TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бегањето од договор не значи спас од избори

Република - 19.07.2015

Ненад Мирчевски 1. „Бул­до­же­рот“ дој­де и си за­ми­на. Ви­кто­ри­ја Ну­ланд не по­тро­ши по­ве­ќе од еден час во раз­го­во­ри со ли­де­ри­те на по­ли­тич­ки­те пар­тии. И овој пат ни­што од дол­го по­са­ку­ва­на­та стран­ска ди­рект­на по­мош за ...

САД ќе го зголемат притисокот над Русија, ако конфликтот во Донбас продолжи

Локално - 18.07.2015

Помошник-државниот секретар Викторија Нуланд коментираше пред украинската телевизија “Шустер Live” дека САД ќе го зголемат притисокот над Русија, ако конфликтот во источна Украина продолжи и ескалира.

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Нова година

Вест - 17.07.2015

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Зет род ли е, магаре стока ли е? Кога Никола Груевски и Зоран Заев, на посебни прес-конференции, пред зори во средата ги даваа еуфоричните изјави дека секој од нив е победник во преговорите од Пржино, ја сфатив мудроста на ...

Пресуда за Заев на 24 април

Република - 15.07.2015

СДСМ ќе мора да оди на избори ПРЕСУДА ЗА ЗАЕВ НА 24 АПРИЛ „Тик-так, тик-так“, ономатопејата на детонаторот сериозно отчукува во СДСМ. Но овојпат, експлозивната направа не е една од петардоидните „бомби“ на Заев, туку вистинска, разорна бомба.

Притисок за финален договор: Кај што застана Нуланд, ќе продолжи Хан!

Deutsche Welle - 14.07.2015

Нуланд и Хан очекуваат дека партиските лидери денеска ќе седнат на маса подготвени да го финализираат договорот, во интерес на евроатлантската иднина на Македонија Притисокот врз македонските партии ќе продолжи и ќе биде огромен со цел да постигнат ...

Нуланд: САД ја поддржуваат Србија на патот кон ЕУ

Утрински - 14.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ на средбата со американскиот помошник-државен секретар Викторија Нуланд истакна дека Белград е цврсто определен за членство во Европската унија. Вучиќ и Нуланд разговараа за билатералните односи, за евроинтеграциите ...

Дачиќ и Нуланд разговараа за кризата во Украина

Р.С.Европа - 14.07.2015

Помошникот на американскиот државен секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд му пренела на шефот на српската дипломатија и претседавач со ОБСЕ, Ивица Дачиќ дека Србија има целосна поддршка од САД во напорите за ...

Нуланд во Белград

Р.С.Европа - 14.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ на средбата со американскиот помошник-државен секретар Викторија Нуланд истакна дека Белград е цврсто определен за членство во Европската унија. Вучиќ и Нуланд разговараа за билатералните односи, за евроинтеграциите ...

Аналитичари: Нуланд подготви терен за Хан

Алсат-М - 14.07.2015

Препораките на американската помошник-државна секретарка Викторија Нуланд беа клучни за решавање на политичката криза. Поранешните дипломати Ристо Никовски и Нано Ружин, оценуваат дека Американката ја одиграла улогата на дипломатски булдожер, иако ...

Македонските политичари за политичката криза, албанските за кризата и името

МКД - 14.07.2015

По средбите со Викторија Нуланд, од информациите од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ произлезе дека Груевски и Заев биле најмногу заинтересирани за изборите во април догодина и за преодната влада. За разлика од нив, Ахмети и Тачи не заборавија да го отворат и ...

Нуланд: САД ја поддржуваат Србија на патот кон ЕУ

+инфо - 14.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ на средбата со американскиот помошник-државен секретар Викторија Нуланд истакна дека Белград е цврсто определен за членство во Европската унија. Вучиќ и Нуланд разговараа за билатералните односи, за евроинтеграциите ...

Дачиќ и Нуланд разговараа за кризата во Украина

+инфо - 14.07.2015

Помошникот на американскиот државен секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд му пренела на шефот на српската дипломатија и претседавач со ОБСЕ, Ивица Дачиќ дека Србија има целосна поддршка од САД во напорите за ...

Нуланд: САД ја поддржуваат Србија на патот кон ЕУ

Алфа - 14.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ на средбата со американскиот помошник-државен секретар Викторија Нуланд истакна дека Белград е цврсто определен за членство во Европската унија. Српскиот премиер Александар Вучиќ на средбата со американскиот ...

Има нешто меланхолично во посетата на Нуланд

Окно - 14.07.2015

Има нешто меланхолично, застарено, изгубено во посетата на високиот американски претставник, Нуланд. Тоа е чувството кое се влече од 2008 година, последен пат кога се најдовме на радарот на САД.

Постои политичка волја да се надмине кризата

Н.Македонија - 14.07.2015

Заменик-државната секретарка на САД истакна дека нејзината земја го поддржува исполнувањето на договорот од 2 јуни за излез од политичката криза, порачувајќи дека конечниот договор треба да се постигне што поскоро Посетата на Скопје е дел од ...

Нуланд: САД ја поддржуваат Србија на патот кон ЕУ

Сител - 14.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ на средбата со американскиот помошник-државен секретар Викторија Нуланд истакна дека Белград е цврсто определен за членство во Европската унија. Вучиќ и Нуланд разговараа за билатералните односи, за евроинтеграциите ...

Дачиќ и Нуланд разговараа за кризата во Украина

Локално - 14.07.2015

Помошникот на американскиот државен секретар задолжен за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд му пренела на шефот на српската дипломатија и претседавач со ОБСЕ, Ивица Дачиќ дека Србија има целосна поддршка од САД во напорите за ...

„Македонски манифест“: Време е да се повлечат црвените линии за името

Н.Македонија - 14.07.2015

Групата македонски интелектуалци „Македонски манифест“ на вчерашниот прес истакнаа дека со доаѓањето во Македонија на помошник-државната секретарка на САД, Викторија Нуланд, се врши силен притисок врз македонскиот идентитет - За таквата претпоставка ...

ИНТЕРВЈУ НЕНАД МАРКОВИЌ: Нè очекува игра на нерви која ќе заврши со руски рулет!

Фактор - 14.07.2015

Политикологот Марковиќ во интервју за Фактор вели оти не е преголем оптимист дека спорот на политичката криза уште денеска би можел да биде решен . „Во очите на опозицијата и нивните гласачи дефинитивно е така.

Николиќ: Србија заслужува да влезе во ЕУ

Фактор - 14.07.2015

Србија има направено многу напори за стабилизирање на ситуацијата во регионот и нема да се откаже од овој ангажман. Ова го изјавил претседателот Томислав Николиќ на средбата со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД.

Нуланд за Алсат-М: Прво создавање услови, потоа избори

Бриф - 14.07.2015

Јас дојдов тука денеска за да ставам до знаење колку е важно за САД партиите да работат заедно и да ја решат политичката криза, за да може да се вратиме на важните работи кои ги правиме заедно повеќе од 20 години – поддршка за демократскиот пат на ...

Правосудниот систем на Албанија итно да се рефоирмира!

Вечер - 14.07.2015

Нуланд пред новинарите изјави дека добила ветување и силни гаранции дека албанските власти целосно ќе се ангажираат за да го забрзаат процесот на реформи во правосудството Помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, во рамки на ...

Балканот – колонија на западот

Денешен - 14.07.2015

Во минатата колумна потенцирав дека по референдумот во Грција, пред Ципрас сите опции се отворени и дека не постои механизам Грција да биде истерана ниту од еврозоната, а уште помалку од ЕУ, ако не ги врати парите на кредиторите.

