TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов на средба со Бан Ки-мун во ООН

Фокус - 25.09.2016

„Чест и привилегија беше можноста да соработувам со Вас изминатите години, Вие сте еден од највидливите и најактивните лидери“, истакна Бан за Претседателот на Република Македонија, поздравувајќи го лидерството на Иванов на теми од важност за ...

Средба на претседателот Иванов со генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун

Макфакс - 25.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во рамки на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун.

Иванов се сретна со Бан Ки-мун

Либертас - 25.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Бан до Иванов: Вие сте еден од највидливите и најактивните лидери

Вечер Прес - 25.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун – Чест и привилегија беше можноста да соработувам со Вас ...

Средба на претседателот Иванов со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун

24 Вести - 24.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Иванов оствари средба со Бан Ки-мун во Њујорк

Курир - 24.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

СРЕДБА ИВАНОВ - БАН КИ-МУН: Разменети мислења за Македонија и предизвиците на ОН

Телеграф - 24.09.2016

Во однос на разликата за името, Иванов ја истакнал подготвеноста на Република Македонија за конструктивно учество во процесот што се води под Обединетите нации Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на 71.

Иванов – Бан: Македонија е за конструктивен дијалог за разликите за името

Макфакс - 24.09.2016

Република Македонија е подготвена за конструктивно учество во процесот што се води под покровителството на Обединетите нации, во рамки на меѓународното право, Времената спогодба, резолуциите на Обединетите нации и пресудата на Меѓународниот суд на ...

За Бан Ки-мун Иванов бил еден од највидливите и најактивните лидери

+инфо - 24.09.2016

Иванов го пофали лидерството на Бан Ки-мун и неговата посветеност на основните вредности на Обединетите нации и му посака успех. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на 71.

Бан Ки-мун до Иванов: Чест ми беше да соработувам со вас, вие сте еден од највидливите лидери

МКД - 24.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во рамки на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации, во Њујорк се сретна со Генералниот Секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-мун. “Чест и привилегија беше можноста да соработувам со вас ...

Ѓорге Иванов и Бан Ки-мун разговараа за бегалската криза и за спорот со името

Мета - 24.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во рамки на 71. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк, се сретна со генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун. – Чест и привилегија беше можноста да соработувам со Вас ...

Иванов со Бан Ки-мун, претседателот пофален за ангажманите во ОН

Фактор - 24.09.2016

Претседателот Иванов на средбата со генералниот секретар Бан ки-мун доби големи пофалби и признание за неговиот ангажман за повеќе теми меѓу кои глобалните климатски промени и актуелната бегалска криза која се наметнува и во Обединетите нации, а ...

Средба на претседателот Иванов со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун

Локално - 24.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Бан Ки-мун до Иванов: Чест ми беше да соработувам со вас, вие сте еден од највидливите лидери

Република - 24.09.2016

“Чест и привилегија беше можноста да соработувам со вас изминатите години, вие сте еден од највидливите и најактивните лидери“, изјавил Бан Ки-мун. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, биле разменети мислења за актуелните предизвици со ...

Иванов оствари средба со Бан Ки-мун во Њујорк

Пулс24 - 24.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Претседателот Иванов се сретна со генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун...

Н.Македонија - 24.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун - Чест и привилегија беше можноста да соработувам со Вас ...

Средба на претседателот Иванов со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун

Lider - 24.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Иванов во ОН: Македонија придонесе за безбедноста во Европа

Канал5 - 23.09.2016

Неодлучноста на Европа да се справи со мигрантската криза ја загрози безбедноста на Македонија. Остри тонови на говорницата во Њујорк упати претседателот Ѓорге Иванов потенцирајќи дека Европската унија во последниов период се покажа како ...

Македонскиот претседател го покани грчкиот премиер Ципрас да ја посети Македонија

Вест - 23.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, говорејќи за прашањето за името на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, упати покана до грчкиот премиер Алексис Ципрас да ја посети Македонија и да биде специјален гостин на самитот на лидерите од Брдо-Бриони ...

Македонија придонесе за безбедноста во Европа

Дневник - 23.09.2016

Горд сум што како Врховен командант, со субјектите на кризниот менаџмент, со навремена реакција успеавме да ја заштитиме националната безбедност на Република Македонија, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во својот говор на 71.

Иванов го покани Ципрас во Македонија

ТВ21 - 23.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, говорејќи за прашањето за името на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, упати покана до грчкиот премиер Алексис Ципрас да ја посети Македонија и да биде специјален гостин на самитот на лидерите од Брдо-Бриони ...

