TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КОЈА Е ДОРА БАКОЈАНИ ?

Капитал - 20.02.2008

КОЈА Е ДОРА БАКОЈАНИ ? За победа е потребна стратегија. А за добра стратегија е потребно одлично да се познава противникот. Пред нова серија на разговори за името на нашата држава не е лошо да знаеме кој е преговарачот од спротивната страна.

Т-Мобиле им помогна на учениците, студентите и лекарите да ги усовршат своите компјутерски знаења

Капитал - 20.02.2008

Т-Мобиле им помогна на учениците, студентите и лекарите да ги усовршат своите компјутерски знаења Музејот на град Скопје, основното училиште „Димитар Македонски” од Скопје, Факултетот за ликовна уметност, Клиниката за очни болести, студиото „Супер ѕвезда”...

Министрите ги кријат акциите, како змијата – нозете!?

Капитал - 20.02.2008

Конфликт на интереси-берзата и политичарите Министрите ги кријат акциите, како змијата – нозете!? Македонската јавност не може да дознае во кои компании министрите имаат акции. Законот ги штити! Тие немаат обврска јавно да пријават во кои компании поседуваат акции.

Големите светски компании помагаат во развојот на македонските менаџери

Капитал - 20.02.2008

“Менаџерски средби” во организација на Фондот за развој на човечки ресурси Големите светски компании помагаат во развојот на македонските менаџери Менаџерите за човечки ресурси се едни од кадрите што најмногу им недостигаат на македонските компании, истакна Мајкл Инглиш, консултант на ...

НОВА АРХИТЕКТУРА НА СВЕТОТ

Капитал - 20.02.2008

НОВА АРХИТЕКТУРА НА СВЕТОТ До последен миг пред затворање на овој број на весникот чекав, очекував, некој да ми шепне, да ми јави што се случува во Атина. “Решението за македонско – грчкиот спор за името е најдено” изјави во Скопје најголемиот македонски лобист Брус Џексон.

Голема акција против градежната мафија

Капитал - 20.02.2008

Словенија Голема акција против градежната мафија Акцијата делумно ја поврзуваат и со изјавите на премиерот Јанез Јанша во последните неколку месеци дека е потребно државата да се “пресмета” со тајкуните, кои се виновни за подигање на цените и трошоците за живот Десетина директори на ...

Милијардерка со меко срце

Капитал - 20.02.2008

Мелинда Гејтс Милијардерка со меко срце Мелинда, сопругата на еден од најбогатите бизнисмени на планетава, Бил Гејтс, за Fortune раскажува за животот со него, за мотивите зошто основаа фондација и ги дадоа своите милијарди за да му помогнат на човештвото.

Мајкрософт ве советува: Како да остварите успешна комуникација на работното место

Капитал - 20.02.2008

Мајкрософт ве советува: Како да остварите успешна комуникација на работното место Секојдневно за време на работното време ние применуваме различни типови на комуникација за остварување на контакт со колегите околу нас. Покрај значењето и важноста на работите кои ги кажуваме нашите гестикулации и ...

Продадени 5% од Берзата

Капитал - 20.02.2008

Продадени 5% од Берзата Продавањето на 83,25% од “Макошпед осигурување” за 7,3 милиони евра секако дека беше најзначајната трансакција што помина на Берзата минатата недела. Купувач на скопската осигурителна компанија преку две блок трансакции е ”Euroins Insurance Group”, ...

Ревизорскиот извештај е значаен инструмент за носење на деловни одлуки

Капитал - 20.02.2008

Лидија Нануш, директор на Deloitte &Touche Македонија Ревизорскиот извештај е значаен инструмент за носење на деловни одлуки Ревизорот има исклучително важна улога во услови на постоење на пазар на капитал и пазарна економија, затоа што дава мислење за објективноста на финансиските извештаи ...

ЧУМУ СТРАВ ?

Капитал - 20.02.2008

ЧУМУ СТРАВ ? Свами Шиванада е еден од големите Јога гуруа. Некои негови изјави овие денови ми се мотаат по главата затоа што гледам дека сите се во некаква напнатост, во грч и исчекување “што ќе биде” ? Таква состојба на организмот (и државата е организам) не е добра.