Николиќ: Србија заслужува да влезе во ЕУ

Вечер - 14.07.2015

Србија има инвестирано многу напор за намалување на тензиите во Балканот, како и за реформирање на земјата во последните неколку години и секако заслужува да биде примена како полноправна членка на ЕУ, истакнал Николиќ, цитиран од претседателската ...

Наменски врамен текст по мерка на власта

СПФМ - 14.07.2015

[Рецензија: Заев на поправен кај Хан и Нуланд] Станува збор за целосно необјективен, едностран прилог пласиран „во очи“ на посетите на американскиот помошник државен секретар, Викторија Нуланд (13.07.2015) и на комесарот за преговори за проширување ...

Балканот – колонија на западот

Нетпрес - 14.07.2015

Во минатата колумна потенцирав дека по референдумот во Грција, пред Ципрас сите опции се отворени и дека не постои механизам Грција да биде истерана ниту од еврозоната, а уште помалку од ЕУ, ако не ги врати парите на кредиторите.

Египќаните со силни симпатии гледаат на доаѓањето на Викторија Нуланд

Пулс24 - 14.07.2015

Нема напредок на демократијата без интеграција на малцинските групи. Египќаните во Р. Македонија, со силни симпатии и оптимизам гледаат на доаѓањето на Викторија Нуланд - помошник на државниот секретар на САД, чии изјави во медиумите даваат надежи ...

Нуланд: Македонците нека ги засукаат ракавите и нека го затворат јазот

Sky - 14.07.2015

„Очигледно, никој не посакува избори ако тие не бидат фер и слободни. Мислам дека целото ова поглавје ја извади на виделина потребата од послободно опкружување за медиумите, за да се обрне внимание на изборните прашања што ги идентификуваше ОБСЕ, за ...

Нуланд инсистира веднаш да се најде решение за политичката криза

Глас на Америка - 13.07.2015

Силно и демократско општество во Македонија е американската стратешка цел, според вишата претставничка на Стејт департментот во посета на Македонија „Сега е време да се стави крај на политичката криза.

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

24 Вести - 13.07.2015

Американската помошничка држана секретарка Викторија Нуланд на синоќашните средби со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да „оди напред“, треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства, при што од нивна ...

Ахмети со Нуланд: Решение за името по надминување на кризата

Телма - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Лидерот на ДУИ се сретна со Викторија Нуланд

24 Вести - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Нуланд: Време е да се реши политичката криза

24 Вести - 13.07.2015

Американската помошничка државна секретарка Викторија Нуланд порача дека е време да се реши политичката криза во земјата. На прес конференцијата која што се одржа по средбата со Никола Груевски, таа рече дека ги поддржува американскиот амбасадор Џес ...

Нуланд очекува брзо решавање на политичката криза

Телма - 13.07.2015

По средбите со политичките лидери Нуланд смета дека има политичка волја да се реши тешката политичка криза во Македонија. Рече дека заедно со Хан работеле на пакетот догвор од 2 јуни и очекува за време на утрешната посета на хан да се надминат и ...

Нуланд до Приштина: Формирајте Специјален суд

Телма - 13.07.2015

Американскииот помошник државен секретар Викторија Нуланд на синоќашните средби со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да „оди напред“, треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства, при што од нивна ...

Нуланд – Заев: Потребни се итни решенија за нормализација

Телма - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, генералниот секретар Оливер Спасовски и членката на И.О Рената Треневска Дескоска, денеска имаше средба со делегација предводена од помошник државниот ...

Ахмети и Тачи со Нуланд разговараа и за прашањето за името

Телма - 13.07.2015

Во рок од три часа Нуланд се сретна со тројцата лидери: Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи. Ниту еден од нив не зборуваше со медиумите по средбата со американската функционерка. Таа отиде во седиштето на СДСМ заедно со американскиот амбасадор Џес ...

Нуланд: Брзо да се најде решение за кризата

Телма - 13.07.2015

Пеш по мостот до МНР, американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд утрово ја започна серијата средби со македонските политички лидери на кој им порача дека мора да ја решат политичката крза колку што е можно побрзо.

Нуланд во Скопје доаѓа за да ја поддржи мисијата на Хан

Нова ТВ - 13.07.2015

Денеска во Скопје од Приштина ќе допатува Викторија Нуланд со цел да го демонстрира интересот на САД за состојбите во Македонија и целиот регион. Оваа порака на официјален Вашингтон има за цел да ги демантира сите шпекулации за повлекување на ...

Нуланд доаѓа со силна инфузија за македонските преговори!

Deutsche Welle - 13.07.2015

Не гледам дека меѓу нас и ВМРО-ДПМНЕ може да продолжат преговорите, но оставаме отворена врата во разговорите со меѓународните претставници, доколку предложат нешто што ќе ги исполни нашите барања, вели лидерот на СДСМ.

Ахмети-Нуланд: Кризата, спорот со името и борците за ИСИС тема на разговор

Нова ТВ - 13.07.2015

Раководството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) им ги претставило своите ставови во врска со актуелната политичка криза во Македонија на високите гости од Вашингтон, Викторија Нуланд, Помошник Државниот Секретар на Стејт Департментот за ...

Нуланд пред Влада пречекана од демонстранти, се скандира „Оставка“

Нова ТВ - 13.07.2015

Штотуку започна средбата на помошниот-државниот секретар на САД Викторија Нуланд и премиерот Никола Груевски во Владата на РМ. Нуланд беше пречекана со организиран протест на антивладините кампери кои со пароли на англиски јазик, знамето на САД и ...

Нуланд бара чесна Влада да го продолжи патот кон евроатлантската интеграција

Нова ТВ - 13.07.2015

-Политичката криза ја отежна работата на политичките лидери овде и таа мора веднаш да се надмине. САД е задоволна од соработката со ЕУ, на соработката помеѓу амбасадорот Бејли и еврокомесарот Хан, за да ги доближат ставовите на лидерите, за ...

Заев на средбата со Нуланд:Потребни се итни решенија за нормализација на земјата

Нова ТВ - 13.07.2015

Потребни се итни решенија во интерес на нормализација на земјата, доколку се постигне договор за организација на Влада што ќе подготви и спроведе избори, а договорот од 2-јуни предвидува одгговорите за критичните прашања.

Нуланд: крајно време е за решение!

Deutsche Welle - 13.07.2015

Крајно време прво да се најде решение за кризата, а потоа и за името, порача американската дипломатка Нуланд по средбите со македонскиот државен врв и опозицијата во Скопје Крајно време е да се најде решение за кризата, преку пакет реформи со кои ...

Нуланд за Алсат-М: Ако има потреба, ќе се ангажираме на повисоко ниво

Нова ТВ - 13.07.2015

"Не мислиме дека е можна стабилност ако нема слобода, демократија, правичност и раст. Мислиме дека овие работи одат една со друга. Особено во земји со предизвици како мултиетничноста што ја имате.

Нуланд денес во Скопје

Капитал - 13.07.2015

Помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, доаѓа денес во еднодневна посета на Македонија. Според агендата таа ќе се сретне со високи владини претставници и со партиските лидери.

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

Утрински - 13.07.2015

Американскииот помошник државен секретар Викторија Нуланд на синоќашните средби со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да „оди напред“, треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства, при што од нивна ...

Прво решение за кризата, па потоа за името

Р.С.Европа - 13.07.2015

Македонија од година в година добива сè покритични извештаи од Европската унија, најголем дел од нив поврзани со демократските стандарди, па се чини дека проблемот за името со Грција паѓа во втор план.

Лидерот на ДУИ се сретна со Викторија Нуланд

Алсат-М - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Средба Ахмети - Нуланд

Р.С.Европа - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Ахмети- Нуланд: По решавање на политичката криза, веднаш да се реши и името!

