TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови земјотреси во Дебар

Телма - 13.09.2009

Два посилни земјотреси синоќа го погодија Дебар и повторно внесоа паника меѓу населението, кое добар дел од ноќта ја мина кај блиски кои живеат во пониски ...

Земјотрес од 6,4 по Рихтер ја погоди Венецуела

Алсат-М - 13.09.2009

Најмалку седум луѓе се повредени во земјотресот со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала што синоќа ја погоди Венецуела, соопштија денеска службите за ...

Во Дебарско синоќа регистрирани неколку земјотреси

Алсат-М - 13.09.2009

Во Дебарско синоќа беа регистрирани повеќе земјотреси. Првиот, почувствуван во 18 часот и 41 минута, беше најсилен, со јачина од три степени според Европската ...

Во Дебарско синоќа регистрирани неколку земјотреси

Алфа - 13.09.2009

Во Дебарско синоќа беа регистрирани повеќе земјотреси. Првиот, почувствуван во 18 часот и 41 минута, беше најсилен, со јачина од пет степени според Европската ...

Земјотрес ја погоди Венецуела

Форум - 13.09.2009

Земјотрес 6.2 степени по Рихтер во саботата попладне по локално време ја погоди Венецуела. Според досегашните податоци немало жртви ниту поголеми материјални ...

Земјотрес од 6,4 по Рихтер ја погоди Венецуела

Алфа - 13.09.2009

Најмалку седум луѓе се повредени во земјотресот со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала што синоќа ја погоди Венецуела, соопштија денеска службите за ...

Земјотрес во Венецуела

Кирилица - 13.09.2009

Најмногу е погодена северозападната држава Фалкон Најмалку седум луѓе се повредени во земјотресот со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала што синоќа ...

Земјотрес од 6,4 по Рихтер ја погоди Венецуела

Канал5 - 13.09.2009

Најмалку седум луѓе се повредени во земјотресот со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала што синоќа ја погоди Венецуела, соопштија денеска службите за ...

Земјотреси во дебарско со јачина од пет степени според Европската макросеизмичка скала

Сител - 13.09.2009

Земјотреси со интензитет од пет степени според Европската макросеизмичка скала со епицентри во дебарското подрачје, регистрираа синоќа апаратите на ...

Земјотреси го погодија Дебар

МРТ - 13.09.2009

Два посилни земјотреси синоќа го погодија Дебар и повторно внесоа паника меѓу населението, кое добар дел од ноќта ја мина кај блиски кои живеат во пониски ...

Силен земјотрес во Венецуела

Нетпрес - 13.09.2009

Најмалку осум лица се повредни, а повеќе згради се срушени и оштетени од силниот земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтер, која синоќа ја погодил ...

Земјотреси го погодија Дебар

Макфакс - 13.09.2009

Два посилни земјотреси синоќа го погодија Дебар и повторно внесоа паника меѓу населението, кое добар дел од ноќта ја мина кај блиски кои живеат во пониски ...

Повторно земјотреси во околината на Дебар

Inpress - 13.09.2009

Дебар, 13. септември (ИНПРЕС) Серија од нови, послаби земјотреси е регистрирана синоќа во околината на Дебар.

Почуствувани два нови земјотреси во Дебар

Нетпрес - 13.09.2009

Во дебарското епицентрално подрачје, регистрирани се два нови земјотреси од серија на земјотреси во ова подрачје, кои се случиле синоќа во 20 часот и 6 минути ...

Почуствуван нов земјотрес во Дебар и околината

А1 - 11.09.2009

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала - 1998 беше почуствуван во 18 часот и 41 минута во Дебар и околината, соопшти ...

Земјотрес во Централна Турција

Алсат-М - 11.09.2009

- Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала го потресе утрово градот Коња, во Централна Турција, каде синоќа беше почувствуван уште еден ...

Земјотрес во централна Турција

Кајгана - 11.09.2009

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала го потресе утрово градот Коња, во Централна Турција, каде синоќа беше почувствуван уште еден ...

Земјотрес во Турција

Кирилица - 11.09.2009

Во градот има оштетени згради, но материјалните штети се оценуваат како лесни Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала го потресе утрово ...

Земјотрес во Централна Турција

МРТ - 11.09.2009

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала го потресе утрово градот Коња, во Централна Турција, каде синоќа беше почувствуван уште еден ...

Земјотрес во Централна Турција

Канал5 - 11.09.2009

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала го потресе утрово градот Коња, во Централна Турција, каде синоќа беше почувствуван уште еден ...