Иванов побара од ОН новиот генерален секретар да биде од источна Европа

Сител - 23.09.2016

Новиот Генерален секретар на Обединетите нации кој набргу треба да го замени сегашниот Бан Ки-Мун, да биде избран од источно-европската група на држави, членки на ОН, повика претседателот Иванов во своето обраќање на генералната дебата на 71.

Иванов од ОН го поддржа Керим во кандидатурата за нов генерален секретар

МКД - 23.09.2016

Новиот генерален секретар на Обединетите нации кој набргу треба да го замени сегашниот Бан Ки-Мун, да биде избран од источно-европската група на држави, членки на ОН, повика претседателот Иванов во своето обраќање на генералната дебата на 71.

Иванов во ОН: Македонија придонесе за безбедноста во Европа

Нетпрес - 23.09.2016

Горд сум што како Врховен командант, со субјектите на кризниот менаџмент, со навремена реакција успеавме да ја заштитиме националната безбедност на Република Македонија, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во својот говор на 71.

Иванов го покани Ципрас да ја посети Македонија

+инфо - 23.09.2016

Двете соседни земји имаат едно отворено прашање, а илјадници области каде имаат заеднички интерес, рече Иванов во Њујорк. Претседателот Ѓорге Иванов, говорејќи за прашањето за името на 71.

Иванов во ОН: Македонија придонесе за безбедноста во Европа

МРТ - 23.09.2016

Јас сум Македонец, моите сограѓани се Македонци и од оваа говорница ви се обраќам на македонски јазик. Бараме сите да не почитуваат како Македонци, како што ние го почитуваме правото на сите да се идентификуваат така како што се чувствуваат.

Претседателот Иванов го покани грчкиот премиер Ципрас да ја посети Македонија

Сител - 23.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, говорејќи за прашањето за името на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, упати покана до грчкиот премиер Алексис Ципрас да ја посети Македонија и да биде специјален гостин на самитот на лидерите од Брдо-Бриони ...

Иванов го покани Ципрас да ја посети Македонија...

Н.Македонија - 23.09.2016

Иванов го покани Ципрас да ја посети Македонија Претседателот Ѓорге Иванов, говорејќи за прашањето за името на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, упати покана до грчкиот премиер Алексис Ципрас да ја посети Македонија и да биде специјален ...

Претседателот Иванов ќе се обрати на 71. Генерално собрание на ОН

Телма - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе се обрати на генералната дебата на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, што се одржува на тема „Одржливи развојни цели: универзален притисок за трансформирање на нашиот ...

Претседателот Иванов го покани грчкиот премиер Ципрас да ја посети Македонија

Канал5 - 22.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, говорејќи за прашањето за името на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, упати покана до грчкиот премиер Алексис Ципрас да ја посети Македонија и да биде специјален гостин на самитот на лидерите од Брдо-Бриони ...

Претседателот Иванов ќе се обрати на 71. Генерално собрание на ОН

ТВ21 - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе се обрати на генералната дебата на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, што се одржува на тема „Одржливи развојни цели: универзален притисок за трансформирање на нашиот ...

Иванов се сретна со Обама, САД ја поддржуваат Македонија

Канал5 - 22.09.2016

Македонија ја има целосната поддршка на САД за стратешките цели на земјава, членството во НАТО и ЕУ. Ова како што соопштија од кабинетот на македонскиот претседател, уште еднаш било потврдено во кусиот неформален разговор меѓу Обама и Иванов на ...

Њујорк: Неформална средба Иванов-Обама, потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

24 Вести - 22.09.2016

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и американскиот ...

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Канал5 - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и ...

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Вест - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и ...

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Телма - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и ...

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Сител - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и ...

Иванов присуствуваше на приемот кај Обама

Стандард - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71 – то Генерално собрание на Обединетите Нации го приреди американскиот претседател Барак Обама.

Претседателот Иванов ќе се обрати на 71. Генерално собрание на ОН

Курир - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе се обрати на генералната дебата на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, што се одржува на тема „Одржливи развојни цели: универзален притисок за трансформирање на нашиот ...

Иванов со обраќање на 71. Генерално собрание на ОН

Нетпрес - 22.09.2016

Иванов е предвидено да говори на попладневната сесија во Њујорк, доцна вечер по македонско време (околу 22:00 – 22:15 часот), соопшти кабинетот на македонскиот претседател. Меѓу говорниците на сесијата од генералната дебата на 71.