Капитал - 13.07.2015

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денес се сретна со помошник државниот секретар на Стејт департментот за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд. Според соопштението што го испратија од партијата, двајцата соговорници разговарале за политичката криза во ...

Ахмети на средбата со Нуланд: Неприфатливо е продолжувањето на кризата

Утрински - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Дали по политичката криза, ќе се решава и спорот за името ?

Капитал - 13.07.2015

Веднаш по решавање на политичката криза во државата, да се пристапи кон решавање на проблемот со името. Ова е пораката што помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд ја испрати по средбата со лидерот на ДУИ, Али ...

Нуланд по средбата со Груевски: Од тоа што го видов кај лидерите, проблемот ќе може да се надмине

Капитал - 13.07.2015

„Oд тоа што го видов кај политичките лидери, верувам дека проблемот ќе може да се надмине. Останаа да се разрешат уште неколку прашања. Ги поддржувам разговорите што лидерите ги водат со комесарот Јоханес Хан“, изјави помошник државниот секретар на ...

Заев и Нуланд разговарале за политичката криза

Р.С.Европа - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација од СДСМ денеска имале средба со делегација предводена од помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд. Тие разговарлае, како што наведуваат СДСМ, за можноста за решавање на политичката криза во ...

Средба на Нуланд со лидерот на СДСМ

Алсат-М - 13.07.2015

Делегацијата предводена од помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд која денеска е во посета на Македонија се сретна со лидерот на СДСМ, Зоран Заев. На средбата, како што информира СДСМ, се разговарало за можноста за надминување на ...

Средба Нуланд-Заев: Власта и опозицијата споделено да гарантираат создавање услови за фер избори

Капитал - 13.07.2015

Можностите за решавање на политичката криза во земјава биле главната тема и на средбата на помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, со претседателот на СДСМ, Зоран Заев. „Тема на разговорот беше можноста за решавање на политичката криза ...

Нуланд: Единствена и демократска Македонија интегрирана во НАТО и ЕУ е стратрешка цел на САД

Алсат-М - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Средба на Нуланд со лидерот на СДСМ

Утрински - 13.07.2015

Делегацијата предводена од помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд која денеска е во посета на Македонија се сретна со лидерот на СДСМ, Зоран Заев. На средбата, како што информира СДСМ, се разговарало за можноста за надминување на ...

Нуланд повика на решавање на кризата веднаш

Р.С.Европа - 13.07.2015

Американската дипломатка Викторија Нуланд, која денеска се сретна со политичките лидери во земјава, рече дека верува оти постои политичка волја за излез од кризата. Постои политичка волја за надминување на кризата и остануваат отворени уште неколку ...

Викторија Нуланд ја услови поддршката на САД со брзо решавање на политичката криза: За ЕУ и НАТО треба добра, чиста ...

Вест - 13.07.2015

Американскиот помошник-државен секретар Виктрија Нуланд ги повика политичките лидери што побрзо да ја решат кризата, за да може САД да продолжи со поддршката за евроатлантската интеграција на Македонија.

Средба Тачи - Нуланд: Вистинскиот проблем на Македонија е името

Утрински - 13.07.2015

Претседателот на ДПА Мендух Тачи на денешната средба со помошникот државниот секретар на Стејт департментот за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд, рекол дека ДПА покажала целосна подготвеност за спроведување на структурните реформи кои ...

Нуланд: Има политичка волја за решавање на кризата

Р.С.Европа - 13.07.2015

Помошник државниот секретар на САД за Европа, Викторија Нуланд и премиерот Никола Груевески по средбата во македонската влада, дадоа изјави. Главна тема политичката криза. Било разговарано и за односите меѓу двете ...

Тачи се сретна со Нуланд

Р.С.Европа - 13.07.2015

Претседателот на ДПА Мендух Тачи на денешната средба со помошникот државниот секретар на Стејт департментот за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд, рекол дека ДПА покажала целосна подготвеност за спроведување на структурните реформи кои ...

Ексклузивно интервју на Нуланд за Алсат-М

Алсат-М - 13.07.2015

Алсат-М: Ја слушнавме Вашата изјава по средбата со премиерот во Владата. Јас ќе одам еден чекор понатаму со прашањата. Дали на маса имаше конкретен предлог што беше дискутиран со лидерите во Скопје? Нуланд: Како што знаете, формалните преговори за ...

ФОТО: Нуланд: Решете ја кризата!

Утрински - 13.07.2015

Според американската функционерка, време е да и се стави крај на политичката криза во земјата Помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, ги повика денеска политичките лидери во земјата да се вратат на преговарачка маса и да го остварат ...

„Македонски манифест“ со реакција за посетета на Нуланд

Алсат-М - 13.07.2015

Членовите на организацијата Македонски манифест ја пречекаа со сериозни обвинувања и навреди помошник-американската државна секретарка за Европа и Евро Азија, Викторија Нуланд. Според нив, таа дошла за да изврши притисок за името и да му наштети на ...

Нуланд се сретна со лидерите на партиите

Алсат-М - 13.07.2015

„Сега е време за решавање на политичката криза“, порача помошничката на американскиот државен секретар Викторија Нуланд, по средбата со премиерот Никола Груевски во Скопје. Таа истакна дека видела политичка волја кај страните за надминување на ...

Нуланд: Потребни се итни реформи во правосудниот систем на Албанија

Утрински - 13.07.2015

Помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, попладнево од Скопје допатува во Тирана. Во тамките на неколку часовниот престој во албанската метропола таа оствари средби со шефот на државата, Бујар Нишани, премеирот Еди Рама и лидерот на ...

„Оставка, оставка“ – побараа камперите од Груевски пред средбата со Нуланд (ФОТО)

МКД - 13.07.2015

За време на средбата на премиерот Никола Груевски со американскиот помошник државен секретар задолжен за европски прашања Викторија Нуланд, стотина граѓани пред Владата на Република Македонија извикуваа „Оставка, оставка“.

Нуланд до македонските политички лидери: ЕУ и САД се за планот од 2 јуни (ФОТО)

МКД - 13.07.2015

Викторија Нуланд, високата претставничка на Стејт департментот, Викторија Нуланд, која денеска оствари средба со македонските политички лидери, порача дека решение за кризата треба да се бара во основата на договорот постигнат во Пржино, на 2 јуни.

Нуланд: Засукајте ги ракавите за да се врати земјата на демократскиот курс (ВИДЕО)

МКД - 13.07.2015

Јас дојдов тука денеска за да ставам до знаење колку е важно за САД партиите да работат заедно и да ја решат политичката криза, за да може да се вратиме на важните работи кои ги правиме заедно повеќе од 20 години – поддршка за демократскиот пат на ...

Македонски манифест: Предупредување до Владата, ЕУ и НАТО ни се нуди за името

МКД - 13.07.2015

Крајно време е и нашата влада да ги повлече црвените линии, предупредија денеска членовите на Македонски манифест по повод посетата на помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд.

НУЛАНД ВО СКОПЈЕ: Mоже ли булдожер-дипломатијата да ја реши кризата?

Телеграф - 13.07.2015

Помошникот државен секретар беше во Скопје минатата година. Тогаш таа беше децидна дека Македонија треба да биде пример за соживотот во регионот и дека двете заедници имаат обврска да го чуваат Американскиот помошник државен секретар, Викторија ...

Косово даде ветување пред Нуланд дека ќе формира Специјален суд

Телеграф - 13.07.2015

Во соопштението се додава дека Мустафа ја запознал Нуланд и со владините напори за економски развој, јакнење на правната држава и борбата против тероризмот, насилниот екстремизам, корупцијата и организираниот криминал Американскиот помошник државен ...

