нема информации за жртви.

Морси ја напушти претседателската палата поради протестите

Дневник - 05.12.2012

Египетскиот претсеадтел Мохамед Морси ја напуштил претседателската палата по судирите меѓу полицијата и демонстрантите, јавија западни медиуми.

Протести во Каиро, Морси ја напушти резиденцијата

Алфа - 05.12.2012

Поради жестоките протести кои синоќа ескалираа пред претседателската палата во Каиро, египетскиот претседател Мохамед Морси беше принуден да ја напушти резиденцијата.

Морси ја напушти резиденцијата во Каиро

Н.Македонија - 05.12.2012

Поради жестоките протести кои синоќа ескалираа пред претседателската палата во Каиро, египетскиот претседател Мохамед Морси беше принуден да ја напушти резиденцијата Повеќе од 10.000 демонстранти кои ...

Судири во Каиро меѓу приврзаници и противници на Морси

Алфа - 05.12.2012

Приврзаници и противници на египетскиот претседател Мохамед Морси се судрија денеска пред претседателската резиденција во Каиро, гаѓајќи се со камења и други предмети.

Египет на нога, претседателот избега

+инфо - 05.12.2012

Египетската полиција се судрила со илјадици демонстранти пред претседателската палата во Каиро, поради што претседателот Мохамед Мурси ја напуштил зградата.

Судири меѓу демонстранти во Каиро

+инфо - 05.12.2012

Неколку илјади поддржувачи на египетскиот претседател Мухамед Морси ги избркаа демонстраторите кои поставија шатори во близина на претседателската палата во Каиро.

Употребени молотови коктели во судирите во Каиро

+инфо - 05.12.2012

Молотови коктели биле употребени за време на судирите меѓу приврзаниците на египетскиот претседател Мохамед Морси и неговите противници пред претседателската резиденција во Каиро, изјавија очевидци.

Продолжуваат протестите пред претседателската палата во Каиро

Сител - 05.12.2012

Стотици Египјани и понатаму се пред претседателската палата во Каиро и го продолжуваат протестот поради спорните одлуки на египетскиот претседател Мухамед Морси, кој по вчерашното напуштање на ...

Продолжуваат протестите пред претседателската палата во Каиро

МРТ - 05.12.2012

Стотици Египјани и понатаму се пред претседателската палата во Каиро и го продолжуваат протестот поради спорните одлуки на египетскиот претседател Мухамед Морси, кој по вчерашното напуштање на ...

Протестите продолжуваат и по враќањето на Морси во палатата

Либертас - 05.12.2012

И по враќањето на египетскиот претседател Мухамед Морси во претседателската палата, продолжуваат протестите. Стотици граѓани и понатаму се пред палатата, од каде бараат укинување на декретот, со кој ...

Продолжуваат демонстрациите во Каиро

Канал5 - 05.12.2012

Не стивнуваат протестите во Каиро против египетскиот претседател Мохамед Морси од кого демонстрантите бараат да ги укине актите со кои со даде големи овластувања.

Морси прво побегна од палатата, па потем се врати

Вечер - 05.12.2012

Стотици Египќани и во текот на вчерашниот ден останаа пред претседателската палата во Каиро и го продолжија протестот поради спорните одлуки на египетскиот претседател Мухамед Морси, кој откако во ...

Египетскиот претседател ја напуштил палатата во екот на демонстрациите

Точка - 05.12.2012

Египетската полиција се судрила со илјадници демонстранти пред претседателската палата во Каиро, поради што претседателот Мохамед Морси ја напуштил зградата.

Египетскиот претседател ја напуштил палатата во екот на демонстрациите

Нетпрес - 05.12.2012

Египетската полиција се судрила со илјадици демонстранти пред претседателската палата во Каиро, поради што претседателот Мохамед Мурси ја напуштил зградата.

Египќаните не си одат од пред претседателската палата

БезПардон - 05.12.2012

Стотици Египќани и натаму се пред претседателската палата во Каиро и го продолжуваат протестот поради спорните одлуки на египетскиот претседател Мухамед Морси, кој по вчерашното напуштање на ...

Египетскиот претседател избега од гневните демонстранти

Press24 - 05.12.2012

Египетската полиција се судрила со илјадици демонстранти пред претседателската палата во Каиро Гневните демонстранти го принидиле претседателот на Египет ,Мохамед Мурси, да ја напушти зградата.

Судири во Каиро меѓу приврзаници и противници на Морси

Press24 - 05.12.2012

Приврзаници и противници на египетскиот претседател Мохамед Морси се судрија денеска пред претседателската резиденција во Каиро, гаѓајќи се со камења и други предмети Поддржувачите на претседателот ...

Судир на приврзаниците и противниците на Морси во Каиро

Хајд Парк - 05.12.2012

Приврзениците и противниците на египетскиот претседател Мохамед Морси се судрија во средата пред претседателската палата во Каири, при што фрлаа едни кон други камења и се тепаа со стапови.