Кабинетот на Иванов со соопштение за приемот на Обама

Р.С.Европа - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71 - то Генерално собрание на Обединетите Нации го приреди американскиот претседател Барак Обама.

Претседателот Иванов ќе се обрати на 71. Генерално собрание на ОН

Сител - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе се обрати на генералната дебата на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, што се одржува на тема „Одржливи развојни цели: универзален притисок за трансформирање на нашиот ...

Претседателот Иванов ќе се обрати на 71. Генерално собрание на ОН

Press24 - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе се обрати на генералната дебата на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, што се одржува на тема „Одржливи развојни цели: универзален притисок за трансформирање на нашиот ...

Претседателот Иванов ќе се обрати на 71. Генерално собрание на ОН

Телеграф - 22.09.2016

Предвидено е Иванов да говори на попладневната сесија во Њујорк, доцна вечерва по македонско време Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Њујорк ќе се обрати на генералната дебата на 71.

СИТЕЛ: Иванов на неформална средба со Обама

Press24 - 22.09.2016

Македонија и Соединетите американски држави остануваат стратешки посветени партнери. Претседателите Барак Обама и Ѓорге Иванов вчера во Њујорк ја потврдиле поддршката од САД за реализација на македонските стратешки цели, членството во Европската ...

Иванов-Обама: Македонија во бегалската криза ја штити националната безбедност

Нетпрес - 22.09.2016

Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и американскиот претседател, како што соопшти кабинетот на Иванов, била потврдена поддршката на САД за реализирање на македонските стратешки цели, членството во НАТО и во ЕУ.

Иванов го покани Ципрас да ја посети Македонија

МКД - 22.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, говорејќи за прашањето за името на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации, упати покана до грчкиот премиер Алексис Ципрас да ја посети Македонија и да биде специјален гостин на самитот на лидерите од Брдо-Бриони ...

Иванов му посака среќа на Керим во кандидатурата за Генерален секретар на ОН

Press24 - 22.09.2016

Новиот Генерален секретар на Обединетите нации кој набргу треба да го замени сегашниот Бан Ки-Мун, да биде избран од источно-европската група на држави, членки на ОН, повика претседателот Иванов во своето обраќање на генералната дебата на 71.

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

МКД - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот, што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и ...

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Репортер - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и ...

Иванов на средба со Обама: Поддршка од САД за стратешките цели на Македонија

Press24 - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот, што за учесниците на 71. Генерално Собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама.

САД го поддржуваат членството на Македонија во НАТО и во ЕУ

МРТ - 22.09.2016

САД го поддржуваат членството на Македонија во НАТО и во Европската Унија, му порачал американскиот претседател Барак Обама на шефот на македонската држава Ѓорге Иванов на приемот за претседателите и премиерите кои учествуваат на Генералното ...

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Макфакс - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот, што за учесниците на 71. Генерално Собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама.

Претседателот Иванов ќе се обрати на 71-то Генерално собрание на ОН

МРТ - 22.09.2016

МТВ по 22 часот ќе врши директен пренос од обраќањето на претседателот Иванов на сесијата од генералната дебата на 71-то Генерално собрание на ОН.. Вечер во Обединетите нации, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ќе се обрати на ...

Неформална средба Иванов – Обама на приемот во ОН

Нова ТВ - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и ...

Иванов на неформална средба со Обама: САД ја поддржуваат Евро-Атланската иднина на Македонија

Сител - 22.09.2016

Македонија и Соединетите американски држави остануваат стратешки посветени партнери. Претседателите Барак Обама и Ѓорге Иванов вчера во Њујорк ја потврдиле поддршката од САД за реализација на македонските стратешки цели, членството во Европската ...

Иванов го покани Ципрас да дојде во Македонија

Press24 - 22.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, говорејќи за прашањето за името на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, упати покана до грчкиот премиер Алексис Ципрас да ја посети Македонија и да биде специјален гостин на самитот на лидерите од Брдо-Бриони ...

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Алфа - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк ...

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Курир - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и ...

Иванов неформално се сретна со Обама во Њујорк

+инфо - 22.09.2016

Иванов доцна вечерва по македонско време да се обрати на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, а ќе се сретне и со Бан Ки-мун. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71.

ИВАНОВ СЕ СРЕТНА СО ОБАМА: Потврдена поддршката од САД за стратегиските цели на Македонија

Телеграф - 22.09.2016

Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и американскиот претседател била потврдена поддршката на САД за реализирање на македонските стратегиски цели, членството во НАТО и во ЕУ Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во Њујорк ...