АХМЕТИ-НУЛАНД: Да се спроведат реформите од извештајот на Прибе

Телеграф - 13.07.2015

Соговорниците исто така разговарале и за борците од регионот во војните во Сирија и во Ирак, како и за начините да се спречи оваа појава ДУИ ќе ги поддржи реформите што произлегуваат од препораките на Европската унија и на господинот Прибе, бидејќи ...

ВИКТОРИЈА НУЛАНД: Крајно време е да се реши кризата

Телеграф - 13.07.2015

ЕУ-вредностите ни се водилка за разрешување на тековните политички премрежиња, чие разрешување единствено е можно како правно, политичко и институционално решение, рече Груевски по средбата со Нуланд Македонија и САД имаат одлична соработка и ...

НУЛАНД ДЕЦИДНА: Решение на кризата само преку договорот од 2 јуни

Телеграф - 13.07.2015

Aмериканскиот помошник државен секретар нагласи дека колку побрзо ќе се реши сегашната ситуација, толку побрзо Македонија може да се посвети на решавање на спорот за името и на приемот во НАТО Како и што се очекуваше, американскиот помошник државен ...

ТАЧИ: Прашањето за името и меѓуетничките односи се вистинските проблеми

Телеграф - 13.07.2015

Тачи изјави дека споровите меѓу македонските партии се виртуелни и дека вистински проблем на Македонија е прашањето за името, меѓуетничките односи, односно правата на Албанците, функционирањето на институциите, како и фер и пропорционална ...

Нуланд на средба со Груевски

Тера - 13.07.2015

Средбата на Државниот секретар на САД Викторија Нуланд и претседателот на ДУИ Али Ахмети заврши. Нуланд сега е на средба со премирот Никола Груевски во Владата на РМ. Антивладините кампери со протест го проследија пристигнување на Нуланд.

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

+инфо - 13.07.2015

Американскииот помошник државен секретар Викторија Нуланд на синоќашните средби со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да „оди напред“, треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства, при што од нивна ...

Нуланд со турбо агенда, за три часа средби со четворицата партиски лидери

+инфо - 13.07.2015

Силен поттик за продолжување на прекинатите преговори, се очекува од денешната посета на помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, која во Скопје ќе се сретне со високи владини претставници и со партиските лидери.

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

Алфа - 13.07.2015

Во соопштението се додава дека Мустафа ја запознал Нуланд и со владините напори за економски развој, јакнење на правната држава и борбата против тероризмот, насилниот есктремизам, корупцијата и организираниот криминал.

ФОТО+ВИДЕО: Нуланд прошета по мостот со антички штитови

А1 On - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар, Викторија Нуланд, утринава пристигна во Скопје и првата средба ја оствари со министерот за надворешни работи, Никола Попоски. При доаѓањето кон зградата на МНР, таа со своето обезбедување, пеш помина низ ...

Нуланд ќе ги притисне и двете страни

+инфо - 13.07.2015

Викторија Нуланд се очекува експлицитно да ја соопшти пораката за интересот на Вашингтон во однос на евроатланските перспективи на Македонија што подразбира и стриктно почитување на извесни западни вредности и принципи кои се сериозно доведени во ...

Камперите од пред Влада ја дочекаа Нуланд со три развеани знамиња (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.07.2015

Во исчекување на средбата меѓу високата функционерка на САД, Викторија Нуланд и премиерот Никола груевски, луѓето кои се наоѓаат во Кампот на слободата пред Вадата, веат американско, македонско и знаме на Европската унија.

Нуланд-Ахмети: Прво решение за политичката криза, па за името

+инфо - 13.07.2015

Претседателот на ДУИ на денешната средба со Викторија Нуланд, помошник државниот секретар на Стејт департментот за Европа и Евроазија, разговарале за политичка криза во Македонија и за начините за нејзино надминување, како и интеграцијата во НАТО и ...

ВИДЕО: Камперите пред Влада ја пречекаа Нуланд со „Оставка! Оставка!“

А1 On - 13.07.2015

„Одете си убијци! Нема правда, нема мир!“, скандираа камперите пред Влада додека пристигнуваше американскиот заменик државен секретар, Викторија Нуланд на планираната средба со премиерот Никола Груевски.

Нуланд се сретна со Ахмети, следуваат другите средби, оптимизам за решение на кризата нема!

Фокус - 13.07.2015

Се очекува Нуланд да поддржи решение кое ќе биде претставено од еврокомесарот Хан веќе утре. Американскиот дипломат Викторија Нуланд денеска е во Скопје. Таа ќе има средби со лидерите на најзначајните политички партии, Заев, Груевски, Тачи и Ахмети.

Нуланд и Груевски разговараат, демонстрантите извикуваат „оставка“!

Фокус - 13.07.2015

Демонстрантите на оградата пред Влада имаат поставено транспаренти на англиски јазик на кои пишува „Нема правда, нема мир, „Нема компромис со криминалот и корупцијата“, „Слобода и демократија“. Нуланд претходно се сретна со Ахмети.

(ВИДЕО) Нуланд: Крајно време е да се реши политичката криза

А1 On - 13.07.2015

На прес конференцијата која што се одржа по средбата со Никола Груевски, американскиот помошник државен секретар, Викторија Нуланд порача дека е време да се реши политичката криза во земјата.

Нуланд: Крајно време е да се најде решение на кризата

+инфо - 13.07.2015

Од она што го слушнав на средбите со лидерите, верувам дека има волја да се надминат проблемите. Останаа уште неколку прашања кои треба да се решат и крајно време е да се најде решение за кризата, за да може да се врати Македонија на патот на ...

Нуланд: крајно време е да се реши кризата! Груевски: решение е можно низ институциите!

Фокус - 13.07.2015

Таа смета дека кај лидерите постои желба за решавање на спорот, а амбасадорот Бејли и комесарот Хан се тука за да го олеснат дијалогот. После релативно кусата средба со премиерот Груевски, американскиот помошник државен секретар, Викторија Нуланд ...

ВИДЕО: Груевски наместо за кризата говореше за трговската размена со САД

А1 On - 13.07.2015

Во својата изјава по средбата со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД, премиерот, Никола Груевски, многу малку се задржа на политичката криза, а повеќе за односите меѓу двете држави. На пресот не беа дозволени прашања од новинарите.

Заев со Нуланд: Се согласивме дека се неопходни промени

+инфо - 13.07.2015

Важно за граѓаните на Република Македонија е враќање на слободата и демократијата и обезбедување и заштита на човековите права. Во таа насока дејствува Социјалдемократскиот сојуз и инсистира на механизми што тоа ќе го овозможат, нагласил ...

Нуланд и Заев се согласиле дека се потребни промени за да профункционираат институциите

Фокус - 13.07.2015

На средбата е изразена согласност дека се неопходни промени за функционалноста на институциите, судството, медиумите, како дел од процесот на промена на партизираниот државен систем. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска имаше средба со ...

(ВИДЕО) Заев на средбата со Нуланд: Потребна е промена на партизираниот државен систем

А1 On - 13.07.2015

Во седиштето на СДСМ, американскиот помошник заменик државен секретар, Викторија Нуланд, се сретна со лидерот на опозицијата, Зоран Заев. Тема на разговорот беше можноста за решавање на политичката криза во земјава, преку споделени гаранции меѓу ...