Загинаа три лица а 60 повредени во судирите во Каиро

Press24 - 05.12.2012

Најмалку три лица ги загубија животите во судирите кои избија меѓу приврзаниците и противниците на египетскиот претседател Мохамед Морси пред претседателската палата во Каиро.

Судир на проврзениците и противниците на Морси во Каиро

Макфакс - 05.12.2012

Приврзениците и противниците на египетскиот претседател Мохамед Морси се судрија во средата пред претседателската палата во Каири, при што фрлаа едни кон други камења и се тепаа со стапови.

Каиро: Продолжуваат протестите против Морси

Денешен - 05.12.2012

Стотици Египјани и понатаму се пред претседателската палата во Каиро и го продолжуваат протестот поради спорните одлуки на египетскиот претседател Мухамед Морси, кој по вчерашното напуштање на ...

Гневните демонстранти во Египет го уплашија претседателот

Maxim - 05.12.2012

Египетската полиција се судрила со илјадици демонстранти пред претседателската палата во Каиро. Гневните демонстранти го принидиле претседателот на Египет ,Мохамед Мурси, да ја напушти зградата.

Загинаа три лица а 60 повредени во судирите во Каиро

Maxim - 05.12.2012

Најмалку три лица ги загубија животите во судирите кои избија меѓу приврзаниците и противниците на египетскиот претседател Мохамед Морси пред претседателската палата во Каиро.

Морси ја напушти претседателската палата поради протестите

24 Вести - 04.12.2012

Египетскиот претсеадтел Мохамед Морси ја напуштил претседателската палата по судирите меѓу полицијата и демонстрантите, јавија западни медиуми.

Најавени масовни протести на опозицијата во Египет

Р.С.Европа - 04.12.2012

Египетската опозиција за денеска планира масовни собири и штрајкови во знак на протест против новиот нацрт-Устав и против Декретот на египетскиот претседател Мохамед Морси со кој тој добива речиси ...

Египетските весници во битка за слобода на говорот

Р.С.Европа - 04.12.2012

Египетските независни и опозициски весници денеска не излегоа од печат во знак на протест против ограничувањето на слободата на говорот кое, според нив, е содржано во нацрт уставот за кој ќе се гласа ...

Протестите во Каиро не стивнуваат

Р.С.Европа - 04.12.2012

Илјадници опозициски активисти излегоа на протести во Египет против претседателот Мухамед Морси поради декретот со кој си ги зголеми ингеренциите и поради контровезрниот предлог устав.

Египетските судии против новиот устав

Утрински - 04.12.2012

Зголемени тензиите меѓу Муслиманското братство и секуларните политички опоненти КАИРО – Судиите во Египет одбиваат да го надгледуваат гласањето за новиот нацрт-устав на земјата, кое треба да се одржи ...

Moрси избега од претседателската палата поради протестите

Телма - 04.12.2012

Египетскиот претсеадтел Мохамед Морси ја напуштил претседателската палата по судирите меѓу полицијата и демонстрантите, јавија западни медиуми.

Египетските весници не излегоа од печат во знак на протест против новиот устав

Алфа - 04.12.2012

Неколку влијателни египетски весници не излегоа денеска од печат во знак на протест против новиот устав, кој според повеќето новинари претставува ограничување на слободата на говорот.

Морси ја напушти претседателската палата поради протестите

Алфа - 04.12.2012

Египетскиот претсеадтел Мохамед Морси ја напуштил претседателската палата по судирите меѓу полицијата и демонстрантите, јавија западни медиуми.

Морси ја напушти претседателската палата поради протестите

А1 On - 04.12.2012

Египетскиот претсеадтел Мохамед Морси ја напуштил претседателската палата по судирите меѓу полицијата и демонстрантите, јавија западни медиуми.

Претседателот на Египет избега пред налетот на демонстрантите

Н.Македонија - 04.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси ја напуштил претседателската палата по судирите меѓу полицијата и демонстрантите, јавија западни медиуми.

Египетските весници не излегоа од печат

+инфо - 04.12.2012

Неколку влијателни египетски весници денеска не излегоа од печат во знак на протест против новиот устав, кој според повеќето новинари претставува ограничување на слободата на говорот.

Египетски весници протестираат против новиот устав

Фактор - 04.12.2012

Неколку влијателни египетски весници не излегоа денеска од печат во знак на протест против новиот устав, кој според повеќето новинари претставува ограничување на слободата на говорот.

Новинарите во Египет против диктатурата на Мурси

Канал5 - 04.12.2012

Единаесет весници во Египет одлучија да не го печатат денешното издание, а неколку приватни телевизиски станици нема да емитуваат програма во текот на целиот ден, во знак на протест против новиот ...