Дебар:Штети од земјотресот

Алсат-М - 10.09.2009

Повеќе од 800 дебарчани пријавиле штети на објектите по силниот земјотрес што го погоди градот и неговата околината во неделата.

Посилни земјотреси се можни во Јужна и Централна Србија

Кирилица - 10.09.2009

Честите земјотреси на Балканот во изминатите неколку месеци се последица на засилената сеизмичка активност и во следните десет години може да се очекуваат ...

Посилни земјотреси се можни во Јужна и Централна Србија, тврди директор на Српскиот сеизмолошки инст

МРТ - 10.09.2009

Честите земјотреси на Балканот во изминатите неколку месеци се последица на засилената сеизмичка активност и во следните десет години може да се очекуваат ...

Над 800 дебарчани најавија штети од земјотресот

МРТ - 10.09.2009

Повеќе од 800 дебарчани пријавиле штети на објектите по силниот земјотрес што го погоди Дебар и околината, јави дописникот на Макфакс.

Над 800 дебарчани најавија штети од земјотресот

Макфакс - 10.09.2009

Повеќе од 800 дебарчани пријавиле штети на објектите по силниот земјотрес што го погоди Дебар и околината, јави дописникот на Макфакс.

Дебрани останаа без сон

Време - 09.09.2009

Дебар и вчера се тресеше од земјотреси што населението го оставија без сон изминативе неколку дена.

Дебарско го тресат земјотреси

Утрински - 09.09.2009

Нова серија земјотреси со епицентар во дебарското подрачје регистрираа апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Серија потреси во Албанија

Дневник - 09.09.2009

Серија земјотреси во изминатите два дена го тресат источниот дел на Албанија. Епицентарот на најсилниот земјотресот со јачина од 7 степени според Рихтер, кој ...

Се евидентираат штетите од земјотресот во Дебар

Н.Македонија - 09.09.2009

Екипи на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) излегоа на терен во општината Дебар за да ги евидентираат штетите од земјотресот што го погоди регионот.

Нови земјотреси во Дебарско

Алсат-М - 09.09.2009

НОви два земјотреса се регистрирани во текот на ноќта и изутрината во дебарското епицентрално подрачје.

Во Дебар се пријавуваат штетите од земјотресот

Кирилица - 09.09.2009

Екипи на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) се на терен во општина Дебар за да ги евидентираат штетите од земјотресот што завчера го погоди регионот ...

Расте бројот на загинатите во земјотресот во Индонезија

МРТ - 09.09.2009

Бројот на жртвите од силниот земјотрес што на 2. септември ја погоди Индонезија, се искачи на 69 лица, а уште 23 се сметаат за исчезнати.

Земјотресот оштетил над 200 куќи во Албанија

МРТ - 09.09.2009

Земјотресот што ноќеска се случи на македонско-албанската граница оштетил најмалку 200 куќи во Албанија.

Серија земјотреси во Дебарско-предизвикана материјална штета

МРТ - 09.09.2009

Серија земјотреси ноќеска беше регистрирана на 15 километри југозападно од Дебар, на територијата на Албанија.

Нова серија земјотреси во дебарско

МРТ - 09.09.2009

Нови серија земјотреси со епицентар во дебарското подрачје регистрираа апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно - математичкиот факултет во Скопје.

Два Нови земјотреси во дебарско

Сител - 09.09.2009

Нови два земјотреса се регистрирани во текот на ноќта и изутрината во дебарското епицентрално подрачје.

Нови земјотреси во Дебарско

Вечер - 09.09.2009

Нови два земјотреса се регистрирани во текот на ноќта и изутрината во дебарското епицентрално подрачје.

Силен земјотрес во Грузија, нема жртви

А1 - 08.09.2009

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала го погоди изутринава северозападниот дел од Грузија, но нема жртви ниту голема ...

Додека се пријавуваат штети, земјата се тресе

Телма - 08.09.2009

Екипи на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) се на терен во општина Дебар за да ги евидентираат штетите од земјотресот што завчера го погоди регионот.

Земјотрес ги вознемири Албанија и Македонија

Алсат-М - 08.09.2009

1 of 12 Силен земјотрес ја потресе општина Ѓорица во Албанија, на 20-тина километри од Пешкопеја.

Нови потреси во дебарско

Алсат-М - 08.09.2009

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, со својата телеметриска мрежа на сеизмолошки станици во Охрид, Битола, ...