Иванов во краток неформален разговор со Барак Обама

Мета - 22.09.2016

Во Њујорк, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател, Барак Обама.

Иванов до Ципрас: Дојди во Македонија!

Република - 22.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, говорејќи за прашањето за името на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, упати покана до грчкиот премиер Алексис Ципрас да ја посети Македонија и да биде специјален гостин на самитот на лидерите од Брдо-Бриони ...

Иванов на приемот на Обама заедно со учесниците на 71. Генерално Собрание на ОН

Локално - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот, што за учесниците на 71. Генерално Собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама.

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за Македонија

Република - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и ...

ИВАНОВ СЕ СРЕТНА СО ОБАМА: Од САД порача за брзо интегрирање на земјава во ЕУ!

Фактор - 22.09.2016

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов беше дел од 71. Генерално Собрание на ОН. Иванов таму остварил и краток неформален разговор со американскиот претседател Барак Обама кој ја потврдил поддршката на САД за стратешките цели на Македонија.

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за Македонија

Вечер Прес - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и ...

Иванов со обраќање на 71-то Генерално собрание на ОН

Точка - 22.09.2016

Иванов е предвидено да говори на попладневната сесија во Њујорк, доцна вечер по македонско време (околу 22:00 – 22:15 часот), соопшти кабинетот на македонскиот претседател. Меѓу говорниците на сесијата од генералната дебата на 71.

Иванов во краток неформален разговор со Барак Обама

Либертас - 22.09.2016

Во Њујорк, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател, Барак Обама.

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Канал 77 - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот, што за учесниците на 71. Генерално Собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама.

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Точка - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот, што за учесниците на 71. Генерално Собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама.

Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Пулс24 - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и ...

Иванов за Керим: Новиот генерален секретар да биде од источна Европа

Вечер Прес - 22.09.2016

Новиот Генерален секретар на Обединетите нации кој набргу треба да го замени сегашниот Бан Ки-Мун, да биде избран од источно-европската група на држави, членки на ОН, повика претседателот Иванов во своето обраќање на генералната дебата на 71.

Иванов на прием кај Обама

еМагазин - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и ...

Иванов до Ципрас: Дојди во Македонија!

Вечер Прес - 22.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, говорејќи за прашањето за името на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, упати покана до грчкиот премиер Алексис Ципрас да ја посети Македонија и да биде специјален гостин на самитот на лидерите од Брдо-Бриони ...

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија...

Н.Македонија - 22.09.2016

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател ...

Претседателот Иванов ќе се обрати на 71. Генерално собрание на ОН...

Н.Македонија - 22.09.2016

Претседателот Иванов ќе се обрати на 71. Генерално собрание на ОН Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе се обрати на генералната дебата на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, што се одржува на тема ...

Иванов од ОН: Новиот генерален секретар да биде од источна Европа

Lider - 22.09.2016

Новиот Генерален секретар на Обединетите нации кој набргу треба да го замени сегашниот Бан Ки-Мун, да биде избран од источно-европската група на држави, членки на ОН, повика претседателот Иванов во своето обраќање на генералната дебата на 71.

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Идивиди - 22.09.2016

Скопје, 22 септември 2016 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама.

Претседателот Иванов ќе се обрати на 71. Генерално собрание на ОН

Lider - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе се обрати на генералната дебата на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, што се одржува на тема „Одржливи развојни цели: универзален притисок за трансформирање на нашиот ...

Претседателот Иванов го покани грчкиот премиер Ципрас да ја посети Македонија

Lider - 22.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, говорејќи за прашањето за името на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, упати покана до грчкиот премиер Алексис Ципрас да ја посети Македонија и да биде специјален гостин на самитот на лидерите од Брдо-Бриони ...

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Lider - 22.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и ...

Иванов се сретна со кралот на Јордан и со претседателот на Египет

Канал5 - 21.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов се сретна со кралот на Јордан Абдула II, на маргините на 71. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк.содржински да ја збогатат соработката меѓу Македонија и Кралството Јордан, е заклучокот од средбата на ...

Продлабочување на билатералната соработка, особено во економијата и одбраната

Вест - 21.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, оствари средба со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда.

Иванов-Дуда: Македонија и Полска да ја продлабочат билатералната соработка

24 Вести - 21.09.2016

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, оствари средба со претседателот на Полска, Анджеј Дуда. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, биле констатирани ...