Единствена и демократска Македонија интегрирана во НАТО и ЕУ

Идивиди - 13.07.2015

Скопје, 13 јули 2015 (МИА) - САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Ахмети со Нуланд: ДУИ ги поддржува реформите од препораките на Прибе

А1 On - 13.07.2015

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети и Викторија Нуланд, помошник државниот секретар на Стејт Департментот за Европа и Евроазија, разговараа околу политичка криза во Македонија и начините за надминување на истата како и за интеграцијата на Република ...

Заев со негативна оценка за преговорите, Нуланд ги реанимира, Хан треба да ги воскресне

+инфо - 13.07.2015

Високата претставничка на Стејт Департментот, Викторија Нуланд, како и што се очекуваше, не донесе нов предлог за излез од политичката криза, но ѝ порача на јавноста дека решение мора да најде веднаш, во рамките на договорот од 2 јуни, а според неа, ...

Тачи: Сегашната ситуација е нелогична

+инфо - 13.07.2015

Сегашната ситуација е нелогична и спротивна на она што треба да се направи за да се реши политичката, правната и економската криза. Споровите меѓу македонските партии се виртуелни и вистински проблем на Македонија е прашањето за името, меѓуетничките ...

Нуланд: Ние силно го поддржуваме пакетот на Хан

Алфа - 13.07.2015

Сега е време политичката кризата да се доведе до крај, што ќе и дозволи на Македонија да го продолжи избраниот пат на евроатлантска интеграција, е пораката на помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, по низата средби кои ги имаше со ...

Нуланд за Алсат-М: Посочените проблеми околу изборите не потсетија на состојбата на медиумите

+инфо - 13.07.2015

Јас дојдов тука денеска за да ставам до знаење колку е важно за САД партиите да работат заедно и да ја решат политичката криза, за да може да се вратиме на важните работи кои ги правиме заедно повеќе од 20 години - поддршка за демократскиот пат на ...

Нуланд: Никој не посакува избори ако тие не бидат фер и слободни

Фокус - 13.07.2015

„Мислам дека целото ова поглавје ја извади на виделина потребата од послободно окружување за медиумите, за да се обрне внимание на изборните прашања кои ги идентификуваше ОБСЕ, за систем на владеење на правото во кого сите ќе имаат доверба.

Нуланд: Потребни се итни реформи во правосудниот систем на Албанија

+инфо - 13.07.2015

Помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, попладнево од Скопје допатува во Тирана. Во тамките на неколку часовниот престој во албанската метропола таа оствари средби со шефот на државата, Бујар Нишани, премеирот Еди Рама и лидерот на ...

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

Локално - 13.07.2015

Американскииот помошник државен секретар Викторија Нуланд на синоќашните средби со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да „оди напред“, треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства, при што од нивна ...

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

Сител - 13.07.2015

Американскииот помошник државен секретар Викторија Нуланд на синоќашните средби со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да „оди напред“, треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства, при што од нивна ...

Може ли препораките на МКГ да бидат основа за решавање на политичката криза?

Фактор - 13.07.2015

Викторија Нуланд, американскиот помошник државен секретар денеска е во Скопје. Таа е на турнеја во земјите од регионот, во Скопје таа доаѓа во сред политичка криза. Повеќе од јасно е дека Нуланд во Скопје ќе испорча жестоки критики.

DW: Нуланд доаѓа со силна инфузија за македонските преговори!

Локално - 13.07.2015

Не гледам дека меѓу нас и ВМРО-ДПМНЕ може да продолжат преговорите, но оставаме отворена врата во разговорите со меѓународните претставници, доколку предложат нешто што ќе ги исполни нашите барања, вели за DW лидерот на СДСМ.

САД бара Косово да го основа Специјалниот суд

Точка - 13.07.2015

Официјален Вашингтон уште еднаш побара од Косово да го основа Специјалниот суд. Помошник државната секретарка на САД за Европски и Азиски прашања, Викторија Нуланд во Приштина изјави дека ако Косово сака да оди напред треба да го основа Специјалниит ...

Нуланд ги протрча лидерите ни со јасна порака – Договорете се за договорот!

Локално - 13.07.2015

Помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, веќе е во Скопје и ги почна средбите со високи владини претставници и со партиските лидери. КОи ќе бидат пораките, веројатно е јасно уште во најавата за Нуланд од Амбасадата на САД во Скопје „САД ...

Ахмети ја информира Викториа Нуланд за ставовите и позицијата на ДУИ

Локално - 13.07.2015

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г. Али Ахмети денес во Амбасадата на САД во Скопје оствари работна средба со високите гости од Вашингтон, Викторија Нуланд, Помошник Државниот Секретар на Стејт Департментот за Европа и Евроазија, ...

ВИДЕО: Камперите пред Владата ја пречекаа Нуланд со „Оставка! Оставка!“

Локално - 13.07.2015

„Одете си лопови ! Нема правда, нема мир!“, скандираа камперите пред Влада додека пристигнуваше американскиот заменик државен секретар, Викторија Нуланд на планираната средба со премиерот Никола Груевски, пренесе А1 Он Нејзината делегација беше ...

Нуланд потврдува дека е на страната на Хан, а двете страни на кризата да си се договорат за решението

Локално - 13.07.2015

Во очекување на официјалната изјава на Викторија Нуланд која ќе биде сооштена по средбата со Груевски јасно е дека нема нешто особено ново освен разбирањето з апроблемот и ист став на САД со ЕУ/ Интересот на Вашингтон е во однос на евроатланските ...

Лидерот на ДУИ се сретна со Викторија Нуланд

Канал5 - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Неприфатливо е продолжувањето на политичката криза, за Ахмети

Точка - 13.07.2015

Политичката криза, реформите од препораките на Европската унија, спорот со Грција за името и борците од регионот во војните во Сирија и Ирак биле дел од темите за кои разговарале на средбата во понеделник лидерот на Демократската унија за ...

Нуланд си замина без да ја прашаат новинарите: Пораката е најдетe решение на кризата со ЕУ

Локално - 13.07.2015

Од она што го слушнав на средбите со лидерите, верувам дека има волја да се надминат проблемите. Сепак американскиот помошник државен секретар,Нуланд и премиерот Груевски немаа таква воља да одговараат на новинарски прашања.

Нуланд: Политичката криза да се надмине веднаш

Локално - 13.07.2015

Викторија Нуланд: решението на кризата треба да се бара во договорот кој лидерите на четирите најголеми политички партии го постигнаа на 2. јуни со посредство на еврокомесарот Хан. -Евроатлантските вредности ни се водилка и во разрешувањето и на ...

Нуланд-Заев:Потребни се итни решенија за нормализација

Локално - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, генералниот секретар Оливер Спасовски и членката на И.О Рената Треневска Дескоска, денеска имаше средба со делегација предводена од помошник државниот ...

Нуланд: Решението на кризата e во спроведување на договорот од 2 јуни

Точка - 13.07.2015

Високата претставничка на Стејт департментот, Викторија Нуланд, која денеска оствари средба со македонските политички лидери, со порака дека решение за кризата треба да се бара во основата на договорот постигнат во Пржино, на 2 јуни.

Нуланд: Единствена и демократска Македонија интегрирана во НАТО и ЕУ е стратрешка цел на САД

Н.Македонија - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија Ова го изјави Викторија Нуланд, помошник ...

Македонски манифест: Нашето име од искона е Македонија, а ние Македонци

Точка - 13.07.2015

Претставници на граѓанската иницијатива "Македонски манифест" денес на прес-конференција се огласија за името, како што нагласија по повод посетата на Викторија Нуланд. – Не знаеме што се зборува со неа зад затворени врати, но претпоставуваме дека ...