Силен земјотрес во Грузија, нема жртви

Алфа - 08.09.2009

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала го погоди изутринава северозападниот дел од Грузија, но нема жртви ниту голема ...

Нова серија земјотреси во Дебарско

Форум - 08.09.2009

До 13 часот од оваа серија се регистрирани повеќе земјотреси, од кои над триесет беа почувствувани од населението Село Солокуќи, Дебарско, околу километар ...

Силен земјотрес во Грузија

Кирилица - 08.09.2009

Во земјотресот нема жртви Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала го погоди изутринава северозападниот дел од Грузија, но нема ...

Регистрирани нови земјотреси од серијата со епицентри во дебарското епицентрално подрачје

Сител - 08.09.2009

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно- математичкиот факултет во Скопје, со својата телеметриска мрежа на сеизмолошки станици во Охрид, Битола, ...

Силен земјотрес во Грузија, нема жртви

Канал5 - 08.09.2009

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала го погоди изутринава северозападниот дел од Грузија, но нема жртви ниту голема ...

Се пријавуваат штетите од земјотресот

Вечер - 08.09.2009

Екипи на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) излегоа на терен во општина Дебар за да ги евидентираат штетите од земјотресот што завчера го погоди регионот.

Нова серија земјотреси во дебарско

Макфакс - 08.09.2009

Нови серија земјотреси со епицентар во дебарското подрачје регистрираа апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно - математичкиот факултет во Скопје.

Се затресе и грузиското тло

Inpress - 08.09.2009

Тбилиси, 8 септември (ИНПРЕС) Земјотрес со јачина од 6,2 по Рихтер ја потресе Грузија, објави геолошкиот служба на САД.

Продолжува серијата земјотреси

Inpress - 08.09.2009

Скопје, 8 септември (ИНПРЕС) Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Серија земјотреси во Дебарско

А1 - 07.09.2009

Серија земјотреси ноќеска беше регистрирана на 15 километри југозападно од Дебар, на територијата на Албанија.

Силен земјотрес во Албанија, жртви нема

Р.С.Европа - 07.09.2009

Земјотрес со јачина од 7, степени според Рихтеровата скала, ја погоди синоќа северо-источна Албанија, но освен материјална штета, жртви нема.

Ра­нет дебарчанец

Вест - 07.09.2009

М.Р. од Дебар завчера бил погоден со пиштол во дебарското село Спас, по што веднаш бил пренесен во Дебарската болница. Осомничен за пукањето е Н.К.

Земјотреси во близината на Дебар

Телма - 07.09.2009

Серија земјотреси ноќеска беше регистрирана на 15 километри југозападно од Дебар, на територијата на Албанија, кај селото Гориче, во близината на Пешкопеја.

Земјотрес со интензитет од 7-8 степени по Европската макросеизмичка скала почувствуван во делови од Македонија

Алфа - 07.09.2009

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно- математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрираа нови земјотреси од серијата со епицентри во ...

Земјотрес оштети над 200 куќи во Албанија, мали оштетувања во Дебар

Алсат-М - 07.09.2009

Земјотресот што ноќеска се случи на македонско-албанската граница оштетил најмалку 200 куќи во Албанија.

Илјада куќи се разурнати од синоќешниот земјотрес во Албанија

Алфа - 07.09.2009

Во земјотресот кој синоќа го потресе источниот дел на Албанија, нема жртви, но е причинета поголема материјална штета, соопшти албанскиот сеизмолошки институт.

Нова серија земјотреси во дебарско

Алсат-М - 07.09.2009

Во дебарското епицентрално подрачје од ноќеска до пладне се регистрирани околу 80 земјотреси . Од Сеизмолошката опсерваторија информираат дека освен оние 11 ...

Вознемиреност и паника во Дебар

Форум - 07.09.2009

До попладнево се пријавени стотини оштетени приватни и јавни објекти. Оштетувањата се сериозни, јавува репортерот на www.forum.com.mk Дебар, 7 септември 2009 г.

Силен земјотрес во Албанија почуствуван и во Македонија

Алсат-М - 07.09.2009

Силен земјотрес ја потресе општина Ѓорица во Албанија, на 20-тина километри од Пешкопеја. Загинати и повредени нема, но потресот со силина од 5,4 степени по ...

Земјотрес ја потресе североисточна Албанија

SETimes - 07.09.2009

07/09/2009 TИРАНА, Албанија -- Земјотрес ја потресе североисточна Албанија доцна во неделата, со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала.