Иванов-дуда: продлабочување на билатералната соработка, особено во економијата и одбраната

ТВ21 - 21.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, оствари средба со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда.

Иванов-Дуда:Продлабочување на билатералната соработка, особено во економијата и одбраната

Канал5 - 21.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, оствари средба со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда.

Пријателските односи меѓу Македонија и Јордан да се пресликаат во соработката во економијата и безбедноста

ТВ21 - 21.09.2016

Пријателските односи меѓу двете земји да се одразат на политичкиот дијалог и содржински да ја збогатат соработката меѓу Македонија и Кралството Јордан, е заклучокот од средбата на претседателот Ѓорге Иванов со кралот на Јордан Абдула II, одржана на ...

Иванов утре ќе се обрати на Генералното собрание на ОН

Канал5 - 21.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов синоќа присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на он го приреди американскиот претседател Барак Обама. Претходно Иванов беше дел од отворањето на генералната дебата на 71.

Пријателските односи меѓу Македонија и Јордан да се пресликаат во економијата и безбедноста

Press24 - 21.09.2016

Пријателските односи меѓу двете земји да се одразат на политичкиот дијалог и содржински да ја збогатат соработката меѓу Македонија и Кралството Јордан, е заклучокот од средбата на претседателот Ѓорге Иванов со кралот на Јордан Абдула II, одржана на ...

Иванов-Дуда:Продлабочување на билатералната соработка, особено во економијата и одбраната

Алфа - 21.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, оствари средба со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда.

Иванов-Дуда:Продлабочување на билатералната соработка, особено во економијата и одбраната

Сител - 21.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, оствари средба со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда.

Пријателските односи меѓу Македонија и Јордан да се пресликаат во соработката во економијата и безбедноста

Сител - 21.09.2016

Пријателските односи меѓу двете земји да се одразат на политичкиот дијалог и содржински да ја збогатат соработката меѓу Македонија и Кралството Јордан, е заклучокот од средбата на претседателот Ѓорге Иванов со кралот на Јордан Абдула II, одржана на ...

Пријателските односи меѓу Македонија и Јордан да се пресликаат во соработката во економијата и безбедноста

Алфа - 21.09.2016

Двајцата соговорници, како што соопшти кабинетот на Иванов, изразиле подготвеност и за натамошна соработка и поддршка на мултилатерален план. Пријателските односи меѓу двете земји да се одразат на политичкиот дијалог и содржински да ја збогатат ...

Средба Иванов-Дуда: Продлабочување на соработката во економијата и одбраната

Press24 - 21.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, оствари средба со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда.

Пријателските односи на Македонија и Јордан ќе ја подобрат економијата и безбедноста

Нетпрес - 21.09.2016

– Потребна е почеста размена на посети на сите нивоа, да работиме на унапредување на правната рамка која ќе создаде услови за поголема соработка во сите сфери од заеднички интерес на народите од двете држави, истакнал претседателот Иванов, ...

Иванов со јорданскиот крал Абдула II и полскиот претседател Дуда разговараше за мигрантската криза

Макфакс - 21.09.2016

Пријателските односи меѓу двете земји да се одразат на политичкиот дијалог и содржински да ја збогатат соработката меѓу Македонија и Кралството Јордан, е заклучокот од средбата на претседателот Иванов со Кралот на Јордан Абдула II, одржана на ...

Заложби и иницијативи за натамошно јакнење на пријателството и соработката, средба на претседателот Иванов со полскиот ...

Курир - 21.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации, во Њујорк оствари средба со претседателот на Република Полска, г. Анджеј Дуда.

Иванов- Дуда: Да се напушти статус- кво ситуацијата со евроинтегративните процеси на Македонија

МРТ - 21.09.2016

Конечно мора да се напушти статус кво ситуацијата со евроинтегративните процеси на Македонија- порака на претседателот Иванов на средбата со неговиот полски колега Дуда. Шефот на државата во Њујорк се сретна и со јорданскиот крал и египетскиот ...

ИВАНОВ - ДУДА: Продлабочување на билатералната соработка особено во економијата и во одбраната

Телеграф - 21.09.2016

Претседателите на Македонија и Полска размениле мислења за состојбите во регионот, особено во контекст на неговата европска и евроатлантска перспектива Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 71.

Иванов до Дуда: Очекувам Полска да ги поддржува нашите напори за интеграција во ЕУ и НАТО

МКД - 21.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации, во Њујорк се сретна со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда.