Виталиа ќе извезе 7,5 тони житарки во Гана

Капитал - 20.02.2008

Виталиа го шири извозот на здрава храна во Африка Виталиа ќе извезе 7,5 тони житарки во Гана Виталиа, компанијата за производство и трговија со здрава храна, годинава ја почнува со извоз во Гана, што ќе биде и прв извоз на оваа македонска компанија во африканската држава.

Америка на продажба?!

Капитал - 20.02.2008

”Приказни од Wall Street Америка на продажба?! Купувањата на акции во големите американски компании од Wall Street од страна на странски државни фондови од Катар, Сингапур или Кувајт станува тренд кој се повеќе ја загрижува американската јавност.

Кој го пла­ќа не­ус­пе­хот на аме­ри­кан­с­ки­от па­зар со нед­виж­ни­ни?

Капитал - 20.02.2008

Кој го плаќа неуспехот на американскиот пазар со недвижнини? Македонските центри на политичка моќ не смеат да го превидат негативниот ефект кој го има падот на берзата врз склоноста за инвестициона потрошувачка, на и онака малкуте претприемачи во Македонија.

Агрокор ја изгуби трката за Мигрос

Капитал - 20.02.2008

Балкан бизнис и политика Агрокор ја изгуби трката за Мигрос Зделката ја доби компанијата Moonlight, во состав на британската прајват еквити фирма BC Partners. Тие ќе платат 1,64 милијарди долари за 50,8% од турскиот трговски ланец.

Хуго Чавез ја сопре испораката на нафта кон Америка

Капитал - 20.02.2008

Хуго Чавез ја сопре испораката на нафта кон Америка Одлуката на претседателот Чавез да ја прекине испораката на нафта кон американскиот нафтен гигант Exxon Mobil ја дигна цената на нафтата до 96 долари. Аналитичарите предвидуваат дека тоа нема да трае долго, бидејќи Венецуела дури две третини од ...

Sony Ericsson мобилен телефон кој користи Windows Mobile

Капитал - 20.02.2008

Технологија и Gadgets Sony Ericsson мобилен телефон кој користи Windows Mobile Компанијата Sony Ericsson го најави својот прв мобилен телефон на Windows Mobile платформата. Уредот наречен Xperia X1 наскоро ќе се појави во продажба во САД.

“Ламји” што се грижат за околината

Капитал - 20.02.2008

Следната генерација на “зелени” автомобили “Ламји” што се грижат за околината Автомобилски модели за кои што штедливоста и грижата за животната средина досега и не им била некоја силна страна, почнаа да се најавуваат на пазарот.

Земјиште ќе може да купи оној кој најмногу ќе плати

Капитал - 20.02.2008

Што ќе значи либерализацијата на пазарот на недвижнини? Земјиште ќе може да купи оној кој најмногу ќе плати Владината одлука да им се дозволи на странци да купуваат земјиште во Македонија предизвика многу реакции во јавноста.

Петте минути!

Капитал - 20.02.2008

Љупчо Зиков Петте минути! Постои една мала поговорка, а голема суштина, дека за секој од нас има “пет минути”! Па со текот на времето на тоа е додадено дека - ... има, има, само треба да ги видиш ...!!?? Само, да не заспиеме сега, кога треба да бидеме будни! Држи правец! Македонија во ...

СИТУАЦИЈА

Капитал - 20.02.2008

СИТУАЦИЈА Александар Писарев [email protected] Иако сакав да бидам малку не сериозен и да ве развеселам не можев. Кај нас денеска е СИТУАЦИЈА. Кај Нив НЕ Е. Ова е сосема доволно да внимавам да не ги утнам главните процеси на историјата, а со тоа да понесам лична и колективна одговорносот за ...

Добар совет злато вреди

Капитал - 20.02.2008

Колку заработуваат светските консултанти Добар совет злато вреди Тони Блер ќе заработува десетина милиони фунти како консултант на најголемите светски компании Поранешниот британски премиер Тони Блер, е само последниот во низата познати поранешни политичари кои по завршувањето на кариерата ...

Грабеж во Чаир

Канал5 - 19.02.2008

Тројца маскирани и вооружени со автоматска пушка и пиштоли го нападнале златарот Раиф Љамалари пред неговата зграда во скопски Чаир кога тој заедно со синот се враќале од работа - дома. Со истрели непознатите им украле 3 килограми злато и накит вредни 100 илјади евра.