Нуланд: Стратешка цел на САД е интегрирана Македонија во НАТО и ЕУ

Канал5 - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Нуланд: Со брзо решение на кризата ќе се отвори патот кон евроинтеграциите

Фактор - 13.07.2015

Нуланд ја отвори актовката со пораки на надеж која ја донесе во земјава. Таа оствари средби со државниот врв, опозицискиот лидер и лидерот на ДУИ. Пораката која им ја пренесе на политичките лидер е што побрзо да најдат решение за политичката криза ...

Заев – Нуланд: Потребни се итни решенија за нормализација на земјата

Точка - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во понеделникот имаше средба со делегација предводена од помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, со која разговараше околу можноста за решавање на политичката криза во земјава.

Тачи се сретна со помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања Нуланд

Канал5 - 13.07.2015

Претседателот на ДПА Мендух Тачи на денешната средба со помошникот државниот секретар на Стејт департментот за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд, рекол дека ДПА покажала целосна подготвеност за спроведување на структурните реформи кои ...

Нуланд: Единствена и демократска Македонија интегрирана во НАТО и ЕУ е стратрешка цел на САД

Сител - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

(ВИДЕО) Нуланд за Алсат-М: Прво создавање услови, потоа избори

Локално - 13.07.2015

Алсат-М: Ја слушнавме Вашата изјава по средбата со премиерот во Владата. Јас ќе одам еден чекор понатаму со прашањата. Дали на маса имаше конкретен предлог што беше дискутиран со лидерите во Скопје? Нуланд: Како што знаете, формалните преговори за ...

Нуланд: Итно решение на политичката криза за напредок во ЕУ и НАТО интеграциите

Сител - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Виторија Нуланд по средбата со лидерите на главните политички партии смета дека постои добра волја кај сите нив за постигнување договор за надминување на политичката криза.

Нуланд: Време е Македонија да тргне напред!

Фактор - 13.07.2015

Помошничката на американскиот државен секретар Викторија Нуланд ги повика во Скопје македонските политички лидери брзо да го спроведат договорот кој го постогнаа со посредство на ЕУ, за надминување на политичката криза и напредок на разговорите со ...

Тачи: Сегашната ситуација е нелогична

Локално - 13.07.2015

Сегашната ситуација е нелогична и спротивна на она што треба да се направи за да се реши политичката, правната и економската криза. Споровите меѓу македонските партии се виртуелни и вистински проблем на Македонија е прашањето за името, меѓуетничките ...

Приштина и вети на Нуланд дека ќе го формира Специјалниот суд

Вечер - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд на средбите во неделата вечерта со преставниците на косовскиот државен врв порача дека ако Косово сака да "оди напред", треба да го формира Специјалниот суд за воени злосторства Викторија ...

Заев за средбите со Нуланд и со Хан: Тоа што го има во извештаите да го има и во разговорите

Кирилица - 13.07.2015

Очекуваме посредниците да го покажат истиот сензибилитет и да дојдат со предлог кој произлегува од духот на констатациите во Извештајот на Европската Комисија и на Стејт департментот – изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев за Дојче Веле , во врска со ...

Нуланд во Скопје доаѓа за да ја поддржи мисијата на Хан

Либертас - 13.07.2015

Нуланд во Скопје ќе ги разочара сите кои од неа очекуваат дека Вашингтон ќе пристапи со поинаква стратегија за решавање на спорот од онаа која веќе ја спроведува ЕУ, дознава Нoва од дипломатски извори.

САД бара Косово да го основа Сепцијалниот суд

Макфакс - 13.07.2015

Официјален Вашингтон уште еднаш побара од Косово да го основа Специјалниот суд. Помошник државната секретарка на САД за Европски и Азиски прашања, Викторија Нуланд во Приштина изјави дека ако Косово сака да оди напред треба да го основа Специјалниит ...

Заев за посетата на Нуланд: Оставаме отворена врата!

Либертас - 13.07.2015

Помошникот државен секретар на САД доаѓа во Македонија во време кога политичката криза влезе во драматична фаза, со оглед дека се прекинати преговорите за излез од неа, откако СДСМ ги прогласи за неуспешни.

Ексклузивно интервју со Нуланд доби телевизијата Алсат-М

Либертас - 13.07.2015

Викторија Нуланд за време на денешниот еднодневен престој во Скопје одлучила од повеќето понуди да прифати интервју на телевизијата Алсат-М. Новинарот Васко Попетревски уредник на 360 степени ќе се обиде од гостинката од САД да добие одговори, дали ...

Неприфатливо е продолжувањето на политичката криза, за Ахмети

Макфакс - 13.07.2015

Политичката криза, реформите од препораките на Европската унија, спорот со Грција за името и борците од регионот во војните во Сирија и Ирак биле дел од темите за кои разговарале на средбата во понеделник лидерот на Демократската унија за ...

Лидерот на ДУИ се сретна со Викторија Нуланд

Репортер - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Демонстранти кои бараат оставка од Груевски ја пречекаа Нуланд пред владата

Кирилица - 13.07.2015

Стотици демонстранти со транспаренти и скандирања „Оставка, оставка!“ ја дочекаа помошник-државната секретарка на САД Викторија Нуланд, која штотуку на почна средбата со премиерот Никола Груевски во владата.

(ФОТО+ВИДЕО) Камперите од пред Влада ја дочекаа Нуланд со три развеани знамиња и скандирање за оставка

Либертас - 13.07.2015

Во исчекување на средбата меѓу високата функционерка на САД, Викторија Нуланд и премиерот Никола груевски, луѓето кои се наоѓаат во Кампот на слободата пред Владата, веат американско, македонско и знаме на Европската унија.

Неприфатливо е политичката криза да продолжи

Вечер - 13.07.2015

Како што информира партијата, се разговарало за политичката криза во државата и за начините за нејзино надминување, како и за евроатланската интеграција на Македонија преку решавање на прашањето за името и структурните реформи Лидерот на ...

ВИДЕО: Нуланд се сретна со Заев

Либертас - 13.07.2015

Во седиштето на СДСМ, американскиот заменик државен секретар, Викторија Нуланд, се сретна со лидерот на опозицијата, Зоран Заев. На средбата присуствуваа и заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шеќеринска, Рената Десковска и Оливер Спасовски.

Нуланд-Ахмети: Прво решение за политичката криза, па за името

Либертас - 13.07.2015

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г. Али Ахмети денес во Амбасадата на САД во Скопје оствари работна средба со високите гости од Вашингтон, Викторија Нуланд, Помошник Државниот Секретар на Стејт Департментот за Европа и Евроазија, ...

Нуланд и Ахмети зборуваа за кризата, за џихадистите и за спорот со името

Кирилица - 13.07.2015

По средбата на американскиот дипломат Викторија Нуланд со лидерот на ДУИ Али Ахмети од партијата преку соопштение информираа дека на средбата се зборувало за евроатлантската перспектива на Македонија, за спорот со името, како и проблемот на земјата ...

Нуланд се сретна со Ахмети, следуваат другите средби

Бриф - 13.07.2015

Нуланд сега е на средба со премирот Никола Груевски во Владата на РМ. Антивладините кампери со протест го проследија пристигнување на Нуланд. Демонстрантите на оградата пред Влада имаат поставено транспаренти на аглиски јазик на кои пишува „Нема ...

Нуланд: Време е да се реши политичката криза

Вечер - 13.07.2015

За политичката криза, премиерот Груевски рече дека решение е можно само во правен, институционален и политички процес Американската помошничка државна секретарка Викторија Нуланд порача дека е време да се реши политичката криза во земјата.

Камперите од пред Влада ја дочекаа Нуланд со три развеани знамиња, се скандира „оставка“!