СРЕДБИ НА ИВАНОВ ВО ЊУЈОРК: Остварени разговори со кралот на Јемен и претседателот на Египет

Телеграф - 21.09.2016

Продолжуваат средбите што македонскиот претседател ги остварува со светските лидери на маргините на 71. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк Пријателските односи меѓу двете земји да се одразат на политичкиот дијалог и содржински да ја ...

Иванов со јорданскиот крал Абдула II и полскиот претседател Дуда разговараше за мигрантската криза

Точка - 21.09.2016

Пријателските односи меѓу двете земји да се одразат на политичкиот дијалог и содржински да ја збогатат соработката меѓу Македонија и Кралството Јордан, е заклучокот од средбата на претседателот Иванов со Кралот на Јордан Абдула II, одржана на ...

Продлабочување на билатералната соработка, особено во економијата и одбраната

Вечер Прес - 21.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, оствари средба со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, ...

Иванов-Дуда:Продлабочување на билатералната соработка, особено во економијата и одбраната...

Н.Македонија - 21.09.2016

Иванов-Дуда:Продлабочување на билатералната соработка, особено во економијата и одбраната Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, оствари средба со ...

Иванов-Дуда: Продлабочување на соработката, пред се во економијата и одбраната

Lider - 21.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, оствари средба со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда.

Пријателските односи меѓу Македонија и Јордан да се пресликаат во соработката во економијата и безбедноста

Lider - 21.09.2016

Пријателските односи меѓу двете земји да се одразат на политичкиот дијалог и содржински да ја збогатат соработката меѓу Македонија и Кралството Јордан, е заклучокот од средбата на претседателот Ѓорге Иванов со кралот на Јордан Абдула II, одржана на ...

Претседателот Иванов на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на ОН

Канал5 - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе присуствува на отворањето на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации, што се одржува од денеска до 26 септември на тема „Одржливи развојни цели: ...

СОБРАНИЕ НА ОН: Претседателот Иванов ќе учествува на генералната дебата

Телеграф - 20.09.2016

Предвидено е Иванов да се обрати на Генералното собрание на Обединетите нации в четврток, 22 септември Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Њујорк ќе присуствува на отворањето на генералната дебата на 71.

Иванов дел од генералната дебата на 71. Генерално Собрание на ОН

Нетпрес - 20.09.2016

Меѓу говорниците на отворањето на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации се Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, претседателот на Соединетите Американски држави Барак Обама, францускиот претседател, Франсоа Оланд, ...

Претседателот Иванов на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на ОН

Сител - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе присуствува на отворањето на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации, што се одржува од денеска до 26 септември на тема „Одржливи развојни цели: ...

Претседателот Иванов на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на ОН

Макфакс - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во вторник во Њујорк ќе присуствува на отворањето на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации, што се одржува од денеска до 26 септември на тема „Одржливи развојни цели: ...

Иванов на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации

Press24 - 20.09.2016

Прет седателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Њујорк ќе присуствува на отворањето на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации, што се одржува од денеска до 26 септември на тема „Одржливи развојни цели: ...

Претседателот Иванов на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на ОН

Курир - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе присуствува на отворањето на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации, што се одржува од денеска до 26 септември на тема „Одржливи развојни цели: ...

Претседателот Иванов на генералната дебата на 71-то Генерално Собрание на ОН

Точка - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во вторник во Њујорк ќе присуствува на отворањето на генералната дебата на 71-то Генерално Собрание на Обединетите Нации, што се одржува од денеска до 26 септември на тема "Одржливи развојни цели: ...

Претседателот Иванов на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на ОН

Lider - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе присуствува на отворањето на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации, што се одржува од денеска до 26 септември на тема „Одржливи развојни цели: ...

Претседателот Иванов на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на ОН

Идивиди - 20.09.2016

Скопје, 20 септември 2016 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе присуствува на отворањето на генералната дебата на 71. Генерално Собрание на Обединетите Нации, што се одржува од денеска до 26 септември на ...

Иванов во Њујорк ќе се сретне со Бан Ки Мун

Канал5 - 19.09.2016

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, од денеска - 18 септември 2016 година до 23 септември 2016 година, ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 71.

Иванов на 71. сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Канал5 - 19.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов престојува во работна посета на Соединетите американски држави, каде ќе учествува на 71. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. Иванов во Њујорк помеѓу другите билатерални средби со шефови на држави ...