Земјотрес со интензитет од 7-8 степени почувствуван во делови од Македонија

Кирилица - 07.09.2009

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно- математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрираа нови земјотреси од серијата со епицентри во ...

Земјотрес со интензитет од 7-8 степени По Европската макросеизмичка скала почувствуван во делови од Македонија

Сител - 07.09.2009

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно- математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрираа нови земјотреси од серијата со епицентри во ...

Во Дебар серија последователни земјотреси

Канал5 - 07.09.2009

Силен земјотрес се почувствува синоќа во Дебар десетина минути пред полноќ, а потоа следуваа уште десеттина, но со послаб интензитет.

Илјада куќи се разурнати од синоќешниот земјотрес во Албанија

Сител - 07.09.2009

Во земјотресот кој синоќа го потресе источниот дел на Албанија, нема жртви, но е причинета поголема материјална штета, соопшти албанскиот сеизмолошки институт.

Илјада куќи се разурнати од синоќешниот земјотрес во Албанија

Канал5 - 07.09.2009

Во земјотресот кој синоќа го потресе источниот дел на Албанија, нема жртви, но е причинета поголема материјална штета, соопшти албанскиот сеизмолошки институт.

Нови потреси земјотреси во дебарскиот регион

Канал5 - 07.09.2009

Нови серија земјотреси во дебарското епицентралено подрачје на околу 110 километри југозападно од Скопје се регистрирани на апаратите на Сеизмолошката ...

Во новата серија земјотреси во дебарско регистрирани 80 потреси

Сител - 07.09.2009

Во дебарското епицентрално подрачје од ноќеска до пладне се регистрирани околу 80 земјотреси. Од Сеизмолошката опсерваторија информираат дека освен оние 11 ...

Земјотрес на албанско-македонската граница

Нетпрес - 07.09.2009

Северозападниот дел од Албанија, на границата со Македонија минатата ноќ го погодил земјотрес 5,4 степен по Рихтеровата скала, ударот предизвикал материјална ...

Оштетувања од силниот земјотрес во Дебар и околината

Нетпрес - 07.09.2009

Неколку куќи и згради во Дебар и околината се оштетени при силниот земјотрес што беше регистран околу полноќ.

Бајрами ќе ги посети местата погодени од земјотресите

Нетпрес - 07.09.2009

Министерот за труд и социјална политика денеска ќе го посети Дебар и околината откако ноќеска жителите на градот и околните села преживеа потресна ноќ мината ...

Во околината на Дебар регистрирани 80 земјотреси во последниве 12 часа

Нетпрес - 07.09.2009

Од првиот и најсилен земјотрес вчера десетина минути пред полноќ во Дебар и околината, сеизмолошките апарати во Битола регистрирале околу 80 земјотреси до 12 ...

Расте бројот на загинатите во земјотресот во Индонезија

Макфакс - 07.09.2009

Бројот на жртвите од силниот земјотрес што на 2. септември ја погоди Индонезија, се искачи на 69 лица, а уште 23 се сметаат за исчезнати.

Серија земјотреси во Дебарско-предизвикана материјална штета

Макфакс - 07.09.2009

Серија земјотреси ноќеска беше регистрирана на 15 километри југозападно од Дебар, на територијата на Албанија.

Земјотресот оштетил над 200 куќи во Албанија

Макфакс - 07.09.2009

Земјотресот што ноќеска се случи на македонско-албанската граница оштетил најмалку 200 куќи во Албанија.

Владина помош за санирање на штетите во Дебар

Макфакс - 07.09.2009

Владата ќе издвои помош за санирање на штетите од силниот земјотрес што синоќа го погоди Дебар. Ова денеска во Дебар го изјави министерот за труд и социјална ...

Регистрирани 80 потреси во Дебар

Макфакс - 07.09.2009

Околу 80 земјотреси со послаб интензитет се регистрирани до денеска напладне во Дебар, соопшти Сеизмолошката опсерваторија со седиште во Скопје.

Четири земјотреси го потресоа западниот дел од Македонија

Inpress - 07.09.2009

Охрид, 7. септември (ИНПРЕС) Јачината на земјотресите што беа регистрирани синоќа и денеска во раните утрински часови, во епицентарот во Албанија изнесувала ...

Земјотресот во Албанија предизика огромни материјални штети

Inpress - 07.09.2009

Тирана, 7.септември (ИНПРЕС) Нема човечки жртви, во земјотресот кој синоќа го потресе источниот дел на Албанија, но е причинета голема материјална штета, ...