Бриф - 13.07.2015

Во исчекување на средбата меѓу високата функционерка на САД, Викторија Нуланд и премиерот Никола груевски, луѓето кои се наоѓаат во Кампот на слободата пред Вадата, веат американско, македонско и знаме на Европската унија.

Нуланд по средбата со Груевски: Време е да се реши политичката криза

Кирилица - 13.07.2015

На прес конференцијата која што се одржа по средбата со Никола Груевски, американскиот помошник државен секретар, Викторија Нуланд порача дека е време да се реши политичката криза во земјата.

Нуланд: Крајно време е да се најде решение на кризата

Либертас - 13.07.2015

Од она што го слушнав на средбите со лидерите, верувам дека има волја да се надминат проблемите. Останаа уште неколку прашања кои треба да се решат и крајно време е да се најде решение за кризата, за да може да се врати Македонија на патот на ...

Нуланд: Решението на кризата e во спроведување на договорот од 2 јуни

Нетпрес - 13.07.2015

Високата претставничка на Стејт департментот, Викторија Нуланд, која денеска оствари средба со македонските политички лидери, со порака дека решение за кризата треба да се бара во основата на договорот постигнат во Пржино, на 2 јуни.

Претседателот на СДСМ Зоран Заев се сретна со помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд

Репортер - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, генералниот секретар Оливер Спасовски и членката на И.О Рената Треневска Дескоска, денеска имаше средба со делегација предводена од помошник државниот ...

Средба Нуланд- Заев: Потребни се итни решенија за нормализација

Бриф - 13.07.2015

Важно за граѓаните на Република Македонија е враќање на слободата и демократијата и обезбедување и заштита на човековите права. Во таа насока дејствува Социјалдемократскиот сојуз и инсистира на механизми што тоа ќе го овозможат, нагласил ...

Нуланд: Што поскоро надминување за политичката криза за фокусирање кон евроатланските интеграции

Макфакс - 13.07.2015

САД веќе 20 години е пријател и партнер на Македонија и ги поддржува нејзините евроатлански аспирации, но она што е потребно во овој момент е надминување на политичката криза за враќање на патот кој ќе ја донесе земјата до евроатланските институции, ...

Средба на Нуланд со лидерот на СДСМ

Република - 13.07.2015

Делегацијата предводена од помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд која денеска е во посета на Македонија се сретна со лидерот на СДСМ, Зоран Заев. На средбата, како што информира СДСМ, се разговарало за можноста за надминување на ...

Македонски манифест: Нашето име од искона е Македонија, а ние Македонци

Нетпрес - 13.07.2015

Претставници на граѓанската иницијатива „Македонски манифест“ денес на прес-конференција се огласија за името, како што нагласија по повод посетата на Викторија Нуланд. – Незнаеме што се зборува со неа зад затворени врати, но претпоставуваме дека во ...

Нуланд: Решението на кризата e во спроведување на договорот од 2 јуни

Република - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања. По средбата Груевски изрази задоволство од срдечниот, отворен ...

Заев - Нуланд: Неопходни се промени за функционалноста на институциите

Кирилица - 13.07.2015

На средбата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и помошнчката на државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, била изразена согласност дека се неопходни промени за функционалноста на институциите, судството, медиумите, како дел од процесот на ...

Заев – Нуланд: Потребни се итни решенија за нормализација на земјата

Макфакс - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во понеделникот имаше средба со делегација предводена од помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, со која разговараше околу можноста за решавање на политичката криза во земјава.

Лидерот на ДУИ се сретна со Викторија Нуланд

Република - 13.07.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.

Нуланд: Договорот од 2 јуни ќе ја реши кризата во Македонија

Press24 - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања. По средбата Груевски изрази задоволство од срдечниот, отворен ...

Заев со Нуланд: Се согласивме дека се неопходни промени во однос на судството, медиумите партизираниот државен систем

Либертас - 13.07.2015

Важно за граѓаните на Република Македонија е враќање на слободата и демократијата и обезбедување и заштита на човековите права. Во таа насока дејствува Социјалдемократскиот сојуз и инсистира на механизми што тоа ќе го овозможат, нагласил ...

Нуланд: Решението на кризата e во спроведување на договорот од 2 јуни

Курир - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања. По средбата Груевски изрази задоволство од срдечниот, отворен ...

Нуланд: Единствена и демократска Македонија интегрирана во НАТО и ЕУ е стратрешка цел на САД

Репортер - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Камперите пред Влада ја испратија Нуланд со порака: Доста ни е од криминали и корупција!

Кирилица - 13.07.2015

„Оставка,“, „Нема правда нема мир“, „Оди си Груевски“, скандираа демонстрантите и по завршување на средбата Нуланд – Груевски. -Нека ги слушне Нуланд нашите пораки, затоа сме овде речиси два месеца.

Нуланд за Алсат- М: Ако е потребно ќе се ангажираме на повисоко ниво

Либертас - 13.07.2015

Викторија Нуланд во интервјуто што денеска го даде за Алсат-М а кое ќе се емитува денеска во вестите во 16,19 и 23 часот испратила три пораки: 1) нема стабилност без слобода и демократија… 2) ако е потребно, САД ќе се ангажира и на повисоко ниво..

Нуланд: Сега е времето да ја решите кризата, а и името

еМагазин - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Претседателот на ДПА се сретна со помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања, г-ѓа Викторија Нуланд

Репортер - 13.07.2015

Претседателот на ДПА, г.Мендух Тачи денеска во Амбасадата на САД во Скопје оствари средба со помошникот на државниот секретар на Стејт департментот за Европа и Евроазија, г-ѓа.Викториа Нуланд, во придружба на американскиот помошник државен секретар ...

Нуланд: Сега е време кризата да заврши

МРТ - 13.07.2015

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања беше во еднодневна посета на Република Македонија. Се сретна со премиерот Груевски и шефот на дипломатијата Попоски.

Нуланд со поддршка на договорот од 2 јуни

Денешен - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Нуланд за Алсат- М: Ако е потребно ќе се ангажираме на повисоко ниво

Бриф - 13.07.2015

Викторија Нуланд во интервјуто што денеска го даде за Алсат-М а кое ќе се емитува денеска во вестите во 16,19 и 23 часот испратила три пораки: 1) нема стабилност без слобода и демократија… 2) ако е потребно, САД ќе се ангажира и на повисоко ниво..

Тачи: Сегашната ситуација е нелогична

Либертас - 13.07.2015

Сегашната ситуација е нелогична и спротивна на она што треба да се направи за да се реши политичката, правната и економската криза. Споровите меѓу македонските партии се виртуелни и вистински проблем на Македонија е прашањето за името, меѓуетничките ...

ДПА: Политичката криза е нелогична

Вечер - 13.07.2015

Тачи ја уверил Нуланд дека ДПА со својата конструктивна политика ќе продолжи да придонесува и да биде дел од демократските процеси и евро-атлантската перспектива на земјата Претседателот на ДПА Мендух Тачи на денешната средба со помошникот државниот ...

Тачи: Споровите меѓу македонските партии се виртуелни

Кирилица - 13.07.2015

Сегашната ситуација е нелогична и спротивна на она што треба да се направи за да се реши политичката, правната и економската криза. Споровите меѓу македонските партии се виртуелни и вистински проблем на Македонија е прашањето за името, рекол ...

НУЛАНД: Што поскоро надминување за политичката криза за фокусирање кон евроатланските интеграции

Fox.mk - 13.07.2015

САД веќе 20 години е пријател и партнер на Македонија и ги поддржува нејзините евроатлански аспирации, но она што е потребно во овој момент е надминување на политичката криза за враќање на патот кој ќе ја донесе земјата до евроатланските институции, ...