Морси ја напушти палатата поради протестите

Канал5 - 04.12.2012

Египетскиот претсеадтел Мохамед Морси ја напуштил претседателската палата по судирите меѓу полицијата и демонстрантите. Египетската полиција претходно употреби солзавец врз неколкуте илјади ...

Морси ја напушти претседателската палата поради протестите

Сител - 04.12.2012

Египетскиот претсеадтел Мохамед Морси ја напуштил претседателската палата по судирите меѓу полицијата и демонстрантите, јавија западни медиуми.

Египетските весници не излегоа од печат

Вечер - 04.12.2012

Неколку влијателни египетски весници вчера не излегоа од печат во знак на протест против новиот устав, кој според повеќето новинари претставува ограничување на слободата на говорот.

Египет без дневни весници

Хајд Парк - 04.12.2012

Водечките египетски дневни весници денес не излегоа од печат во знак на протест против Нацрт уставот за кој тврдат дека ја ограничува слободата на изразувањето, јави АП.

Египет без дневни весници

Пулс24 - 04.12.2012

Водечките египетски дневни весници во вторник не излегоа од печат во знак на протест против Нацрт уставот за кој тврдат дека ја ограничува слободата на изразувањето, јави АП.

Поради протестите Морси ја напушти палатата

Курир - 04.12.2012

Египетскиот претседател Мохамед Морси ја напуштил претседателската палата по судирите меѓу полицијата и демонстрантите. Египетската полиција претходно употреби солзавец врз неколкуте илјади ...

Египет без дневни весници

Макфакс - 04.12.2012

Водечките египетски дневни весници во вторник не излегоа од печат во знак на протест против Нацрт уставот за кој тврдат дека ја ограничува слободата на изразувањето, јави АП.

Египетските судии најавија бојкот на референдумот за Уставот

Deutsche Welle - 03.12.2012

Судиите имаат намера да го бојкотираат најавениот референдум околу новиот Устав, зашто декретот на претседателот Мурси навлегува во работата на правосудството и ја повредува неговата независност.

Египетските судии повикаа на бојкот на референдумот за новиот устав

24 Вести - 03.12.2012

Професионална организација на египетските судии ги повика своите членови да го бојкотираат престојниот референдум за новиот устав, закажан на 15 декември.

Египетските судии ќе го мониторираат референдумот

Р.С.Европа - 03.12.2012

Египетскиот врховен суд најави дека судиите ќе го мониторираат спроведувањето на реферндумот на 15 декември и покрај повиците за бојкот.

Египетските судии го бојкотираат референдумот за новиот устав

Алфа - 03.12.2012

Професионална организација на египетските судии ги повика своите членови да го бојкотираат престојниот референдум за новиот устав, закажан на 15 декември.

Египетските весници не излегоа од печат во знак на протест против новиот устав

А1 On - 03.12.2012

Неколку влијателни египетски весници не излегоа денеска од печат во знак на протест против новиот устав, кој според повеќето новинари претставува ограничување на слободата на говорот.

Египетските судии ги повика своите членови да го бојкотираат референдумот

Сител - 03.12.2012

Професионална организација на египетските судии ги повика своите членови да го бојкотираат престојниот референдум за новиот устав, закажан на 15 декември.

Египетските судии ги повика своите членови да го бојкотираат референдумот

МРТ - 03.12.2012

Професионална организација на египетските судии ги повика своите членови да го бојкотираат престојниот референдум за новиот устав, закажан на 15 декември.

Штрајкува и највисокиот Уставен суд на Египет

Канал5 - 03.12.2012

Клубот на египетските судии, во кој членуваат 14.000 судии од сите делови на земјата соопштија дека нема да го надгледуваат референдумот за новиот Устав, распишан за 15 декември.

Египетските весници не излегоа од печат во знак на протест против новиот устав

Сител - 03.12.2012

Неколку влијателни египетски весници не излегоа денеска од печат во знак на протест против новиот устав, кој според повеќето новинари претставува ограничување на слободата на говорот.

Египетските весници не излегоа од печат во знак на протест

МРТ - 03.12.2012

Неколку влијателни египетски весници не излегоа денеска од печат во знак на протест против новиот устав, кој според повеќето новинари претставува ограничување на слободата на говорот.

Египетската опозиција повикува на протести

Сител - 03.12.2012

Египетскиот опозициски Фронт за национален спас ги повика своите членови и приврзаници да учествуваат на утрешниот протест на централниот плоштад „Тахрир“ во Каиро.

Египетската опозиција повикува на протести

МРТ - 03.12.2012

Египетскиот опозициски Фронт за национален спас ги повика своите членови и приврзаници да учествуваат на утрешниот протест на централниот плоштад „Тахрир“ во Каиро.

Судиите повикаа на бојкот на референдумот, новинарите нема да печатат весници

Вечер - 03.12.2012

Професионалната организација на египетските судии ги повика своите членови да го бојкотираат претстојниот референдум за новиот устав, закажан на 15 декември.