(ВИДЕО) Интервју на Нуланд за Алсат- М: Ако е потребно ќе се ангажираме на повисоко ниво

Либертас - 13.07.2015

Викторија Нуланд во интервјуто што денеска го даде за Алсат-М испраќа три главни пораки: 1) нема стабилност без слобода и демократија… 2) ако е потребно, САД ќе се ангажира и на повисоко ниво..

(ВИДЕО) Нуланд за Алсат-М: Прво создавање услови, потоа избори

Либертас - 13.07.2015

Алсат-М: Ја слушнавме Вашата изјава по средбата со премиерот во Владата. Јас ќе одам еден чекор понатаму со прашањата. Дали на маса имаше конкретен предлог што беше дискутиран со лидерите во Скопје? Нуланд: Како што знаете, формалните преговори за ...

Да ја завршите кризата и да се вратиме на работа!

Вечер - 13.07.2015

Американската помошничка државна секретарка Викторија Нуланд порача дека е време да се реши политичката криза во земјата. Таа даде ексклузивно интервју за Алсат-М кое го пренесуваме во целост. Прочитајте и погледнете го видеото.

Груевски во свој свет – наместо за кризата “лафеше„ за трговската размена со САД (ВИДЕО)

Репортер - 13.07.2015

Во својата изјава по средбата со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД, премиерот, Никола Груевски, многу малку се задржа на политичката криза, а повеќе за односите меѓу двете држави. На пресот не беа дозволени прашања од новинарите.

Нуланд: Крајно време е да се реши политичката криза (ВИДЕО)

Репортер - 13.07.2015

На прес конференцијата која што се одржа по средбата со Никола Груевски, американскиот помошник државен секретар, Викторија Нуланд порача дека е крајно време да се реши политичката криза во земјата, информира А1Он.

Нуланд за Алсат-М: Прво создавање услови, потоа избори (ВИДЕО)

Репортер - 13.07.2015

Алсат-М: Ја слушнавме Вашата изјава по средбата со премиерот во Владата. Јас ќе одам еден чекор понатаму со прашањата. Дали на маса имаше конкретен предлог што беше дискутиран со лидерите во Скопје? Нуланд: Како што знаете, формалните преговори за ...

Нуланд побара од Заев да го исполни договорот од 2 јуни

Вечер - 13.07.2015

Помошникот државен секретар со лидерите разговарала за тоа како да се намали јазот за да се спроведе овој договор и земјата да се придвижи кон реформите коишто треба да се направат во делот на медиумите, судството, изборните реформи.

Кекеновски до Нуланд: Дали Америка можат да ја водат политичари кои го прекршиле законот?

Репортер - 13.07.2015

Дали на патот на евроатлантската интеграција треба да не предводат луѓе кои се огрешиле од моралот, законите и уставот? Ако е тоа дозволено во САД и во ЕУ тогаш да го прифатиме и ние!?, прашува професорот Јове Кекеновски откако американскиот државен ...

Викторија Нуланд за Алсат М: Никој не посакува избори ако тие не бидат фер и слободни (ВИДЕО)

Кирилица - 13.07.2015

Ние ќе поддржиме се што може да добие консензус и што е во рамките на она што е веќе договорено, изјави Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД во ексклузивно интервју за Алсат М телевизија.

Стилот на Нуланд: не се двои од накитот и часовникот со години

Вечер - 13.07.2015

Викторија Нуланд дојде во Скопје облечена во розово сако, со бела блуза, црни панталони и потпетици, носеше накит од кој никогаш не се двои, а и очилата за сонце се по последна мода. 24.04.2014 Накитот е од брендот Шаја (Схаѕа), ѓерданот е од ...

Кекеновски до Нуланд: Дали Америка можат да ја водат политичари кои го прекршиле законот?

Либертас - 13.07.2015

Дали на патот на евроатлантската интеграција треба да не предводат луѓе кои се огрешиле од моралот, законите и уставот? Ако е тоа дозволено во САД и во ЕУ тогаш да го прифатиме и ние!?, прашува професорот Јове Кекеновски откако американскиот државен ...

Нуланд: Потребни се итни реформи во правосудниот систем на Албанија

Република - 13.07.2015

Помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, попладнево од Скопје допатува во Тирана. Во тамките на неколку часовниот престој во албанската метропола таа оствари средби со шефот на државата, Бујар Нишани, премеирот Еди Рама и лидерот на ...

Кекеновски до Нуланд: Дали Америка можат да ја водат политичари кои го прекршиле законот?

Кирилица - 13.07.2015

Дали на патот на евроатлантската интеграција треба да не предводат луѓе кои се огрешиле од моралот, законите и уставот? Ако е тоа дозволено во САД и во ЕУ тогаш да го прифатиме и ние!?, прашува професорот Јове Кекеновски во изјава за порталот ...

Време е за крај на кризата

Дневник - 13.07.2015

Заменик-државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, е оптимистка дека лидерската четворка денеска ќе успее да се договори за клучните работи, кои беа спорни од договорот од 2 јуни потпишан во Скопје и оти со тоа ќе се надмине политичката криза, за ...

Македонски манифест: И Македонија има црвени линии

Дневник - 13.07.2015

Граѓанската иницијатива „Македонски манифест“ вчера се огласи за името на нашата држава, како што нагласија по повод посетата на Викторија Нуланд. - Не знаеме што се зборува со неа зад затворени врати, но претпоставуваме дека во тие разговори се ...

Нуланд: Единствена и демократска Македонија интегрирана во НАТО и ЕУ е стратрешка цел на САД

Lider - 13.07.2015

САД се пријатели и партнери на Македонија веќе 20 години и силно ја поддржуваат нејзината евроатлантска интеграција. Обединети сме во таа стратешка цел не само со лидерите, туку и со народот на Македонија.

Нуланд: Решението на кризата e во спроведување на договорот од 2 јуни

Пулс24 - 13.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања. По средбата Груевски изрази задоволство од срдечниот, отворен ...

Нуланд ќе се обиде да ги заживее преговорите

Sky - 13.07.2015

Помошничката на американскиот државен секретар за Европа и за Евроазија, Викторија Нуланд денеска во Скопје ќе има одвоени средни со политичките лидери и со премиерот Никола Груевски. Посетата на Нуланд доаѓа откако лидерот на опозицијата Зоран Заев ...

Нуланд ги започна средбите – нема детали за разговорите

Sky - 13.07.2015

Помошничката на американскиот државен секретар за Европа и за Евроазија, Викторија Нуланд утринава се сретна со шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а во тек е средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Ахмети на средба со Нуланд: Неприфатливо е продолжувањето на политичката криза

Sky - 13.07.2015

„Неприфатливо е продолжувањето на политичката криза бидејќи целото општество е во очекување на решение и на продолжување на нашиот евроатлантски пат“, оценил претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, на денешната средба со ...

Заев се сретна со Нуланд - еве детали од средбата

Sky - 13.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, генералниот секретар Оливер Спасовски и членката на И.О Рената Треневска Дескоска, денеска имаше средба со делегација предводена од помошник државниот ...

ВИДЕО ВРИЕ ПРЕД ВЛАДА - Ова е атмосферата кога Нуланд се упати на средба со Никола Груевски

Sky - 13.07.2015

Погледнете ја атмосферата пред влада во моментот кога Викторија Нуланд, помошник државниот секретар на САД заедно со делегацијата се упатуваа на средба со Никола ...

Нуланд: Има надеж за решавање на политичката криза

Sky - 13.07.2015

Помошничката на американскиот државен секретар, Викторија Нуланд, денеска по средбата со премиерот Никола Груевски изрази надеж дека наскоро ќе се реши политичката криза во земјава. – Време е да се стави крај на кризата.